arter en rezjnew mtspannen Paniek bij Amerikaanse automobilisten groeit edaille voor Nederlands bataljon wsansam West-Duitsland kan niet zonder kernenergie e u Ondertekening SALT VN doet beroep op regering-Maleisië N RDAG 16 JUNI 1979 S (ANP) - Op het dorpsplein et Zuidlibanese Haris, naast moskee, hebben een kleine honderd Nederlandse Unifil- tairen de VN-medaille gekre- De Noorse generaal Vadset, tsvervangend commandant de VN-vredesmacht in Liba- reikte de medailles zelf als .egenwoordiger van VN-se- aris-generaal Waldheim, uit dertig militairen; officieren, erofficieren, en manschap- teaiT1ia deelden de commandanten t de verschillende compag- ïn ên de medailles onder hun an nsen uit. De rest namen ze i in zo'ne naar "huis" voor diegenen, uld met op hun post moesten blijven. totaal hebben ongeveer 670 inst derlandse militairen de VN- de daille gekregen, die is bedoeld >r hen, die tenminste drie iet eind anden in Libanon bij Unifil 5ben gddiend. Na afloop was een défilé met de vrachtwa- ïs, jeeps en pantserwagens )r het dorp, een drankje in de jaar en itine en een indische maaltijd erk, Dnder spruiten. ele bevolking was uitgelopen. !l, Het dorp juichte toen onder mili tair eerbetoon de Libanese vlag werd gehesen. Kinderen liepen tussen de rijen soldaten door om vooral goed te zien wat er ge beurde. het was voor de eerste maal, dat een Nederlands bataljon massaal de Unifil-medaille heeft kregen. Vo rige week hebben enkele ver trekkers haar al gehad op vlieg veld van Beiroet, de hoofdstad van Libanon. Waardering Generaal Vadset waardeerde de manier, waarop de Nederlanders zich in Unifil hebben ingewerkt. Het Nederlandse detachment was aanvankelijk een vreemde eend in de bijt, omdat het in ver gelijking met andere detachmen- ten sterk is gemechanisserd. Gebleken is, dat dat de snelheid van ingrijpen heeft verhoogd en dat komt de geloofwaardigheid van Unifil ten goed. "Het Neder landse bataljon was een nieuw blad aan de Unifil-boom, dat zijn waarde inmiddels heeft ewezen", aldus de Noorse generaal. Vadset prees voorts de manier van om gaan van de Nederlanders met alle partijen, die in het conflict in Zuid-Libanon zijn betrokken. Als eersten kregen kolonel T. Jas- sens, hoofd operatien van Unifil in Nakoera, en de Nederlandse bataljonscommandant, luite nant-kolonel Lensink, de me daille opgespeld. Na het défilé kregen de moektars - burge meesters - van Haris en de omlig gende dorpen, vertegenwoordi gers van andere Unifil-detach- menten en van het hoofdkwartier in Nakoera een aandenken aan de dag. Dat kreeg ook ambassadeur Croin van Nederland in Beiroet, die speciaal voor de uitreiking naar Haris was gekomen. "Terugschieten" De burgemeester van Haris be klaagde zich in zijn dankwoord over de brieven van majoor Had- dad van de christelijke milities. Hij dwingt ons steeds te komen praten over aansluiting bij de staat, die hjj heeft uitgeroepen, soms met het dreigement anders het dorp plat te schieten, aldus de burgemeester. "Oog om oog, tand om tand. Dat staat in de bijbel, dat staat in de Koran (het heilige boek van de Mohammedanen)", betoogde de burgemeester. "Als Haddad weer schiet, moeten jul lie maar eens hard terugschie ten". Kolonel T. Jassens liet die opmer king graag voor de verantwoor delijkheid van de burgemeester. HARIS - Vlak voor de plechtig heid waarbij de Nederlandse mi litairen van het Unifil-detach- ment van de Noorse generaal Vadset een medaille kregen, mar cheerde een Libanees jongetje parmantig langs de Nederlandse troepen. a :NEN (GPD) - De begroeting was ontspannen, maar irmeel, zonder hartelijkheid: gistermiddag zagen ze el- aar voor het eerst in levende lijve, de Amerikaanse pre- dent Jimmy Carter en de Russische leider Leonid rezjnew. Dat gebeurde tijdens een hoffelijkheidsbezoek an de Oostenrijkse staatspresident Rudolf Kirchschlae- i er. ntallen fotografen en de tv-ca- iiera's registreerden het haar- Aherp: president Carter zag er ^■oals altijd goed uit, slank in het ^^7>ak, de brede