actief in I vrije tijd I Bezwaren tegen verbreding rijbaan Oosterkerkstraat Krattendieven bekennen ook acht inbraken Wandelen in stromende regen Snel begin Leidens duurste opknapbeurt Als je deze week tap^t wilde kopen dan bof je! F.van Duuren B.V. worjegoeiegeid! Wat stoppen we in de reisapotheek Advies van Ti arts VRIJDAG 15 JUNI 1979 LEIDEN Bingo-dansant De speeltuinvereniging Prinses Beatrix organiseert van avond in het speelhuis aan de Schubertlaan een bingo-dan sant voor de ouders. De avond begint om acht uur. Morgen organiseert de speeltuinver eniging een viswedstrijd voor de jeugd. Om tien uur 's och tends vertrekken de deelne mers vanaf de speeltuin en om 12 uur worden de prijzen uit gereikt in het speelhuis. Thema-avond Morgen organiseert de NVSH Leiden een thema-avond over de "nieuwe vrijgezellen". Er zal een inleiding worden ge houden aan de hand van ar tikeleninde Haagse Post over dit onderwerp. Daarna kan er gepraat worden over de er varingen van alleenslaan- den. Behoort de alleenstaande tot een gediscrimineerde minderheid of is hij vrije vo gelAansluitend zal er feest worden gevierd. De avond is gratis toegankelijk voor iedereen en wordt ge houden in het NVSH-Trefcen- trum aan de Nieuwe Rijn 20a. De bijeenkomst begint om acht uur. Tuinfeest Voor de bewoners van het psy- chatrisch ziekenhuis Ende geest wordt er morgen een groot tuinfeest georganiseerd. Het feest wordt bij goed weer gehouden op het Kasteelplein en begint om twee uur. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar het ontspanningsge bouw. In het programma dat de bewo ners wordt voorgeschoteld zijn onder meer opgenomen de optredens van het zangge zelschap "Sempre Avanti" en het muziekgezelschap "De Burcht". Horrorfestival Het horrorfestival in het Kijk- huis aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 wordt op maandag 18 juni voortgezet met de vertoning van de speel film 'De nacht van de vam pier". De weerwolf Waldemar en de vampier Wandessa worden tot leven gewekt niet alle gevolgen van dien. Op dinsdag 19 juni wordt op nieuw een speelfilm gedraaid naar een verhaal van Edgar Allan Poe. Ditmaal "De do dende slinger" met Vincent Price en Boris Karloff Beide avonden zijn er twee voor stellingen: een om acht uur en een om kwart over tien. De toegangsprijs bedraagt f450. LEIDEN - De weergoden waren de deelnemende wandelaars aan de Leidse avondvierdaagse op de laatste avond niet bijster goed ge zind. In stromende regen werden de laatste kilometers afgelegd. Daardoor bood de als feestelijk aangekondigde intocht een wat troosteloze aanblik. Het enthou siasme van de wandelaars was er overigens niet minder om. Na afloop reikte de heer Prevo, be stuurslid van de Leidse Sport stichting, de wisselprijs voor groepen uit aan de Groen van Prinstererschool die ook vorig jaar als beste uit de bus kwam. In totaal namen ruim vierhonderd wandelaars aan de vierdaagse deel. DEN HAAG-LEIDEN - De verbreding van de rijbaan in de Oosterkerkstraat en de verbreding van de Kerkpleinbrug. Dat zijn de belangrijkste knelpunten nog bij de vaststel ling van het bestemmingsplan Herengracht-Zijlsingel, het meest oostelijk gelegen deel van de Leidse binnen stad, waar de laatste jaren vele woningen zijn ge bouwd. Dat bleek gisteren in Den Haag, waar de Raad van State zich boog over de bezwaren, die tegen het bestemmingsplan in de loop der jaren zijn ingebracht. Het plan verkeert nu in de fase waarin het door de Kroon, na advies van de Raad van State, moet worden vastgesteld. Veel van die bezwaren zijn in de praktijk van de laatste jaren ach terhaald. Dat geldt bijvoorbeeld voor de demping van de Waard- gracht, vermoedelyk het meest omstreden deel van het bestem mingsplan. De gemeenteraad heeft enkele jaren geleden beslo ten dat de gracht weer openge graven wordt, tot genoegen van degenen die tegen het dempen een bezwaarschrift hadden inge diend. Niet alle huidige buurt