Compromis is noodzakelijk „Uitslag gunstig voor Europa" Europa krijgt een centrum-rechts parlement Bij partijvorming in het nieuwe Europese Parlement Ongelijke beloning Europarlementariërs MAANDAG 11 JUNI 1979 VARIA PAGINA 11 BRUSSEL - Op dit grote bord werden gisteravond in Brussel de uitslagen van de Europese verkiezingen bijgehouden. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De 410 Europarlementariërs die de 250 miljoen inwo ners van de Europese Gemeenschap in de Straatsburgse es- semblee gaan vertegenwoordigen, gaan niet evenveel verdienen. De Britse afgevaardigden in Straatsburg moeten bijvoorbeeld genoegen nemen met minder dan een derde van het salaris van hun Nederlandse collega's, die net zoals Tweede-Kamerleden 88.000 gulden per jaar krijgen. De salarissen van de Europese verkozenen zijn door de negen rege ringen vastgesteld nadat was gebleken dat eenzelfde salans voor alle 410 onmogelyk was. De bestbetaalde Europese parlementa riërs worden nu de 81 Fransen, die maandelijks 17.683 Franse franken voor het werk krijgen (dik 8800 gulden). Belgen (met bijna 8000 gulden per maand), Duitsers (7500 mark per maand)en Nederlanders zitten ongeveer op gelijke hoogte. Behalve de Britten worden ook de Ierse afgevaardigden slecht betaald: slechts ruim 27.000 gulden per jaar. Dit bedrag kan ech ter worden aangevuld met een nationale vergoeding als de verko- zene ook nog lid is van het Ierse parlement. Ook de Deense Euro-afgevaardigden krijgen slechts de helft van een Nederlands Euro-salans, maar kunnen dat combineren met de inkomsten uit hoofde van het lidmaatschap van het Deense parlement.- De Italiaanse verkozenen voor Straatsburg krijgen een salaris dat ongeveer gelijk is aan het Deense, maar het staat nog niet vast of ze ook nationale vergoedingen blijven krijgen voor zover ze daar recht op hebben. De riante onkostenvergoedingen die het Euro pese Parlement aan haar leden uitkeert (bijvoorbeeld 1 gulden per autokilometer voor de eerste 400 kilometer en vervolgens 38 cent per kilometer) zijn voor alle afgevaardigden gelyk, of ze nu in Brussel, Sicilië of Groenland (één afgevaardigde) wonen. Simone Veil, mogelijk voorzitter van Assemblée, DEN HAAG (Reuter)- Nu de eerste uitslagen van de verkiezingen voor het Europese Parlement be kend zijn, gaan de politieke par tijen in de negen landen uitkijken naar bondgenoten over de gren- Het nieuwe parlement zal voor het eerst in juli in Straatsburg bij eenkomen en de gekozen leden zullen vermoedelijk eerder su pranationale politieke groepe ringen vormen dan nationale blokken. Aangezien er geen iden tieke partijen bestaan in alle ne gen landen, is een zekere mate van compromis noodzakelijk om politieke ideeën op Europees ni veau te brengen. In het oude, benoemde, parlement hadden de partijen zich gesplitst in zes supranationale groeperin gen socialisten, christendemo craten, liberalen, conservatieven, communisten en progressief de mocraten (in volgorde van aantal zetels). Maar nu het parlement is uitgebreid van 198 tot 410 zetels, is het zeer wel mogelijk dat nieu we gezichten en nieuwe partijen nieuwe partij groeperingen zullen verlangen. Tot nog toe bezette de socialisti sche groepering een derde van de zetels. Zij bestond uit de Franse en Luxemburgse socialisten, de Britse, Nederlandse en Ierse ar- beidspartijen, de Westduitse en Deense sociaaldemocraten, de Italiaanse socialisten en sociaal democraten (PSI en PSDI), de Waalse en Vlaamse socialisten uit België en de Franse linksradica len. Maar de meer rechts georiën teerde partijen zouden het groot ste blok kunnen vormen, wan- neer zij een aantal van hun klei nere groeperingen zouden kun nen verenigen. De christende mocraten