Alphense open school nog zorgenkindje ZINGER-HOTEL: MEER KAMERS OF ANDERS SLOOP „Als zij terugkomen, dan zal ik vertrekken „Verkeerslichten beter afstemmen' Koudekerkse vrouwen wél razend enthousiast Stil protesttegen ontslag leraar VRIJDAG 15 JUNI 1979 PAGINA 21 ALPHEN AAN DEN RIJN - De yoga-cursus vindt gretig aftrek. Ook taallessen zijn erg gewild, evenals de lessen over alternatieve geneeskunde. Voorts kan ook een cur sus als de "kleine stadstuin" steevast rekenen op een flin ke animo. Kortom: de Alphense Volksuniversiteit heeft (in haar anderhalf-jarig bestaan) flink wortel geschoten. En nog steeds groeit het cursussen-pakket. Er is echter één plek waar de schoen wringt het onderdeel "open school". Een oriénterend op de samenleving gerichte cur sus, die te vangen valt onder de noemer „tweede kans onder wijs". Bedoeld voor bijvoorbeeld degenen die in hun originele schooljaren een voortgezette op leiding niet hebben voltooid, en daar nu spijt van hebben. De open schoo' leidt echter ook weer niet, zoals wel het geval is met de zogeheten "opstapcursus" van het Gouwe college, die aansluit op de mavo voor volwassenen, rechtstreeks naar een echte schoolopleiding. De "open school" heeft een vrijblijvend ka rakter. In principe stellen de cur sisten zelf het lesprogramma sa- Eén over De Volksuniversiteit in Alphen be gon een halfjaar geleden met de ze open school. Van twee groepen met elk zo'n 12 tot 13 deelnemers is er echter nog maar één over. Mannen (er waren er drie) zijn er helemaal niet meer. Zy waren de eerste afvallers van de uiteinde lijke opgebroken groep, waarvan de twee overblijvenden zijn op genomen door de tweede groep. Na enig beraad overigens, want deze tweede groep heeft zich ge vormd tot een hecht gezelschap. De nieuwelingen zouden het be sloten groepssfeertje, dat in dat halve jaar is ontstaan, mogelijk kunnen verstoren. "Maar", be sliste de groep, "het zou niet eer lijk zijn geweest als we hen niet hadden opgenomen". Dat deze groep nog intact is, is wel licht te danken aan de wijze waarop zij tot stand kwam: voor namelijk door het "ronselwerk" van één der cursistes, die door een dreigend gebrek aan deel nemers de eigen cursus bijna op de klippen zag lopen. In haar woonplaats Koudekerk wist zij voldoende vrouwen warm te ma ken voor de cursus. De conclusie die uit één en ander getrokken moet worden is vol gens het bestuur van de stichting Volksuniversiteit dat de onbe kendheid met wat de "open school" eigenlijk inhoudt, oor zaak is van de gebrekkige be langstelling. Een onbekendheid die de ook nog eens de voor dit soort "onduidelijke" cursussen voorkomende drempelvrees aanwakkert. En dan zijn er nog werkelijke drempels, zoals die er ook voor andere cursussen zijn: de afstand, de kosten, de tyd die het in beslag neemt. Dat alles bij elkaar zorgt er volgens de stich ting voor dat de belangstelling voor de cursus "Open School" te veel onder de oppervlakte blijft. Opmerkelijk is al met al wel het en thousiasme van de huidige 13 cursisten, die geen van allen "het nog zouden willen missen". Zoals Gré Vonk (42) uit Koudekerk, die haar kinderen een hogere oplei ding ziet volgen dan zij zelf ooit volgde en die een half jaar gele den met enige "angst en beven" weer de schoolbanken instapte. "Ik ben na de lagere school en één jaar voortgezet onderwijs van school gegaan. De huishouding in. Als meisje hoefde je vroeger een opleiding niet zo af te maken. En dan heb ik nog het geluk ge had later een opleiding voor kraamverpleegster te kunnen volgen. Nu heb ik de smaak wel weer te pakken en wil ik ook ze ker doorgaan met een andere cursus. Misschien een taal of zo". Cursusleider is A.G. Vermeulen, tevens directeur van de school voor LHNO (beter bekend als huishoudschool) in Boskoop. "Ik geef graag les en heb meteen ja gezegd toen ik werd gevraagd. Het is natuurlijk iets totaal an ders dan het "normale" lesgeven, wanneer je naar een examen toe een bepaald programma moet afwerken. Hier bij de "open school" heb je veel meer te ma ken met gemotiveerde mensen, mensen die veel meer betrok kenheid tonen." Aldus Vermeulen, die in overleg met de cursisten in het afgelopen cursus-halfjaar (in september volgt deel-twee, waarna in janua ri een nieuwe cursus van start gaat) verschillende onderwerpen aanvatte. Het bespreken (analy seren) van krantekoppen, het le ren samenvatten en naar elkaar luisteren, wat maatschappijleer, wat aardrijkskunde, noemt Ver meulen als voorbeelden. Maar ook ging de groep een keer