Oliemarkt van Rotterdam komt weer in discussie Japan opzoek naar nieuwe energiebronnen QQQ5 mr VARKENSHOUDERIJ GEËERD MET SPECIAAL MONUMENT Plan voorgebruikvan steenkool om olie-afhankelijkheid te temperen Markt berichten MAANDAG 11 JUNI 1979 i PARIJS (Reuter/AFP) - Het Internationale Energie bureau (IEA) zal op 26 ju ni een vergadering beleg gen in Parijs over de wer king van de vrije markten voor olie in Rotterdam en het Caraibisch gebied. Op de vrije markten wordt olie ver handeld buiten de oliemaat schappijen om. De prijs ligt doorgaans een stuk hoger. In to taal wordt ongeveer vijf procent van de totale aanvoer op de Rot terdamse vrije oliemarkt verhan deld. Overigens kopen ook olie maatschappijen op de vrije markt om hun tekorten aan te vullen. Subsidie Het nieuws over de vergadering werd vernomen na afloop van de vergadering van de permanente leden van het IEA over de subsi die van vijf dollar per vat geïm porteerde stookolie en dieselolie in de VS. De Amerikaanse afgevaardigde Herbert Salzman, abassadeur bij de Oraganisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik- per vat laag genoeg is om te voor komen dat er Europese oliepro- dukten naar de VS worden geëx porteerd. Niet vergroot Verder staan de VS op het stand punt dat de nieuwe subsidie de totale omvang van de hoeveel heid olie die gesubsidieerd wordt in de VS niet heeft vergroot. Dit komt doordat Amerikaanse raf finaderijen olie-importeurs nu minder subsidie geven voor in gevoerde ruwe olie, hetgeen wordt gecompenseerd door de nieuwe subsidie op stookolie en dieselolie. Bovendien weigeren de VS om te spreken overeen subsidie omdat de betrokken uitkeringen niet ten laste komen van de Ameri kaanse begroting. De juiste naam voor de subsidie is "entitlement", zo benadrukte Salzman. De ver taling van "entitlement" luidt "aanspraak" of "recht". De IE A-directeur heeft verder ra mingen verstrekt over de leve ring van olie door het Caraibisch gebied aan de VS en Rotterdam. Lantzke wilde na afloop van de vergadering niet meedelen hoe de andere afgevaardigden had den gereageerd op zijn uitspra ken. Wel zei hy dat het Energie bureau van mening is dat het een uitgebreide analyse moet maken van de werking van de vrije markt voor olie. België De Belgische regering heeft beslo ten ruwe olie direct van de olie producerende landen te kopen om een reservevoorraad op te bouwen. Dit is zaterdag uit offi ciële bron in Brussel vernomen. België heeft eerder al rantsoene ringsmaatregelen genomen ten aanzien van het gebruik van stookolie en zware brandstof. De nieuwe maatregel, zo verneemt men in dezelfde kringen, moet voorkomen dat België reserve- voorraden moet kopen op Rot terdamse markt. Er zouden al contacten tussen België en Alge rije bestaan. «»'"r Na de onthulling van het monument voor de varkenshouderij, gaven demonstranten hun mening te kennen over het eten van vlees. Zij hadden spandoeken met teksten als "Spaarvarkens met een vleesloze dag" en "Bio industrie: crimineel". DEN BOSCH (ANP) - Oud EG-commissaris ir. P. Lardinois heeft zaterdagmiddag in Den Bosch een monument voor het varken onthuld. Voor het provinciehuis, op het Brabantplein, staat nu een beeld van de Dongense kunstenaar Kees Janse, bestaande uit een zeug met elf biggen. Het monument is een huldebetoon aan de tien jaar oude varkenshoudersorganisatie van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond NCB. Ir. Lardinois wees op het grote economische belang van het varken voor Noord-Brabant het heeft tal van boeren uit de armoe gehaald en verschaft nu werk aan 90.000 mensen in ons land. Een belangrijk deel van de agrarische export komt voor rekening van de varkensindustrie. Lardinois zei begrip te hebben voor de bezwaren die bestaan tegen de intensieve varkenshouderij. Hij meende echter dat voor- en tegenstanders overeenstemming moeten kunnen bereiken. "Bio-industrie neen, maar tegen een moderne varkenshouderij zeg ik graag ja", aldus Lardinois. i commissaris der koningin Van Harten het beeld in ontvangst. Hij had er nog n ontdekt de zeug als