,,M?n bijen zogen pils op bij café" Politie wil uitschakeling kabel-tv bij porno Heeft fa. Bleijs een vergunning Zilveren priesterfeest van pastor Hoogervorst MAANDAG 11 JUNI 1979 LEIDEN Derde milieu-bijenmarkt trok veel bekijks t Een honingraat boordevol bijen,met vaardige hand getoond door imker PJ. Doorschodt uit Leiden. LEIDEN - "Ik dacht: wat smaakt die honing toch vreemd. Het leek wel of er pils doorheen zat. Dat was ook zo: mijn bijen zogen die pils op bij een café in de buurt van de korf. En zo kwam het via de honing raten in de honing". 'Een verhaal uit de lange erva ring ("14 tot 15 jaar") van bijen houder P.J. Doorschodt uit Leiden. Hij vertelt het aan een belangstellende, nadat hij zo juist op de derde milieu-bijen markt, zaterdag jl. op het terrein bij de Sterrenwacht in Leiden, moeiteloos een demonstratie van het bijenhouden heeft ge geven. Het is dan rond half drie. Een grote groep nieuwsgierigen heeft gezien hoe Doorschodt vastberaden naar vijf korven met zoemende bijen is gelopen en daar met blote handen een aantal honingraten, volledig bedekt met zoemende bijen, uit een korf heeft gehaald. Ieder een blijft op veilige afstand, maar Doorschodt laat zien dat bijen zich niet uit zichzelf agressief zullen gedragen. Uiterst voorzichtig wordt bij de korven geopereerd. Waar de bijen eventjes ongewenst zijn wordt ze gewoon een flinke pluim rook toegeblazen. Zowel bij het verwijderen als het te rugzetten van de raten ook weer uiterste behoedzaamheid: er mag geen bij in de verdrukking komen... Na afloop van zijn demonstratie geeft Doorschodt toe dat veel mensen direct aan de vliegen mepper denken bij het zien van een bij. "Men wil een bij direct vernietigen, dood maken. Ter wijl de mens helemaal niet zon der bijen kan. Ze zijn ontzet tend belangrijk voor de bestui ving". Daarnaast heeft het houden van bijen ook nog een stoffelijk voordeel: het levert honing op. Uit drie kasten heeft Door schodt vorig jaar 195 potjes ho ning gehaald. "Nou had ik ook wel een bijzonder goed jaar", zegt hij over die produktie. Elders op het Sterrenwachtter rein verdringen tientallen men sen zich bij de diverse kraampjes. Want niet alleen bij en en de "cultuur" daaromheen trekt die middag de aandacht. Op de noemer "milieu" zijn ook allerlei kraampjes van progres sieve groepen, wevende, spin nende en kantklossende fami lies, winkels in bijenhoudersar tikelen en nog veel meer bij el kaar gebracht. Ook scholen hebben een duit in het zakje ge daan. Een aantal kraampjes toont hoe schoolklassen zich in het thema "bijen" hebben ver diept. Gesnoept kan er ook worden, honingkoek met honing, ho- ningbroodjes en honingtaar- tjes. Grote belangstelling is er voor de acrobatische en muzi kale prestaties van een midde leeuwse spelgroep uit Berkel en Rodenrijs. Ergens in de grote drukte zit een Leidenaar van roggestro een ouderwetse bijenkorf te maken, zo'n ronde met een stompe punt. Dat is eerder nostalgie dan effectief bijen- houden. Want die houten kor ven, kosten ongeveer 200 gul den per stuk in de winkel, recht toe rechtaan, zijn veel geschik ter voor het bijenhouden. De ronde korven worden dan ook in het kader van een cursus ge maakt. Hij wil zijn naam niet noemen. En waarom niet? Hij is van plan om met bijenhouden te begin nen en wanneer zijn buren dat Zes gewonden bij botsing op kruising LEIDEN - Zes gewonden vielen gistermiddag op de kruising He rensingel/Lage Rijndijk bij een botsing ter hoogte van de Schrij vers- en Zijlpoortsbrug. Rotter dammer D.W.B (28) verleende op de kruising geen voorrang waar na hij met zijn auto de wagen van Leiderdorper C.C. (34) in de flank raakte. Deze ging over de kop. Aanvankelijk was het onmoge lijk om de zes inzittenden (het ge zin C. met twee kinderen en hun schoonouders uit Leiden) uit de auto te krijgen. De brandweer werd gewaarschuwd, maar in middels slaagde er men toch in de inzittenden te bevrijden. Zij wer den allemaal met snijwonden aan schouders, hoofd en armen over gebracht naar het ziekenhuis. Mevrouw J.M.S.