Agressie wordt aardig in de hand gehouden dancings: overbevolkte sauna's geen ten- NI i.TERDAG 16 JUNI 1979 LEIDEN Leiden zijn het "ouwe rotten" in iet vak die de stroom van swin- ;ers met name op de zaterdag avonden, moeten opvangen en loo[rerwerken. Zoals Ed de Jong (28), ?kvnede-eigenaar van discotheek var>amantha's aan de Langebrug. i, vtfa tien jaar Samantha's ("het tykcomt m'n neus uit, ik heb het wel I®» tezien") ziet Ed duidelijk de '^mentaliteitsverandering bij zijn 'D danten. Volgens hem is die ver- ^mdering echter overal zichtbaar. 'Tien jaar geleden werden er toch geen treinen vernield en er ook nog niet gevochten op voetbalveld. Die maatschap- goelijke veranderingen, die merk e hier natuurlijk óók. Het rotte is yiat dat de horeca wordt verwe- S©en, terwijl die er juist mee wordt ndopgescheept". de Jong, hij drijft Samantha's amen met zijn broer en zus en lst)ioudt er ook nog een trouwauto- wo»edrijf op na, zit tien jaar in het tofak. Begon als broekie van acht- istiien met tienduizend gulden aan k opgespaard geld van vakantie- 6> laantjes ("denk maar niet dat ik ^°Vat kreeg, ik kon d'r voor gaan n perken") met een eenvoudige Had de markt ontdekt door jaar lang in de Barak, des- Doordeweekse drukte in de Koets-o-theek. Een pilsje, een dansje en muziek. ijds de ontmoetingsruimte van itudentenflat Sterflat, disco te Iraaien. "Het was zo simpel. Met vat vrienden timmerden we een Dar, amateuristisch maar gezel- De eerste dancing in Leiden ïövas een feit. Nu, tien jaar later, loudt hij het duidelijk voor ge- 7. tien. Wat destijds begon als een soort veredelde hobby is nu een uirioedbelegde boterham, maar j^cht plezier heeft hij er niet meer in. Het hele uitgaansleven heeft /oor hem afgedaan. ("Het intere- seert me geen reet meer"). Grote irtyoordeel voor hem: "Je kunt er el<hu puur nuchter tegenover staan. ^pe hebt het ook sneller door als er iets aan de hand is. Het is werk, veet je wel, zoals een timmerman t'n hamer hanteert. Als er iets in n'n winkel broeit voel je dat, loor die ervaring. Maatregelen fofiemen? Kan je niet. Je kunt erop iljjifgaan, er wat van zeggen, als er reijenmaal iets aan de hand is". ■s er gebeurt toch wel eens wat? komt onophoudelijk naar be neden zetten en vormt verra derlijke plassen op het weg dek. Rond elf uur is het opeens droog. Net op tijd want de bio scopen stromen leeg. Een stroom die zich grotendeels verplaatst richting kroeg en dancing. Een groepje disco-gangers van rond de twintig steekt, hoofd zakelijk gekleed in smetteloos wit, de Stationsweg over rich ting Club '70. Een eend, volge stouwd met uitgelaten stu denten, scheurt vlak langs de stoep door een diepe plas. Het modderwater spat hoog op en laat overduidelijke sporen achter op het vlekkeloze wit. De lucht is vervuld van gevloek en verontwaardigd vrouwengegil. Enkele stoere "Night-fever-boys" willen de achtervolging nog inzetten maar beseffen juist op tijd dat het weinig zin heeft en dat men de krachten maar beter kan sparen voor de dansvloer.Club '70, een krap uurtje later het eerste reisdoel. De haren in de plooi en spe ciaal voor deze gelegenheid de lange jurk en het keurige overhemd tussen de motte- ballen vandaan gevist. Bitte re noodzaak want emancipa tie- en anti-discriminatie bewegingen zijn aan de deur van de meeste dancings voor bijgegaan. Club '70 dus. Een klop op de massieve toegangsdeur. Bin nenkomen blijkt geen probleem en voordat we het weten staan we oog in oog met een viertal "kamerbrede" he ren. "Zojuh, ben