Wil Hartog kan wereldtitel nu wel vergeten „NHS NATIONALE ZIJSPANTOP WEERT ZICH PRIMA buiten zijn boekje Dubbel succes tijdens Grote Prijs van België DODE OP NURBURGRING MAANDAG 18 JUNI 1979 PAGINA 10| SPORT SPORT SPORT BETEKOM - De Nederlan ders gaan zich steeds na drukkelijker manifesteren in de strijd om het Euro pees kampioenschap voor zijspancrossers. In '75 be haalde Ton van Heugten die felbegeerde titel als eerste landgenoot. Het leek een uitschieter, maar vorig jaar deed Cor den Biggelaar met een tweede plaats opnieuw een aanval op de leiderstroon, die de laatste jaren met grote re gelmaat aan de Zwitster Robert Grogg was voorbe stemd. Dit jaar strijden er liefst drie Orarye-equipes volop mee in de eerste rij en van het motorcircus. En dat is een hele weelde. Gisteren, tijdens de Grote Prijs van België, was het opnieuw een gro te dag voor de Nederlanders. Op het schitterende circuit in het glooiende landschap van Bete- kom voerden de duo's Cor den Biggelaar/Cor van der Bijl, win naars van de tweede manche. Laan de leiding halverwege moe ten overnemen, toen Grogg z'n "buddy-sit" verloor en de strijd moest opgeven. Uitslag eerste manche: 1. Van der Laan/Van Vliet (Ned.), 2. Den Biggelaar/Van der Bijl (Ned.) 3. Bohler/Busser (Zwits.), 4. Boll- halder/Bollhalder (Zwits.), 5. Van Heugten/Kiggen (Ned.), 6. Fox/ Cooper (Eng.), 7. Van Bellinghen/ d'Hollander (Belg.), 8. Bachtold/ Jung (Zwits.), 9. Van Gastel/ Hurkmans (Ned.), 10. Muller/Van Heek (Ned.). "Je moet hier wel een goede start hebben wil je winnen, want pas seren is er nauwelijks bij", had Van der Laan na z'n manche-zege geoordeeld. Hij kreeg gelijk in de tweede rondgang. De Oostenrijk se combinatie Schneider/Frois vertrok daarin als snelste, ge volgd door Den Biggelaar/Van der Bijl en Van Bellinghen/ d'Hollander. Van der Laan/Van Vliet kwamen na de eerste ronde als tiende door en ondanks een geslaagde opmars naar de vierde plaats - op Bollhalder/Bollhalder liepen zij stuk - werd de winst door andere opgeëist. Den Big gelaar en Van der Bijl waren zeer simpel langs Schneider/Frois gegleden en hielden de royale marge op de achtervolgers be kwaam vast. Uitslag tweede manche. 1 Den Biggelaar/Van der Bijl (Ned.), 2. Van Bellinghen/d'Hollander! (Belg.), 3. Bollhalder/Bollhalder (Zwits.), 4. Van der Laan/Van Vliet (Ned.), 5. Schneider/Frois (Oost), 6. Bens/De Wild (Ned.), 7.1 Van Gastel/Hurkmans (Ned.), 8. Thompson/Withers (Eng.), 9. Fox/Cooper (Eng.), 10. Deschee- macker/Torfs (Belg.). Uitslag GP van B.elgië: 1. Den Biggelaar/Van der Bijl (Ned.) met Heuga/EML 3 punten, 2. Van der Laan/Van Vliet (Ned.) met Ver- stegen/Wasp 5 pnt.,3. Bollhalder/ Bollhalder (Zwits.) met Yamaha EML 7 pnt., 4. Van Bellinghen/ d'Hollander (Belg.) met Norton/ Wasp 9 pnt., 5. Fox/Cooper (Eng.) met Norton/Wasp 15 pnt. Stand De stand om het Europees kam pioenschap na vier GP's luidt als volgt 1. Van Bellinghen/d'Hol lander (Belg.) 54 punten, 2. Van der Laan/Van Vliet (Ned.) 53, 3. Bollhalder/Bollhalder (Zwits.) 49,4. Van Heugten/Kiggen (Ned.) 46, 5. Den Biggelaar/Van der Bijl (Ned.) 42, 6. Grogg/Hüsser (Zwits.) 