Protesten in Leiden tegen Bestek '81 Zakkenrollers slaan weer toe Dertig honden aan start bij eerste zwemkampioenschappen Klachten over Sumatrastraat 99 99 BASKETBALVELD VOOR DE JEUGD Inbrekers duperen werkgroep MAANDAG 18 JUNI 1979 LEI DEN-LEI DERDORP "Wil de Ierse setter zich klaarmaken voor de start?", klonk het vanuit een mega foon over het brede water van de Dwarswetering. Even later bleek dat de viervoeter inder daad gevolg had gegeven aan de opdracht. Vervolgens be gaf het dier zich met een flin ke plons te water om zwem mend zijn bazin aan de over zijde van het water te berei ken. Dergelijke taferelen speelden zich zaterdagmiddag met de regelmaat van de klok af tij dens de eerste Nederlandse zwe mkampioenschappen voor honden die werden ge houden in het park De Bloe- merd. Aan beide kanten van het water hadden zich vele tientallen hondenliefhebbers verzameld om te zien wat de ongeveer dertig deelnemers uit het gehele land ervan te recht brachten. En dat verschilde nogal. Er wa ren honden bij die nauwelijks aangespoord behoefden te worden om een verfrissende duik in het water van de Dwarswetering te nemen. Er waren er ook bij waar geen goed garen mee te spinnen bleek. Ondanks zwaaiende armbewegingen en aanmoe digingen, die in toonaard va rieerden van een vriendelijke vlijerij tot een bars comman do, vertoonden ze geen en kele bereidheid om aan de wensen van baas of bazin ge volg te geven. De deelnemende honden - waaronder teckels, spaniels, retrievers, stabyhouns en een enkele Drentse partijshond - kregen door de kynologen- vereniging Rijnland drie proeven voorgeschoteld. In opklimmende moeilijkheid. Daarbij ging het niet om de snelheid die de honden in het water ontplooiden. Nee, in de eerste plaats werd erop gelet of de hond vlot te water ging, of hij een rechte lijn volgde en hoe hij gehoorzaamde aan de bevelen van de eigenaar. De eerste opdracht - het over zwemmen van de wetering naar de baas of bazin - bleek voor de meeste honden geen problemen op te leveren. Al was er een enkele hond die zich niet helemaal aan het voorgeschreven parcours hield omdat zijn aandacht wordt afgeleid door een pas serende eend met jongen. Vervolgens moesten de deel nemers bijna aan de overkant van het water een voorwerp ophalen en dat weer zwem mend terugbrengen naar de andere oever. Door de schit tering van de zon in het water bleken vooral de eerste deel nemers nogal eens het spoor bijster te raken. Een hond kwam bijvoorbeeld met een stuk hout aanzetten dat he lemaal niet voor hem bedoeld was. Nadat de start van de ene naar de andere oever was ver plaatst ging het veel beter. Een advies van iemand uit het publiek om de honden maar van een zonnebril te behoefde niet de praktijk worden gebracht. Toen ook de laatste - en moei lijkste - proef was volbracht bleek dat de 3-jarige labrador retriever Black Cygnet of Powhatan van mevrouw Bloemenda uit Wassenaar met de hoogste eer was gaan strijken in de klasse van de gediplomeerden. Met een snuitlengte voor op Flicka van Canis Frisiae van Nico van der Laan uit Voorhout en de 9-jarige bastaard Bas van de heer Boon uit Voorscho ten. In de afdeling ongediplomeer de honden werd ook een la brador retriever eerste. Het was Cheer van het Ysselveld van de heer Van der Meer uit Noordwijk. Tweede op een staartlengte werd Speggle- Waggel's mrs. Grundy, een Engelse cocker spaniel van mej. Van Hessem uit Wasse naar, die de Ierse waterspa- niel van de heer Botenga uit Loosdrecht juist achter zich wist te houden. Een van de deelnemende honden zwemt de Dwarswetering c i stuk hout in de bek. LEIDEN - In Leiden begint vandaag een aantal acties, al lemaal gericht tegen