„Willem II gaat nog hoge ogen gooien" „Nooit meer naar FC Groningen Basketbal op kruising Aad Kila naar FC Twente Krijgh naar Cercle Brugge 5» 5» Pastoor op bromfiets tegen het peloton in... Ook Fortuna SC wint (1-0 tegen Telstar) DONDERDAG 14 JUNI 1979 SPORT PAGINA 17 Messenwerper (41) gooide in vlaag van verstandsverbijstering GRONINGEN (GPD) - Een klein kwartier voor rust zeilde afgelopen zondag in het Groningse Oosterpark-stadion een mes het veld op tijdens de voetbalwedstrijd tussen FC Groningen en Telstar. Het had een enorme heisa tot gevolg, de wedstrijd werd gestaakt en het betekent nu ook het einde van een ouderwets voetbalsuppor terschap. Jacob R. (41) uit Groningen gooide dat mes van 19 centimeter. In een vlaag van verstandsverbijstering, vertelde hij gistermiddag, toen hij weer op vrije voeten was gesteld na zijn arrestatie de avond tevoren. ,Ik ben een groot voetballiefhebber. Als ik iemand anders 't had zien doen dan had ik hem beetgepakt en niet meer losgelaten. Wat ik heb gedaan is verschrikkelijk, al is het in feite nog goed afgelopen. Het staken van zo'n wedstrijd is niets in vergelijking met wat zo'n speler had kunnen overko men. Naar FC Groningen ga ik nooit meer", kondigt de nog zichtbaar emotio nele Jacob aan. De man die met het gooien van het mes voor een dieptepunt zorgde in het Nederlandse betaalde voetbal, volgt al 23 jaar lang het wel en wee van FC Groningen (het vroege re GVAV) letterlijk op de voet. Geen thuiswedstrijd slaat hij over, onderaan in dat middenvak van de lange staantribune. En ook de vele uitwedstrijden volgde hij. „In al die jaren heb ik nooit iets verkeerds gedaan, want ik ben een echte voetbal supporter. Ik kan ook best tegen mijn verlies als er voor FC Groningen niet meer inzit in zo'n wedstrijd. Slechts één keer heb ik iets gehad. Dat was in een thuis wedstrijd tegen FC Utrecht. We kregen ruzie met een paar vervelende Utrecht- supporters. Daarbij kreeg ik een staaf ijzer in m'n gezicht. Ik werd toen naar de over kant onder de tribune gebracht. Na ver zorging door de GGD mocht ik de wed strijd uit zien op de spelersbank naast de wisselspelers". De uren en dagen na het gebeuren in het Oosterpark-stadion betekenden voor Ja cob R. nauwelijks slapen en haast nog minder eten. „Toen ik dat mes gegooid had, was ik twee minuten verdwaasd. Ik hoorde iemand achter me zeggen: wie hem aangeeft is nog niet klaar met ons. Ik bleef rustig wachten op de plek waar ik stond. Het drong allemaal nauwelijks tot mij door. Aan de mensen achter mij vroeg ik later nog hoe ik dat in godsnaam toch gedaan kon hebben. Na een kwartier kwam het bericht dat de wedstrijd was gestaakt. Ik ben meteen naar huis gegaan. Ik was spierwit. Mijn vrouw schrok, maar ik heb het haar pas maandagavond ver teld. We wisten niet wat we moesten doen Gisteravond waren we net thuis na een ziekenbezoek toen de politie kwam Jacob R. had maar weinig tijd nodig om al les te bekennen. Hij wilde zijn last graag kwijt. Dat de wedstrijd gestaakt is, kan hij zich nu enkele dagen later nog heel goed voorstellen. Als R. zo'n geweldige voetbalsupporter is en goed tegen zijn verlies kan, waarom gaat hij dan met een mes in z'n zak naar het voetbalstadion? „Dat mes heb ik twee weken geleden ge vonden in Groningen na de wedstrijd te gen Heracles. Ik stopte het in mijn zak en ben dat hele ding vergeten. Toen ik me zondagavond verschrikkelijk boos maak te over het harde spel van Telstar