41, 7. Fox/Cooper (Eng.) 32, 8. Muller/Van Heek (Ned.) 23, 9. Thompson/Withers (Eng.) 23, 10. Schneider/Frois 22. wonnen voor de tweede keer in successie de Belgische GP. Van der Laan en Van Vliet, zegevie rend in de eerste manche, maak ten het succes compleet door tweede te worden. De Zwitsers Emil en Roland Bollhalder, kon den de Nederlanders nog het bes te volgen en legden beslag op de derde plek. Mechanische tegenvallers waren er voor Ton van Heugten/Frits Kig- gen en de Zwitsers Robert Grogg en Andreas Hüsser. Beide zij- spancombinaties voerden vóór de start in Betekom het algemeen klassement na drie GP's aan. Vijfvoudig Europees kampioen Grogg haalde tweemaal de finish niet en Van Heugten verloor door pech in de tweede manche zoveel terrein dat hij daarin geen punt kon veroveren en genoegen moest nemen met z'n vijfde plaats van de eerste reeks. De Belg Daniël van Bellinghen en zyn bakkenist R. d'Hollander konden de leiderspositie daar door eenvoudig overnemen. Wil van der Laan en Jaap van Vliet zijn in de totale rangschikking opgeklommen van een vijfde naar een tweede plaats, met nog een punt achterstand op de Bel- j gen. Ter Aarder Van der Laan, die Wil van der Laan en bakkenist Jaap van Vliet in actie. Het Nederlandse beseft dat voor hem dit seizoen de duo lS opgerukt naar een tweede plaats in liet Europees klassement. ,Jote kïms brenjTom 00^05 Europees kampioen te wor- den."Het is jammer dat ik nu al vier van de acht manches ben uitgevallen met pech. Als ik die had kunnen uitrijden op de plaat sen waar ik toen lag, zou ik nu ver bovenaan staan". Een begrijpe lijke reactie van de regerende na tionale kampioen, die er van de overige vier drie op zijn naam wist te schrijven. Het sterke duo Van der Laan/Van Vliet opende in Betekom verras send met een uitstekende start Als eerste schoten zij door de eer ste bocht, doch de combinatie Grogg/Hüsser zag snel kans de Nederlanders te passeren. Achter dat leidende en snel weglopende tweetal weerden de Zwitsers Bollhalder/Bollhalder en Boh- ren/Langle zich geducht. Ton van Heugten/Frits Kiggen, in vijfde positie koersend, kon er maar niet voorbij geraken. Wel de slecht vertrokken Cor den Big gelaar en Cor van der Bijl, die een inhaalrace knap afsloten met een derde plaats. De achterstand op Grogg en Van der Laan was te groot geworden voor de beide Corren uit Made. Van der Laan: "Ik heb Grogg steeds zitten opjagen, maar echt een moment dat ik er voorbij kon is er niet geweest". Toch zou Van der niet snel, maar wel heel erg Vooreen schoonheidsprijs zal deze "zeepkist" niet in aanmerking komen en ook qua snelheid valt er weinig eer te behalen. Maar één ding is zeker, er is geen voertuig ter wereld dat op één liter benzine zoveel kilometers kan afleggen als de creatie van de Technische Hogeschool Eindhoven: 732.51 om precies te zijn. En dat betekende een verbetering ten opzichte van het oude record van bijna 200 kilometer. Dat wereldrecord was in handen van het Britse Ricardo-instituut, maar werd zaterdag op het terrein van de TH Twente volledig verpulverd. Aardig zou je zeggen, in een tijd waar men de mond vol heeft over energiebesparing. Toepasbaar zijn de resultaten evenwel niet, het is gewoon bedoeld als grap, meer niet. Waarvoor de bestuurder overigens een valhelm draagt is niet duidelijk. De gemiddelde snelheid komt niet boven de 5 kilometer. EIJEKA (GPD) - Wil Hartog lijkt zijn aanspraken op de wereldtitel in de 500 cc-klasse wel te kunnen vergeten. Hij is nog steeds in staat elke Grand Prix, ook de TT in Assen, te winnen, maar er is dit seizoen al zoveel mis gegaan, dat zijn puntenachterstand op Kenny Roberts en Virginio Ferrari in feite te groot is geworden. Hartog had op het stuurcircuit van Rijeka nog veel kunnen corrigeren, maar bleef op een vierde plaats steken. De grote winnaar van de Joego slavische Grote Prijs was Kenny Roberts, die alleen door Ferrari enigermate kon worden bijge houden. Achter Uncini en Har tog leverde Boet van Duimen wellicht de beste prestatie van de dag, door een schitterende vijfde plaats te veroveren op een machine die was opgebouwd uit reserve-onderdelen. Wil Hartog ziet ook zelf kennelijk