'Lijn Negen' boeit met 'Collega's' Frankfurtabsolute topper van festival MAANDAG 11 JUNI 1979 „Sla me!", smeekte de maso chist „Nee!", zei de sadist. Het kan niet anders dan sadis me zijn geweest, dat de doua ne op de vliegbasis Soester- berg er toe bracht om de eer ste 67 teruggekeerde Liba- nongangers zo nauwgezet, zo „plichtsgetrouw", zo lang zaam, zo treiterend langzaam te controleren, dat het een uur duurde voordat ze allemaal de „formaliteiten" achter de rug hadden. Elke plunjezak is klaarblijkelijk zorgvuldig na geplozen op... op wat iegen- lijk? Wat zouden die dienst plichtige „blauwhelmen", met hun gigantische salaris sen, voor contrabande heb ben kunnen meesmokkelen? Palestijnen, christenen? Flessen gedestilleerd drink water? Nee, ik moet redelijk en objectief blijven, de doua ne op Soesterberg boekte wel degelijk een succesje: een van de soldaten moest 42 gulen betalen omdat hij „teveel si garetten en drank" bij zich had. Zo word je door het va derland ontvangen, als je als dienstplichtige drie maanden lang je leven op het spel hebt gezet in een land dat in geen enkel opzicht op Soesterberg lijkt. Wat kan dat anders zijn geweest dan sadisme, tegenover die militairen zelf, maar ook te genover de 300 afhalers, die toch al een uur langer hadden moeten wachten omdat het toestel een uur later arriveer de dan de bedoeling was? Sa disme of machtsmisbruik. Even laten merken dat zij. de geüniformeerde douanebe ambten, die veilig en wel bij moeder de vrouw op de Ve- luwe zitten, geen centimeter opzij hoeven te gaan voor, en ook geen pink-op-de-naad minder zijn dan die zo veelbe sproken VN-soldaten. Wat een mentaliteit! Al past die natuurlijk weer wel in het pa troon, waarin politieagenten extra scherp loeren op taxi chauffeurs, en bolsjewisten hun grootste haat niet tegen kapitalisten maar tegen trotskisten koesteren. u moet u dus even voorstellen dat bij een zelfde afhandeling van de „douaneformalitei ten" op Schiphol van een vei lig gelande DC-10 met 268 passagiers het doorzoeken van de bagage VIER uur ge duurd zou hebben! Welke normale, niet-dienstplichtige reiziger zou dat gepikt heb ben? Dezelfde grenzeloze te rughoudendheid en discipli ne die de „blauwhelmen" in Zuid-Libanon hebben moe ten betrachten als zij door een van de vele partijen werden beschoten, hebben zij nu blijkbaar bij hun terugkomst op Soesterberg gedemon streerd. Maar als ik tot de vol gende groep afzwaaiérs be hoorde, zou ik toch eisen dat we onze wapens pas zouden hoeven afgeven NA het pas seren van de douane op Soes terberg. En dan eens kijken hoe lang de controle duurt... Tranen Toch worden de mensen steeds wijzer en menselijker. Ik heb altijd met verbazing naar de filmbeelden gekeken van ver trekkende soldaten in de Eer ste Wereldoorlog, die met het grootst mogelijke enthou siasme door familie en vrien den uitgeleide werden ge daan. Hun kans om de loop gravenoorlog te overleven was ongeveer even groot als de kans dat onze VN-soldaten in Zuid-Libanon in een van die huis-, tuin- en keukenge vechten aldaar het loodje leg gen. Het risico is dus omge keerd evenredig, maar wat zag je op de televisie bij het afscheid van de militairen die voor aflossing naar de Liba non vertrokken? Huilende, jankende, schreiende, snik kende, wenende, hun tranen dapper wegslikkende moe ders en verloofden, stevig vastgehouden door strak in de verte starende vaders die hun tranen liever bewaarden voor straks, in de auto, op de terugweg naar huis. Geen aanbevelenswaardig gedrag voor gemotiveerde vaderlan ders, Luns zal het er niet mee eens zijn, maar voor ouders, echtgenotes en vriendinnen lijkt het me het enig passende en waardige gedrag. De kans dat 1 op de 500 het niet over leeft is veel te groot om net te doen alsof je zoon of verloof de alleen maar met een DC-10 op vakantie naar Tunesië gaat. Triomftocht Nooit eerder hebben zoveel geaborteerde moeders en zo veel gescheiden mannen met zoveel enthousiasme een paus begroet die hen zo kwam kapittelen over scheiding en abortus als paus Johannes Paulus II tijdens zijn pel- grimstoch door Polen. Het aardige van deze paus is, dat hij zich niet van de wijs heeft laten brengen door de