bewoners zijn gelukkig met dit raadsbesluit, omdat zy verlies aan parkeer- en speelruimte vre zen. „Het is ook nooit goed", ver zuchtte staatsraad Van Ver- schuer daarom gisteren. Wel graven Bij de gemeente is een lijst van 121 handtekeningen binnengeko men tegen het opengraven van de Waardgracht. Volgens gemeente ambtenaar Eggenkamp hebben maar dertig van de tweehonderd bewoners van de Waardgracht hun handtekening gezet Het college van B en W gaat er vanuit dat het raadsbesluit moet worden uitgevoerd, aldus Eggenkamp: de gracht wordt dus wel openge graven. Zeer omstreden in het bestem mingsplan was ook altyd de uit breiding van garage Kempeneers in de Langestraat Kempeneers wilde meer ruimte hebben; buurtbewoners zagen hem liever uit de straat verdwijnen. Zij krij gen hun zin: Kempeneers ruilt met de gemeente grond en ver huist naai' de Merenwijk. Hoogte Ook de hoogte van de nieuwbouw woningen, zoals die in het be stemmingsplan vermeld staat, was destijds aanleiding tot be zwaren, niet alleen van binnen stad sbewoners, maar ook van de Bond Heemschut. In de praktijk zijn de woningen niet zo hoog geworden; de adviseur van de Raad van State vindt dat het be stemmingsplan aan de werke lijkheid moet worden aange past. Op het voormalig Grofsmederij eiland aan de Zuidsingel komen geen flats (het provinciaal be stuur was daar al tegen gekant) maar een park en ook dat heeft veel pijn van de bezwaarden te gen het bestemmingsplan ver zacht. Ook komt er een park, met wellicht enkele woningen, op de plaats waar nu nog het Neder lands Drukkerijbedrijf staat, aan de Oosterkerkstraat Het par keerterrein daar wordt niet uit gebreid. Zo kan de tyd vele wonden helen. Maar nog onveranderd is het voornemen om de Oosterkerk straat althans de rijbaan daar van, en de Kerkpleinburg (de brug over de Herengracht tussen de ir. Driessenstraat en de Oos terkerkstraat) beide te verbre den. Daartegen kwam L. Bossen, bewoonster van de Langestraat en voormalig activiste in een an dere binnenstadswij k, Maredorp, gisteren haar bezwaar nog eens toelichten. Zij sprak mede na mens A. van der Zande, oud raadslid voor de PSP, maar in dit geval vooral bewoonster van de Nieuwe Rijn. Ook het voormalig D'66-raadslid W. van Rooyen gaf zijn bedenkingen tegen verbre ding van straat en brug nogmaals Angst Volgens de indieners van de be zwaarschriften staat helemaal niet vast dat een verbreding van de rijbaan van de Oosterkerk- straat en de asfaltering daarvan een veiliger route garandeert. „De trillingen (als gevolg van het busverkeer) zullen afnemen, maar de bevingen van angst by de mensen zullen toenemen", al dus Van Rooyen. Hij vreest de komst van meer autoverkeer. De verbreding van de Oosterkerk straat van zes naar negen meter is volgens gemeente-ambtenaar Eggenkamp hard nodig. Het is de bedoeling dat de beide rijbanen drie meter breed worden, zodat bussen langs elkaar kunnen rij den. Voor de fietsstroken resteert aan weerskanten dan een strook van anderhalve meter. De Kerk pleinbrug is zo mogelijk nog dringender aan verbreding toe, aldus Eggenkamp. De brugleu ningen worden regelmatig stuk gereden en ook komt op de brug menig botsing voor, omdat te genliggers elkaar niet alleen niet kunnen passeren, maar elkaar ook niet zien aankomen. Op aan dringen van de rijksdienst voor monumentenzorg blijft de vorm van de brug gehandhaafd, inclu sief de hoogte (op tien centimeter na). Wel wordt hij verbreed. Tot teleurstelling van Van Rooyen: „De brug (4,5 meter breed) is het mooiste voorbeeld van een histo risch verantwoorde verkeers drempel. Een verhoging en een versmalling, wat wil men nog Laatste woord Andere omstreden punten in het bestemmingsplan Herengracht- Zijlsingel zijn nog de parkeer- norm (te hoog, vinden indieners van bezwaarschriften; lager dan in andere nieuwbouwwijken, al dus de gemeente), de positie van de accufabriek Groenen op de hoek van de Nieuwe Rijn en de