CDA en D'66 nog iets beter dan voorspeld Felle kritiek op Yan Lent Vechtpartij in discotheek: man (20) gedood 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: was met een volle machine. Kamerleden vooralsnog niet naar Turkije DINSDAG 12 JUNI 1979 binnenland ZO STEMDE NEDERLAND Aantal stemmen Percentages Zetelverdeling Tweede Kamer Tweede Kamer 1977 Staten 1978 Europa 1979 Partijen Tweede Kamer 1977 Staten 1978 Europa 1979 1977 1979 (fictief) 2.813.795 2.652.280 1.492.691 452.423 177.008 140.910 143.481 79.421 77.972 287.630 2.562.654 2.658.001 1.284.287 394.105 169.703 118.601 118.082 72.108 100.479 100.618 1.721.949 2.017.692 914.661 511.590 126.397 92.005 97.196 62.639 97.137 24.956 PvdA CDA WD D'66 SGP PPR CPN GPV PSP Lijst Leschot Overigen* 33,83 31,89 17,95 5,44 2,13 1,69 1,72 0,95 0,94 3,46 33.81 35,07 16,95 5,20 2,24 1.56 1.56 0,95 1,33 1,33 30,39 35,61 16,14 9.03 2,23 1.62 1,72 1.11 1,71 0,44 53 49 28 8 3 4 2 1 1 2* 47 55 25 13 3 2 2 1 2 0 8.317.611 7.578.638 5.666.222 Op./tot. 87,49 79,10 57,82 150 150 BP en DS'70 in 1977 ieder een zetel DEN HAAG (GPD) - CDA en D'66 hebben nog iets meer winst geboekt bij de Eu ropese verkiezingen dan donderdag was voor speld. PvdA en WD ver liezen een fractie meer dan donderdag al na het sluiten van de stembu reaus was berekend. Voor het overige is de uitslag vrijwel identiek, ook de zetelverdeling CDA 10, PvdA 9, VVD 4, D'66 2, blijft ongewijzigd. CDA en D'66 bleken gisteren aan het eind van de middag, toen overal in het land de stemmen waren geteld, elk 0,7 meer te heb* ben gescoord dan de prognose die het bureau Intomart had ge maakt op basis van haar steek proef op de verkiezingsdag. De uitslagen van de Euro-verkie zingen kwamen gisteren in lang- DEN HAAG (GPD) - De reis van dne Nederlandse Kamerleden naar Turkije om daar te bezien hoe de situatie is met betrekking tot de Syrisch-Orthodoxe Turken gaat voorlopig niet door. Het drietal, de PvdA-ers Voogd en Van den Bergh en de CD A-er Scholten. is lid van de Raad van Europa. Daar dienden ze vorige maand een resolutie in over de behandeling van de Syrich-Or- thodoxe bevolkingsgroep in Turkije. Die resolutie werd be vroren na de toezegging van de Turkse ambassadeur dat de drie Nederlanders eerst maar eens ter plaatse een onderzoek moesten gaan instellen. ,We wilden graag zo snel mogelijk gaan, maar de zaak werd op de lange baan geschoven," aldus PvdA-er Joop Voogd. „Vorige week kreeg Harry van den Bergh van de Turkse ambassade in Den Haag te horen dat er geen sprake was van een uitnodiging aan ons drietal. Hij mocht wel alleen ko men maar daar voelt hij terecht niets voor. In zo'n gebied met zo veel onzekerheden en zulke slechte verbindingen moet je wel met zijn drieën gaan. Dan kun je 's avonds ter plaatse evalueren watje overdag hebt meegemaakt. Bovendien hebben de Turken duidelijk een belofte gebroken. Er is een uitnodiging geweest aan ons adres. Nadat wij onze resolu tie hadden bevroren nodigde de Turkse ambassadeur mij uit om in Straatsburg een receptie bij te wonen, waar ook de Turkse pre mier Ecevit te gast was. Ik heb daar toen persoonlijk met hem gesproken over onze reis." Vandaag gaan de drie Nederlanse leden van de Raad van Europa zich beraden over wat hen te doen staat. Vermoedelijk zullen ze hun eerder opgestelde resolu tie weer uit de ijskast halen en alsnog aan de leden van de raad voorleggen. Het uiteindelijke ge volg hiervan kan zijn dat er een officieel rapport wordt gemaakt over de positie van de Syrisch- Orthodoxe christenen