Paus terug na emotioneel bezoek aan Polen im Ook extra onderzoek van andere vliegtuigen Opnieuw lid Rote Armee Fraktion gearresteerd Thorn verliest bij nationale verkiezingen in Luxemburg Strijd Nicaragua dringt door tot de hoofdstad Chef Unifil: „Betere tijden voor Libanon" Winst voor SPD in Westduitse deelstaten MAANDAG 11 JUNI 1979 DC-10 nog tot donderdag aan de grond PARIJS, LE BOURGET (GPD) - De Amerikaanse lucht vaartinspectie, de FAA, lijkt niet van plan te zijn het start verbod voor de DC-10 eerder dan aanstaande donderdag op te heffen. Dit kan worden afgeleid uit het verzoek van de FAA aan alle zeven Ameri kaanse DC-10 gebruikers om uitvoerige rapportering over scheurvorming in de motor- pylons, alsmede over enkele andere onderdelen die met de vliegveiligheid van de DC-10 ten nauwste verband houden. Deze rapporten moeten ui terlijk donderdag in Washing ton liggen, zo verluidde in Amerikaanse luchtvaartkrin gen op de luchtvaartshow van Le Bourget bij Parijs. Ondertussen heeft de FAA gis teren bevolen dat behalve van de DC-1 O's ook de motorop hanging van andere zoge noemde 'wide-bodies' moet worden onderzocht. Dat geldt de Boeing 747, de Lockheed Tristar en de Europese lucht- bus A300, voorzover ze Ame rikaans eigendom zijn. De maatregel is zuiver uit voor zorg genomen, zo is aan de luchtvaartmaatschappijen meegedeeld, megedeeld. Er is volgens de FAA geen enkele aanwijzing dat er iets mis zou zijn met de ophanging van deze andere luchtreuzen. Tegelijk heeft de FAA van McDonnell Douglas nieuwe, thans buitengewoon uitvoe rige rapporten gevraagd over een reeks andere aspecten van de DC-10, waarvan de be doeling tweeledig lijkt te zijn. In de eerste plaats om vast te stellen of de luchtwaardig- heidsbewijzen voor de DC-10 opnieuw kunnen worden uit gegeven en in de tweede plaats - ironisch genoeg met medewerking van de fabri kant - om zich in te dekken tegen de felle kritiek die het startverbod van de FAA vooral aan de Europese ge bruikers van de DC-10 heeft ontlokt. Sommigen, zoals Sir Freddie Laker, hadden al verklaard de FAA te zullen aanspreken wanneer blijkt dat het startverbod voor de lange afstands DC-10 ten on rechte is gegeven. Van deze „hysterie" zoals de Lufthansa het vorige week noemde, is ook een voormalig vliegtuigontwerper van Douglas overtuigd die thans bij Lockheed werkt. „Ge schrokken van de internatio nale reacties op de scheuren bij de DC-10 van American Airlines, heeft de FAA een startverbod voor al deze vliegtuigen afgekondigd. Opnieuw geschrokken van de reacties op dat startverbod maakt de FAA thans mis bruik van zijn overheidsposi tie en dwingt McDonnell Douglas de gegevens te ver strekken om zich te zuiveren van de blaam die de FAA zelf op Douglas heeft geworpen. En dat terwijl zij gegevens waaruit de verschillende con structies blijken, in hun eigen archieven voor het grijpen hebben", aldus deze vlieg tuigontwerper, die overigens aan het ontwerpen van de DC- 10 niet heeft meegewerkt. Smit-Kroes die zaterdagmiddag een be zoek aan de matte luchtvaart tentoonstelling bracht, ver klaarde onder geen beding te zullen afwijken van de voor schriften en het startverbod van de FAA, voor zover zij be trekking hebben op de DC- 10. Het is echter een vraag in hoe verre zij op advies van de Luchtvaartinspectie haar mening zal herzien, nu - zo bevestigt Douglas onofficieel - technici in Long Beach (de vestigingsplaats van McDon nell Douglas) hebben beves tigd dat de ramp in Chicago die tot het vliegverbod voor de DC-10 leidde, is veroor zaakt door onachtzaamheid van American Airlines zelf. Anders dan eerdere berichten luidden, was het niet United Airlines, maar Continental Airlines waar soortgelijke be schadigingen waren gecon stateerd als bij American Air lines en die moeten worden toegeschreven aan dezelfde, handelingen besparende maar onachtzame procedure die bij onderhoud aan de DC- 10 was gevolgd. De Europese DC-10 gebruikers, waaronder KLM en Marti nair, komen vandaag in Straatsburg bijeen om zich te beraden over de maatregel van de FAA, een dag later ge volgd