Van Agt: „Voor het eerst in hogere VRIJ-UIT Het wachten is nu op het eerste pistoolschot Politie op het spoor van de messenwerper DINSDAG 12 JUNI 1979 MUiülii PAGINA 11 Dat mes in het veld bij FC Gro ningen - Telstar het is een treungmakende gebeurtenis. Maar je kunt het geen op zich zelf staand incident noemen Het is helaas gewoon een stap in een bepaalde ontwikkeling waaraan trainers, spelers clubbesturen (de goeden niet te na gesproken) en publiek al jarenlang een bijdrage leve ren. Dat de wedstrijd in Gro ningen tot het mes op de prop pen kwam geen onsportiej verloop had, is weinig rele vant Bepalend is de sfeer van irritatie .hardheid en agressie die al zo lang rond het betaal de voetbal hangt. Voetbal is oorlogriep ons aller Rinus Michels tien jaar gele den al uit. Vervolgens hebben spelers elkaar met grote re gelmaat en granieten vastbe radenheid uitgescholdenaan het shirt gerukt, neergelegd "Wat moest ik anders?"), te gen de poten geschopt, gesla gen en van kopstoten voor- Voor zover je trainers daarover hoorde, hadden ze het uitslui tend over de vuile praktijken van de tegenpartij, over de wandaden van hun eigen lie verdjes zwegen (en zwijgen ze nog) in alle talen. Scheids rechters en ook de strafcom- missie traden (en treden nog) tegen dit alles veel te lauw en te lakoniek op. Wat hebben we geen koddige taferelen voor de strafcommissie gehad, hoe kreeg de waarheid daar niet een heel aparte dimensie? Het is genoegzaam bekend agressie binnen de lijnen werkt in gelijke mate door op de tribunes. Aldus werd t klimaat geschapen bepaalde elementen onder het publiek zich niet langer be hoefden te beteugelen. Het begon lang geleden met zit kussentjes en wc-rollen daarna kwam harder mate riaal het veld in: fruit,stenen, wekkers, bierblikjes (gevuld en ongevuld), fietskettingen En nu is er dan dat mes. Overi gens niet het eerste op een voetbalveld, wél het eerste - naar mijn weten - dat kenne lijk gericht werd gegooid. Wie doet nou zoiets, denk je dan Iemand wiens hersens even waren zoekgeraakt of tuig gajes? Het gaat overigens niet alleen om die mallotige messenwer per. Ook de velen die na af loop eindeloos "Telstar dood riepen en zich zo dreigend op stelden dat de Velsenaren heel lang de kleedkamer niet durfden te verlaten, waren zo fout als wat. Het is niet zo interessant wat de KNVB besluit over de voort zetting van FC Groningen - Telstar, al zal de aandacht van velen alleen daar naar uitgaan. (Als men verstandig is, zoekt men daarvoor een neutraal terrein en laat men geen publiek toe). Van veel groter belang is dat de voet balbond de gelegenheid aan grijpt om "spelverruwing en veiligheidin een veel ruimer kader te plaatsen. Want het gaat natuurlijk niet alleen FC Groningen aan, maar alle ploegen van het betaalde voetbal. De bond moet er alles zijn om correct gedrag op de velden te krij gen. Het wordt tijd dat er eens zinvol geexperimenteerd wordt met het strafsysteem maar ook met andere midde len. Als de sfeer op de velden gema tigder wordt, zal dat ook bui ten de krijtlijnen te merken zijn. De machtige KNVB dient zich te laten horenAls men de zaken op zijn beloop laat en alleen kijkt wat er met FC Groningen - Telstar moet ge beur en, dribbelt men langs de kern van de zaak. Dan is het wachten op de rol- gende keer, als het mes mis schien wel raak zal zijn. Of op het eerste pistoolschot dat van de tribunes wordt afgevuurd Slechte dag Bij Studio Sport ging afgelopen