dat zyn kansen op een wereld kampioenschap vrijwel zijn ver keken, want hy was voor zijn doen weinig spraakzaam. De oor zaak van zijn terugval na een grandioze start was snel te con stateren. De rechterlaars van Hartogs witte uitmonstering was finaal doorgesleten en het bloed sijpelde door het gat naar buiten. „We hadden zelf een nieuwe ex tra lage machine gebouwd om de stuureigenschappen te verbete ren", vertelde de aangeslagen coureur. „De fiets was inderdaad enorm goed te hanteren, maar was gewoon te laag. Ik kwam steeds met alles aan de grond. Omdat we alleen maar in de regen hadden getraind, kwam dat probleem toen nog niet naar vo- Niet plat genoeg Hartog had de laatste training zelfs laten schieten, omdat de regen op een gegeven moment letterlijk uit de hemel spoelde. Daardoor nam hij genoegen met een 24e startplaats, ver achter zijn groot ste concurrenten. Roberts had bijvoorbeeld de snelste trainings- tijd gerealiseerd en de regenrij ders Jack Middelburg en Boet van Duimen vonden zich zelfs te rug op de tweede en derde start plaats. Het was echter toch Wil Hartog, die onder fraaie weersomstandighe den buitenom naar voren schoot en binnen een halve ronde de kop had genomen. Roberts volgde in zijn spoor en ook Middelburg en Van Duimen zaten direct goed Vijf ronden lang bleef Hartog aan de leiding, daarna ging Roberts hem voorbij en sloeg onmiddel lijk een gat. „Ik kan gewoon niet plat genoeg gaan en moest terug nemen, anders had ik geen tenen overgehouden", treurde de Ne derlander na afloop. Terwijl Ro berts vanaf die vijfde ronde al leen nog maar had op te passen voor Ferrari, moest Hartog ook Boet van Duimen en Uncine la ten passeren. Zijn landgenoot pakte hij in de slotfase nog weer terug, maar Uncine bleef een wiel lengte voor. Hartog: „Door dat de tank bijna leeg was, kwam de machiné^vat minder diep in de veren te zitten en daardoor kon ik in de laatste ronde weer harder gaan". Boet van Duimen maakte het wei nig uit dat hij niet vierde, maar vijfde was geworden. Hij was op perbest tevreden, want in de slij tageslag had hij meerdere fa- briekscoureurs achter zich gela ten. Van Duimen: „De achterblij vers zaten in de laatste ronden een beetje in de weg, daardoor verloor ik wat terrein. De machi ne liep goed, al zat er dan een re- serveblok in. Ik moet altijd wat toegeven op die fabrieksjongens. Niet alles is met sturen te com penseren". Boet van Duimen zit al een tijdje te wachten op nieuwe onderdelen. In Rijeka kreeg hij de informatie dat er nieuwe carters in Neder land waren gearriveerd en daar om stapte hij kort na de race in het vliegtuig. Van Duimen reisde met de zogenaamde Hartog-ex- pres, een speciale vliegreis, waarmee een groot aantal Ne derlandse motorsupporters in één dag voor een schappelijke prijs heen en terug naar Joego slavië gingen. De NÜRBURGRING (ANP) - Motorraces op het circuit van de Nürburgring zijn het afgelopen weekeinde overschaduwd door ongelukken. In een wedstrijd om de Laverda cup kwam de 28-jarige Italiaan Antonello om het leven, nadat hy met hoge snelheid uit de bocht was gevlogen. Anto nello overleed op weg naar het ziekenhuis aan hersenletsel. Door een val rbakte gisteren de 24-jange Westduitser Koch buiten bewust zijn. Ook bij hem constateerden de artsen hersenletsel. De Fransman Pemet brak bij de motorraces een heupgewricht. De achtuurs-race (der de wedstrijd voor het Europees kampioenschap) werd gewonnen door de Fransen Leon en Chemarin op Honda. De uitslag is: 1. Leon/Chemarin (Fr) op Honda 53 ronden (148,3 km/u); 2. Dahnel Schwemmer(Wdl)op Honda 52 ronden; 3. Lega/Palomo (Sp) op Ducati 51 ronden; 6. Van der Wal/Van