-N. (64) uit Lei den, de moeder van mevrouw C. liep naast snijwonden vermoe delijk ook nog een gebroken neus op. De betrokken auto's werden door de brandweer weggesleept. in de krant lezen konden ze wel eens vervelend worden. In Leiden is voordat je bijen houder kunt worden namelijk vereist dat je buren met hun handtekening bevestigen dat ze het goed vinden. Volgens voor zitter Th. Weyman van de Leid- se Vereniging tot bevordering van de Bijenteelt is Leiden in wijde omtrek de enige gemeen te die een dergelijke voorwaar de stelt. Een aantal jaren gele den is het zelfs nog voorgeko men dat een bijenhouder die al jaren ervaring had na een klacht van buren verder "imkeren" werd verboden. "Verder is Leiden geen slechte gemeente voor bijenhouders", haast Weyman zich te zeggen. Probleem is wel, maar daar kan het gemeentebestuur natuur lijk weinig aan doen. dat voor LEIDEN - Het PPR-raads- lid Beijen heeft het college van burgemeester en wet houders gevraagd of de vereiste hinderwetver gunning is verleend aan de firma Bleijs in de Oude Morsch en zoniet om dan binnenkort tot sluiting van het bedrijf over te gaan. Enkele jaren geleden kwam via ac ties in de wijk Oude Morsch aan het licht dat de firma Bleijs Che mische Producten aan de Mors- straat en de Narmstraat functio neerde zonder een hinderwet vergunning die voldoet aan aan de voorschriften. Buurtbewoners vrezen vooral de ernstige gevol gen die brand of explosies, onder flatbewoners die bijen willen gaan houden soms moeilijk ter rein in of buiten Leiden te vin den is. Over de opkomst van het publiek toont de organisatie zich tevreden. Er komen die middag zo rond de 3000 mensen opdagen, schat een bestuurslid. Reden om al te voorspellen dat de milieu-bijenmarkt volgend jaar herhaald wordt. andere door de daarbij vrijko mende giftige gassen, voor de omgeving zouden kunnen heb ben. Daarnaast werd het trans port van gevaarlijke chemicaliën door de smalle straten van de binnenstad als een gevarenbron gezien. Volgens Beijen is de situatie de laatste jaren niet verbeterd. Het PPR-raadslid wil van het college van B en W weten hoe dat te ver klaren is. Hij vraagt het college ondermeer of onderzocht is wel ke risico's aan het functioneren van het bedrijf in de Oude Morsch verbonden zijn en hoe de onderhandelingen zijn verlopen over de verplaatsing van het be drijf. Beijen wil weten waarom kennelijk nog steeds geen over eenstemming is bereikt en wat voor mogelijkheden er zijn voor verplaatsing van de firma Bleijs. Man geschept door auto: zwaar gewond LEIDEN - Een 39-jarige man uit Leiderdorp is vannacht met zeer ernstig hoofdletsel en twee ge broken benen in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. De man was, terwijl hij met zijn fiets aan de hand de Willem de Zwijgerlaan overstak, geschept door een auto en ongeveer 22 me ter verder op het wegdek terecht gekomen. Het ongeluk gebeurde tussen de Zijlbrug en de IJssel- m eer la an. De auto, bestuurd door een 25-jari- ge Leidenaar, reed met een snel heid van zestig kilometer per uur. Ruit vernield LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een 17-jarige Leidenaar aan gehouden. Hij had in de Maars- mansteeg opzettelijk een ruit van een winkel vernield. LEIDEN - Schakel de kabel-televi sie uit wanneer er zoals vrijdag avond een illegale porno-televi- sieuitzending is. Dit verzoek gaat binnenkort van de Leidse politie naar de verant woordelijke instantie voor kabel televisie in Leiden en omgeving, Stadskabei Leiden. Politie woordvoerder Oud man deelde dit vanmorgen desgevraagd mee. Er zijn vrijdagavond ongeveer 10 klachten binnengekomen toen de porno-uitzending rond kwart voor elf (na afloop van de uitzen