Ook DC-10's Martinair en KLM voorlopig aan de Portugees kabinet valt Verkiezingen voor Europa: kop is er af Staat van beleg in Nicaragua ARABIEREN VERBITTERD DONDERDAG 7 JUNI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 In navolging hiervan hebben de luchtvaartinspecties van enkele Europese landen, waaronder de Nederlandse voor die van KLM en Martinair, eveneens een start verbod voor de DC-10 uitgevaar digd. Directe aanleiding voor het Amerikaanse besluit was de ont dekking van scheuren van vijf cm in de motorophanging van twee DC-10's. Martiriair verklaarde desgevraagd evenwel dat „de reacties van de FAA niet alleen lijken ingegeven door techni sche, maar ook door emotionele overwegingen." Het startverbod van de FAA geldt alleen voor de DC-10's die in ge bruik zijn bij Amerikaanse maat schappijen. Wel werd het direct overgenomen door de lucht vaartinspecties van Nederland, Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, Spanje, IJsland, de Scandinavische landen (SAS), Italië, Japan en Nieuw-Zeeland. De Belgische Sabena vond haar drie DC-1 O's wel veilig en wilde ermee blijven vliegen. De Belgi sche minister van Verkeer, Cha- bert, greep echter gisteravond in en verbood de luchtvaartmaat schappij verder te vliegen met de DC-1 O's. Het plotseling afkomende vlieg verbod veroorzaakte op Schiphol aanvankelijk grote drukte. Mar tinair heeft twee van zijn vier DC- 10's zelf in gebruik - de twee an dere zijn verhuurd aan Philippi ne Airlines en Singapore Airlines - die omstreeks half vier met vakantiegangers hadden moeten vertrekken naar Alicante en Palma de Mallorca. Martinair heeft de capaciteitsvermindering opgevangen door de inzet van twee eigen DC-9's en een van de KLM, de huur van een Boeing- 737 van Transavia en een DC-8 van de KLM, zodat de passagiers tegen half tien allen weg wa- De KLM had een DC-10 op schema voor Tokio en Los Angeles, en National Airlines moest alle pas sagiers laten uitstappen van zijn vliegtuig voor New York - dat te laat zou vertrekken en door het FAA-gebod getroffen ook niet meer weg kon. Bovendien streek op Schiphol een tweede DC-10 van National neer, die van Frank furt juist was vertrokken voor een vlucht naar Miami. Een DC- 10 van Garuda kon nog wel ver trekken. Terug naar Schiphol In een verklaring die de KLM gis termiddag uitgaf, wordt gezegd dat alle DC-10's voorlopig op Schiphol gehouden zullen wor den. Desgevraagd bevestigde de KLM dat vliegtuigen van dit type die op uitreis zijn, nog naar Schiphol zullen terugkeren. Eén was gisteren onderweg naar Dah- fan en zou donderdag terugke ren. Een andere was onderweg van Santiago de Chili en een der de van Lima, beide naar Schip hol. Een vierde staat in Tokio, twee andere staan op Schiphol zoals gemeld en de zevende blijkt te zijn verhuurd aan de Venezo laanse maatschappij Viasa. De KLM vervolgt in zijn verklaring „ervan overtuigd te zijn dat de bij de KLM in gebruik zijnde DC- 10's in alle opzichten betrouw baar zijn, zoals onlangs nog is be vestigd bij de extra inspecties die gehouden zijn". De KLM ver wacht dat de fabrikant, McDon- nell-Douglas, op korte termijn een nieuw zgn. service-bulletin zal uitgeven. AUe passagiers die hadden geboekt voor een KLM-vlucht waarvoor een DC-10 op het schema stond, zullen worden overgeboekt op andere vliegtuigtypen of naar andere maatschappijen. Zo zijn de passagiers met bestemming Tokio via de poolroute per DC-10, overgeboekt naar de vlucht per Boeing-747 die via het Midden- Oosten en Manilla gaat. Die voor Los Angeles zullen met een (lan ge) DC-8-63 worden vervoerd. De KLM gebruikt de DC-10 boven dien in het verkeer met Afrika en de Zuidamerikaanse bestem mingen. Een woordvoerder van de KLM heeft verklaard dat tot dusver geen reacties waren binnenge komen van passagiers die niet met een DC-10 wilden reizen, of dat aangekondigde reizen wer den geannuleerd. Touroperators zoals Holland International en Neckermann meldden