Regering praat weer over YD SM Wellicht ook andere acties bij spoorwegen Ministerie komt in actie tegen cadeauslag van banken VACATUREBEURS VOOR ACADEMICI MINISTER ANDRIESSEN TIJDENS OESO-CONFERENTIE: Hogere energieprijzen niet volledig compenseren CNV schrijft parlement: Wijs 1 -juli-pakket van het kabinet af Marktberichten Saoedi-Arabië denkt aan hogere olieprijs VRIJDAG 15 JUNI 1979 ECONOMIE PAGINA 25 EF DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Hazekamp (economi sche zaken) wil maatregelen nemen, wanneer de banken hun acties om met geschen ken nieuwe spaarders aan te trekken niet stopzetten. De staatssecretaris vindt dat dergelijke acties de concur rentieverhoudingen voor de detailhandel op een 'onver antwoorde wijze' verstoren. In antwoord op schriftelijke vragen van de CD A-fractie laat Hazekamp echter ook weten dat het optreden van de banken niet in strijd is met de Wet Beperking Cadeaustelsel van 1977. De bewindsman heeft de ban ken al op 9 mei laten weten het wenselijk te achten dat de spaaracties beëindigd wor den. Binnenkort zal hij hier over voorts met de betrokken organisaties een gesprek hebben. Mocht dit overleg niet tot het gewenste resultaat leiden, dan wil hij 'nadere maatregelen' overwegen. Sinds enige tijd beperken de ac ties van de handelsbanken bij het werven van nieuwe spaarders zich niet meer tot het uitreiken van spaarpotten en dergelijke geschenken, maar stellen zij hun nieuwe klanten in staat televisiespe len, balpennen met een inge bouwd horloge en andere branche-vreemde goederen tegen een fors verlaagde prijs aan te schaffen. Deze activiteiten hebben tot felle verontwaardiging geleid bij het midden- en kleinbe drijf omdat de middenstan ders een stuk van hun markt verloren zien gaan. De Fede ratie Goud en Zilver schreef onlangs nog een kritische brief aan de AMRO-bank en de betrokken commissie uit de Tweede Kamer. Daarop hebben de christen-democra ten Van Muiden, H. de Boer en B. de Vries staatssecretaris Hazekamp om commentaar gevraagd. De bewindsman blijkt niet al leen op zijn overredings kracht te vertrouwen, maar overweegt ook om de Sociaal- Economische Raad om ad vies te vragen bij de totstand koming van een algemene maatregel van bestuur, waar bij deze activiteiten verboden worden. Volgens Hazekamp kan dit nodig zijn, omdat steeds meer cadeaus wegge geven blijken te worden bui ten die sectoren, die onder de betrokken wet cadeaustelsel vallen. WEERRAPPORTEN3 -p 'an hedenmorgen 7 uur Tel S 3 a ft Amsterdam 'OO.-Je Bilt edripeelen idenSelde Cindhoven Den Helder lotterdam fwente intje/lissmgen Rijn.Sd. Limburg Aberdeen ftthene Barcelona 3ordeaux 3russel krogYankfort kutoQenève MeiHelsinki INipnsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon 3 Locarno 97gLonden '"•°teburg Malaga ■NMallorca München Oslo half bew. licht bew. half bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. half bew. geh. bew. onbew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. half bew. regenbui onbew. half bew. licht bew. licht bew. half bew. 17 10 20 10 17 12 22 14 22 13 16 7 16 8 26 10 32 18 27 17 16 9 29 16 15 12 27 21 PARIJS (ANP) - De meeste wes terse landen zijn van oordeel dat de gevolgen van de stijging van de olieprijzen niet op het be drijfsleven kunnen worden af gewenteld en dat ook de consu menten een deel van de last moe ten dragen om te voorkomen dat de werkloosheid nog verder toe neemt. Dit heeft de Nederlandse minister van Financiën, Andries- sen, gisteren in Parijs verklaard na afloop van de conferentie van ministers van Financiën, buiten landse en economische zaken van de 24 (rijke, westerse) landen die zijn aangesloten bij de Orga nisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO). "In elk geval zal een versterking van de loon-prijs spiraal moeten worden voorkomen, ook in lan den waar de inflatie redelijk bin nen de perken is gebleven", aldus minister Andriessen. De laatste twaalf maanden heeft de inflatie in Nederland vier procent bedra- gen, maar door de olieprijsstij- De hogere energieprijzen mogen niet door compenserende loonei sen op de bedrijven worden af gewenteld, zo zei hij. "In het ideale geval zouden de loontrek kers, of bepaalde categoriën loontrekkers, door een algemene vermindering van de belasting druk moeten worden gecompen seerd, maar de mogelijkheden hiertoe zijn minder