het bezuinigingsprogramma (Bestek '81) van de regering Van Agt. De acties lopen vooruit op een grote landelijke manifestatie tegen de bezuinigingen. Die vindt op zaterdag 23 juni plaats, in Amsterdam. Werkloze Leidenaren houden op dinsdag 19 juni een "klaagtocht" naar het arbeidsbureau en de sociale dienst. Er zullen aan de directies klaag brieven over de werkloosheid worden overhandigd. De start van dit gebeuren is om 9.30 uur in het Volkshuis aan de Haarlemmerstraat In gebouw "De Waag" is op woensdag 20 juni een manifestatie georgani seerd door de Leidse kinderopvangcentra, het club- en buurthuiswerk en de speeltuinen. Al deze instellingen presenteren hun werk. De actiegroep "Meer Kinderopvang Leiden" is op woensdag 20 juni om 15.00 uur op het Stadhuisplein. Daar worden handtekeningen aan wet houder Tesselaar aangeboden, van mensen die vinden dat gemeente Leiden en rijk achterblijven in de subsidie aan kinderdagverblijven. Clowns, en eventueel een kindercircus zullen de bijeenkomst opluiste- I De Leidse Onderwijs Groep organiseert een bijeenkomst in de Karei Doormanschool aan de Sumatrastraat. Deze vindt plaats op donderdag avond 21 juni om 20.00 uur. Er wordt gediscussieerd over het beleid van onderwijsminister Pais. Ook wordt gepraat over werkgelegenheid in het Leidse onderwijs, het stimuleringsbeleid en het voortgezet onderwijs. Er is informatie, onder meer met gebruikmaking van video-films. i Een grote culturele manifestatie sluit de Leidse actieweek af. Deze wordt gehouden op vrijdag 22 juni in het Volkshuis. Artiesten en mu ziek- en toneelgroepen hebben medewerking toegezegd. Onder meer treden op het jazz-quintet Confiture, Peer van de Burgh (folk en blues), een theatergroep van het LAK en het koor De Eenheid. Er is een hoek waar spandoeken voor de manifestatie van zaterdag gemaakt kunnen worden. Wie deel wil nemen aan de demonstratie tegen het regeringsbeleid in Amsterdam kan gebruik maken van bussen die zaterdagmorgen om 9.30 uur vanaf het Schuttersveld vertrekken. Wie deel wil nemen aan de "Nacht tegen Van Agt" (vrijdagavond 22 juni) kan ook met de bus naar Amsterdam. Die vertrekt om 10 uur 's avonds vanaf het Leids Volkshuis aan de Apothekers dijk 33. Wijkcomité De Kooi: LEIDEN - Het wijkcomité De Kooi heeft een reeks klachten over de uitvoering en gevolgen van de re constructie van de Sumatrastraat in deze wijk. In een brief aan het college van B en W en de Leidse raad somt het comité de bezwa ren op en verwijst naar een eerde re brief waarop nog steeds geen reactie is gekomen van de kant van de gemeente. Volgens het wijkcomité is in afwij king van de oorspronkelijke plannen geen afscheiding aange- LEIDEN - In het winkelcentrum "De Kopermolen" in de Meren- wijk werd zaterdag door de win keliers een drukbezochte brade rie georganiseerd. In het over dekte centrum was een groot aan tal standjes ingericht. Onder meer door de beoefenaren van oude ambachien als kantlossers en houtbewerkers. De grote trekpleister vormde het schapen scheren dat buiten op het parkeerterrein gebeurde. En kele tientallen schapen werden door drie deskundige schapen scheerders in korte tijd met een grote tondeuze van hun wollige vacht ontdaan. Voor de liefheb bers waren die vachten te koop voor een bedrag van 25 gulden Der stuk. Illegale zenders LEIDEN - De Leidse politie heeft dit weekeinde twee illegale zen ders in beslag genomen. Het bleek dat de zenders werden ge bruikt vanuit een rijdende auto. De waarde van in beslag geno men apparatuur bedroeg ruim duizend gulden. LEIDEN - Aan de lange reeks van diefstallen door zakkenrollers in de Leidse binnenstad blijkt nog steeds geen einde te