hetzelfde. Oorzaak hiervan is gedeeltelijk dat „de meeste mensen echt niet weten in wat voor vliegtuig zij reizen", aldus een woordvoerder. In de VS hebben wel zeer veel passagiers hun reis afgezegd om niet in een DC-10 te hoeven zit ten. Zeven noodlandingen Volgens de Los Angeles Times heeft de DC-10 sinds 1974 meer noodlandingen op zijn naam ge bracht dan de andere bree- drompvliegtuigen, zoals Boeing- 747 en de aan de DC-10 ogen schijnlijk vrijwel gelijkwaardige Lockheed Tristar. De DC-10 van American Airlines die op 25 mei bij Chicago verongelukte, zou in de afgelopen vijf jaar zelfs zeven keer een noodlanding hebben gemaakt, vier keer wegens een motordefect. Het moet niet worden uitgesloten dat de omstandigheden waaron der Douglas rond tien jaar gele den de DC-10 ontwierp, er we zenlijk toe hebben bijgedragen dat het vliegtuig meer ontwerp en constructiefouten bevat dan zijn twee concurrenten van Ame rikaans fabrikaat, genoemde Boeing-747 en Lockheed Tristar. Tegen de achtergrond van de gebleken betaling van steekpen ningen om het vliegtuig aan de man te brengen, kwam het bree- drompvliegtuig gedeeltelijk voort uit verwachtingen omtrent de groei van het passagiersver voer in de jaren zeventig, en voor een deel uit de ontwikkeling van een groot transportvliegtuig voor de Amerikaanse luchtmacht. Met zijn ontwerp voor de Galaxy (C-5a) won Lockheed de inschrij ving voor het luchtmachtvlieg tuig van Boeing, die het begon nen tekenwerk afmaakte voor de 747. Boeing kon daarbij dankbaar gebruik maken van Lockheeds bevindingen bij de bouw van zo'n groot vliegtuig, die aanzienlijk groter bleken te zijn dan was verwacht. Lockheed zelf trok er eveneens profijt van bij het ont werpen van zijn driemotOrige passagiersvliegtuig de Tris tar. Ondeugdelijk ontwerp? Weliswaar had Douglas, sinds de jaren dertig een traditionele bouwer van passagiersvliegtui gen, in feite eerder dan Boeing aangekondigd een bree- drompvliegtuig te zullen bou wen, maar doordat Douglas in grote financiële problemen kwam (en zich uiteindelijk moest laten „fuseren" met McDonnell) werd het besluit tot de bouw van de DC-10 een aantal keren opge schort. Toen de DC-10 uiteindelijk defini- v tief wel zou worden gebouwd, moest het tekenwerk voor een groot deel opnieuw beginnen. Daarbij werd het meest gebruik gemaakt van de ervaringen die Douglas had opgedaan met de zoveel kleinere DC-8, en in veel mindere mate (d'an Boeing en Lockheed) van de bevindingen bij de bouw van de Galaxy. De laatste keer dat alle vliegtuigen van een bepaald type door een startverbod werden getroffen was in het begin van de jaren vijf tig, toen kort na elkaar twee Brit se Comet-straalverkeersvliegtui- gen verongelukten en een on deugdelijk, tot metaalmoeheid leidend ontwerp daarvan de oor zaak bleek te zijn. LEON (AP/UPI) - Een lid van de Nationale Garde fouilleert een vluchteling in de buurt van de Nicaraguaanse stad Leon. President Anastasio Somoza heeft gisteren de staat van beleg afge kondigd om beter het offensief van het Sandinistische Bevrij dingsfront te kunnen bestrijden. De meeste in de grondwet veran kerde burgerrechten zijn nu op geschort en de overheid kan per sonen aanhouden, fouilleren en opsluiten zonder daarvoor toe stemming van de justitie te heb ben. Ook kan zij poststukken open maken. Door het desbetreffende decreet - dat door Somoza werd onderte kend tijdens een kabinetszitting - is ook censuur op alle nieuwsme dia ingesteld. De "oorlog" tussen de opstandelin gen en de regeringstroepen van Nicaragua woedt steeds heviger. Gisteren is gemeld dat leden van DEN HAAG (GPD) - De Amerikaanse luchtvaartdienst, de FAA, heeft woensdag voor onbepaalde tijd het luchtwaardigheidsbewijs ingetrokken van alle Ameri kaanse DC-10's en een startverbod uitgevaardigd voor alle vliegtuigen van dit type. DEN HAAG (GPD) - Vier landen bijten vandaag het spits af van de verkiezingen voor het Europese Parlement. In Nederland, Groot- Brittannië, Ierland