GESLAAGDEN Boeiende opening van schaakvierkamp Favorieten nu al geëlimineerd to unieke kollektie Brfii Magere yoghurt halve liter tjjdeljjk é^Cheste Ajax verliest duel tegen River Plate LEZERS SCHRIJVEN DINSDAG 12 JUNI 1979 Sosonko iets te gretig tegen Karpov WADDINXVEEN - De Kats schaakvierkamp heeft gister middag een uiterst boeiende openingsronde gekend. De vier schaakmatadoren hadden er in de Waddinkveense raadszaal duidelijk zin in, waardoor het publiek twee levendige partijen met wisselende kansen voorge schoteld kreeg. Hort berustte te gen Kavalek uiteindelijk in remi se. Sosonko deed zijn uiterste best om wereldkampioen Karpov te vloeren, maar moest dit beko pen met een weinig hoopvolle af gebroken stelling. Dit duel wordt vandaag in het Haagse hptel Des Indes voortgezet. Het is evenwel waarschijnlijk dat Sosonko zon der verder spelen zal opgeven. De meest interessante partij brach ten Hort en Kavalek op het bord. De met de zwarte stukken spe lende Hort sloeg de, na successen van Kortsjnoi, weer in zwang ge raakte Winawer variant van de Franse opening in. Zijn gewezen landgenoot Kavalek probeerde het op de 10e zet met het afwij kende g3 normaal is Le2maar nadat hij op de 12e zet verzuimd ADVERTENTIE □1 kamsteeg Kamsteeg biedt gewoon meer. Magazijn geopend za terdags van 9.00-12.00 in Leiderdorp en Oegst- geest banden aanbieding! continental alle typen 25% kortingl tijdelijk aanbod □I kamsteeg Felle reacties. "Het is onvoor stelbaar dat iemand die met grote inzet en bewogenheid zijn werk doet en al zes jaar het vertrouwen geniet van de studentenecclesia door bisschop Gijsen zonder meer aan de kant wordt gezet, zo genaamd omdat de betrokken pastor niet door de bisschop is benoemd". Dat zegt het stich tingsbestuur van de studente necclesia Maastricht naar aanlei ding van het besluit van studen tenpastor Van der Ven om niet langer meer als priester te func tioneren binnen de studentenpa rochie, en dit op grond van een recent ingrijpen van de bisschop. "Als op die manier in de kerk wordt geregeerd, vrezen wij dat daarin binnenkort alleen nog maar plaats is voor regels en niet voor levende mensen", aldus de verklaringen. Ook het landelijk beraad van stu dentenpastores heeft van zijn verontwaardiging doen blijken. In een verklaring zegt het, dat wat in het Maastrichtse studenten pastoraat in de loop der jaren is gegroeid niet mag worden be lemmerd. Door een handelwijze als van bisschop Gijsen worden ook de pogingen van de bis schoppenconferentie om uit de bestuurlijke impasse te komen ernstig geschaad, zo menen de Nederlandse studentenpastores. De hervormde en gereformeerde kerkeraden van Maastricht vin den het verbod dat de paters je- zuieten Anton Helt (Citypasto raat) en Frits van der Ven heeft getroffen, "menselijk onwaar dig". Zij beschouwen de beslissing van mgr. Gijsen als een "heilloze weg". "Jonge mensen krijgen een totaal verkeerd beeld van de kerk door de starre houding van een bisschop die suggereert dat ker ken alleen maar wetsinstituten zouden zijn". Naar Zuid-Afrika. De gerefor meerde synodevoorzitter ds. A. C. Hofland is met dr. A. Kruys- wijk van de commissie "oecume ne buitenland" naar Zuid-Afrika vertrokken voor bijwoning van de synode van de Nederduits Ge reformeerde Kerk (zwart). Van de Hervormde Kerk gaan synode- voorzitter ds. G. Spilt en secreta ris-generaal dr. A. H. van den Heuvel. Deze week kwamen hun visa plotseling af. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Ridderkerk, Valkenburg (ZH), Ter Aar, Julianadorp-Callantsoog en Windesheim E. S. Klein Kranen burg, vlootpredikant te Den Hel der, te Hoogvliet-Noord L. Ro mein Boven-Hardinxveld, te Nijkerkerveen J. Olie Linscho- ten; aangenomen naar Maasdijk (ZH) J. Delhaas Eikerzee. Gere formeerde Kerken: beroepen te Katwijk aan Zee A. C. Kersten Den Haag; bedankt voor Bergum F. de Jong Leek, voor Putten P. Melse Rotterdam. Chr.Ge- ref.Kerkcn: beroepen te Gronin gen W. Quist Den Haag-Rijswijk, te Middelburg B. Witzier Caram- bei (Brazilië). had en passant te nemen kwam hij langzaam maar «zeker in de problemen. Hort gooide er op de 18e zet een kwaliteit tegenaan, welke hem geen windeieren leg de. Plots stond de, weliswaar on gewoon, maar toch vrij veilig ge posteerde koning van opponent Kavalek n.l. volledig op de tocht! Dit voordeel leverde de zwart-- speler twee pionnen op. In de tijdnoodfase begon Hort echter wat te verslappen; de stelling werd steeds ingewikkelder, waardoor Hort, mede gezien het snel rijzende vlaggetje, het zekere voor het onzekere nam. Met de dame dwong hij zettenherhaling en dus remise af. De grootste belangstelling ging uit naar het treffen Genna Sosonko- Anatoli Karpov. In het voorlaat ste Interpolis toernooi had de Nederlandse Rus al op een haar na de winst tegen de wereldkam pioen gemist, en ook nu leek het erg goed te gaan. Openingsken ner bij uitstek Sosonko schroomde ditmaal niet om met wit de Catalaanse opening te han teren. Op de 10e zet kwam hij met een nieuwtje dat Karpov danig in de problemen bracht. Wat verrast van zijn eigen voordeel pakte de Nederlandse nummer twee de zaken vervolgens evenwel niet actief genoeg aan. Karpov rook zijn kans en wikkelde, traditiege trouw weinig bedenktijd gebrui kend, ijzig effectief naar een gun stig eindspel af. De grote troef van de wereldkampioen in dit eindspel was zijn loperpaar. So sonko haalde weliswaar nog het afbreken, maar heeft nu een stel ling die reddeloos verloren lijkt. Karpov kan met Ld3 en Ld2 de ruil van het paard afdwingen, waarna hij met subtiel spel zijn pionnen op de damevleugel do delijk richting de promotievel- den voert.De afgebroken stelling Jan Timman op derde plaats PORTOROZ - Na de zevende ronde van het internationale schaak toernooi in Bléd (Joe) staat Jan Timman op een gedeelde derde plaats. Timman kwam gisteren remise overeen met de Joego slaaf Jelen. De Deen Larsen en de Hongaar Ribli delen de kopposi tie. Zij hebben een half punt meer verzameld dan Timman. Naast de Westduitser Robert Hübner hebben zich ook de beide Israëli's Grünfeld en Kagan ge plaatst voor het interzonale toer nooi in Riga. De drie spelers ein digden bovenaan in het zonale toernooi van Luzern. De kwalifi catie van Kagan geeft waar schijnlijk problemen. Het is niet zeker of deze ex-Rus een ii sum krijgt ziet er als volgt uit wit Kg3, Pc2. Lb7, pionnen a2, b3, f3, h3; zwart Kd6, Lb5, Lc3, pionnen a5, b4, h6, f5. Voor morgen staan de partijen Hort-Karpov en Kavalek-So- sonko op het programma. RUUD DOBBELAAR De partij Kavalek-Hort verliep als volgt 1 e4;e6, 2 d4;d5,3 Pc3;Lb4. 