in Tur kije. zaam tempo binnen; normaal pleegt het tellen aanzienlijk sneller te verlopen. De Brabantse gemeente Dongen heeft ditmaal de race om de eer ste plaats in het snel-tellen ge wonnen. Kort na tienen kwam de uitslag, dankzij de elektronische stemapparatuur, al binnen. Don gen onttroonde hiermee het Zuidhollandse Asperen, dat de laatste malen telkens de eerste was met de uitslag. Van de grote gemeenten was Rotterdam het allerlaatste binnen met de uit slag. Gelijkluidend De politici van de grote partijen reageerden over het algemeen vrijwel gelijkluidend op de uit slag als vorige week donderdag. ,De uitslag wordt vooral bepaald door de teleurstellende opkomst van de kiezers", zo zei PvdA-frac- tievoorzitter Den Uyl. „Dat voor al de Partij van de Arbeid te lijden heeft gehad onder de geringe op komst van haar aanhang is niet verrassend, maar de PvdA moet zich dit wel aantrekken", vindt Den Uyl. CDA-fractieleider Lubbers vindt dat de einduitslag van de Euro pese verkiezingen aangeeft dat kritiek op het kabinet in ieder ge val geen aanleiding is geweest om op de oppositie te stemmen. Het CDA slaat niet alleen op gemeen telijk, provinciaal en landelijk, maar ook op Europees niveau aan, zo concludeert Lubbers. Het CDA is er naar zijn mening op nieuw in geslaagd de meeste kie zers naar de stembus te krij gen. WD-fractieleider Rietkerk ziet in de uitslag van de Europese ver kiezingen geen extra hindernis voor het kabinet, alhoewel hij blijft vinden dat de verkiezingen in wezen weinig met de Neder landse politieke situatie te maken hebben. Sterk Jan Terlouw, iractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, denkt dat het verheugende resultaat voor D'66 bij Tweede-Kamerver kiezingen nog beter zou zijn ge weest. Dit gezien het thuisblijven van veel jonge kiezers, onder wie D'66 een grote aanhang heeft, al dus Terlouw. „Hoe dan ook. de verkiezingsuitslag heeft de ster ke positie van D'66 in de Neder landse politiek zonder twijfel be vestigd" De Europese lijsttrekker van het CDA, Bouke Beumer, vindt het onmogelijk in één fractie te zitten met de Westduitse CDU-kandi- daat Hans Edgar Jahn, als de be schuldigingen over diens oor logsverleden waar zouden blij ken te zijn. Hans Edgar Jahn, eer ste CDU-kandidaat in de deel staat Nedersaksen, wordt ervan beschuldigd dat hij een ex-nazi is en in de oorlog anti-semitische propaganda heeft bedreven. Het gaat om Jahns in '43 gepubli ceerde boek „De storm van de steppen" met als ondertitel „Joods-bolsjewistisch imperia lisme". Jahn heeft gezegd dat de anti-semi- tische uitlatingen buiten hem om in het boek zijn opgenomen. De laatste weken is hij echter on vindbaar. De CDU heeft hem op gedragen de beschuldigingen te weerleggen of uit de Europese politiek te blijven. Bouke Beu mer verklaarde in Duitsland in formatie gevraagd te hebben over de affaire-Jahn, maar nog niet alle gegevens binnen te heb ben. ADVERTENTIE Oude school- en studieboeken zijn geld waard; nieuwe hoeven niet duur te zijn. Bij de Slegte verkoop je de studieboeken die je niet meer nodig hebt (indien niet ouder dan zo'n 2 jaar) en koop je wat je 't volgend studiejaar hebben moet (voor zover voorradig). ff. Afrekenen gaat kontant en wat je koopt neem je M 1 meteen mee. Dóén, nog voor je met vakantie gaat /^IN Dat bespaart je tijd én geld. VjLx De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte b.v.. Breestraat 73,2311 CJ Leiden. Tel.: 071-122007. ROTTERDAM - "Ha, die prins", lijkt deze mensaap tegen prins Bemhard te zeggen toen