Ouderwetse vorm Marjan Goedhart Henny Koemans wint toernooi van De Munnik Amerikaanse jeugd breekt door op sprint Atletiekdames kansloos in Brussel SCHMIDT IN FINALE MOEITELOOS OPZIJ GEZET Sylvia Barlag vestigt record SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT k, f'" Henny Koemans, de sterke winnaar van het toernooi van De Munnik. LEIDEN - De niet geplaatste spelers domineer den in de in het afgelopen weekeinde verspeel de tennistoernooien van De Munnik en de Rijn- kanters. De finale van het herenenkel B bij De Munnik beantwoordde niet aan de verwachtingen van de wedstrijdleiding, die een droom- finale dacht voorgeschoteld te krijgen. Immers, in de voorgaan de ronden hadden Henny Koe mans en Schmidt! no 1 geplaatst) laten zien uitstekend met het racket te kunnen omgaan. De laatste had echter in de finale een off-day waardoor Koemans in de eindstrijd gemakkelijk via 6-2, 6-0 de hoofdprys mocht incasse- Schmidt, die alleen in de eerste par tij een set verspeelde tegen nota- bene een vierdeklasser (Bart van der Velde), leek door de wijze waarop hij zijn tegenstanders uit de weg ruimde de beste papieren in handen te hebben voor de toernooiwinst. Kenny Koemans daarentegen balanceerde tegen de uitgekookt spelende Erik van der Pols op de rand van de af grond toen hij in de derde set van de halve finale op 15-40 kwam op eigen service. Een service-ace, een harde back hand volley en wederom een ace brachten Koe mans evenwel uit de narigheid. Op dat moment was de stand 4-4 en de toen zelfverzekerd spelen de Koemans verzekerde zich toen via een 6-4 setzege van de finale. Bij de dames schakelde Maureen Meijer de nummer 1 geplaatste Milou Bron uit via de setstanden 3-6, 6-0 en 6-2. Maureen Meijer liep gisteren over het gravel alsof het een warming-up betrof en dat betekende voor de tegenstand ster of het loop en slijtagewerk of een tempoversnelling aangaan. Milou Penseel koos, zij het niet altijd even duidelijk, voor het laatste en dat ging dus tegen Maureen Meijer fout In de finale stond Maureen Meijer tegenover Ineke Kallenberg die wel bereid was om veel loopwerk te verrich ten. Deze twee kennen elkaar van haver tot gort en Meijer moest haar meerdere erkennen in Ineke Kallenberg: 6-2,6-3. In het he- rendubbel B was het beproefde koppel Blommendaal/Pasma duidelijk de sterkste. De concur rentie werd moeiteloos opzij ge schoven. In de eindstrijd pakten Arnold van der Capellen en Jaap Temminck weliswaar de eerste set (6-2), maar toen de Noordwij- kers na enige tijd waren warm gedraaid kwam de klasse duide lijk tot uiting. Via 6-4, 6-3 pakte het duo Blommendaal/Pasma de eerste plaats. In het gemengd dubbel zegevier den Piet Vroegop en Ellen de Groot van OLTC met 3-6, 6-2,6-3 van het duo Van Reeuwijk/Bob Bijleveld. Het winnende tweetal opereerde als een herendubbel. Met name Ellen de Groot volleer de vast en bekeken en dat was voor de one-up formatie Van Reeu wijk/B ij leveld teveel. In C trad Ed Hegeman van de Leid- sche Hout sterk op de voorgrond. Weliswaar verloor hij in de here- nenkelfinale van Hans Töryaan, maar vermoeidheid spreekt na tuurlijk een woordje mee wan neer op één dag drie finale partij en gespeeld moeten worden. Twee finales in de C-klasse wer den daardoor gepssled. Nije en Freek van der Capellen gaven een w.o. in het herendubbel tegen Ekker/Hegeman omdat zij niet op woensdag a.s. wilden terug komen daar het tweetal toernooi- verplichtingen elders heeft. Het gemengddubbel van Hegeman/ Paula van der Berg