Basketbalteam toont tegen Polen karakter SARONNI BEVESTIGT IN MIDI LIBRE Nederlanders in Zwitserse ronde op tweede plan Swift-jeugd sterk Amstelveen versterkt vizich flink TEST" SPORT SPORT SPORT SPORT Goede prestaties Van Straaten LEIDEN - Nieuweling Jan v. Straaten heeft een erg goed wielerweekeinde achter de rug. In Enschede'eindigde hij als eerste door in de slotkilo- meters aan de greep van het peloton te ontsnappen, om vervolgens niet meer achter haald te worden. Zondag werd de Leiderdorper boven dien achtste in een koers te Vught. Cock v.d. Hulst finish- de zaterdag bij een vetera- nenkoers te Vreeland als ne gende. De jeugd van Swift nam zater dag te Noordwijkerhout deel aan een districtstoernooi van de Bollenstreek. Op het terrein van Sancta Maria had men een uitstekend parkoers uit weten te zetten. Bij deze wed strijden boerden de Leide- naars zeker niet slecht. In de verschillende leeftijds groepen boekten de volgende jeugdige renners de beste re sultaten: 10-jarigen: Ronnie v. Weeren 3, John v. Kampen 6, Jackie Ginjaar 8; 11-jari- gen: Stephan Sikking 8; 12- jarigen: Simon v. Weeren 1; 13-jarigen: Robert Jongbloed 4, Eddie Koüiss 8; 14-jarigen Rob Koster 1Martin Overde- vest 3, Jan Zandstra 4. Zondag werd voor de eerste maal een meisjes toernooi op nationaal niveau georgani seerd. De ivedstrijden werden te Almelo verredenVan Swifl werden Nancy Albers en Agaath Dreef bij de 10-jari gen resp. 3 en 6, in de groep van 12 jaar kwam Arenka Eradus tot een tweede stek. TURIJN (GPD) - „Het is jammer dat het toernooi nu bijna is afgelopen. Ik geloof dat we nu einde lijk in vorm gaan komen. Het liefst zou ik nu nog tien dagen spelen. Maar het is niet anders. Ik ben vooral tevreden over de inzet en de vechtlust die deze ploeg nog steeds toont". Protesten van Spanje afgewezen TURIJN (ANP) - De technische commissie van de basketbal- bond heeft het protest van Spanje na ampel beraad verworpen. De Spaanse teamleiding had na het duel tegen Italië (80-81) een reklamatie ingediend.dat het winnende schot van Italië na het verstrijken van de speel tijd zou zijn afgevuurd. De technische commissie oor deelde dat de bal de handen van de speler verliet vóór het tijdsignaal. Ook de commissie van beroep, waartoe Spanje zich wendde na de uitspraak van de tech nische commissie, kwam tot dit oordeel. De vechtlust en de inzet, die Quinn met deze woorden roemde, wa ren voldoende voor de tweede overwinning van de nationale basketbalploeg tijdens het Euro pees kampioenschap. Polen, al zeker .van een plaats bij de eerste acht, werd in een zeer regelmati ge wedstrijd verslagen met 94-76. Het was echter niet voldoende voor een plaats by de eerste acht. De bovenste plaatsen van de ver- liezersgroep kwamen namelijk zaterdag al definitief terecht bij Polen en Frankrijk, zodat er voor Nederland maximaal nog een ne gende plaats inzit. Er zal in elk geval moeten worden gewonnen van België - maar daar twijfelt ei genlijk niemand aan - en Bulga rije zal van Griekenland moeten Veel ruimte Polen heeft gistermiddag Neder land eigenlijk maar een kwart van de wedstrijd kunnen volgen. Door de traditionele moeizame start van Oranje nam Polen een kleine voorsprong, maar die werd na iets meer dan acht minuten te niet gedaan. Nederland nam de leiding over en stond die niet meer af. Verdedigend deed de ploeg van Tom Quinn goed werk. De een drie-een zone verdediging stelde de meeste Polen voor te grote problemen. Alleen Mlinarski had er geen moeite mee. Hij kreeg veel ruimte op de vleugel. Dat kwam vooral omdat de laatste man in de Nederlandse verdedi ging te klein was. Mlinarski kon telkens weer over Cramer of Ha- gens heenschieten en na 40 minu ten, die hij byna volledig