dan enige tijd geleden. "Daarom", aldus minis ter Andriessen, "zal het algemene belastingsbeleid en de gevolgen daarvan op de inkomens en de inkomensverdeling nauw moe ten worden afgestemd op een beleid om het komende jaar de looneisen te beperken. De olieprijzen zijn, zoals bekend, sinds december met 33 procent gestegen, terwijl door de revolu tie in Iran het aanbod met vijf procent, of twee miljoen vaten per dag, is teruggelopen. Andriessen merkte op dat men "zal moeten aanvaarden" dat door de verhoging van de energieprijzen de groei van de bestedingen door de consumenten minder zal toe nemen. Hij herinnerde er aan dat de nieuwe Engelse regering de benzineprijs met tien procent heeft verhoogd. Het verkeer dat in Nederland slechts tien procent van de totale energiebehoefte vraagt, behoeft volgens minister van Aardenne van economische zaken niet bui ten schot te blijven, maar het zou niet juistzijn uitsluitend constant aan het verkeer te denken. Men zou ook maatregelen kunnen overwegen om het huishoudelijk en industrieel energiegebruik te verminderen, bijvoorbeeld door het invoeren van maximaal toe-- gestane temperaturen. In het al gemeen zullen slechts forse maatregelen om het energiege bruik te verminderen effect sor teren, maar deze moeten dan wel in het kader van de Europese Gemeenschap worden genomen. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne van economische zaken heeft het kabinet vandaag een plan voorgelegd voor steun aan het noodlijdende Rijn Schelde Verolme concern. Dit plan is gericht op behoud van de kennis bij VDSM op Rozenburg en behoud van de capaciteit voor nieuwbouw van grote schepen en drijvende off-shore projecten zoals booreilanden. De minister zei dit gisteravond tij dens het tweede Kamerdebat over de VDSM. Volgens een zeer globale schatting zullen bij verwezenlijking van het regeringsvoorstel 500 a 1000 arbeidsplaatsen verloren gaan. Van Aardenne noemde het van belang voor de Nederlandse scheepsbouwindustrie dat een plaats voor de bouw van grote schepen en off-shore beschik baar blijft, voor het geval de Ne derlandse scheepsbouw er in slaagt het erg diepe dal van dit ogenblik te passeren. Met dit plan wijkt de minister af van het plan-Rozenburg dat de werknemers in het overleg met overheid en directie ter tafel had den gebracht. "Daarmee was zo'n groot bedrag gemoeid dat we be hoorlijk zijn geschrokken", aldus de minister. Bovendien ging het om een scheepsbouwconcentra- tie op Rozenburg, met als nega tieve gevolgen de sluiting van werven elders. Toen de rege ringsdelegatie in het overleg aanbood samen naar een goed kopere, doelmatiger oplossing te zoeken lieten de werknemers we ten daarvoor geen verantwoor delijkheid te kunnen aanvaar den. Wel waren zij bereid een eventueel voorstel van de rege ring op uitvoerbaarheid te be zien. Heilloze weg Van Aardenne liet de kamer weten niet de heilloze weg op te willen van blijvende steun aan de Ne derlandse scheepsbouw. Wel is de regering bereid door middel van investeringskredieten voor de Nederlandse scheepsbouw een plaats je onder de zon te creë ren, en dat is er, zij het niet over de hele linie. Grote olietankers zullen hier bijvoorbeeld niet meer gebouwd kunnen worden, aldus Van Aardenne. De minister kreeg van de grote ka merfracties te horen dat nu de allergrootste spoed is geboden, gezien de grote onrust onder de 28 21 0 21 16 4 19 12 0.1 20 13 3 15 6 UTRECHT (GPD) - De christelijke vakcentrale CNV heeft in een open brief aan het parlement ge pleit voor het niet aanvaarden van het bezuinigingspakket van de regering, dat per 1 juli van kracht moet worden. Het CNV meent dat de voorstellen die thans op tafel liggen, in strijd zijn met de criteria die het parlement heeft aangelegd bij de beoorde ling van Bestek '81. „Dit geldt met name voor de daaruit voortvloeiende ongelijke behan deling van uitkeringsgerechtig den ten opzichte van werkenden, en van actieven onderling (amb tenaren en trendvolgers)", aldus de brief. „Wij zijn van mening, dat op basis van de in uw kamer gehanteerde argumenten in het najaar van 1978, de thans voorliggende maatregelen zouden moeten worden afgewezen", zo zegt het CNV. Het aanvaarden van het 1- juli-pakket zou volgens het CNV kunnen leiden tot een aantasting van de geloofwaardigheid van de parlementaire discussie. Katwijk aan den Run. groenteveiling 