vaak gekoesterde gedachte dat je als „gast" in een land waar het regime niet deugt maar de wel, je je hebt aan te i de gedragsregels van het regime, in plaats van aan de gedragsregels van de fatsoenlijke mensen om je heen. Hij deed net alsof hij thuis was, en dat was hij na tuurlijk ook, vergeleken met iemand als bijvoorbeeld de Poolse premier Gierek. Zou den wij nu ook met honderd duizenden naar Vught, Woensel en Utrecht zijn ge stroomd als kardinaal Wille- brands tot paus gekroond was en zijn geboorteland bezocht had? Ik vraag het me af. Maar daar staat tegenover dat Wil- lebrands ook niet dag in dag uit met ons meegegalmd zou hebben als wij „eikenhout is eikenhout", „hand in hand kameraden" en „Piet Hein, Piet Hein, Piet Hein z'n naam is klein" zouden hebben aan geheven halverwege een van zijn toespraken. LEIDEN - In het Leids Vrij etijdscentrum had zater dag de slotavond plaats van het avant-garde-festi- val. Ook op deze avond was er een verheugend grote publieke belang stelling, dat de organisato ren ongetwijfeld zal ster ken in het voornemen van het festival een jaarlijks te rugkerend evenement te maken. Yolksdansfeest LEIDEN - Met een volksdansin- stuif sloot het Leids Volksdans Overleg in het Leids Vrije tijds- centrum gisteren het seizoen af. Zowel 's avonds waren er demon straties te zien. Onder andere tra den de Leidse groep Achalay en de Vlaardingse kindergroep An- droeska op. Verder was er volop gelegenheid voor de instuivers om zelf mee te dansen. Met veel enthousiasme werd dit dan ook gedaan onder leiding van Yvonne Knijnenburg van een van de vijf volksdansgroepen die de Leidse regio telt Tarantella. Peter de Koning zorgde voor het ver strooiende element met zijn gees tige declamatie. De activiteiten kalender voor het volgende sei zoen is zeer uitgebreidOp 23 sep tember begint het volksdansen weer met een Joegoslavische avond. Verder telt de agenda nog ten minste zeventien onderdelen. Een blij vooruitzicht voor de ac tieve volksdansers, die geheel in hun eigen straatje hun seizoen besloten. Dansend dus. L.C Begonnen werd met een optreden van het Amsterdams Studenten Kamer Orkest. Het ASKO speel de o.a. "Dans van de Malie Matrij zen" van Guus Janssen en "Har lekijn" van Cornelis de Bondt met tekst van Paul van Ostaijen. Het interessante en vaak virtuose optreden werd om organisatori sche redenen afgewisseld met de verschijning van Gilius van Ber- geyk en Huib Emmer. Het programma-boek merkt hier over op: "Een stuk voor twee man en een piano, waarbij het tonen- materiaal niet gecomponeerd is, maar waarbij daarentegen de fy sieke conditie van beide spelers wel". De muziek was inderdaad niet gecomponeerd en hun li chamelijke gesteldheid was zo op het eerste gezicht redelijk. Na het ASKO volgde een terecht kort gehouden solo van Guus Jans- Het jazzduo Frankfurt was de ab solute verrassing van het festival. Met de fenomenale Goebbels op piano en accordeon en Harth op saxen en klarinet oogstten de Duitsers enorme bijval. Hun in vulling van Hanns Eislers prole tarische avant-garde-muziek was beslist van uitzonderlijke klasse. Ter afsluiting van het festival wa ren alle ogen gericht op Loek Dikkers Waterland Big Band. De big band van de pianist en com ponist Dikker viel bar tegen. Vooral als big band, want de in dividuele prestaties waren, zoals te verwachten met klinkende namen als Willem van Maanen, Keshaven Maslak en Dikker zelf, van het gebruikelijke niveau. Toch kon men zich niet aan de in druk onttrekken dat de spelers hun optreden eerder op de avond in Amsterdam nog in de benen hadden. Aan een door het publiek gevraagde toegift werd Het jazzduo 'Frankfurt' niet eens gedacht, onverstoor baar ging men door met het de monteren van de instrumenten. Een wat jammerlijk einde van het festival, maar het was dan ook weer erg laat. Het Tweede Festival van Moderne Muziek zit er dus op. Als muzi kaal overzicht is het zeker ge slaagd en ook organisatorisch valt er weinig op aan te merken. Jammer alleen dat er optredens zo laat waren geprogrammeerd dat er nog maar weinig mensen in staat waren deze bij te wonen. Wellicht komt er bij de nabespre king een modus voor dit euvel. Gezegd