je nog steeds in een hete bui dan?", vraagt één van hen in plat Leids be langstellend aan de man met de deurknop in de hand. Al gemene hilariteit. Schou derophalend geven we onze jas af en storten ons in het strijdgewoel. Op de begane grond verdringen zich de Travolta's en Newton John's in spé op en rond de dansvloer. We schatten de ge middelde leeftijd van het dansende publiek ruim schoots beneden de meer- derjaardigheidsgrens. Dat van de rest van het bezoekers bestand is weinig hoger. Op de eerste etage hetzelfde beeld. Jong publiek, gekleed in "dis co", krioelt door elkaar. In het kleurrijke schijnsel van aan en uit flitsende spots doet een gedeelte van hen hardnekkige pogingen om de bewegingen die enkele uren daarvoor vanaf "Tros' rock-planet" tot ons zijn gekomen na te boot sen. Geforceerde pogingen want voor iedere disco-klant is niet meer dan één vierkante decimeter vloeroppervlak be schikbaar. Wanneer de opzwepende mu ziek van "Instant Funk" ("Say what?") uit de speakers klinkt zet werkelijk de gehele massa het hevig transpire rende lijfin beweging. Bij het uitvoeren van de "Tros-top- vijftig-bewegingen" stapt menig voet op andermans te nenWie verwacht dat derge lijke taferelen uit zullen mon den in een massale stoeipartij komt bedrogen uit, want het blijft bij wat verwijtende blikken en grof taalgebruik. Gezien de sauna-achtige condi ties waarin één en ander zich afspeelt houden we het al snel voor gezien en zetten koers richting "Koets-o-theek". Na handig een paar "lifters" ("hebben jullie een kaart bij je, mogen we met jullie mee naar binnen") te hebben om zeild trachtten we het studen ten-bolwerk binnen te drin gen. Nadat een jeugdige, doch potige, portier uitgebreid on ze kennis van eikaars privéle- ven heeft getest mogen we de tweede "sauna" van die avond binnentreden Ook hier een opeenhoping van dansende, vrijende, drinken de, rokende en pratende men sen. Toch is de sfeer wezenlijk anders in vergelijking met het vorige uitgaansoord, minder geladen en een stuk gemoede lijker. De gemiddelde leeftijd van het publiek ligt trouwens beduidend hoger. Hun kle ding is over het algemeen ook anders, minder disco eigen lijk, net als de muziek. Op minder drukke avonden moet het hier goed toeven zijn. Wanneer we "de Koets" verla ten. dat gaat aanzienlijk sneller dan binnenkomen, zingt de heer Bowie ons na dat "boys always keep swin ging". Behalve in Samantha's dan want daar, ons laatste reisdoel en de meest heftige sauna van die avond, is swin gen uitgesloten. Wat gedraai met de heupen, wat geschud met het hoofd en sporadisch het opheffen van een been blijken de enige vormen van lichaamsbeweging die op een zaterdagavond kunnen wor den uitgevoerd in de oudste dancing van Leiden. Ongelooflijk wat een compacte mensenmassa. Een kuiken in een Barneveldse legbatterij beschikt waarschijnlijk over meer ruimte. Boven en bene den exact hetzelfde beeld. Slechts door zeer intensief ge bruik van ellebogen en heu pen kan men zich voortbewe gen. Wanneer je met uiterste krachtsinspanningen een plaatsje bij de bar hebt weten te bereiken bezwijk je bijna alsnog onder de druk van de duwende mensenmenigte achter je. Dat kan niet goed gaan, denk je. Er hoeft maar iets te gebeuren en de vlam slaat op een vreselijke manier in de pan. Over de gevolgen bij brand durf je nauwelijks na te denken. Wonderbaarlijk genoeg gebeurt er echter he lemaal niets en uiteindelijk gaat iedereen na sluitingstijd probleemloos zijns weegs, misschien wat uitbundiger