Scholten: kritiek op Israëlische collega Zuid-Afrika trekt censuur in Van der KI a au W Kolos in brand optimistischer over Rijnverdrag Weer Iraanse bestuurder afgetreden wmsmsbess® BENZINEPERIKELEN IN JAKANTIELANDEN Conferentie naleving akkoorden Helsinki VRIJDAG 15 JUNI 1979 Unifil: nog zes maanden MEW YORK (UPI) - De Veilig heidsraad van de VN heeft gisteren besloten het man daat van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon, Unifil, met zes maanden tot 19 december van dit jaar te verlengen. Is raël werd gevraagd onmid dellijk zijn aanvallen in het gebied en de hulp aan leden van christelijke milities te beëindigen. De Raad stemde met 12 tegen nul stemmen voor verlenging van het mandaag. De Sowjet- Unie en Tsechoslowakije onthielden zich van stem ming; China nam niet deel. De Nederlandse minister vt op zijn terugreis uit Libanon e i defensie Scholen (Links) bracht gisteren n bezoek aan zijn Israëlische collega Weiz- (Van onze correspondenten) JERUZALEM - NEW YORK (GPD) - Minister Scholten (defensie) heeft gisteren in een "open en eerlijk gesprek" met zijn Israëlische collega Weiz- man de Nederlandse be zorgdheid uitgesproken (Van c correspondent) PARIJS - Minister Van der Klaauw (buitenlandse za ken) heeft in een gesprek met zijn Franse ambtge noot Francois Poncet de verzekering gekregen dat de Franse regering op nieuw zijn best zal doen de parlementsleden te over tuigen van de noodzaak het door beide regeringen TEHERAN (DPA) - Voor de twee- de'keer sinds de revolutie van fe bruari is in Iran de gouverneur- generaal van een voornamelijk door Turks sprekende Iranezen bewoonde provincie uit protest tegen de huidige koers van de machthebbers afgetreden. gesloten verdrag tegen de Rijnvervuiling aan te ne men. "De Franse regering is ferm van plan het ver drag tot een goed einde te brengen", aldus Van der Klaauw na afloop van zijn ontmoeting in Parijs. De Nederlandse bewindsman heeft tegenover zijn Franse ambtge noot gezegd dat de zaak van de Rijnvervuiling en de oppositie tegen de maatregelen in bepaalde gelederen van het Franse parle ment niet altijd maar vooruit ge schoven kon worden. Nadat Van der Klaauw nog kort geleden had gezegd dat hij de aanneming door het Franse parlement van de anti- zoutwet voor de Rijn als "een wonder" zou beschouwen, zei hij na het gesprek met minister Francois Poncet het tot stand komen van het betreffende wet- tenwerk als "iets minder dan een wonder" te willen zien. Van der Klaauw was in Parijs voor het bijwonen van een minister raadsvergadering van de OESO, de Internationale Organisatie voor Economische Samenwer king die zich opnieuw heeft ge bogen over het olievraagstuk. Minister Van der Klaauw heeft vastgesteld dat er een duidelijke behoefte bij zijn Franse ambtge noot Francois Poncet bestaat de dialoog tussen beide landen te in tensiveren. De Franse minister zal op uitnodiging van Van der Klaauw in het najaar een bezoek aan ons land brengen. NEW YORK - Een brandweerman kwam om het leven bij een brand in het gigantische Newyorkse warenhuis Macy's. De brand bleef beperkt tot één verdieping van het kolossale gebouw, maar rook verspreidde zich door het hele gebouw. Op het ogenblik dat de brand uitbrak, waren honderden klanten aan het winkelen. Iedereen kon echter op tijd in veiligheid worden gebracht. DEN HAAG (ANP) - Het benzineprobleem wordt ook in Europa steeds groter. De ANWB geeft geregeld een overzicht uit over de benzinesituatie in de vakantielanden. Op deze pagina kunt u dit schema vanaf nu dan ook geregeld aantreffen: In West-Duitsland, België, Frankrijk, Oostenrijk, Italië, Luxem burg, Zwitserland, Spanje, Portugal, Denemarken, Finland en Griekenland is geen beperkte benzinelevering. Groot-Brittannië Veel tankstations in Groot-Brittannië zijn 's avonds en in de week einden gesloten. In zuidoost Engeland is in enkele gevallen spra ke van lange rijen wachtenden voor de tankstations. De stations langs de snelwegen zijn zeven dagen per week 24 uur geopend, maar kennen vaak beperkte levering. Toeristen die in moeilijk heden komen kunnen zich by de plaatselijke politie melden. Bij de tankstations bij de havens