Gebedskalender voor het „hele volk van God eaasaHQ- Basketbalteam zet Bulgarije opzij Koffiemelk in de koffie. Kleine moeite, groot verschil. G0EDK00P*GEZELUG Gijsen wijdt zes leerlingen •>r> fyK- Vertrouwen tussen mgr. Simonis en de Calama-groep is hersteld Receptie Rijnsburgse Boys DINSDAG 12 JUNI 1979 "Eeuwen van verdeeldheid hebben tussen de kerken ver wijderingen veroorzaakt die nog lang niet zijn overbrugd. Maar hier en daar begint men een pijler op te trekken. Langzamerhand ontwaakt het besef dat men van dezelfde vader stamt. Laten we eens beginnen geregeld voorbeden te doen voor allen die zich christen noemen. Zo'n bede is niet alleen een teken van verbondenheid in Christus maar ook een manier om de onderlinge band te verstevigen" Deze zinnen zijn ontleend aan het voorwoord in een oecumenisch gebedsboek dat nu ook in onze Hervormde bureaus niet naar Oegstgeest OEGSTGEEST - De vier landelijke bureaus van de Hervormde Kerk in Den Haag zullen niet naar het terrein van de hervormde Zen ding aan de Leidsestraatweg in Oegstgeest worden overge bracht. Het synodebestuur heeft daartoe besloten. Bij het onderzoek naar de moge lijkheden van een dergelijke overplaatsing stuitte men op te grote bezwaren. Ook de onzeker heid omtrent de toekomstige ontwikkelingen in de kerk heeft bij deze beslissing een rol ge speeld. Geprobeerd wordt nu in Den Haag zelf een oplossing te vinden voor de samenvoeging van de kantoren. Oegstgeest was al het derde her vormde concentratieplan. Eerst ging het plan "Leusden", waar samen met de gereformeerden een landelijk centrum zou wor den gebouwd, niet door. Daarna gaf de gemeente Den Haag geen toestemming voor bouw in het Haagse park Oostduin. Toen viel het oog op het ruime terrein van het Zendingshuis in Oegstgeest. Het synodebestuur ziet nu uit naar een geschikte mogelijkheid in Den Haag, die niet alleen goed maar ook financieel aantrekke lijk is. taal is verschenen. De titel van dit boek, "Voor het hele volk van God", geeft aan, dat daarmee de gemeenschap van kerken dich terbij kan worden gebracht. Alle kerken ter wereld worden in het boek, waarvan de Wereldraad van Kerken de auteur is, syste matisch onder de aandacht ge bracht. Op die manier kan de ge bruiker zich reèel voorstellen in welke situatie kerken en christe nen zich bevinden. 'Bidden wint aan diepte als een si tuatie bekend is. Voorbede inspi reert dan óók tot solidariteit." Juist die gegevens verschaft het boek, per week in drie bladzijden. De eerste beschrijft steeds een regio en de kerken die zich daarin bevinden. De tweede verduide lijkt een en ander met een kaartje en de namen van de kerken. En de derde geeft een dankgebed, voorbeden voor dat gebied en een slotgebed dat aan de liturgie van een van de kerken daar is ont leend. Antwoord Deze gebedskalender is een ant woord op een uitdaging van "Nairobi". De Wereldraad van Kerken deed daar in zijn rapport over de eenheid de aanbeveling "dat alle kerken hun gelovigen helpen bij een geregeld en be zield gebed voor de andere ker ken". Het Secretariaat voor de Eenheid in Rome sloot zich daar later bij aan. Doordat de Wereld raad met zijn ruim 300 aangeslo ten kerken en de rooms-katho- lieken het project steunden, is voor het eerst in de kerkgeschie denis een gericht gebed door en voor de gehele wereldkerk mo gelijk geworden. Voor ons land en vlaamstalig Bel gië namen de Nederlandse Raad van Kerken en de Raad van Ker- ADVERTENTIE <01 SIM Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. ken te Antwerpen op zich, het gebedsboek te doen vertalen en uitgeven. Dat resulteerde in een samen-produktie van de uitgeve rijen Gooi en Sticht (Hilversum) en Kok (Kampen). Het is de twaalfde vertaling van het boek binnen een jaar