dan gewoonlijk maar meer ook niet. Conclusie van een "avondje dancings in Leiden": Geen blauwe ogen, bloedende won den en ontwrichte lichaams delen. Ook geen handtastelij ke disco-klanten en wat dies meer zij. Kortom die hoge no tering van Leiden op de ranglijst van "steden vol dan- cing-aggressie" is te "dan ken" aan louter incidentele gebeurtenissen. Althans dat leert zomaar een zaterdag avondje in de drie grootste Leidse dancings. JAAP VISSER in de Koets. En dan kan het ge beuren dat er tientallen mensen voor de deur, op straat dus, staan te dringen. Werkt dat juist geen moeilijkheden in de hand? 'Je kunt ze beter binnen hebben" geeft Kamphues toe. "Dan doen ze vaak minder moeilijk. "En verder zijn er natuurlijk de pas jes. het effect van zijn systeem is volgens Kamphues tweeledig: enerzijds schieten ouders hem aan voor een kaart voor zoon of dochter. "Ze laten hun kinderen met een gerust hart hier naar toe gaan." Anderzijds gaat het hem zakelijk gezien voor de wind. Zijn enige ergernis in het horeca-be- staan is gelegen in het feit dat de gemeente geen consequent slui- tingstijden-beleid voert. Hij zegt mede met het strenge toelatings beleid gestart te zijn in de hoop een ontheffing van sluitingstijd te krijgen. B en W zijn voor dit argument echter nog steeds niet gezwicht. Om één (doordeweeks) en twee (in het weekeinde) uur moet de tent dicht. Van een ge lijkschakeling van de sluitings tijden is nog nooit iets gekomen in Leiden. Als bestuurslid van Horeca Nederland (afdeling Lei den) vindt Kamphues dat niet te recht. Het is concurrentieverval sing ten opzichte van de vele kan tines en buurt- en clubhuizen, maar bovendien discriminerend ten opzichte van de twintig- a dertigduizend Leidenaars die het uur waarop zij naar huis wensen te gaan niet willen laten bepalen door de burgervader. Maar ook met die beperking gaat het de bv, die de Koets exploi teert, niet slecht. Hoewel Kam phues makkelijk praten heeft, de Koets heeft in Leiden bijna een monopolie-positie, verzekert hij met stelligheid dat hy hetzelfde pasjessysteem zou hanteren als er twintig concurrenten waren. Kamphues;"Ik kan en wil niet anders. Ik vind dit soort publiek nou eenmaal plezierig". MI EP DE GRAAF F - Met zijn ruim 100.000 nwoners is de stad Leiden slechts een handjevol dancings ijk. Het kleine discowereldje vordt beheerst door een paar ho- 5hui>ecamensen dig klappen van 2ïe zweep kennen. Ze schijnen ian liet gebukt te gaan onder de kri- ische uitlatingen over de toene- kchcïiende agressie in het horecawe- chtten, zoals die nog onlangs werden jedaan door voorzitter Van Eg- aantaond van de Nederlandse Bond 203an Horecapersoneel. In zijn toe- ur ipraak tijdens de jaarvergadering deze Bond wees de voorzitter irop dat met name in steden als ooi^aarlem, Alkmaar, Amsterdam rzittn ook Leiden de toenemende in horecabedrijven was. I: "Jajezus.hetis hier geen kerk." wj laat iedereen binnen die bij Sa mantha's aanbelt. Geen schifting, juist om moeilijkheden met —agressieve vechtersbazen te Voorkomen. Als er echter iemand last in zijn 'winkel, heeft veroor zaakt komt hij of zij er niet meer in. De potige portier moet wel een geheugen hebben om die gezichten eruit te pikken, maar het systeem schijnt te wer ken. >r>vendien wapent Ed zich tegen 1-eventuele moeilijkheden door een paar mensen (hij doet alles met vrienden en familie) te laten rondlopen die mocht dat nodig pjn kunnen inspringen, nl algens Ed de Jong kan een exploi tant van een horeca-onderne- I5tning