Garantie tot 1992 Toename huidkanker verwacht Meubelfabriek Oisterwijk DOOR ZONNIGE 11 VAKANTIES EN SOLARIA: Wethouder wil uitstel beroep over Breestraat Badhuis Lindestraat tot eind 81 open VRIJDAG 15 JUNI 1979 PAGINA 19 Bruinbakken op het strand bij Noordwijk. "Afgezien van het bruinworden en de stimulatie van de vitamine D produk- tie, is het nuttig effect van zonlicht voor het menselijk lichaam omstreden of ni hil" LEIDEN - "Door de hausse in "kunstzonnen" (sola ria) en de lange vakanties in zonnige landen kan men in de toekomst een toename van huidkanker verwachten. Veranderingen in de stratosfeer (af name van ozon ten gevolge van de luchtvervuiling) kunnen hiertoe ook bijdragen". Deze uitspraak is van professor dr. D. Suurmond, die vandaag het ambt aanvaardde van gewoon hoogle raar in de huid- en geslachtsziekten aan de Leidse universiteit. Professor Suurmond stelt dat "bij de handel in solaria ge meld zou moeten worden dat overmatige en langdurig her haalde blootstelling aan kort golvig ultraviolet licht scha delijk is". Volgens Suurmond zijn er wel veertig verschil lende soorten solaria in de handel en kan het merendeel daarvan in principe schade lijk zijn. Hoewel de huid van de mensen in onze zon arme regionen wel wat extra utraviolet licht kan verdragen is het nog niet exact bekend hoeveel men meer zou kunnen ontvangen zonder dat dit blijvende schadelijke gevolgen heeft. Krijgt men gedurende vele ja ren achtereen zeer veel kort golvig ultraviolet (UVB) licht, bijvoorbeeld via de zon of via kunstmatige lichtbronnen zoals solaria, dan neemt de kans op het ontstaan van huidkanker toe. "Deze vorm van kanker komt bijvoor beeld veel voor bij blanke mensen die lang in de tropen zijn geweest (tropenhuid)". "Er zijn sterke individuele ver schillen. Mensen die snel bruin worden hebben minder kans op huidkanker dan zij die altijd snel verbranden en vooral wanneer zij ook nog blauwe ogen en blond haar hebben. Onderzoekingen over de totale dosis ultravio let licht die men kan verdra gen zijn volop aan de gang", zegt dr. Siiurmond. "Een vo rig jaar verschenen rapport van de Gezondheidsraad geeft daaromtrent reeds en kele richtlijnen, die echter", zo zegt de hoogleraar, "nog zeer voorzichtig zijn gesteld" Huidkanker ontstaat echter pas na vele (soms tientallen) ja kanker die vrywel altijd goed -en vaak makkelijk te genezen is, tenzij de mensen er te lang Bedekken "Wil men per se een zogenaamd UVB- solarium gebruiken om bruin te worden, en wordt daarbij 's zomers ook nog ge zonnebaad of veel in de open lucht gewerkt, dan is het raadzaam gezicht en handen te bedekken. De huid daarvan krijgt dan niet te veel ultra violet licht te verwerken. Eén serie van vijftien tot twintig belichtingen met een UVB- solarium per jaai, bijvoor beeld gedurende de winter en niet vaker dan één tot twee maal per week, lijkt voorlo pig", zegt Suurmond, "niet al te schadelijk, al is het uiter aard beter om het helemaal niet te doen". Zonnebanken daarentegen be vatten meestal TL-buizen, die voornamemelijk langgol- vig (UVA) utraviolet licht uit stralen. "Daardoor kan men op een zonnebank meer licht zonder risico verdragen dan onder een UVB-solarium. "Wanneer men gedurende de wintermaanden per week niet langer dan een uur op een zonnebank ligt lijkt dat voor alsnog weinig riskant. Hele maal zonder risico is het nu ook weer niet, hoewel men dat tot voor kort wel dacht. Er is daarover echter nog maar weinig bekend. (By proefdie ren heeft men met zeer hoge doses, die met zonnebanken praktisch niet haalbaar zijn, toch huidkanker kunnen verwekken)". Er zijn dus verschillende soor ten ultra-violet licht; onder andere kortgolvig en langgol- vig. Het kortgolvig geeft bij een bepaalde dosis roodheid van de huid (verbranding). Als nu de pigmentlaag sterk ontwikkeld is, zegt dr. Suur mond,"dan treedt "verbran ding" minder snel op". Huidziekte UVB-licht doet sommige hui dafwijkingen verdwijnen, met name psoriasis (een chronische huidziekte met rode plekken, die met witte schilfers bedekt zijn). Het langgolvige utraviolette licht (zoals in een zonnebank) heeft geen effect op de ziekte en geeft ook géén verbran ding. Het