deze gisteren het buitenverblijf voor mensapen in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp opende. Wanbeleid en gebrek aan durf' DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Van Lent (defensie) is niet be reid om de vrijstelling van mili taire dienst voor geestelijke ambtsdragers (priesters, domi nees, e.a.) af te schaffen. De be windsman wil de vrijstelling al leen opheffen voor hen, die voor zo'n geestelijk ambt in opleiding zijn. Van Lent gaat hiermee in tegen de wens van de overgrote meerder heid van de Tweede Kamer, die van de vrijstelling af wil. Dat bleek gisteren tijdens een verga dering van de defensiecommissie uit de Kamer over het dienst- plichtbeleid. De bewindslieden van defensie kregen daar een stroom van kritiek op hun beleid te horen. Van Lent werd over zijn standpunt van alle kanten aangevallen. Vol gens De Kwaadsteniet (CDA) heeft Van Lent geen enkel argu ment voor handhaving van de vrijstelling. Overigens is de CDA- fractie over dit punt intern ver deeld. Vooral de KVP-leden zijn voor handhaving van de vrijstel ling. Maar de woordvoerders van WD, PvdA, D'66 en PPR spraken zich onomwonden uit voor afschaf fing. Even leek het erop dat Van Lent toegaf, toen hij zei dat het overleg over deze zaak met de kerken nog niet is afgesloten. Maar later herstelde hij dit door te stellen dat aan afschaffing niet valt te denken. Het was slechts een van de vele kri tiekpunten. Unaniem vindt men dat er de laatste jaren een ware stroom van nota's en rapporten over het dienstplichtbeleid is ge presenteerd, maar dat van een ei gen visie van de bewindslieden geen sprake is. Zo is er nog altijd geen standpunt van hen over het rapport van de staatscommissie- Mommersteeg over de kwestie of er een vrijwilligersleger moet komen. Borgman (CDA) eiste in een motie een samenvattende nota over alle rapporten die nu op tafel liggen. Dan kan de Kamer beter dan nu met minister Scholten en staats secretaris Van Lent debatteren. Volgens de oppositie heeft de motie geen enkele betekenis, omdat Borgman weigerde de bewindslieden aan een termijn te binden. De Kamer is ook unaniem tegen handhaving van de vrijstelling wegens broederdienst. Ook op dit punt weigeren Scholten en Van Lent toe te geven. De Kamer noemt deze vrijstelling on rechtvaardig, maar volgens Van Lent moet de dienstplichtlast voor de gezinnen beperkt blijven. Bovendien lost het probleem zichzelf op, omdat het aantal ge zinnen met meer dan twee zoons slinkt. Over 10 jaar zal volgens Van Lent het aantal vrijstellingen nog slechts de helft zijn van De Kamer blijft zich ook verzetten tegen vrijstelling van dienst we gens kostwinnerschap. Scholten weigert nog altijd een daarover aangenomen motie uit te voeren. „Herinvoering van de dienst voor kostwinners kost de staat 45 miljoen aan kostwinnersvergoe dingen en dat geld is er niet". Diverse leden wilden onderzoek naar een „algemene maatschap pelijke dienstplicht", maar ook daar voelt Scholten niets voor. Borgman verweet hem „alle deu ren dicht te gooien, zonder dat deze zaak is onderzocht". Ook het plan om dienstverlaters een voorkeursbehandeling te geven bij het krijgen van (overheids-) banen stuitte op veel kritiek. De Vries (PvdA). Borgman (CDA), Blaauw (WD) en Brinkhorst (D'66) wezen dit af, omdat dan ongelijke verhoudingen worden geschapen. „We moeten geen ar- gumemten in het geding brengen die met de dienstvervulling zelf niets te maken hebben", zei De Vries. Hij kondigde aan dat zijn fractie eventueel via initiatiefwetsont