Liever drie kleine woonwagenkampen' ?9Nooit vernieuwer uitgehangen leidse agenda MAANDAG 11 JUNI 1979 Voorschoten kiest plekken aan Veurseweg, Allemansgeest en bij Noord Hoflandbrug VOORSCHOTEN - Als alles volgens plan ver loopt komen er in Voorschoten aan de Veurse weg, bij Allemansgeest en bij de Noord-Hof- landbrug woonwagenkampjes met elk drie woonwagens. Uit informeel overleg tussen de gemeente en Provinciale Plano logische Dienst is gebleken dat deze plaatsen niet op "onover komelijke" bezwaren zullen stui ten. De gemeente Voorschoten was een tijdje geleden nog door gedepu teerde mevrouw I. Günther ge waarschuwd dat de provincie één of meer plaatsen zou aanwijzen als men niet binnenkort zelf met voorstellen zou komen. In het vorig jaar vastgestelde woonwagenspreidingsplan Zuid-Holland werd er namelijk van uitgegaan dat er in Voorscho ten negen standplaatsen worden ingericht. De gemeente aan vaardde de plannen van de pro vincie als een gegeven, maar het heeft toch nog tot nu geduurd voordat men met enkele concrete mogelijkheden aankwam. Eerdere onderzoeken naar lokaties konden niet altijd worden afge rond omdat deze lokaties niet overeenkwamen met bestem mingsplannen. Verder waren er op verschillende plaatsen bezwa ren van omwonenden. Voorlichting Om vooroordelen weg te nemen zijn de besluiten met wat meer voorlichting begeleid. Zo is er eind maart nog een hoorzitting over woonwagenbewoners ge weest. Verder heeft de gemeente, naast de richtlijnen van de pro-' vincie zelf, nog enkele voorkeu ren uitgesproken. Zo wil men drie kampjes met drie stand plaatsen, in plaats van één kamp met negen woonwagens. In het plaatsen van een kamp in een wijk ziet men toch een onevenre dige "druk" op zo'n buurt. Daar om kiest de gemeente voor een spreiding. Ook wil Voorschoten kampjes aan de rand van een woonwijk, "Ligging in een woonwijk is, gezien de reacties niet gewenst", aldus de gemeen- Nadelen Aan de nu uit de bus gekomen woonwagenplaatsen kleven toch nogal wat nadelen. Zo ligt de plek aan de Veurseweg iets meer dan 800 meter buiten het gebied met centrumvoorzieningen. De 800- metergrens is door de provincie als maximale afstand gesteld. Een ander bezwaar van de Veur seweg is de geluidsoverlast. De gemeente stelt dan ook zelf dat de Inspecteur van de Volksgezond heid mogelijk wat moeite zal hebben met deze plaats. "Doch uit vergelijkbare situaties elders (onder meer Leiderdorp) blijkt dat dit niet onoverkomelijk is", aldus de gemeente. Het terrein bij Allemansgeest is ideaal omdat in de na- bijheid een rioolwaterzuive ringsinstallatie is gevestigd. Het kampje bij de Noord-Hofland- brug zou komen op een strook grond die is over gebleven omdat de brug niet in de oorspronkelijk vastgestelde uitvoering is ge bouwd. Een nadeel van deze plaats is, volgens de gemeente "het verstorend aspect" voor omwonenden. Voordelig noemt men de lokatie omdat het aan een doorgaande weg ligt zonder dat van overlast sprake zal zijn. In een, gecombineerde commissie- LEIDERDORP - De ruitervereniging Liethorp uit Leiderdorp hield zaterdag een grote fancy-fair. De belang- vergadering van Voorschotense stelling was goed te noemen. Terwijl de kraamhouders hun best deden om de verschillende waren aan de gemeenteraadsleden zal mor- man te brengen (zie foto), werden er in de manege demonstraties paardrijden gegeven, genavond op de plannen worden totale opbrengst van de fancy-fair bedroeg 4500 gulden. Van deze opbrengst wil de manege nieuw spring- ingegaan. Verder zal er nog een materiaal kopen. openbare hoorzitting