glimlach paraat. jeonid Brezjnew liet zien dat de ast van 72 levensjaren en een wakke gezondheid zwaar we- [en; een oude man die moeilijk pont en langzaam reageert, bijna fwezig. landag ondertekenen Carter en 3rezjnew in de zonnige Oosten rijkse hoofdstad het SALT-II- /erdrag over de beperking van itrategische kernwapens. Zater- lag en zondag worden besteed aan politiek overleg. Gisteren it was er alleen de formele ontmoe- j, ang, in de met keizerlijke glans 5 Dvertogen Hofburg, waaruit des- tijds een keizer regeerde over een rijk met 52 miljoen mensen en elf nationaliteiten. .ran sen "ezjnew kwam gisterochtend in Wenen aan. Zijn vliegtuig stopte vlakbij de twee toestellen waar mee Carter en zijn staf, alsmede een klein leger Amerikaanse persmensen, donderdagavond i was geland. De Russische presi dent en partijleider, die al zijn Leninordes op zijn donkerblau we pak etaleerde, bleef de rest van de dag grotendeels in de Rus sische ambassade. .crt voor zijn ontmoeting met Car ter en Kirchschlaeger legde Brezjnew kransen bij de monu menten voor de Russische solda ten die in de Tweede Wereldoor log zijn omgekomen en bij dat voor de onbekende soldaat. Car ter verliet 's avonds dé Ameri kaanse ambassade - beide presi denten verblijven in Wenen op "eigen grond" - voor een bezoek aan de opera. terdag begint de eerste ronde van besprekingen in de Ameri kaanse ambassade, zondag volgt een tweede in de Russische am bassade. In beide gevallen wordt voorzien dat Carter en Brezjnew twee keer 2 a 2,5 uur met elkaar spreken. Zondag gaat Carter wel eerst naar de kerk, waar hij de zang van de beroemde Wiener Saengerknaben zal beluisteren. Rond het middaguur van maan dag zal de ondertekening van het SALT-verdrag plaatsvinden in de "Redovtensaal" van de Hofburg. _y ragen g Df de ondertekening van het twee- de verdrag tussen Amerika en de LI. Sovjet-Unie over de beperking van de strategische kernwapens I (SALT 2) een nieuw startpunt zal worden in het streven naar ont spanning tussen Oost en West is vooral afhankelijk van de krachtspositie van de leiders van de twee supermogendheden. Zowel bij Carter als bij Brezjnew doemen hier vragen op waarop geen eenvoudige antwoorden kunnen worden gegeven. Vast staat dat Carter aan d<} Weense Carter en Brezjnew; voor het eerst bijeen. Bootvluchtelingen top begint terwijl zijn populari teit in de Verenigde Staten een laagtepunt heeft bereikt, zowel bij de bevolking als bij de politici. Over de positie van Brezjnew doen al jaren speculatieve berich ten de ronde, waarbij voortdu rend wordt gewezen op diens zwakke gezondheid. In verband daarmee is de laatste dagen her haaldelijk verondersteld dat Breznjew met de ondertekening van SALT-II in Wenen uitslui tend uit is op de bevestiging van zijn reputatie als man van de dé tente die Moskou wat de strategi sche wapens betreft op gelijke voet met Amerika bracht. Opvolger Met het oog op dit laatste valt in Wenen de aanwezigheid op van Konstantin Tsjernenko in het ge volg van de Russische staat- en partijleider. Het is nu voor de derde keer dat Tsjernenko, die ja renlang particulier secretaris van Brezjnew was, zijn baas op een buitenlandse reis vergezeld. Maar meer dan aan de bezoeken van respectievelijk Sofia en Boe dapest mag aan diens aanwezig heid in Wenen betekenis worden toegekend. Oosteuropese waar nemers zijn het erover eens dat Tsjernenko door Brezjnew dui delijk naar voren wordt gescho ven als zijn opvolger. Met zijn 68 jaar is Tsjernenko overi gens maar vier jaar jonger dan Bre/jnew. Hij werd pas in 1971 lid van het centrale comité, in 1977 kandidaat en vorig jaar novem ber volledig lid van dit hoogste politieke orgaan van de Russi sche communistische partij. In hoeverre Brezjnew zijn eigen op volging kan regelen is echter een volledig open viaag. Zolang grote onzekerheid bestaat over de machtsverhoudingen in het Kremlin kan de betekenis van de Weense top slechts beperkt blij ven. Anders gezegd: aan de vooravond van de werkelijke onderhande