vloog mijn hand naar beneden en ging dat ding al door de lucht. Ik had beslist niet de bedoeling om een speler te treffen. Het was een reactie die je niet kunt beredene- GRONINGEN (GPD) - On danks de verslechterde vooruitzichten m de na- competitie wil FC Gro ningen het er niet bij laten zitten als de tuchtcommis- sie van de KNVB beslist dat de gestaakte wedstrijd tegen Telstar zonder publiek of op een ander terrein moet worden voortgezet. De club is vol gens manager Renze de Vries van plan een kort geding aan te spannen te gen de KNVB wanneer het beraad van de tuchtcom- missie tot een teleurstel lende uitspraak leidt. De Vries: „We zullen opkomen voor ons publiek dat niet de dupe mag worden van het ge drag van één man. De mensen hebben er recht op de hele wedstrijd te zien. We zullen ons bij de rechter op over macht beroepen. Alleen een berisping of een geringe boe te is voor FC Groningen te ac cepteren". Club doet beroep op overmacht Met grote verontwaardiging heeft FC Groningen kennis genomen van het besluit van het sectiebestuur betaald voetbal de wedstrijd tegen Telstar op 20 juni te laten ver volgen. Manager De Vries: „Wij staan op het standpunt dat er geen reden is om van de reglementen af te wijken. Dat betekent dus dat er alleen ge speeld dient te worden als na afloop van de nacompetitie de noodzaak hiervoor aanwezig is. Zonder ons en andere clubs hiervan op de hoogte te stellen heeft het sectiebe stuur zomaar besloten dat de wedstrijd volgende week woensdag hervat moet wor den en de rest van het pro gramma drie dagen op schuift". GRONINGEN (GPD) - Een schriller contrast was nauwe lijks mogelijk. Zondag een verhitte menigte die tot ver na afloop in een angstaanjagend decor rond het Groninger Oosterpark-stadion dromde, gisteren een stille aftocht van 15.000 toeschouwers die al ruimschoots voor het ein de FC Groningen de rug toekeerden. Hun teleurstelling was begrijpelijk. FC Groningen, voor velen favoriet ge start in de nacompetitie, werd in een vrijwel kansloze positie gemanoeuvreerd door een uiterst pijnlijke neder laag tegen Willem II: 0-3. Fortuna SC werd leider in de nacompetitie door een 1-0 zege op Telstar. Willem II heeft dit noodlottige rol gespeeld m het Groninger streven om eindelijk terug te keren in de ere-divisie. Een dubbele nederlaag van de noordelijken in het pinkster- weekeinde (0-1 in Groningen, 2-0 in Tilburg) kostte FC Groningen de beslissende punten in de race ROTTERDAM (GPD/ANP) - Theo Laseroms' heeft zich de verbol genheid op de hals gehaald van de beheersraad van FC Dor drecht. Gisteren liet de Brabant se trainer telefonisch weten, dat hij toch maar niet naar DS'79 komt, aangezien hij morele ver plichtingen heeft aan de sponsor van zijn huidige club, FC Vlaar- dingen. Eerder verklaarde Lase roms zich bereid om in Dordrecht te komen werken. Arie Romijn, die het afgelopen seizoen door Feyenoord werd uitgeleend aan FC Groningen, komt in de toekomst uit voor FC Den Bosch. Ook Sjaak Edelbloed, een andere Feye- noorder, komt volgend seizoen uit voor deze club, zij het op huurbasis. Joop van Daele mag niet naar Excelsior. De stichting Feye noord, dat is de amateurtak van de Rotterdamse club, verbood Olympiakos weigert duel om Griekse titel te spelen ATHENE (Reuter) - Olympiakos heeft geweigerd tegen AEK Athene een beslissingswedstrijd te spelen om het Grieks voetbal kampioenschap. De club voelt zich benadeeld door de scheids rechter