ding van Belgie 2) begon. Oud man: "We tillen er niet zo zwaar aan". Volgens de woordvoerder zijn de uitzendingen ongeoor loofd, maar hebben kijkers ten slotte de keus om hun tv uit te zetten. De tien geschokte kijkers kregen trouwens ook het advies om de knop maar om te draaien. "Wat moet je anders doen?", zei een dienstdoend politieman vrijdag avond. Toen de uitzending begon heeft de politie nog contact opgenomen met de opsporingsdienst van de PTT. Die kon echter niet meer in actie komen. Bij Stadskabei Lei den zegt een woordvoerder dat voor opsporing omvangrijke ap paratuur nodig is, die eigenlijk te voren zou moeten worden opge steld, wat natuurlijk onmogelijk In verband met de uitzendingen zijn nog geen aanhoudingen ver richt. Verder wilde woordvoer der Oudman niets zeggen over het politie-speurwerk naar de "televisie-piraten". Hij voegde daar vanmorgen nog aan toe: "Die kabel moet uitgeschakeld worden, dan komt aan dat illegale zenden een einde". De secretaris van de beheerscom missie van Stadskabei Leiden, E. Cremers, zei vanmorgen dat Stadskabei verplicht is om alle signalen die de mast in Oegst- geest bereiken, aan de kijkers door te geven. "Ook als bijvoor beeld toevallig een Engelse zen der de mast zou bereiken Hij noemde het verder een moeilijke zaak om te gaan beoordelen wel ke uitzendingen dan wél, en wel ke niét voor het publiek geschikt zijn. "Bedenkelijk" zou het vol gens Cremers worden wanneer de piraten met een sterke zender door een uitzending héén zouden gaan. Tien mille beloning in Leidse moordzaak LEIDEN - Inlichtingen die lei den tot de aanhouding of het bekend worden van de da ders van de roofmoord op de Leidse juwelier L. van Ame- rongen, worden beloond met tienduizend gulden. De hoofdofficier van justitie in het arrondissement Den Haag laat dat middels aan plakbiljetten op alle politie bureaus in Nederland weten. Op negentien oktober vorig jaar werd Van Amerongen in zijn winkel in de Haarlem merstraat vermoord aange troffen. De winkel en woning waren grondig doortocht en een hoeveelheid sieraden en een kostbare priveverzame- ling zilveren miniatuurtjes (waaronder loddereindoos- jes), ontvreemd. Een uitge breid politieonderzoek, dat zich tot het hele land en tot zelfs in het buitenland uit strekte, leverde geen bruik bare tips op. Ook tussen de honderden tips die de politie telefonisch be reikten zat niets dat haar op het spoor naar de daders zet te. AVRO-rally door Leiden LEIDEN - Pastor drs. E.C. Hoogervorst van de St. Petrusparochie aan de Lammenschansweg vierde het afgelopen weekeinde zijn zilveren pries terfeest. De festiviteiten begonnen zaterdagavond met een eucharistie viering voornamelijk bestemd voor de kinderen van de parochie. Tij dens die viering werd onder meer een aantal liedjes gezonden door het kinderkoor. Het hoogtepunt van de viering werd gisterochtend bereikt met een con celebratie door de jubilaris tezamen met de pastoors A. J. H. Drost uit Nootdorp en J. van der Plas uit Zuid-Schermer en verder de paters S. Duynstee o.f.m. en H. M. Giezeman. De plechtigheid werd opgeluisterd door het zangkoor van de parochie, die onder leiding van dirigent-orga nist T. Kramer de missa eucharistica van Perosi uitvoerde. De jubilaris blikte terug op de achter hem ligende 25 jaar die begon met een studie op het kleinseminarie Hageveld. Achteivolgens werd pastor Hoogervorst toegesproken door diverse personen. Het spits werd afge beten door zijn naaste medewerker pater Giezeman die hem prees voor de openheid en de geest van overleg. Vervolgens hielden twee oud-stu diegenoten in de neerlandistiek een dialoog in een door Maerlant geïn spireerd middelnederlands. Namens de parochianen bood de heer W. van der Linden verscheidene geschenken aan waaronder een groen misgewaad. De rij van sprekers werd besloten door de heer H. van Akkeren die namens