Yietnamezen in zee gedreven Sandinisten hebben Leon nu in handen SS, Nederlandse Unifil- soldaten gegijzeld Uw kleurenfoto In 3 dagen klaar. NAAST HET NIEUWS Meer ouders kunnen een bijdrage in de studiekosten krijgen. Maleisië begint uitzetting van 2.500 vluchtelingen Ruimte tekort voor vluchtelingen Ministerie van Onderwijs] en Wetenschappen. 1979 MAANDAG 18 JUNI 1979 C7 HARIS (LIBANON) (ANP/AFP) - Vier Nederlandse Unifil-militai- ren zijn gisteren twee uur vastge houden door ongeveer vijftien leden van de christen-militia van majoor Haddad in Zuid-Libanon. Ze zijn zonder kleerscheuren weer op hun basis, de Alpha- compagnie, terug. Wel heeft de militia ze enkele wapens en mu nitie afgenomen. Beloofd is evenwel, dat de wapens op het Unifil-hoofdkwartier in Naqoura worden terugbezorgd. De vier - de 20-jarige korporaal A. van Rossum uit Alphen aan de Maas, de 22-jarige korporaal J. Koot uit Leeuwarden, de 19-jari- ge soldaat J. Hilster uit Almelo en de 23-jarige soldaat R. Mollet uit Uithuizen - waren gistermorgen vroeg van hun compagnie ver trokken naar de waarnemings post Yabal Basil, vlak bij Had- dad-gebied. Ze zaten net uit te rusten bij een schuurtje toen on geveer vijftien zwaarbewapende leden van de christen-militia aankwamen. Die namen de Nederlandse militai ren alles af, van wapens tot en met wc-papier. "Het was een ze nuwachtige boel", vertelde sol daat Hilster uit Almelo desge vraagd. "We mochten niet praten en moesten opschieten". Het erg ste was de onzekerheid. De vier hadden geen flauw idee waar de militia ze naar toe bracht. De Israëlische regering heeft giste ren besloten de grens met Liba non weer open te stellen zodra de nodige maatregelen zijn getrof fen voor het onderzoek van alle voertuigen van de V.N.-leger- macht. De regering wil niet dat geheel Uni fil door een sanctie wordt getrof fen nadat vrijdag een Nigeriaanse kolonel was betrapt op het smokkelen van wapens en explo sieven voor de PLO. Alle voertui gen zullen echter zonder uitzon dering worden doorzocht. De grens was gisteren gesloten, waardoor de bevoorrading van Unifil was geblokkeerd. De Nigeriaanse kolonel was niet alleen toen hij werd betrapt. Er was nog een VN-militair bij hem. Wie is niet bekend. Zij liepen te gen de lamp na een verkeerson geval dat zich vrijdag op de weg tussen Jeruzalem en Tel Aviv voordeed. Toen de politie hun VN-auto doorzocht werden twee koffers vol wapens en munitie ontdekt. Zij gelooft dat de partij afkomstig is van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO en bestemd was voor Palestijnse guerrillastrijders in Israël. (Van c correspondent) Dit zijn enkélevan de 4.500 uit Kampuchea afkomstige vluchtelingen die in Thailand verblijven. Zij hebben in het doip Khan Sa Thon tijdelijk onderdak gevonden. De Thaise regering heeft tevergeefs getracht ze terug te sturen naar Kampuchea. MANAGUA-WASHING TON (AP/AFP) - Verslag gevers die gisteren uit Leon in Managua waren aangekomen hebben meegedeeld dat die stad voor het grootste deel in handen was van de Sandi- nistische beweging. De Nationale Garde voerde nog per vliegtuig aanval len uit op de stad en be schoot deze nog met mor tieren vanuit een fort in de buurt, aldus werd verno men. Hier en daar waren nog Gardisten als sluipschutters actief. Sommi ge Gardisten trachtten de stad uit te vluchten in alle mogelijke soorten kleding, soms in hun on dergoed. Velen zouden door de partizanen worden gegrepen. Over hun lot was verder niets be kend. Er werd ook hevige strijd geleverd tussen de Sandinisten en de Na tionale Garde in de buurt van de grens met Costa Rica. Door Eden Pastora, de leider van de Sandinisten in het Zuiden, bij Costa Rica, is meegedeeld dat hij en de zijnen de daar gelegen stad Rivas morgen wel zouden heb ben veroverd. Rivas ligt een kleine 