Somoza in het nauw: Managua gebombardeerd Capri- Sonne Leo Tindemans boekt record voorkeurstemmen 'Europese DC-10 is absoluut veilig' Koninklijke handkus Simone Veil: kans op voorzitterschap Uw Kunstgebit Petitie vakbeweging tegen Nicaragua VvihcJk DINSDAG 12 JUNI 1979 BUITENLAND STRAATSBURG (GPD/ANP) - Boos om het huns inziens node loze vliegverbod voor de „Euro pese" DC-10, die van zwaardere constructie is dan de machines voor middellange afstanden waarmee de Amerikaanse maat schappijen vliegen, hebben de dertien Europese gebruikers van dit vliegtuig, gistermiddag in Straatsburg bijeen, een verkla ring opgesteld om de vandaag vergaderende Raad van Europe se Luchtvaartdiensten ertoe te bewegen het startverbod voor hun DC-10's zo spoedig mogelijk op te heffen. De voorzitter van deze Raad, directeur-generaal mr. H. Raben van de (Nederland se) RLD, zei echter onder geen beding te zullen bezwijken voor deze druk. De vergadering van de Raad van Europese Luchtvaartdiensten stond al lang op het programma. Voor die bijeenkomst zelf staat de DC-10 niet op de agenda. Er zal echter wel degelijk over wor den gesproken. Met het oog op die bijeenkomst had de Associa tie van Europese Luchtvaart maatschappijen besloten tot een bijeenkomst, direct voorafgaand aan de vergadering van de Raad Uit de uitwisseling van onder zoeksgegevens is gebleken dat de DC-10 door alle Europese ge bruikers als „absoluut veilig' wordt beschouwd. Ondertussen ondervinden de ge troffen luchtvaartmaatschappij en grolde medewerking van de luchtverkeersleiders, ook die van andere landen. Vertragingen bo ven Frankrijk bijvoorbeeld beho ren plotseling tot het verleden en de Nederlandse, maar die niet alleen, stellen zich dikwijls tevo ren met de maatschappijen in verbinding om te horen hoe zij hun vliegproblemen hebben op gelost. Mede daardoor kunnen de vertra gingen op Schiphol worden ge reduceerd. „We maken onze planning na al weer drie dagen vooruit", aldus Martinair, die de vervoersproblemen oplost door met andere vliegtuigen de passa giers als het even kan eerder weg te brengen dan oorspronkelijk was bedoeld. Daardoor blijft het aantal uren vertraging, voorzover daaraan niet valt te ontkomen, zoveel mogelijk beperkt Boeing 747 De KLM heeft gisteren van de Boeing-fabrieken in Seattle een servicebulletin ontvangen met aanwijzingen voor een extra con trole op de motorbevestiging aan de vleugels aan zijn Boeing-747- vliegtuigen. Een woordvoerder van de KLM heeft dit maandag middag meegedeeld. De richtlijnen die voor deze con trole door Boeing zijn gegeven, zijn opgesteld in overleg met de Amerikaanse Federal Aviation Administration (FAA). Deze ex tra controle kan volgens de KLM- woordvoerder worden uitge voerd in een periode van negen tig dagen. Dat betekent voor de KLM dat de2e extra inspectie kan worden uitgevoerd in het nor male onderhoudsschema voor de 747-vloot van de KLM. De KLM is de enige Nederlandse lucht vaartmaatschappij die over Boeing-747-toestellen beschikt. De maatschappij heeft elf van de ze viermotorige straalvliegtuigen in gebruik. PARIJS, LE BOURGET (GPD) - Nieuwe berekeningen van de NASA hebben uitgewezen dat resten van het Amerikaanse ruimtelaboratorium Skylab, die tussen 27 juni en 21 juli in de dampkring worden terugver wacht, ook in Nederland terecht kunnen komen. Op de lucht vaarttentoonstelling van Le Bourget bij Parijs heeft NASA- woordvoerder Chester Lee des gevraagd verklaard dat de stuk ken volgens de laatste, eind mei vastgestelde gegevens zullen neerkomen tussen 53 graden noorder- en 53 graden zuider breedte; aan weerszijden van de evenaar 3 graden meer dan tot dusver was berekend en daarmee tevens het gebied bestrijkend waarin Nederland ligt. Lee legt er evenwel de nadruk op dat de kans dat mensen door de brokstukken zullen worden ge raakt, zeer gering is. Als uit gangspunt voor deze stelling neemt hij het aantal meteorieten dat jaarlijks de dampkring bin nendringt. Over het algemeen worden zij niet eens opgemerkt. Geschat wordt dat jaarlijks 30 tot 90 meteorieten van meer dan 100 kilo de dampkring binnenko men, 160tot710 van lOtot 100kilo en 1050 tot 6800 stukken (3 tot 18 per dag) van maximaal 10 ki lo. Voor de restanten van Skylab zijn deze cijfers respectievelijk: 43 stukken van meer dan 100 kilo, 143 van 10 tot 100 kilo en 229 van maximaal 10 kilo. In totaal zijn dat 415 