zondag alles wat maar even mis kon gaan, inderdaad fout. De eerste oneffenheid viel 's middags te constateren bij het verslag van de here- nenkelspelfinale Borg - Pecci tijdens de Franse tenniskam pioenschappen. Minutenlang was Herman Kuiphof aan het woord zon der dat duidelijk was hoeveel het stond. Dat lag niet zozeer aan Kuiphof als wel aan de presentator die even had moe ten zeggen: "We komen er in bij de stand 6-3, 6-1 voor Borg, aan het slot van de der de setNu zei hij iets in de trant van: de spelers hebben er al twee sets opzitten. Dat soort slordigheden tref je wel s Avonds ging de hele zaak de vernieling in. Bij FC Gronin gen - Telstar kwam het com mentaar van de verslaggever die naar Willem II - Fortuna SC zat te kijken. Een aardig effect, maar niet zo bedoeld. Dat onderdeel werd na twee keer proberen weggedraaid Vervolgens gingen we basket ballen: Mart Smeedts bij de Europese kampioenschappen Tijdens de introductie vertel de hij over de Russische ploeg (tegenstander van Nederland in de eerste ronde) dat deze bij de laatste Olympische Spelen als tweede was geëindigdDat is niet juist. De Joegoslaven waren toen tweede. Geen fout om wakker van te liggen, maar je verwacht van de god van het basketbalwezen wel dat wat-ie zegt goed is. Terug naar Groningen - Telstar en Willem II - Fortuna SC. Nu helemaal geen geluid. Dan maar motorraces. Vervolgens weer die twee voetbalwed strijden en nu ging het dan eindelijk goed, zij het dat de schakeling na afloop harkerig verliep omdat Ruud ter Weij- den, zoals hij zelf opmerkte even zat te slapen" Verder was bij elk onderdeel dat hij aankondigde zijn eerste zin onhoorbaar omdat de micro foon niet tijdig was ingescha keld. Ach,fouten maken we allemaal, maar waren dit er nu niet wat erg veel9 Klucht Elk jaar om deze tijd voeren de KNVB en de NOS een soort klucht op die me hogelijk ver maakt. Dan gaat het om het nieuwe contract voor het uit zenden van voetbalwedstrij den via radio dn tv. De KNVB roept strijk aan zet dat de NOS veel, veel meer geld moet betalen of veel minder wed strijden moet uitzenden en de NOS brult steevast dat er wordt overvraagd, dat er geen geld is en dat de pers vrijheid geweld wordt aan gedaan. Elk jaar weer laten de heren hun tanden zien en aan het eind van die verbale hoogstandjes ligt er een contract dat niet veel meer dan de gewone trendverhoging bevat. Het marktwezen in zijn zuiverste vorm. Er zijn nog journalisten die er zich druk om maken, ik Voor de KNVB voert ditmaal de heer Van Praag de bespre kingen. Een man met een al tijd keurig geknipt hoofd, de oren steeds water gegeven en een degelijke vouw in de broek. Met enige vrolijkheid zie ik steeds weer dat die keu rige uiterlijkheden op eh, nogal gespannen voet staan met zijn inborst die heel an ders geaard is. Nu zeg ik het toch heel netjes. Gehinderd door enige kennis van zaken blijkt de afgetre den Ajax-koning niet of nauwelijks. Van internatio nale afspraken op omroepge- bied heeft hij geen weet. Ach, wat doet hel er ook toe. Je spert de muil wijd openvraagt een klauw met geld en je ziet wel hoe het afloopt. Connectie Nog altijd leeft bij een aantal voetbalbonzen de gedachte dat als die tv nu maar niet zoveel voetbalwedstrijden of samenvattingen daarvan uitzond dan zou het publiek wel weer in groten getale naar de velden komen. Ik geloof daar niets van. Tijdens de drie maanden winterstop kreeg ik nu niet direct de in druk dat het