Dit jaar extra geld voor volkshuisvesting Veel kritiek op noodrem Vrijwillige melding door hulpverlener 'n moordvakantie 'Bouwprogramma eenpersoons huishoudens wordt gehaald' de boekelier presenteert Bakker als voorzitter 'Schort wet ambulance vervoer op' Uit in de Randstad Haars komt volgende week met standpunt over de Kerkturken DONDERDAG 14 JUNI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Brokx van volkshuisvesting verwacht dat dit jaar voor het eerst het nieuwbouwprogramma voor alleenstaanden en twee-per soonshuishoudens zal worden gehaald. Daarom vindt hij het nog niet nodig gemeenten te ver plichten een bepaald aantal hui zen voor alleenstaanden in hun totale bouwprogramma op te nemen. De staatssecretaris liet dit gisteren weten tijdens een vergadering met de volkshuis vestingsdeskundigen uit de Tweede Kamer. De ongelijkheid voor wat betreft de toekenning van individuele huursubsidie is opgeheven. Het kwam voor dat de overheid voor bepaalde, vaak dure projecten voor alleenstaanden geen indivi duele huursubsidie aan de bewo ners in het vooruitzicht stelde, omdat de gemeenten vooraf had den toegezegd dat er toch vol doende kandidaten met hogere inkomens voor die woningen wa ren. Indien een bewoner, door wat voor omstandigheden dan ook, z'n inkomsten zag dalen, kon geen aanspraak meer op subsidie worden gemaakt. Nu Brokx de individuele subsi diemogelijkheden verruimt, gaat hij wel strenger op de kosten van de ingediende plannen letten. Er werd tot nog toe een soepel beleid gevoerd (ook iets te dure plannen werden goedgekeurd) omdat toch geen individuele subsidie hoefde te worden betaald. Voor de verbouw van panden tot wooneenheden voor de een plus twee-persoons huishoudens worden extra subsidies gegeven. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft kri tisch gereageerd op de Voorjaarsnota van minis ter Andriessen, waarin 1300 miljoen aan extra dekking wordt voorge steld om te voorkomen dat het financieringstekort boven de gestelde norm van 6 procent stijgt. De PvdA vindt het een „bleke" no ta, waarin geen enkele echte be leidsmaatregel genomen wordt. De CD A-fractie is teleurgesteld dat het kabinet haar voorstel tot belastingverhoging niet heeft overgenomen en de keus tussen belastingverhoging en verdere bezuinigingen heeft uitge steld. Minister Andriessen (financiën) wil de 1300 miljoen extra dekking binnenhalen via het versneld in nen van belastingen (500 miljoen) PvdA: „Problemen voor 1980 alleen maar vergroot" en het blokkeren van uitgaven tot een bedrag van 750 miljoen. An driessen noemde het gisteren bij de presentatie van de Voorjaars nota „onaanvaardbaar" dat het financieringstekort stijgt tot 6,5 procent van het nationaal inko men. Eerder had het kabinet al 6 procent als absolute norm ge steld en aangekondigd dat het desnoods de „noodremprocedu re" in werking zou zetten. Wat de 750 mihoen aan de uitga venkant betreft, volstaat het ka binet met een blokkade van dit geld voor de rest van het jaar. De departementen mogen normaal verplichtingen blijven aangaan, bijvoorbeeld op het terrein van de woningbouw; alleen de ka suitgaven moeten met in totaal 750 miljoen worden beperkt. Minister Andriessen gaf toe dat de ze maatregel slechts een tijdelijke verlichting betekent voor het fi nancieringsprobleem. Volgend jaar drukken de uitgestelde beta lingen extra op de begroting maar, aldus Andriessen, de nood remprocedure gold slechts voor dit jaar en als er later problemen rijzen, bekijken we die bij het op stellen van de begroting voor 1980. Volgens Andriessen komen de departementen door de maat regelen nauwelijks in de proble men, omdat de voorgestelde be dragen toch niet uitgegeven kon den worden, bijvoorbeeld door het slechte winterweer. Ook worden nergens lasten ver zwaard,aldus Andriessen. De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer vindt dat de methode die Andriessen gekozen heeft, alleen maar de problemen voor 1980 vergroot. „Er is niet echt geko zen. Het is pappen en nathou den", aldus de PvdA. Verder he kelt de PvdA dat er een achter stand van 400 miljoen is opgelo pen bij aanvullende werken voor de werkloosheidsbestrijding en dat het woningbouwprogramma niet wordt gehaald. „In schrille tegenstelling tot deze bleke nota staat het doordrammcn van het kabinet by het korten op de so ciale uitkeringen en de trendvol gers in het 1 juli-pakket", aldus de PvdA. CD A-fractievoorzitter Lubbers is het eens met de gevolgde metho de van Andriessen om de kasuit gaven van de overheid te vertra gen en de belastingen versneld te innen. Wel wil hy van het kabinet de garantie dat er geen wezenly- ke aantasting van de overheids taken in het geding is. Lubbers zegt verder dat het kabinet ken- nelyk geen keus heeft willen ma ken tussen verdere ombuigingen dan wel belastingverhoging. „Het CDA heeft onlangs zyn voorkeur voor belastingverho ging voldoende duidelyk ge maakt", aldus Lubbers. De WD kan zich geheel vinden in de maatregelen van AndriSMB, maar betreurt dat ook in zijn op zet nog extra monetaire (dat wil zeggen inflatoire) financiering nodig zal blijven. D*66 kan in principe instemmen met het in werking zetten van de noodrem- procedure. ma?r wijst erop dat zulks slechts tijdelijk soelaas biedt Aan een selectieve verho ging van de indirecte belastingen geeft D'66 verre de voorkeur. DEN HAAG (GPD) - Er is dit jaar 270 miljoen gulden extra beschikbaar voor de volkshuisvesting. Dit bedrag zal voornamelijk worden besteed aan isolatiesubsidies, stadsvernieuwing en voor verbetering van woning wetwoningen. De wooneenheden mochten niet duurder zijn dan circa f 70.000 om voor subsidie in aanmerking te komen. Brokx maakte bekend dat voor bepaalde projecten de stichtingskosten (alle kosten voor een huis inclusief de grond- kosten) 25 a 50 procent hoger mo gen uitvallen. Met name in de wC1^ vemieuwbouwsfeer in de grote DeT30 dte volkshuisves- Naast deze meevaller moet het ministerie 130 miljoen inleveren als zijn bijdrage in het bezuinigingsplan van het kabi net. Deze 130 miljoen gulden heeft geen enkele invloed op het bouwprogramma. Het geld blijft volgend jaar beschikbaar. Dit heeft staatssecretaris Brokx gis teren in de Eerste Kamer ver klaard bij de begrotingsbehan deling van zijn departement. Brokx liet weten dat hij en zijn minister niet gewillig naar de fi nanciële slachtbank zijn gevoerd, zoals de laatste dagen menig maal werd gesuggereerd. steden, gaat het slecht omdat de verbouwingen veelal te duur uit vallen. Het bouwprogramma voor een- en twee-persoonshuishoudens ligt voor dit jaar op 10.000 (5000 nieuw en 5000 vernieuwbouw). De laatste jaren werden de pro gramma's maar voor ongeveer 40 procent uitgevoerd. Brokx ver wacht dat het nieuwbouwpro gramma voor 100 procent wordt gehaald. Over het halen van het vernieuwbouwaantal sprak hij zyn twijfels uit. In een motie van PvdA, D'66 en PSP werd de regering gevraagd gemeenten te verplichten be paalde aantallen woningeenhe den voor alleenstaanden in de nieuwbouw en in de vernieuw bouw tot stand te brengen. Brokx v/ees deze motie af. Zowel PvdA als WD drongen er op &an dat de staatssecretaris een stok achter de deur houdt voor die gemeen ten die te weinig aan de huisves ting voor een- en twee-persoons- huishoudens doen. De liberaal De Beer stelde dat bijvoorbeeld gemeenten kan worden gezegd dat alleen subsidies worden ver leend wanneer een „evenwichtig pakket woningen" wordt gereali seerd. Brokx is wel bereid in te grijpen wanneer er onvoldoende bouwplannen voor alleenstaan den worden ingediend. ting bij de minister van financiën heeft ingeleverd komt uit de pot voor woningwetleningen. Deze pot is mede als gevolg van de strenge winter, waardoor minder werd gebouwd, goed