zal nu morgen op De Munnik worden gepssled tegen het koppel Kantebeen/Re- naud. Laatstgenoemde won met mej van Leeuwen het dames- dubbel (C) van het duo Cijsouw Van der Wijngaard. Rijnkanters Bij het toernooi van de Rijnkanters had de technisch sterke Jan Pie- ter Hop het moeilijker in de finale dan werd verwacht. Zijn tegen stander Jan Homan legde hem het vuur zeer na aan de schenen maar Hop zegevierde via de set standen 6-4, 2-6 en 6-2. De win naar behaalde eveneens de eerste plaats in het herendubbel, met de geroutineerde Joost Roodenburg aan zijn zijde. De vaste forehands van Roodenburg gaven Hop de kans om aan het net naar harte lust te volleren. Met 6-3, 6-2 was de finale snel bekeken. Dit was overigens tegen de verwachtin gen in omdat in de halve finale het Rijnkanters duo Kuyt/Bek- kering er een driesetter hadden De finalisten van het damesenkel B bij De Munnik. Links winnares Ineke Kallenberggeflankeerd door Maureen Meijer. uitgeperst. Het gemengddubbel C werd een zege voor het duo Vinkesteyn/Van der Heuvel, die met 6-4, 4-6 en 6-1 wonnen van Krul/Bonte. Bij de dames C won Patricia Lafy met 6-4,6-2 van Mia Smit. FRANK BONTE Fraaie vertesprong van 6.19 meter LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - De jeugdatletes Marjan Goedhart, Maike Persoons (beiden van het Al- phense AAV'36), Edith Radder (AV'47 uit Boskoop) en Asti Oskam (De Bataven uit Leiden) hebben dit weekein de tijdens de Nederlandse jeugdkampioenschappen atle tiek in Groningen ieder een nationale titel veroverd. Soepel glijdt Renaldo Nehemiah over de finish nadat hij tijdens de Amerikaanse kampioenschappen de 110 meter horden had afgelegd in de fraaie tijd van 13.19 seconden. Het gebaar is tekenend. WALNUT (ANP) - Op de eerste twee dagen van de Amerikaanse atletiekkampioenschappen in Walnut (Californie) werden tal van uitstekende prestaties gele verd. Bij de heren brak op de sprint de nieuwe generatie door. Aanvoerder was de 21-jarige Ja mes Sanford, student aan de uni versiteit van Zuid-Californië. Hij won in 10.07, de beste seizoentijd ter wereld. Sanford had ander half uur daarvoor zijn kandida tuur voor de titel gesteld in de halve finales. Met opmerkelijk gemak zette hij 10.15 neer. In de eindstrijd was hij verreweg de snelste. Als een ka tapult schoot hij uit de startblok ken. Zijn zege kwam niet meer in gevaar. Harvey Glance werd tweede in 10.15. De "oude" cory feeën gingen gebukt onder het geweld van Sanford. Zo werden wereldvermaarde sprinters als Clancy Edwards, Houston McTear en Steve Riddick in de finale niet verder dan een vierde plaats in de overigens uitsteken de tijd van 10.19. Bij afwezigheid van zijn grote rivaal Greg Foster behoefde de wereld recordhouder op de 110 meter horden Renaldo Nehemiah zich weinig in te spannen. Na in de series 13.88 en in de halve finales 13.30 gelopen te hebben kwam hij in de eindstrijd tot zijn beste tijd: 13.19, waarbij hij op he tlaatste stuk wat uit zijn ritme raakte en vier horden omgooide. Dedy Cooper bleef als tweede ver ach ter 13.46. Het discuswerpen gaf de wederop standing van Mac Wilkins te zien. De Oplympische kampioen van 1976 had in twee jaar niet boven de 70 meter gegooid en werd min of meer al afgeschreven. In Wal nut rekende hij af met die geruch ten. Hij passeerde de "magische" grens en zijn speer landde na 70 meter en 66 centimeter. Vijftig centimeter te kort om het wereld record van de Oostduitser Wolf- DOYLE (ANP) - Sylvia Barlag heeft in het Franse Doyle een nieuw