Frontale aanval PvdA op beleid van kabinet VanAgt doet aanval op liberalenp Groot tekort aan huizen voor alleenstaanden Mening over Israël veranderd Wegens „1 juli-pakket PvdA wil ander beleid inzake „Kerkturken" Milieu onderzoek per vlot Plan ziekenfondsen is slag in de lucht" Toename geslachts ziekten Uit in de Randstad DONDERDAG 7 JUNI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 ZWOLLE (GPD) - De verschillen van opvatting tussen het CDA en de VVD zijn gisteravond nog eens duidelijk uitgevent tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de christen-democraten in Zwolle. Hoewel de Europese CDA-lijsttrekker Bóuke Beumer aan het begin van de avond na drukkelijk had gezegd dat hij er niets voor voelde propaganda te bedrijven door zich af te zetten tegen andere partijen, doorhfak nynister-president Van Agt deze afspraak door een frontale aanval te openen op de liberalen. „Zij hebben de mensen in hun cam pagne ten onrechte voorgehou den dat wanneer je maar liberaal zou stemmen de welvaart in Eu ropa gehandhaafd zou kunnen worden. Het is echter niet reëel onze hoge welvaart door dik en dun te willen handhaven, want het is onze kostbare plicht te zor gen voor de armen in de samen leving. We zullen daarom ook met z'n allen moeten offeren", hield hij de honderden toehoorders voor die hem hiervoor met een luid applaus beloonden, ook toen hij zijn kritiek afsloot met de zinsnede: ,,U had het een aantal jaren geleden toch ook goed, en toen was de welvaart niet zo hoog als nu". Lijsttrekker Beumer deed er even later nog een schepje bovenop door uit te roepen dat „de VVD te weinig in de huid van een ander kruipt". Beumer en Van Agt ver wijten de PvdA dat zij geen so cialistisch alternatief hebben voor Europa. Dat de PvdA via advertenties het toekomstig suc ces van Den Uyl koppelt aan het resultaat dat Vondeling boekt bij de Europese verkiezingen noem de de minister-president „spel bederf waarvoor de partij de rode kaart verdient". Dat de CDA'ers die internationaal uitkomen onder de vlag van de Europese Volks Partij, zich wei nig gelegen laten liggen aan de kritiek die is geuit tegen de Euro pese verkiezingen en de invloe den van het Europese Parlement kwam wel het duidelijkst tot ui ting uit de opmerkingen van de nummer vier op de CDA-lijst Teun Tolman. „Al die kritiek lap ik aan m'n laars!", riep hij de zaal in. „Wij zullen er wel voor vech ten dat het Parlement wat voor gaat stellen, want we gaan er niet voor piet snot naartoe". Tolman zei verder zich in Europees verband te zullen verzetten tegen tendensen tot een industriemati- ge aanpak van de landbouw. „We zijn tegen mammoetonderne mingen en voor gezinsbedrij ven", stelde hij. Constateringen als zou de EG niets voorstellen omdat zij er zelf niet in slaagt bo ter- en melkpoederbergen weg te werken, bestreed de CDA-land- bouwspecialist met de woorden: „Al die verhalen zijn schromelijk overdreven". Tolman sprak zich uit tegen een, zoals hij het noemde, protectio nistisch Europees landbouwbe leid. Lijsttrekker Beumer gaf in Zwolle toe dat er in het programma van de Europese Volks Partij iets te veel de nadruk ligt op machts vorming en behoudzucht. „Maar", zo beloofde hij, „ik zal daar straks m'n mond niet over houden, want we zullen wel de gelijk veranderingen moeten doorvoeren". Beumer benadruk te nog eens dat in Europa „pas als conventionele bewapening on toereikend zal blijken te zijn de noodzaak van invoer van een nucleaire bescherming zal wor den bekeken en niet ander- DEN HAAG (GPD) - De Twee de-Kamerfractie van de PvdA vindt dat er een ander beleid moet worden gevoerd in de zaak van de Syrisch-ortho- doxe Turken die nu al twee maanden de St. Jan-kathe draal in Den Bosch bezet houden. Gistermiddag heb- bpi de socialisten laten weten niet langer meer in te stem men met de manier waarop staatssecretaris mevrouw Haars (justitie) de Vreemde lingenwet toepast op de