Voorrang voor voedsel Madera haalt uit tegen kanshebber eesbè- I Maasdijk zwemt sterk ffSEZOB Kerkdiensten zonder voorganger in vakantietijd Stichting Oecumenische Hulp: VRIJDAG 15 JUNI 1979 (Van onze redactie geestelijk leven) Als volgende maand in Rome een wereldconferentie wordt gehouden over landbouwhervorming en platte landsontwikkeling organisator de Wereldvoedselor ganisatie van de Verenigde Naties is er tegelijk een parallel-conferentie van mensen die kritische kantte keningen willen plaatsen bij wat de "erkende organen" zeggen en doen. accent op de landbouw. De vijf projecten van de Stichting Oe cumenische Hulp zijn deze maand daarop gericht Soedan, Kenya, Guinea-Bissao, Laos en India. Pasklare antwoorden op alle vra gen heeft ook SOH niet. Hoe breng je een kleine boer in de Derde Wereld ertoe, eerst vol doende voedsel voor eigen fami lie te verbouwen en pas dan voor de markt (geld) te produceren? Hoe produceer je voldoende voedsel voor een groeiende stadsbevolking? Hoe houd je de agrarische bevolking op het plat teland en stop je de trek naar de stad? Hoe krijg je prijzen, die boeren prikkelen tot produktie en die toch betaalbaar zijn voor mensen die weinig of niets heb ben? Hoe houd je de weg van producent naar consument vrij van parasieten, die de prijs ver hogen? En dan de rol van de ma chine in de landbouwontwikke ling. Geen vraag "Er zyn meer vragen dan antwoor den", constateert het bulletin van de Stichting Oecumenische Hulp (giro 5261 Utrecht, onder vermel ding van "Voorrang voor voed sel"). Maar dat de voedselvoor ziening voorrang moet hebben, is géén vraag. SOH trekt daaruit de consequentie: meer aandacht voor het platteland, want daar zal het voedsel vandaan moeten ko- •4'AHn V - ?i M m?' ,y> li De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen (SOH), waarin elf Nederlandse kerken en godsdienstige groepe ringen zijn vertegenwoordigd, zal financieel steun verlenen aan die alternatieve denk- en werkplaats (workshop). Daarin bieden ker ken aan niet-officiële organisa ties, met name uit de Derde We reld, ruimte om hun stem te laten horen. Het bulletin "Werelddiakonaat" van de Stichting Oecumenische Hulp spreekt over de honger in de wereld als over een "ontzet tend probleem". "Bevrijding van honger behoort tot de basisrech ten van de mens. Voedsel moet daarom voorrang hebben". Rauwe bonen "Als je honger hebt, smaken rauwe bonen zoet. Dan kauw je koekjes waar geen smaak aan zit. Maar een oplossing is dat niet Dié is er pas als je zelf naar je keukenkast of voorraadzolder kan gaan om daar te halen wat je nodig hebt. "By brood alleen" kan de mens niet leven. Maar zonder brood gaat het ook niet". Langzamerhand begint in het ont- wikkelingsdenken de balans weer door te slaan naar de land bouw. SOH is het daarmee eens. Voorrang voor voedsel. Vanwege de honger. Wie de allerarmsten werkelyk wil helpen, zal moeten beginnen met voor voedsel te zorgen. Ook in de interkerkelijke hulpverlening is er een versterkt Vacatures. De centrale com missie uoor het beroepmgs- werk deelde deze week in de vergadering van de hervorm de synode mee, dat er een klei ne 200 plaatselijke gemeenten zijn die om een predikant verlegen zitten. Daarnaast zijn er nog vacatures die om financiële redenen niet ver vuld kunnen ivordenDe be langstelling voor gedeeltelijk werk wordt onder de predi kanten duidelijk groter, zo signaleerde de commissie. Er zijn er al 60 die zo'n functie hebben, terwijl nog 27 ge meenten een dominee op die basis zoeken. Ook het aantal mannelijke predikanten dat minder uren wil