gevuld. Be gin dit jaar had het ministerie bij na 1 miljard gulden beschikbaar voor het verstrekken van lenin gen voor woningwetwoningen. Dit bedrag is zo hoog omdat veel gemeenten de leningen niet bij het Rijk opvragen omdat zij el ders, in verband met een gunsti ger rentepercentage, goedkoper terecht kunnen. H.ET ministerie moet het geld echter beschikbaar houden voor woningwetlenin gen. Er zijn nog steeds veel te weinig woningen in ons land. Brokx noemde het tekort onaanvaard baar groot. De tekorten liggen boven alle verwachtingen. Bin nenkort is de uitslag te verwach ten van een regionaal behoefte onderzoek naar woningen. Ge tracht wordt de achterstand in het programma voor dit jaar enigszins in te lopen. Maar het is volgens Brokx niet mogelijk het totale programma van net onder de 110.000 te halen. De bouw van premie-koopwo ningen en vrije-sectorhuizen verloopt dit jaar stroef. Brokx wil bezien of binnen het programma nog kan worden geschoven om ongebruikt geld naar een andere sector over te hevelen. Met minis ADVERTENTIE breestraat 107-leiden, tel.071-142663 ter Andriesssen van financiën wordt overleg gevoerd over een dergelijke operatie. De woning- wetbouw loopt wel goed. Over de oorzaak van de terugval in pre mie-koop en vrije-sector kon Brokx niets meedelen. „Het aan bod blijkt gewoon niet altijd te recht te komen waar de vraag is" De staatssecretaris van volks huisvesting kondigde tot slot aan dat per 1 juli aanstaande weer een rijksgoedkeuringenbeleid wordt ingevoerd. Hiermee kan met na me de vrije-sectorbouw worden afgeremd in het voordeel van de woningwetbouw. Maar Brokx verwacht nog weinig effect van het rijksgoedkeuringssysteem omdat de bouw in de vrije sector momenteel ook achterblijft bij de planning. MAARSBERGEN (ANP) - De par ticuliere ziekenvervoerders in ons land maken ernstig bezwaar tegen de volledige invoering per 1 juli van de wet ambulancever voer. Het voor hen belangrijkste onderdeel van deze wet, namelijk de oprichting van een vijftigtal regionale alarmposten, is bij lan ge na niet rond, zo zeggen zij. De particuliere ziekenvervoerders hebben staatssecretaris Veder- Smit van volksgezondheid giste ren telegrafisch gevraagd de wet op te schorten. Zy verlangen bo vendien binnen een week een onderhoud met de bewinds vrouwe om haar duidelijk te ma ken, dat de particuliere vervoer ders bij de oprichting van cen trale posten nauwelijks worden betrokken. De overlegsituatie met de overheden is wat dit be treft erbarmelijk, zo verklaarden woordvoerders van de particulie re ambulancediensten, onder wie ook vertegenwoordigers uit de Leidse regio, gisteren tijdens een persconferentie in Maarsbergen. Ongeveer tweederde van het zie- kenvervoer in ons land is in han den van de 175 particuliere am bulancediensten. Deze exploite ren samen 476 ziekenauto's. De overige 257 ambulances in ons land zijn eigendom van de GG en GD's. De particuliere ziekenvervoerders overwegen de centrale posten voor het ambulancevervoer te boycotten, omdat die uitsluitend beheerd dreigen te worden door vertegenwoordigers van ge meentelijke overheden en de GG en GD's. Het publiek heeft van zo'n boycot geen last, de overheid wel, aldus de particulieren, die er overigens niet over piekeren te gaan staken. Nog onlangs protes teerden ziekenvervoerders uit de Leidse regio en de Bollen- en Veenstreek tegen de vorming van een alarmpost in Leiden onder supervisie van de GG en GD. Door de invoering van de centrale posten vrezen zij ook financieel te worden benadeeld. De particu lieren zijn bang voor bevoorrech ting door de centrale posten van de GG en GD's, die, zo vinden zij. over het algemeen minder goed zijn uitgerust. De particulieren vragen zich verder af wat er is overgebleven van de toezeggin gen, dat de centrale posten zoveel mogelijk in bestaande structuren zouden worden ingepast. Daar is tot nu toe weinig van terecht ge komen, zo menen zy. De particuliere ziekenvervoerders zeggen over het algemeen te worden gesteund door de zieken fondsen, huisartsen en zieken huizen. AMSTERDAM CONCERTGEBOUW: 15 juni. 20.15 uur (KI. Zaal) Kuyken-en- semble. 