nationaal record op de vijfkamp gevestigd met een to taal van 4512 punten. Het oude record stond reeds op haar naam met 4281 punten, dat zij vestigde op 25 augustus van het vorig jaar in Combran. De gedetaillerde uitslag was: 100 meter horden 13,90 sec; kogelsto ten 13.34 meter, hoogspringen 1.82 meter, verspringen 6.30 me ter. 800 meter 2.18.13. De Olym pische limiet heeft zij nu voor de tweede maal overschreden. gang Schmidt te evenaren, maar wel goed voor de beste seizoen prestatie en de derde worp aller tijden. Op dit onderdeel werd de viervoudige Olympische kam pioen Al Oerter vierde met 66.34. De sprong van 8 meter 28 van Larry Merricks, die hem de titel bracht, gaf een enigszins vertekend beeld. Merricks werd gesteund door een behoorlijke rugwind. arnie Robinson, de Olympische kampioen die vrijdag in de kwali ficaties tot 8 meter kwam, moest met een spierblessure de strijd staken. Het hoogspringen ging naar Franklin Jacobs die in zijn twee de poging de 2 meter 26 passeer de. Bij de dames was de 100 meter hor den aantrekkelijk door het boeiende duel tussen Deby La- plante en juniore Candy Young. Laplante werd winnares in de uitstekende nationale recordtijd van 12.86, waarmee zij slechts 38/100e van het wereldrecord van de Poolse Grazyna Rabsztyn verwijderd bleef. Candy Young verbeterde drie maal het junioren wereldrecord. In de series stopte de electronische tijdwaarneming na 13.20, in de halve finales na 13.13 en in de eindstrijd liet zij zich meeslepen door Deby La plante. De 17-jarige studente aan de universiteit van Beaver Falls (Pensylvania) doorbrak de 13-se- condengrens met 12.95. Het oude record stond op naam van de Oostduitse Regina Beyer met 13.25. Bij het kogelstoten veroverde Ma ren Seidler haar tiende nationale titel. Met 19 meter en 19 centime ter verbeterde zij haar nationale record dat op 18.98 stond. Een Nederlands succesje was weg gelegd voor Ria Stalman, die stu deert aan de universiteit van San Pedro. Op haar specialiteit, het diskuswerpen, werd zij derde met een worp van 55 meter 42 centimeter. Winnares werd Lyn- ne Winbliger die ruim twee meter verder gooide (57.74). In zeer goede doen had Ria Stalman de titel kunnen veroveren, gezien haar Nederlands record dat se dert juni 1976 (Bratislava) op 58.18 staat. MOTORSPORT - Tijdens motorra ces op de Nürburgring is afgelo pen weekeinde de 28-jarige Ita liaanse coureur Corrado Anto- nello verongelukt. WIELRENNEN - Bernard Hinault heeft de omniumwedstrijd tegen de Italiaan Francesco Moser ge wonnen. De Fransman zegevier de op de onderdelen sprint en tijdrijden. Moser behaalde slechts de winst in de achtervol ging. De Oostduitser Lutz Hess- lich greep de winst op de sprint bij de amateurs. BRUSSEL (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft in het afgelopen najaar bij het jaarlijkse kalendercongres van de Europese Atletiek Associatie een zeer ongelukkige hand gehad met de wedstrijdplanning. Eind mei kregen de meisjes in een tijdsbestek van nauwelijks vier dagen twee interlandwedstrijden te verwerken en dit weekeinde moesten de dames aantreden in een vierlandenwedstrijd in Brus sel tegen België, Canada en Fin land. Tegelijkertijd werden in Groningen de nationale jeugd kampioenschappen gehouden en was in het Franse Doile de natio nale vijfkampploeg in actie. Brussel moest wel een afgang worden omdat de nationale da- mesploeg voor een groot gedeelte steunt op de jeugd. Die jeugd gaf dit weekeinde terecht de voor keur aan de nationale titelstrijd