geeft uitsluitend pigmentatie. Met andere woorden, je wordt er alleen maar bruin van. Om meer te weten te komen over de schadelijke invloed van utraviolet licht, is kort geleden een samenwerkings verband gesticht tussen een aantal centra in het land die zich met de invloed van licht op weefsels bezighouden (Leiden, TNO in Rijswijk, Rotterdam, Utrecht).In zijn oratie zegt dr. Suurmond dat de mens van oudsher een be langrijke en mystieke bete kenis heeft toegekend aan de zon en het zonlicht. "Dit is niet zo verwonderlijk wan neer men beseft dat de zon in feite de bron is van alle aardse energie. In de oudheid werd de zon vaak aanbeden en kenden vele volken zonne goden. Ook in onze Westerse samenle ving komen zonaanbidders in groten getale voor, doch hun oogmerk is meestal alleen om een bruine huid te verkrijgen, hetgeen als teken van welzijn en welvaart wordt be schouwd. Afgezien van de stimulatie van de pigmentatie en van vitamine D-productie in de huid. is het nuttig effect van zonlicht voor het mense lijk lichaam omstreden of ni hil. Psychisch "Afgezien van de stimulering van de aanmaak van vitami nen D (het vitamine dat de Engelse ziekte voorkomt), is het effect van zonlicht op de mens hoofdzakelijk psy chisch", zegt Suurmond. "Maar het is toch niet geheel uitgesloten dat de mens in zon arme landen door extra ultraviolet licht een verhoog de weerstand verkrijgt tegen infecties, zoals "griep" en verkoudheid. Ook zou het li chamelijk uithoudingsver- Professor Suurmond: "Het is verstandig om bij het gebruik va een solarium tn de zomer, handen en gezicht af te dekken". mogen groter worden. Dat is echter nooit onomstotelijk bewezen, maar er zijn wel aanwijzingen dat UVB-licht (dus ook zonlicht) dergelijk effect zou kunnen hebben. Ruim dertig jaar geleden is hiernaar een onderzoek ver richt. Dat gebeurde in Zwe den. Er werden toen in een winter twee klassen met schoolkinderen voor ge bruikt. De ene klas kreeg de hele winter (er is dan in Zwe den weinig zonlicht) lampen die ultraviolet licht uitstraal den. De andere klas moest het met gewone gloeilampen doen. Aan het eind van de winter was er een duidelijk verschil te zien tussen de twee klassen. De met ultraviolet licht "be lichte" kinderen bleken min der last van verkoudheid en dergelijke te hebben gehad dan de kinderen uit de "on belichte" klas en hun licha melijk uithoudingsvermogen was ook groter. Er zyn echter wel bedenkingen tegen de wijze waarop het onderzoek was opgezet". De ozonlaag in de stratossfeer houdt de ultra-kortgolvige ultraviolette (UVC) straling tegen. Normaal komt deze straling niet op aarde. Deze straling is echter wel kanker verwekkend. De kans is niet gering dat deze straling in de toekomst door afbraak van de ozonlaag wel degelijk de aar de kan bereiken. De afbraak van de ozonlaag wordt onder andere veroorzaakt door de uitlaatgassen van supersoni sche vliegtuigen, zoals de Concorde. Ten tweede komt het door freongas. Dat is gas dat in spuitbussen zit, zogenaamde dryfgassen. "Het nadeel van deze gassen is dat ze niet wor den afgebroken. De ozon wordt door deze gassen ge neutraliseerd en vermindert op den duur. De kankerver wekkende straling zal daar door toenemen". "Maar", zegt Suurmond, "ik heb het nu alleen nog maar over huidkanker. De gevol gen van het verdwijnen van de ozonlaag zullen waar schijnlijk veel groter zyn dan alleen huidkanker. Ik denk hierbij aan de belangrijke ef fecten die het verdwijnen van de ozonlaag zal hebben op de groei van planten en dieren". THIJS JANSEN LEIDEN - Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) wil bekijken of het mogelijk is om de behandeling van het beroep, dat het Leids City Centrum bij de Raad van State heeft ingediend tegen het besluit van B en W om een gedeelte van de Breestraat autovrij te ma ken, kan worden uitge steld. Het college van burgemeester en wethouders nam in maart 1977 het besluit om het gedeelte van de Breestraat tussen de Koorn- brugsteeg en het Gangetje op proef voor zes maanden af te slui ten voor autoverkeer. Het LCC was hier fel tegen gekant en ging in beroep by de Kroon hetgeen tot een schorsing leidde van het besluit zodat de