16 ju ui. 20.15 Radio Phüharmonisch Orkest 20juni, 20.15 uur (KI. Zaal) Musica Antiqua Koln. STADSSCHOUWBURG: 15 juni, 20.15 uur. Al gran sole carico ri'amore. 16 juni, 20.15, Nederlands Dans Theater. 17 juni, 18.30 uur, Tristan und Isolde. 18-19 juni, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater. 20 juni, 20.15 uur, Prends bien garde aux Zeppelins. 21 juni, 20.15 uur, London Contemporary Dance Theatre. CARRE: 17 juni, 20.15 uur, Ned. Blazers Ensemble. DE BRAKKE GROND 15 juni, 20.30 uur, Stichting Dansproduk- tie. 16 juni, 20.30 uur, Jana Haimsohn DE KLEINE KOMJDIE 15.16.17,19en21 juni, 20.15 uur. Musical De Club. DEN HAAG KONINKLIJKE SCHOUWBURG: 15 en 16 juni. 20.15 uur. Les Elements etc. 18 juni, 20.15 uur, Prends bien garde aux Zeppe lins. 21 juni, 20.15 uur. Les Ballets Trockadero de Monte Carlo. CIRCUSTHEATER 15 juni, 20.15 uur. Nederlands Dans Theater 19 juni, 20.15 uur, London Contemporary Dance Theatre. CONGRESGEBOUW: 20 juni, 20.15 uur, The Tubes. APPELTHEATER: 16 juni, 20 30 uur. De Appel: Zerken". DILIGENTIA: 15 en 16juni, 20.15 uur, Funhouse, Funhouse (Caba ret). 17 juni, 20.15 uur, Duo Savall-Koopman, 18 juni, 20.15 uur, Musica Antiqua Koln. THEATER A/D HAVEN: 15 juni, 20.15 uur. Odi&' "De verruilde Waaiers" (Yuhio Mishima) en "Eindspel" (Beckett) - Amateurto neel. 17 juni, 20.30 uur, Stichting Dansproduktie. LEIDEN LAK-THEATER 15-16 juni, 20.30 uur, daagse schrijver E. Canetti. STADSGEHOORZAAL: 19 juni, 20.15 i westelijk Orkest ir, "Weense" avond. Ge- DEN HAAG - Tijdens het Kamer-debat over het communistische kamerlid Marcus Bakker van Kamer-voorzitter Vondeling over Het was Bakker dienst deed als voorzitter. de Almere-spoorlijn DEN HAAG (GPD)- Staatssecreta ris Haars (justitie) zal niet eerder dan volgende week met een standpunt over de vluchtelin genstatus van de Turkse christe nen in ons land komen. Een groep van deze orthodoxe chris tenen houdt al geruime tyd de Sint Janskathedraal in Den Bosch bezet. De staatssecretaris wil haar standpunt bepalen aan de hand van een rapport van een Nederlands ambassademede werker in Ankara over de levens omstandigheden van de christe nen in Oost-Turkije. Voorstel VVD: DEN HAAG (GPD) - Een nieuw VVD-amendement op het wets ontwerp van de PvdA-Tweede- Kamerleden Roethof en mevr Haas-Berger (straffeloos maken van zorgvuldige hulpverlening aan van huis weggelopen kinde ren) moet het vastgelopen overleg in de kamer hieover weer op gang brengen. Voor de oorspronkelijke initiatief- wet van de PvdA bleek in de Tweede Kamer geen meerder heid te vinden. Voor zowel het CDA als de WD was het strui kelblok dat in het ontwerp geen meldingsplicht voor hulpverle ners was ingevoerd Het VVD amendement vereist een wijzi ging van art. 280 van het Wetboek van Strafrecht De Liberalen zijn gisteren met een tussenvoorstel gekomen dat vooral is bedoeld om de bezwa ren van de PvdA tegen de voor gestelde meldingsplicht weg te nemen. In nieuwe amendement- Nijpels wordt nu voorgesteld om hulpverleners die zo snel moge lijk de Raad voor de Kinderbe scherming inschakelen en daar de verblyfplaats melden van het weggelopen kind dat ze onder hun hoede hebben, straffeloos heid te garanderen. Mochten ze dat niet willen, dan kunnen ze toch vrijuit gaan wanneer ze kunnen aantonen dat er sprake is geweest van zorgvuldige hulp verlening. "Het voordeel van dit amendement vergeleken met de voorgaande wijziging van de initiatiefwet is, dat nu de rechter gaat beoordelen of er sprake is van zorgvuldige hulpverlening en niet de politie De rechter kan dit begrip "zorg vuldige hulpverlening" van