moet worden dat Frits Bruins en zijn vele medewerkers tevreden kunnen zijn met het re sultaat en dat er een vruchtbare bodem is voor een derde festival. Het is dan wel te hopen dat de subsidie-gevende instanties ook een wat meer belangstelling to- LOUIS CORNELISSE. LEI DEN - Ze kwamen helemaal uit Overijssel om zaterdagavond in het matig bezette LA K-theater een opvoering te geven van 'Col lega's'; een door de theatergroep 'Lyn Negen' zelf geschreven stuk. De groep is in de Randstad volledig onbekend. Dit wordt in belangrijke mate veroorzaakt door het feit, dat men domicilie houdt in het oosten van ons land en daardoor de aansluiting bij Amsterdam lijkt te missen. Toch brengt 'Lyn Negen' sterk op het 'Werkteater' geënt improvisatie toneel, waarbij het zinvol lijkt een acteur of actrice van deze Am sterdamse theatergroep aan het Kattegat als animator/stimulator aan te trekken. 'Lijn Negen' heeft namelijk met 'Collega's' een in oorsprong zeer absurdistisch to neelstuk gemaakt, dat zijdelings relatie lijkt te onderhouden met Eugène Ionesco. Toch is de tekst vaak weer zo concreet, dat men er beter aan doet van een tussen vorm te spreken. De acteurs en actrices behouden in 'Collega's' ieder hun eigen naam, waardoor een sterk identificeerbaar rollen patroon ontstaat. Naast Thijs Dekker als regisseur wordt de persoon van bijvoorbeeld een Admiraal of een Woudenberg (Werkteater) sterk gemist. Dat zowel 'Carrousel' als 'Lijn Ne gen', hoewel zij dat zelf waar schijnlijk nimmer zullen toege ven, sterk op het 'Werkteater' ge lijkende speeldisciplines nastre ven, geeft het unieke karakter van de aanpak aan. 'Lijn Negen' Willeke Hieminga, Liesbeth Col- tof en Hans v. d. Boom (om zo maar een paar mensen te noe men) veel talent in huis. Maar het werd zaterdagavond wel duide lijk, dat de dialogen en diverse reacties te nadrukkely k op elkaar afgestemd waren om het impro visatie-element volledig overeind te houden. Desalniettemin een dramatische prestatie, die een belofte lijkt in te houden. De ge ringe belangstelling van de zijde van het publiek kon ook ditmaal, evenals bij andere recente thea tervoorstellingen in het LAK (Boermans e.a.) niet als maatstaf dienen. De vakantie en het mooie weer leken de grote spelbrekers. BERT KOEKEBAKKER Leidse bioscopen CAMERA "Pas op of we slaan d'r op", da. 7.00 en 9.15 uur, za. en woe. 2.30,7.00 en 9.15 uur. 12 jr. Nachtvoorstelling: "The Nightporter", vr. en za. 11.30 uur. 16 jr. LIDO 1: "The kingdom of the spiders", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 2: "The Deerhunter", da. 2.30 en 8.00 uur, 16 jr. LIDO 3: "Animal House", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr. en di. óók 2.30 uur. al. Kindermatinee: "Tom en Jerry", za. en woe. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. STUDIO: "Nosferatu",da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr. en di. óók 2.30 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Lady and the tramp", za. en woe. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. TRIANON: "Twee vrouwen", da. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Middagvoorstelling: "Juliana in 70 be wogen jaren", da. 2.30 uur, zo. 2.15 uur, al. REX: "Angel of fire", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Emmanuelle reist rond de wereld", vr. enza. 11.30uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "De duivel hale je", da. 1.30, 6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, za. ook 12.15 uur, al. Kindermatinee: "Bambi", za. en woe. 2.30 uur, zo. 1.45 en 4.15 uur. Nachtvoorstelling: "Driver", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Invasion of the bodysnat- chers", da. 1.45,6.45 en 9.15 uur, zo. ook. 4.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Het vijfde offen sief', za. 12.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Jaws 2". vr. 7.00 en 9.15 uur, za. 4.00, 7 00 en 9.15 uur, zo. 4 00 en 6.15 uur, woe. 8.00 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Alice in Wonderland", Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuiS en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur EUsabeth-ziekenhuisj Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt. Sint Elisabeth-ziekcnhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00uur (alleen voor echtgenoot van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- Kinderafdeling: dag. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdehng gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkhniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13 30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18 30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18 -18 30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000. ((0udc}Lieuiu& - In de Fransche havenstad Le Havre is de voorgevel van een graanpakhuis tot aan den grond toe ingestort, zoodat er letterlijk geen steen op den an deren is gebleven. In dat pand waren niet minder dan 15000 zakken graan opgeslagen. Op het oogenblik van de ramp was men juist bezig een gedeelte daarvan te lossen. Nadat de eer ste verbijstering, door het ont zettend geraas van den inval lenden muur veroorzaakt, voorbij was, ontdekte men, dat van de veertien werkliedendie in en voor het gebouw aan den arbeid waren, slechts één werd vermist. Deze was, terwijl men hem een zak met graan op den rug laadde, op straat onder het puin bedolven geraakt. Zijn dertien makkers, die ongedeerd waren gebleven, sloegen ter stond de handen aan het werk om hem, zoo mogelijk levend, van onder het puin te verwijde ren. Zij mochten daarin slagen, hoewel de man het er niet zonder wonden en kneuzingen had af gebracht. Vijftig jaar geleden: - De vlucht van den Amerikaan Van Lear Black heeft met tegen slag te kampen: Bij de landing op het vliegveld van Calcutta is het toestel, ten gevolge van den zeer slappen grond, weggezakt en op zijn neus gaan staan, waardoor de middenmotor en de schroef braken en de neus van den romp ontzet werd. De inzittenden bleven ongedeerd De heer Van Lear Black gaat nu per boot terug naar Londen, waar hij tegen het einde van de maand wordt verwacht. De pi loot Geyssendorffer blijft te Cal cutta om te zien in hoeverre de herstellingen ter plaatse kun nen worden vemcht. Mocht het herstel te veel tijd vergen, dan wordt het plan voor een vlucht naar Tokio opgegeven en wordt het toestel per schip naar Ame rika getransporteerd .waar dan de voorgenomen tocht door de Vereenigde Staten en Latijnsch Amerika zal worden uitge voerd. Ten gevolge van den re gentijd t.s de toestand van de vliegvelden ta Britidi Indiê van dien aard, dat het gebruik van de meeste terreinen gevaar oplevert. Daardoor is de lucht vaartverbinding van Neder land met Nederlands-Indte. ge durende het geheele jaar, in ern stige mate gehinderd. aan) &oc&d van) ve- "Pb£>£ I POK>': op kiaap h0t CZR.Cea, w-wi0- wat. waar i*? Y Nier zguRÉW, I r maaoejou,!pof is in pgéKcNPiee hakp&k,\oop- honp&rp öuufên) PZJZVA& wp gaan ze-S- - .V Gaf Urt7 jA HOPLA! LICHTMATROOS pampa awnstgr-r aam. j f 0RÊVG /we AAM' lamp, öj/w&im 'SgRMOÊM'/K A\oer MAAR po&beipcmk. maar jou.! Pof9! f ARNOi-D, HOE UJ6tr LEoe je. «vrecujjFA/r l BEMr OF AJIEP 1 acaiooo qeepr ArAiriM OOC.D OP PE UeA£,EA) ce^tei'ÊN* lf-R- AAJArtAHf. UW BOODSÖAPPEU, MEVEOUW.ËM HET VLEES VDOft FEED. FRED BASSET [Oct is myn mendjè> /de bopionqen ion 'l de sbger' Ik zit Jem ncoit achter-/ AARBEI EN- MOUSSE Kies voor dit desseit kleine aardbeien, die meestal het fijnst en geurigst zijn. Be strooi 250 g aard beien met suiker en giet er 3 eetlepels cassis (zwartebes- senlikeur) over. Laat De avonturen van Jommeke Tot weldra ,mijn kinderenAllah zij met ui slaan. Druk 250 g aardbeien met een vork fijn. Klop een vierde liter slagroom met 2 eetlepels sui ker stijf en meng er geleidelyk de aard- beienmoes door. Schep het mengsel over de hele aard beitjes en leg boven op als garnering ook nog enkele aard- WINA BORN Zo, professorwij moeten nu X zo vlug mogelijk naar de vliegende boll J M/h /j. c FUiberke zou 'A.A' {kunnen nodig hebben. (SWe vliegen zeer hoog boven hun hoofdenzodat wij niet opvallen, maar hen toch gemakkelijk kunnen volqenMeteen houden we ook 'n ooqje in 't zeilwant die Oli-Fath heeft zeker duistere plannetjes in zjnkop! j lij// (j S bedoel, dat staat fast l

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23