en Denemarken zullen de kiezers zich naar de stembussen reppen om te bepalen welke politici een plaats krij gen op de 137 aan deze landen toegewezen zetels in het Europar lement. De Westduitsers, Belgen, Luxemburgers. Italianen en Fransen stemmen pas zondag. Die avond om 2200 uur sluit de laatste stembus en wordt begonnen met de telling. Maandag avond, als Italië de uitslagenrij sluit, zal de definitieve samen stelling van het 410 zetels tellende parlement bekend zijn. Hoe de Nederlandse kiezers zich hebben gedragen, zal na zeven uur geen geheim meer zijn. Aan de hand van de bij verkiezingen voor het nationale parlement beproefde methode (steekproeven bij verschillende stembureaus) zal een op tiende procenten nauw keurige prognose van de einduitslag worden gemaakt. Recente opiniepeilingen hebben uitgewezen dat 20 van de 25 Nederlandse Euro-zetels keurig worden verdeeld tussen PvdA en CDA. De WD krijgt er, afgaande op deze voorspellingen 5, D'66 één. De kleinere partijen (CPN, PSP, PPR, GPV, Lijst-Leschot, SGP) komen er door de hoge kiesdeler niet aan te pas. De grootste verrassing van deze verkiezingen zou een hoog op komstpercentage zijn. Vrij algemeen wordt verwacht dat de kie zers in de negen landen de stembureaus links laten liggen. Euro pa leeft niet bij het volk, zo is al in vele toonaarden en talen vastgesteld, en daar zal ook het veelvuldig geschetste beeld van een Europarlement als internationaal kletscollege met beperkte bevoegdheden ruim aan hebben bijgedragen. De pessimisten geloven dat nog niet de helft van het aantal kiesgerechtigde Eu ropeanen van zijn stemrecht gebruik zal maken; optimistische schattingen komen tot dik boven de 70 procent (België en Luxemburg, waar nog opkomstplicht bestaat, niet meegere kend). Dat de nationale politiek bij deze Europese verkiezingen een grote rol zal spelen, ligt voor de hand. In verschillende EG-landen zijn nog onlangs verkiezingen gehouden, of ze staan voor de deur. En het is voor de parlementaire analytici een goede gelegenheid aan de hand van de Euro-uitslagen de nationale politieke barometer af te lezen. Engeland is wat dat betreft een mooi voorbeeld. De Conservatieven behaalden daar begin mei een forse overwinning. Nu zij aan de macht zijn gekomen, vormen de Europese verkiezingen een aar dige graadmeter voor hun populariteit, of juist een herstel van Labour. Als we de voorspellingen mogen geloven, zullen Marga ret Thatchers volgelingen hun voorsprong op de socialisten nu niet alleen verstevigen, maar zelfs uitbouwen. Labour, dat voor een belangrijk deel anti-Europees is, krijgt vol gens gisteravond bekendgemaakte cijfers slechts 20 van de in totaal 81 aan Engeland, Wales, Schotland en Noord-Ierland toe bedeelde zetels. De Conservatieven maar liefst 58. De Liberalen kunnen thuis blijven, want door het in Engeland geldende dis trictenstelsel zullen zij, ondanks dat 9,5 procent van de stemmen op hen zal worden uitgebracht, niet op het Europese vasteland zijn vertegenwoordigd. Bij dit onderzoek werd ook de belangstelling van de ondervraag den naar het Europese gebeuren gepeild. 84 procent wist waar de verkiezingen voor werden gehouden, 58 procent zei te gaan, stemmen en 12 procent wist het nog niet, maar zou dat waar schijnlijk doen. Het Engelse voorbeeld illustreert overigens wel hoe weinig Euro pees het er bij deze verkiezingen aan toe gaat. Verreweg de mees te landen kennen het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Maar zoals het al niet mogelijk bleek om de verkiezingen op een dag te houden (tegen de zondag bestonden bijvoorbeeld in Ne derland principiële bezwaren, voor andere landen is het juist een traditie dat er op zondag wordt gestemd), was het ook te veel van het goede om één kiessysteem te hanteren. Engeland hanteert nu een aangepast districtenstelsel - speciaal voor deze verkiezingen werd een aantal districten samengevoegd tot één - wat inhoudt dat de partij