komen. STERRIT TREKT RECORD AANTAL FIETSERS ZOETERWOUDE - Ook dit jaar hebben weer meer mensen aan de Zoeterwoudse "sterrit" meegedaan, dan in het jaar daarvoor. Dankzij het uitste kendefietsweer werd het aan tal van verleden jaar met liefst 424 overtroffen. Vooral voor de afstand van 35 kilometer hadden zich giste ren op het laatste moment nog veel fiets(t)ers opgegeven. In totaal legden 1195 deelnemers deze afstand af, de 75 kilome ter werd door 1808 mensen ge reden. "Het totaal van 3003 deelnemers zal volgend jaar alleen bij uitstekende weers omstandigheden kunnen worden verbeterd", aldus een uiterst tevreden sterrit-orga- nisatie. Dit comité had voor beide af- standen twee fraaie landelij ke routes uitgestippeld. Voor de korte afstand liep de route via de Weipoort en Leider dorp naar Hoogmade en RijpweteringIn het "Her togspark" werd gepauzeerd, waarna de weg naar huis werd ingeslagen. De deelnemers van de 75 kilome ter weken na Hoogmade van het 35 km. pad af en gingen richting Roelof arendsveen. Langs de Braassemermeer en Een deel van de in totaal ruim 3000 fietsers, die gisteren meededen aan de Zoeterwoudse sterrit door het tuinbouwgebied ging het langs de ringvaart rich ting Leimuiden. Hier werd in de kantine van Kickers '69 ge rust. De thuisreis ging via Rijnsaterwoude, Woubrugge, Alphen, Boskoop, Benthuizen en Zoetermeer, waarna via de Geerpolder het thuishonk werd bereikt. Om zeven uur gisteravond kon den de wisselbekers worden uitgereikt. Met 4 strafpunten eindigden mevrouw Plooij en zoon Jaap na loting als eerste bij de deelnemers aan de 35 km. Het koppel Therese van Bemmelen-Elly v. d. Hoeven had namelijk eveneens 4 strafpunten. Bij de 75 kilometer hadden Judy Hauser en Yvonne Koper zich het best aan de gemiddelde snelheid van 14 km, gehouden. Met 3 strafpunten werden zij de winnaars. Jacqueline de Graaff en Annemarie Coen- ders eindigden op de tweede plaats. Onder de deelnemers van de 35 kilometer bevond zich ook pa ter Han Vaneman, die van wege de toestand in Oeganda nog steeds in Nederland is. "Ik had er al veel van gehoord, nu wilde ik ook zelf wel eens mee doen", zo liet hij weten. Verpleeghuis houdt bazaar voor busje „Ouderwetse" hoofdonderwijzer Koning (Oegstgeest) met pensioen WARMOND - In het verpleeghuis Mariënhaven in Warmond zullen a.s. zaterdag een bazaar, een rommelmarkt en vele andere ac tiviteiten worden georganiseerd. Het publiek kan dan de vele fraaie werkstukken, gemaakt met en door de bewoners van Mariënha ven, bezichtigen en kopen. Met de opbrengst .van deze activitei ten wil men een financiële aanzet geven voor de aanschaf van een aan te passen personenbusje. Indien de weersomstandigheden goed zijn, zullen om half twee 's middags drie medewerkers van het EHBO-parateam een demon stratie parachutespringen geven op de Kloosterwei achter de oude toren naast Mariënhaven. De bazaar wordt gehouden van 's morgens 10.00 uur tot 's middags 17.00 uur. BURGERLIJKE STAND LEIDEN/WARMOND - Geboren: Karin dv A.W. Oomen en J.K. Arends, Felix zv P.W. Tiele en T.W. van de Water, Hermanus zv. P. van der Knjjff en F. Slobbe, Jaimy dv A.J. Schipma en R. Rijsbergen, Fahnd zv E.M Laaribi en Z. Amajid, Robert zv R.J.S. van Weesel e Winter en M.H.P. van der Luit Ondertrouwd: J.J.M. van Klaveren en W. Neuteboom, F. Balhuizen en K. Nieu- wenburg, B. Fresco en M.Y.R. Schurink, Wingerden en J.W. Geuke, J. Willemsen en L. Kólfoort. MAANDAG Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Kantine NEM, ingang Vijf meilaan, ruil en veilingavond van "De Postzegel- vrienden", 20 