in de laatste competitie wedstrijd op Kreta tegen He- raklion. De scheidsrechter wei gerde tot tweemaal toe een straf schop toe te kennen. De wed strijd eindigde nu in een gelijk spel: 3-3. Olympiakos protes teerde tegen het resultaat. In af wachting van de uitslag besloot de ledenraad van Olympiakos met 590 tegen 15 stemmen ver stek te laten gaan bij de beslis singswedstrijd tegen AEK Athe ne. Deze laatste club kan zich nu Grieks kampioen noemen, tenzij het protest van Olympiakos, dat twintig keer de titel veroverd^ wordt toegewezen. Van Daele namelijk om bij Ex celsior te gaan voetballen, nadat Stephan eerder het sein op groen had gezet namens de Sportclub Feyenoord. Aad Kila van FC Den Haag tekende gisteren een drieja rig contract bij FC Twente. Kees Krijgh van PSV tekent van daag een contract bij Cercle Brugge, waarvan Leo Canjels trainer wordt. De overeenkomst geldt voor 2 jaar. Krijgh is de tweede PSV'er die naar België vertrekt. Gerrie Deijkers gaat naar Beringen. Oud-Feyenoord trainer Boskov tekende gisteren een contract voor twee jaar bij Real Madrid en Sparta-spits Sammy Morgan keert terug naar Ierland. Er is een kans dat mr. Jacques Hogewoning (oud-voorzitter be taald voetbal), zich gaat be- oefenwedstrijd gespeeld tegen een selectie van de afdeling Lim burg. I Het Joegoslavische voetbalelftal heeft gisteren in Zagreb in een vriendschappelijke wedstrijd Italië met 4-1 verslagen. Bij de rust was de stand 2-1. Oostenrijk won in Wenen met 4-3 van Enge land. Het was de eerste overwin ning van Oostenrijk op Engeland sinds de sensationele 3-2 in Lon den van veertien jaar geleden. met Excelsior en de mogelijkhe den op promotie werden na de recente deceptie vrywel nihil, al veinsde trainer Theo Verlangen nog in een revanche te geloven. Geen aanhanger van FC Groningen heeft echter vertrouwen in een gunstige wending, al was er in het zonder enige wanklank verlopen duel aanvankelijk volop bewon dering voor de knappe acties van de thuisclub. Niet het pressie voetbal van FC Groningen maar hef knappe tactische tegenspel van Willem II kreeg echter een beloning. De briljant spelende Erwin Koeman mocht zijn elftal vooral in de richting van doelman Samardzic sturen, Willem II bouwde rond de 16 meter-lijn een solide afweermuur op en haalde uit felle gevaarlijke counters het maximale rendement. Van Geel scoorde in de 14de minuut. Ha- vermans benutte na 52 minuten een strafschop nadat Hiddink te genstander Broeken ten val had gebracht en Bastiaansen be kroonde het duel voor Willem II na 71 minuten: 0-3. Groningen- trainer Verlangen moest de visie van zyn collega Henk de Jonge wel beamen: "Wie in een uitwed strijd een dergelijke overwinning behaalt, gooit bijzonder hoge ogen" FC Groningen-uitblinker Koeman in duel met de Tilburger Van Geel Door een karige 1-0 zege op Telstar heeft Fortuna SC de leiding in het klassement van de na-competitie veroverd. Geen hoogstaand duel, maar wel uiterst spannend. Kampioen in het missen van kan sen was Fortuna SC, dat de enige treffer scoorde uit een strafschop (12de minuut). Engbersen was de maker, nadat Wetzels door Kuut onderuit was gehaald. De andere vijftien riante scoringsmogelijk- SCHAKEN - Jan Timman is giste ren in de achtste ronde van het internationale schaaktoernooi van Portoroz (Joegoslavië) remi se overeengekomen met de Joe goslaaf Bruno Parma. Timman neemt na acht ronden met de Brit Tony Miles een gedeelde vierde plaats in