omdat een individueel kam pioenschap toch zwaarder telt dan een plaats in de landenploeg ook al is dat dan bij de dames. Omdat door de strenge winter het trainingsprogramma van vele atletes danig verstoord is en bles sures daarvan het gevolg waren, moest de damesploeg in Brussel wel een pak slaag krijgen. Dat werd het dan ook. Nederland eindigde kansloos als vierde met een score van 108 punten, liefst dertig punten minder dan België, een land dat enkele jaren geleden nog door een Nederlandse b-for- matie opzij werd gezet. Finland was in het zonnige Heizelstadion de sterkste formatie met een to taal van 160 punten voor Canada, dat 146 punten vergaarde. Over twee weken moet Nederland in Sittard aantreden voor de hal ve finales van de strijd om de Eu ropese beker, een tweejaarlijks evenement waarvan de dames in het begin van de zestiger jaren ooit eens de finale haalden. In alle Vooral Maijan Goedhart deed dat via een opvallende prestatie. Op de kunststofbaan in Groningen veroverde zij met een verte- sprong van 6.19m de titel bij de A-meisjes. Met deze sprong haal de zij tevens de limiet (6.00m) voor de Europese jeugdkam pioenschappen die in augustus in Polen worden gehouden. Zatétdag bleek al dat Marjan Goed hart haar oude vorm weer te pakken had. De AAV-atlete ver ving bij de dames-interland Bel gië - Canada - Finland - Neder land de Amsterdamse Edine van Heezik. Zij reikte toen al in de verspringbak naar 6.05m, haar eerste sprong dit jaar voorbij de zes meter. Clubgenote Maike Persoons had dit weekeinde in Groningen op de 1500m meisjes B weinig con currentie te duchten. Na een solo- race pakte zij de nationale titel in een tijd van 4.35.5. Haar broer Jek Persoons trof het slechter. De Ter Aarder liep tydens de 2000m steeple chase een blessure op en moest noodgedwongen de strijd staken. Bij de B-meisjes verzekerde Edith Radder van het Boskoopse AV'47 zich van de verspring-titel met edities van de strijd om de Euro pese beker was Nederland op grond van de prestaties in de voorgaande jaren rechtstreeks geplaatst voor de halve finales. Ondanks alle middelmaat in de Belgische hoofdstad waren er toch nog enige lichtpuntjes. In de eerste plaats sprintster Els Vader. De Zeeuwse, die haar armbewe ging aanmerkelijk zal moeten verbeteren werd zaterdag op de 100 meter tweede in 11.62 secon den achter de Finse Laihorinne (11.56) en zegevierde een dag later op de dubbele afstand in de per soonlijke recordtijd van 23.47 se conden. Zij was daarmee zes honderdste seconde sneller dan zij ooit heeft gelopen. Met Els Vader zorgde Lida Berkhout bij het speerwerpen voor de tweede Nederlandse overwinning. De Beverwijkse had in haar tweede poging met 52,48 meter de win nende worp. een afstand van 5.82m. Op dé 100m horden was voor haar een bronzen plak weggelegd in 15.11 Remmen los Bataven-juniore Asti Oskam uit Warmond liep op de 400m meis jes A naar een fraaie zege in 56.38 sec. De Warmondse die eerder dit jaar op dezelfde afstand ook al indoor-kampioene en record houdster werd liet in de series nog niet het uiterste van haar kunnen zien (58,5),maar gooide in de finale alle remmen los wat naast de titel ook resulteerde in een persoonlijk record. Een ander Leids succes was weg gelegd voor Kees van Manen van de AV Leiden die in een ijzerster- ke race op de 2 km steeple chase bij de jongens A liep. Hij ging di rect na het startschot gedurfd in de voorste linies mee en dat le verde een fraaie tweede plaats in een tijd van 6.08.5 op. Bronzen