Bioscoopdirectie beducht voor gevaar bedrijven EERST MARKT DAN BUS OP BOTERMARKT HORIT'tbetrouwbare middel Eigenaren ontkennen de beschuldigingen Zwartboek liet bewoners van Kooi niet onverschillig CLUBHUIS PROTESTEERT LEDENVERGADERING PvdA Zakkenrollers wéér actief in binnenstad 79 DONDERDAG 14 JUNI 1979 LEIDEN LEIDEN - De directie van de bioscooptheaters Lido en Studio aan de Steenstraat heeft in een brief aan de Leidse raad verontrusting uitgesproken over het gevaar dat ver oorzaakt zou worden door een tweetal bedrijven in de Narmstraat. Volgens directeur Van Praag wordt het ge vaar veroorzaakt doordat de twee bedrijven de hinderwet en de veiligheidsvoorschriften volledig aan hun laars lap pen. Lijnrecht daartegenover staan de verklaringen van de eigenaars van beide bedrijven. Zij vinden dat de bioscoopdirecteur onwaarheden verkondigt en erop u it is om de mensen die er werken het leven zuur te maken. Beiden veronderstellen dat op de achtergrond meespeelt dat de bedrijven de uitbreidingplannen die het bioscoopbedrijf heeft blokkeren. De kleuters van kleuter school 't Klompje met "juf' Franssen bij de maquette en ander materiaal van het "vuil"-project. In de brief wijst de bioscoopdirec tie erop dat garage Kerkhof, die uitsluitend bedoeld is als stal lingsplaats voor taxi's, inmiddels een complete autoherstelplaats is geworden, waar ruime hoeveel heden olie, benzine en petroleum aanwezig zijn. Verder schrijft de Leidse bioscoopexploitant dat motorblokken met hogedruk spuiten en petroleum worden schoongespoten en er open vuur wordt gebruikt. De Lido-Studio-directie zegt be vreesd te zijn omdat de theaters aan twee kanten aan de garage grenzen. Desgevraagd verklaart de heer Blonk, eigenaar van ga rage Kerkhof, dat voor het pand aan de Narmstraat al sinds 1963 een vergunning bestaat die de mogelijkheid geeft in die garage auto's te herstellen. Benzinepomp Een ander punt dat de bioscoopex ploitant in zijn brief aanvoert is dat het garagebedrijf een benzi nepomp heeft laten plaatsen voor de zijuitgang van het theater. Voor de opening van dat theater was die pomp weggehaald omdat die volgens de heer Van Praag geheel verwoest en onbruikbaar Eigenaar Blonk daarentegen be weert dat de pomp tijdelijk bui ten bedrijf is geweest omdat tij dens de uitbreiding van het bio scooptheater een kruiwagen van het dak is gevallen en precies op de benzinepomp terecht kwam. Een schadeafwikkelingsproce dure daarover loopt nog steeds Ook voor deze benzinepomp is volgens Blonk een vergunning beschikbaar. Explosieven Het tweede bedrijf dat de bio scoopdirecteur op de korrel neemt is de plaatwerkerij en spuiterijdie tot voor kort door de firma Van Werkhoven werd geëxploiteerd. Op het ogenblik is dat pand door de eigenaar ver huurd. Er zouden grote hoeveel heden explosieve stoffen staan opgeslagen en boven de spuiterij zouden kamers worden verhuurd aan mensen zonder dat er een vluchtweg is. De eigenaar van het bewuste pand, de heer Van Werkhoven, vertelt dat hij zijn bedrijf eerst uitoefen de in de Caeciliastraat maar daar in verband met restauratie van het Boerhaave-complex moest verdwijnen van de gemeente. Hij heeft toen in overleg met de ge meente zijn intrek genomen in het pand aan de Narmstraat. Op de eerste verdieping werden ka mers voor de verhuur ingericht. Op voorschrift van de brandweer moest er echter een brandvrije vloer in worden aangebracht Gevolg daarvan was dat de werk ruimte beneden te laag bevonden werd door de arbeidsinspectie: Aanvraag Op dit ogenblik ligt er een aanvraag voor een hinderwetvergunning bij de gemeente. Bioscoopdirec teur Van Praag schrijft de ge meente: "Het bedrijf boezemt ons grote angst in voor brandge vaar en bovendien grenst de pijp die ongezonde verfdampen uit stoot juist aan de luchtverver singinstallatie van het theater" Omdat protesten tot dusver geen resultaat hebben gehad stelt de Lido-Studio-directeur de ge meente verantwoordelijk voor eventuele ongelukken. Dat er geen voorzieningen zouden zijn getroffen bestrijdt de heer Van Werkhoven. 