Schaakcomputer Belle en John van der Wiel blijven ongeslagen... Hinault laat overwinning lopen PaulNewinan in Le Mans tweede Middelburg zet Sheene opzij... PAGINA 18 SPORT SPORT SPORT MAANDAG 11 JUNI 1979 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - Simultaan-, snel- en gongschaken. Het waren zoal een aantal on derdelen van de schaak sport die het afgelopen weekeinde in de stadsge hoorzaal werden beoe fend. Dat gebeurde alle maal in het kader van een denksportmanifestatie van het jubilerende (60) Philidor. Hoewel de schaakstukken centraal stonden kon er ook gedamd en gebridgd worden. En om zoveel mogelijk publiek te trekken had de Leidse hoofdklasser een groot aantal 'denksport-talenten uit genodigd om het geheel meer aanzien te geven. Uiteindelijk konden alleen Belle, een compu ter met een schaakprogramma en John van der Wiel ongeslagen de stadsgehoorzaal verlaten. Het apparaat stond slechts een remi se toe aan Freeke, verder zette de van de Nijmeegse universiteit geleende computer alle partijen in winst om. Zelfs verbeten ge zichten, het hardop zuchten of het bijten op tanden kon het me chanisme niet beïnvloeden. In de persoonlijke confrontaties met menselijke wezens had dat meer succes, want velen ver toonden deze zenuwtrekjes. Op luchting was van dan ook vaak van de gezichten af te lezen als een partij in winst werd omgezet. Dat leidden met name bij de da mes weieens tot situaties, waarbij in een opwelling van spontaniteit één van de belangrijke schaak- wetten (stilte) weiVl overtreden Een sissend geluid uit de mond van de wedstrijdleider zorgde er dan vervolgens voor dat de rust wederkeerde. De jongste deelnemer, Marco Brons, maakte allerminst de in druk dat hij op zijn tanden zat te bijten van de zenuwen. Bij het gongschaken, waarbij het de be doeling is dat om de vijf seconden een zet wordt gedaan, deed het zeven-jarige knulletje- uit Leid- schendam dapper mee. Na afloop kreeg hij alleen van zijn vader te horen, dat hij te weinig stukken pakte van zijn tegenstander en met zijn gedachten nog te veel el ders was. De Piketten maakten overigens de dienst uit bij het jeugdschaken (t/m 15 jaar). De 10-jarige Jeroen Piket eiste de eerste plaats op, terwijl zijn 12-ja- rige naamgenoot Marcel als tweede eindigde. De meest ta lentvolle snelschaakster bleek de 15-jarige Jacqueline van de Bérg. Zij werd zesde. Mogelijk dat zij volgend jaar bij de dames mee doet, want ook die groep keek de gehele dag tegen de koninginnen, paarden en pionnen aan. Doordat Nederlónds beste schaakster, Ka- thy van der Mije, in het buiten land was werd het nationaal kampioenschap snelschaken een spannende aangelegenheid. Om dat zowel Vreeken als Mulder aan het einde van het toernooi elf punten achter hun naam hadden staan, moest een barrage van twee partijen uitkomst brengen wie zich dit jaar de beste Neder landse snel schaakster mag noe men. Vreeken won met 2-0, waarmee zij de titel overnam van Van der Mije. Hoofdschotel Hoofdschotel van de manifestatie was de demonstratiepartij tussen John van der Wiel en Jan Hein Donner. De beide heren kwamen remise overheen. Het betekende dat ook de Leidenaar net als Bel le, de computer, ongeslagen bleef. Voor de