het kerkbestuu ?en geschenk aanbood. Daarna volgde nog een drukbe- LEIDEN - Ongeveer 500 automobilisten hebben zaterdag de Groenoord- hallen "aangedaan"De hal fungeerde namelijk als een van de controle posten van de AVRO-rally. die zaterdag verreden werd. Met had zo'n 800 automobilisten verwacht .maar vooral in Den Haag bleek de route problemen te geven. Bovendien kwam een aantal automobilisten na sluitingstijd. Er moesten bij de Groenoordhallen een paar opgaven worden gemaakt, die betrekking hadden op het molenmuseum De Valk. Oorspronkelijk zou de controlepost zelf ook bij het molenmuseum zijn. maar met het oog op de verkeersdrukte kon dat niet doorgaan. Horrorfestival Gedurende de maand juni wordt in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 een horrorfestival gehouden. Vanavond wordt het spits af gebeten met de oorspronkelij ke versie van het verhaal van graaf Dracula. Het is de klas sieke versie van Nosferatu van de regisseur Murnau. Morgen wordt de verfilming van de novelle De Raaf van Edgar Allen Poe vertoond. Met in de hoofdrol Vincent Price en Boris Karloff. Op beide avonden zullen twee voorstellingen worden gege ven, namelijk om 20uuren om 22.15 uur. De toegangsprijs bedraagt f 450. Open Huis LVL De Werkgroep Lesbische Vrou wen Leiden houdt vandaag een open-huis-avond bij een van de leden. Vrouwen die willen praten (of luisteren) in een gezellige sfeer kunnen contact opnemen met Cathy Knuyi, tel. 122648. Tevens wil de LVL weer praatgroepen beginnen. Duivensport Pastdu ivenvereniging "Het Oosten" hield een wedvlucht vanuit Soissons met 178 dui ven. De uitslag: 15 Fokker- Van Leyden, 2.4. P. Juffer- mans. 5,6,7,. T. v. As. 6 C. Gijsman,9.H.Gijsman,10. B. Singeling. "Rijnklievers" hield een wedvlucht vanaf Noyon. De uitslag: 1S.v.Goozen,2.K.v. Leyden, 3.4.65J. v. Leijden, 5.B.V. Mil. 7.J.v. Alfen. 8.J. v.d. Wal, 10. J. Kok. "Leiderdorp" vloog ook vanaf Noyon met 90 duiven. De uit slag was: 125.4,6. J. Kmj- nenburg,55.W.deRoode.7 F. Hoogervorst, 8. M. Reijerse, 10. P. Sloos. "De Vriendeiiclub" vloog vanaf Noyon met 323 duiven. De uit slag was: l.J.v.Seggelen.2.D. Koet, 3,6. K. Lefebre, 4,75. Comb. Bodijn-Rijsbergen, 5. JNoordermeer,8P.Bink. 10. R. Noordermeer. "De Snelvlieger" vloog met 159 duiven vanaf Soissons. De uitslag was: 1,7. F. Compter, 2. L. v.d. Tuin, 3,4,5. J. Groe nendijk, 65.10. M. de Lange en Zn.,8. A. Wilteveen. vanaf "De Blauwkrasvloog Noyon met 92 duiven. De uit slag was: 1W. de Wetering en Zn.,25,6,7,8. F. v.d. Wetering, 3. G. v. d. Blom, 4. Mevr. Ar- noldus, 9. B. Diersman, 10. N. v. d. Blom. Hengelsport Hengelsportvereniging 'De Sportvrienden" viste de eerste wedstrijd van het seizoen m De Rijn. De uitslag was: l.K. Schouten 4000gram(48stuks), 2. T Kneybcr 3300(421. 3 H Schouten 2600(30), 4. B. Hons- beek 2200(355 H. Jansen 2100(23», 6 c Schouten si 1950(17), 7. E. Mooi broek 1700(21). 8. J. Janssen 1210(16), 9. A. Hogervorst 700(6), 690(5) "De Gulden Voorn" tweede wedstrijd ir lemmerlrekvaarl Schouten oom. De uitslag was: 1. W. Ltprdte tilth 12) 2 If //■■<"/- kamer 1070(10). 3 E. Gerte naar 1050(7). 4 G. Kleijn 740 5 H v Alphen a r 670(4), 6. H. v. Alphen jr. 670(2), 7. F.Smit 580(5),8 II Velthu tjscn 500(5). 9 H Schouten 490(5), 10. G. Har- land 300(4). "De Brasem'' viste de eerste wedstrijden in de Heunans- wetering en de Rijn. De uit slag was: 1 .B. Eradus 190t 10), 2 F. Manjt 855(3). 3 A Vos 710(3), 4 A vjd Hub* 60511 5.K. Keizer 390(5), 6. S. Gom mans 365(7). 7. S. Dubbelde 365(3). H G Crama jr. 360(5). 9 Gulden meester 325(4), 1' J Blikman 300(2). "De Bliek" viste de eerste wed strijd in de Rijn. De vangst wa tafel Dfuitdaguoi K S,ho„ten.2.S Pijnacker.3 C r d Maat. 4 K.vd Maat 5 C. D. Zandvliet sr. 6 C Zandvliet.7.C .v Helden.8 J Schouten. 9. ABavelaar, 10. Chr. Schouten

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3