maken om hun vrouw de gelegenheid te geven een beroep uit te oefe nen neemt toe. Meer inkomsten. De op brengst van het centrale col lecteplan voor het algemene werk van de Hervormde Kerk (ou dej aarscollecte, paascol- lecte enz.) is vorig jaar voor het eerst de vier miljoen gul den gepasseerd. Een verras send resultaat, aldus het jaar verslag van de Generale Fi nanciële Raad van deze kerk. In tien jaar zijn de inkomsten uit deze collecten en uit giften bijna verdubbeld. Er is een verschuiving in de belang stelling waar te nemen van de collecten naar de giften. Het landelijke kerkewerk profi teert steeds meer van de geau tomatiseerde ledenadmini stratie. Er wordt nu veel meer van acceptgirokaarten ge bruik gemaakt. Uit de "generale kas", waaraan elk belijdend kerklid f. 15 per jaar moet bijdragen voor steun aan plaatselijke ge meenten, werd vorig jaar f. 7,6 miljoen uitgekeerd. Dit jaar zal dat het dubbele zijn. Dat is geen uiting van toenemende noodlijdendheid, maar juist van oplevende gemeentelijke activiteit. Het aantal belijdende hervorm den bedraagt nu zo'n 914.000. Dat betekent een daling van 8400 vorig jaar. De inkomsten van de "generale kas" daal den echter maar met f. 20.000, dank zij hogere bijdragen van meerderjarige doopleden. Beroepingswerk. Hervorm de Kerk: beroepen te Noot dorp G. Bomer Witmarsum, te Enschede W. Huisman Axel, te Wynjeterp-Duurs- woude (Fr.) A. Langhout Ak ker- en Murmerwoude (Fr.); bedankt voor Stolwijk E. F. Vergunst Midddharnis, voor Rheden P. Warners Zeist. Christelijke Gereformeerde Kerken, kandidaat A. W. Ve- lema te Apeldoorn is, in te genstelling tot wat gisteren werd bericht, niet beroep baar. Intredes. Op 19 augustus hoopt ds. L. C. Rietveld te Wagenin- gen intrede te doen in de Ge reformeerde Kerk van Leiden (Bevrijdingskerk), na te zijn bevestigd door zijn voorgan ger, ds. J. Bovenberg. Op 2 september zal ds. W. Chr. Ho- vius te Katwijk aan Zee intre de doen in de Apeldoornse hervormde gemeente (Grote Kerk Loolaan). De bevesti ging 's morgens is in zijn ei gen kerk (Eben-Haëzerkerk). Veel en goed Rommelmarkt. Morgen wordt van 10 tot 5 uur in en om de Bevrijdingskerk aan de Montgomerystraat te Leiden (Zuid-West) een grote rom melmarkt gehouden ten bate van het hervormde kerke werk. Ds. Boogert verzekerde ons, dat er niet alleen veel is, maar ook goede kwaliteit. Ds. A. W. Vlieger: Gemeenteleden moeten het zelf eens proberen "Kunnen we aan deze business niet een eind maken?" Die vraag werpt de Denekampse predi kant A. W. Vlieger (32) op in het blad "In de Waagschaal", als hij het heeft over de moeite die kerkelijke gemeenten zich te genwoordig moeten getroosten om voor gangers te vinden voor de vakantie kerkdiensten. Al in februari moet de secretaris van de kerkeraad gaan bellen voor het regelen van de vakantiebeurten. Hij doet dat ze nuwachtig want hij is bang dat hij al te laat is. Maar gelukkigde man vindt nog een paar predikanten die welwillend te kennen geven, nog wel een zondag over te hebben. Er blijven echter nog zondagen open staan. In het gunstigste geval vindt de eigen dominee nog een collega die toe vallig in de buurt kampeert en nog wel een dienst wil "doen". En zo komt het vakantierooster steeds moeizamer tot stand. Ds. Vlieger ziet niet in waarom perse voor gangers voor de vakantietijd moeten worden gecontracteerd. Waarom pro beert de gemeente niet zelf in die periode diensten te houden zónder voorgangers, met inschakeling van eigen leden? Zulke diensten vergen nogal wat voorberei ding, maar er zijn in elke gemeente echt wel vier of