medailles waren er in Groningen nog weggelegd voor twee Alphense atletes van AAV'36. Jeanet Gelderblom kwam tot een derde plaats bij het verspringen meisjes B met 5.49m en Emke Vreugdenhil legde op de 100m meisjes B beslag op een derde plaats in 12.69 sec. Boven dien was haar vertesprong van 5.38m nog goed voor een vierde plaats. Van de Alphense vereni ging greep John Nieuwmeyer bij het hoogspringen jongens A met een vierde plaats (1.95m) net naast de prijzen en moest Kim Nieuwland zich bij het discus werpen meisjes A tevreden stel len met een zevende plaats (31.28m). Opvallend Van het Leidse AV Holland lever den twee B-junioren opvallende prestaties. Netty Brussee, een meisje dat pas eind vorige zomer de atletiek ging beoefenen, liep zich op de 800m via een serietijd van 2.19.7 in de finale. In die fi nale ging zij nog harder en legde in 2.18.9 beslag op de vijfde plaats. Ook Michel Moll beoefent de atletiek nog maar nauwelijks een jaar maar liet op de 400m jon gens B wel een snelle tijd van 52.3 sec afdrukken. Daarmee was hij in de series de vijfde tijdsnelste van alle deelnemers maar be landde door een ongelukkige se rie-indeling toch niet in de finale. Een derde Holland-junior die in Groningen aan de start verscheen was Walter Botman die een tijd van 16.2 sec op de 110m horden jongens A scoorde. Van De Bataven haalde Sandra Dorlas op de 400m meisjes B de finale. In die finale bracht zij een prima tijd van 58.88 sec op de chronometers maar dat leverde toch niet meer op dan een zesde plaats. Wel een bewijs hoe hoog het niveau op dit onderdeel lag. Geen finale-plaats was er op de 400m meisjes A voor Tina Buntsma die er overigens wel in slaagde binnen de minuut aan de .finish te zijn: 59.7 sec. Een vierde Batavenmeisje dat zich goed weerde in Groningen was Maries Hunckdieopdel500m meisjesB naar een vijfde plaats liep in 5.01.2. Van AV Leiden liep Gerrie Lodder een verdienstelijke 800m bij de meisjes B in 2.26.3. Flink De Spartaan uit Lisse was met een flinke afvaardiging in Groningen present. Hoewel er diverse goede prestaties werden geleverd slaagde toch geen enkele Spar taan-deelnemer er in een prijs te bemachtigen. Voor wellicht de beste Lisser prestatie zorgde Martien van Ryssel op de 800m jongens A. Hij kwam tot een vijf de plaats in 1.56.8. Eveneens een vijfde plaats bemachtigde John van Loon op de 110m horden jon gens A in 15.84 sec maar in de series was hij beduidend snellen 15.3 sec. Cunie de Nie liet een regelmatige serie vertesprongen bij de meis jes A opmeten met als verste 5.20m en John van de Z wet kwam op de 400m jongens A tot een per soonlijk record van 52.1 sec. Bij het kogelstoten jongens B ontlie pen drie Spartanen elkaar weinig in kracht: Rob de Kwaadsteniet 12.98m, Paul de Koning 12.69m (ook een discusworp van 40.78m) en Tom de Koning 12.47m. Co- rinne van de Meer kwam met de kogel bij de meisjes B tot 10.54m. Margot van de Schans liep de 400m meisjes B in 61.9 sec. Uitblinkster Uitblinkster in Groningen was ove rigens de Zeeuwse Marjan Olie slager die driemaal goud ver overde: op de 100m de 200m en de 100m horden. Op laatstgenoemde afstand vestigde zij een nieuw Nederlands record van 14.29 sec. Ook op de 11 Om horden jongens A kwam een nieuw nationaal jeugdrecord op de klokken en wel voor Assenaar Bert Knollema die tot 14.48 sec kwam. Amster dammer Mark Rekers sprong met de polsstok over 4.60m en ook dat betekende een nationaal jeugdrecord.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 12