Harde voorwaarden stellen aan bouwers in Stevenshof Duizend gulden boete voor illegaal bouwen HELE BREESTRAAT GEASFALTEERD Leer buitenlanders onze taal: tachtig procent toneelspel LEIDEN ..vj LEIDEN - Wethouder Waal (PvdA) gaat samen met zijn collega-wethouders eens nadenken over een plan van raadslid Beijen (PPR). Beijen wil harde voorwaarden stellen aan toekomstige bouwers in de Stevenshofjes-polder (het nu nog onbe bouwde groengebied ten zuidwesten van de Morswijk). Die voorwaarden moeten volgens Beijen voorkomen dat in de Stevenshof woningen worden gebouwd waaraan in Leiden helemaal geen behoefte is. Beijen wil "het Fraan- je-effect voorkomen". Hij doelt daarmee op de flats die bouwer Fraanje in de Meren wijk heeft neergezet, en waarvan het grootste deel nog steeds niet verkocht is. Beijen wil nu alleen gemeente grond in de Stevenshof verkopen als er de garantie is dat de wonin gen door voldoende Leidse wo ningzoekenden gaan worden bewoond. Als het aan Beijen ligt krijgen bouwers in eerste instan tie een voorlopig koopcontract dat ongeldig wordt zodra blijkt dat het bouwplan niet genoeg Leidse woningzoekenden trekt. Wordt wél aan die voorwaarde vol daan, dan zou volgens Beijen het bouwen kunnen gaan beginnen. Het PPR-raadslid diende zijn voorstel gisteravond in de ge meenteraad op in de vorm van een motie, bij de vaststelling van de uitgangspunten voor een glo baal bestemmingsplan voor de Stevenshofjes-polder Wethouder Waal toonde zich geïrri teerd over het voorstel. Hij vindt dat Beyen rijkelijk laat is met zijn idee. Tijdens een schorsing van de vergadering verweet hij Beij en opzettelijk moeilijkheden te veroorzaken. Praktijk Waal vroeg zich af, hoe Beijens voorstel in de praktijk werkt. Hij vreest dat wanneer onderhande lingen met bouwers zijn geopend en deze bijvoorbeeld opties op grond hebben genomen, de ge meenteraad vaak niet meer de vrijheid heeft om nog terug te krabbelen. De wethouder moet het voorstel nu echter (mede op aandrang van zijn eigen PvdA-fractie) op zijn merites gaan bekijken. Nadat Waal dit had toegezegd liet Beijen het niet meer op een stemming in de gemeenteraad aankomen. VVD en CDA toonden zich gis teravond tegenstander van het plan. Een voorstel van CDA-raadslid Kokxhoorn om minder huizen met vijf kamers in de Stevenshof te bouwen dan burgemeester en wethouders van plan zijn heeft gisteravond de eindstreep niet gehaald. Mevrouw Kokxhoorn wilde van dit soort huizen geen 40 procent maar ongeveer 20 pro cent laten bouwen. Het aantal huizen met vier kamers zou uit gebreid kunnen worden, mét de mogelijkheid eventueel een ka mer bij te bouwen. Volgens me vrouw Kokxhoorn is gebleken dat "die grote huizen" voor een groot gedeelte van de woning zoekenden toch te duur zijn. Zij kreeg alleen haar eigen raadsfrac tie bij de stemming mee. Wel werd gisteravond op voorstel van het CDA bepaald dat tenmin ste 30 procent van de huizen in de Stevenshof in de woningwetsfeer gebouwd kunnen worden. Dit door ook koopwoningen in de "beschutte sfeer" in het kader van de woningwet neer te zetten. Discussie De gemeenteraad liet gisteravond trouwens merken dat wanneer het rijk de voorgestelde verdeling van soorten huizen in de Ste venshof (met vrij veel woning wetwoningen) op de tocht zet, er opnieuw discus in de gemeente raad dient te volgen. Mevrouw Koning (PvdA) liet zelfs merken eventueel het bouwen in de pol der helemaal te willen schrappen als het geen soelaas biedt voor de Leidse woningzoekenden. Wethouder Waal liet merken zich in onderhandelingen met het rijk (dat met een bedrage voor het Stevenhofjes-plan over de brug moet komen) duidelyk te zullen opstellen. Vanaf het prille beging van de bouw in de Stevenshof moeten er ook groenvoorzieningen worden aangelegd. Als het ontwerp-be- stemmingsplan van de persen rolt moet er een "Groenplekken- plan" bij zijn, besloot de gemeen teraad op voorstel van Zonne- vylle (VVD) unaniem. De PSP stemde gisteravond tegen het hele voorstel om uitgangs punten voor de Stevenshof vast te