met 5.5 punten. De Hon gaar Zoltan Ribli staat eerste met 6.5 punten. heden konden niet worden be nut Fred Bischotwasna het mes incident weer helemaal de oude. Zijn opponent Hans Zuidersma stak hij meer malen de loef af. De Telstar-aanvoerder "Ik stond mijn manneke wel. Alleen toen het publiek begon te schreeuwen van "Bischot dood" kreeg ik het even benauwd" Ondanks de 1-0 zege verscheen Jean Colombain witheet in het spelershome: "Als je met zulk voetbal in de eredivisie moet ko men, dan schei ik liever uit Heb je het (eden? Vijf\an ons tegen twee van Telstar en ze kunnen nog niet scoren. Allemaal te zelf zuchtig" Fortuna SC 3 2 1 4 4-2 Willem II 3 2 0 1 4 5-4 Telstar Groningen 2 10 12 3-1 2 0 0 2 0 0-5 11 i met het reilen en zeilen van de FC Volendam. Tijdens een bijeenkomst van de BV Vrienden van Volendam (geldschieters) werd zijn naam genoemd als een van de kandidaten voor het direc teurschap van deze BV in de va cature Ligthart. Op 25 juni wordt over deze benoeming gestemd Ook de Amsterdammer J. Wer- gen is kandidaat voor deze func tie. De kans dat de BV het gehele bestuur van de FC Volendam demissionair wil verklaren is niet denkbeeldig. Amateurs In de nacompetitie bij de zondaga mateurs in de hoofdklassen A en C zijn gisteren twee wedstrijden gespeeld. In Haarlem speelde EDO gelijk tegen RVC (2-2\ waardoor RVC zich van deelne ming aan de strijd om de KNVB- beker verzekerde. In de hoofdklasse C speelde RKC in Waalwijk met 1-1 gelijk tegen DESK. Geldrop moet in de laat ste wedstrijd op eigen terrein te gen RKC één punt behalen om zich eveneens te plaatsen voor de bekerstrijd. Willeke van Ruiten, Mary de Heiligerberg, Ria Desaur en Stefanie Kalker damesvoetbalkampioen J mania zyn geselecteerd het Nederlands team dat 16 tot 29 juli in Italië voor het eerst aan het toernooi om de Eu ropese titel zal deelnemen. Op de velden van het KNVB-centrum in Zeist wordt volgende week een TURIJN (ANP) - Het Nederlands basketbalteam speelt vandaag verder om de zevende plaats in het Europese kampioenschap. De vraag blijft of meer, in de toe komst, haalbaar zal zijn. Niet omdat de ploeg de potentie mist om verder te reiken, wel omdat het in de huidige maatschappe lijke situatie voor een aantal van de echt Nederlandse spelers on mogelijk is meer tijd te investe ren in de sport die hen in Turijn samenbrengt tegen een dagver goeding van 12 gulden en 50 cent. P/Leiden-speler Harry Kip, goed voor een dikke 150 wedstrijden voor Nederland, acht het zelfs waarschijnlijk dat dit toernooi voor hem het laatste zal zijn om dat basketbal de verliezer wordt in de strijd tussen sport en werk "Ons basketbal", zegt Kip, "staat op de kruising. Je moet meer doen om meer te bereiken, maar wij kunnen dat gewoon niet. Cees Akerboom speelt hier in zijn vakantie. Hij heeft 40 dagen on betaald verlof moeten opnemen om Europese bekertoernooien te kunnen spelen. Ik zou het op mijn MAVO en met mijn basket- balbond onmogelijk kunnen vol houden als ik niet zo ongelooflijk veel medewerking had van colle ga's en van de kinderen. Collega's nemen mijn uren over, de kinde ren komen vaak op zevende en achtste uren, om mij op andere dagen te ontlasten. Maar om de tijd aan basketbal te geven die op dit niveau noodzakelijk is, zou ik tien lesuren minder moeten ne men. Dan echter heb ik geen garantie dat ik mijn baan kan houden. Topsport past in wezen niet in ons spel". "In Frankrijk hebben de spelers een overeenkomst