uit Italië, Nederland en West-Duitsland (met inbegrip van de CSU uit Beieren) hebben zich aangesloten met de Waalse en Vlaamse christelijke partijen (CVP en PSC) in België, de chris tenen uit Luxemburg, de Fine Gael in Ierland, de Deense cen trumdemocraten, de Franse her vormers en democraten (RDS) en de centrumprogressieve demo craten (UCDP) in de groep van christendemocraten (CD). De Britse en Deense conservatieven, als zij al niet de Europese conser vatieve groep opheffen en zich bij de groep van de CD aansluiten, zullen waarschijnlijk een zelfde lijn volgen in het nieuwe parle ment. Veel minder stabiel is de groep van progressief democraten, een on gelukkige bondgenootschap. Tussen de Franse gaullisten en de Ierse regeringspartij, de Fianna Fail. Ierse bronnen in Brussel vermoeden dat de Ierse premier Jack Lynch misschien liever de ongunstige band met de anti-EG Gaullisten van Jacques Chirac verbreekt ten gunste van de libe ralen. Een samengaan met hetzij de CD of de conservatieven, die men zou kunnen beschouwen als de natuurlijke politieke bondge noten van de Fianna Fail, is uit gesloten, omdat de Ierse opposi tiepartij, de Fine Gael, tot de CD- groep behoort en enige band met de Britse Conservatieven stem menverlies in Ierland met zich mee zou brengen. Volgens een overzicht dat vanmorgen vroeg werd opgesteld, was de opkomst in de afzonderlijke landen als volgt: Italië: 86 procent (95,3 bij de jongste parlementsverkiezingen), Luxemburg: 85 (90,1), België: 81 (93,0), Bondsrepubliek: 63 (90,7), Frankrijk: 60 (82,8), Nederland: 58 (87,3), Ierland: 58 (77,2), Denemarken: 50 (88,7), Groot-Brittannië: 32 (76,0). Tot de Europese liberalen behoren op het ogenblik de democrati sche partij van de Luxemburgse premier Gaston Thorn, de Ita liaanse liberalen en republikei nen (PLI en PRI), de Vlaamse en Waalse liberalen in België, de Westduitse vrije democraten (FDP), de Deense en Britse libe ralen en een aantal aanhangers van de Franse president Giscard. Het is mogelyk dat de Franse Giscardisten, die een groot aantal hele kleine partijen omvatten (met name UDF en PR), zich op splitsen onder de Europese groe peringen en dat een aantal van hen zich met de CD zal verenigen. Communistische partijen bestaan in alle negen lidstaten. In het ou de parlement echter, hadden al leen de Franse en Italiaanse communisten, en de verwante Deense socialistische volkspartij zitting. BONN-PARIJS (Reuter/UPI) - De voorzitter van de Europese Volkspartij, Kai-Uwe van Hassel, heeft gisteren gezegd dat hij als voorzitter van de Europese As semblée graag de Franse minister van volksgezondheid mevrouw Simone Veil zou zien. De assemblée in Straatsburg kiest op 17 juli een nieuwe voorzitter als opvolger van de Italiaanse christen-democraat Emilio Co lombo. De 52-jarige mevrouw Veil was de topkandidaat van de Giscardis ten in de Europese verkiezingen. Von Hassel maakte zijn steun voor mevrouw Veil bekend een uur na sluiting van de stemlokalen in de Bondsrepubliek. Mevrouw Veil zelf noemde de vermoedelijke uitslag van de verkiezingen "goed voor de toekomst van Eu ropa en van Frankrijk". De Franse socialistische woord voerder Lionel Jospin zei dat aanvallen op vermeend West duits overwicht vele Fransen van stemmen had afgehouden. Hij leek te zinspelen op de gaullisti sche en communistische cam pagne tegen de vermeende "Amerikaans-Duitse overheer sing" in de EG. Michel Debré, de gaullistische oud premier en een van de luidruch tigste tegenstanders van de rich ting waarin de EG zich beweegt, verklaarde dat de Franse rege ring tijdens de verkiezingscam pagne de opiniepeilingen, "op zettelijk had gemanipuleerd" om de Gaullisten als de verliezers af te schilderen. Otto