geval tot geval nadere inhoud geven Daarbij moet volgens ons wel het amendement-Patun in acht ge nomen worden, dat ook de ou ders van het weggelopen kind gewaarschuwd moeten worden" aldus Ed Nijpels, één van de vyf indieners van het WD4UIM I* dement. De WD wil de melding - die overi gens niet verplicht maar vrijwil lig is - by de Raden voor de Kin derbescherming laten plaatsvin den. "Uit het advies van de Ne derlandse kinderrechters is gebleken dat die er niets voor voelen als meldingspost inge schakeld te worden. Vandaar dat we deze instantie hebben weg gelaten uit ons amendement en hebben gekozen voor de Raden voor de Kinderbescherming". Ed Nypels denkt dat het CDA waar schijnlijk niet achter zyn amen dement zal gaan staan. "Het CDA wil met een eigen amen dement komen om de minister de bevoegdheid te geven om by al gemene maatregel van bestuur te regelen waar er gemeld moet gaan worden. Dat is echter het af schuiven van de verantwoorde- lykheid op de minister, waarby je als Kamer alleen achteraf con trole hebt welke instantie wordt ingeschakeld. Dat kan er best een zyn waar we helemaal niets voor voelen" Het nieuwe WD-voorstel betekent volgens de indieners ook nog een verbetering op het initiatief- wetsontwerp. omdat daarby vol gens hen de hulpverleners altyd nog de kans liepen met een op sporingsonderzoek van de politie geconfronteerd te worden. Ambassademedewerker Van Leeuwen bracht van 11 tot en met 19 mei een bezoek aan het be trokken gebied. Uit zyn rapport blykt dat de christenen irvdit deel van Turkije op vele wijzen ver volgd en geïntimideerd worden. Ook elders in Turkye verslech tert de situatie voor de christe nen, aldus Van Leeuwen. De vas te commissies voor JltHtiT WÊk buitenlandse zaken uit de Twee de Kamer zijn gisteren op de hoogte gesteld van de inhoud van het rapport. Van Leeuwen komt tot zijn conclu sies naar aanleiding van ge sprekken die hy had met christe nen, zowel leken als geestelyken, in de steden Mardin en Midiyat en dorpen en kloosters in het be trokken gebied. Aan de hand hiervan meldde hy „tal van moeilijkheden" voor de christe nen in dit gebied. Zo heeft hy het over „intimidaties en soms ook gtwilrtplaglni van da kant w de niet-christelyke bevolking en in het bijzonder van de in die streek rondtrekkende nomadi sche Koerd ens tam men" Door de heersende onrust (in het gebied geldt de staat van beleg) is een adequate bescherming „bui tengewoon moeilijk", schryft Van Leeuwen. Zelf werd hy ook op zyn inspectiereis begeleid door een eenheid militairen, zo is gebleken. De situatie voor de christenen wordt verder ver slechterd door de „precaire" eco nomische toestand en het slechte niveau van ontwikkeling van het gebied. Staatssecretaris Haars, die dit rap port slechts enkele dagen gele den ontving, heeft een nieuwe af spraak gemaakt met de beide kamercommissies voor volgende week woensdag. Voordien zal zy haar standpunt neerleggen in een notitie aan de Tweede Kamer Daann zal zy ook ingaan op de kntiek op haar beleid, zoals die de laatste weken van de kant van de Raad van Kerken en de PvdA geuit is. „NIET BLU IN DE RIJ" AMSTERDAM (ANP)- Bovag en RAI zullen onder het motto "Niet blij in de rij" een actie gaan voeren, die is gericht op het fileprobleem. Ueide organisaties bepleiten een snellere aanpak van dit probleem door de overheid dan thans het geval is. "Weliswaar heeft de minister van verkeer en waterstaat verklaard de ernstigste knelpunten te zullen opheffen, maar het b de vraag of hij daarin zal slagen", zo menen Hovag en RAI. Een van de voorw aarden om het fileprobleem aan te pakken is dat de bewindsman over voldoende financiële middelen kan blijven be schikken, doch gezien de recente berichten over de begrotingstekor ten vrezen beide organisaties dat dit niet zonder meer het geval zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7