Schyndd (Ned) op Honda 49 ronden. De stand voor het Europees kampioenschap luidt nu: 1. Leon/Chemarin 34 pnt.; 2. Lega/Palomo 22; 3. Huheut/Moineau (Fr) 15. Ammerzoden weet overigens nog niet hoe hij de nieuwe onderde len zal moeten betalen, want tij dens de trip per vrachtauto naar Joegoslavië liep hij een boete van liefst f1800 op; nadat de West duitse politie had geconstateerd dat hij had geknoeid met de ta chograaf. Boet van Duimen: „Het is wat. De een barst in het geld en de onderdelen en de ander heeft niets". Vastgelopen Jack Middelburg had in de week voor de Joegoslavische Grand Prix ook materiaalproblemen, waardoor hij bijna van deelname moest afzien. De Naaldwijker kreeg op het laatste moment de machine van de Zuidafrikaan Alan North aangeboden, waar door hij toch afreisde. De in Ne derland wonende North mocht vanwege zijn nationaliteit Joego slavië niet binnen. Middelburg kreeg in Rijeka echter niet alleen nieuwe onderdelen, maar eveneens het speciaal voor hem door do Oostenrijker Bartol geprepareerde blok. Daarmee ging hij ook de race in, maar na acht ronden was het al mis. Mid delburg: „Ik denk dat de zaak is vastgelopen. Dat deed hij ook bij de eerste training, toen het nog droog was. In de regen liep het echter prima. We zullen nog wat afstelling moeten doen". Middelburg valler v niet de enige uit- n in de 500 cc-klas se. Barry Sheene reed zyn ma chine al na twee ronden de pits binnen, nadat hy door een op springende steen aan de knie was getroffen en door de pyn bijna van zijn stokje ging. Ook Johnny Cecotto behoorde tot de uitval lers. De Venezolaan ondervond te veel hinder van zijn in Oostenrijk opgelopen knieblessure. Willem Zoet was de vierde Nederlander in de race en werd 14e. De overige klassen boden over het algemeen méér spanning dan het hoofdnummer. De kleine Italiaan Lazzarini won in de 50 cc-klasse, waarin Peter Looyestein door een duikeling in de laatste ronde een zekere vijfde plaats verspeel de. De Nederlandse kampioen revan cheerde zich voor die fout via een achtste plaats bij de 125 cc. Looij- estein: „Van die val ben ik niet geschrokken. Ik ben erg blij met die achtste plaats, maar nog ge lukkiger met het bericht dat zich een paar nieuwe sponsors heb ben aangediend, waardoor ik waarschijnlijk toch in twee klas sen kan blijven rijden". 125-cc De 125 cc-klasse werd overigens gewonnen door Angel Nieto, die regelrecht naar de wereldtitel rijdt. De 250 cc leverde een zege op voor de Italiaan Graziano Ros si, die daarmee voor het eerst een Grand Prix won. Wereldkam pioen Korky Ballington eindigde pas op de vierde plaats, maar won vervolgens wel de 350 cc. Ook daarin reed een Nederlander mee. Klaas Hernamt uit Zwaag- westeinde werd 15e. AKEN (ANP) - De directeur van de Nederlandse Hip pische Sportbond, Jac ques van Leeuwen, is ge voelig op de vingers getikt voor het feit dat hij de ver gevorderde plannen van het ministerie van land bouw en visserij om de komende drie jaar Neder landse boter, kaas en eie ren te promoten via de strijd om de wereldbeker (en in het bijzonder via de televisiebeelden daarvan) heeft openbaar gemaakt. Vanwege de stimulering van de ex port, was het ministerie bereid de organisatie van het toernooi om de wereldbeker gedurende drie jaar voor de helft te financieren. De kosten daarvan werden ge schat op f 600.000.