stukken, van de 500 tot 525 die de dampkring zullen bin nendringen. Veel verbrandt in zijn geheel alvorens op aarde te recht te komen, of voor een groot deel. Van rond 100 stukken wordt verwacht dat zij in zoverre op branden dat er in de laatste val van 130 kilometer niets meer van overblijft. De stukken Skylab die zeker naar de aarde zullen terugkeren, zijn het camerahuis, dat 1755 kilo weegt, de verbindingssluis van 2320 kilo en voorts 250 stukken van maximaal 5 kilo. Lee wijst erop dat de kans dat zij in zee zullen neerkomen, drie keer zo groot is als een landing op aarde. In dit verband noemt hij dat de tweede trap van Skylab, die in 1975 met een gewicht van 35.550 kilo de dampkring binnendrong, ten zuiden van de Azoren in de Atlantische Oceaan terechtge komen is. Skylab beweegt zich thans op een niet-elliptische hoogte van 246 kilometer boven de aarde voort met een snelheid van ruim 56 ki lometer per week. Is het zover gedaald dat het de dampkring binnendringt, dan spat de zaak uiteen en grote delen verbran den. De stukken die de aarde „halen", komen binnen het ge noemde gebied neer op een ter rein van maximaal 180 kilometer breed en 7200 tot 10.800 kilometer lang. Van de 79 ton die Skylab op dit moment weegt, zal alles bij el kaar 27 ton op de aarde terecht komen. Tegenover de opmerking dat geen volk ter wereld er prijs op zal stellen de restanten van Ameri- ka's ruimtevaartactiviteiten op zijn dak te krijgen, komt Chester Lee in eerste aanleg met een ty pisch Amerikaans verweer „Wij willen ook niet dat vliegtuigen omlaag komen. Tegelijk mag worden bedacht dat bijna alle volken een groot voordeel heb ben bij de ruimtevaart. Dat na afloop de stukken weer op de aarde terugkomen, is de andere kant van de medaille". Maar later geeft hij toe dat zoiets inderdaad eigenlijk geen pas geeft, en de NASA zint op me thoden om herhaling te voorko men. Maar waarom zulke metho den dan nu niet reeds in praktijk gebracht? „Dat zou te duur wor den. We hadden er niet op gere kend dat zoiets zou gebeuren, in die zin, dat we niet hadden ge dacht dat de overblijvende stuk ken zo zwaar zouden uitval len" ,Wat wij in de toekomst zullen doen, is de Skylab's opnieuw ge bruiken, ze herstellen of, als dat alles niet mogelijk is, ze weg te schieten in de richting van de zon. Dat is zeer wel mogelijk en dat lijkt ook een goede oplossing te zijn voor de afvoer van radioac tief afval". Er is, aldus Lee, intussen nog wel een kleine mogelijkheid de lan dingsplaats van de Skylab-resten enigszins tevoren te bepalen. „Wanneer Skylab dicht bij de dampkring komt, zien we met behulp van de nog aanwezige energie in Skylab nog wel kans het laboratorium een paar keer te laten tuimelen, zodat de snelheid wordt afgeremd en Skylab boven een oceaan de dampkring bin nenkomt". „De kans om hierin te slagen, is echter mede afhankelijk van en kele andere factoren, in het bij zonder de activiteit van zonne vlekken. Wanneer zij groter wor den en minder energie uitzenden, wordt de kans dat Skylab eerder de dampkring binnendringt ook groter. En dat hebben wij dan niet in de hand". Precies 10 jaar (21 juli) nadat de NASA-mens voor het eerst een voet op de maan zette, mag de slordige te rugkeer van Skylab op aarde op nieuw een „reuzenstap" van de NASA worden genoemd. Koning Hoessein van Jordanië deelt een handkus uit a Koningin Noor en Valéry Giscard kijken toe. De Hoesseins zijn op het ogenblik in Frankrijk vo a de F ranse president Giscard d'Estaing (Van c correspondent) BRUSSEL - Een miljoen voorkeurstemmen voor Tindemans. Dat was giste ren de politieke bom die in de Belgische politieke we reld insloeg. Dit nieuwste record aan voorkeur stemmen betekent im mers dat de oud-premier die sinds drie maanden voorzitter is van de Europees Parlement (Van c correspondent) BRUSSEL - Simone Veil maakt een goede kans voorzitter van het eerste rechtstreeks gekozen Eu ropese parlement te worden. De 51-jarige Franse minister van ge zondheid behaalde zondag een klinkende overwinning als aan voerder van de „Union pour la France en Europe", waarin chris ten-democraten en de partij van de Franse president Giscard waartoe mevrouw Veil behoort, samenwerken. Verwacht wordt dat de Giscard-aanhangers zich bij de liberale fractie in het Euro pese parlement zullen aanslui ten. Volgens Jean Francois Pintat, voorzitter van de liberale fractie