50 kilometer van de grens aan de Pan-Ameri- kaanse autoweg. De voorzitter van het Nicaraguaan se Rode Kruis, Ismael Reyes, heeft meegedeeld dat zich in 30 schuilplaatsen en onderkomens van het Rode Kruis thans onge veer 50.000 mensen uit Managua en omgeving bevonden. Er was genoeg voedsel aanwezig voor een week, maar het blééf noodza kelijk dat de organisatie levens middelen stuurde, en liefst snel. Hij noemde de toestand "tienmaal erger" dan in 1972, toen een hevi ge aardbeving Managua groten deels had verwoest. "Wij komen ruimte te kort om de mensen on der te brengen. Wij denken al aan het nationale stadion in de hoofd stad, en aan hotels en motels in Managua en omgeving". ADVERTENTIE Kleuren kwaliteit perfekt DJAKARTA - De Maleisische regering heeft, volgens be richten uit Koeala Loempoer gisteren een eerste groep van 2500 Vietnamese vluchtelingen teruggestuurd naar zee. De Vietnamezen, die de afgelopen weken na een levensgevaarlijke tocht over de Zuidchinese Zee het „veilige" Maleisië hadden bereikt, werden onverbidde lijk teruggestuurd. HAARLEMMERSTRAAT Minister van buitenlandse zaken Quintana heeft verklaard dat Ni caragua het buitenland niet om hulp vroeg "omdat wij over ge noeg suiker, bonen, rijst, spijsolie en andere levensmiddelen be schikken". Uit Washington is evenwel verno men dat de Amerikaanse rege ring met ingang van deze week rijst, poedermelk en spijsoliën naar Nicaragua gaat sturen. Honderddertig Amerikaanse par lementsleden hebben president Jimmy Carter verzocht onmid dellijk de militaire hulp aan de regering van Nicaragua te hervat ten. Zij verwijten Carter dat hij de regering-Somoza niet voldoende steunt. De parlementariërs, 125 leden van het Huis van Afgevaardigden en vijf van de Senaat, hebben in een brief aan de president verder ge vraagd er voor te zorgen dat de stroom wapens die de Sandinis ten volgens hen uit Cuba en Pa nama ontvangt tot stilstand komt en dat Costa Rica niet meer wordt gebruikt als basis van waaruit het regime van president Somoza wordt bestreden. De Congresleden behoren deels tot de Democratische, deels tot de Republikeinse partij. „Als wij niets doen aan de Sowjetrussi- sche infiltratie in Centraal-Ame- rika zal de Sowjet-Unie spoedig een gebied controleren dat door twee oceanen wordt begrensd en dat zich uitstrekt van Panama tot de olievelden van Mexico", aldus de verontruste parlementariërs. In kringen van de Nicaraguaanse oppositie in Costa Rica is be kendgemaakt dat een uit vijf le den bestaande raad is gevormd die de macht zal overnemen zo dra het bewind van president Somoza is verdwenen. De raad bestaat uit de weduwe van de journalist Pedro Joaquin Chamorro, mevrouw Violeta Chamorro, de schrijver Sergio Ramirez, de zakenman Alfonso Robelo, de hoogleraar Moises Hassan en Daniel Ortega, leider van de Sandinistische beweging. Deze vijf vertegenwoordigen de belangrijkste oppositiegroepen tegen Somoza. Nadat afgelopen vrijdag de Malei sische vice-premier Mahathir Mohamad had gedreigd dat alle 76.000 Vietnamese vluchtelingen in Maleisië onverbiddelijk de zee in gestuurd zouden worden, volgde een stroom van diploma tieke stappen bij de Maleisiërs. De regering in Koeala Loempoer bleef echter onverbiddelijk. Gisteren werden de 2500 vluchte lingen, die hun schepen hadden laten stranden op de Maleisische kust weer naar hun inmiddels ge repareerde schepen gedreven. In Zuidoostaziatische diplomatieke kringen gelooft men overigens, dat Maleisië het voorlopig zal la ten bij deze ene actie. Wel zal Maleisië blijven proberen met geweld nieuwe bootvluchtelin gen te verdrijven. Binnenkort zal het wettelijk wor den toegestaan te schieten op bootvluchtelingen, zo heeft de vice-premier Mahathir verkl aard. Hij zei verder, dat de vluchtelin gen op Bidong, een eiland voor de kust van