rijksoverheid en de elf biggen als de provincies. Namens de provincie r een diepere betekenis i Shell-staking weer voorbij WILLEMSTAD (ANP) - Na een staking van twaalf dagen bij Shell op Curacao, hebben de bonden besloten hun leden op te roepen met ingang van vannacht weer aan het werk te gaan. De petro- leumwerkersfederatie (PWFC) zou vandaag het overleg met de Shell-directie voortzetten onder leiding van een landsbemidde- laar. De PWFC kwam tot dit be sluit na een algemene ledenver gadering het afgelopen weekein de. VEEMARKT LEIDEN - Totale aanvoer 11 juni- 1569, Slachtninderen: 1153, Schapen of lammeren; 416. Stieren le kwal van 7,30 tot 8.00: Stieren 2e kwal van 6.85 tot 7.25; Vaarzen 1 e kwal van 7,65 tot 8.20: Vaarzen 2e kwal van 6,20 tot 6,80; Koeien le kwal van 7.10 tot 8.20; Koeien 2e kwal van 6,45 tot 6.80, Koeien 3e kwal van 6,05 tot 6,35; Worst- koeien van 5,05 tot 6,20; Extra kw. en dikbillen van 9,00 tot 14.50. Toelichtingen: Slachtrunderen: Aan voer; redelijk. Handel: vlot, Pruzen: sta biel; Schapen en lammeren: Aanvoer ruim. Handel: vlot, prjjzea- stabiel. dering de king van;de subsidieregeling en op de vraag of de baten van de subsidie voor de olie-importeurs belastbaar zijn. Europese landen hebben felle kritiek geoefend op de subsidie, omdat op deze wijze de VS wordt gele- van de olie-import De Verenigde Staten zijn van me ning dat de subsidie hoog genoeg is om te voorkomen dat oliepro- dukten uit het Caraibisch gebied (die gewoonlijk in de VS worden verkocht) naar Europa worden 1 vyf dollar Amsterdam regen 18 11 14 De Bilt 18 10 5 Deelen 19 10 5 Eelde 16 8 2 Eindhoven geh. bew. 21 13 3 Den Helder 15 11 1 Rotterdam motregen 18 11 7 Twente 18 10 9 Vlissingen geh. bew. 19 13 18 Zd. Limburg 23 15 4 Aberdeen 18 6 0 Athene 19 Barcelona zwaar bew. 25 licht bew. 18 8 0 Bordeaux zwaar bew. 24 14 0 Brussel geh. bew. 20 15 18 Frankfort 26 17 Genève 24 14 4 Helsinki half bew. 17 5 0 Innsbruck 27 15 0.5 Klagenfurt onbew. 29 14 0 Kopenhagen geh. bew. 15 8 0 Lissabon half bew. 21 13 0 Locarno licht bew. 23 13 11 Londen 18 10 Luxemburg 24 15 Madrid half bew. 27 13 0 Malaga onbew. 28 16 0 Mallorca 29 15 0 München zwaar bew. 26 15 0.5 onbew. 24 17 0 Oslo zwaar bew. 20 12 0 Parijs zwaar bew. 20 15 8 onbew. 28 15 0 Split onbew. 31 18 0 Stockholm half bew. 18 10 0 Wenen zwaar bew. 29 15 0.3 Istanbul Las Palmas Beiroet mist 26 13 onbew. 30 18 onbew. 22 17 onbew. 30 21 Tel-Aviv mist TOKIO - Nu door de immer stij gende olieprijzen de Japanse yen steeds minder hard wordt, is Ja pan naarstig op zoek naar alterna tieve energiebronnen om zich zodoende minder afhankelijk te maken van te importeren olie. Maar liefst 99,6 procent van alle benodigde olie moet door Japan worden ingevoerd.. Deskundi gen hebben berekend dat de to tale Japanse olie-import in 1979 zal stijgen tot bijna 30 miljard dollar. Hierdoor komt de Japanse economie, die zich in het verle den door vooral goedkope ener gie heeft kunnen ontwikkelen tot haar huidige, hoge peil, op de tocht te staan. Tijdens zijn ontmoeting, vorig jaar, met Jimmy Carter heeft de Ja panse ex-premier Fukuda er bij de Amerikaanse president op aangedrongen dat Japan en Amerika meer zouden moeten samenwerken op gebieden als wetenschap, technologie, on- dervvijs en medicijnen. Als uit vloeisel van deze ontmoeting te kende premier Masayoshi Ohira op 2 mei het Japans-Amerikaan se samenwerkingsverdrag voor wetenschap en technologie. De komende tien jaar zal elk der bei de landen een miljard dollar ste ken in onderzoek en ontwikke ling van kernenergie, kolenver- gassing vloeibaar maken van kolen, en overdracht van ener gie. Omdat Japan geen andere energie bronnen heeft dan steenkool en door waterkracht opgewekte elektriciteit, zal de eerste stap om zich minder afhankelijk te maken van olie waarschijnlijk bestaan uit een terugkeer naar de kolen mijnen. De Japanse steenkoolre serves worden geschat op onge veer 20 miljard ton. Hoewel de Japanse steenkool niet van de hoogste kwaliteit is en de pro- duktiviteit per mijnwerker niet boven de 75 ton per maand uit