een heleboel zelf in de hand houden. "Als je maar genoeg ^mensen hebt. En een grote bek. 0 Tact? Schei toch uit, dan lopen ze over je heen. Je moet niet vrien- QÖelyk gaan zitten doen, dan trap- ;0É>en ze op je. Politie? Nee, die is niet meer zo medewerkend als tien jaar geleden. We krijgen alle controles die maar mogelijk zijn, lichtfabriek, brandweer, isolatie, i-maar politie nee. Dat is hier een strontpot waar ik niet in wil gaan roeren, anders brand ik m'n vin gers." Na wat aandringen: „Kijk, ik kan die agenten niet kwalijk nemen dat ze niet optreden. Voor die paar tientjes in de week gaan ze er niet op losslaan. Een agent die het wel eens deed werd nota bene gedegradeerd, eerlijk waar. Nou dan branden ze er hun handen toch zeker niet aan. Ze komen achteraf de schade wel opne men." Zo berustend als hy over de politie praat, zo fel is Ed de Jong als het begrip overheid ter sprake komt. Wat er een meter naast de voor deur van Samantha's plaatsvindt is zijn zaak niet. "Dat is overheid. Dat daar herrie is, agressie, of al leen fout wordt geparkeerd 'gaat me niet aan. Dat kunnen ze ons niet in de schoot werpen. Maar dat gebeurt niet" "Kyk" vervolgt hij, "sommige mensen wonen in het hart van de stad, maar willen het kloppen van het hart niet horen." Koets-o-theek Het beleid van de Koets-o-theek (in de volksmond kortweg Koets) in de smalle Kruisstraat staat bij na lijnrecht tegenover dat van samantha's. Leo Kamphues (30) heeft er de touwtjes strak in han den. Met gepaste trots vertelt hij dat in de acht jaar dat hij de Koets exploiteert nimmer een "stoei partijtje" heeft plaatsgevonden. "We hebben elke dag honderden mensen in huis en er gebeurt nooit iets" zegt hij. Het machtige wapen in de strijd tegen de moei lijkheden is het pasjes-systeem dat Kamphues hanteert. Het voorkomt volgens zijn zeggen "een hoop ellende en agressie". Op elk willekeurig moment kan hij dreigen met intrekking van de lidmaatschapskaart. Als sanc tiemaatregel voor het meenemen van introducé's die niet tot de di recte kennissenkring behoren, voor het veroorzaken van moei lijkheden in de Koets zelf of bui ten op straat. Kamphues laat te gen sluitingstijd een paar man op straat posten (tot aan het Lido- theater) om de bezoekers tot rust te manen. Wat kan een paar man nou uitrichten tegen tientallen potentiéle herrieschoppers vraag je je af. Kamphues lacht wat, en komt weer met het intrekken van de lidmaatschapskaart op de proppen. Er is geen speld tussen te krijgen. De pasjes zijn in Leidse kringen felbegeerde objecten. Alleen stu denten, leerlingen van hogere be roepsopleidingen en verpleeg kundigen van ziekenhuizen kun nen een lidmaatschapskaart be machtigen. Kamphues heeft dui delijk voor deze groep gekozen. Volgens hem gaan een student en een niet-student niet samen. Niet dat hij wil discrimineren, maar "tegen een student kan een wer kende verbaal gesproken jongere niet op. Een student praat het uit, een werkende jongere zal eerder op de vuist gaan." De Koets-o-theek met haar drie bars, een bruin café, een brood- jesbar en dansgedeelte heeft momenteel een dikke 5000 leden. Ze zijn keurig lectografisch ge rangschikt in kaartenbakken, per avond kan het pand zo'n vijf- a zeshonderd man herbergen. Re gelmatig moet de (overigens goed beveiligde) deur even dicht, ook voor leden, omdat het propvol is Lustrumviering (1) De komende week gaat de Leid se studentenvereniging "Mi nerva" weer eens een lustrum vieren. Dat deed men al 32 maal eerder want met