speelde, het fraaie totaal van 40 punten la ten noteren. Nu is het in geen enkele basketbal wedstrijd een probleem, wanneer één speler zich naar een hoog to taal toeschiet. En bij Polen was het alleen Mlinarski, die de .bas ket goed wist te vinden. Verder kwamen slecht Wegtorz en Kij- ewski aan tien punten of meer, maar de laatste had voor zijn tien punten maar liefst zeventien schoten nodig. Van de Polen was het derhalve sprokkelwerk. Dit in tegenstelling tot Nederland, waar Woudstra topscorer werd, maar daarnaast vyf man met twaalf punten het einde haal den. TURIJN - De uitslagen van zaterdag zijn: troostronde (7e t/m 12 plaatst. Franknjk-België 111-98 (52-40). Polen-Griekenland 77-73 (37-40). Top scorers: Griekenland: Kastrinakis 19, Yannikis 14, Katsoylis 13. Polen: Kij- ewski 31, Mlynarski 15. Finaleronde (le t/m 6e plaats): Joegosla- vië-Italië 95-80 (41-34). Topscorers: Joegoslavië: Kikanovic 33, Delibasic 25. Cosic 10. Italië: Meneghin 20, Vil- lalta 15, Bertolotti 14. Israël-Tsjechoslowakije 94-93 na ver lenging (47-47 83-83). Topscorers: Tsjechoslowakye Pospisil 16, Brabe- nec 16. Hraska 14. Kos 17. Israël Sil ver 27, Yanai 27, Berkovich 26. Nu mag natuurlijk niet al te veel waarde worden toegekend aan de overwinning op Polen. De Oost europeanen waren al zeker van die zevende of achtste plaats en werden derhalve van een neder laag geen spat minder. Maar voor Nederland was het goed voor het moreel. Zeker ook, omdat de aanval vaak goed liep, de break er eindelijk eens regelmatig uit kwam en bijvoorbeeld Pieter van Tuyll bewees, dat hij terecht in de ploeg is opgenomen. Hij speelde met zolang, maar verzamelde in die paar minuten wel acht punten en zes rebounds. De wissel van Van Tuyll ten gunste van Faber kwam dan ook wat vreemd Quinn: „Pieter heeft zelf om een wissel gevraagd, omdat hij moe was. En we hebben binnen de ploeg afgesproken, dat spelers om een wissel vragen en zich niet gaan forceren. Ik denk dat hij last had van de warmte. Het is erg be nauwd in deze hal". Gedegen Op het moment dat Van Tuyll naar de bank ging was de wedstrijd al gelopen. Nederland had een voorsprong van tien punten en Polen kon het verzet niet op brengen om terug te komen. Ne derland speelde in die fase gede gen en het uitvallen van Kees Akerboom - vingerkootje uit de kom - bracht de ploeg niet in problemen. Faber, Cramer, Plaat en Woudstra scoorden regelma tig, en omdat ervan de vrije wor plij n goed werd geschoten groei de de Nederlandse voorsprong. Die voordeligste score werd fana tiek verdedigd en daarmee toon de die ploeg wel degelijk over ka rakter te beschikken. En dat is zonder meer een belangrijk winstpunt. Scores Nederland: Woudstra 22, Cramer, Plaat, Faber, Bruinsma en Akerboom ieder 12, Van Tuyll 8, Kip en Van Helfteren ieder 2. Topscorers Polen Mlinarski 40, Wegtorz 12 en Kyewski 10. Rusland als oefenpartner TURIJN (GPD) - De Nederlandse ploeg zal zich via wedstrijden tegen en in de Sowjet-Unie gaan voorbereiden op het voor-olympisch toernooi, dat volgend jaar mei in Genève wordt gehouden. ïn Turijn kwamen delegatieleider Piet Leegwater en bondsafgevaardigde Jon Loorbach met de Sowjet-Unie overeen, dat de Russen begin april naar Nederland komen voor een serie wedstrijden of mogelijk een klein toernooi en dat later in de maand de Nederlandse ploeg naar de Sowjet-Unie gaat om daar tegen een paar stedenploegen te spelen. DAG 18 JUNI 1979 Valpartij In de vierde en laatste etappe van Vernet Les Bains naar Lezignan was de col de l'Hermitage opgenomen. Tot aan de col zat er een laag tempo in het peloton, waaruit de Fransman Pescheux reeds in het begin van de koers demarreerde. Een valpartij maakte een einde aan zgn vluchtpo- Bij de beklimming van de col de l'Hermitage onderscheidde zich de Ita liaan Masi, die als eerste bovenkwam. Hij had een voorsprong van drie minuten op het peloton, dat na 67 kilometer echter weer compleet was. De tweede heuvel dook na 95 kilometer op. De Fransman Viilemiane bereikte als eerste de top, gevolgd door Jo Maas, die een uitstekende indruk heeft achtergelaten in deze Midi Libre en een serieuze kandidaat lijkt te zijn voor het jongerenklassement in de Ronde van Frankrijk. d i rois 7. 