komt, zullen de recente olieprijs stijgingen Japan wel haast dwin gen zijn heil te zoeken in steen- trie. Vloeibaar Volgens Justin Bloom, technisch en wetenschappelijk attaché bij de Amerikaanse ambassade in Tokio, is het onderzoeksproject naar het vloeibaar maken van steenkool (liquefactie) het inte ressantste aspect van het ver drag. Daarnaast verklaarde John D. Rockefeller, de goeverneur van West-Virginia (de Ameri kaanse staat die de meeste steen kool exporteert), dat steenkool een zeer bruikbare vorm van energie zou kunnen worden voor Japan. Volgens de plannen zal in West-Virginia een enorme fa briek voor het vloeibaar maken van steenkool worden gebouwd. Bij dit project wordt samenge werkt door Amerika, Japan en West-Duitsland. De laatste twee nemen elk 25 procent, de VS 50 procent van de kosten voor hun rekening. In deze fabriek zal dagelijks 6000 20.000 vaten olie. Volgens Rocke feller kan dit zogenaamde SRC- proces niet alleen een deel van Japans energiebehoeften dek ken, maar is het ook een schone vorm van energie. Omdat het vloeibaar maken van steenkool een met olieraffinage vergelijk baar proces is, kan het tevens dienen als vervangmiddel voor veel aardolieprodukten, aldus Rockefeller. Sprekend over de huidige, nog steeds stijgende prijzen voor steenkool, verwees de Ameri kaanse senator naar de verhoging van de olieprijzen in 1973-'74. De ze had tot gevolg dat ook de prijs van steenkool omhoog ging met 14 procent. Hierdoor betrok ook Japan minder kolen uit de Ver enigde Staten. Rockefeller gaf toe dat de prijs van 22 dollar per barrel bij liquefactie nog niet met aardolie kan concur reren. Volgens hem verliest zo'n hoge prijs iedere betekenis wan neer men tevens kijkt naar het steeds schaarser worden van de energie. Verder zei Rockefeller nog dat vloeibaarmaki ng op dit moment vijf procent van de Ja panse energiebehoefte zou kun nen dekken en negen procent in 1990. Terugvallen Justin Bloom bleek verder van me ning dat de SRC-fabriek (Solvent Refined Coal) in West-Virginia ook voor Japan van het grootste belang kan worden. In het Chi nees-Japanse handelsverdrag is namelijk bepaald dat China in ruil voor Japanse technologie en know-how reusachtige hoeveel heden steenkool naar Japan zal exporteren. Daarnaast zou Ja pan, volgens Bloom, nog altijd kunnen terugvallen op de rijke steenkoolvoorraden in Australië, het westen van de VS en Cana da. Omdat de research in het algemeen Japan de laatste jaren een de gelegenheid bij uitstek om de Japanse overschotten op de be talingsbalans aan te wenden voor onderzoek op velerlei gebied. Een toenemend aantal Japanse deskundigen is van mening dat de met de mijnbouw en het transport van de steenkool sa menhangende problemen ge makkelijk op te lossen zijn wan neer de olieprijzen zich handha ven op het huidige hoge peil of zelfs nog verder stijgen. Verder zijn deze deskundigen van me ning dat het delven van steenkool snel tot een basisindustrie zou kunnen uitgroeien. Vooral wan neer goede vooruitgang wordt geboekt met het onderzoek naar het vloeibaar maken en vergas sen van steenkool. De resultaten van dit onderzoek zijn verder van het grootste belang met het oog op de verscherpte Japanse nor men voor de uitstoot van stik stofverbindingen en zwaveloxy- de. Campagne Shuzo Inaba, de voorzitter van de Japanse Raad voor de Mijnbouw, die zes maanden geleden nog ta melijk pessimistisch was over de toekomst van de Japanse steen koolindustrie, blijkt nu een veel zonniger kijk op de toekomst te hebben. Volgens Inaba wordt de Japanse regering door de ener- gieschaarste gedwongen snel grote bedragen te investeren in het opnieuw aanzwengelen van de steenkoolindustrie en het voe ren van een grootscheepse cam pagne voor het werven van mijnwerkers. Er zijn echter enkele Japanse elek triciteitsmaatschappijen die ver klaarden voorstanders zijn van kernenergie als het beste alterna tief voor de steeds duurder wor dende olie. De recente bijna- ramp in Harrisburg en de oproep het Internationaal Energie echter de Japanse energiedes kundigen zowel als de