Nederlandse volk naar voetbal liep te snakken. Zelfs de hoofdredacteur van Voetbal International, Joop Niezen (toch een belangheb bende), schreef koeltjes dat er eigenlijk best zonder voetbal te leven was. Door Ruud Paauw tallen op de tribunes en veel (weinig) voetbal op tv nog nooit echt goed onderzocht. De NOS zou die gegevens gefor ceerd aan de oppervlakte kunnen brengen door tegen de KNVB te zeggen: houdt u uw contract maar, we slaan het vaderlandse voetbal wel een jaartje over. In plaats daar van komt wekelijks een aan trekkelijk Engels en Duits potje en voor de rest zullen we andere lakken van sport rui mer gaan bedienen. Dan weet iedereen, de NOS. de KNVB en de clubs, hoe de vlag er voor staat. Maar willen ze het eigenlijk wel weten? Nu kan er met het on gewisse naar hartelust gema nipuleerd worden, door beide kanten. Als er iets proefon dervindelijk wordt aange toond niet meer. En daarom zullen de KNVB en de NOS aan het eind van het lied elkaar wel weer in de ar men vallen. Van Praag zal dan wel zeggen dat de zaak volgend jaar absoluut water dicht geregeld moet worden, want dat het zo niet langer kan. Bij die zin zal ik dan een geeuw niet kunnen onderdrukken DEN HAAG/W ADDINX- VEEN - Anatoly Karpov, de 27-jarige Russische we reldkampioen schaken, voelt zich helemaal op z'n gemak. Aan de vooravond van de vanmiddag begon nen internationale schaakvierkamp in Wad dinxveen maakte de grote trekpleister van het toer nooi een bijzonder ont spannen indruk. Gistermorgen tijdens de perscon ferentie in het statige Haagse Ho tel des Indes, waar de beroemde inwoner van Leningrad gedu rende twee weken een voortref felijk onderkomen heeft gekre gen, was Karpov bereid om in te gaan op vragen rond de con troverse tussen hem en Victor Kortsjnoj. 's Middags, bij de zeer officiële opening in het Wad- dinxveense raadhuis, liet hij alle eerbetoon glimlachend over zich heengaan waarna hij met vele bekenden een persoonlijk on derhoud aanging. Dat lijken gewone zaken, maar bij topschakers ligt dat nog wel eens anders. Denk bijvoorbeeld maar terug aan het Amerikaanse schaakgenie en "enfant terrible" Bobby Fischer, die in 1975 wei gerde om tegen Karpov zijn we reldtitel te verdedigen. Karpov werd toen voor het eerst tot we reldkampioen uitgeroepen. Nog vers in het geheugen ligt de vorig jaar incidentrijk verlopen strijd om de titel tussen Karpov en uit dager Kortsjnoj. Natuurlijk, het betrof belangrijker aangelegenheden dan de vier kamp in Waddinxveen, die vol gens internationale schaaknor men (Elo-rating 2607) toch tot de op één na hoogste van de FIDE gerekend mag worden. Maar het was illustratief voor de sfeer rondom schaakgrootheden, dat de verzamelde nationale pers in Den Haag het onderwerp "Kortsjnoj" slechts aarzelend durfde aan te kaarten. Karpov ontweek de vragen evenwel niet. "Op het ogenblik bestaat er geen relatie tussen mij en Kortsjnoj," aldus de kampioen. "Kortsjnoj gedraagt zich incorrect tegenover mij en de Sowjet Unie. Zijn poli tieke verklaringen maken dat al leen maar erger. Die moet hij stopzetten. Tot zolang is er tussen ons niets in orde. Hij heeft me zo veel beledigd, dat hij publiekelijk zijn excuses zal moeten maken." Dat houdt volgens Karpov niet in dat hij in de toekomst zal weige ren uit te komen tegen de dissi dent Kortsjnoj. "Als Kortsjnoj opnieuw het recht verovert om mij uit te dagen, zal ik wel tegen hem spelen," stelde de Rus. Voorbereiding Karpov verklaarde