de oostkust-provincie Trengganu, het eerst zullen wor den weggestuurd. Verslagenheid Diepe verslagenheid heerste er on der de 40.000 vluchtelingen op Bidong toen zij, via transistorra dio's, het nieuws over de BBC en radio Australië hoorden. Velen wachten op vestiging in een der de land. Het eiland is propvol, de mensen wonen dicht op elkaar, de sanitaire toestand is slecht en er is een chronisch tekort aan medicijnen. De schepen die op het eiland zijn vastgelopen zullen op bevel van de regering weer worden gerepareerd voor de te rugkeer van de vluchtelingen. „De mensen die hun schepen dan weer expres tot zinken brengen zullen niet worden gered", aldus Mahathir. Een VN-woordvoerder verklaarde echter dat de Maleisische rege ring met het dreigement de wes terse landen met de neus nog eens op de feiten wil drukken. Die feiten zijn, dat Maleisië en ook Thailand en Indonesië, die te zamen met de Filippijnen en Sin gapore, de ASEAN vormen, de onophoudelijke stroom vluchte lingen niet meer aan kunnen; dat Revolutionaire comité's in China gaan verdwijnen PEKING (AFP/DPA) - Het Chine- se nationale volkscongres zal de in de tijd van de culturele revolu tie ingevoerde revolutionaire comités opheffen en op alle be stuursniveaus vervangen door volksvergaderingen zoals die voordien bestonden. Dit is giste ren op een persconferentie in Pe king meegedeeld door Ji Pengfei, een der vice-voorzitters van het volkscongres. Hij is tevens secre taris-generaal. Ji Pengfei kondigde verder ander belangrijk nieuws aan, namelijk de instelling van directe geheime verkiezingen voor de plaatselijke volksvergaderingen tot het dis trictsniveau toe. Dit is een om mekeer in een land waar alle volksvertegenwoordigers wer den gekozen door de reeds ge vormde officiële organen. De voorstellen zijn afkomstig van het politieke bureau van de partij en moeten door het volkscongres worden bekrachtigd. DEN HAAG (ANP) - Een richt lijn van de EG, die binnenkort in de Nederlandse wetgeving zal worden opgenomen, zal in ons land een aantal fusies van scha deverzekeringsmaatschappijen tengevolge hebben. Deze ver wachting heeft de voorzitter van de verzekeringskamer jhr. mr. W.M. de Brauw, uitgesproken. hun economie dreigt te worden verstoord, dat de westerse lan den, ondanks hun toezeggingen en mooie beloften, geen grote aantallen vluchtelingen wensen op te nemen en bij lange na niet voldoende steun geven om de be trokken - arme - landen in staat te stellen iets aan de opvang te doen. De Maleisische autoriteiten erge ren zich vooral ook over het feit, dat de westerse landen alleen mensen opnemen die zij kunnen gebruiken, zoals artsen en inge nieurs zodat Maleisië met het „uitschot" zit. Ook vreest men dat de veiligheid in gevaar wordt gebracht want men houdt reke ning met het feit, dat er onder de vluchtelingen spionnen van Ha noi zijn. Een onderzoek van het Thaise leger zou hebben uitge wezen dat 10 procent van de vluchtelingen voor Hanoi werkt. Met haar dreigement, zo menen diplomatieke waarnemers, wil Maleisië de westerse landen tot daden dwingen en wil zij op nieuw de aandacht vestigen op het vluchtelingendrama in Zuid- oost-Azië. Een zelfde schokeffect paste Malei sië vorig jaar december toe, toen het vluchtelingenschip de Hai Hong voor anker ging, voor de haven Port Klang bij Koeala Loempoer, met aan boord 2500 Vietnamese vluchtelingen. De Maleisische regering dreigde het schip naar internationale wate ren te slepen, maar wijzigde haar houding toen een groot aantal landen toezegde de vluchtelin gen te willen opnemen. Daarmee wist Maleisië de aandacht van de hele wereld op het drama te ves tigen. Men gelooft ook dat Malei sië en de andere ASEAN-landen, die een hard standpunt innemen tegen de vluchtelingen, een in ternationale conferentie, waar China, Rusland