Oosterkerkstraat (hij mag daar zelf blijven zitten, maar zijn be drijf niet aan een opvolger over doen) en het feit dat vestiging van kantoren in de panden aan de He rengracht en de Nieuwe Rijn vol gens het bestemmingsplan mo gelijk is. De Kroon heeft nu het laatste woord. LEIDEN - Er zal nog voor de bouwvakvakantic begint een start worden gemaakt met de renovatie van 164 woningen van woningbouwvereni ging Werkmanswoningen in de Transvaalbuurt. De gemeente heeft van de provinciale directie voor de volkshuisvesting toestemming gekregen om, vooruitlopend op de goedkeuring door de minister, te beginnen met dit duurste renovatieproject wat ooit in Leiden is gerealiseerd. De kosten van de opknapbeurt zullen zo'n 70.000 gulden per woning gaan bedragen. Het gaat om de woningen die staan aan de Lopsenstraat, Transvaalka- de, Paul Krugerstraat, Joubertstraat, President Steinstraat en aan het Transvaalhof. De leden van de raadscommissie voor de volkshuisves ting zullen zo spoedig mogelijk over de renovatieplannen worden ingelicht. De voorbereidingen zijn inmiddels al in volle gang. Als met de bewoners die het eerst aan de beurt zijn tijdig overeenstem ming kan worden bereikt over de tijdelijke huisvesting zullen op korte termijn de eerste 10 woningen worden aangepakt. Vanaf morgen in Van Duuren's nieuwe zaak aan de Hooigracht: 1 week lang merktapijt voor ongelofe lijke stuntprijzen. En, zoals altijd, gratis gelegd door de Pietje Precies onder de Leidse tapijtleggers. HATEMA Caramacc van A45r- voor Huiskamertapijt fiK nylon, 3 kleuren van_89r- voor berber 1AQ- bijzondere kwaliteit van jl£9f- voor (Bovendien prachtige coupons voor weppeefprijzen) Van Duuren doet wat HOOIGRACHT 18/MIDDELWEG 11 LEIDEN Carillon op Vijf Meiplein LEIDEN - Winkeliersvereni ging "De Luifelbaan" gaat ter gelegenheid van haar twintigja rig bestaan bij het winkelcen trum Vijf Meiplein-Bevrij dingsplein een klokkenspel op richten. Burgemeester en wethouders stemmen daarmee in en zullen de dienst Gemeentewerken op dracht geven een sokkel voor het carillon aan te brengen. LEIDEN - De politie heeft gisteren nog een vijfde man aangehouden in verband met diefstal van krat ten met lege flessen. De vijf mannen die nu in totaal zijn aangehouden blijken samen tien maal een dergelijke diefstal ge pleegd te hebben, in totaal 81 kratten. Bovendien hebben ze bekend ingebroken te hebben in twee kantines, een school, een radiozaak, een kantoor en in drie auto's. Alles tezamen hebben ze voor on geveer tienduizend gulden buit gemaakt. De politie is echter nog volop bezig met het onderzoek en verwacht nog meer resultaat Asfaltering en verbreding van de rijbaan in de Oosterkerkstraat en de verbreding van de op de achtergrond gelegen KerkpleinbrugDat zijn nog de meest omstreden onderdelen van het bestemmingsplan Herengracht-Zijl singel. Rechts de arts Verhage, links de apotheker Kruithof, over pijn en ongemak op vakantie. "Ik ga op reisik heb mijn kof fertje gepakt en ik neem mee:..." Een oud kinderspel, dat vele volwassenen weer zal heugen nu de echte vakantie koffers moeten worden ge pakt. Want wat neem je alle maal mee op vakantie en wat laat je maar liever thuis? Voor zover het de reisapotheek betreft volgt hier het advies van een arts. daarin bijge staan door een apotheker. Zij gaven dat advies eerder deze week aan patiënten van het gezondheidscentrum in de Merenwijk, op een bijeen komst die door de Patienten- raad van dit centrum was georganiseerd. Verhage, de arts, is adviserend lid van de Patiëntenraad, de apotheker Kruithof is niet als zodanig werkzaam in Leiden, maar is als bewoner van de Meren wijk lid van de voorlichtings- groep van de Patiëntenraad. "Wat ik zou meenemen op vakantie", zei Verhage aan het eind van de avond: "Is een EHBO-koffertjeiets tegen pijn, iets tegen diarree en iets om insectenbeten te voorko men. Het is frappant hoe wei nig eigenlijk als je er eens