'Tussen de bio scoop en mijn pand is een 50 tot 60 centimeter dikke muur ge bouwd om eventuele geluidshin der te voorkomen. Voor de huur der van de erboven gelegen wo ningen is op voorschrift van de brandweer aan de achterzijde een brandladder geplaatst. Als de heer Van Praag wat te klagen heeft moet hij zich eerst eens goed van de situatie op de hoogte te stellen." De bioscopen Lido en Studio a de Steenstraat. De bedrijven die e achter liggen zorgen voor gevaar lijke situaties, zegt de l ploitant. ADVERTENTIE ook in de vakantie! "Het zwartboek heeft heel wat losgemaakt in de Kooi". Dat zegt mevrouw Slegtenhorst een van de samenstellers van het zwartboek over de vervui ling van de Leidse wijk De Kooi. Het geschrift dat half april verscheen stelde dat de bewoners voor een groot deel de hand in eigen boezem kon den steken waar het om de vervuiling van de wijk ging. Met talrijke foto's werd aange toond dat troep soms lukraak werd gedeponeerd in tuintjes en dat portieken er vaak on verzorgd uitzagen. "Ze gooien vaak hun rotzooi maar naar buiten", zeiden de samenstel lers onomwonden. ADVERTENTIE vrijdag 15 juni Aan de orde komen o.m. het thema emancipatie en het Zwartboek van de Leidse Kraakbond. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52. Aanvang 20.00 uur LEIDEN - Clubhuis 't Mierennest moet op de huidige plaats aan de Morsweg (Transvaal) blijven. Op die plaats moet de grondige ver bouwing, waar de plannen al he lemaal rond voor waren, worden doorgezet. Dat vinden zo'n 320 bewoners van Transvaal. De handtekeningen van deze mensen werden giste ren op het stadhuis aangeboden aan wethouder Tesselaar, door mevrouw Lenie Willemsen (foto). De wethouder heeft een plan ont wikkeld om 't Mierennest te ver plaatsen naar het huidige ge bouw van kleuterschool "De Eer ste Stap", aan de overkant van de Morsweg. Daar zouden dan ook diverse andere wijkvoorzienin- gen gehuisvest kunnen worden. De kleuterschool komt anders vanaf augustus a.s. leeg te staan omdat hij samengaat met de na burige Beatrixschool. De plannen voor de verbouwing van 't Mierennest (kosten meer dan een half miljoen) op de hui dige plaats waren volgens be stuurslid Talsma van de stichting die 't Mierennest beheert al he lemaal rond. Nu wordt gepro beerd om langs andere wegen de verhuizing naar "De Eerste Stap" rond te krijgen, zegt Talsma dat dit de gemeente kennelijk finan cieel beter uitkomt. De bezwaren van een verhuizing van 't Mierennest zijn onder meer dat bejaarden dan de gevaarlijke Morsweg moeten gaan overste ken. Wethouder Tesselaar gaf gis teren nog geen reactie op het verlangen van de bewoners. Televisieopnamen Behalve Crescendowerkt ook de Leidse toneelvereniging "Tot ieders genoegen" zondag mee aan de opnamen voor het televisieprogramma "Her man en de zes" met Herman van Veen. Zoals we al eerder berichtten worden de opna men voor dit programma zondag gemaakt in de Leidse schouwburg. TIG staat onder meer garant voor een groep acteurs en een honderdtal fi guranten. PvdA-vergadering De afdeling Leiden van de Par tij van de Arbeid houdt mor genavond een algemene le denvergadering in 't Parle ment aan de Nieuwe Rijn 52. Op de agenda voor deze avond staat onder meer een thema-discussie over eman cipatie met Joyce Hes en Jan Duivesteyn. Verder zal er ver slag worden uitgebracht door de gemeenteraadsfractie. De vergadering begint om acht uur 's avonds. Fancy fair Op vrijdag 15, zaterdag 16 en zondag 17 juni hoydt de tuin- groep "Ons