von Habsburg, zoon en erfge naam van de laatste keizer van Oostenrijk-Hongarije, is in het Europese Parlement gekomen voor de christen-democraten. Hij zei dat hij als pleitbezorger zou optreden van Europese belan gen, die van Oost-Europa inbe grepen. De Deense eerste-minister. Anker Jorgensen, zei dat zijns inziens de campagne die in zijn land is ge voerd door de "volksbeweging tegen de EG" (die drie zetels heeft gekregen), doeltreffend is ge weest. Hij dacht dat de kiezers van hun oppositie tegen de EG blijk hebben willen geven en dat een groot aantal zich niet voor de Europese zaak heeft geïnteres seerd. Georges Marchais, secretaris-gene raal van de Franse communisti sche partij, zei dat zijn partij zich wat invloed betreft had gehand haafd, gekeken naar de uitslag van de Kamerverkiezingen van maart 1978. Volgens hem is al een vernauwing geregistreerd van de kloof die zijn partij scheidt van de socialistische party. Gaston De- ferre, fractieleider van de socia listen in de Franse Nationale Vergadering, stelde vast dat zijn partij het in de Europese verkie zingen ongeveer had gedaan zo als in de kamerverkiezingen van '78. De lijst-Veil, zei hy, heeft ge profiteerd van steun van de pre sident van de republiek, de pre mier, het hele kabinet en het hele staatsapparaat, zonder echter het percentage te halen waarop met had gerekend. Jacques Chirac, voorzitter van de gaullistische party en burge meester van Parijs, zei dat de uit slag "niet bemoedigend voor Eu ropa" was. Het aanzien van Eu ropa is zijns inziens niet vergroot door verkiezingen die weiden gekenmerkt door afwezigheid. Ook vond hy de uitslag niet be moedigend voor de Franse rege ring, wier politiek duidelyk niet de steun van het volk geniet". Radio-Moskou heeft in een com mentaar op de Europese verkie zingen de nadruk gelegd op de „zwakke opkomst". Dit is een ui ting van teleurstelling van de be volking van de betrokken landen over de activiteit die de Europese Gemeenschap heeft ontplooid, aldus het korte commentaar. (Van c correspondent) BRUSSEL - Centrum-rechts be schikt over een solide meerder heid in het nieuwe Europese parlement. De christen-democra ten zijn vrijwel even sterk als de socialisten, die in het oude Euro pese parlement veruit de grootste fractie vormden. Deze machts verschuiving was in de vroege uren van vanochtend het belang rijkste nieuws van de eerste rechtstreekse verkiezing van de 410 Euro-parlementariërs die de negen EG-landen naar Straats burg afvaardigen. Zondag gingen Duitsers, Italianen, Belgen, Luxemburgers en Fran sen naar de stemlokalen om hun afgevaardigden voor de Europe se assemblee te kiezen. Donder dag hadden Engelsen, Ieren, Ne derlanders en Denen al hun stem uitgebracht. Behalve in Neder land begon het tellen van de stemmen in alle EG-landen zon dagavond om tien uur, nadat de laatste stembus in Italië was ge sloten. In Nederland werden de stembussen, die donderdag ver zegeld waren, vanochtend pas geopend. In de loop van de nacht werd dui delijk dat de socialisten in het verenigd Europa de grote verlie zers waren geworden bij de ver kiezingen. Meer dan de andere partijen hadden de socialisten te lyden onder de lage opkomst, die met 60 procent over de gehele Europese Gemeenschap trou wens nog boven de meest sombe re verwachtingen bleef. Niette min leed vooral de Engelse La bour party een enorme nederlaag als gevolg van het feit dat twee van de drie stemgerechtigde Brit ten liever thuis bleven. In het oude Europese parlement - dat bestond uit 198 afgevaardig den die door de negen nationale parlementen van de EG-landen werden aangewezen - vormden de socialisten met precies een derde van het totaal aantal zetels verreweg de grootste