nadat de Engelse versie in Genève was verschenen. Er volgen nog meer landen. De gebruikswaarde van de gebeds kalender wordt verhoogd door dat er nog een maandelijks ver schijnende gebedsbrief met ac tuele informatie bij komt, samen te stellen door ds. A. Vos van het gereformeerde Zendingscen trum in Leusden. Wat de gebruikers betreft kan men in de eerste plaats denken aan in dividuele gelovigen en aan ge- beds-, gespreks- en bij belgroe pen. Maar de Raad van Kerken hoopt dat ook plaatselijke kerken en gemeenten het boek met de maandelijkse brief in de kerk dienst gaan gebruiken. Daarvoor is in het boek een speciaal hoofd stuk met aanwijzingen opgeno- "'Een betere manier om als christe nen daadwerkelijk deel te heb ben aan de grote broederschap die Christus' kerk in wezen is, is moeilijk denkbaar". Het gebedsboek - vertaald door Theo Govaart - is 188 bladzijden groot erikost f. 29,90. ■kMgr. dr. J. Gijsen, bisschop van Roermond, heeft de priesterwijding toegediend aan zes diakens van het seminarie te Rolduc. Het was de eerste groep neomisten (pasgewijde priester), die hun volledige studie in Rolduc hebben gedaan. Drie van hen komen uit Limburg, één uit het aartsbisdom Utrecht, één uit het bisdom Haarlem en één uit het bisdom Breda. Zij hebben zich allen aangeboden voor pastoraal werk in het bisdom Roer mond. In september van dit jaar zal bisschop Gijsen aan zeven studenten van Rolduc de diakenwijding toedienen. Open dag. De interkerkelijke evangelisatiebeweging Youth for Christ houdt zaterdag van half 11 tot 4 uur op De Lindenhorst in Driebergen (Hoofdstraat 260) een open dag. Vorig jaar trok deze meer dan 2000 bezoekers, 's Mor gens spreekt ds. Ype Schaaf over invloeden in onze maatschappij die de geloofsoverdracht aan jongeren bemoeilijken en dwin gen tot een andere opstelling en aanpak. Ds. George Brucks, lei der van Youth for Christ in Euro pa, gaat 's middags in op de vraag of de jeugd inderdaad nee zegt tegen geloof en kerk. Voor de kinderen van 6 tot 12 jaar is er die dag een eigen programma. Jonge ouders staan een babykamer en een crèche ter beschikking. Familiedag. Tienduizenden mensen worden zaterdag in Utrecht (op het Jaarbeursterrein) verwacht op een "Familiedag" van de Evangelische Omroep. Vier hallen zijn voor deze massa bijeenkomst gehuurd. Het motto is dit jaar "Ik (Jezus) ben de goe de Herder". TV-presentator Henk Binnendijk, EO-voorzitter ds. W. Glashouwer en de Amster damse predikant W. van der Sluys zullen hierover spreken. Ook het kinderfeest staat in het teken van dit thema. Een van de hallen wordt ingericht als ont moetingsruimte. Tot de medewerkenden behoren een kinderkoor van 500 stemmen ("Lenteklokjes"), de 14-jarige sopraan Janneke Slagter, een uit vier koren samengesteld man nenkoor en een trio met orkest uit Amerika. De familiedag duurt 10 tot 4 uur. Bisschop Simonis van Rotterdam heeft weer vertrouwen in de Ca- lamagroep, een groep priesters en religieuzen die zich vanuit Rotterdam inzet voor de laagste klassen van de maatschappij. Dat is gisteravond bekendge maakt op een vergadering van het diocesaan pastoraal beraad van het bisdom. Hiermee heeft de bisschop zijn ern stige kritiek moeten terugnemen zoals die onder meer naar voren kwam in een dagbladartikel van december vorig jaar. Daarin werd gesprokeen van een "maoïstische groep" die de bisschop onder val se voorwendsels tot het geven van geld zou hebben bewogen. De spanning tussen de bisschop en de groep spitste zich toe op de vraag of de doelstellingen en me thoden van Calama in radicale tegenspraak waren met de so ciale leer van de Rooms-Katho- lieke Kerk. Die vraag kwam op na het bekend worden van een "me- thodenpapier'" van de groep. Met name dat stuk was voor