lingen die zaterdag en zondag plaatsvinden, is de vraag in We nen wat hier kan en zal worden afgesproken dat na Carter en na Brezjnew verplichtend bluft voor hun opvolgers. Premier Botha naar Europa? JOHANNESBURG (Rtr) - De pre mier van Zuid-Afrika, Pieter Bo tha, is van plan spoedig een be zoek aan Europa te brengen. Men houdt rekening met de mogelijk heid dat dit al volgende maand zal zijn. zo weet het in Johannes burg verschijnende blad Star Evening te melden. Botha is als minister van defensie diverse malen in Europa en Israel geweest, maar dit zou zijn eerste bezoek als premier worden. NEW YORK (ANP) - De secretaris generaal der Verenigde Naties, Waldheim, heeft de premier van Maleisie een telegram gestuurd waarin hij diens regering drin gend verzoekt de Vietnamese vluchtelingen tijdelijk asiel te blijven geven. Zoals gemeld wil Maleisie alle zich in dat land bevindende Vietna mese vluchtelingen, zo n 76.000 mensen, uit het land zetten. De enige mogelijkheid is dan ze de zee op te sturen, omdat andere landen ze niet zullen toela- ten.Waldheim wil nu dat Maleisie de vluchtelingen tijdelijk asiel blijft verlenen totdat er via on derhandelingen met andere lan den onderdak voor hen gevonden is. De vluchtelingen zullen zo snel worden gedeporteerd als boten kunnen worden gebouwd om ze te vervoeren. Maar dit zal tijd vergen, zo zei device-premier van Maleisié. Deportatie is nodig ge worden, daar derde landen niet zoveel vluchtelingen opnemen als er arriveren. Menselijkheid betaal voor ons helemaal niet. Het enige dat wij krijgen is een grotere stroom van illegale Viet namese immigranten en wij heb ben alle recht om ze het land uit te zetten", zo zei hü- Schaduwkabinet in Engeland LONDEN (Rte) - De leider van de socialistische oppositie in Groot-Brittannië, oud-pre mier Callaghan, heeft de vorming van een schaduw kabinet bekendgemaakt. Het is overwegend gematigd. De ex-minister van financiën Healey neemt in het scha duwkabinet de oppositie van "kroonprins" in en bekleedt het schaduwministerschap van financiën Oud minister van landbouw Silkin is de schaduwwoordvoerder voor industrie en Peter Shore die voor buitenlandse zaken (Da vid Owen is schaduwmi nister geworden), bij het polsen van de labourparlementariers hadden Healey, Silkin en Shore respectievelijk 153,148 en 136 stemmen gekregen. Twee ex-minister van de lin kervleugel van Labour, Foot en Benn, waren geen kandi daat. BREMEN (GPD) - De bondsre publiek Duitsland kan onmoge lijk buiten kernenergie. Dat zei minister van buitenlandse zaken en FDP-voorzitter Hans Dietrich Genscher gisteren in zijn ope ningsrede voor het 30ste partij congres van de Westduitsc libe ralen in Bremen. „Wie tegen kernenergie is, neemt grote risi co's. Namelijk voor onze natio nale onafhankelijkheid, voor de werkgelegenheid, voor de sociale vrede in Europa en de rest van de wereld en ten slotte voor een we reldwijde strijd om de verdeling van energie", aldus Gen scher. De FDP-chef verklaarde met na druk dat er bjj de huidige kennis van zaken geen alternatief voor nucleaire energie is. Hij herin nerde aan de waarschuwing van de natuurkundige en filosoof Carl-Friedrich von Weizsacker, die vermoedt dat een massale in zet van kolen tot klimaatverande ringen kunnen leiden, die de le vensomstandigheden negatief beïnvloeden. Te veel kooldioxy- de zal onder andere betekenen dat de woest(jngebie den in de wereld groter worden, waardoor met name de landbouwproduk tie in de Derde Wereld schade Ujdt. Genscher herhaalde nog eens dat inzet van kernenergie vereist dat het afvalprobleem wordt opge lost. Hij sprak zich uit voor een zogenaamd geïntegreerd afval- en op werkingscentrum. Dat houdt in dat Gorleben in zijn oor spronkelijke opzet gebouwd moet worden. Dus zowel een fa briek om atoomafval op te slaan al seen fabriek om „opgestookte' brandstofelementen om te zetten in plutonium en uranium. Als bekend heeft de minister-pre sident van de deelstaat Neder- saksen. Ernst Albrecht, onlangs tijdelijk