14-6-79: Andijvie 70/73 ct.. Kroten A kist 20.10, Kroten B bos 72 ct. Spitskool kg. 53-61, Waspeen Al kist 27.50, A2 kist 30-56.10, BI kist 14.80-23.80, C2kist 1.10, Knolselderij st 51-59, Sla 1 natuur st 13 ct., 2 natuur st. 4 ct.. Spinazie kg 1.64, Peterselie bos 65-1.14, Specificatie bloemkool: sortering 8 p. bak 1 1.46-1.95, 82 70 ct., 10-1 1.05, 10-2 35 ct., 12-1 40-1.05, 15-1 35 ct. Aanvoer 1089 st. Waspeen: 50 pond, Bospeen: 4128 bos. Voor de korting op de sociale uitke ringen bestaat volgens het CNV thans geen grond, in verband met het verschil in premiebetaling tussen uitkeringsgerechtigden en werknemers zoals op 1 januari het geval was. De brief wijst erop, dat het probleem van de toesla gen in de regelingslonen (het doorwerken van o.a. de bouwcao) thans in studie is bij de Sociaal Economische Raad. Het niet in de regelingslonen laten door werken van de toeslagen tast vol gens het CNV de rechtszekerheid aan. Het CNV wijst ook het op grond van onjuiste argumenten ingrij pen in de cao van de zogenaamde trendvolgers (bijvoorbeeld wer kers in de gezondheidszorg) af. Het CNV wijst in de brief op de bereidwilligheid van de leden in inkomen te matigen mits door partijen in het overleg duidelijke afspraken worden gemaakt, waarbij de vrijkomende gelden volledig en aanwijsbaar ten goe de komen aan extra werkgele genheid. Tenslotte pleit het CNV ervoor de aftopping van de prijscompensa tie te leggen bij f 50.000 en niet bij f55.000, zodat men hooguit 500 gulden compensatie krijgt per procent prijsstijging in plaats van 550 gulden, zoals het kabinet voorstelt. Naar de mening van het CNV moeten alle bij de aftopping van de prijscompensatie vrijko mende gelden worden bestemd voor het scheppen van werkgele genheid. De cao-partners en de ondernemingsraden dienen hierbij te worden betrokken. werknemers en de wankele marktpositie. CDA-woordvoer- der Van Zeil bond hem op het hard uiterlijk op 22 juni, maar liefst eerder, te beslissen. Van Zeil vond het niet reëel een be drag van 180 a 200 miljoen gulden uit te trekken, want dat is onge veer het bedrag dat ook bij sluitng van de VDSM op tafel zou moeten worden gelegd. Het CDA vindt dat er best meer dan 200 miljoen beschikbaar mag komen. Ook de socialist Van der Hek wilde duidelijk meer. In de gematigde uitwerking van de vakbonden en de ondernemingsraad wordt op 400 miljoen gemikt en daarmee kan de PvdA-fractie uit de voe ten. Van der Hek vroeg de rege ring in een motie als uitgangs- off-shore-projecten te hanteren, een vraag die ook Van Zeil had opgeworpen. De WD'er Jacobse meende dat het uiterste geprobeerd moet worden om de VDSM te behouden, mits er uitzicht op herstel van rentabi liteit (winst) is. Demonstratie Voordat het debat begon, demon streerden ruim duizend werk nemers van de VDSM-werf op het Binnenhof tegen het uitblij ven van de regeringsbeslissing inzake VDSM. Tijdens de actie boden ir. Oele, voorzitter Rijn mond, de heer Van der Pols, wet houder van Rotterdam en drie jongste kaderleden van de VDSM een petitie aan de Tweede Kamer aan. Deze werd in ontvangst ge nomen door de heer Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer. Een onderonsje tussen de ministers Van Aardenne (economische zaken) en Albeda (sociale zakentijdens het debat in de Tweede Kamer over de scheepsbouw. UTRECHT (ANP) - Onafhankelijk van de uitspraak van het kort ge ding over het doorgaan van de spoorwegstaking aanstaande maandagochtend, zullen de Ver- voersbonden FNV de komende tijd andere vormen van werkon derbreking gaan toepassen om hun onvrede te tonen over de houding van de NS-directie in het cao-overleg. Dit zou bijvoorbeeld door massaal werkoverleg door het personeel onder diensttijd gebeuren. G. Gijzen, voorzitter van de be drijfsgroep spoorwegen van de Vervoersbonden FNV zei dit gis teravond op een vakbondsverga dering van NS-personeel in Utrecht. Volgens Gijzen kan een dergelijk NEW YORK (ANP)- Saoedi-Arable zal op de komende conferentie van olie producerende landen (OPEC) op 26 juni een harder standpunt innemen dan voorheen, zo menen enkele Amerikaan se deskundigen op het gebied van de olievoorziening. Het land wil namelijk meer duidelijkheid brengen in de olieprijzen die de afzonderlijke leden van de Organisatie van de Olie Exporterende Landen hanteren. Om dit te bereiken zal het niet onder een prijs