vijf mensen te vinden die zich daarmee willen bezighouden. Extra lied Ds. Vlieger werkt die gedachte nog nader uit. Laat een werkgroep eens nagaan welke liederen de gemeente kent en welke ze bijna kent. De liederen die ze bijna kent, laten die in de vakantiediensten eens extra gezongen worden. Veel aan dacht dus voor het lied. De bijbellezing kan worden gekozen met behulp van een liturgisch jaarrooster. Materiaal is er te over (bijvoorbeeld: 'De eerste dag'' en "Kind en zondag"). Wat zou er bij die teksten te zeggen zijn? Uit legging is niet direct nodig. Die komt na de vakantie bij de eigen predikant (ho pelijk.....) wel weer aan bod. Er kunnen wel wat kanttekeningen bij de tekst wor den geplaatst. De groep kan zich afvra gen: wat valt óns nu op bij deze teksten? Welke gebeurtenissen in dorp, stad en wereld kunnen we erbij noemen? We hoe ven geen afgeronde conclusies te trekken, kunnen volstaan met aanduiden. Mis schien is dat wel eens verademend Men zoekt ook de gebeden uit. Er zijn gebe den in de geschriften van Huub Ooster huis, maar ook bij de kerkvaders. Als de predikant maar wat handboeken klaar legt. Verder heeft de rooms-katholieke parochie nog wel wat boeken met "tek sten", zoals dat daar heet. Een aantal gemeenteleden heeft deze boekjes vast wel thuis. of Echte voldoening Al werkend komt de dienst tot stand. Na tuurlijk, niet de hele gemeente doet aar deze voorbereiding mee, maar als eer paar mensen aan het voorbereiden zij dan deelt de gemeente toch op de een andere manier in die "voorsmaak". Zoiets werkt door. De dienst die zo is voorbereid loopt niet zo lekker als een vakantiedienst met een voorganger die vlot preekt en bekende liederen opgeeft, maar, zo besluit ds. Vlieger zijn bijdrage 'De gemeente in de vakantie", hij wekt wel echte, originele vreugde en voldoening. Omdat men met elkaar iets heeft bereikt dat méér is dan men had durven denken. geeft op vrijdag 6 juli (8.15 uur) Simon C. Jansen een or gelconcert, op 13 juli Feike Asma, op 20 juli Klaas Jan Mulder en op 27 juli Willem Hendrik Zwart. Maria-ikonen. In het iko- nencentrum kasteel "De Wij- enburgh" te Echteld wordt in juli, augustus en september een selectie ikonen uit privé collecties tentoongesteld die Maria, de "Moeder Gods", en haar leven tot onderwerp hebben. De tentoonstelling bevat ook ikonen van won derbare verschijningen. Van dinsdag tot en met zaterdag van 2 tot 5 uur kan men op "De Wijenburgh" terecht. Groepsbezoek is 's morgens mogelyk, maar alleen na af spraak. Protest. De voorzitter van de internationale vredesbewe ging Pax Christi, mgr. Luigi Bettazzi, brengt in een tele gram aan de Tsjechische partijleider Husak zijn zorg tot uitdrukking over de sys tematische gevangenneming van leden van 'Charta 77", de beweging in Tsjecho-Slo- w aki je voor de mensenrech ten. Begin deze maand wer den tien leiders van de be weging in hechtenis geno- Enkele tientallen staande theologen in heel de wereld, onder wie de Nij meegse hoogleraar E. Schil- lebeeckx, hebben zich soli dair verklaard met het stre ven van "Charta 77". Zij doen een beroep op de Tsje chische regering om de strafvervolging tegen Char ta-leden te beëindigen. Vol gens de theologen zetten de aangeklaagden zich alleen in voor de verwerkelijking van het Handvest van de Ver enigde Naties en van de Slo takte van Helsinki. Kirchentag. Aan de West- duitse protestantse Kirchten- tag, die tot zondag in Neuren berg wordt gehouden, nemen ongeveer 80.000 mensen deel. Thema is: "Tot hoop geroepen". Het programma omvat ruim 1000 onderdelen; de 120 kerk diensten