zijn 165 jaar is Minerva het oudste studentencorps van Leiden. Uitgangspunt van de festivi teiten is ditmaal om de Leidse burger bij de festiviteiten te betrekken. Nu weet ik uit ervaring dat de gemiddelde Leidse burger n iet zo erg veel op heeft met het studentikoze bolwerk aan de Breestraat. De schermutse lingen op de vooravond van de derde oktober hebben dat afgelopen jaar nog eens on derstreept. Maar goed. de verbroederingsgedachte kan geen kwaad in een tijdperk, dat voetbalsupporters als volleerde messenwerpers op treden in vak G. Toch is het nog niet zo heel lang geleden dat het corps zich in gedrag, kleding en taalge bruik wenste te distantiëren van niet-studerend Leiden Enige tijd geleden trof ik in het maandblad Student" een soort "even bijpraten" aan van Kees van der Pijl. Een terugblik op de ontwikke lingen binnen het corps. Aar dig genoeg om hier - met toe stemming van de schrijver - enkele gedeelten over te ne- Lustrumviering (2) "Ik zal die nachten niet gauw vergeten, waarop de hoofdta fel. in een inferno van half- ontklede heren, rook en ont rolde brandslangen, als een oorlogsschip ronddreef op de aanstormende golven van vechtende eerstejaars. Licht aan. Licht uit. Het corps woedt niet meer in die hevig heid. Op het midden van de jaren zestig, toen de naoorlog se geboortegolf zich aandien de bij Nederlandse universi teiten. was het duidelijk dat de oude vormen en gedaanten niet onverkort meer te hand haven waren. Mij werd weliswaar nog geleerd om half opgerookte sigaren uit het raam te werpen, maar zulke sigaren kon ik toch niet betalen, want ik had een beurs, al was dat iets waar over in het corps de grootst mogelijke discretie werd be tracht. De revolte van de jaren '60 deed zich ook in het Leidse corps voelen. Ik herinner me nog als de dag van gisteren hoe Wil- lem-Elco van Sch.D. op de be diende Joop toestopte, hem een hand op de schouder legde en met een stralende lach, ge tuigend van vijf generaties eiwitrijk voedsel, de woorden sprak: "Voor jou ben ik voor taan gewoon Willem-Elco, Joop". Joop begreep toen al beter dan meneer Willem-Elco dat er een nieuw tijdperk op z'n eind liep. Een jaar later was zijn nieuwe vriend immers ge woon directie-secretaris, maar hij (Joop dus) werkte als kelner in het pannekoeken- huis op het RapenburgIets minder tam-tam, maar net iets beter betaald en de klan ten gooiden er geen flessen meer over je schoenen leeg om twee uur 's nachts." Lustrumviering (3) "Ik herinner me nog dat een burger, die een naar oud ge bruik van het balkon gewor pen sigaar in het open dak van zijn Ford Capri had ge kregen, gewoon naar boven kwam om de zaak recht te zet ten.Of er toen een tijdperk ten einde liep weet ik niet meer, maar de mythe dat corpsleden burgers met een enkel hand gebaar hun plaats konden wijzen, was weg. Dat wel. Dat komt niet weerom. Maar zolang er een bourgeoisie is, zolang zal een deel van het grootburgerlijke kroost el kaar aanschrijven met wele delgeboren heer of vrouwe, in afgedragen kleren van hun ouders rondlopen,kortom hun geborneerheid georganiseerd willen beleven. En daarom is er het corps." Gerucht Bij geruchte vernam ik deze week dat de Stichting Kabel net Leiden, die de stad op hel ogenblik voorziet van een om vangrijk net voor kabeltelevi sie, zelf verantwoordelijk is voor de porno-beelden die vo rige week vrijdag plotseling op het scherm verschenen. Achterliggende gedachte van deze operatie is de wens om het aantal abonnees wat op te krikken. Want het is als