verder glat hij de Bij opening van schaak toernooi in Waddinxveen Waddinxveense vierkamp ziet als een goede voorbereiding op ko mende toernooien en matches. Zo zal hij deelnemer zijn aan het eveneens in Nederland te houden Interpolis-toernooi zijn en speelt hij waarschijnlijk in september een partij tegen Browne, waarbij voor de winnaar 50.000 in het verschiet ligt. Dat is vijf keer zo veel als de winnaar in Waddinx veen - Karpov is veruit favoriet - kan toucheren. Aan het toernooi, waar de sponsors Rabobank en Kats Bouwgroep ruim een ton hebben ingestoken, nemen naast Karpov ook de Tsjech Vlastimil Hort (11de op de wereldranglijst), de Amerikaanse Tsjech Lubomir Kavalek (16de) en de Nederland se grootmeester Genno Sosonko (49ste) deel. Toernooi-perschef Menno Ploegen "Het is natuur lijk een erg goed deelnemersveld. We hebben echter geprobeerd om anderen, zoals Andersson en Miles (toernooi in Cuba, red.) en Jan Timman te strikken. Dat luk te niet en we wilden ook geen tweede Russische speler vragen, want dan zou het al te zeer een Oost-Europese aangelegenheid zijn geworden". Desondanks draagt de vierkamp, die gespeeld wordt ter ere van prof. dr. Max Euwe, een uniek ka rakter. Voor zover bekend wordt er over de gehele wereld nergens of zelden een dergelijke vier kamp gehouden. Minister-presi dent Dries van Agt en de ambas Loting Premier Van Agt tegenover Anatoly Karpov sadeurs van Amerika, Rusland en Tsjecho-Slowakije gaven met hun aanwezigheid een extra ca chet aan het initiatief van Wad dinxveense burgemeester Smallenbroek. In de speciaal ingerichte raadszaal van het nieuwe gemeentehuis, waar de schaakgrootmeesters el kaar om de dag zullen bekampen in een dubbele vierkamp, sprak premier Van Agt een toepasselijk openingswoord. "Het hoort tot m'n taak af en toe 'n toernooi te openen. Ik heb dat tot nu toe ge daan bij takken van sport die een lichamelijke inspanning vereis ten. Nu ben ik voor 't eerst in ho gere sferen binnen gedrongen. De wereld van psychologen en, (met een knipoog naar Karpov) Van Agt verrichtte tevens de loting, die bepaalde dat in de eerste ron de Sosonko tegen Karpov en Ka valek tegen Hort zullen aantre den. Eregast Max Euwe, de voormalige Nederlandse wereld kampioen en oud-FIDE-voorzit- ter was onder de indruk van de komst van de premier. "Ik be schouw uw aanwezigheid als iets zeer waardevols, want het is in Nederland voor de eerste maal dat 'n minister-president een schaaktoernooi opent." Tevens was Euwe erg verheugd over de komst van Karpov, die drie jaar GRONINGEN (GPD) - De arrestatie van de man die zon dagavond een mes gooide naar de Telstar-voetballer Fred Bischot, is aanstaande. De Groningse politie weet wie zij moet hebben. Zij verwacht de man spoedig te kunnen aanhouden. Het gaat om een Groninger van middelbare leeftijd. geleden het eerste naar hem ver noemde vierkamp op z'n naam schreef. Sindsdien kon de vier kamp, voornamelijk door finan ciële problemen, niet meer ge realiseerd worden. Nu is hij dan in ere hersteld. FIDE-president Olafsson, dezer dagen in Amsterdam voor een vergadering van het hoofdbe stuur van de internationale schaakfederatie, sprak de hoop uit dat de vierkamp voortaan jaarlijks zal terugkeren. "Het is 'n interessant toernooi en het unie ke eiVan is dat Euwe er zelf van kan genieten. De naam van Euwe is tenslotte nauw verbonden met de promotie van het schaken," aldus de IJslander. WIM VAN WANROOY Getuigenverklaringen