christelijke Turken die in Ne derland asiel vragen. De PvdA-fractie wil dat de rege ring haar beleid zo wijzigt dat de „buitengewoon zorgelijke situatie" rond de bezetting kan worden opgeheven. De fractie wijst met name de uitleg van artikel 15 van de Vreemdelingenwet van de hand zoals staatssecretaris Haars die geeft. Zij gaat ervan uit dat er „vrees voor vervol ging" moet bestaan wil ie mand in Nederland aan spraak kunnen maken op de bescherming die de wet en het vreemdelingenverdrag van de Verenigde Naties bie den. Die uitleg noemt de frac tie juridisch' onhoudbaar. In een verklaring van de socia listische kamerleden wordt gesteld dat de Turkse chris tenen recht hebben op be scherming van de regering van hun eigen land tegen ver drukking. „De Nederlandse regering moet deze rechtsbe scherming in Turkije inge voerd zien te kijgen. Zou dat op korte termijn niet lukken, dan moet de opvang van christen-Turken buiten Tur kije in internationaal verband worden aangepakt". De PvdA-Kamerleden verwij ten het ministerie van bui tenlandse zaken dat de Ka mer nog steeds niet de be schikking heeft gekregen over het in februari al toege zegde onderzoek naar de si tuatie van de christenen in Turkije. „Door het achterwe ge blijven van zo'n onderzoek heeft de regering haar opvat ting over de situatie van de Syrische-orthodoxe christe nen in Turkije onvoldoende gefundeerd". De fractie zegt de stellige in druk te hebben dat bij de ver zoeken om asiel of een ver blijfsvergunning van de Turkse christenen niet het persoonlijk onderzoek wordt verricht dat hoort bij een in dividuele aanpak. Volgens de PvdA moeten de aanvragen individueel worden beoor deeld. De socialisten geven dus geen steun aan de eis van de bezetters van de St. Jan dat ze collectief politiek asiel moeten krijgen. DEN HAAG (GPD) - Het '1 juli-pakket' van aanvullende Bestek-maatregelen is voor de PvdA aanleiding voor een frontale aanval op het kabinetsbeleid. Aan de voor avond van de Europese verkiezingen beschuldigde op positieleider Den Uyl het kabinet ervan rechtstreeks af te stevenen op een frontale botsing met de gehele vak beweging. De socialistische Tweede-Kamerfractie ver klaarde tegelijkertijd dat het pakket maatregelen aan leiding zou geven tot sociale conflicten en willekeur in de hand zou werken. Tijdens een spreekbeurt in Kerk- rade riep Den Uyl de linkervleu gel van het CDA op om samen met de oppositie het kabinet „te rug te fluiten". Alleen zo kan worden voorkomen dat het rege ringsbeleid onherstelbare schade aanricht aan de sociale verhou dingen in ons land, aldus Den Uyl. Wanneer met steun van de christen-democraten het pakket maatregelen wordt doorgedrukt, zal de basis voor overleg met de werkgevers en werknemers weg In Hoek van Holland is giste ren het vlot "Sterke Yerke" aan de pers gepresenteerd. Voorzien van een vierkoppige bemanning gaat het vlot een reis om de wereld maken. Tijdens die tocht zullen allerlei onderzoeken worden gedaan naar de kwaliteit van het mi lieu. en de uitkeringen te voorko- vallen. „Men krijgt de indruk dat Van Agt en zijn ministers zich verbeelden, dwars tegen het rechtsgevoel van zeer velen in, opnieuw een kor ting op de sociale uitkeringen te kunnen afdwingen. Een dergelij ke overwinning zal echter ge volgd worden door afkeer, ont moediging en verzet", zei Den Uyl. Onlustgevoelens Met zijn oproep aan de linkervleu gel van het CDA om nu te laten merken dat zij er nog is, hoopt de PvdA-leider in te spelen op de onlustgevoelens bij dit deel van de CDA-fractie. Deze groep, van ongeveer tien tot vijftien kamer leden, heeft gedreigd niet ak koord te zullen gaan met een nieuwe korting op de sociale uit keringen, indien niet tegelijker tijd de hogere inkomens worden aangepakt. Tot nu toe is CDA- fractieleider Lubbers er echter in geslaagd de 49 christen-democra ten bijeen te houden. Bij het pakket maatregelen gaat het om een nieuwe korting