door vertegenwoordi gers van diverse Europese luchtvaartinspecties. De bij eenkomst van deze laatste groep stond al eerder op het programma en de agenda was uitgebreider. Het staat echter vrijwel vast dat het startver bod voor de DC-10 thans het belangrijkste, zo niet het eni ge thema zal worden. (Van onze correspondent) ROME-KRAKAU - Paus Johannes Paulus II is gisteravond in Rome teruggekeerd van zijn 1 O-daagse pelgrimstocht naar Polen. „Deze reis heeft mij onuitsprekelijk gelukkig gemaakt", zei hij, kort nadat de Italiaanse premier An- dreotti hem had verwelkomd op het Romeinse vliegveld Ciampino. De paus, die voor zijn vertrek uit Krakau de Poolse regering had bedankt voor de betoonde gastvrij heid en tact („Mijn bezoek was een moedige daad van twee partijen") keerde in Italië terug met „een boodschap van optimisme en hoop". Tijdens een korte toespraak tot de aanwezigen op het vliegveld in Rome dankte een duidelijk ver moeide maar ook ontroerde paus God voor het terugzien van zijn „gezegende en getrouwe" ge boorteland. Niet alleen de paus was gisteren geëmotioneerd. Onder de dui zenden toeschouwers langs de route van zijn tijdelijke residentie in het vroegere aartsbisschoppe lijke paleis in Krakau naar het vliegveld waren er velen die hun tranen niet konden bedwingen. De weg was opnieuw geplaveid met verse bloemen. De paus vertrok vanaf het vliegveld net buiten de stad na een hartelij ke afscheidsrede van de Poolse president Henryk Jablonsky en met de vriendelijke groeten van vele andere Poolse partijgenoten. Tijdens zijn bezoek is Johannes Paulus II in zijn preken, redevoe ringen en speeches wel ver ge gaan maar hij heeft de Poolse re gering niet totaal in verlegenheid gebracht. Zelfs bij de partijsecre taris van de Poolse partij, Edward Gierek, die volkomen onver wacht het afscheid op het vlieg veld bijwoonde, kon er een glim lach af. Toch was het een afscheid met een droeve en trieste achtergrond. Deze paus, die tijdens zijn bezoek een demonstratie heeft gegeven van Pools patriottisme nam af scheid van een land dat hij zeer waarschijnlijk nooit meer terug zal zien. Daarom, terwijl de kin deren hem overlaadden met kusjes en bloemen stonden de oudere Polen, mannen en vrou wen, langs de route naar het vliegveld zachtjes te huilen van verdriet. Paus Johannés Paulus laat voor hen een onbeschrijflijke leegte achter. Rechterhand Amin wordt in Oeganda berecht NAIROBI (Reuter) - Bob Astles, de in Engeland geboren medewer ker van ex-president Idi Amin van Oeganda, is zaterdag uit Ke nia geleid en op een vliegtuig naar Kampala gezet om daar te worden berecht. Astles was vergezeld door drie Oe- gandese politieambtenaren in een auto naar het vliegveld Wil son van Nairobi begeleid en aan boord van een vliegtuig gehol pen. Hij verzekerde Keniase poli tiemannen op het vliegveld dat hij geen persoonlijke wrok tegen hen koesterde. Vrijdag had Astles tegen de rechter gezegd dat hij een advocaat wilde opdat hij beroep zou kunnen aan tekenen tegen het besluit van de Keniase justitie om een uitleve ringsverzoek van Oeganda in te willigen. Vrijdagavond werd echter geen be roep bij het Keniase hoogge rechtshof aangetekend en vol gens juridische klingen kwam dat omdat geen enkele Keniase advocaat bereid was de zaak van Astles op zich te nemen. In Oeganda wordt Astles beschul digd van moord op de visser Pas- co Moekasa. Hij kan bij veroor deling de doodstraf krijgen. waarbij hij diplomatiek wees op het feit dat de drie uitgenodigde bisschoppen uit Litauen zich niet onder het gezelschap genodigde kardinalen en bisschoppen be vonden, dat samen met hem de plechtige hoogmis celebreer de. Tijdens het gehele pauselijke be zoek heeft de Poolse politie zich voorzichtig maar op alles voorbe reid op de achtergrond gehou den. Ze waren bedoeld om de miljoenenmassa, die de paus op de been heeft gebracht zonodig in bedwang te houden, maar deze massa heeft zich dermate gedis ciplineerd gedragen dat de politie nergens werkelijk heeft moeten ingrijpen. Incidenten zijn nauwelijks voorge komen behalve op de laatste dag