werpen bepaalde veranderingen in het dienstplichtbeleid zal pro beren af te dwingen, als de defen sieleiding blijft weigeren aange nomen moties uit te voeren. De Vries zei geen enkel vertrouwen meer in met name Van Lent te hebben. Brinkhorst stelde rond uit dat de staatssecretaris weg moet. Hij sprak van een wanbe leid en van gebrek aan durf. Geen gratis heroine voor verslaafden UTRECHT (ANP) - Staatsse cretaris Veder-Smit van volksgezondheid voelt niets voor het gratis verstrekken van heroine aan drugsver slaafden. De bewindsvrouwe heeft dat verklaard in een gis teren gevoerd gesprek met leden van de Amsterdamse gemeenteraad. Onderwerp van gesprek was de opvang van de Surinaamse drugsver slaafden in de hoofdstad. De gemeenteraadsleden vinden dat voor de met druggebruik samengaande criminaliteit op korte termijn een oplossing gevonden moet worden. Ze vroegen in dat verband of de staatssecretaris bereid is mee te werken aan een experi ment met de verstrekking door een arts van heroine aan verslaafden. Maar de staats secretaris wees op de grote ri sico's die aan zo'n experiment verbonden zijn. Ze consta teerde bovendien dat er op dit moment zelfs geen gecoördi neerde verstrekking van me thadon in Amsterdam plaats vindt. Die methad on-ver strekking zou op zijn minst eerst een feit moeten zijn en vervolgens moeten worden geëvalueerd voordat aan ver strekking van heroïne kan worden gedacht, aldus de staatssecretaris. Zij wees bovendien op de we tenschappelijke publikaties waaruit blijkt dat het becon curreren van de illegale han del door het medisch ver strekken van heroïne niet zal leiden tot het verdwijnen van de criminaliteit en de illegale handel. Er zullen dan andere afzetmarkten voor dealers worden gezocht. Het middel zou dan wel eens erger kun nen zijn dan de kwaal. Ook moet volgens de staatsse cretaris worden gevreest dat buitenlandse verslaafden naar Amsterdam zullen ko men in de hoop daar legaal heroine te kunnen krijgen. De staatssecretaris herinnerde ook aan de afwijzing door de Tweede Kamer van de motie Haas-Berger waarin mede gratis verstrekking van he roïne werd gevraagd. HUISSEN (GPD) - Tijdens een massale vechtpartij bij een disco theek in Huissen heeft de 20-jari- ge Arnhemmer A. Deckers in de nacht van zondag op maandag een aantal messteken opgelopen, tengevolge waarvan hij - op weg naar het ziekenhuis - is overle den. Bij de vechtpartij liepen meer personen verwondingen op. Een gistermorgen begonnen, uit gebreid onderzoek naar de juiste toedracht wordt verricht door een speciaal rechercheteam, ge formeerd uit leden van de rijks politie te Huissen en de districts recherche van de rijkspolitie uit Nijmegen. Het team wordt geleid door kapitein Van Kampen. De officier van justitie in Arnhem, mr. Roosmale Nepveu, die met deze zaak is belast, is gistermor gen geïnformeerd over de tot dusver bekend geworden feiten. Arrestaties zijn nog niet verricht. „We weten ook nog niet tegen wie onze verdenking moet gaan. Wat wil je, in een bar-discotheek met duizend bezoekers...", aldus een rechercheur. In de omgeving van de dancing is grote ongerustheid ontstaan. Omwonenden zeggen dat het te voorzien was dat er ongelukken zouden gebeuren. „Het is hier elk weekend raak. Als 's nachts de discotheek met veel lawaai uit gaat, wordt er met lege biervaten gegooid, tuinhekken in elkaar ge ramd, ontstaan er allerlei vernie lingen en breken er steeds vecht partijen uit. Onlangs hebben ze nog een uitsmijter van de tent de pezen doorgesneden...'