4 e5;c5, 5 a3;Lxc3 6 bc3;Pe7, 7 a4;Pbc6,8 Pf3;Da5,9 Ld2;Ld7,10 g3!?;0-0-0, 11 Lh3;f5, 12 Lg2;h6, 13 h4;Dc7, 14 Lcl;cd4, 15 cd4;Pb4, 16 Kd2;Le8, 17 La3;Pbc6, 18 Ld6?!;Txd6!, 19 ed6;Dxd6, 20 Kcl;f4, 21 Pe5;Pxe5, 22 dxe5,Dxe5, 23 Ta3;Pc6,24 Tel;Dd6,25 Tc3;Db4, 26 Dd2;Dxa4, 27 Df4;d4, 28 Tb3;Dal schaak, 29 Kd2;Da5 schaak, 30 Kdl;Dal schaak, 31 Kd2;Da5 schaak. Remise LSG Het eerste LSG snelschaaktoernooi in de serie van vier is gisteravond gewonnen door Charles Kuypers. In de beslissende vijfde ronde wist hij naaste rivaal Peter Gelp- ke de baas te blijven en daarnaast ook zijn overige twee duels te winnen. Door dit resultaat ein digde hij met één punt voor sprong op Gelpke als eerste. ADVERTENTIE zet. Sosonko volgt de verrichtingen In de Rijnlandflat hadden zich 28 deelnemers verzameld om elkaar volgens het Zwitserse vierkam pensysteem in vijftien partijen te bekampen. Ondanks een snelle nederlaag tegen Rinie Kuyf ging Kuypers al spoedig fier aan de leiding. Een nederlaag in de voorlaatste vierkamp tegen zol derkampioen Gelpke gooide evenwel roet in het eten van de LSG-er. Beiden gingen zij nu met een score van 9!/2 punt de slot- ronde in. Kuypers nam in het riin Philidor rivaal dui delijk revanche, won ook van Kuyf en Nieuwland en finishte daardoor met een score van 12V* uit 15. Achter Gelpke kwam Ko- nings met 11 punten nog zeer na- by. De eindstand aan de kop: 1 Kuypers 12 V«; 2 Gelke llVt; 3 Ko- nings ll;4R.Kuyf 10;5Mieremet 91/»; 6-8 Nieuwland, Heemskerk en Liem 9. Komende dinsdag wordt de tweede serie van dit sfeervolle vluggergebeuren af gewerkt, waarbij deelname weer aan een ieder vrij staat. Kont in Leiden de meest exclusieve meubelen van Nederland bewonderen ffc« De allergrootste kollek tie originele Engelse rundleren^ zitmeubelen van Nederland. Oog strelende zitgroepen en fauteuils van ven klasse. In alle kleuren en modellen staan deze stijl meubelen op u te wachten. NIEUWE RIJN 9. LEIDEN TEL 071-122144. Tijdens tennistoernooi De Munnih LEIDEN - Eerder dan werd ver wacht zijn in het toernooi van de Munnik de geplaatsten gewipt Voor de grootste verrassing zorgde gisteren Jan Willem Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. LEIDEN - Aan het Christelijk Lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft zijn de onder staande kandidaten geslaagd in juni 1979 V.W.O. - G. Achterberg, E. van Ark, B. Arps, H. Bakker, J. Bakker, L. Bakker, J. van den Berg, S. van den Berg, M. Bin nendijk, M. Blonk, R. Bogaards, D. van den Bogerd, K. Bons, D. van den Bos, A. de Breuk, M. Broeken, W.J. Buma, P. van der Bijl, A. Capel, P. Chaudron, J. Coorens, D. Corpel, P. van Daalen, M. van Dalen. J.W. Downer. J. Driebergen, K. Driebergen, G. van Driel, J. Dubbel dam, A. Duiser, M. Duysman, S. Eike lenboom. A. van Elteren, M. Feijlbrief, M. Goudzwaard, I. de Groot, W. de Haan, Haeringen, E. van Haeringen, E. T. Paap, J. Pals, E. Pieper, J. Poel, H. Postema, C. Prast, T. Reitsma, P. Rethmeier, K.P. Roest, H. Roggeveen, M. Rompes, W. de Roos, T. van