en ook Vietnam deelnemen, willen afdwingen, om het probleem op te losr POTVISSEN GESTRAND Op het strand bij Florence in de Amerikaanse staat Oregon zijn zaterdagavond 64 potvissen gestrand en nog geen twaalf uur later waren zij allemaal dood op eén of twee na. Het stadje zit nu met een groot afvalprobleem. Eerst hebben 250 vrijwilligers nog getracht de grote dieren, tussen 6 en 12 meter lang en tonnen zwaar, in zee terug te drijven. Nu zal geprobeerd worden de kadavers de zee op te slepen en ze daar met dynamiet op te blazen. Enkele jaren geleden was dat op het strand gebeurd, met het gevolg dat de stukken overal heen vlo gen en er zelfs een auto door werd vernield. Er zijn bloed- en weefselmonsters van de dieren genomen om te zien of zij door parasieten waren aangetast. Niets wgst erop datzij van olievervuiling te lijden hadden gehad. Potvissen vertoeven gewoonlijk in diep water ver van de kust. De wereld telt er nog slechts enkele duizenden en de soort wordt met uitsterven bedreigd. PAUL PARSONS GEEFT HET OP De 30-jarige Brit Paul Parsons die zaterdagochtend uit Dartmouth in de Canadese provincie Nova Scotia was vertrokken om in een rubberbootje de Atlantische Oceaan over te steken, heeft zater dagavond om hulp gevraagd omdat de vloer van zijn bootje was beschadigd en water doorliet na een aanvaring met een walvis. Parsons had de 3.000 mijl naar Dartmouth in het Engelse Devon of Falmouth in een dag of zestig willen afleggen. Hij is niet verder gekomen dan 60 mijl ten zuid-zuidoosten van Halifax. SLAPEN ALS EEN OS Een Spaanse arbeider in Biarritz in het zuidwesten van Frankrijk moet even gedacht hebben dat de wereld verging toen een steen van een kilo of twintig neerkwam aan de voet van zijn ledikant na het dak van zijn hotel en het plafond van zijn kamer te hebben doorboord. De man moet hebben vergaan van de slaap of moet stalen zenuwen hebben, want hij draaide zich na het incident om en sliep verder. De volgende ochtend begaf hij zich naar zijn werk zonder iets over het voorval aan de directie te hebben meegedeeld. Dat deed de werkvrouw die de kamer kwam schoonmaken. De directie van het hotel had toen meteen de verklaring voor het lawaai dat haar 's nachts had doen opschrikken en dat zy had toegeschreven aan een verkeersongeluk. Als men niet wil aan de romantische uitleg dat de steen werd gegooid door iemand buiten de aarde, dan is er de prozaïsche van de vrachtauto die op het viaduct schuin boven het hotel de kei verloor. ADVERTENTIE De kosten voor kinderen die verder leren, kunnen aardig oplopen. Om ze wat te verlichten is er de regeling Tegemoet koming Studiekosten. In verband met een verande ring in de Kinderbijslagwet is de regeling dit jaar uitgebreid met een LEEFIUDSTOESLAG VOOR 16- EN 17-JARIGEN. Door een verruiming van de nonnen zullen meer ouders hiervan gebruik kunnen maken. Wat zijn de voorwaarden? Uw kind moet NA 1 JANUARI 197916 jaar geworden zijn (of worden); Er moet minimaal 19 lesuren per week dagonderwijs worden gevolgd aan een onderwijsinstel ling in Nederland; De gekozen opleiding moet een periode omvatten van ten minste drie aaneengesloten maanden. De hoogte van de leeftijds toeslag wordt bepaald door uw belastbare inkomen en het aantal kinderen waarvoor u moet zorgen. Afhankelijk van de geboortedatum van uw kind kan toekenning plaatsvinden met terugwerkende kracht vanaf 1 februari 1979. Bij de onderwijsinstellingen zijn folders verkrijgbaar waarin precies staat vermeld hoe u de toeslag moet aanvragen. Men beschikt daar tevens over aan vraagformulieren. Vraagt u zo snel mogelijk aan. Voor verdere informatie kunt u ook schrijven of bellen J naar de Centrale Directie Studiefinanciering, Postbus 30006,9700 RH Groningen, tel. 050 - 26 68 82.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7