verhoging uit kunnen. Saoedi-Arabië rekent op dit moment 14,55 dollar per vat (van 150 liter). Dit is de richtprijs van de olie uit de OPEC-landen. Heffin gen en hogere prijzen voor andere kwaliteit olie hebben inmid dels geleid tot een prijs voor een vat ruwe olie van zeventien tot zesentwintig dollar voor olie afkomstig uit andere landen van de OPEC. Zelfs al besluit Saoedi-Arabië tot een „geringe" prijsverhoging tot zeventien dollar, dan nog zouden de andere OPEC-landen toesla gen blijven heffen en zou er nog geen duidelijkheid komen wat betreft de olieprijs, zo luidt de mening van de Amerikaanse des kundigen. Daarom denken zij dat Saoedi-Arabie later deze maand zal besluiten tot een verhoging, waardoor de Saoedische olie tussen de zeventien en eenentwintig dollar gaat kosten. massaal werkoverleg, waardoor zeker gaten zullen vallen in de treinenloop in Nederland, in theorie volgende week dinsdag, de dag na de geplande staking, van start gaan. Eerst zal er echter maandag overleg worden ge voerd met de NS-directie over de impasse in de cao-onderhande- lmgen. Dit overleg zal niet afhangen van het wel of niet doorgaan van de staking die ochtend. Stiptheids acties worden overigens door de Vervoersbonden bij de NS uitge sloten omdat dit gevaar zou ople veren voor de veiligheid in het spoorwegbedrijf. Gijzen zei te hopen dat de rechter geen uitspraak zal doen op basis van de gisteren in het kort geding door de NS aangekaarte proce durekwestie, dus over de princi piële vraag of het spoorwegper soneel recht heeft om te staken of niet. Dit recht is er bijna door, al dus Gijzen, en het zou een slechte zaak zijn om daar geen oog voor te hebben als rechter. Als de rechter dan zijn uitspraak zou baseren op de zorgvuldigheid die betracht is in het cao-overleg tussen NS en bonden dan zal het wel uitlopen op een afkoelings periode zoals al in eerdere over eenkomstige geschillen tussen werkgevers en werknemers be paald is, zo verwacht Gijzen. Hij wees er op dat de bonden een kort geding als middel in derge lijke conflicten van de hand wij- Gijzen zei het een trieste zaak te vinden, dat de NS in het kort ge ding bijna niet zijn ingegaan op de inhoud van het geschil met de bonden. Terwijl het daar toch om gaat, aldus Gijzen, namelijk om het beschikbaar komen van geld van werknemers ongeveer tien miljoen om 400 nieuwe arbeids plaatsen bij de NS te scheppen. Door kortingen op hun salaris zou hiervoor 4.5 miljoen van de zijde van het NS-personeel komen. Een ander punt is het zomerver- lof. De bonden willen globaal drie aaneengesloten weken vakantie voor NS-werknemers. DEN HAAG (GPD) - De Techni sche Hogeschool Delft organi seert in september een vacature- beurs voor afgestudeerde inge nieurs die werk zoeken. Het is de bedoeling dat een speciale dag wordt georganiseerd, waarop be drijfsleven en industrie elektro technische ingenieurs ontmoe ten om bestaande vacatures te kunnen opvullen. Volgens organisator Beekhuizen, die het systeem heeft overgeno men uit Amerika, is de banen- markt zo opgezet dat iedereen een baan kan vinden die past bij de genoten opleiding. Aan de Delftse TH studeren per jaar 120 ingenieurs af. Daarvan vindt de helft direct een baan die binnen de belangstellingssfeer ligt. Beekhuizen heeft tachtig elektro technische bedrijven een briefje gestuurd waarin gevraagd wordt om een omschrijving van het be drijf, van de vacature en van de gewenste persoon. Aan de toe komstige ingenieurs zijn per soonlijke gegevens en de afstu deerrichting gevraagd. AMSTERDAM (ANP)- Op het eind van de week was er op het Dam rak geen duidelijke trend. Wall Street gaf geen indicatie, maar de dollarkoers was wat lager. Des ondanks noteerde Kon. Olie 30 cent hoger op f 143,30. De scheepvaartsector en vooral Van Ommeren zijn aan de beterende hand. Aandelen Van Ommeren schoten f 4,50 omhoog naar f 180 en zijn daarmee weer terug op het niveau van anderhalve week ge- Ook Nedlloyd kon 80 cent 'eken op f 69,70, terwijl onveranderd was opf 101. •tten in deze sector waren groot. ïationals moesten, met uit- dering van Kon. Olie, wat te- KLM moest met het oog op bekende problemen in de ".vaart achteruit en zweeft boven de f 100 grens. Unile- akte 50 cent op f 122.70 Bij •rige internationals waren •rschillen gering. Heineken 50 cent tot f82.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25