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur II, ama teurfotografie, 20 uur. Gemeentehuis, Raad, 19.30 uur. Clubhuis Swift, Admiraal Banckertweg, start avond-fietsvierdaagse, 18.30-19.30 Gesprekscentrum, Vrou wenkerkchoor- straat 17, horrorfilm "Nosferatu eine symphonie des Grauens", 20 uur en 22.15 uur. VTL-terrein Voorschoterweg, start avond (wandel)vierdaagse, 18-19 uur. Gemeentehuis Wassenaar, Raadhuis laan, start avond(wandel)vierdaagse, 18.30 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. finan ciën, 20 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidscentrum Leiderdorp, tel. 410131, spreekuur van ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. R. Koster Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalige marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wo nen, werken, uitkeringen en belastin gen. Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur, donderdagavond spreekuur klachten over politie. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe 13.30-16 uur do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuind- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks vap 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Dienstencentrum Rutgershuis Papengracht 26. Spreekuren ma. en 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do 19-20 u Tel. 126802. OEGSTGEEST- "Ik heb als hoofd nooit zo hard de vernieuwer uit gehangen. En dat is iets wat veel ouders en kinderen van mijn school zo hebben gewaardeerd. Wij zijn nog de enige school die geen modern onderwijs geeft zo als het Jena-plan of het Montes- sorie-onderwijs. Kinderen vra gen om discipline, ze genieten van het klassikale systeem. Ze ervaren de rust binnen de school en kunnen daardoor beter wer ken". Aan het woord is hoofdonderwijzer M.H. Koning, die bijna zestien jaar aan de Terweeschool in Oegstgeest verbonden is ge weest. Op 21 juni neemt hij af scheid op het Oegstgeester raad huis om daarna van zijn pensioen te kunnen genieten. Juist omdat op zijn school nog geen zogenaamd modern onderwijs wordt gegeven, beschouwt Ko ning "zijn" Terweeschool als een alternatief voor de andere scho len in de buurt. "Een beetje ou derwets ben ik misschien wel, ja, maar zeker niet van de oude stempel. Vernieuwingen in het onderwijs vind ik prima, maar dan wel op zijn tijd en met mate. Het liefst kijk ik alle ontwikke lingen eens aan en haal daar dan het beste uit". Koning blijft voorlopig nog even aan om zijn opvolger, de heer F. Terken uit Leiderdorp, in te wer ken. "Na de vakantie zullen de ouders mij weer ontmoeten en verder kennis maken met de ver bouwde school. Mijn vertrek zelf zal niet zoveel veranderen op school. Tenminste dat denk ik niet. Het wezen van de school zal in elk geval hetzelfde blijven". Het leukste van een lagere school is voor hem eigenlijk het contact met de ouders. "Op een middel bare school waar ik overigens ook les gegeven heb, zie je de ou ders van het kind eigenlijk alleen wanneer er gedonder is of de cij fers op het rapport slecht zijn". Koning zelf vindt dat er nog meer nadelen aan het les geven op middelbare scholen verbonden zijn, tenminste als je het verge lijkt met het onderwijzer zijn op een lagere school. "Op een middelbare school moetje de kinderen klaarstomen voor een diploma. Je hebt daar een bepaalde tijd voor en dat is alle maal te beperkt voor mij. Nee, op een lagere school kan je veel meer om een les heenbouwen. Wan neer een onderwijzer aardrijks kunde geeft en na een kwartier van de les praat over een voetbal veld dan krijgen de kinderen