Buiten" in Leiden Noord een fancy fair. Tevens is er een rommelmarkt. De op brengst is bestemd voor kin deractiviteiten die door de volkstuinders worden ont plooid. De fancy fair wordt gehouden op het terrein dat bereikbaar is via de Marnix- straat of de Pieter Bothstraat. Braderie Winkelcentrum "De Kopermo len" houdt zaterdag 16 juni een grote braderie met diverse activiteiten. Er zullen ver koopstands zijn en bovendien kunnen de bezoekers kennis nemen van ambachten uit "grootmoeders tijd". Een daarvan is het schapen sche ren. Tussen 10 uur 's ochtends en 3 uur 's middags zullen on geveer 65 schapen geschoren worden. Het publiek krijgt bij deze de monstratie uitleg van een deskundige schapenscheer der. Majorette-show avond In de Vijf Meihal wordt morgen een majorette-showavond ge houden ter gelegenheid van het bezoek van de Ameri kaanse twirlgroep "The Bon nie Blue Bells" uit Grand Ra pids aan ons land. De groep zal een demonstratie geven van ongeveer drie kwartier. De avond die om half acht be gint wordt geopend met een gezamenlijk optreden van vijf Leidse majorettenvereni- gingen. Die verenigingen zijn: Golden Green Stars. De Toekomst, Keytoum Stars, Pauline en de Juwelen. Gedurende de show zullen ook diverse solo-optredens te zien zijn. Bijvoorbeeld van de Ja panse majorettekampioen Motoaki Tsuchiya en de meervoudig kampioene uit de Verenigde Staten Ginette Groon. Verder behoren onder anderen tot de deelnemers de volgende groepen, duo's en solisten: Petra Tijsse en Janet Korf twirlingkampioenen 1978), Carla Hulshofsolo kampioene 1978), de majoret- tenvereniging Wijkvereni- ging Scheveningenf kampioen strutting 1978) en de majoret- tenvereniging Cinderella uit Den Haag. The Bonnie Blue Bells zullen 's middags tussen half vier en vier uur een korte show geven bij het stadhuis. LEIDEN - Zakkenrollers heb ben gistermiddag op en rond de markt weer hun slag ge slagen. De politie kreeg ne gen aangiften van diefstal van een portemonnee. Het waren in alle negen gevallen vrouwen die werden besto len. De portemonnee ver dween ongemerkt uit hun tas, terwijl ze aan het winke len waren of op de bus ston den te wachten. Een vrouw uit Zandvoort werd het ergst gedupeerd, in haar gestolen portemonnee zaten 340.- en tien bankcheques en een bankpas. De andere vrouwen raakten tezamen 915.- kv. ijt. Gisteren meldden wij in deze krant dat zakkenrollers al enkele weken actief zijn in Leiden, en lieten we politie- inspectrice Marjolein Brand aan het woord die een aantal tips gaf aan het winkelende publiek. Pvd A-er Peters: Uitschakelen kabel-tv is bedenkelijk LEIDEN - "Een buitengewoon be denkelijke suggestie". Zo karak teriseerde PvdA-fractieleider Peters gisteravond het voorstel van een Leidse politiewoord voerder om wanneer weer porno via de kabeltelevisie wordt uitge zonden, dat kanaal van de zender uit te schakelen. "Wanneer dat gaat gebeuren bege ven we ons op een hellend vlak. Dat is een vorm van censuur waarmee je bijzonder voorzichtig moet zijn. Bovendien overbodig zolang de tv-bezitters een knop aan hun toestel hebben zitten waarmee ze hem kunnen uit schakelen", aldus Peters in de fractievergadering van zijn partij. LEIDEN - Als alles volgens plan verloopt zal na de bouwvakvakantie een be gin wordt gemaakt met de reconstructie van de Nieuwe Rijn tussen het Gangetje en de Koorn- burg. In verband met deze werkzaamhe den is het noodzakelijk dat een deel van de woensdagse en zater dagse markt tijdelijk wordt ver plaatst naar de Botermarkt. Voor de wat verdere toekomst - de gemeente denkt over een jaar of twee - zal de reconstructie van het Kort Rapenburg en het ge deelte van de Breestraat tussen Rapenburg en Maarsmansteeg aan bod komen. Het betekent dat de bussen die nu door de Bree straat