fractie. In de nieuwe, 410 zetels tellende vergadering van Europese volks vertegenwoordigers, zijn de so cialisten echter even sterk verte genwoordigd als de christen-de mocraten: beide groeperingen beschikking over ruim een kwart van de 410 zetels. Hierbij is er overigens van uitge gaan dat de Franse christen-de mocraten zich bij de fractie van de Europese christen-democra ten zullen aansluiten. De Franse christen-democraten van Jean Lecanuet vormden in Frankrijk een gemeenschappelyk front met de liberale party van president Giscard. Het is mogelijk dat de Giscard-aanhangers bij de libe rale fractie in het Euro-parlement willen worden ingedeeld. De krachtsverhoudingen zullen dan anders komen te liggen. Met 64 zetels vormen de Britse con servatieven nu de derde fractie, ruim voor de communisten uit Italië en Frankrijk, die samen 43 zetels bezetten. De Europese li beralen behaalden een teleur- stëllend aantal van 34 zetels; wei nig meer dan de Franse gaullisten (23 zetels). Dan zyn er tot slot nog 23 zetels toegevallen aan een reeks kleine groeperingen. Daar onder vier Denen die tegen de Europese Gemeenschap zijn ge kant; een kwart van alle Deense gekozenen in het nieuwe Euro pese parlement. Na de Britse conservatieven - die profiteerden van de zeer lage op komst in Groot-Brittannie: 34,5 procent - vormen de Duitse christen-democraten met 43 ze tels de grootste nationale groep binnen de grote fracties. Onder hen is Otto von Habsburg, een nazaat van de Oostenrijkse kei zer. Von Habsburg is door de Beierse CSU van Franz Joseph Strauss kandidaat gesteld. Sa men met de zeven Vlaamse CVP'ers die gekozen werden, zullen de tien CDA'efs onder aanvoering van Bouke Beumer een flinke Nederlandstalige groep binnen de Europese CD- fractie vormen. De socialistische fractie is de meest „Europese", omdat ze afgevaar digden uit alle negen EG-landen telt. Ook hier zijn de Duitsers, met 34 afgevaardigden, in de meerderheid, gevolgd door de Fransen (22), Engelsen (14), Ita lianen (11), Nederlanders (9), enz. Zoals gezegd kan het Engelse Labour slechts 14 vertegenwoor digers naar Straatsburg afvaardi gen, onder leiding van de anti- Europa gezinde oud-minister Barbara Castle. Voor de Britse socialisten is de Euro-verkiezing op een catastrofale nederlaag uit gelopen. Ongeveer 23 zetels gaan dus naar kleinere partyen. Nationalisten uit Zuid-Tirol en Vlaanderen (de Volksunie) bijvoorbeeld haalden in totaal 6 zetels. De milieu-yve- raars die in Duitsland, Wallonië en Frankrijk goed voor de dag kwamen, komen niet drie af gevaardigden in de Straatsburg- se assemblee. Twee Italiaanse maixisten die gekozen werden, zien hun land in het Europese parlement ook vertegenwoor digd door vier neo-fascisten. Zestig procent van de 180 miljoen stemgerechtigde Europeanen heeft donderdag en gisteren ge stemd voor het Europese parle ment. Dat is dus iets hoger dan het Nederlandse opkomstcyfer (57,8 procent). Het is ook duide lyk hoger uitgevallen dan don derdag werd aangenomen, nadat in Engeland maar een derde van de kiesgerechtigden naar de stembus was gegaan. De op komstplicht in Italië, België en Luxemburg is zeker mede debet aan het relatief gunstiger gemid delde. Amsterdam 718.577 inwoners PvdA CDA WD D'66 SGP PPR CPN GPV PSP Lijst Leschot Overigen Opk./tot. Percentages 1977 1978 1979 44,1 46,0 39,4 13,9 15,8 16,5 16,6 15,9 14,9 7,0 7,0 11,8 0,2 0,2 0,4 2,4 2,2 2,1 8,8 8,1 10 1 0,3 0,2 0,3 2,3 3,5 4,1 0,4 4,4 1,1 - 83,3 73,4 51,5 Onoeveer 1500 mensen hebben vanmorgen inde RAI de stemmen geteld die in Amsterdam zijn uitgebracht voor fe Europese verkiezingen. Op de foto een overzicht van het tellen van de stemmen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11