van het bezoek toen na een au diëntie met de journalisten een Amerikaanse en een Franse ver slaggever door een stevige vei ligheidsagent in burger in elkaar werden geslagen. De Franse journalist werd met een kapotte bril, aangeslagen door een ge weldige stoot in de nierstreek door enige collega's weggedra gen naar de gereedstaande bus sen om tijdig met de paus mee terug naar Rome te vliegen. De Franse journalisten hebben over het voorval een klacht ingediend bij de Poolse autoriteiten. (Van correspondent) BONN - Rolf Heissler, bovenaan de lijst van West-Duitslands meest gezochte terroristen, is zaterdag in Frankfort gearresteerd. Door een schot boven zijn oog werd hij ernstig gewond. Heissler (31) ligt nog steeds op de intensive-care afdeling van de kliniek van de universiteit van Frankfort, maar zal zo spoedig mogelijk worden getransporteerd naar de gevan genis in München. Heissler wordt er onder meer van verdacht te hebben meegewerkt aan de moorden op bankier Jür- gen Ponto en werkgeversvoorzit ter Hanns-Martin Schleyer. Voorlopig is er echter door het openbaar ministerie geen arres tatiebevel wegens deze misdrij ven tegen hem uitgevaar digd. De sinds 1975 gezochte terrorist werd in een benedenwoning aan de Texterstrasse in Frankfort neergeschoten. Volgens de poli tie had Heissler onmiddellijk naar een pistool in zijn broek band gegrepen toen hij de kreet „handen hoog, politie" hoorde. De advocaat van de vermoedelij ke RAF-leider, Reiner Koch, zei Miljoenen Ook op de laatste dag van zijn be zoek verzamelde zich een miljoe nenmenigte in het stadspark van Krakau. Zaterdagavond al stroomde het park vol met tien duizenden pelgrims die de hele nacht in de open lucht door brachten en na de pauselijke openluchtdienst gedisciplineerd de voor zeer velen lange reis naar huis begonnen. Tot deze miljoenen mensen en tot een groot aantal kardinalen en bisschQppen, onder wie kardi naal Bernard Alfrink richtte de zichtbaar vermoeide paus zich voor de laatste maal voor hij zijn geliefde geboorteland verliet. Hij riep opnieuw op de grenzen tus sen de landen - en hij doelde dui delijk op de Oostbloklanden - open te maken en verwelkomde met name de mensen die „zuide lijk van de Karpaten" naar Kra kau waren gekomen. Later op de dag zwaaide een groep Tsjecho- slowaakse pelgrims voor zijn tij delijke residentie met een grote Tsjchoslowaakse vlag demon stratief in de richting van het pa leis om hun aanwezigheid duide lijk te maken. De paus onderstreepte nadrukke lijk dat hij veel liever meer men sen van buiten Polen had gezien, MAINZ/SAARBRUCKEN (DPA) - In tegenstelling tot het resultaat bij de Europese verkiezingen, hebben de sociaal-democraten in de Westduitse deelstaat Rijnland- Palts gisteren hun positie in de gemeentebesturen in de staat heroverd. Hun stemmenwinst ten opzichte van de CDU, die vijf jaar geleden de dominerende po sitie van de sociaal-democraten overnam, bed meg tien procent. Ook bij gemeenteraadsverkiezin gen in Saarland is de SPD. die zich in 1974 met een tweede plaats achter de CDU tevreden moest stellen, in de grote steden als duidelijke overwinnaar te voorschijn gekomen. In Rijnland-Palts heeft de liberale FDP flinke verliezen geleden. In Saarland is de SPD met 44,8 van de uitgebrachte stemmen de sterkste partij geworden. De CDU, die bij de gemeenteraads verkiezingen van 1974 nog 49 procent der stemmen de behaal de, is met nu nog maar 44,7 pro cent de verliezer geworden. De FDP wist haar stemmenpercen tage met 6,7 procent maar net te handhaven. (Van onze correspondent) BEIROET - De aankondiging vori ge week, dat de Palestijnse guer rilla-organisaties en hun Libane se linkse- en moslim-bondgeno ten hun kantoren in de haven plaats Tyrus zouden sluiten en hun troepen zouden terugtrek ken uit de dorpen in het zuiden, is aanvankelijk in Libanese politie ke kringen met groot enthou siasme verwelkomd. Men zag er het begin in van een al gehele ontspanning in Libanon, een hoop die echter de grond in werd geboord door het ontbre ken van het bestand in het zuiden door Israël en haar bondgenoot, de