die de verkiezingen in dat district wint automatisch de kandidaat voor het parlement levert. De op andere partijen uitgebrachte stemmen tellen dan voor het totaal niet meer mee. Zou het in de meeste EG-landen gebruike lijke systeem van evenredige vertegenwoordiging worden ge hanteerd, dan kregen de Conservatieven met 51 procent van de stemmen 40 zetels, Labour met 38 procent 29, de Liberalen met 9,5 procent 8 en de kleinere partijen gezamenlijk één zetel. De overige 3 zetels gaan naar Noord-Ierland, dat „Europees" stemt. In vrijwel alle landen gaan de grote politieke partijen onder hun eigen naam de verkiezingen in. Soms maken zij gebruik van de afkortingen die zij op Europees niveau hanteren - de christen democraten bijv. EVP, Europese Volks Partij. Bekende namen die op de diverse nationale lijsten voorkomen zijn onder meer Willy Brandt (SPD), George Marchais (PCF), Francois Mitterrand (PS), en de Belgische ex-premier Tindemans. de Nationale Garde vanuit de lucht raketten hebben afgevuurd op Leon, waar zich sinds drie da gen strijders van het Sandinisti sche Bevrijdingsfront hebben verschanst. Het leger heeft volgens officiële mededelingen Leon, de op een na grootste stad van het land her overd. Waarnemers schatten het dodental sinds het opleven van de guerrilla met Pinksteren op ongeveer honderd mensen. De bevolking van de Middename- rikaanse Republiek heeft te lij den van schaarste aan drinkwa ter. Daarnaast is er gebrek aan elektriciteit. De algehele toe stand wordt nog verslechterd door een algemene staking, waaraan met name door de chauffeurs van vrachtauto's wordt deelgenomen. De aanvallen van guerrillastrijders, die het aftreden van Somoza als ook het verdwijnen van zijn ruim 40 jaar heersende familie eisen, vonden ook gisteren plaats. Op verscheidene punten was de au toweg tussen Leon en de hoofd stad Managua geblokkeerd. Doel van het opwerpen van deze weg versperringen was te verhinde ren dat de regeringstroepen be voorraad werden. Over voorgenomen verhuizing van Canadese ambassade naar Jeruzalem OTTAWA (UPI) - Arabische landen hebben met verbittering gerea geerd op het voornemen van premier Joe Clark van Canada de Canadese ambassade in Israël te verplaatsen naar Jeruzalem. De premier is gewaarschuwd voor de consequenties die uitvoering van het voornemen zou kunnen hebben. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken hebben de meeste Arabische landen waarmee Canada betrek kingen onderhoudt in de afgelo pen week laten weten hoe ze denken over Clarks gisteren ge opperde voornemen. Als de Arabische wereld zou reage ren met het verbreken van alle handelsbanden met Canada, dan zou dit het land minstens 55.700 arbeidsplaatsen en 1,6 miljard dollar aan geïmporteerde olie kosten. De Jordaanse ambassadeur in Ot tawa zei dat een verhuizing van de Canadese ambassade naar Je ruzalem ,zeer ernstig' zou zijn en weerslag zou hebben op Canada's betrekkingen met de Arabische wereld ,op alle niveaus'. De Egyptische ambassadeur in Ot tawa zei dat toen Clark voor het eerst van de overbrenging ge waagde in zijn verkiezingstoe spraken, men had gehoopt dat dit politieke verkiezingspraat zou zijn, zonder gevolgen wanneer hij aan de macht zou zijn gekomen. De ambassadeur zei dat hij dacht dat Clarks besluit was ingegeven onder Israëlische druk, .en ik denk niet dat we dat kunnen la ten passeren'. In Koeweit deed minister Abdel Aziz Hoessein een beroep op Clark zijn besluit te herzien, op een wijze die overeenkomt met de gemeenschappelijke Ara- bisch-Canadese betrekkingen'. Overbrenging van de ambassade naar Jeruzalem zou volgens hem in strijd zijn met alle resoluties van de Verenigde Naties en ande re internationale organen en zou zeker niet zonder gevolgen blij ven voor de betrekkingen tussen Canada en de Arabische wereld. Joe Clark heeft tijdens een bezoek aan Israel in januari gezegd dat hij tegen overbrenging van de ambassade naar Jeruzalem was, maar in de verkiezingscampagne veranderde hij van mening. Op zijn eerste persconferentie als premier zei hy; „Wij zijn het vast van plan". Clarks voorganger, Pierre E. Tru- deau, heeft gezegd dat president Carter van de Verenigde Staten Canada had verzocht de ambas sade niet te verhuizen om de deli cate betrekkingen met la t BAd- den-Oosten, waaronder die met de Arabische landen, niet te ver storen. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Ot tawa heeft gezegd dat de menin gen in het departement verdeeld zijn en dat inventaris van de standpunten wordt opgemaakt. Van het resultaat wordt minister van buitenlandse zaken Flora MacDonald in kennis gesteld. Clark heeft gezegd dat zij met de verhuizing van Tel Aviv naar Je ruzalem instemt Een DC-10 in Boston wordt door grondpersoneel naar de loods gesleept, waar hij aan een nader onderzoek zal worden onderworpen. Premier Mota Pinto biedt ontslag aan (Van onze correspondent) LISSABON - Premier Mota Pinto van Portugal heeft gisteren z'n ontslag aan geboden aan president Eanes. Het was gister avond laat nog niet be kend of Eanes het ontslag zou aanvaarden. Volgens Mota Pinto zelf zal de voortzetting van zijn rege ring alleen maar zin heb ben als binnenkort - waar schijnlijk in oktober - tus sentijds verkiezingen worden gehouden en Ea nes het parlement zal ont binden. Het is echter de vraag of de president voor een ontbinding van het parlement de vereiste goedkeuring van de Re volutionaire Raad zal krij gen. Mota Pinto baseerde zijn ontslag aanvraag op de boycot van zijn regering door de linkse meerder heid in het parlement. Bovendien zou de gisteren door het parle ment goedgekeurde begroting op onaanvaardbare wijze zijn gea mendeerd. Onaanvaardbaar noemde Mota Pinto ook het wij zigingsvoorstel op de wet op de landhervorming. Dit socialisti sche voorstel kan rekenen op de stemmen van de communisten, waarmee het teruggeven van landerijen aan vroegere groot grondbezitters voor een groot Tanzanianen uit Oeganda DAR ES SALAAM (AFP) - Presi dent Nyerere van Tanzania heeft gisteren verklaard, dat de Tanza- niaanse troepen in Oeganda hun taak hebben vervuld en dat het gros van deze strijdmacht bin nenkort naar Tanzania zal terug keren. Krachtens een met president Jusuf Luie van Oegand^ gesloten over eenkomst zal een deel van de Tanzaniaanse troepen in Oegan da blijven voor het handhaven van de vrede en veiligheid in dat land. deel weer ongedaan zal worden gemaakt. Door de ontslagaanvraag van Mota Pinto komen de debatten over de socialistische en communisti sche moties van wantrouwen, die vandaag zouden beginnen, in de lucht te hangen. Verkiezingen Politieke kringen zeiden dat Eanes eindelijk besloten schijnt te heb ben dat verkiezingen noodzake lijk zijn om de verlammende im passe tussen de vier minder heidspartijen in het 263 zetels tellende parlement te doorbre ken. De sociaal-democraten, een mid denpartij die in grootte direct on der de socialisten komt, en de conservatieven onderhandelen over een stembusakkoord. Zij willen verkiezingen hopende dat de tactische bondgenootschap pen die de linkse meerderheid dan weer wel dan weer niet sluit, ontkracht worden. Volgens waarnemers zouden de so cialisten, die met de communis ten een comfortabele voorsprong in het parlement hebben, liever geen verkiezingen hebben en be reid zijn in de regering terug te keren met gematigde onafhan- kelijken. Eanes werd gedwongen de partijen links te laten liggen toen hij Mota Pinto op 22 november installeer de omdat de partijen onder elkaar niet tot een compromisformule konden komen. Daarvoor, nadat hun coalitiekabi net in juli was gevallen, sloten so cialisten en communisten weer een verbond om de gematigde onafhankelijke regering van premier Alfredo Nobbre da Costa naar huis te sturen. Dit gebeurde op 14 september, voordat Nobre en zijn ploeg een kans om te rege ren hadden gekregen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9