LEIDSCH DAGBLAD SALT-verdrag alleen kan vrede niet garanderen Transport van radioactief afval vertraa Personeel Hollandia „bewaakt" bedrijf vandaag Carter bij ondertekening van akkoord: gd Geld voor restauratie woonhuizen Industrie bond voor rechter gedaagd MAANDAG 18 JUNI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35885 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WENEN (AP) - "Al dertig jaar lang hangt de dreiging van een kernramp boven ons hoofd. Onze twee landen zijn nu voorzien van duizenden kernwapens die elk in staat zijn verwoestingen aan te richten die wij ons niet kun nen voorstellen". PETTEN - Politie-agenten zor~ gen er voor dat demonstranten een aantal trucks met opleggers, gela den met kernafval, niet hinderen bij het verlaten van het terrein bij het reactor-centrum in Petten. GIPSPLATEN voor wanden en plafonds vanaf 4,95 per m2 tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum 'zijldijk 2 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwf&briek zaterdags tot 5 uur geopend Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Leiden gelukkig LEIDEN - Tot en met 1988 is jaar lijks een bedrag van ruim 1.3 miljoen gulden beschikbaar voor de restauratie van woonhuizen met monumentale waarde in Leiden. Dat heeft de Rijksdienst voor de Monumentenzorg het gemeentebestuur van Leiden de zer dagen laten weten. Het betekent dat de financiële ruimte voor de restauratie van 55 panden per jaar voor de komende 10 jaar is veiliggesteld. Gezien de algemene bezuinigingsplannen van de regering en de sombere berichten over de monumenten programma's van andere steden - met name Amsterdam - is het Leid se college erg verheugd over deze schriftelijke toezegging van CRM. PETTEN (ANP) - Ongeveer tachtig leden van actie groepen hebben vanmor gen van vier uur tot onge veer tien uur de toegangs wegen naar het reactor centrum in Petten geblokkeerd. De actie voerders zijn tegen het dumpen van kernafval in zee en zijn op het wegdek gaan zitten om te voorko men dat een eerste kon vooi vrachtwagens met radio-actief afval naar IJ- muiden zou vertrekken om het afval daar in te schepen. De blokkade werd om half tien door de rijkspolitie doorbroken om acht trucks het terrein van het reactorcentrum op te laten rijden. Deze trucks moesten de opleg gers met radio-actief afval opha len die op het terrein stonden ge parkeerd. Bij het doorbreken van de blokkade werd door de politie geen geweld gebruikt. De de monstranten, die verklaarden dat hun actie een geweldloos karak ter droeg, lieten zich eenvoudig van de rijbaan verwijderen. De blokkade leverde voor het per soneel van het centrum wel enige moeilijkheden op omdat de per- soneelsbussen niet werden door gelaten. De passagiers moesten toen te voet verder naar hun werk. De acht trucks die in de loop van de ochtend de blokkade passeerden om de opleggers af te halen verlieten even later het ter rein met hun lading. Het kernaf val zal in een schip in IJmuiden worden overgeladen, dat het af val in de Atlantische oceaan moet dumpen. In totaal zullen de opleggers ze venmaal de rit tussen Petten en IJmuiden (en terug) moeten ma ken om de lading van 2200 ton te vervoeren. Na het vertrek van de vrachtwagens namen de actie voerders hun plaatsen op het wegdek weer in. Zij zijn vastbe sloten om het vervoer te blijven bemoeilijken. Iraanse minderheden krijgen geen zelfbestuur TEHERAN (Reuter) - Volgens de grondwet voor het Islami tische Iran, waarvan vandaag het ontwerp is gepubliceerd, krijgen de nationale minder heden in het land geen zelfbe stuur. Bij de presentatie van het ontwerp verklaarde mi nister Yaddollah Sahabr "Zij (de minderheden) krijgen meer vrijheid in hun provin cies, maar geen zelfbestuur". Vlak na de revolutie van februa ri eisten de nationale minder heden, zoals de Koerden en de Turkomanen zelfbestuur voor hun volken. Begin deze maand braken in de zuid oostelijke provincie Koezes- tan gevechten uit, omdat de daar wonende Arabieren ook zelfbestuur willen. Dat zei