Rijn, P.J. Schep, R. Smit, R. Snel, R. Sorgedrager, M. Souverijn, E. Sprong, K. van der Spijk, M. Stegenga, I. Stolk, D. Swart, A. Teijgeler, P. Veer, M. van der Ven, W. Verkerk, H. Viertelhauzen, R. Vogelen- does. M. Verloop, K. de Vink, H. Visser. zang, P. Wind, E. de Wit, H. Wories, H. van 't Wout, C. van Wyk, A. van der Zee, A. Zielhuis, R. Zuur. HAVO - A van Baaren, R. Beekhuis, H. Bekooy, R. van den Berg, M. van Berge- Henegouwen, I. Borst, S. Botermans, T. Halsema, F. Hartevelt, A. Hartman, Bouknecht, L. Brama, B. Brinks, K. den Broek, C. Bruins, A.M. van Donk, B. Eisenga, R. Frederiks, T. Giberius, P. Go, I. van Goeverden, G. van der Goot, T. H. den Hartog, C. Hazenberg, N. Heem- rood, M. Heemskerk, P. van Herwaar den, A. van Hespen, H.J. Hietbrink, J. Hogervorst, W. Honders, K. Hortensius, Goudzwaard, M. Gravendeel, M. T. Huisman, M. Huivenaar, H.Huyzer.A. Haestregt, C. Ham, R. Hankart, H. Har- Janssen, B. de Jong, M. de Jong, R. de tog, H. Heemskerk, W. Hegeman, A. Jong, A. Jongejan, H. Jongeleen, C. gg Kamp, W. Kanbier, R. Keller, H. Kern, M. Kerst, T. de Kluyver, C. Klijn, W. Kok, K, de Koning, J. Kraaijveld, R. Krans, F. Langeraar, H. Lieffering, C. Liem, H. Liere, J. de Looff, L. Loovens, A. var Luyt, J. Macdaniel, J. van der Meer, P. G.J. de Jong, K. Kelder, P. Klein, R. de Knegt, C. Koenen, F. Kolff, M. van der Kraan, A. Kreuze, J. Kromhout, J. van der der Laken, W. Landesbergen, P. Lau- ~t. van Leeuwen, M. Lignac, Y. van ADVERTENTIE PROVESTE MODE, HAARLEMMERSTRAAT 149, LEIDEN REISBURO CEBUTO. DOEZASTRAAT, LEIDEN van der Meij, S. Meijers, M. Moedt, E. Loenen, H. Maaskant, A. Mentink. M. Mollenaar, E. Moolenaar. A. van der Merbis, A. van der Meij, B. van der Meij, Bruin. Eerst bleef hij in een spannende drie- setter Alfred Gelevert de baas, 3-6, 6-3- 6-1 en alsof hij met dat wapenfeit nog niet voldoende de aandacht op zich had gevestigd, schakelde hij later de nummer vier geplaatste speler Arnold van der Capellen uit. Daarvoor had hij maar twee sets nodig, zy het dat de marge minimaal was, 6-4, 6-4. Het gemengde gerecht dat hij in zijn eerste optreden op de Mun nik de kijkers voorschotelde had naast de uiteraard fraaie winners, die hij gewoon in de tas heeft, ook (en teveel) bizarre afzwaaiers. Jan Willem Bruin verblikte of ver bloosde niet bij de incidentele "big shots" van Van der Capellen. Hij tenniste gedegen naar de winst. De jeugdige Mark Nije kwam tegen de nummer twee ge plaatste Erik van der Pols niet toe aan ontplooiing van zijn stellig niet geringe tenniskwaliteiten. Daarvoor was het tempo, dat de geroutineerde van dei Pols hem dicteerde, te hoog, 6-2, 6-1. Dat Jaap Temminck met zijn nog altyd jagende spel zou winnen van de solide, maar toch wat minder gemakkelijk over het gravel gaande Jan de Groot met wie hij vele malen een succesvol dubbel vormde, zou winnen stond eigenlijk al bij voorbaat vast. Niet dat het zo gemakkelijk zou gaan: 6-2, 6-3. Terwijl het bij De Groot gisteren allemaal niet zo best wilde lukken, ging het bij Temminck naarmate de strijd vorderde steeds beter. De man, die nog maar een jaar of twee ge leden steevast tot de geplaatste spelers behoorde, Bram Madera, was snel klaar met Thijs Collé, 6-3, 6-3. Het is