niet- bezitter van kabel-tv toch om uit je vel te springen, dat je niet geschokt kunt worden door folkloristische beelden, afkomstig uit de Schaam streek. Verkiezingen De Leidse Stadsgehoorzaal ver- loonde afgelopen maandag een treffende overeenkomst met een bijenkorf. In bijna el ke beschikbare ruimte van het zalencomplex gonsde het van activiteit. Driftig heen en weer benende bazen en ba zinnetjes met stapels pape rassen. Allemaal leden van de 58 stembureaus, die bezig zijn om de stemmen die werden uitgebracht voor de Europese verkiezingen, te tellen. Dat levert een paar niet alle daagse tafereeltjes op. Bij voorbeeld een burgemeester die samen met zijn gemeente secretaris in schoenmakerszit op de vloer van de Stadsge hoorzaal heeft plaatsgenomen om stembiljetten uit te zoeken. Of de enthousiaste echtgenote van het raadslid Van Aken, die er veel plezier in heeft dat ze de totaaltelling van haar stembureau nog juist even eerder kan inleveren bij "op- perteller" Vis dan haar echt genoot. Soms doet zich een probleempje voor. Een stem bureau blijkt opeens twee stembiljetten te kort te hebben, een ander heeft er juist twee teveel. De oplossing van het raadsel is even simpel als voor de hand liggend: de twee formulieren zijn van het ene bureau afge waaid en door een lid van het andere opgeraapt. Even na twaalven zijn bijna alle stemmen geteld. Nog eén bu reau ontbreekt: nummer 48. De leden van het stembureau komen er niet uit. Aanvanke lijk is het verschil slechts eén stem, maar naarmate er meer hergeteld wordt, blijkt het verschil steeds aanzienlijker te worden. De "stemming" wordt er inmiddels ook niet vriendelijker op. Links en rechts wordt assistentie aan geboden. Een half uur later is ook het laatste proces-verbaal op zijn plaats. Burgemeester Vis spoedt zich naar het stadhuis en leest daar in de hal de cijfers voor. PPR-raadslid Beijen zit met electronisch zakrekentuig in de aanslag om de percentages te berekenen, die later door de afdeling bevolking worden bevestigd. Leiden heeft zijn eerste Europese verkiezingen achter de rug. En burgemees ter Vis brengt de Europese ge dachte direct in de praktijk: hij reist af naar zijn vakan tiebestemming in Engeland. Koornbrug Wethouder Waal zette vorige week vrijdag de kroon op het restauratiewerk aan de alou de Koornbrug over de Nieuwe Rijn. Een stukje historie dat onlangs in deze krant is beti teld als een "parel van de bin nenstad". Op de bovenbouw van de brug die in de loop der tijden al aan heel wat uiteen lopend negot ie onderdak heeft verschaft, staat het jaartal 1825. Wie in de geschiedenis uan deze bekende Leidse brug duikt komt echter tut de ontdekking dat 1825 slechts het jaartal is waarin de bovenbouw van de brug is aangebracht. Het kost te toen een bedrag van J 8750.- een schijntje ten opzichte van de 480.000.- die de restaura tie van de afgelopen veertien maanden heeft gekost. De ste nen onderbouw van de brug is aanzienlijk ouder. Die da teert uit de zeventiende eeuw. Want in 1642 werd opdracht gegeven tot de bouw van een stenen brug op palen. Maar ook was dat niet de eerste oeververbinding lussen de Burchtsteeg en de Koornbrug- steeg. Daamoor moet er al een houten brug geweest die de naam St. Cornelisbrugghe droeg. Wanneer die werd ge bouwd is met precies bekend maar al in 1443 werd via een keur bepaald dat op die plaats voortaan de koren beurs gehouden zouden wor den. En dat verklaart ook di rect zijn latere naam.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3