president Carter van de Verenigde Staten vanmiddag in Wenen bij de ondertekening van het SALT-2 akkoord. De overeenkomst is afgesloten tus sen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie en betreft de beper king van het aantal strategische wapens van beide landen. "De technische ontwikkeling van de bewapening is toegenomen en daarmee de noodzaak om aan de bewapeningswedloop paal en perk te stellen", aldus Carter. Hij vervolgde "De besprekingen over de beperking van de strate gische bewapening hebben nu bijna tien jaar geduurd. Het is duidelijk geworden dat als de bewapeningswedloop doorgaat onze toekomst in gevaar wordt gebracht". SALT-2 stelt volgens Carter nieuwe beperkingen aan de aantallen en de aard van kernwapens en geeft de gelegenheid voort te gaan op de weg die leidt naar een veiliger wereld en naar nog verder gaande beperkingen van de kernbewa pening m het komende SALT-3 akkoord. Kindei en "Mijnheer de president", zei Carter tegen president Brezjnjev van de Sowjet-Unie, "Wij hebben beiden kinderen en wij willen dat die in vrede kunnen leven. Wij hebben er beiden hard aan gewerkt onze kinderen en die van onze landen die vrede te geven. Maar wij zien wel in dat niet een enkel verdrag de veilige toekomst van onze lan den kan garanderen. De vrede moet worden gewonnen door er krachtig voor te blijven werken. Wij hebben lang gezwoegd om SALT-2 tot een veilige koers te President Carter Dochter van Glos en Leembruggen Vrij Droog: en zonnig, maar aan de kust ook enkele wolkenvelden. Minimumtem peratuur ongeveer 9 graden, middag- tenjperaturen van 18 graden aan zee tot 23 graden in het binnenland. Zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op 5.19 uur, zon onder 22.03. Maan op 02.49 uur man onder 16.19 uur. Hoogwater te Katwijk om 11.48 uur, laagwater om 7.20 uur en 20.03 uur. (Van één onzer verslaggevers) VEENENDAAL/LEIDEN - Het personeel van Hollandia Wol in Veenendaal, voor 100 procent ei gendom van Clos en Leembrug gen uit Leiden, is een bewakings actie gestart bij het bedrijf. Volgens de heer Kalter, secretaris van de ondernemingsraad wil het personeel zich daarmee indek ken tegen "eventualiteiten". De actie is vooral gericht tegen de Nationale Investeringsbank (NIB) die afgelopen week gewei gerd heeft een kredietgarantie af te geven. De NIB wilde meer ze kerheid hebben over de ver koopprognoses die volgens de heer Kalter door alle partijen als reeël werden geschouwd. Hij noemt het een onbegrijpelijke houding van de NIB, waardoor de werkgelegenheid van 250 mensen in gevaar komt. Onder die 250 man zitten ruim 20 perso- maken voor de toekomst. Laten wy beloven dit verdrag te blijven hanteren als wij voortgaan op de weg naar vrede". Brezjnjev waarschuwde gisteren al dat er in het verdrag geen wijzi gingen moeten worden aange bracht (zie pag. 6). I Het PvdA-kamerlid Harry van den Bergh heeft de Ne derlandse regering opgeroe pen meer Vietnamese vluch telingen in ons land op te nemen. Daarnaast moet Ne derland meer geld beschik baar stellen voor de vluchte lingenhulp van de Verenigde Naties. De PvdA'er doet zijn oproep naar aanleiding van het optreden van de Maleisi sche regering die gisteren een eerste groep van 2500 Vietnamese vluchtelingen naar zee heeft teruggestuurd PAGINA 7 I Piet Steenkamp wil geen kortingen op de sociale uit keringen PAGINA 5 Ook hoger personeel tegen inleveren PAGINA 15 nen die uit Leiden zijn overge plaatst naar Veenendaal toen Clos en Leembruggen de pro- duktie naar Veenendaal over plaatste. Het afgelopen weekeinde heeft een groep personeelsleden bij het bedrijf gepost om te voorkomen dat schuldeisers spullen zouden weghalen. Hollandia heeft in fe bruari net als Clos en Leembrug gen uitstel van betaling gekre gen. ROTTERDAM (ANP) - Stevin Baggeren B.V. in Beverwijk heeft bij de president van de rechtbank in Rotterdam een kort geding aangespannen tegen de Indus triebond FNV. De onderneming eist van de bon den dat zij de acties op de VDSM- werf in Rozenburg, waar ge bouwd wordt aan