in het oude Europese parlement, zijn de liberalen aan de beurt om de voorzitter van het nieuwe Eu ropese parlement te leveren. Daarover bestaat een afspraak met de christen-democraten en de conservatieven, aldus Pintat maandag in Brussel. Mevrouw Veil, die binnenkort aftreedt als minister, heeft zich al officieel kandidaat gesteld voor het voor zitterschap. Behalve genoemde afspraak is er het politieke feit dat socialisten en christen-democraten, de twee grootste aan elkaar gewaagde fracties in de nieuwe assemblee, elkaar niet de eer voor het voor zitterschap zullen gunnen. De so cialisten zullen niet genoeg steun, van communisten en an dere groeperingen, kunnen krij gen voor een eigen kandidaat, zo wordt in Brussel verwacht. Een eventuele kandidatuur van Tweedekamervoorzitter Anne Vondeling lijkt dan ook bij voor baat kansloos. Op 9 juli komen de nieuw verkozen Europese parlementariërs in Luxemburg bijeen voor hun eer ste fractievergaderingen Daar worden de voorbereidingen ge troffen voor de plechtige eerste officiële vergadering van het Eu ropese parlement die op 17 juli in Straatsburg plaats heeft. In Luxemburg wordt echter al be slist over het voorzitterschap, alsmede de samenstelling van het zogenaamde presidium van het parlement. Ook worden dan nieuwe commissies benoemd en wordt de agenda voor de bijeen komst in juli vastgesteld. Vlaamse Christen-Demo craten (CVP), verreweg de populairste politicus in België is - van elke zeven stemgerechtigde Belgen stemde er zondag één voor Tindemans. De overwinning van Tindemans alsmede de fikse verliezen van de meeste regeringspartijen, vooral in Wallonië, betekenen een lode last voor de drie maanden oude regering van premier Wilfried Martens die zich toch al enigszins gebogen voortsleept. Tindemans was gisteren de eerste om het ef fect van zijn zege onder woorden te brengen. Hij verklaarde: ik ga mij als voorzitter van de CVP meer met de Belgische politiek bezighouden. Tindemans die vorig jaar oktober na zijn ontslag als premier in be trekkelijke stilte verdween, stuurde tijdens de campagne voor de Europese verkiezingen aan op een soort volksstemming. Berekend werd dat hij 800.000 stemmen moest halen, wilde er sprake zijn van zijn in december bij de jongste Belgische algeme ne verkiezingen gevestigde re cord van 134.000 voorkeurstem men. Gebleken is nu dus dat Tin demans overal in Vlaanderen even populair is als in zijn eigen Antwerpse kiesdistrict. Tindemans versterkte positie bin nen de CVP betekent tevens een verzwakking van de meer links ADVERTENTIE de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Als U wilt. dat Uw kunstgebit de ge hele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit. neem dan Dentolix - het speciale moderne poeder - en strooi een weinig op de gebitspiaat. U zult meer dan tevreden zi.n en alle onge makken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wilt! Dentolix is daarbij ver frissend en is een weldaad voor Uw ge hemelte Verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen georiënteerde „huismacht" van premier Martens. Dat belooft voor de nodige onrust te zullen zorgen in de boezem van de CVP, die de grootste regeringspartij is. Maar ook bij de andere rege ringspartners is het hommeles: zowel de christen-democraten als de socialisten in Wallonië verlo ren, evenals de Brusselse taaipar tij FDF. De winst ging vooral naar de Waalse liberalen die in de op positie zijn. Bij de Waalse socialisten is de stemming onder het vriespunt gezakt omdat de opeenvolgende verkiezingen alleen maar achter uitgang hebben opgeleverd. Oud premier Leburton heeft al aange kondigd dat hij niets meer ziet in de koers die door partijleider Cools is uitgezet. Een machts strijd tussen deze twee Waalse kemphanen zal de stabiliteit in het regeringskamp evenmin be vorderen. Tweede winnaar na Tindemans wa ren de Vlaamse socialisten, die sinds twee jaar worden geleid door de jeugdige Karei van Miert. De BSP haalde voor het eerst sinds 15 jaar weer eens winst, zij het zeer geringe. Men verwacht dat Van Miert nu verder kan wer ken aan de vernieuwing van zijn partij, die nu meer dan ooit het tegenwicht moet vormen tegen de CVP-staat van -de electoraal oppermachtige Tindemans. Op spoor van RAF-leden KARLSRUHE (DPA) - In de wo ning in Frankfort waar het afge lopen weekeinde de "top-terro rist" Rolf Heissler