nog altijd zo dat alleen goed volgehouden tempo- spel Madera op de knieën dwingt. Het zijn er niet zoveel die dat conditioneel presteren. Bij de dames won Kann Braakman in drie sets van de vinnige vol- houdster Inge van Zuuren, 5-7, 6-4, 6-3 en bedwong de vast heids pecialiste van Unicum, Maureen Meijer in drie sets. 6-3, 4-6, 6-2 Hanneke Rother van de Noordwykse TV. De verrassing in C was de uitscha keling van de nummer dne ge plaatste Arnoud Bennink, Ed Heegeman van de Leidsche Hout verstoorde zijn enkelspelillusies voor dit toernooi met gevarieerd spel. Mark Nije liet zich als num mereen geplaatste niet verrassen door Goemans, 6-3, 6-0. In het toernooi van de Rjjnkanters kwam in het HEC de nummer twee geplaatste Ed Homan op het gravel. Hij liet meteen zien dat zijn plaatsing gerechtvaardigd was door de geroutineerde B. Schipper in twee sets gedeci deerd terug te wijzen, 6-0, 6-1. Meer aandacht echter verdient de jonge Roy Mooyman die met de geroutineerde Duivenvoorde geen enkel probleem had en in soepele stijl naar een 64,6-2 zege gleed. Als hy zich in de volgende' rondes niet door zijn tegenstan ders laat intimideren kan hy stel lig voor verrassingen in dit toer nooi zorgen. Jan Pieter Hop ken de geen pardon met Stuyver, die wel een spel verdiende voor zijn dappere tegenstand maar punt loos de kleedkamer op mocht zoeken: 6-0,6-0. By dedames won de als aityd onvermoeibaar over de baan dravende Mia Smit met 7-5, 64 van A van Overloop. En het DEB kwamen zowel de no. 1 als de no. 2 geplaatste speelster in actie. No. 1 Mananne Lafav stond L.A. Zeldenrust maar vyf spellen toe, 6-2, 6-3 en no.2, Ma rijke Pleket vond tegen J. de Mooy een spel voldoende. 6-16-0. FRANK BONTE. ADVERTENTIE BUENOS AIRES - Ajax heeft de eerste vriendschappelijke wed strijd van de trip door Zuid-Ame- rika verloren. River Plate hield de landskampioen in Buenos Aires op 3-2 in een tumultueus verlo pen wedstrijd. In dc tweede helft liep het volledig uit de hand en moest arbiter Nitti twee spelers uit het veld sturen. Ajacied Ling en Argentyns international Lu- quc. An esen en Tahamata I Alfredo Di Stefano keert weer te rug by Valencia. De voormalige vedette van Real Madnd werd gecontracteerd als opvolger van de ontslagen Franse trainer Do mingo. By Valencia, waar Di Ste fano al eerder werkzaam was, spelen stenen ais Bonhof en Kempes. P. Meijer, J. Middeldorp, N. de Mooy, M. Moraal, E. Muller, J.W. Munnik, A. de Muijnck. E. Nagtegaal, K. van der Neut, L. van der Niet, R. Onvlee, H. Oosthoek, J. van der Ploeg, R. Pohlman, A.J. Pool, L. Postma, C. van Riet, C. Rietdijk, R. Rozendaal, R. Schonenberg, B. Schoon- derbeek, H. Schutte, J. Selier, D. Spek snijder, G. Sutterland, A. van der Tang, G. Tooien, E. van Tol, N. Toole, D. Ver- ADVERTENTIE K. Visser. E. van Vliet, H. Vonk. A. de Vries, W. de Vries. H. Vriezen, P. Waarts, A. Walen. M. Wassenaar. A. de Wekker, C. Wentholt, G. van der Werf R. Winter, C. Wolthaus, M. Zaalberg, L. Zandber gen, A. Zwaan. MAVO - I. van der Berg, R. Bouwmees ter, R. Csorba, K. Davelaar, J. Doorduin, W. Edelaar. L. van Es, J. Gravekamp, M. de Haas, S. Heemskerk, F. van der Horst, S. Kartaram, A. Kerner, M. Kollau, C. Kool, M. Kruider, A. Lancel, M. Langen- bach, B. Leihitu, H. van