stellen. Dit nadat de gemeente raad een PSP-amendement om te onderzoeken of er niet méér wo ningwetwoningen in de polder gebouwd kunnen worden ge bouwd, had afgewezen. Alleen PPR, D'66 en PSP zelf stemden daar voor. De PSP wijst bouw in de polder nog steeds af. Als alles doorgaat zullen er in de Stevenshof in totaal ongeveer 4000 woningen worden gebouwd. Er zullen veel kleine woningen by zijn. Er komt onder meer een NS-station aan de lijn Leid en- Den Haag, een of meer winkel centra en scholen. Inspraak Voor het begeleiden van de in spraak van toekomstige bewo ners in de Stevenshof zal een coördinator worden aangesteld, besloot de gemeenteraad gister avond. Voordat er beslissingen kunnen vallen over de aanleg van stads verwarming in de nieuwe wijk. moet een rapport van de KEMA worden afgewacht, deelde wet houder Waal gisteravond mee. Beyen wil dat er bij stadsver warming wel gebuik wordt ge maakt van de echte restwarmte van een (lieft kleine) elektrische centrale. Ook Hoekema (D'66) en mevrouw Koning (PvdA) hielden een pleidooi voor energiebespa ring door stadsverwarming. Van Zijp (CDA) vindt de gereser veerde grond voor bedrijven in de Stevenshof aan de krappe kant. Waal zegde toe te bekijken of er in bepaalde gebieden nog wat meer bedrijfsgrond in het vat zit LEIDEN - Dc Nederlandse Basalt Maatschappij heeft zich de afge lopen dagen beziggehouden met de asfaltering van een gedeelte van de Breestraat. Nadat eerder al het gedeelte tussen Rapen burg en Maarsmansteeg van een asfaltlaag was voorzien kwam in de nacht van zondag op maandag het stukje tussen Choclammersteeg en Koorn- brugsteeg aan de beurt. De gehele Breestraat is nu geasfal teerd met uitzondering van van het gedeelte voor het stadhuis. Dat staat in verband met het Vrijwilligers geven Nederlandse les aan buitenlandse arbeiders. Crescendo Het Leidse operette- en instru mentaal muziekgezelschap Crescendoheeft een uitno diging gekregen om mee te werken aan het televisie-pro gramma "Herman en de zes" van Herman van Veen. De filmopnamen zullen op zon dag 17 juni worden gemaakt. Het gezelschap zal daarvoor bijeenkomen in de Schouw burg aan de Oude Vest. Al eerder nam "Crescendo" deel aan het radioprogramma "Zing zomaar simpel een me lodie". Excelsior De herengymnastiekvereniging Excelsiorhoudt vanavond open huis in het Morskwar- tier. Iedereen die kennis wil maken met gymnastiek is van 19 tot 21 uur welkom in de zaal aan de Opaalstraat. Het is dan mogelijk zelf deel te nemen aan een proefles. Te vens zullen er door de vereni ging demonstraties worden verzorgd. Patiëntenraad, In de Merenwijk bestaat sinds het begin van dit jaar een pa- tienten raad die tot doel heeft de belangen van de cliënten van het Gezondheidscentrum te behartigen. De raad orga niseert vanavond een infor matieve bijeenkomst waarop gediscussieerd zal worden over het medicijnengebruik tijdens de vakantie. Een arts en de apotheker zullen deze discussie leiden. Verder zal op deze bijeenkomst verslag worden uitgebracht door het stichtingsbestuur De bijeenkomst wordt gehouden in het Gezondheidscentrum en begint om acht uur Aquarium De Leidse aquarium- en terra riumvereniging houdt van daag een contactavond in de kantine van de Adler-fabriek aan de Rooseveltstraat 20. De heer J. B.v.d. Hoeven uit Den Haag zal een lezing houden met als titel "Discus en De heer Van der Hoeven schreef onder meer artikelen in het maandblad "Het Aqua rium". De bijeenkomst begint om 20 uur. Rozekruisers Vanavond belegt het Rozekrui sers Genootschap de laatste lezing van het seizoen in Lei den. Het onderwerp van de avond is "De gnostieke te genwoordigheid"De bijeen komst wordt gehouden in 't Parlement,Nieuwe Rijn 54 en begint om acht uur. Nijverheid. Het departement Leiden van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt op woensdag 13 juni een lunchbijeenkomst in 't Karrewiel aan de Steenstraat 55. Na het huishoudelijk ge deelte van de bijeenkomst zal de heer B. C. Metselaar, gene ral manager van de afdeling Elonco van Philips een