het wandelend baggereiland "Camel", staken. Door de acties, die gericht zijn te gen de regering die de nieuw bouw bij VDSM wil sluiten, wordt het werk aan het project met een waarde van 160 miljoen gulden aanzienlijk vertraagd. Er werken ongeveer duizend men sen aan het immense eiland. Het kort geding zal morgen om 13.30 uur dienen. Inmiddels heeft de Industriebond FNV de minister van economi sche zaken Van Aardenne van morgen per telex laten weten, dat hij niet wenst in te gaan op een uitnodiging van de bewindsman morgen te praten over het voort bestaan van de VDSM. De bond vindt het plan van de rege ring om de werf te verkleinen tot een assemblagebedrijf onaan vaardbaar. Hij houdt vast aan het openhouden van de nieuw- bouwwerf met een minimale be zetting. Vrijdag kreeg de bond een gede tailleerd inzicht in de plannen van de regering, waarover hy zich in het weekeinde heeft beraden. Deze plannen hielden in dat de overheid financiële steun geeft voor het voortbestaan van VDSM als assemblagebedrijf waarbij 500 tot 1000 man zullen moeten worden ontslagen. Op het ogenblik werken op de werf 3000 man. 18 PAGINA'S Fortuna SC op drempel eredivisie Fortuna SC heeft dit week einde nadrukkelijk zijn kan didatuur gesteld voor een plaats in de eredivisie. De ploeg uit Geleen versloeg in Velsen Telstar met 2-1 en heeft nu de leiding genomen in de nacompetitie. Voor naamste concurrent Willem II verspeelde op eigen veld een punt aan Groningen dat echter met dit resultaat ook weinig vorderingen maakte. Met nog twee wedstrijden te spelen hebben de zuiderlin gen duidelijk de beste papie ren. Die heeft Wil Hartog, de natio nale trots in het motor sportwereldje, allang niet meer. Hoewel hij sterk van start ging in de 500cc-race van de Grand Prix in Joego slavië redde hij het uiteinde lijk niet en moest met lede ogen toezien hoe zijn concur renten weer verder weglie pen in de strijd om de we reldtitel. Dit weekeinde kan hij in Assen wellicht wat van zijn achterstand afknabbe len. Succes was er wél weggelegd voor atletes uit de Leidse re gio. Bij de nationale jeugd kampioenschappen in Gro ningen veroverden vier meisjes een titel. Anatoli Karpov maakt in Waddinxveen zijn faam waar. De wereldkampioen nam in de grootmeestervier kamp nadrukkelijk afstand van zijn concurrenten. Gis teren versloeg hij de Ameri kaan Kavalek. PAGINA'S 9-13 II* i 'II WII— AMSTERDAM - De ramen van het Amsterdamse Doelengebouw aan de Kloveniersburgwal zijn vanmorgen dichtgemetseld na dat Surinaamse heroïnever- slaafden, die het gebouw sinds 9 februari van dit jaar bezet hiel den, gisteravond in alle stilte ver huisden naar vier café-achtige ruimten in de stad. Het Doelengebouw is vanmorgen aan de gemeente overgedragen die direct maatregelen nam om 'hernieuwd kraken' te voorko men. Volgens een woordvoerder van de welzijnsstichting Welsuria die zich met de problemen van de he- roineverslaafden bezighoudt zijn er nog twee ruimten nodig om alle geregistreerde verslaafden (to taal 450 man) onder dak te kun nen brengen. De ruimten krijgen het karakter van hulpverlenings centra waar de heroïnehandel zal worden geweerd. De politie zal dit geregeld controleren. Noch de gemeente noch de welzijns stichting wilde vanmorgen zeg gen waar de cafés voor de opvang van de verslaafden zijn. Vrouw (35) in Den Haag doodgestoken DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft vanmorgen de 40-ja- rige H.M.K. aangehouden, die er van wordt verdacht in de afgelo pen nacht de 35-jarige vrouw Khalilan Mokiem met messteken om het leven te hebben gebracht. De politie kon de man op het spoor komen doordat het kente kennummer van zjjn auto was gesignaleerd. M., die wettelijk was gescheiden van de zuster van het slachtoffer, had een relatie met deze laatste aangeknoopt. Deze verslechterde na verloop van tijd. In de afgelo pen nacht bezocht hij de woning van het slachtoffer. Hij doodde haar met tien messteken in de borst, armen en onderlichaam.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1