christen-rechtse Libanese mi lities van ex-majoor Haddad. streken van Zuid-Libanon zou een welkome zaak zijn. Er is evenwel nog niet waargenomen, dat deze PLO-beslisSing ook wordt uitgevoerd. Dat heeft ko lonel Tjassens, chef operaties van Unifil zondag in Harris gezegd. De kolonel heeft de indruk, dat voor Zuid-Libanon betere tijden voor de deur staan. „Ik ben een geboren optimist". Tjassens ech ter sluit niet uit, dat hij zich ver gist. Wel verloopt het overleg met de betrokken partijen in het conflict in Zuid-Libanon voor spoedig. Het doel van de Palestijns-linkse terugtrekking uit Zuid-Libanon is, volgens het Palestijnse pers bureau WAFA, Israël „van het eeuwenoude voorwendsel te be roven vergeldingsacties tegen burgerdoelen in Libanon te blij ven ondernemen". Het feit dat gesteld werd dat de guerrilla's zich uit de dorpen zouden terug trekken, was een indirecte beves tiging dat de commando's ook inderdaad in de Libanese dorpen zelf gelegerd lagen. De Israëli's en de milities van Haddad heb ben altijd gesteld dat hun bom men en kanonnen immer gericht waren op „terroristische doelen". Het doorgaans goed geïnfor meerde Beiroetse blad An Nahar zegt dat de Palestijnen en de linkse milities zich op posities drie tot vier kilometer buiten de dorpen zullen terugtrekken. In de praktijk zijn deze maatrege len gericht op het verlichten van de toch al loodzware last die er op de Libanese burgerbevolking rust ten gevolge van de ..uitput tingsoorlog" tussen Israël en de Palestijnse commando's. De Is raëlische premier Begin heeft ge steld dat hij van plan is deze oor log tegen „de terroristen" tot het einde door te voeren. „We zullen hen treffen waar zij zich ook mo gen bevinden en op elk tijdstip dat ons goeddunkt", aldus Begin. n, schattingen lopen van 1 tot 2 miljoen, woonde gisteren de plechtige mis bij, die en speciaal altaar opdroeg aan Sint Stanislau, de patroonheilige van Polen. gisteren dat dit niet juist is. Hij is daarom van plan een aanklacht tegen de politie in te dienen. Samen met Fritz Teufel, Ralf Rein- ders, Rolf Pohle, Irmgard Moelier en Brigitte Mohnhaupt had Heissler in het begin van de jaren zeventig de beweging „Tupama- ros Baader-Meinhofgroep en op gericht. Ze namen contact op met de Baader-Meinhof-gro ep, de Beweging van de Tweede Juni. Op 28 februari 1972 werd Heissler door de rechtbank in München wegens bankovervallen veroor deeld tot 8 jaar gevangenisstraf. Hij had daarvan vier jaar uitgeze ten toen hij op 2 maart 1975 in ruil voor het leven van de Berlijnse CDU-voorzitter Peter Lorenz samen met vijf andere Duitse ter roristen naar Zuid-Jemen werd gevlogen. Daar zou hij een terro ristische opleiding hebben geno ten. Volgens de federale recherche heeft hij daarna meegedaan aan alle grote aanslagen van de Rote Armee Fraktion. De politie kwam zijn verblijfplaats op het spoor na grondig onderzoek in de Düssel- dorfer woning van de vorig jaar doodgeschoten terrorist Willy Peter Scholl. Kerncentrale dicht WATERFORD (CONNECTICUT (Reuter) - Een lekke klep in een gebouw waarin zich een kern reactor bevindt, heeft genoopt tot de sluiting van een kerncentrale in Waterford. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is er geen sprake van radioactieve straling buiten de centrale. Overigens zou de slui ting slechts twee dagen duren. (Van onze correspondent) LUXEMBURG - De christende mocraten zijn gisteren de grote winnaars van de nationale ver kiezingen in Luxemburg gewor den. Behalve hun zes afgevaar digden voor het Europese parle ment kozen de inwoners van het Groothertogdom ook een nieuwe Nationale Vergadering, die 59 ze tels telt. Daarvan gaan er 22 naar de christendemocraten (CSV) die daarmee vier zetels winst boek ten. Of de christendemocraten nu de socialistisch-liberale coalitiere gering van premier Gaston Thorn zullen gaan aflossen, was gister avond nog niet duidelijk. Wel werd verwacht dat CSV-lèider oud-premier Pierre Werner van daag tot informateur zou worden benoemd. Socialisten en libera len zijn wel hun meerderheid in het parlement kwijt, maar zou