verkeersmaatre gelen niet werden uitgevoerd. Op 6 juli zal het beroep van het LCC bij de Raad van State in behan deling worden genomen. In ver band met de werkzaamheden aan de marktenroute wordt de Bree straat momenteel echter in twee richtingen bereden. De werk zaamheden zullen pas in 1980 zijn voltooid zodat voorlopig geen behoefte bestaat het raadsbesluit van 1977 uit te voeren. Het LCC heeft nu laten weten het beroep te willen intrekken. Het CDA-raadslid Van Zijp drong er gisteravond, in een vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, op aan om het raadsbesluit van '77 in te trekken. Volgens Van Zijp heeft het geen zin meer om de kwestie bij de Raad van State te laten be handelen. Wethouder Waal meende echter dat het in verband met procedurele kwesties niet mogelijk is om het besluit zomaar terug te nemen. De wethouder zei te willen bekijken of het mogelijk is om de behandeling van het be zwaarschrift uit te stellen. Beijen (PPR) noemde een en ander niet zinnig en pleitte er voor dat het college met het LCC om de tafel zou gaan zitten. UTRECHT - Aan de universiteit van Utrecht zijn geslaagd voor het artsenexamen L.H.J. van Ee- den uit Noordwijkerhout en A.G. van Rhijn uit Alphen aan den Rijn. Biologie: mej. Q.J.M. van der Aart uit Alphen aan den Rijn. Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. LEIDEN - Er is een kans dat het badhuis aan de Lindestraat nog tot eind 1981 open blijft. De raadsleden in de raadscommissie voor maatschap pelijke aangelegenheden willen burgemeester en wethouders opdracht geven om 50.000 gulden per jaar (tot eind 1981) uit de gemeentekas daarvoor beschikbaar te stellen. De raadsleden reageren daarmee op een plan van het advocatencollectief Leiden. Dat had becijferd dat het badhuis met 50.000 gulden per jaar tot eind 1981 open kan blijven, als de kaartverkoop 20.000 gulden per jaar oplevert. Daarna zou het badhuis zonder bezwaar dicht kunnen omdat in de dan gerenoveerde huizen in de wijk dan toch douches aanwezig zijn. De sluiting geeft dan heel wat minder overlast, stelde het collectief. Nu er een politieke meerderheid deze openstelling te vinden is zullen de politieke partijen ook elk afzonderlijk gaan bekijken of ze in het ge meentelijk budget een overschot van 50.000 gulden kunnen vinden. Wethouder praat met ..Haardstee LEIDEN - Wethouder Schoute (WD) gaat praten met het be stuur van het gezinsvervangend tehuis "De Haardstee". Hoewel de gemeente Leiden geen be voegdheid heeft om het Haard stee-bestuur iets voor te schrij ven, vindt wethouder Schoute het onlangs uitgebrachte "zwart boek" over het tehuis toch be langrijk genoeg om met het be stuur te bespreken. In het zwartboek wordt gesteld dat in "De Haardstee" een zeer slech te situatie heerst en dat de man nen die er wonen by zonder wei nigvrijheid hebben om hun eigen leven in te richten. Bovendien beheert het Haardstee-bestuur de inkomsten van de bewoners en is er volgens het "zwartboek" (opgesteld door ex-personeels leden van het tehuis) geen duide lijkheid over wat er met dat geld gebeurt. 12 jaar garantie Massief Europees eiken geloogd volgens oud recept ongekende service ook na jaren voorzien van eigen brandmerk Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 0189M670. j GG en GD wil veiliger bergplaats medicijnen LEIDEN - De Gemeentelijke Geneeskundige en Gezond heids Dienst (GG en GD) W D een veiliger bergplaats van medicijnen en "entstoffen". Dit omdat by diverse inbra ken medicijnen werden ver mist en de deur van een koel kast werd opengezet zodat in- spuitmgsstoffen onbruikbaar warden Volgens mevrouw Zwart, direc trice van de GG en GD be droeg de schade op deze ma nier by een inbraak enkele maanden geleden 26.000 gul den. "Uit het hele land moes ten we 's morgens entstoffen laten aanrukken om de iryec- ties van kinderen te laten doorgaan", aldus mevrouw Zwart Zy wil nu een afgesloten ruimte met een elektrische deur, waarachter zowel de entstof fen als de medicynen wegge sloten kunnen worden. De raadscommissie voor maat schappelijke aangelegenhe den bleek gisteravond posi tief tegenover die uitgave te

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19