8. 9 AMSTERDAM (ANP) - De iee" transfermarkt in de bas sen ketbalwereld heeft dit sei- net zoen een rustig verloop der gekend. Opvallènd was ei- genlijk alleen de verster- ha/ king van BV Amstelveen, en/ de ploeg van Theo Kins- bergen die zijn comeback maakt als coach. Walter Ombre, Everett Fopma, en de buitenlanders van Dordrecht m_ (Moore en Zoet) verdedigen het als komend seizoen de Amstelveen- ol_ se kleuren. Tegenover de komst an va° dit viertal staat het vertrek 3 van Marrioneaux, Rijks en Leys- Landskampioen EBBC zag John van Vliet vertrekken, terwijl Do- nar behalve Hans van Rooden g j ook de Amerikaan Murphy van »3 BOB aantrok. Verder kan het per »3* 1 juli 1980 beschikken over de andere BOB-Amerikaan, Schulz. Bloemsma en Fopma verlieten de club. Cock van de Lagemaat gaat van Rotterdam Zuid naar Amster dam. Charis Sideris, afgelopen seizoen speler-coach van BOB, stapte over naar de Jumpers. Hij wordt gevolgd door de Ameri kaan Leftwich van Punch. Punch-speler Taylor is vanaf 1 juli 1980 speelgerechtigd bij Rot terdam Zuid. Frans Valkenburg en Gerrit van Buuren verlieten laatst genoemde vereniging. De Poolse topscorer Mlinarski legt aan. Al Faber hindert hem niet, terwijl Danny Cramer te laat komt. n LEZIGNAN (ANP) - Guiseppe Saronni heeft zonder veel problemen gisteren de 31st Midi Libre, een vijfdaagse n etappewedstrijd voor beroepswielerenners, gewonnen. Daarmee bevestigde de 21-jarige Italiaan nog eens de n grote vorm, waarin hij momenteel steekt. 0 Tien dagen geleden haalde hij de winst binnen in de Giro, de Ronde van !- Italië, in een rechtstreeks duel met zijn befaamde landgenoot Francesco r Moser. Moser, voor wie de'Giro eigenlijk was 'gemaakt' - er waren vijf 1 tijdritten ingelast-ondervond toen de kracht van zijn jonge landgenoot. In de Midi Libre werd voor de start van de proloog Hennie Kuiper als Saronni's voornaamste concurrent gezien. De Nederlandse kopman van de Franse Peugeot-ploeg moest uiteindelijk echter genoegen nemen met de vijfde plaats met een achterstand van 20 seconden op de Italiaan. Met de Ronde van Frankrijk in het vooruitzicht heelt Kuiper nog een meerdaagse wedstrijd, waarin hij zich kan voorbereiden op het grote i- gebeuren: de Ronde van de Aude, die morgen begint waar de Midi Libre ,s geëindigd, het plaatsje Lezignan. Behalve Kuiper zullen daar onder meer Bernard Hinault, Francesco Moser, Lucien van Impe en Michel Laurent aan de start verschijnen. De grote afwezige is Joop Zoetemelk, die eerder besloot zich in alle rust voor te bereiden op de Tour. Ook de ploeg van Peter Post zal niet aanwezig zijn, omdat deze in de Ronde van Zwitserland uitkomt. Na vruchteloze vluchtpogingen van onder meer iviaas en Jos bcnipper, reed het complete peloton de straten van Lezignan binnen. Mare De Meyer dermarreerde op het bochtige parkoers 200 meter voor de eind streep en behaalde zyn tweede achtereenvolgende overwinning. Uitslag De uitslag van de vierde en laatste etappe is: 1. De Meyer (Bel) 216 km in 5 uur 44 min 12 sec. 2. Martinelli (Ita) op 2 sec, 3. Esclassan (Fra) op 3 sec, 4. Villemiane (Fra) op 4 sec, 5. Bonnet (Fra) op 5 sec, 6. Jan Aiing (Ned), 7. Tackaert (Bel), 8. Hennie Kuiper (Ned), 9. Fons van Katwijk (Ned), 10, Van Overschelde (Fra). Vervolgens het complete peloton in dezelfde tyd als Bonnet. Het eindklassement luidt als volgt 1. Saronni (Ita) 20 uur 55 min 4 sec, 2. Agostinho (Por) op 13 sec, 3. Villemiane (Fra) op 15 sec, 4. Bonnet (Fra) op 16 sec, 5. Kuiper (Ned) op 20 sec, 6. Martinez (Fra) op 27 sec, 7Bertoglio (Ita) z.t.8. Seznec (Fra) op 33 sec, 9. Schepers (Bel) op 35 sec, 10. Le Guilloux (Fra) op 39 sec. Een geconcentreerde Gerrie Knetemann won zaterdag de derde etappe van de Ronde van Zwitserland, een tijdrit over twintig kilometer. In het algemeen klassement staat hij achtste. STEFFISBURG (ANP) - Het be langrijkste voorval in de vijfde etappe van de Ronde van Zwit serland, die gisteren na een solo in de laatste kilometer werd ge wonnen door de Italiaan Ennio Vannotti, is ongetwijfeld het op geven van de Belg Daniel Wil- lems. Hij behoorde, na een uit stekend voorseizoen, tot de favo rieten voor de eindzege. Ondanks het slechte weer kende de vijfde etappe, van Pruntrut naar Steffisburg, een levendig ver loop. Er werden voortdurend demarrages geplaatst, maar door het hoge tempo van het peloton werden deze telkens teniet ge daan. Uiteindelijk bracht de Schwarzenburg-berg, na 163 ki lometer, de beslissing. De Belg André Dierickx sprong als eerste weg en werd later gevolgd door de Zwitser Erwin Lienhard, Klaus-Peter Thaler en Enino Vannotti. De Italiaan wilde het niet op een eindsprint aan laten komen, vooral gezien de sprintcapacitei ten van Thaler, en demarreerde in de laatste kilometer. Op de eind streep had hij een voorsprong van 21 seconden op zijn drie con currenten. De Zwitser Lienhard vormde voor de leider in het al gemeen klassement, zijn landge noot Roland Salm de grootste bedreiging. Nu bedraagt zijn ach terstand nog slechts 1 min. 15 in het algemeen klassement, het geen hem op de vijfde plaats bracht. Dc Nederlandse afvaardiging be staande uit Knetemann, Raas, Van den Hoek, Lubberding en Scheunemann. heeft niet kunnen imponeren. Scheunemann deed het nog het beste en kwam als achtste over de finishlijn met een achterstand van meer dan drieë neenhalve minuut op de Italiaan. In het algemeen klassement is Knetemann als achtste geklas seerd op 2.16 van de leider Salm. Knetemann deed overigens zater dag nog wel van zich spreken. De wereldkampioen won toen het eerste gedeelte van de derde etappe, een tijdrit over twintig kilometer. Ronald Salm, die toen leider van het algemeen klasse ment werd, eindigde op de twee de plaats. De Belg Jacobs won het tweede deel van de etappe. Het algemeen klassement luidt als volgt: 1. Salm (Zwi) 19 uur 20 min 1 sec. 2. Wesemael (Bel) op 1 sec. 3. Jacobs (Bel) op 48 sec. 4. Keiler (Zwi) op 50 sec. 5. Lienhard (Zwi) op 1.15 6. Thaler (Wdl) op 1.27 7. Vannotti (Ita) op 1.36 8. Gerrie Knetemann (Ned) op 2.16 9. Wolfer (Zwi) op 2.55 10. Pollentier (Bel) op 3.06 13. Lubberding (Ned) op 3.17 Oostenrijk Herbert Spindler heelt zaterdag de Ronde van Oostenrijk voor ama teurs gewonnen. In de negende en laatste etappe van Reisseck naar Klopeinersee over 132 kilo meter kwam de eindzege van de Oostenrijker niet meer in gevaar. De etappe werd gewonnen door zijn landgenoot Hans Mucken- huber, die in de slotfase met twee andere renners een voorsprong van zes seconden op het peloton had genomen. Hans Boom werd de beste Nederlander met een derde plaats. "Kersenronde" Jannus Slendebroek uit Vries heeft zaterdag in het Brabantse Mierlo de amateurklassieker "De Kersenronde" gewonnen. Slen debroek had na de 182 kilometer 45 seconden voorsprong op een groepje van zeven renners, van wie Roger Lemmens de sprint won en op de tweede plaats be slag legde. Piet van Leeuwen werd derde.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11