den door uitbreiding van de coa litie toch aan de macht kunnen blijven. De liberalen van premier Thorn, die 15 zetels hadden, zouden een of twee zetels verliezen. De socialis ten verloren 2 zetels en hebben er nu nog 15. Naast de drie grote partijen komen nog vier kleine groeperingen met elk twee of drie zetels in het nieuwe Luxemburg se parlement. Daaronder zijn twee nieuwe: een groepering van voormalige Wehrmachtsoldaten die door de nazi's werden inge lijfd en een lijst van onafhanke lijke socialisten. Daarnaast zijn er de communisten en de rechtse sociaal-democraten die al in het oude parlement vertegenwoor digd waren. De overwinning van de christen democratische CSV is een per soonlijk succes voor oud-premier Werner die in de verkiezings strijd nadrukkelijk naar voren was geschoven als aflosser van premier Thorn. De huidige Luxemburgse regeringsleider, die in binnen- en buitenland over een zeer goede reputatie be schikt, is genoemd als mogelijke opvolger van mr. Joseph Luns als secretaris-generaal van de NAVO als hij niet in de Luxemburgse regering terugkeert. Het is echter niet zeker dat Thom na vele jaren als premier en mi nister van buitenlandse zaken de finitief aan de zijlijn komt te staan. Gegeven de nieuwe ver houdingen in het parlement zul len ook de christendemocraten met liberalen of socialisten een coalitie moeten vormen om een meerderheid in het parlement te krijgen. Een bondgenootschap met de liberalen van Thorn lijkt waarschijnlijker dan een samen gaan met de socialisten, aldus di plomatieke waarnemers in Luxemburg. Voormalig staatshoofd van Ghana gearresteerd ACCRA (Reuter) - De nieuwe machthebbers in dc Westafri- kaanse staat Ghana hebben het afgezette staatshoofd generaal Fred Akuffo gearresteerd, zo is zaterdag uit militaire kringen vernomen. Met AkufTo zijn nog enkele functionarissen van de verdreven regering aangehou den. De nieuwe militaire regering, onder leiding van luchtmachtluitenant Jerry Rawlings, heeft aangekon digd dat de algemene verkiezin gen op 18 juni gewoon doorgang zullen vinden. Maar de macht soverdracht aan een burgerrege ring zal zeker drie maanden wor den uitgesteld om de nieuwe machthebbers gelegenheid te geven 'schoon schip' te maken en de corruptie uit te roeien. Tegen een aantal vooraanstaande Gha- nezen is een arrestatiebevel uit gevaardigd. De nieuwe militaire revolutionaire raad. die sinds vo rige week het land regeert, be staat hoofdzakelijk uit officieren van lagere rangen. MANAGUA (DPA) - De al dagen durende harde gevechten tussen de Sandinislische guerrillastrij ders en de Nationale Garde van Nicaragua hebben zich in de loop van het weekeinde ook uitge breid tot delen van de hoofdstad Managua. In het bijzonder in de oostelijke stadsdelen vielen de garde en de Nicaraguaanse luchtmacht de rebellen, die ook over zware wa pens beschikken, onophoudelijk Gisteren liet het opperbëvel van de garde weten dat de Sandinisten uit de stad Masaya en een deel van de stad Loon waren verdre ven. In feite, aldus het communi que van het opperbevel, heeft de Nationale Garde het hele land weer onder controle. De radio van de Sandinisten meldde ech ter dat de rebellen verscheidene steden beheersen en steun van de bevolking krijgen. Een woordvoerder van de guemla- stnjders zei tegen verslaggevers dat de rebellen al het ogenblik hebben vastgesteld voor de volksopstand in Managua. "We hebben de bevolking wapens verstrekt. Ze wacht nu op onze bevelen", aldus de woordvoer der. Zbigniev Br/ezinski, president Carters adviseur voor veilig heidszaken, zei gisteren in Was hington dat de Amerikaanse re gering graag zou zien dat er in Ni caragua een volksstemming wordt gehouden onder toezicht van de organisatie van Ameri kaanse staten (OAS). Intussen overweegt de Amerikaan se regenng de evacuatie van on geveer 50 Amenkanen vanuit Ni caragua. Het betreft hier familie leden van de ambassadestaf. Een massale evacuatie van Amerika nen wordt volgens het Amen- kaanse ministerie van buiten landse zaken niet overwogen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7