mgr. Si monis aanleiding, haar als maoï stisch te betitelen. Beraad tussen leden van de Cala- magroep en de oversten van hun orden heeft lot de conclusie ge leid dat wat de groep wil niet in strijd is met de sociale leer van de kerk. Bisschop Simonis heeft zich nu bij deze conclusie aange sloten. Hij doet dat in de ver wachting dat de groep trouw blijft aan het evangelie van Chris tus en aan de sociale leer van de kerk. De bisschop heeft de Calamagroep - die is genoemd naar de Noord- chileense stad Calama, waar in 1971 een experiment begon van uit de "theologie van de bevrij ding", en die is aangesloten bij de Basisbeweging Nederland - toe gezegd dat hij zijn herziene standpunt zal meedelen aan de kerkelijke overheden. De 14-jarige sopraan Janneke Slagter, die zaterdag in Utrecht meewerkt aan een EO-familiedag. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Sint Maar tensdijk J. G. van Loon Aalst, te Enkhuizen A. J. de Bue Scharne- goutum (Fr.); aangenomen naar Dordrecht S. van den Oever Nieuwleusen, naar Sint Annapa- rochie H. R. Dijkstra Noordber- gum, de benoeming tot catecheet - pastoraal medewerker te Wol- vega M. ter Haar Hellendoorn; bedankt voor IJsselmuiden en voor Driesum F. Luitjes Koot wijk. voor Woudenberg A. W. van der Plas Rijssen. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Emmeloord R. H. Nieuwenhuis Papendrecht. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Hoogeveen B. Witzier Carambei (Brazilië). Baptistengemeenten: aangenomen naar Leiden G. Bosveld Munten dam, de benoeming tot secretaris van de Unie van Baptistenge meenten J. Brandsma Gronin gen. Onafhankelijke Baptistengemeen ten: aangenomen naar Amster dam drs. A. J. Visser Alphen aan den Rijn. Nederlands-Gereformeerde Ker ken (voorheen Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Ver band): aangenomen naar Wezep G. van Keulen Leerdam. School voor evangelisatie ook in Leiden LEIDEN - Het Instituut voor Evan gelisatie in Driebergen heeft Lei den uitgekozen als een van de plaatsen waar in het wintersei zoen 1979-1980 een cursus "Grote Opdracht School voor Evangeli satie" zal worden gehouden. De andere plaats is Veenendaal. Daar begint de opleiding op 22 september, in Leiden op 6 okto ber. De "Grote Opdracht School" is een afdeling van het Instituut voor Evangelisatie (postbus 81 Drie bergen) waarin de deelnemers op praktische wijze worden opge leid in "evangelisatie, opbouw en geestelijk leiderschap". De op leiding is in de eerste plaats be doeld voor "niet-vakmensen" in geestelijk werk die in eigen om geving actief willen zijn "om an deren met de Heer Jezus Christus bekend te maken". De cursus is steeds op zaterdag, eenmaal in de veertien dagen, van half 10 tot 4 uur. Het dagpro gramma heeft een aantal vaste onderdelen, zoals aandacht voor het persoonlijk-geestelijke le ven, bijbelstudie, praktische les sen, een workshop, uitwisseling van ervaringen en gebed. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij één avond per veertien dagen beschikbaar zijn om in samen werking met mensen van het in stituut evangelisatiewerk te doen in de omgeving van de school, dit eventueel in overleg met de ker kelijke gemeente waartoe zij be horen. Spanje wijst Sowjet Unie terug SIENA - Aan nauwelijks vijf minuten zeer goed basketbal heeft de Neder landse herenploeg giste ren voldoende gehad om in elk geval nog met een overwinning de troo- stronde van het Europese kampioenschap binnen te stappen. In die paar minu ten werd tegenstander Bulgarije volledig wegge speeld en op een achter stand van 18 punten gezet. Die klap kwam de Bal- kanploeg niet meer te bo ven. Het verschil werd wel minder, maar op 87-82 riep de Oranjeploeg de Bulga ren definitief een halt toe. De formatie