inlei ding houden die een globale inleiding vormt tot de micro- elektronica. De bijeenkomst begint om elf uur 's ochtends. Excursies De afdeling Leiden en omstre ken van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde organiseert de komen de weken een aantal excur sies. Vanavond begint dat men een bezoek aan het Rijk museum voor Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg. Verder is voor 27 juni een be zoek gepland aan potplan tenkwekerij in Alphen aan den Rijn en zal er bij voldoen de deelneming een tweedaags bezoek worden gebracht aan de Bundesgartenschau in Bonn. Opgeven kan men zich bij de heer A. Wetselaar, Vijf Meilaan 71, Leiden. Hengelsport DVS viste de eerste wedstrijd in de Vliet. De uitslag was: 1. J. Sinteur 4475 gram (30 stuks), 2. Th. Hoppenbrouwer 3500 (22), 3. A. Staphorst 2710 (16), 4.J. v. Rijn 2580 (16). 5. J. den Os 1565 (19), 6. H. Staphorst 2130 (13), 7. J. Helversteyn 1420 (14), 8. W. v. Loon 1880 (9), 9. F. Zandbergen 1160 (13). Hengelsport viste eveneens in de Vliet. De uitslag: 1. Ph. Ver straten jr. 2150 (27), 2. P. De- vilee 1460 (14), 3. P. Verhoef 1220 (10), 4. Ph. Verstraten sr. 940 (10), 5. A. Sinteur 690 (13), 6. R.v. Leeuwen 680(8), 7.R v. Egmond, 8. J. Brouwer 570 (10). 9. W. den Edel 530 (7), 10. H. Blansjaar 510 (4). Duivensport PV "De Reisduyf' hield een wedvlucht vanaf Noyon. De uitslag was: 1,8. C. Montanje, 2.6#.W.Kop,3.7.P.Mooten,4. C. Siecker,5.C.Strik, lO.W.v. Oosten. een onoverkomelijk probleem vormt. K&O heeft al een voortgezette opleiding voor buitenlanders en vanuit de Stichting voor bijstand aan buitenlandse werknemers "Rijn en Lek", Troef en de Werkgroep Bui tenlandse Arbeiders is overleg met de Streekschool en het Centrum voor Vakopleiding Volwassenen over de moge lijkheden van voortgezette opleidingen daar. Maar alles begint met een cursus waarin de buitenlanders de allereer ste beginselen worden bijge bracht, vaak leren ze in een jaar dan nog maar heel wei nig. "Eigenlijk is één avond per week te iveinig", zegt Leo Pe- kelsma van Troef. "Als je het goed wilt doen, zou het elke avond moeten. Want wat is dat nu helemaal, anderhalf uur per week? Wij spreken de hele dag Nederlands, maar zij spreken onder elkaar nog hun eigen taal ook, ze zitten voort durend in twee werelden. En het Nederlands is een erg moeilijke taal voor ze om te leren, dat blijkt elke keer Dat lesgeven gebeurt door vrij willigers, er zijn er al meer dan honderd in Leiden. Maar dat is niet voldoende, zeggen de organisatoren, vooral niet omdat ongeveer de helft er straks na dit cursusjaar mee stopt. Voor het nieuwe cursus jaar, dat op twaalf september begint, zijn nog ongeveer honderd nieuwe vrijwilligers nodig. Ze hebben geen spe ciale scholing of een onder wijsbevoegdheid nodig,ook is kennis van talen geen nereis- te. De speciale lesmethode is niet gericht op het leren aan onze grammatica, maar op het stimuleren van spontaan taalgebruik, uitgaande van de Nederlandse taal. Volgens Leo Pekelsma van Troef is de lesmethode voor tachtig procent gebaseerd op toneel spel. Hij zegt: "Het is vaak een spel, door pantomime de an der begrippen bijbrengen". Wat wel van de vrijwilliger verwacht wordt is dat hij of zij veel inzet en geduld ican opbrengen, bereid is zich te verdiepen in de cultuur van de buitenlander en die cul tuur te waarderen, bereid is er een middag of een avond (plus ongeveer een uur voor bereiding per week in te ste ken en zich minimaal een jaar voor lesgeven aan mannen en twee jaar voor lesgeven aan vrouwen te binden. Vrijwilligers kunnen zich aan melden bij de Stichting "Rijn en Lek", telefoonnummer 126474 (op woensdagmiddag van 2 tot 5 uur vragen naar Joke Kolthof en op donder dagmiddag van 2 tot 5 uur vragen naar Wilfred van der Wal). Zij krijgen dan een in troductiecursus van vier woensdagmiddagen of avonden die begint op 22 au gustus. Daarin wordt de les methode uitgelegd en wordt ii\formatie gegeven over de culturen van Turkije en Ma rokko. De Werkgroep Buitenlandse Arbeiders begon