-. Van Leeuwen had vrijdag als commentaar op de plannen van het ministerie ge zegd het jammer te vinden dat de NHS niet binnen het geregelde Niet mooi, Westduitse suprematie in CHIO van Aken AKEN (ANP) - De Westduitser Paul Schockemöhle heeft giste ren met El Paso in Aken het af sluitende nummer van het inter nationale concours hippique, de uit twee manches bestaande Gro te Prijs van Aken, gewonnen. In de tweede barrage liet hij de Zwitserse combinatie Walther Gabathuler op Harley achter zich. Beiden legden het parcours foutloos af. Schockemöhle was in de barrage zestiende seconde sneller dan de Zwitser. 24,2 - 24,8. De Nederlander Willy van der Ham met Leanca werd negende. Ook de "Grand Prix Speciaal", één van de internationale dressuur- wedstrijden, die gisteren in Aken werd afgewerkt, leverde een Westduitse zege op. Hans Rüben verzamelde met Metropolis 1290 punten, waarmee hij zijn landge noten Harry Boldt en Uwe Sauer (beiden 1214 punten) ruim voorbleef. De Westduitse suprematie werd eens te meer benadrukt door Jürgen Ernst, die met Lustig het voorlaatste internationale springconcours voor zich opeiste en Uwe Schuiten Baumer, die de grote prijs van de dressuur met het paard Slibovitz naar zich toe trok. Gerd Wildfang voegde een extra dimensie aan het Westduitse feest toe, nu hij zich in het jacht- springconcours de sterkste toon de. Aanzienlijk minder glorie was er in Aken weggelegd voor de Neder- landse deelnemers. Johan Heins sleepte met Daphne op het voor laatste internationale springcon cours dan wel een vijfde plaats uit het vuur, maar voor de rest was de inbreng van de Nederlandse vertegenwoordiging in Aken vrijwel nihil. De teleurstellende vijfde plaats, die het dressuur- team pakte - de Westduitsers werden met 4786 punten ander maal winnaar - vormde voor chef d'équipe Jan van Krugten zelfs de aanleiding om met zijn "porte feuille" te gaan zwaaien. "Er moet een wonder gebeuren, wil ik nog als chef d'équipe van de dressuurploeg aanblijven", sprak hij. "Want als de mentaliteit in de ploeg zo blijft, stap ik onmiddel lijk op". overleg met landbouw op de hoogte was gebracht en het voorts vreemd achten dat het mi nisterie de NHS niet om meer in formatie over de strijd om de we reldbeker had gevraagd. Toen de vertegenwoordigers van de internationale hippische fede ratie (FEI), de Zwitsers Fritz Widmer (algemeen secretaris) en Max Amman (directeur van de wereldbekerorganisatie), de uit latingen van Van Leeuwen zater dag in Aken onder ogen kregen, werd er woedend met de vuist op tafel geslagen. Ammann laten "De NHS heeft zich niet met deze kwestie te bemoeien. Het is zui ver en alleen een aangelegenheid tussen het ministerie en de FEI. Een nationale bond staat daar volledig buiten". De boze FEI-vertegenwoordigers traden onmiddellijk in conclaaf met Ben Arts (vice-voorzitter van de NHS), Leon Melchior (baas van stal Zengersheide) en publi- citeitsman Henk Brueger. Am mann: "De FEI verlangde van de NHS een verklaring over de gang van zaken". Die uiteindelijk kwam van Ben Arts, die in een communiqué liet weten, "dat de heer Van Leeu wen, als directeur van de NHS, zijn uitlatingen over de samen werking tussen de FEI en het mi nisterie van landbouw en visserij zonder medeweten van het be stuur van de NHS had gedaan en daardoor zijn boekje te buiten was gegaan". "Absurd" Overigens heeft het PvdA-kamer- lid Joop Worell zijn bedenkingen al geuit ten aanzien van de even tuele sponsoring van overheids wege. "Ik vind het onaanvaard baar dat een ministerie een top sportevenement als de wereld beker voor springruiters gaat sponsoren", zei hij zaterdagmor gen in het radioprogramma Tros Aktua Sport. "Het is toch absurd, dat het ene ministerie de topsport wil steunen, terwijl het andere (CRM) juist druk doende is om via regels de reclame op de buis in te dammen. Dat noem ik hypo- crisie ten top". öen A rts

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10