Polonez-een puur Pools produkt Wind surfer Snel groeiende occasionmarkt DIT ZIJN ONZE HUISDIEREN !UfcPPE1M>00* samengesteld door Koos Post ZATERDAG 16 JUNI 1979 PAGINA 31 Misschien niet de allerduurste auto ter wereld, maar wel een héél dure.. Een 16-cilinder Sbarro-Bugatti. Onlangs in Zwitserland getoond door de Zwitserse ontwerper Franco Sbarrodie de wagen op maat had gemaakt voor een niet met name genoemde FransmanDie er meer dan 400.000 gulden voor moest betalen. De BMW-baby op de voorgrond komt uit hetzelfde huis als de Bugatti. Hij kostte alleen heel wat minder. Slechts een dikke zevenduizend gulden. Toch een kostbaar speeltje. Vorig jaar meer dan anderhalf miljoen tweedehands auto's verkocht Meer dan anderhalf miljoen gebruikte au to's zijn vorig jaar van eigenaar verwis seld. Dat betekende een voortzetting van de enorme groei van de occasionmarkt. Een groei die eigenlijk pas in 1974 goed is be gonnen. Merkwaardig genoeg groeit de handel in tweedehands auto's de laatste jaren be duidend harder dan die van nieuwe au to's. In de afgelopen tien jaar is de ver koop van gebruikte auto's ruimschoots verdubbeld terwijl de verkoop van nieuwe auto's met tweederde toenam. Voor dit jaar wordt een totale omzet van zo'n 1,7 miljoen gebruikte auto's ver wacht. Dit ondanks het feit dat de eerste maanden van dit jaar er danig de klad in deze handel zat. Geen wonder, wie gaat er tijdens zo'n barre winter nu de deur uit om een leuk gebruikt autootje te ko pen? De achterstand, die de handel daarbij had opgelopen, werd daarna in sneltrein vaart weer ingelopen. Zat men in januari en februari zo'n 25 procent beneden de omzet van vorig jaar, in maart scoorde men maar liefst 40 procent hoger. En daarna bleef de markt (tot dusver) op het gemiddelde zitten. Deze cijfers werden ons verstrekt door di recteur H.A.Hoesbergen van Nefkens Autohuis (aan de snelweg A 12 tussen Oudenrijn en Bunnik) dat zich erop be roept qua omzet Nederlands grootste oc casiononderneming te zijn. In elk geval dus een man die met gezag kan spreken. Hij verkocht in ëen jaar tijd 2500 ge bruikte auto's met een gemiddelde waarde van 12.000 gulden. Daar zat zelfs een Jaguar van 55.000 gulden bij... Hoeveel de gebruikte auto in Nederland precies gemiddeld opbrengt is natuur lijk niet ie zeggen. Daarvoor is het aan deel van de minder nauwkeurig geregi streerde handel te groot. Maar naast het bedrag dat door Nelkens Autohuis wordt genoemd hebben we ook enige houvast aan gemiddelde scores van de verschil lende BOVAG-occasionshows, zoals die ook tweemaal per jaar in de Leidse Groenoordhal worden gehouden. Daar op heeft men vorig jaar een gemiddelde waarde van 9000 gulden per auto ge haald. Een jaar tevoren lag dat bedrag nog duizend gulden lager. Met dat stijgen van de gemiddelde waarde volgt de handel in gebruikte auto's de lijn die men ook bij de verkoop van nieuwe auto's kan ontdekken. Want ook de aanschaffingswaarde van nieuwe au to's is volgens gegevens van de RAI in een jaar tijd met zo'n duizend gulden ge stegen: van 14.700 tot 15.700 gulden. Natuurlijk, vergeleken bij bij voorbeeld de Amerikaanse en Japanse autoconcerns is de Poolse Fabryka Samochodow Osobowych nog een dreumes. Maar wel een snel groeiende kleuter. Ze zijn daar in Warschau in 1951 met het fabriceren van auto's begonnen. Een Russisch model werd in licentie gebouwd. Daar heeft men zestien jaar op ge teerd. Toen waren de onder handelingen met Fiat rond en kon de Poolse fabriek de eerste Polski Fiat 125p op de band zet ten. Die draait nog steeds volop mee. Dit jaar verwacht men meer dan 100.000 Polski 125 modellen te bouwen, waarvan een groot aantal voor de export is bestemd. (In ons land heeft men de prijs van deze 125 net flink verlaagd). Maar nu heeft de fabriek is War schau een nog grotere stap naar volwassenheid gezet door met een eigen model (naar Italiaans ontwerp) op de proppen te ko men: een stoere middenklasser die onder de naam Polonez ook de Nederlandse markt is opge reden. Een royale vijfdeurs wa gen met een anderhalve liter motor, die met zijn vrij comple te uitrusting en zijn alleszins aanvaardbare prijs (f. 14.495) veel heeft om tot een fikse con current in zijn klasse te kunnen uitgroeien. Als de Poolse fabriek althans voldoende wagens kan leveren. Bij importeur Englebert in Voorschoten keek men tenmin ste wat zuinig toen dat onder werp ter sprake kwam. Volgens de daar verantwoordelijke mensen had men al meer exemplaren kunnen afzetten als men ze maar had gehad. Want