komen. Afgelopen vrijdag deden zes personen aangifte van de ver missing van hun portemonnee of waardepapieren na een bezoek aan diverse winkels in het cen trum. Ook afgelopen zaterdag waren de zakkenrollers weer actief. De politie registreerde vijf aangif ten. In de meeste gevallen bleek het te gaan om diefstallen uit tassen die in winkels even onbe heerd waren achtergelaten. In één winkel werd een tas gesto len die achterin de zaak onder een toonbank stond. In de tas zat een bedrag van ongeveer 2500 gulden alsmede girobetaalkaar ten tot een bedrag van 500 a 600 gulden. In verband met de diefstallen werd zaterdag in het warenhuis van V&D opnieuw gewaar schuwd om goed op te letten. Aanhoudingen konden tot dus ver niet worden verricht. Skateboarders gooien ruiten in uit woede LEIDEN - Op diverse plaatsen in de stad zijn het afgelopen weekeinde ruiten vernield. In de nacht van zaterdag op zon dag gebeurde dat op het bouwterrein van de universi teit aan de Witte Singel. Daar werden ruiten vernield van draglines en bulldozers. De politie hield twee jongens van 17 en 18 jaar aan die de ver nielingen hadden gepleegd. Bij hun aanhouding ver klaarden ze boos te zijn over het feit dat aan de bouw een geasfalteerd terreintje is op geofferd waar ze geregeld met skateboarden gebruik van maakten. Ook sneuvelde er een ruit van een Shell-pompstation aan de Plesmanlaan. De daders daarvan konden niet worden gepakt. Dat was wel het geval met de 21-jarige man die in de nacht van zaterdag op zondag een ruit intrapte van de nieu we Rabo-bank aan de Sta tionsweg. sand" van Robert Gardner vertoond. De film geeft een beeld van de Hamar-bevol- king die langs de meestal dro ge rivierbedden van zuid- west-Ehtiopië leeft. Onder meer belicht de film de positie van de vrouw in deze samen leving. De voorstelling begint om acht uur en de toegangs prijs bedraagt drie gulden. Hengelsport Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuur be scher- mingseducatie(IVN) organi seert zaterdag 23 juni een na tuurwandeling in de Hortus Botanicus. Deze ongeveer an derhalf uur durende wande ling staat onder leiding van natuurgidsen. Deel- i kunnen zich tot mor gen opgeven bij mej.J. Kruij- er tel. 071-148333 toestel 6684. De natuurwandeling begint om tien uur 's ochtends bij de ingang van de Horlus aan het Rapenburg 73. Vrouwenhuis In het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a wordt mor genavond de film Rivers oj DVS viste de tweede wedstrijd van het seizoen in de Rijn. De vangst was goed. Met 16 man werden 462 maatvissen ge vangen met een gewicht van ruim 42 kilo. De uitslag was: 1. W. v. Loon 4540 gram(49 stuks), 2. H. Staphorst 4910(39),3. J. den Os 3740(43), 4. Th. Hoppenbrouwer 3930(37), 5. F. Zandbergen 2785(41), 6. W. v. Berkel 2500(33), 7. J. Korenhof 2930(26), 8. J. Sinteur 2325(26), 9. C. Hoppenbrou wer 2260(25), 10. A. Staphorst 2335(24). "Sportvrienden" viste de twee de wedstrijd in de Nieuwe Vaart. Na 2x2 uur vissen was de uitslag: 1. E. Mooibroek 2680(34), 2. T. Kneyber 2620(32), 3. B. Honsbeek 2520(30), 4. J. Janssen 1900(16), 5. C. Schouten sr. 1820(20), 6. Chr Schouten 1650(15), 7. K. Schouten 780(6), 8. Hen. Schouten Duivensport PV "De Blauwkras" vloog van af Orleans met 55 duiven. De uitslag: 1. P. de Mooy, 23,4,5,7. F.v.d. Wetering, 6. W. de Wetering en Zn., 8,10. B. Diersman, 9. N. v.d. Blom. PV "Leiderdorp" vloog met 94 duiven vanaf Orleans. De uit slag was: 1,4. M. Reijerse, 2,8. H. Flippo, 3,7. J. Knijnen- burg,5,6. R. Slikkerveer,9.Th. Habraken, 10. P. Sloos. PV "De Vriendenclub" vloog met 281 duiven vanaf Or leans. De uitslag was: 1. J. Noordermeer, 2. D. Koet, 3,6. A. Houweling4,7. Jac. Siera, 