ongeveer twee uur duren de partij had Van der Wiel nog een afvalwedstrijd op zijn naam gebracht. In de finale (na zes ge wonnen partijen) versloeg de Eu ropees jeugdkampioen' Roy Dieks, die tevoren Hans Böhm had uitgeschakeld. Door van Dieks te winnen, werd Van der Wiel ook nog vijfhonderd gulden rijker. Böhm kwam overigens - ook niet helemaal voor niks naar de Sleutelstad. De Amsterdam mer daagde een ieder uit om voor minimaal vijf gulden tegen hem uit te komen. Om het de tegen standers wat gemakkelijker te maken had Böhm een aantal re gels opgesteld. Zo kreeg bijvoor beeld iedere schaker die onder de 1900 elo (elo is een sterktegraad) zit vijf minuten zuivere speeltijd, terwijl hij zich met slechts één minuut moest zien te redden. Te gen schakers boven de 2000 elo had de Amsterdammer zijn speeltijd op drie minuten be Onder het toeziend oog van een groot aantal schaakliefhebbers werkt John van der Wiel (op de voorgrond) één van zijn vele partijen af. paald. Een van die sterke tegen standers, Joop Piket gelukte het om Böhm een nederlaag toe te brengen. Het waren de enige vijf gulden, die Böhm verloor want daarvoor had hij 24 partijen in winst omgezet. Tenslotte werd er in de stadsge hoorzaal ook simultaan gespeeld en werd een wedstrijd tussen plaatselijke prominenten afge werkt. Zo'n kleine tweehonderd schakers en schaaksters pro beerden Joost Lindner, Joop Pi ket, Cees Berg en Peter Gelpke zo veel mogelijk nederlagen toe te brengen. Het lukte slechts een enkeling, terwijl bij het damsi- multaan Evert Bronstring zijn mannetje goed stond. De Leide naar moest van zijn kleine zeven tig partijen alleen tegen John van Baarn een remise toestaan, ter wijl de voorzitter van zijn eigen club, LDV, hem versloeg. Maar die glipte er volgens Bronstring tussendoor. De wedstrijd tussen politici uit Leiden en de regio werd door het laatste viertal ge wonnen. Het groepje dat uit Dolman (PvdA), Vreeken (gem- secr. Oegstgeest), Van Belle (PvdA) en Jongsman (CDA) be stond versloeg met 10-6 het Leid se viertal bestaande uit wethou der Tesselaar, Van Duijn (PvdA), Langerak (WD) en Beijen (PPR). Eindstand NK snelschaken voor dames: 1. Vreeken wint in finale met 2-0 van Mulder. Beiden 11 punten, 3 en 4. Van Gent en Bruinenberg 9, 5 t/m 8. Nagel, Van Eist, Spook en Schol 8, 9. Van Schaik 6, 10. Aan- dewiel 5, 11. Valstar 4. 12 en 13. V.d. Berg en Pastoor 2 en 14. Eis- veld- Bosch (LSG) 0. Hartog valt met pech uit Porsche weer oppermachtig RAALTE (ANP) - Twee weken voordat er in Assen weer punten te vergaren zijn in het klassement om het wereldkampioenschap motorrace 500 cc, wacht Wil Har tog nog altijd op zijn eerste zege in eigen land van dit seizoen in die klasse. Ook bij de races die gisteren ten aanschouwe van 32.000 toe schouwers op de Luttenbergring bij Raalte werden verreden moest Hartog buigen voor zijn landgenoot Jack Middelburg. Middelburg won de eerste man che voor Hartog, die halverwege de race de strijd om de eerste plaats opgaf en zich toen tevre den stelde met de tweede plaats. Zijn aanspraken op de totaalzege kon de Noordhollander ook niet in de tweede manche waarma ken. Na zes ronden stapte Hartog af met pech. Middelburg bood dat de gelegenheid de