een vijftal jaren geleden in de Barbara- school met Nederlandse lessen voor gastarbeiders in Leiden. Inmiddels is het aantal bui tenlandse werknemers en hun familieleden hier uitgegroeid tot ongeveer tweeduizend en is het aantal vrijwilligers dat hun Nederlandse lessen geeft eveneens sterk uitgebreid. In de Barbaraschool worden nog lessen gegeven aan groepen mannen, in Vormingscen trum Troef zijn lessen voor groepen jongeren (van 17 tot 30 jaar), vrouwen krijgen in dividueel thuis les of in com binatie met een naaicursus in een aantal buurt- en clubhui zen, en er zijn voorbereidin gen voor lessen aan een groep jongeren in De Vroolijcke Ar- ke. Het motief om deze buitenlan ders. hoofdzakelijk Turken en Marokkanen, Nederlands te leren is dat ze deze taal hele maal niet of gebrekkig spre ken en het daardoor voor hen moeilijk is om in contact te komen met Nederlanders of om een beroepsopleiding te volgen. Volgens Leo Pekelsma van Troef is gebleken dat veel buitenlanders wel behoefte hebben aan verdere scholing omdat ze vaak meer willen doen dan schoonmaken, maar dat de taal daarbij telkens "beschermde stadsgezicht" op die plaats. Bovendien werden de al hartianile ufldtgtdeettai van deze winkelstraat gisteren "geslemd". Dat is het aanbren gen van een beschermend laag je. noodzakelijk in verband met de vorstschade van de afgelopen winter. LEIDEN - Leidse wandelaars en fietsers zijn de komende dagen op twee fronten actief. Wethouder Tesselaar loste gisteravond het startschot voor de Avondfiets- vierdaagse (foto) en bij het VTL- terrein aan de Voorschoterweg begonnen de wandelaars gister avond ook aan een vierdaagse. Voor beide evenementen bestaat een grote belangstelling Zo vertrokken bij het clubhuis van Swift op het industrieterrein De Waard gisteravond 410 deelne mers voor een rit van dertig kilo meter die onder meer voerde naar Zoeterwoude en Stompwijk. De vierdaagse wordt georganiseerd door de Leidse toervereniging Swifttoer. Overigens bestaat de mogelijkheid om vanavond nog te vertrekken. Daarvoor moet men dan tussen 1830 en 19.30 uur aanwezig zijn bij het clubhuis aan het eind. van de Trompstraat. De wandelvierdaagse - georgani seerd door de wandelsportver eniging "Zuid-West" - trok gis teravond vijfhonderd deelne mers. Dat was meer dan het af gelopen jaar toen rond 380 deel nemers aan de start verschenen. De wandelaars hadden de keuze uit afstanden van 10 en 15 kilo meter. De tocht voerde naar Lei derdorp. Donderdag op de laatste dag van de vierdaagse zal de prijs voor de beste groep worden uitgereikt door de heer Prevo, bestuurslid van de Leidse Sportstichting. LEIDEN- De kantonrechter heeft aan de Leidse horeca-onderne- mer Holverda een boete van dui zend gulden opgelegd omdat hij zonder vergunning de verbou wing van de voormalige Aposto lische kerk aan de Rembrandt- straat tot bistro heeft uitgevoerd. Volgens Holverda is het in Lei den een normale gang van zaken dat je in afwachting van de ver gunning alvast gaat verbouwen. "Wij moeten eten en kunnen niet twee jaar gaan wachten tot die vergunning komt", zei Holverda gisteren op het Leidse kantonge recht. Kantonrechter Van Dijke stelde daartegenover "Als er be zwaren uit de buurt zijn vind ik dat de gemeenteraad de gelegen heid moet krijgen te beslissen en dat dat niet tot een farce moet worden omdat u toch al aan het verbouwen bent. U moet zich aan de voorschriften houden." De vergunning is er nog steeds niet. De dienst bouw- en woningtoe zicht van de gemeente legde eind februari na diverse aanmaningen de verbouwing van Holverda stil en adviseerde B en W om een on derzoek in te stellen naar de be stemming van het pand. Toen was er namelijk sprake van dat Holverda er een cafébedrijf van wilde maken. Hij heeft dat zelf destijds bevestigd noch ontkend. Gisteren zei hij dat het een bistro wordt en dat de verbouwing, on danks de bouwstop, al klaar is. Hij zei ook tegen het vonnis van de kantonrechter in hoger beroep te zullen gaan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3