der Linden, R. Ie Mair, A. Molendijk, L. de Ruiter, L. van Rij, R. Schroder, J. Serné, H. Solingen. J.P. Spelt, N. Stikvoort, S. Stokdijk, W. Stuifzand. C. Tukker, A. Vendrig. R. Vontsteen, E. de Vos, E.J. Vriezen. P. van Werkhoven. T. van Wickevoort- Crommelin, D. Zwaan. Erg nieuw. Airconditioned. C ontessa voor exclusie>e modescboenen en tassen. Donkersteeg 12-14. Leiden. TeL 071 - 142738. NSdienstregeling Nu opnieuw de wijziging in de NS- dienstregeling ingegaan op 27 mei jl onjuist in de publiciteit is gekomen - in dit geval als gevolg van een uitspraak van GS van Zuid-Holland - meen ik er goed aan te doen hierop te reageren Opnieuw werd gesuggereerd dat het aantal reele reismogelijkhe den tussen Leiden en Rotterdam is verminderd. Dit is niet juist. Het aantal intercity-sneltrein verbindingen tussen Amsterdam - Leiden - Den Haag HS - Rotter dam en verder is nog als vanouds vier per uur in iedere richting. Daarnaast is er nog vier keer per uur (zondags en na 20 uur twee keer per uOT) een treinverbinding met Den Haag CS. Verdwenen is - met uitzondering van de spitsuren en enkele ver bindingen in de lat<- avond - de stoptreindienst Leiden - Den Haag HS(-Rotterdam). Deze was/ is in de eerste plaats bestemd voor het vervoer naar/van de stoptrcinstations tussen Leiden •II Don Haag HS met L< i Ion Den Haag HS en verdergelegen stations. Genoemde stoptrcinsta tions worden nu nog aangedaan door de treinen Leiden - Den Haag CS. Voor het verkeer tussen Leiden en DonHoogHSon vordarwMoado nu verdwenen stoptreinen nau welijks van belang in verband met de langere rytyd en omdat deze treinen loch in Den Haag HS ingehaald werden om overstap te bieden. Op de eerdergenoemde snelt rein verbinding richting Rotterdam. Ten slotte wil ik er op wijzen dat deze brief niet de bedoeling heeft een bijdrage te leveren ter ont krachting van de uitspraak van GS J Poort man. Pagan ïnistraat 10. LEIDEN Israel Het artikeltje donderdag in deze krant onder de kop "Meningover Israel veranderd' waann tot ui ting komt dat onze soldaten in Libanon over Israel anders zyn gaaij denken - noopt Rljj 1..I m i weef wat betreft de uitlating van sergeant Ronald van Koon waar hy zegt "Per slot van rekening zijn de Palestynen ook hun land uitgezet". Hy wekt namelyk de indruk dat zy door Israël verdreven zyn. Inder daad zyn ze hun land uitgezet, maar wel te verstaan door hun ci gen leiders, die daar wel een goe de reden voor hadden Want toen de legers van Irak. Syné, Jordanië, Egypte en Saoedi Ara bic de oorkig tegen dc jonge staat Israel begonnen, gelastte dc toenmalige secretans-gencraal van de Arabische Liga. Azzam Pascha de Palestyncn. hun ste den en dorpen te verlaten. Dat was nodig om de Arabische troepen voldoende beweging*- vnjdhcid te geven om dejoden de zee in te jagen. Wie desondanks in Israel bleef noemde men landverrader. On dertussen wonen er zo tussen de driehonderd- en vierhonderd duizend Arabieren in Israel, die het matcncc! heel wat beter heb ben dan hun broeders in de vluchtelingenkampen, die door de UN RA in leven worden ge houden. H. van Woudenberg Bachstr 062, Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15