verboden dat er een op werkingsfabriek in Gorleben komt. Albrecht is daar in principe niet tegen, maar hu meent dat dit vanwege de grote protesten on der de bevolking en de verschil lende standpunten van de ver antwoordelijke politici nu „poli tiek niet te verkopen is". De bondsregering heeft deze beslis sing betreurd. FDP-miruster van economische zaken Otto Graf LambsdorfT beschuldigde de CDU-politicus en kandidaat kanselier Albrecht er vrijdag van dat hij met dubbele tong spreekt en „helemaal niet regeert". Met moeite Het partijbestuur van de FDP wil met alle macht verhinderen dat het congres zich tegen Gorleben uitspreekt. Dan zal een situatie ontstaan, die uiteindelijk tot een regeringscrisis kan leiden. Al op het vorige FDP-congres in Mainz kon met de grootste moeite wor den voorkomen dat de gedele geerden een definitief nee tegen kernenergie lieten horen. Na het ongeluk in Hamsburg wordt dit in Bremen niet uitgesloten geacht. Het FDP-bestuur wil bereiken dat de congresadgevaardigden in ie der geval de deur op een kier houden. De regie voorziet erin dat het nu nog niet nodig is een kant en klaar besluit te nemen. Onder bepaalde voorwaarden is het mogelijk pas over 15 jaar te beslissen of een opwerkingsfa briek wordt gebouwd of dat de „opgestookte" brandstofelemen ten toch direct in een afvalcen- trum worden opgeslagen. Maar dan moeten alle grote deelstaten wél tijdelijke afvalcentra bou wen, waarin de afgebrande ele menten zeker 30 jaar kunnen worden bewaard. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Dezer dagen verkocht een pomphouder in de Amerikaanse hoofdstad voor zegge en schrijve zestien Nederlandse centen benzine aan een mevrouw die daar voor anderhalf uur in de rij had gestaan. Dezer dagen ook sloeg een anderszins altijd beleefde heer een dame het ziekenhuis in, die zonder in de rü te hebben gestaan bij een pomp voorreed en zijn protest beantwoordde met een grove verwensing. Geen van beiden kreeg benzine, want terwijl de vrouw op een brancard werd weggedragen, verdween haar aanrander naar de gevangenis. In de rij automobilisten die verbluft achterbleef kwam snel een inzameling op gang voor de borgsom die de man zou moe ten betalen om voorlopig op vrije voeten te komen. De paniek kortom bluft groeien onder Amerika's automobi listen en het benzinetekort blijft stijgen, vooreen belang rijk deel dankzij die paniek en verder vanwege het totaal ontbreken van een zichtbaar regeringsbeleid. Bij gebrek aan nationaal beheer van een beperkte voorraad, passen autoriteiten van gouverneurs van staten tot benzinepomp- exploitanten hun eigen rant soenering toe: minimumaan kopen van vijf dollar (die au tomobilisten dwingen een flink deel van de benzine in hun tanks op te rijden voordat zij zich opnieuw aan de pomp melden), aankopen van maximaal tien dollar, die de voorraad enigszins spreiden, en pomphouders, die na elf uur 's ochtends voor de rest van de dag maar sluiten. Dit alles vreet aan de Ameri kaanse samenleving, wier ge rief én economische welstand in het geding is gebracht op een manier waaraan men zich niet zonder meer kan ont trekken. Zelfs ex-ambassa deur William Middendorff niet, die in zijn voortuin te McLean, een goed gesitueer de voorstad van Washington DC, een tank met een inhoud van 10.000 liter liet ingraven zonder die te kunnen vullen. „Ik moest dat wel doen", ver dedigde deze amateur-di plomaat en kunstliefhebber zich, „want ik ben sociaal zo in trek, dat ik me moet kun nen verplaatsen". Maar toch, tijdens het ochtend spitsuur, zijn bijvoorbeeld op River Road, een grote vier- tot zesbaans doorgaande weg naar Washingtons centrum, nog maar twee rijbanen open op sommige punten, omdat de andere zijn bepleisterd met vele kilometerslange rij en wachtenden, die met toe nemend ongeduld en frustra tie voortschuivend afwachten of zij de pomp nog halen voordat deze sluit. Veel van de pomphouders hebben zich, met het oog op dat onge duld, die frustratie en de daaruit gemakkelijk voortvloeiende