op stap naar de bibliotheek om zich te verbazen over de schat aan in formatie die daar ligt opgeslagen en zich het archiefsysteem te la ten uitleggen. Verder was er (zonder Vermeulen) een bezoekje aan het vrouwenca fé in Alphen, waar (verbazing) geen bier naar binnen werd ge slagen, maar waar werd gespro ken over jeugdherinneringen in een lokaal dat maar weining van een café weghad. Zodoende is de cursus "open school" ook in let terlijke zin een riënterende tocht langs de samenleving geworden. Tweede groep De huidige "open school' -groep gaat in september in elk geval door. Maar de Alphense volksu niversiteit wil dit najaar ook weer een tweede groep van de grond trachten te krijgen. Dat zou dan, terwijl de huidige groep een avondcursus volgt, een daggroep moeten worden. Op de woens dagochtenden is er van 9.00 af ruimte voor de lessen, die 2lli uur duren. De cursus bestaat uit 30 lessen. De pnjs bedraagt 150 gul den, een bedrag dat eventueel in twee termijnen kan worden vol daan. Gré Vonk (42) uit Koudekerk: "Ik zou de open school niet meer willen KATWIJK - Enige tientallen leerlingen van het christelijke Pieter Groen College in Kat wijk hebben gisteren een stille tocht door de badplaats gemaakt uit protest tegen het ontslag van maatschappij le raar J. Pronk (28). Het schoolbestuur heeft, zoals bekend, Pronks tijdelyke dienstverband niet verlengd omdat hij lid is van de CPN. Het bestuur vindt dit onver enigbaar met het lesgeven aan een christelyke school. In de stoet, die rond twee uur by de school voor havo en athe neum begon, liepen ook leer lingen mee van scholen die net als het Pieter Groen Col lege tot de Vereniging voor Christelijk Voortgezet On derwijs in Leiden behoren. Ook enige CPN-leden, onder wie Pronk zelf waren gisteren van de partij tydens de pro testmars. De stoet liep naar cultureel cen trum Tripodia, waar toneel groep Proloog was gecontrac teerd om het stuk "Geen vin gersdan gaan we verder" op te voeren. Dit stuk handelt onder meer over vragen als "Hoe kunnen wij het onder wijs veranderen?" en "Hoe liggen de autoritaire gezags verhoudingen op school?". NOORDWIJK - Hotel Zinger aan de Zeereep in Noordwijk wil uitbreiden met vijftien tot twintig kamers en de ac commodatie moderniseren. De eigenaar wil het hotel in oktober sluiten en met de verbouwing, die een maand of acht zal duren, beginnen. Zinger heeft een aanvraag voor een bouwvergunning bij de gemeente ingediend. Nog niet zo heel erg lang geleden vroeg de hotel-eigenaar ook toe stemming om de nodige verande ringen aan te brengen. Dat werd toen afgewezen vanwege de di verse protesten die tegen de voorgenomen plannen werden ingediend. Uitbreiden Uitbreiden is (opnieuw) een wens van de directie van het hotel, het moderniseren zal niet zoveel problemen opleveren. Als de ge meente ook nu weer de uitbrei ding van de hand zou wijzen, overweegt Zinger om op de plek van het hotel tussen de tien en vijftien appartementen neer te zetten. "Ik weet het", vertelt directeur Zinger, "er staan in Noordwijk nogal wat appartementen. Maar die liggen wel heel anders dan bij mij het geval zou zijn. Nee, ik zie dat zeker niet als een risico. In derdaad, als er 'flatjes' komen, houdt het hotel op te bestaan." Zinger heeft zijn plannen inge diend, omdat hij te weinig ka mers in het hotel heeft. Zijn bron van inkomsten is niet uitsluitend het toerisme. Dit is maar een klein gedeelte. Volgens Zinger moet hij het hebben van de con ferenties die er bij hem worden gehouden. Om de mensen die hieraan meedoen voor de nacht te kunnen onderbrengen, heeft hij behoefte aan meer kamers. Stagnerend Moeite heeft de hotel-eigenaar met de wijze waarop thans de in spraak is geregeld. De inspraak Maatschappij leraar Pronk (uiterst rechts op foto) liep zelf ook mee in de tocht naar Tripodia. Directrice over ontslag Katwijkse vormingswerkers DEN HAAG/KATWIJK - Een verstoorde arbeids relatie, een vermeende verhouding tussen een vormingsleider en vor mingsleidster en een slechte overlegsfeer. Dat waren de zaken die gisteren voortdurend opdoken tydens de behandeling van het protest van mej. J. Sterk en de heer S.C. Bax tegen het bestuur van de stich ting ter bevordering van Protes tants-Christelijk Vormingswerk voor Katwijk/Leiden en omge ving. Dit bestuur heeft de twee, beide vormingswerkers aan het vormingscentrum De Hoop in Katwijk per 31 mei jL ontslagen. De kwestie diende gisteren voor de commissie van beroep voor het voortgezet onderwijs, in het Haagse