de in begin van dit jaar geïntroduceerde wagen is door pers en publiek goed ontvan gen. In samenwerking met inge nieurs van Fiat hebben de Pool se constructeurs gestreefd naar een modern model dat zou aan sluiten bij de nu gangbare "au- tosmaak" van het Westeurope- se publiek. Het resultaat was een goed gelijnde vijfdeurs wa gen met effectieve kunststoffen bumpers rondom. Met nadruk is gezegd dat dit pas een eerste ling is. Er komen te zijner nog andere versies: een driedeurs, een coupé en een diesel. Bo vendien hoopt men in de ko mende jaren ook een keuze uit sterkere motoren te kunnen aanbieden. Maar kennelijk heeft men in Polen nu al de handen vol aan dat ene model, die wij nu enige tijd hebben kunnen rijden. Het werd geen tegenvallende maar toch ook geen echt verrassende ervaring. Daarvoor is de tech niek wat te klassiek: zoals aan drijving op de achterwielen, een stuurinrichting met worm en sector, een onderstel met starre achteras en half elliptische blad veren en een wel erg royale draaicirkel. Ook de krachtbron van de Polonez is niet nieuw: een al jaren beproefde vier ci linder lijnmotor van 1481 cc, die een vermogen van 82 pk kan le- De kracht van de auto schuilt derhalve in eerste instantie in uiterlijkheden, zoals een ge makkelijke aansprekende vormgeving, een fris ogend dashboard, een royale ruimte voor inzittenden en hun baeaee een goed geplaatst instrumen tarium en redeli jk goed zittende stoelen. Het had nog beter ge kund als de zittingen wat min der stug waren uitgevallen, de rugleuningen wat minder ge forceerd waren opgevuld en de bekleding wat minder broeierig had aangevoeld. Maar in verge lijking met wat elders als stoel in auto's wordt aangeboden kunnen we met deze Polonez- zetels toch wel genoegen ne- De besturing van de Polonez is wel direct maar vrij zwaar. En dat zouden we eigenlijk wel een kenmerk van dit Poolse pro dukt willen noemen. Het doet allemaal wat stug aan. Niet al leen de besturing, maar ook de schakeling. Ze hebben daar in Polen inderdaad een aardige oplossing gevonden om de lan ge pook zo in de console weg te werken dat hij een stuk korter lijkt, maar dat heeft de schake ling op zichzelf niet soepeler kunnen maken. En ook de ve ring van de wagen kan men rus tig stug noemen. Wat nauwe lijks anders te verwachten was met die starre achteras en blad veren. Overigens is het uitein delijke resultaat goed te verte ren. En de windgevoeligheid van de wagen bleef ook binnen aanvaardbare proporties. De motor doet ook wat rauw aan. Maar hij doet als een werk paard zijn opgedragen taak naar behoren. Redelijk fel bij het op trekken, goed voor een top van ruim over de 150 kilometer op de teller en zelfs in de hogere snelheden kan men het ge luidsvolume best verdragen. Maar het bleek wel een dorstige heer. Een verbruik van één op negenenhalf vinden we zo'n middenklasser toch wel aan de hoge kant. Maar dat was het re sultaat van een testperiode de maximumsnelheid nogal eens aan de laars werd gelapt. Het zal dus wel wat zui niger kunnen. Ondanks een aantal bezwaren en bezwaartjes moeten we alles bij elkaar opgeteld toch vast houden aan onze eerder gedane opmerking dat deze Polonez veel heeft om een geduchte concurrent te worden. Het is een royale gezinsauto met vol doende prestaties en comfort. Zeker als men de prijs in aan merking neemt... Jan Hogewoning Spinozalaan 108 Rijnsburg Wij hebben een hond Wij hebben ook vogels We hebben ook een konijn Angela v.d. Eist en ook nog een poes. een man en een vrouw een marmot en een pad (9 jaar) Die poes heeft geen naam Ze waren uit de kooi gevlogen Die pad die zit buiten. Boekenburglaan 130 maar is wel een snoes! maar bleven ons trouw! en wordt het nooit zat! Voorhout de Verna ïl Marco van Duyvenvoorde (6 jaar) 'Violierstraat 9, Katwijk a.d. Rijn Redactie: Astrid Guns en Henk de Kjat Popgroep We oefenen regelmatig bij Tim. We hebben bij Sinterklaas When gezongen. Arend was er ook, maar nou is die naar Amerika toegegaan. Als hij in de vijfde klas terugkomt gaan we Engels zingen. Falco is er opgekomen een pop groep te maken. Tim is opge komen met de naam. Je kunt de liedjes van de Verna opnemen voor 28 cent. De Verna bestaat drie jaar. Fal co gitaar, Ronnie gitaar, Tim drum. De liedjes zijn Owadie, Toewaldedefra. Alemans ko- kie, When, Alie, Mielsesek. Over drie jaar zullen wjj de gouden plaat krijgen. Over 18 jaar worden we misschien be roemd. Dit is onze popgroep de Verna uit Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31