van Dover en Newcastle on Tyne zijn geen problemen. De stations in Felixtowe zijn maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.30 uur geopend. In Harwich zijn zij 's avonds en in de weekeinden gesloten. Levering kan beperkt zijn tot kleine hoeveelheden brandstof. Ook in Sheerness be perkte levering. De situatie in Engeland geldt tevens voor Schotland. Ierland In Ierland is geen distributie van brandstof en zijn wettelijke be perkingen. Voor toeristen is een systeem ontworpen indien en kele pompen zonder brandstof zouden zijn. Tegen overleg van een retourbiljet worden op de Ferry-boten vouchers afgegeven met vier bonnen, afhankelijk van de tankinhoud goed voor ca. 18 tot ca 23 liter brandstof. Bij de vouchers wordt een lijst van 70 pomphouders gevoegd, die tegen inlevering voor normale prij zen brandstof leveren. De vouchers moeten bij aankomst in Ier land bij een van de kantoren van de Irish Tourist Board geldig gemaakt worden. De vouchers zijn 15 dagen geldig en niet over draagbaar. Bij enkele van de pompstations en ook bij stations die niet op de lij st voorkomen, kan men zonder voucher tanken. Men moet daar wel rekening houden met beperkte levering. Joegoslavië Buitenlandse automobilisten wordt aangeraden gebruik te maken van het minder drukke verkeer op de dagen dat voor auto's met Joegoslavisch kenteken een rijverbod geldt. Elke dinsdag en elk eerste weekeinde in de maand (zaterdag 00.00 uur tot en met zondag 24.00 uur) voor auto's met een even kenteken. Elke don derdag en elk derde weekeinde in de maand voor auto's met een oneven kenteken. Turkije In de grotere steden en aan de Zuidkust van Turkije bestaan steeds weer problemen met benzinelevering. Toeristen moeten reke ning houden met lange wachttijden voor de tankstations. De toeristen kunnen zich bij de plaatselijke overheid en VW mel den voor voorrang bij de levering. De komende zomermaanden wordt geen verandering in deze situatie verwacht. Zweden Van 21 juni tot 1 september zijn in Zweden tijdelijke snelheidsbe perkingen ingevoerd. De maximumsnelheid op wegen waar 110 km-per uur mag worden gereden wordt dan teruggebracht tot 90 km per uur. De maximum-snelheid op de overige wegen blijft ongewijzigd. Kranten mogen toch over corruptieschandalen publiceren KAAPSTAD (Reuter) - De Zuidafrikaanse regering zal het wetsvoorstel intrekken, waarin de kranten het verbod wordt opgelegd berichten te geven over corruptie binnen de overheid en over wanbestuur. Dit heeft de Zuidafri kaanse premier Pieter Botha in Kaapstad gezegd. generaal van de Westiraanse pro vincie Sanajan, Hadi Motameni, er de brui aan gegeven. Hij volgde het voorbeeld van de gouver neur-generaal van de provincie Azerbeidsjan, die het evenmin eens was met de gang van zaken in het land. In de stad Sanjan neemt de plaats vervangend gouverneur-gene raal van de provincie deel aan een zitstaking van ongeveer 5.000 mensen, die al vijf dagen duurt. De stakers eisen maatregelen te gen de "onverantwoordelijke personen, die wapens dragen en jacht maken op onschuldige mensen". Volgens de nieuwe Iraanse grond wet, die vandaag officieel wordt bekendgemaakt, zou de presi dent de hoogste autoriteit wor den. Hij benoemd de premier, wiens regering het vertrouwen moet hebben van het uit één ka mer bestaande parlement. De president zal in elk geval van nood bevoegd zijn de oorlog te verklaren zonder het parlement te raadplegen. Hij zal elke vier jaar bij algemeen kiesrecht wor den gekozen. Hij moet moslem zijn. De sjiitische tak van de islam zal staatsgodsdienst zijn, maar de officieel erkende religieuze min derheden genieten vrijheid van godsdienst. "Er zal persvrijheid zijn en vrijheid van vergadering. Er mogen poli tieke partijen worden opgericht. Onderwijs en medische verzor ging zullen kosteloos zijn. Man nen en vrouwen hebben dezelfde rechten. Geen politieke partij mag zich ver zetten tegen de beginselen van vrijheid, onafhankelijkheid, na tionale eenheid en soevereiniteit, noch tegen de basis van de isla mitische republiek. Alle bevolkingsgroepen hebben gelijke rechten. Het Perzisch is de officiële taal, maar de etnische minderheden mogen