rijden tijdelijk gebruik zullen gaan maken van de mark- tenroute (Boommarkt-Aal markt-Vismarkt-Botermarkt). In de gemeentelijke commissie voor binnenstadsoverleg werd gisteravond een globaal plan be sproken voor het aanleggen van halteplaatsen op de Vismarkt te genover het stadhuis. Vanuit de - commissie werd de suggestie ge daan om ook een aantal bussen te laten stoppen op de Botermarkt maar volgens de verkeersdes- kundigen van de gemeente is dat in verband met de geringe breed te van het wegdek een groot probleem. Overwogen wordt nog om ook een paar bussen te laten stoppen in de Koornbrugsteeg. De bedoeling is dat bussen uit de richting Gan getje over de Botermarkt rijden en dat de bussen uit de tegen overgestelde richting rijden via Koornbrugsteeg en het gedeelte van de Breestraat tot aan het Gangetje dat al is gerecon strueerd. Omdat het wegprofiel van de Vis markt nu al wordt aangebracht zullen de halteplaatsen voor de bus tot aan de uitvoering van de werkzaamheden tijdelijk worden voorzien van fietsenrekken. De reacties konden niet uit blij ven. Nu, na ongeveer twee maanden, gelooft mevrouw Slegtenhorst dat het de goede kant uitgaat. Er is een rond gang door de wijk gemaakt met vertegenwoordigers van de woningbouwverenigingen. Deze hebben gevraagd om een lijst met klachten, voorzover deze betrekking hebben op za ken waar de woningbouw vereniging iets aan kan doen. Bovendien zijn ook veel bewo ners in actie gekomen. Som mige bewoners sloegen aan het verfraaien in de hallen en trappenhuizen. Ook de plant soenendienst is volgens me vrouw Slegtenhorst nog steeds bezig met verbeteringen. In het zwartboek werd ook op de ze dienst kritiek uitgeoefend. "De mensen zijn gaan naden ken", is de conclusie van me vrouw Slegtenhorst. "We zijn dan ook van plan om in het vervolg op het zwartboek ook te laten zien, welke zaken in de Kooi ten goede zijn ge keerd. Dat vervolg, daar be ginnen we niet direct aan, maar het zal er beslist wel ko- Op de katholieke Alphons Ariënsschool en de katholieke kleuterschool 't Klompje heb ben ze het zwartboek ook ge bruikt als uitgangspunt voor een project dat dezer dagen werd afgesloten. Geprobeerd werd om de kinderen (dus zo wel de kleuters als de leerlin gen van de lagere school) op allerlei manieren bewust te maken van hun omgeving en van het vuil dat daar ligt. Jonge kinderen werden betrok ken bij het thema vuil door ze te wijzen op het vuil op het schoolplein, bij hun eigen huis en in de eigen straat. De oude re kinderen kregen wat inge wikkelder kost te verwerken. Daar werd meer aandacht be steed aan bijvoorbeeld het vuil dat fabrieken produce ren en de mogelijkheden van recycling het opnieuw ge bruiken van stoffen die in het huisvuil voorkomen). De kleuterleidster van 't Klompje, Francine F ranss en- van de Braak erkent dat het een beetje te gek zou zijn om kinderen de wijk in te sturen om daar schoon te gaan ma ken. Het is immers onwaar schijnlijk dat de kinderen al die troep zelf makenmaar zij en haar collega van de eerste klas, Marga Goor den, vinden het toch wel belangrijk dat de kinderen met het probleem be zig zijn. Veel materiaal voor het project werd op school vervaardigd, zoals gestencilde werkboeken. Er verschenen maquettes en schoonmaakmateriaal. De kleuterklas leerde zelfs een lied over schoonmaken. In middels is op de school ook een afspraak gemaakt over het schoonhouden van de gebou wen en het plein: elke maand heeft een andere klas dienst. Mevrouw Slegtenhorst juicht een gang van zaken zoals op deze op de twee scholen toe. "Erg leuk, je moet bij de jeugd beginnen", stelt zij. "Je hoort kinderen het ook op straat te gen elkaar zeggen als ze troep effect" ADVERTENTIE PEPERZAK Mnnrtnu Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3