en beelden die de televisie zondag van de wedstrijd tussen de FC Gronin gen en Telstar in het Groningse Oosterparkstadion uitzond, heb ben de recherche op het spoor van de messenwerper gebracht. De politie wil echter eerst de ge tuigenverklaringen en de video beelden vergelijken eer zij tot ar restatie overgaat Overigens zal Telstar morgenavond in Sittard gewoon aantreden voor het duel met FSC. Kist Kees Kist van AZ'67 is officieel top scorer van Europa geworden. Kist scoorde in de voorbije voet balcompetitie 34 doelpunten in 34 wedstrijden. Hij ontvangt daaivoor de gouden schoen. Het is voor de eerste keer dat een Ne derlander dit kleinood verovert Ruud Geels ontving ooit een zil veren en een bronzen schoen voor respectieveluk de tweede en derde plaats op de schutters- ranglijst. Kist wordt opvolger van de Oosten- ryker Hans Krankl, die vorig jaar 41 doelpunten scoorde voor Ra pid Wien. Krankl eindigde dit jaar als derde met 29 doelpunten in 34 wedstrijden voor FÜ Bar celona. De zilveren schoen komt in het bezit van de Griek Mavros van Aek Athene, die 31 keei scoorde in 34 wedstrnden. Nottingham Forest werd net als vo rig jaar uitgeroepen tot de beste club van Europa. Nottingham Forest veroverde de Europese beker voor landskampioenen. Vorig jaar verwierf Nottingham Forest de trofee door als gepro moveerde club het kampioen schap van de Engelse eerste divi sie te behalen. Johan Neeskens heeft gister middag in New York een contract ondertekend dat heqa vooi vut jaar bindt aan de New York Cos- mos. Bedragen worden niet ge noemd. Feyenoord is er gisteren in ge slaagd DHC'er Wim van Zinnen in te lijven. Voor deze Delftse middenvelder bestond eveneens grote belangstelling van de zijde van FC Den Haag, dat bereid bleek om de ex-pupil van Gum Haak te garanderen dat deze 24 wedstryden op de plaats van de naar FC Twente vertrekkende Kila zou mogen uitkomen. Feyenoords directeur Peter Ste- phan reist voorts in de loop van vandaag Roger Al bert sen ach terna naar Noorwegen in een po ging deze alsnog te bewegen voor Feyenoord te tekenen. Eerder konden de partijen niet tot over eenstemming komen. Van der Blom tweeling in Jong Oranje LEIDEN - Paul en Marcel van dei Blom (18) zijn geselecteerd voor Jong Oranje. De Leid se twee lingbroers spelen vanmiddag in Zeist mee in een oefenduel tegen het militaire elftal en reizen op 16 juni met Jong Oranje af naar Toulon, waar een toernooi wordt gespeeld met Joegoslavië, China en Frankryk. De Van der Bloms, die officieel nog amateur zijn, kregen bericht van hun uitverkiezing via Feyenoord, per 1 juli hun werkgever. Deze week zouden de U VS-ers al in Rotterdam gaan trainen "om te wennen", maar dat gaat nu niet door na hun selectie. Marcel, inmiddels geslaagd voor zijn mavo-examen en Paul (don derdag doet hy een herexamen) moeten zich nu op 9 juli melden in het Limburgse trainingskamp van Feyenoord. Als ze toestem ming krygen kunnen tegen het midden va het UEFA-team mee Williert Witteman keert definitief terug naar IJ DO. De voetballer die rong sriaotn ran RCL naar FC Den Haag ging, heeft het con tract dat de Haagse club hem aanbood, niet geaccepteerd. VOETBAL - De schade die toe schouwers afgelopen zondag na het duel tussen HSV en Bayern hebben aangebracht aan het Volkspurkstadion bedraagt 100.000 mark. Er vielen 70 ge wonden toen de omheining het begaf. e daarna, juli, met aar Cura-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11