hun taal op plaatselijke scholen leren. Over autonomie - een van de voor naamste eisen van Koerden en andere minderheden - wordt niet gesproken. Er wordt gezegd dat het plaatselijk bestuur geschiedt door raden die door het volk worden gekozen. De premier zei in het parlement dat de desbetreffende zinsneden in het wetsvoorstel voorlopig ge schrapt zijn op aanbeveling van een parlementaire commissie en na overleg met vertegenwoordi gers van de pers. De Afrikaner kranten, die gewoon lijk de regering steunen, en de li berale Engelstalige pers van de oppositie hebben gezamenlijk geprotesteerd tegen het wets voorstel. Zij waren van mening dat als het voorstel bekrachtigd zou worden, de wet zou kunnen verhinderen dat schandalen, als die binnen het ministerie van voorlichting ("Muldergate"), aan het daglicht treden. Dit schan daal, dat onlangs heeft geleid tot het aftreden van president John Vorster, is door kranten onthuld. Volgens de regeringspartij, de Nasionale Partij, had de wet slechts tot doel een goed en eer lijk bestuur te garanderen. Botha zei gisteren dat de wijziging in het wetsvoorstel bewijst dat het nooit bedoeld was om de pers aan banden te leggen. Het wetsvoorstel, zoals nu gewij zigd, geeft de advocaat-generaal de bevoegdheid beweringen over corruptie te onderzoeken, maar niet om de kranten te kunnen verbieden hierover te publiceren. De parlementaire commissie was ingesteld om de omstreden as pecten van het wetsvoorstel te onderzoeken nadat een golf van protest was ontstaan in de pers en binnen de parlementaire opposi tie. De Rand Daily Mail, een van de eerste kranten die streefden naar onthulling van het schan daal op het ministerie van voor lichting, schreef in een commen taar dat de regering bezig was het openbaar maken van corruptie tot een misdaad te verheffen. Wijziging Botha heeft gisteren ook zijn rege ring gewijzigd, waarbij de om streden minister van justitie Jimmy Kruger uit het kabinet is verdwenen. Hij wordt voorzitter van de Senaat Onder de nieuwe bewindslieden bevindt zich Andries Treurnicht, de leider van de regerende Natio nale Partij in Transvaal die be schouwd wordt als het hoofd van de rechtervleugel van deze partij. Treurnicht was onderminister voor plurale (zwarte) betrekkin gen. Hij krijgt nu een volledige kabinetspost als minister van openbare werken, statistiek en toerisme. De kabinetsreorganisatie volgde op een mededeling dat minister va vervoer Louwrens Muller de re gering verlaat Hij leed woensdag binnen de Nationale Partij een nederlaag tegen de senaatsvoor zitter Marais Viljoen om de op volging van John Vorster als staatshoofd. De grote meerder heid van de regeringspartij over de situatie in Zuid- Libanon. In het bijzonder heeft hij geklaagd over de acties van de door Israël gesteunde christelijke mi lities van majoor Haddad tegen de VN-vredesmacht Unifil en het Nederlandse VN-onderdeel. maakt het vrijwel zeker dat Vil joen op 19 juni op een gemeen schappelijke vergadering van de twee kamers van het parlement tot president wordt gekozen. Botha wees Chris Heune die vorige week als minister van economi sche zaken de benzineprijzen aanzienlijk verhoogde en snel heidsbeperkingen invoerde, aan als minister van vervoer, als op volger van Muller. Ferdinand Hartzenberg, een voormalige on derminister, wordt minister voor onderwijs voor zwarten, als op volger van Willem Cruywagen die tegelijk met Muller aftrad. De voormalige bestuurder van de Kaapprovincie Munnik, krijgt de Het gesprek duurde 45 minuten, en de karakterisering "open een eerlijk" wijst erop dat het een hard gesprek was. Scholten heeft tegenover Weizman de beginse len uiteengezet die volgens secre taris-generaal Waldheim van de VN voorwaarde zijn voor een goed functioneren van Unifil, en die door Nederland worden ge steund. yiji u.