goed onderwijs.. De les moet tot de verbeelding spreken, op die manier onthoudt een kind het meeste" zegt Koning. Hij benadrukt echter wel dat op de lagere school eveneens "droge" stof geleerd moet worden". "De kinderen moeten tenslotte ook naar de middelbare school. Dan mag je toch op z'n minst wel ver wachten dat ze iets weten over zinsbouw en ontleden. Voor mij zijn dat beslist geen vieze woor den, ondanks alle taalvernieu wingen waardoor de spelling op de achtergrond wordt gedrukt. Als je ziet hoe bedroevend de stijl van sommige sollicitatiebrieven is. Sommige schrijvers daarvan weten niet eens hoe je de verle den tijd moet gebruiken. Die brieven gooi ik het eerst weg. Je moet toch ergens met de selectie beginnen hè Zulke mensen durf ik niet op de kinderen af te stu- Het hoofd van de Terweeschool is nog lang niet te moe om te ver trekken. Voor zijn vertrek geeft De Koning een andere reden aan. "Het lijkt mij niet meer dan rede lijk om op mijn leeftijd op te Gehuwd: H.L.M Huigsloot en P.A.M. FIOM stappen, alhoewel ik nog een jaar had kunnen blijven. Maar er staan tegenwoordig zoveel men sen om zo'n baan te dringen dat ik mijn plaats beter aan een jong iemand kan afstaan. Het voor naamste is dat ik kerngezond ben" zegt Koning, die er tenslotte met een wat minder opgewekte stem aan toevoegt "De Terwe- school is pas helemaal verbouwd. Het is wel jammer dat ik de nieu we mogelijkheden binnen de school niet meer kan meemaken. Maar ja, die laat ik aan mijn op volger na, je moet toch eens op stappen nietwaar De 64-jarige Koning heeft niet veel weg van een strenge onderwijzer van vroeger, "Een vrolijke Frans" noemt hij zichzelf, in tegenstel ling tot zijn voorganger. "De i de rust binnen de Terweeschool is echt mijn school geworden. Voordat ik hier kwam noemde men het een dril-school. Strenge onderwijzers die de re gels strak doorvoerden. Inmid dels zijn alle leerkrachten die er nu werken nieuw en door mij aangenomen. Nu werk ik met mensen die mij begrijpen en voelen wat ik bedoel". ROEL ZAADNOORDIJK Overleden; M. Eenhoorn (1901), T. Par don (1893), D. van der Plas (1892), W. de Boer (1889), A. Remmelzwaal (1912), P.J. Hoogervorst (1913), M. Poelwijk (1903), C.M. Koemans 1897w/v J. van Schaick, M.M Sonneveld (1898) w/v J.F de Ko ning, W.J. van der Willigen (1928) J. Feenstra (1893) e/v T. Kruit, A. van Nie- rop (1895) w/v C. Koot, G.C. Beugelsd(jk e/v A.G. Veldhoven. Vlam in pan in Leiderdorp LEIDERDORP - Rondom zeven uur gisteravond is in een woning aan de Lokhorst in Leiderdorp tijdens het koken "de vlam in de pan" geslagen. De afzuigkap vat te vlam en dat veroorzaakte een enorme rookontwikkeling. De brandweer had het vuurtje snel onder controle. Blaastesi voor 54 autorijders in Oegstgeest OEGSTGEEST - In Oegstgeest is in de nacht van vrijdag op zater dag een alcoholcontrole gehou den. In totaal werden 345 voer tuigen aangehouden, van wie er 54 bestuurders een blaastest moesten ondergaan. Vier auto mobilisten kregen een rijverbod opgelegd, terwijl tegen een be stuurder proces-verbaal werd opgemaakt wegens het rijden onder invloed. Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter weepark 2, tel. 151068. Onderwijswirtkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten: telefoon 142154/761557. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 - 19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement per post 232.10 Abonnementsgelden bij uitbetaling te voldoen. Bij automatische oversi ving geen administratie- cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2