5. Comb. Bodijn/Rijsbergen, 8. J. Gijsman, 9. W. v.d. Kooy, 10. C. Elderbroek. PV "De Rijnklievers" vlog met 151 duivenvanaf Orleans. De uitslag was: 1v. Alfen, 2,4,8, B.v.Mil,3.J.v.Leyden,5,6.J. v.d. Wal, 7,10, Kok, 9. Zwaan den Oude. LPC hield een wedvlucht vanaj Orleans met 130 duiven. De uitslag was: 1. J. Staffelen, 2,43,8. N. de Groot, 3,7. J. Ro- zier, 6. A. Singeling, 9, J. v.d. Meijden, 10. W. Onstenk. PV "Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf Orleans met 143 duiven. De uitslag was: I,4. C. Gijsman, 2$. W. Gijs man, 33,7. W. Fokker-v. Ley- den,6.1.deWolf,8,10.T.v.As. LEIDEN - In Zuid-West werd za terdagmiddag een nieuw basket balveld voor de jeugd geopend. Het veld ligt naast het clubhuis "De Tamboerijn" aan de Vale- riusstraat. De feestelijke opening werd omlijst door een aantal acti viteiten. Zo trok het majoretten- korps "De Tamboerijntjes" door de wijk en gaf een show op het nieuwe terrein. Na de mjyoretten kwamen de basketballers aan bod. Er werden enkele wedstrij den gespeeld tussen jeugdteams van een Leidse basketbalvereni ging en teams uit de wijk Zuid- West Op de foto: het openingsschot van de Leidse basketbalspeler Frank Kalis, links van hem speaker kapper Bosman. bracht tussen rijwielpad en trot toir. Gevolg is dat het trottoir ook bereden wordt door fietsers en bromfietsers wat gevaar oplevert voor spelende kinderen en voet gangers. Bovendien loopt vol gens de Kooibewoners na regen val het water niet weg, waardoor grote plassen ontstaan. Verder constateert het wijkcomité dat het verkeer door de Sumatra straat enorm is toegenomen doordat automobilisten de stop lichten aan de Engelendaal in Leiderdorp willen vermijden. De toename van het verkeer heeft ook geleid tot een grotere gelui- doverlast. Ten slotte wordt er in de brief op gewezen dat sedert november vorig jaar bergen vuil aanwezig zijn, die zijn achter gebleven nadat de opknapbeurt van de straat was voltooid. Het wijkcomité De Kooi vindt dat er op korte termijn een gesprek met de gemeente moet komen om de problemen uit de wereld te helpen. Halfjaarlijks parkeerverbod op Vlietweg LEIDEN - Op een deel van de Vlietweg wordt jaarlijks voor de periode 1 april-1 oktober een parkeerverbod van kracht, zo heeft het provinciaal bestuur be sloten. Het gaat om een strook van vierhonderd meter aan beide zijden van de weg in de omgeving van het volkstuincomplex Oostvliet. Aanleiding tot dit verbod zijn klachten van bewoners van de Vlietweg dat hun huizen en be drijven met name bij goed weer onbereikbaar of zeer moeilijk te bereiken zijn voor politie, brandweer enz. De auto's die op de Vlietweg worden geparkeerd zouden voornamelijk afkomstig zijn van bezoekers van Oostvliet, welke vereniging niet over vol doende eigen parkeerruimte be schikt. Het provinciaal bestuur wijst er op dat ook bij de uitbrei ding van Oostvliet de vereniging niet voor voldoende parkeer plaatsen zorgt. LEIDEN - De Leidse werkgroep van de stichting Terre des Hom mes is ernstig gedupeerd door een inbraak die vorige week werd gepleegd in de opslagruimte van deze internationale hulpverle ningsinstelling. Er verdwenen waardevolle derde-wereldarti kelen en er werden op grote schaal vernielingen aangericht. De schade wordt geraamd op tenminste drieduizend gulden. Volgens de werkgroep hadden van dat bedrag heel wat medicijnen, voedingsmiddelen en kleding kunnen worden gekocht voor kinderen in de ontwikkelings landen. Zij die werkgroep finan cieel of op andere wyze willen steunen om dit verbes goed te maken kunnen contact opnemen met E Deibels-Renders, telefoon 071-765419.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3