aandrin gende Sheene voorbij te laten gaan omdat hij zich als nummer twee toch verzekerd wist van de totaalzege. Pas toen hij in de voorlaatste ronde met pech te kampen kreeg raakte Middel burgs zege nog in gevaar. Bin nenkomend op de derde plaats achter Sheene en de Amerikaan Baldwin hield Middelburg ten slotte toch zes seconden voor sprong over op Sheene om daar mee de eerste prijs in te palmen: Uitslagen: 500 cc: 1. Jack Middelburg (Ned) op Su zuki, 4 punten, 42. minuten 49,8 sec., 2. Barry Sheene (GB) op Suzuki, 3. Mike Baldwin (VST) op Suzuki, 4. Coulon (Fr) op Suzuki, 5. Zoet (Ned) op Suzuki. 350 cc: 1. Ballington (Zaf) op Kawasaki, 2. Hyvarinen (Fin) op Yamaha, 3. Struijk (Ned) op Yamaha, 4. Hernamdt (Ned) op Yamaha, 5. Nurmi (Fin) op Yamaha. 250 cc: 1. Fernandez (Fr) op Yamaha, 2. Estrosi (Fr) op Kawasaki, 3. Ballington (Zaf) op Kawasaki. 4. Hyvarinen (Fin) op Yamaha, 5. Schouten (Ned) op Yamaha. 125 cc: Muller (Zwi) op MBA, 2. Kneu- buhler(Zwi)opMBA,3. Dorflinger(Zwi) op Morbidelli, 4. Carlsson (Zwe) op MBA, 5. Looyestein (Ned) op MBA. 50 cc 1. Dörflinger (Zwi) op Kreidler, 2. Van Kessel (Ned) op Sparta, 3. Looyes- teyn (Ned) op Kreidler, 4. Strikker (Ned) op Kreidler, 5. Rimmelzwaan (Ned) op Kreidler. Zijspancross Cor den Biggelaar en Cor van der Bijl zijn gisteren winnaar gewor den van de zijspancrossraces in Meyel, die meetellen voor het na tionaal kampioenschap. De com binatie eindigde in de eerste manche als tweede en zegevierde in de tweede manche. De rege rende kampioenen Wil van der Laan/Joop van Vliet eindigden als vijfde. Ruim 5000 mensen wa ren getuige van de strijd op het zanderige circuit De Vossenbelt. De uitslagen zijn: Eerste manche (25 minuten en twee ronden): 1. August Muller/Henk van Heek (Holten) EML 30 punten, 2. Cor den Biggelaar/Cor van de Bijl (Made) Heuga EML 27. 3. Tony Bens/Jan de Wild (Reek) Pulls- haw/Saki 25. 4. Henk Kneuman/ Henk Martens (Wijchen) EML 23. 5. Ton van Heugten/Frits Kiggen (Amersfoort) Heuga EML 21. Tweede manche: 1. Den Biggelaar/ Van de Bijl 30. 2. Van Heugten Kiggen 27. 3. Wil van der Laan Joop van Vliet (Ter Aar) Verste DIEKIRCH (ANP) - Lucien Didier, de enige Luxemburgse deelne mer, heeft zaterdag via een zege in de laatste etappe, de Ronde van Luxemburg gewonnen. Aanvankelijk nog twee minuten verwijderd van de gele leiders trui, finishte hij de middagetappe met een voorsprong van 2 minu ten en 50 seconden op het pelo ton. Didier, een ploeggenoot van Hi- nault, was 25 kilometer voor de eindstreep van de 140 kilometer lange vijfde etappe, het peloton ontvlucht. Hinault die het algemeen klasse ment na de etappe van zaterdag ochtend nog aanvoerde had vooraf verklaard dat de overwin ning in ieder geval naar hen of een lid van zijn ploeg zou gaan. De uitslag van de laatste etappe: 1. Lucien Didier (Lux) 4 uur, 9 mi nuten en 52 seconden, 2. Hendrik de Vos (Bel) op 2 minuten en 50 sec., 3. Lanuss Bieniek (Pol) z.t., 4. Shahid Zagetdinov (Sowjet Unie) z.t., 5. Leo van Vliet (Ned.) z.t., Bernard Hinault (Fra) z.t., 7. Jean Vanderstappen (Bel), 8. Jo- han van de Velde (Ned.) z.t., 9. André Chalmzel (Fra.), 10. Arie Hassink gewonnen. De 21-jarige Rus, die slechts één etappe op zijn naam