. Volgens officier van justitie mr. VVD: Sluiting tankstations Boerwinkel, die voor de justitie dc perscontacten onderhoudt, is het onderzoek in volle gang en bestaan er reeds verdenkingen tegen nog niet nader bekende personen uit een bepaalde groep. De dodelijke steekpartij heeft zich buiten de discotheek voorge daan, maar de vechtpartij is wel licht binnen ontstaan. Ook over de aanleiding tot de ruzie tast men nog in het duister. Vier jaar cel en tbr geeist voor doodslas BREDA (ANP) - De officier van justitie, in Breda, mr. J. van Op stal heeft gisteren voor de recht bank vier jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke tbr geëist te gen de 47-jarige beeldhouwer Th. N. uit Biesthoutakker, wegens doodslag. Deze doodslag werd gepleegd in de nacht van 11 op 12 januari op de 49-jarige pottenbakster Liesbeth Bijveld, weduwe met vier kinde ren. De beeldhouwer had met haar sinds 1977 een relatie gehad. De ten laste gelegde moord acht te de officier niet bewezen, omdat de verdachte die nacht in een opwelling een mes uit de keuken had gepakt en de vrouw daarmee had doodgestoken. De verdachte was tot zijn misdaad gekomen omdat de vrouw niet kon verwerken dat haar oudste zoon het huis had verlaten. De vrouw ging drinken en raakte geestelijk en lichamelijk in de vernieling. De verdachte kon dit niet langer aanzien en zag ook zijn eigen geluk in gevaar ge bracht. Voor de rechtbank ver klaarde de verdachte dat hij niet anders had kunnen handelen en de vrouw moest doden om haar lijden te beëindigen. Uitspraak op 25 juni. op zon da sen v 1 Zeventiende (Va parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) - Het VVD-ka- merlid Bolkestein bepleit slui ting van de benzinestations op zondag, als het olietekort aan houdt. Verder kan worden ge dacht aan een rijverbod voor au to's op bepaalde dagen per maand aan dc hand van het ken teken. aldus Bolkestein. Het VVD-kamerlid acht het invoe ren van een autoloze zondag voorlopig nog een te zware in greep, mede met het oog op de gevolgen voor de horeca-sector. Voor alles bepleit Bolkestein het handhaven van 100 kilometer als maximumsnelheid; overtreding daarvan moet volgens hem strenger worden gestraft. Verder dient om energie te besparen de thermostaat in overheidsgebou wen op 18 graden te worden ge zet, zo meent Bolkestein Het VVD-kamerlid vindt het een goed teken dat het ministerie van economische zaken onlangs heeft besloten dat de verwar ming op het departement tussen 15 mei en 15 september in principe niet meer zal branden. Hieruit blijkt dat de overheid overtuigd is van de noodzaak om energie te be sparen, aldus Bolkestein. Hu hoopt dat door middel van voor lichting de particuliere woningen dit voorbeeld zullen volgen. aanhouding fraudezaak in bouwwereld HAARLEM (ANP) - Met de aan houding gisteren van de 66-jarige aannemer A. de W. uit Velzen is het aantal verdachten in de bouwfraude-zaak in de Haarlem se regio gestegen tot zeventien. De man wordt verdacht van het vervalsen van facturen tot een bedrag van een half miljoen gul den. Donderdag 21 juni zal de Haarlem se rechtbank beginnen aan de behandeling van de zaken tegen enkele verdachten in de bouw fraude-zaak. DEN BOSCH - De 31-jarige M. Schoenmaker uit Sint Oedenro- de is gisteren om het leven geko men bu het stellen van een hei kraan op het industrieterrein de Vutter in Den Bosch. Hij kwam terecht onder een instortende kraan. Over de oorzaak van het instorten van de kraan is nog niets bekend. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7