Congresgebouw. Tijdens de zitting trok de raadsman van het bestuur van de school, mr. R.J. Haasjes, de beschuldi ging echter in dat er een relatie zou bestaan tussen de twee vor mingswerkers. "Het is beslist onwaar dat bestuur en directie een verhouding tussen de twee vormingswerkers hebben veron dersteld dan wel gesuggereerd". De commissie van beroep voor het voortgezet onderwijs, die giste ren in het Haagse Congresge bouw bijeenkwam, polste of er misschien toch een basis van sa menwerking tussen beide partij en kan worden gevonden. Dat lijkt echter uitgesloten. De directrice van het vormingscen trum, mej. C. Nieuwenhuis (per 1-9-76 benoemd aan De Hoop)liet duidelijk haar standpunt blijken als het ontslag zou worden terug gedraaid. "Komen zij terug, dan vertek ik", zo liet zij weten. Mr. B. de Ruysscher, verbonden aan de Protestants Christelyke Onderwijsvakorganisatie (PCO) en de belangen van de twee vor mingswerkers verdedigde er kende dat de bewoordingen van de ondertekenaars in een inder tijd opgestelde brief aan het schoolbestuur niet gelukkig wa ren gekozen. In deze brief be schuldigden vier ondertekenaars waaronder wie Bax en Sterk (de andere ondertekenaars, Brinks en Manhave, zijn met ziektever lof), van wanbeleid en onkunde. Het is deze brief geweest, die heeft geleid tot het ontslag van de vormingswerkers Sterk en Bax. Onrust Verwarring en onrust ontstonden er, aldus deze vakorganisatie, toen de heer Bax en mej. Sterk hun vaste aanstelling niet kregen. Bijna een jaar later dan verwacht werden zij alsnog in vaste dienst benoemd, omdat het bestuur er toen niet meer onderuit kon, zo hadden contacten met de Lande lijke Organisatie Christelyke Vormingserk duidelijk gemaakt. Het uitbly ven van de vaste aanstel ling zat vast op verschillende punten, zo bleek gisteren. Er was veel geharrewar over het verle nen van een bewijs van geschikt heid dat nodig is voor de benoe ming. Het bestuur weigerde daaraan mee te werken. Van de zijde van de verdediging van de twee vormingswerkers werd gesteld dat het bestuur zeer merkwaardig heeft gehandeld in het verleden. Bij het voorlezen van de pleitnota voor de vor mingswerkers, door de heer G. Beys van de PCO werd al gesteld: "Het bestuur heeft gekke toeren uitgehaald De commissie zal over vier weken uitspraak doen. Op Hazerswoudse Rijndijk protesteren en het uitvechten tot de hoogste instantie (de Kroon). Zoiets werkt bijzonder stagne rend." Volgens Zinger zijn er in Nederland teveel mensen die weten hoe het moet. "Maar het wordt er niet be ter op. Die inspraak moet sneller. Waarom kan een gemeente niet een speciale commissie in het le ven roepen die dergelyke zaken op de juiste waarde schat en bin nen een bepaalde tyd een bin dende uitspraak doet? Dan voor kom je heel lang wachten." keerslichten op de Hazerswoud se Rijndijk beter op elkaar wor den afgestemd. Gebeurt dat niet, dan voorziet het wijkcomité dat automobilisten zich een weg zullen gaan zoeken door de wyk Rhynenburch. Die vrees zal niet van de ene op dé andere dag be waarheid worden, weet ook het comité. Maar op het moment dat er een derde weg van de wyk, naar de Ryndyk komt wordt het gevaar van een sluiproute zeer reëel. Zoals bekend zyn er plan nen om naby de Zonneveld een derde weg aan te leggen nchting Ryndyk. Overigens staat het wykcomité in het streven naar een betere af stelling van de verkeerslichten niet alleen. De gemeentelijke commissie voor openbare wer ken denkt ook al in die richting. Het bleef trouwens niet bij den ken alleen. Er is ook al actie on dernomen: bij Rijkswaterstaat, de instantie die daarover gaat, is door de gemeente aangedrongen op een betere afstelling van de verkeerslichten. Kanaal tot Zoe termeer? DEN HAAG - De provincie vinai dat er een nader onderzoek nodig is naar de noodzaak van het zoet waterkanaal Waddinxveen- Voorburg. In het bijzonder moet bekeken worden of het niet mo gelijk is de aanleg te beperken tot het gedeelte van Waddinxveen naar Zoetermeer. Dit hebben Provinciale Staten gis teravond laat op voorstel van PvdA-fractieleider Koenen met een 50-11 verhouding besloten. Het idee om de aanleg te beper ken tot het stuk Waddinxveen- Zoetermeer was afkomstig van het WD-statenlid Waterman. Van Zoetermeer zou een aftak king naar Berkel kunnen worden gemaakt. op zich is voor hem geen punt, wel het feit dat een uitspraak soms erg lang op zich laat wach ten. "Iemand die niets met de si tuatie te maken heeft kan toch

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21