bracht, eindigde vrij wel elke dag in de voorste gelede ren. De laatste etappe werd ge wonnen door de Brit Ray Lewis. Voor het derde achtereenvolgen de jaar ging het ploegenklasse- ment naar de Sowjet-Unie. De individuele einduitslag luidt: 1. Urei Kasjinin (Sowjet Unie) 45 uur31 minuten en 26 seconden, 2. Janus Pozack (Polen), op 4,25, 3. Heynek Dvorasjek (Tsjechoslo- wakije) op 4,57. Gran Fondo Milaan naar Rome over 660 kilo meter zonder gangmaking, is za terdag gewonnen door Sergio Santemaria. De 22-jarige Italiaan versloeg in de eindsprint Enrico Paolini, de voormalige kampioen van Italië. Niet meer dan 57 ren ners gingen vrijdagavond in Mi laan van start, 41 beëindigden de wedstrijd, die in 1941 voor het laatst was gehouden. Met een "tweede klasser" als San temaria als winnaar mag het ex periment van Vincente Torriani, de organisator van alle grote wedstrijden in Italië, als mislukt worden beschouwd. Torriani wilde de "Gran Fondo" opnieuw tot leven brengen. Hij zorgde voor veel sponsors en hij rekende erop dat met het gigantische prij zengeld alle renners, de vedetten Saronni en Moser incluis, uit de Giro zouden meedoen. Saronni en Moser voelden er echter niets voor, evenals trouwens de bui tenlandse cracks als Johansson, de Muynck, de Vlarminck en Laurent. De waterdragers waren wel bereid zich in dit avontuur te storten. Santemaria, die woens dag de Ronde van Italië als 75ste (twee uur achterstand op Saron ni) beindigde, bleek de meeste r te hebben. Voerendaal Johan van der Velde heeft gisteren de Ronde van Voerendaal voor beroepsrenners gewonnen. Hij legde de 120 kilometer afin 3uur 3 minuten en 58 seconden. Op de eindstreep had de als tweede ein digde Zweed Sven Aake Nilsson een achterstand van 42 seconden. Leo van Vliet finishte in dezelfde tijd als Nilsson. De uitslag luidt: 1. Van de Velde (Ned) 3.0358, 2. Nilsson (Zwe) op 42 sec., 3. Van Vliet (Ned) z.t., 4. Walter Godef- root (Bel) z.t., 5. Joop Zoetemelk (Ned) z.t., 6. Jo Maas (Ned) z.t., 7. Matthies (Fr) z.t., 8. De Bal (Bel) z.t., 9. Lubberding (Ned)., 10 Kui per (Ned) op 1 min. 35 sec. VOLLEYBAL - Bulgarije heeft na een enerverende finale tegen WSowjet-Unie het internationale volleybaltoernooi van Sofia ge wonnen. De Bulgaren verloren in de eindstrijd de eerste twee sets: 4-15 en 8-15, maar kwamen sterk terug: 15-13, 15-12 en 15-13. Cuba werd derde, Joegoslavië vierde. WIELRENNEN - Rainer Podlesch, de huidige wereldkampioen ach ter grote motoren, heeft het af gelopen weekeinde tijdens een stayer-interlands tussen West- Duitsland en Nederland in Bam berg en Neurenberg, de vroegere titelhouder Gaby Minneboo twee keer verslagen. SCHERMEN - In het schermcen- trum de Lindenhof in Den Haag zijn de finales getrokken van de degenkampioenschappen voor equipes. Deze finales konden vo rige maand wegens tijdgebrek niet afgewerkt worden. De titel ging naar zaal Kardolus uit Zoe- termeer met zaal Visser als twee de en de kampioen 1978 zaal Vandervoodt als derde. De Whittingtons en Klaus Ludwig waren het vijfde team dat de lei ding nam in de race, maar drie uur voor het afvlaggen kreeg de Porsche 935 te kampen met moeilijkheden in de benzinetoe voer. Don Whittington trachtte de wagen weer in orde te krijgen om de pits te halen waar een klei ne reparatie genoeg zou zijn om de wagen weer te laten rijden maar zag intussen wel de voor sprong slinken van vijftien naar drie ronden op de furieus rijden de Newmanequipe. Maar de "machtsgreep" van Newman cs slaagde niet. Zij eindigden ten slotte met zeven ronden achter stand op de tweede plaats.