en 190 "i tieve bijeenkomsten" daarin het zwaartepunt. Met de massale toestand is niet ieder een gelukkig. Na de Kirchentag zal worden overlegd of niet een andere weg moet worden inge slagen. "Zó wordt het een su permarkt", zei voorzitter Bis marck. Receptie Alkmania ROELOFARENDSVEEN - Ter gelegenheid van het behalen van het Nederlands kampioenschap (da mesvoetbal) gaf Alkmania gister avond een receptie in het eigen clubhuis. Namens de KNVB afde ling Leiden sprak A. Klundert zijn waardering over deze titel uit en was bijzonder verheugd dat dit juist door een elftal uit deze regio was behaald. Helaas en tot grote teleurstelling van het bestuur ont brak het gemeentebestuur op deze voor Alkmania unieke receptie. Op de foto vlnr; Joke Blom, Coby van Tricht, Aanvoerster Van Huk- genburg-Van der Meer en Anneke van Leeuwen. slag als de 200 meter wisselslag. Ook Gijsbert v.d. Leden was goed op dreef. Hij wón de 100 meter vrije slag jongens geboren in 1967 in 1.08.7, wat net onder de limiet was. Andere deelnemers die zich van een startbewijs voor de Ne derlandse kampioenschappen verzekerden waren: Wilco v.d. Zeeuw (LZ'86) en Sander Ver heul (AZC). Opvallend was dat bijna geen enkele zwemster er in slaagde zich voor de Nederlandse kampioenschappen te plaatsen, al was Ellen Hoogenboom (LZ'86) er op de 200 meter school slag meisjes geboren in 1964 wel erg dicht bij. Zy kwam slechts 0.7 seconde te kort. De enige die het wel haalde was Petra Hoek van Katwijk. Uitslagen uit Nieuwerkerk aan de IJssel: 200 meter schoolslag meisjes onder 14 jaar. 1. Inge Bouwmeester Zijl/LGB 3.12.7. 2. Kitty Wiegmans Donk 3.13.6. 200 meter schoolslag meisjes onder 16 jaar. 1. Ellen Hoogenboom LZ'86 3.01.7, 2. Inge van Veen BZPC 3.13.6. 200 meter school slag jonger>s onder 14 jaar 1. Wil co v.d. Zeeuw LZ'86 2.58.4, 2. Hans La Lau Zijl/LGB 2.58.7. 100 meter rugslag meisjes 1967: 1. Hedy Anneeze Zijl/LGB 1.22.7. 100 meter rugslag jongens 1968: 1 Jimmy Lassooy AZC 1.22.1. 200 meter wisselslag jongens onder 14 jaar 1. Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 2.33.2, 2. Hans La Lau Zijl/LGB 2.38.7. 200 meter wisselslag jon gens onder 16: 1. Carlo van Zwol BZPC 2.32.5. 200 meter wissel slag heren: 1. Edward Maasdijk Zijl/LGB 2.20 9, 2. Gerard Bos man BZPC 2.28.2. 100 meter vry- eslag meisjes 1967: 1. Marianne Knot LZ'86 1.11.2, 2. Cisca Spek AZC 1.13.9. 100 meter vrijeslag jongens 1968: 1. Sander Verheul AZC 1.10.4, 2. Jimmy Lassooy AZC 1.11.4. 100 metér vryeslag jongens 1967: 1. Gijsbert v.d. Le den BZPC 1.08.7, 2. Enk Rieken AZC 1.09.0. 200 meter wisselslag meisjes onder 16 jaar 1. Petra Hoek Katwijk 2.37.8, 2. Inge van Veen BZPC 2.43.2. Tijdens tennistoernooi 'De Munnik LEIDEN - Twee van de vier geplaatste spelers in het HEB op de Munnik zijn al uit de strijd. Behalve de als nummer vier geplaatste Arnold van der Capellen, die met tweemaal 4-6 van Jan Willem Bruin verloor, verdween gisteren de als nummer twee geplaatste Robert Jan van der Feen voortijdig vah het toneel. De man, die voor de grootste ver rassing van de dag zorgde was de voor het eerst in zijn tenniscarriè re niet in het toernooi van de Munnik geplaatste Bram Madera. Wie de doorgaans zwijgzame Voorschotenaar een beetje kent, zal er waarschijnlijk min of meer op hebben gerekend dat hij ste vig zou uitpakken tegen Robert Jan van der Feen, maar een zege zullen toch maar weinigen heb ben verwacht. En dat gebeurde. Met een score die voor zichzelf spreekt 6-2, 6-0. ^Duidelijk werd in dit treffen weer dat van der Feen het spel zelf moeilijk kan maken en dat