door de politie werd aangehouden, zijn voor werpen gevonden, die er op wij zen dat twee voortvluchtige RAF- leden, Siegfried Sternebeek en Adelheid Schulz, daar tijdelijk zijn geweest. Dit heelt een woordvoerder van de Westduitse procureur-generaal in Karlsruhe meegedeeld. Tot dusver zijn volgens hem geen aanknopingspunten voor nieuwe terreuracties gevonden in de wo ning, die grondig is onderzocht. MANAGUA (Reuter/UPI/ DPA) - President Anasta- sio Somoza van Nicara gua heeft gisteravond zijn luchtmacht opdracht ge geven de hoofdstad Ma nagua te bombarderen. Het lijkt een uiterste po ging van Somoza een gro te aanval van het Sandi- nistische Bevrijdings front op Managua tot staan te brengen. Gisteravond laat stegen grote rookkolommen op vanuit de zuidwestelijke buitenwijken van de Nicaraguaanse hoofdstad. In andere delen van de stad werd hevig geweervuur waargenomen na het offensief dat de linkse guerrillero's aan alle kanten op Managua hebben ingezet. Vol gens ooggetuigen zijn tientallen mensen in de gevechten omge komen. Bewoners van de zuidwestelijke buitenwijken van Managua ver telden verslaggevers telefonisch: "De vliegtuigen komen nu aan. De bommen vallen neer. Mensen vluchten overal heen". Ministers uit het kabinet van Somoza ver lieten hun huizen en installeer den zichzelf in het Intercontinen tal Hotel, vlakbij Somoza's on dergrondse hoofdkwartier, ge naamd de bunker. In Leon, de tweede stad van Nica ragua, vertelden inwoners dat de Sandinisten een tank van de troepen van Somoza hadden buitgemaakt en daarmee vervol gens regeringsversterkingen be stookten. Evacuatie Brazilië heeft de gezinnen van zijn diplomaten in Nicaragua toe stemming gegeven het land te verlaten. Een evacuatie van gezinnen van Amerikaanse diplomaten uit Ni caragua is gisteravond opge schort, omdat de Sandinisten kennelijk de enige weg naar het vliegveld van Managua hebben geblokkeerd. In Panama wordt nu een C-130 van de Amerikaanse luchtmacht gereedgehouden om Een moeder beschermt haar kind met haar eigen lichaamterwijl hevige gevechten plaatsvinden in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua. voormalige Panamese minister van gezondheid Hugo Spadafora en twee van zijn medewerkers. De Panamezen zouden met de Sandinisten hebben meegevoch ten en daarbij de dood hebben gevonden. Somoza kondigde aan hiervan protest te zullen aante kenen bij de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Doden Somoza heeft op een persconferen tie in zijn bunker in Managua gis teren verteld dat er honderden doden zijn gevallen in de laatste dagen. Hij gaf toe dat er ook in de hoofdstad zwaar wordt gevoch ten. De dictator vertelde de pers dat de Sandinisten een hoog spanningskabel hebben doen springen zodat de drinkwater voorziening van Managua in moeilijkheden is gekomen. Somoza zei ook dat er flink wordt gevochten in Chinandega, Leon, Matagalpa en Estelli. De Nicara guaanse staatsleider liet nog de identiteitspapieren zien van de ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - FNV, CNV en CLAT-Nederland hebben be sloten een petitie aan te bieden aan de consul-generaal van Nica ragua te Rotterdam. De vakbweging steunt dit initiatief van CLAT (beweging die opkomt voor de mensenrechten in Latyns Amerika) omdat meermalen is gebleken dat met name de vak beweging in Nicaragua het hard te verduren heeft gehad en nog heeft. Het regime van Somoza heeft niet nagelaten op alle moge lijke manieren vakbondskader uit te schakelen. In de petitie wordt aangedrongen op een spoed ige beëindiging van de burgeroorlog in Nicaragua door een volledige erkenning van de democratische rechten van het Nicaraguaanse volk en spoe dige vrije verkiezingen. De afschuw wordt uitgesproken over de vele moorden, arrestaties, martelingen en verdwijningen van vakbondsmensen in Nicaragua die opkomen voor hun democra tische rechten. Gevraagd wordt om de onmiddellijke vrijlating van de gearres teerde vakbondsleiders en opheldering over het lot van de ver misten. Ook wordt verzocht een einde te maken aan de onder drukking en het bloed vergieten in Nicaragua en de mensenrech ten en vakbondsrechten volledig te respecteren. Capri-Sonnc. een heerlijke, zuivere sinaasappel limonade In het handige éénpersoons-pakje met de ele gebruiksmomenten Zuiver fris in 't onderwegkofTertje

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9