- Het Franse drietal Laurent Ferrier, Francois Servenin en Francois Trisconi werd derde in eveneens een Porsche 935. De winnende equipe legde 306 ronden af, een afstand van 4173,9 kilometer. Van de 55 gestarte wagens beëindig den slechts 22 de wedstrijd. De Engelsman Stephen South heeft gisteren op het circuit van Hockenheim beide manches in de strijd om het Europees kam pioenschap formule II gewon nen. De Zwitser Surer, die giste ren in Duitsland vijfde werd, be houdt de leiding in het algemeen klassement. Timman tweede BLED - In de vijfde en zesde ronde van het schaaktoernooi in Bied heeft Jan Timman eenmaal remi se gespeeld en eenmaal gewon nen. Timman deelde met de Joe goslaaf Sahovic en versloeg ver volgens diens landgenoot Barle. Door die resultaten bezet de Ne derlander de tweede plaats met Bent Larsen (Den) en Zoltan Ribli (Hongarije) met 4,5 pnt. De Argentijn Quinteros heeft de lei ding met 4,5 pnt en een afgebro ken partij. Robert Hübner heeft ongeslagen de leiding in het zonetoernooi van Luzern. De Westduitser versloeg de IJslander Sigurjonsson, ter wijl zijn concurrent Kagan (Is raël) werd verslagen door de Zweed Wedberg. gen/Wasp 25. 4. Muller/Van Heek 23. 5. Rein van Gastel/Erik Hurkmans (Eindhoven) EML 21. Klassement 1. Den Biggelaar 3 punten; 2. Muller 4; 3. Van Heug- ten 7; 4. Bens 9; 5. Van der Laan 9. Stand Nederlands kampioenschap na vier manches: 1. Van der Laan 104 pnt.; 2. Bens 98; 3. Den Big gelaar 57; 4. Muller 53; 5. Cock Baas/Wim van de Weijden (Nieuwerkerk aan de IJssel) Wasp 51. De Belgische motorcrosser Har ry Everts heeft via twee overwin ningen in het Finse Tampere de leiding behouden in de strijd om het wereldkampioenschap in de 125 cc-klasse. De Japanner Akira Watanabe legde tweemaal beslag op de tweede plaats en blijft tweede in het algemeen klasse ment. Dat Paul Newman niet alleen op het witte doek kan schitteren bewees hij zaterdag in Le Mans. De acteur werd tweede in de 24-uursrace. Voor de start was hij (rechts) nog even in gesprek met de latere winnaars, de broers Whittington. LE MANS (ANP) - Filmacteur Paul Newman is tijdens de 47ste editie van de 24 uur van Le Mans heel dicht bij de overwinning ge weest. De 54-jarige filmspeler scoorde met Rolf Stommelen en zijn landgenoot Dick Barbour hoog en eindigde als tweede met zeven ronden achterstand op de Porsche-equipe van Klaus Lud wig en de Amerikaanse broers Don en Bil] Whittington. Paul Newman, die voor de eerste maal in Le Mans startte bereikte hiermee zijn grootste succes in zijn carrière als autocoureur en kwam op gelijke hoogte met zijn Hollywood-rivaal Steve Mc Queen die in 1970 bij de 12-uurs- race van Sebring met de later verongelukte Peter Revson eveneens op de tweede plaats eindigde. Onbekende renner Didier wint Ronde van Luxemburg

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 18