hij kwetsbaar is tegen spelers die de zelfde speeltrant volgen. Daarbij komt dat Madera, toch al een door zijn geweldige wedstrijd- mentaliteit voor iedereen lastige tegenstander, nu op de baan kwam met het vaste voornemen te laten zien dat het een misvat ting van de organisatie was om hem al op het tweede spoor te zet ten. Wat van der Feen ook pro beerde. Madera deed gisteren al les net iets beter. Het leek er op dat de prestatie van Madera laat op de avond in de hal nog zou worden overtroffen. Bart van der Velde van Artesia uit Koudekerk aan den Rijn trad de als nummer 1 geplaatste Schmidt zo frank en vrij tegemoet met harde services en een beheerste mengeling van diepe drives, vol leys en dropshots, dat zijn gere nommeerde opponent de eerste set met maar liefst 3-6 diende af te geven. Daarna echter zakte Van der Velde terug terwijl Schmidt ziendero gen het initiatief naar zich toe trok. De wijze waarop hij de tweede set won, foutloos tennis send, zou voor menige tegen stander reden zijn geweest voor onvoorwaardelijke capitulatie. Niet echter voor van der Velde, die moedig volhield en op eigen verdienste twee spellen vergaar de in de derde set: 6-0, 6-2 voor Schmidt. Een andere "oude getrouwe" op de Leidse toernooien, Har Meijer, toonde evenals Bram'Madera aan dat hij nog steeds in staat is om de bal goed te raken. Hij kon een ne derlaag tegen de jeugd. Peter Wolterink, niet voorkomen maar deze moest wel erg hard werken om de volgende ronde te berei ken: 7-5, 6-4. Philip van der Kwast, aanwinst van Unicum, is wat conditie betreft sterker dan hijzelf en gisteren ook zijn tegenstander, Erik de Groot dacht. In het team van Unicum heeft hij in de competitie hoofdzakelijk in de dubbelspelen acte de présence gegeven. In het enkelspel weet hij, zoals bleek, ook van wanten. Erik de Groot won de eerste set met 7-5, waarna hij vervolgens kansloos van het gravel werd getennist 6-2, 6-2. Jaap Temminck klopte in twee "droge" sets Kalkman, 6-3,6-4 en Hans Ekker haalde zijn inschrijf geld voor het toernooi er ruim schoots uit door Van Opstal in -■-■ -m drie sets met minimale marge te- Ij I rug te wijzen: 4-6, 6-1, 8-6. fl \\T O T*/| n het HEC won de als nummer vier J_JLi TT dl U. NIEUWERKERK AAN DE IJS- SEL - De vierde editie van de zwemkampioenschappen van de kring Gouwe Rijnstreek werden gisteravond verzwommen in het polderbad van Nieuwerkerk aan de IJssel. Ondanks het slechte weer vielen er toch enkele goede prestaties te noteren. Achtmaal wist men onder een limiettijd voor de Nederlandse kampioen schappen te blijven. Jimmy Las sooy en Erik Rieken, beiden van AZC, waren wat dit betreft top pers daar zij tweemaal aan een door de KNZB gestelde eis vol deden. Edward Maasdijk was bij de heren nummers weer veel te sterk voor de "concurrentie". Hij won zowel de 200 meterschool- geplaatste R. Filon met 6-3, 6-1 van R. Wallaard. In het toernooi van de Rijnkanters kwamen in C alleen de dubbels aan bod. Het als eerste geplaatste paar in het HD, E en H. Homan moest wel wat harder werken dan tot dusver, maar het enthousiaste koppel Rietvink/Timmer kon hen evenmin een set afhandig maken als de voorgaande combi naties: 6-2, 6-4. De beproefde dubbel Guyt/Duy- venvoorde zette Grutter/de Graaf opzij met 6-4, 6-1. De verrassing viel in het HED. Daar ging de als nummer één geplaatste Horbach in twee sets van de baan tegen Olaf ten Bosch, 6-1, 6-3. In het GDC schakelde het duo Mevr van der Heuvel/Vinkesteyn de com binatie mevr van Overloop/Tant uit met 6-1, 6-4. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17