politici onder zware druk gezet om op korte termijn de steenkoolwin ning terug te brengen op het oude produktieniveau of dit zelfs nog te verhogen. Daarnaast dient de voor het transport van steenkool benodigde infrastructuur te wor den gemoderniseerd. Pas wan neer aan deze voorwaarden is voldaan, zou de „hervonden" steenkool weer een stevig fun dament kunnen vormen onder de Japanse economie. Niet economisch De terugkeer naar steenkool zal echter gepaard gaan met hoge kosten. In de afgelopen 18 jaar zijn de meeste mijnen in Japan gesloten. In verband daarmee zijn in de centrales de ouderwetse stookplaten omgebouwd tot oliebranders. De redenen daar- InVOCT voor waren tweeërlei: steenkool werd gezien als niet-economi- sche brandstof, die bovendien veel vervuiling veroorzaakte. aan energie, had Japan al maat regelen moeten treffen om aan deze toestand het hoofd te kun nen bieden. Wat ze er niet bij ver tellen, is dat het sluiten van de mijnen een democratische be slissing is geweest... Enkele Japanse elektriciteitsmaat schappijen, met in het achter hoofd de oproep van het IEA en het uitzicht op een tragere olie stroom, zijn reeds begonnen met de bouw van vier met kolen ge stookte energiecentrales. Deze zouden met z'n vieren de huidige met steenkool opgewekte 3,8 miljoen Kilowatt moeten ver dubbelen. Het ministerie van in dustrie heeft zich ten doel gesteld in 1985 9.8 miljoen Kilowatt op te wekken met steenkool als brand stof. Agentschap or schakelen op In plaats van te investeren in on derzoek naar en ontwikkeling van steenkoolvergassing of het vloeibaar maken ervan, heeft de Japanse regering de afgelopen 18 jaar een energiepolitiek gevoerd waarbij alleen de meest produk- tieve mijnen werden gesubsi dieerd en de minder produktieve zelfs geheel gesloten. Als gevolg hiervan daalde de steenkoolpro- duktie van 52,6 miljoen ton m 1960 (35 procent van de Japanse energiebehoefte) tot slechts 19 miljoen ton in 1978, wat neer komt op 4 procent van de huidige behoefte. Met het toenemen van de energie- schaarste komt het Japanse mi nisterie van internationale han del en industrie (MITI) bloot te staan aan steeds heftiger kritiek dat men de steenkoolindustrie zo heeft laten verloederen. Vijfjaar geleden, zo zeggen de critici, toen Om deze capaciteit te halen, zouden de kolen-centrales ongeveer 20 miljoen ton steenkool nodig heb ben, waarvan 15 tot 16 miljoen ton geimporteerd zal moeten worden. Op dit moment impor teert Japan jaarlijks meer dan 60 miljoen ton steenkool. Het over grote deel hiervan is bestemd voor de staalindustrie. Slechts 11 miljoen ton wordt gebruikt op de stookplaten van elektriciteits centrales. Voordat de steenkool (weer) een flink woordje kan meespreken in de Japanse energievoorziening moeten - en beslist niet alleen daar - allereerst de problemen op het gebied van de milieuvervui ling en het transport worden op gelost. Een toenemend aantal Ja panse energiedeskundigen is echter van mening dat met de te verwachten resultaten van yhet onderzoek naar nieuwe toepass- singen van steenkool in de op wekking van de voor de industrie zo onmisbare energie, deze ener giedrager in de toekomst steeds belangrijker zal worden. HENRI HYMANS AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs begon de week gezapig. De koersver schillen waren gering. Hoogo vens was een dubbeltje in herstel op 30,50. KLM ging vijftig cent achteruit tot ïoi en handhaafde zich daarmee even boven de 100-grens. Philips en Kon. Olie gingen gezamenlijk twee dubbel tjes achteruit tot resp. 23,70 en 142,40. Unilever verloor dertig cent op 121,80. Akzo noteerde onveranderd. Heineken daalde veertig cent tot 81,20, HVA 1 tot/51. Deh zak te twee dubbeltjes tot ƒ105. Dt scheepvaartsector was goed prijshoudend. KNSM en Van Ommeren stegen 1 tot 98 en 174. Nedlloyd noteerde onver anderd 78,50. In de financiële sector ging de ABN, die in onze kerheid verkeert over haar deel nemingen in Iran, een gulden achteruit op f 346 De staatsfondsen waren fractioneel hoger.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21