gesloten. Zij stellen zich onvoorwaardelijk be schikbaar tot na de spelen van 1980, de staat garandeert dat zij na die periode in hun baan kun nen terugkomen. Bij ons echter liggen banen in het onderwijs niet voor het oprapen, daarom moet ik een keus maken. Gege ven deze situatie zeg ik, voor de Nederlandse spelers (bij de Ame rikanen ligt het iets anders) is het zo nauwelijks langer mogelijk. Wij hebben ervaren dat onze voorbereiding te beperkt is ge weest. Wanneer wy, net als Spanje, in het B-toernooi hadden kunnen spelen, hadden wij hier waarschijnlijk de finale-groep bereikt" Frankrijk heeft in de eerste wed strijd van het troosttoernooi (7e tot en met 12e plaats) van het Eu ropese basketbalkampioen schap. een overwinning geboekt op Griekenland. De uitslag was 76-74. Voorts versloeg Polen Bei en- BMC 110-84. Joegoslavië versloeg in de finale- groep Tsjechoslo wakije met 97-79. Bij de rust leidde de we reldkampioen reeds met 50-43. In de tweede wedstrijd voor de fi- nalegroep zegevierde Italië met 90-78 over Israel. Bij rust leidde Italië met 43-42. WOERDEN (ANP) - Pastoor Hart- mann van het Zuidlimburgse ge hucht Geulle heeft in zyn strijd tegen de organisatie van de Ne derlandse kampioenschappen wielrennen op de weg tot nu toe een succesje geboekt. De profs mogen zondag 24 juni pas om half een s middags van start gaan, zo dat kerkgangers op de normale tgd het heiligdom van Hartmann kunnen bereiken en ook - onge stoord door de wielrenners - kunnen verlaten. De pastoor zou het liefst de wieler kampioenschappen op 23 en 24 juni compleet boycotten, maar omdat het gemeentebestuur van Geulle by deze gelegenheid lan delijke bekendheid gaat genieten is hy een soort Don Quichotte. Niettemin heeft de herder van de parochie Geulle nog persoonlijke acties aangekondigd, zoals by- voorbeeld op de bromfiets tegen het peloton inrijden. De kampioenschappen op de weg voor dames, amateurs (23 juni) en de beroepsrenners f24 juni) gaan in elk geval door. Knetemann w int proloog ZURICH - De Nederlandse we reldkampioen Gerrie Knete mann heeft gisteravond in Zurich de proloog gewonnen van de 43ste ronde van Zwitserland. Hij versloeg de Belg Daniel Willems met 0.6 seconde voorsprong. Knetemann legde de tijdrit over vier kilometer af in 5.43.1, met een gemiddelde snelheid van 41.900 km per uur De Zwitser Bruno Wolfer legde beslag op de derde plaats, 6.7 seconden achter de winnaar. De Italiaan Guiseppe Saronni. de winnaar van de ronde van Italië, heeft de proloog van de Midi Li bre op zijn naam gebracht. In De- cazeville (Aveyron) legde hy de tijdrit over 4 km af in 4 minuten 58.6 seconden. Beste Nederlan der was Hennie Kuiper. Hy ein digde als vierde met twaalf se conden achterstand. De Pool Jan Brzezny won de zes de etappe van de amateurwieler ronde van Oostenryk Ad van Peer was de beste Nederlander iintindigdtal w in b indmif- de tijd als de winnaar. De Oosten rijker Herbert Spindler, die in de etappe derde werd, nam de lei ding in het algemeen klassement over van zyn landgenoot Ru dolph Mittcregger. Wereldrecord DRESDEN De Oostduit.se Ruth Fuchs heeft na een onderbreking van iets minder dan twee jaar het wereldrecord speerwerpen giste ren in Dresden tydens interna tionale atletiekwedstryden weer in handen genomen. Fuchs over brugde een afstand van 69.52 me ter. waarmee ze twintig meter verder gooide dan Kathy Schmidt (VS).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15