echt over gaat nadenken." In de EHBO-KOFFER zou Ver hage naast pleisters, gazen, een schaartje en een pincet in plaats van jodium Betadine doen. "Betadine is jodium op waterbasis, ik vind het beter dan jodium want het prikt niet en het geeft minder grote vlekken in de kledingdie je er bovendien vaak met gewoon wassen uit krijgt. Jo- diumvlekken kun je met vi- tamine-c-tabletten uit je kle ding krijgen, maar die heb je niet altijd bij de hand." Hele grote wonden kun je vol gens Verhage, als je niets an ders bij de hand hebthet beste gewoon met water afspoelen, evenals brandwonden. Is er geen water in de buurt, dan blazen. Over het middel Der matol zegt Verhage: "Het zou bactenen doden, maar in aanwezigheid van bloed doet het dat nauwelijks. Ik heb het idee dat het de genezing eer der vertraagt dan versnelt." De PIJNSTILLER van Verhage heet aspirine en voor zijn kin deren neemt hij Smaspril mee. Paracetamol mag voor volwassenen ook wat hem be treft, Saridon beslist met ("Het is heel erg slecht en daarom in België uit de han del genomen"),en Witte Kruis ook liever niet. "Dat is een mengsel van verschillende middelen en dat raad ik bij voorkeur niet aan", aldus Verhage. DIARREE kan een vakantie goed in de war schoppen. Het middel om diarree te voorko men is hygiëne, zegt Verhage. Het drinkwater koken of mi neraalwater drinken, de groente wassen in goed door gekookt water, geen ijs eten, geen watermeloen. Toch diar ree - 'Zelfs in zuid-Frankrijk kan het je al overkomen", al dus Kruithof-dan indeeerste plaats zorgen dat het vocht dat je verliest wordt aange vuld met thee of (liefst gerasp te) appels. Vooral kinderen kunnen erg snel uitdrogen. Als men pillen wil gebruiken raadt Verhage tannalbumine of enlosorbine aan. Van Norit inndt hij het persoonlijk een nadeel dat de ontlasting er zwart van wordt en dat er voor enig effect zeer veel van nodig is (waarbij de anticon ceptie bij vrouwen die de pil gebruiken niet helemaal be trouwbaar meer is). INSECTENBETEN voorkomen, zegt Verhage, kan het beste met een CitronellastiflBij gebruik van het middel Autan zou formaldehyde vrijkomen, dus dat is af te radenAls men eenmaal gebeten is kan gqed uitzuigen van het wondje vaak de hele reactie al verhel pen. Azaron- en Fenergan- cremes raadt Verhage af, om dat hun werking nooit is be wezen. maar wel dat ze de overgevoeligheid versterken. Voor wie in aanraking is ge komen met BRANDNETELS beslaat nog een ander middel tje: wrijven met weeg breebladeren, die vaak vlak bij brandnetels te vinden zijn. ZONNEBRAND hoort ook een beetje in dit rijtje thuis. Al lerlei middeltjes daartegen hebben volgens Verhage overwegend tot gevolg dat de huid er vet van wordt. Hij zegt: "Trap niet in al die reclamepraatjes en gebruik gewoon het goedkoopste en eenvoudigste middeltje Verhage heeft er zelf geen last van maar heeft ook nog een tip voor wie wel last heeft van WAGEN-, LUCHT- OF ZEE ZIEKTE. Hij zegt: "In welke mate dat echt is, daarop kan ik geen antwoord geven. Sommige mensen zijn gevoe lig voor bepaalde langdurige schommelingen, maar het is bewezen dat hoe meer je daar op gericht bent. hoe eerder je er last van krijgt. Het is niet met één pil te verhelpen, die kan de reacties namelijk wel verminderen maar neemt de schommelingen niet weg." "De beste therapie is om per au to minder lange afstanden te rijden, vaker te gaan verzit ten en je aandacht op iets an ders te richten, spelletjes doen bijvoorbeeld. In het vliegtuig draaien ze soms films en dat i s ook een goede afleiding. Pil len werken bij sommige men sen goedals je het idee hebt dat ze helpen moet je ze nemen want dan helpt het ook. Ik zou dan Marzine nemen, geen Primatour, want dat is weer een mengsmering ran twee geneesmiddelen. Maar een borreltje werkt ook uitste kend; niet dat alcohol invloed heeft op de ziekte maar je bent er beter door afgeleid."

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3