-icuuie van volksgezond heid. Volgens politieke kringen is de in vloed van de zeer conservatieve Treurnicht binnen de partij te groot om hem slechts een post als onderminister te geven. Uit het feit dat Botha hem de onbelang rijke functie van openbare wer ken, statistiek en toerisme heeft gegeven, zou blijken dat de pre mier niet veel op heeft met de rechtse denkbeelden van Treur nicht. De eerste-minister behoudt zelf zijn portefeuille van defensie, terwijl hij ook hoofd blyft van de natio nale veiligheidsdienst, het voor malige 'bureau voor staatsveilig heid'. Dat is allereerst het creëren van een veiligheidszone rond het hoofd kwartier van Unifil in Naqoura, dat in christelijk gebied ligt en daar nog al eens moeilijkheden van ondervindt. Ten tweede moet er een eind komen aan de be schietingen van de milities op Unifil-gebied. In april kwam Naqoura - met 70 Nederlanders binnen de poorten - onder hevig vuur van de milities te liggen. Scholten heeft ook daarover bij Weizman geklaagd. "Hij antwoordde mij: dit was eens, maar niet meer", aldus Scholten. "Weizman heeft gezegd alles te zullen doen om moeilijk heden met de Nederlandse mili tairen te voorkomen. Maar hij kon niet toezeggen dat die er dus ook niet meer zullen komen". Ook wil Nederland dat Israël zijn invloed aanwendt om aan de bombardementen door Haddad een eind te maken. Met andere woorden: Israël moet zijn steun aan het "vrije Libanon" van Had dad intrekken. Scholten zei te "hopen en verwachten" dat de moeilijke situatie in Zuid-Liba non geen schadelijke invloed zal hebben op de betrekkingen tus sen Nederland en Israël. Dat zulks wel het geval is bleek ech ter uit de ondubbelzinnige wijze waarop de minister het Neder landse standpunt heeft overge bracht. Scholten maakte Weiz man duidelijk dat de taak van Unifil bemoeilijkt wordt door de beschietingen, omdat daardoor te veel aandacht aan de zuidelijke grens van het gebied moet wor den geschonken. Amerikaanse eilanden voor kernafval WASHINGTON (Reuter) - De VS overwegen drie Amerikaanse ei landen in het midden van de Stille Oceaan te gebruiken als tij delijke opslagplaatsen van nucleair afval. Dit heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. Het zijn Wake, Midway en Palmyra. Geen van de eilanden heeft een in heemse bevolking. SCHADE VERGOEDING VOOR SIOUX- INDIANEN WASHINGTON (DPAf- Een Ame- rikaanse federale rechtbank heeft de Sioux-indianen een schadevergoeding van meer dan honderd miljoen dollar toege kend voor het verlies van het ge bied van de Zwarte Bergen in Zuid-Dakota. Dat land is hun in 1877 afgenomen door een besluit van het Congres. De regering kan in beroep gaan. De Sioux zijn al 35 jaar bezig het gebied terug te krijgen. In 1868 sloten zij een verdrag met de re gering, dat hun het onbelemmer de gebruik van de Zwarte Bergen waarborgde, maar toen er zes jaar later goud gevonden werd. dron gen er blanken het gebied bin nen. Kort daarop veranderde het Congres eenzijdig het verdrag. De rechtbank wees de indianen 17,1 miljoen dollar voor het verlo ren land toe en een bedrag aan rente van 90 miljoen dollar. De regering in Washington voerde aan, dat zij tussen 1877 en 1942 voedselhulp tot een bedrag van 43 miljoen dollar aan de indianen heeft verstrekt DEN HAAG (AN P) - Het Centrum Europese Veiligheid en Samenwerkn.to is van plan een conferentie te organiseren waar bekeken moet worden wat de resultaten zijn van de Helsinki-overeenkomst. Dit heeft de voor zitter van het Centrum dr A.C.A. Dake gisteren in Den Haag meege deeld. Hier trad het sinds 1 januari 1979 bestaande Centrum voor het eerst naar buiten. De te organiseren conferentie zal tevens dienen als voorbereiding op de tweede vervolgconferentie van Helsinki die eind volgend jaar in Madrid wordt gehouden. Het Centrum Europese Veiligheid en Samenwerking is een initiatief van vertegenwoordigers van de politiek, de wetenschap en het bedrijfsle ven. Men vindt dat de Helsinki- en de vervolgconferentie in Belgrado hebben aangetoond dat de Europese veiligheid en samenwerking niet alleen een zaak is van regeringen, maar ook van de bevolking van de betreffende landen. Daarom wil het Centrum in Nederland "een ruim publiek zo breed mogelijk informeren over gemaakte afspraken in Hel sinki, de nakoming en de niet nakoming daarvan en de suggesties water verder zou moeten gebeuren". ADVERTENTIE PROVESTE MODE, HAARLEMMERSTRAAT 149, LEIDEN REISBURQ CEBUTO. DQEZASTRAAT. LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9