woede, be wapend. Huisvrouwen begeven zich met hun vrijwel voortdurend tot de rand gevulde benzine tanks in groten getale per au to naar de supermarkten om in te slaan. Ook daar aan de kassa's: lange rijen huismoe ders die boodschappenwa- gentjes van doorgaans lang houdbaar voedsel meesleu ren. Want: omdat ook diese lolie schaars wordt zal te eni ger tijd de bevoorrading van de supermarkten in gevaar komen. En vrachtautochauf feurs die geen dieselolie kun nen krijgen naar rato van de eisen van hun zelfstandige onderneminkjes blokkeren in het zuiden grote benzinede- po.ts, waardoor de pompen voor iedereen droog komen te staan. Een vrouw die meereed in een truck waarvan de eige naar het protest verwaarloos de, werd met een geweer schot dodelijk gewond. Zodoende is in Alabama de na tionale garde in het geweer geroepen ter assistentie van de verkeerspolitie, in Tennes see is de staat naar de rechter getrokken om de staking on wettig te verklaren. Maar in de Verenigde Staten, een land zonder een nationale ener- giepolitiek van betekenis, zonder een behoorlijk rant soeneringsplan, dankzij een huis van in meerderheid kort zichtige en domme afgevaar digden, die alleen maar aan de verkiezingen van 1980 kun nen denken, zonder een be hoorlijk georganiseerd open baar vervoer, is de auto zoiets als de laatste kameel van de in toenemende mate vervloekte Arabieren. Niet zonder triomf berichtte het dagblad „The Washington Post" dan ook donderdag dat de Arabische ambassadeurs hun chauffeurs ook uren in de rij moeten zetten om aan ben zine te komen. Dat is nauwe lijks een troost van betekenis, doch wel een klein triomfje. Het Witte Huis heeft vertrou wenwekkend prijsgegeven dat president Carter naar de economische top in Tokio vertrekt met een plan van al gemene strekking voor de behandeling van het energie vraagstuk. En gaat voorbij aan het feit dat het Ameri kaanse volk dat deze presi dent koos, een onevenredig deel van de beschikbare olie gebruikt en uiteindelijk duur moet betalen voor een totaal gebrek aan gevoel voor me deverantwoordelijkheid in de samenleving. Het vakantieseizoen is aange broken. Amerika wil op pad. De regering belooft dat de si tuatie in de maanden juni en juli zal verbeteren. Misschien is dat wel zo en het is zeker zo dat langs de grote doorgaande verkeerswegen nog wel ben zine verkrijgbaar is zonder lange wachttuden. Het knel punt ligt momenteel in de grote steden. Intussen zgn er al berichten geweest over be nauwend geringe voorraden voor de dieseltreinen, die op het ogenblik worden be stormd, van problemen voor de luchtvaartmaatschappijen bij het krijgen van brandstof. Er wordt radeloos geschoven met toewijzingen om van plaats tot plaats de nood te verlichten Intussen zijn de auto-indus- trieen geconfronteerd met dalende verkopen, die nog maar 60 procent zun van wat zij voorheen waren en waarop de produktie was gegrond vest. Er is onmiskenbaar sprake van verwildering in deze maatschappij. Er zun te kenen van een economische recessie, van toenemende voorraden en afnemende produktie, van meer werk loosheid straks. Tekenen te vens van langzaam verande rende oude gewoonten op het gebied van transport. Van re geringskant kan er weinig te genover worden gesteld. Niet vanwege Carter, hoe ontoe reikend zijn plannen ook wa ren, maar vanwege parlemen taire kortzichtigheid waar voor de kiezer de rekening krijgt gepresenteerd. Uiteindelijk zal blijken dat de congresleden die hun kiezers dachten te plezieren, een ern stige fout hebben gemaakt. Het ontbreken van behoorlg- ke plannen voor de rechtvaardige verdeling van de beschikbare energie zal ten slotte terugslaan op een volksvertegenwoordiging die niet geschikt is, in mentaliteit noch capaciteit, om een pre sident 's lands beheer uit handen te nemen Regeren is een stiel, zo zal blijken, waar voor Senaat en Huis van Af gevaardigden niet altgd de gereedschappen tieschikbaar hebben. Zomin als de presi- dcnl

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9