van Tom Quinn her stelde zich uitstekend van de klap die het zondagavond kreeg toegediend van Spanje en de ne derlaag daarvoor tegen de Sow- jet-Unie. Nederland kan zich nu gaan opmaken voor de strijd om de zevende plaats, die recht geeft om over twee jaar rechtstreeks tot het A-toernooi te worden toe gelaten. De wedstrijd tussen Nederland en Bulgarije was aanvankelijk erg slecht. Alle vijf de Nederlandse basisspelers misten hun eerste schotpoging en pas Jim Woud stra bekroonde de zesde aanval van Oranje. Bulgarije evenwel deed het niet veel beter en bij 14-14 verkreeg Nederland weer aansluiting. Erg veel lijn in de aanvallen kwam er toch niet in, maar omdat de zoneverdediging opnieuw goed werkte bleef de schade beperkt tot een achter stand van slechts enkele punten. Drie minuten voor rust achter haalde Plaat de Bulgaren en dat was voor Nederland het sein om door te gaan. Bij rust was er een kleine voordelige marge: 38-30. Een voorsprong die derhalve iets groter was dan de avond daar voor tegen Spanje, maar net als toen geen zekerheid bood. Nu echter kwam er geen terugval. In tegendeel, Nederland toonde in de eerste vijf minuten van het tweede part de pure klasse die de ploeg in zich heeft. Vijf minuten met vaak schitterend basketbal leverde maar liefst 17 punten op en Bulgarije keek van grote af stand toe. Belangrijkste leveranciers van die punten waren Leidenaars Jim Woudstra en Sid Bruinsma. Eerstgenoemde herstelde zich volledig van zijn matige optreden tegen Spanje en laatstgenoemde beet zich door de pijn van zijn blessure heen. Na zeven minuten was de wedstrijd in feite voorbij. Nederland nam gas terug waar door de Bulgaren nog de kans kregen om de schade te beper ken. De eerste zege was binnen, al was dat in principe natuurlijk maar een schrale troost. Spanje, dat zondag Nederland de weg versperde naar de Finale, heeft op de laatste dag van de voorronde in Siena voor een enorme sensatie gezorgd door de Sowjet-Unie met 101-90 te ver slaan. In een formidabele wed strijd, waarin Spanje slechts zes spelers gebruikte, kreeg Rusland in de tweede helft geen kans de 46-43 nadelige ruststand goed te maken. Integendeel, de snelle Spaanse ploeg bouwde de voor sprong steeds verder uit. In de andere groep boekte Israël een onverwachte overwinning op Europees kampioen Joegoslavië. Na een spannende strijd won Is raël met 77-76. Alle finalisten zijn nu bekend. Uit groep één gaan Tsjechoslowakije en Italië over, uit groep twee Spanje en de Sowjet-Unie en uit groep drie Israël en Joegoslavië. Nederland speelt om de zevende tot en met de negende plaats te gen Polen en Griekenland. Bel gië, Bulgarije en Frankrijk moe ten met nog minder genoegen RIJNSBURG - Regeringsmaatregelen werden gisteravond druk ge noemd tijdens de receptie van de Rijnsburgse Boys. de kampioen van de tweede klasse zaterdagvoelbal. Niet alleen door wethouder Van der Meij, die namens het gemeentebestuur van Rijnsburg 'slechts' een kleine plan tenbak overhandigde "vanwege Bestek Hl", maar ook door de vertegen woordigers van RCL, Noordwijk en Quick Boys. Sprekers namens die mogelijke nieuwe tegenstanders, maakten gisteren in clubhuis Middel horsduidelijk dat ze zondermeer verwachten in een klasse te worden ingedeeld met Rijnsburgse Boys. want de energiemaatregelen moeten voor de KNVB wel aanleiding zijn dat te realiseren. 'Anders moeten we volgend seizoen een benzinetankwagen inzetten om onze supporters in hun auto's te volgen op weg naar Harkemase Boys",aldus RBB-voorzitter Van Egmond. Op de foto feliciteert COVS-voorzitter Van der Leek Cor Vreugdehil. Piet Haasnoot (l), Henk van der Zwan. Ruud van der Voort en Anne Ouwer- sloot kijken toe. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13