op de so ciale uitkeringen, die varieert van 0,2 tot 0,7 procent. Deze maatre gel wordt als tijdelijk voorge steld, omdat de Sociaal Econo mische Raad nog geen advies heeft gegeven over de definitieve regeling. Verder bevat het pakket voorstellen om de doorwerking van de bouw-cao en de uitzend- cao in de ambtenarensalarissen Op het laatste moment heeft minis ter Albeda (sociale zaken) vorige week een nadere wijziging aan gebracht, die moet leiden tot een korting op de salarissen van de trendvolgers: de ongeveer een half miljoen werknemers bij se- mi-overheidsbedrijven. Deze korting moet lopen van 0,3 voor de laagste tot 0,7 procent voor de hoogste salarissen. Ten slotte voorzien de plannen ook in een aftopping van de prijscompensa tie voor inkomens vanaf f55.000. Afwijzing Het commentaar van de PvdA-frac tie op de voorgestelde maatrege len bevat, naast een aantal tech nische vragen, een volledige af wijzing van het wetsontwerp. „Miljoenen mensen met in het al gemeen lagere inkomens of uit keringen krijgen met dit wets ontwerp een relatieve verslechte ring van hun inkomenspositie", schrijft de fractie. Het commen taar werd gisteren al verspreid, klaarblijkelijk vanwege de Euro pese verkiezingen. CDA en WD komen pas later deze week met hun commentaar op het 1 juli- pakket. Uit de maatregelen blijkt op geen enkele wijze de evenwichtige in komensverdeling die de regering zegt na te streven, schrijft de PvdA. De fractie vraagt om een staatje, waarin in guldens - en niet in procenten - wordt aange geven welke gevolgen de ingre pen van 1 januari en 1 juli voor de trekkers van sociale uitkeringen hebben. Daarnaast vinden de so cialisten, dat de regering op geen enkele wijze aantoont hoe de werkloosheid met dit beleid wordt aangepakt. Kritiek is er voorts op het samenvoegen van alle maatregelen in een verza melwet, nadat in januari afzon derlijke wetsvoorstellen waren ingediend. DEN HAAG (GPD) - Er zijn 55.000 huizen te weinig voor alleen staanden en tweepersoonshuis houdens. Voorts is er een tekort van ruim 17.000 woningen voor buitenlandse werknemers, die nu vaak op kamers wonen, maar als gevolg van gezinshereniging zelfstandige woonruimte willen. Deze uitkomsten van een wo ningmarktonderzoek heeft staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting gisteren aan het parlement bekendgemaakt. De cijfers hebben betrekking op een onderzoek dat gedaan is in 111 gemeenten met meer dan 25.000 inwoners Brokx schrijft in zijn brief aan de Tweede Kamer dat de huisves ting van alleenstaanden een on derdeel dient te zijn van het totale huisvestingsbeleid. Daarom ook zullen gemeenten vanaf 1 januari 1980 op hun (subsidie)aanvraag formulieren voor nieuwbouw en vernieuwbouw ook de aantallen woningen die men voor de een- en tweepersoonshuishoudens denkt te bouwen, moeten opne men. Op die manier kan Brokx de vinger aan de pols houden en zien of voldoende activiteiten in deze bouwsector worden onderno- De bouw van woningen voor al leenstaanden komt nog steeds slecht van de grond. Er is wel voldoende overheidsgeld, maar dit geld kan bij gebrek aan vol doende bouwplannen niet op gemaakt worden. Vorig jaar wer den maar 5000 woningen ge bouwd. UTRECHT (ANP) - Het aantal ge vallen van geslachtsziekte groeit onrustbarend: een "populaire" geslachtsziekte als gonorroea (druiper) werd in 1978 bijna 10.000 keer geconstateerd, waarmee ze na de griep de groot ste infectieziekte van Nederland is. Het totale aantal gevallen van geslachtsziekte is waarschijnlijk vele malen groter, maar het is niet in exacte cijfers te vangen omdat het verborgen blijft. Er moeten nog een hoop taboes doorbroken worden en veel voorlichting worden gegeven, wil deze ont- Dit zei dr. F. van Spanje, voorzitter van de Nederlandse Stichting tot Bestrijding van Geslachtsziek ten, gisteren in Utrecht bij de presentatie van het eerste infor matiebulletin over geslachtsziek ten. Het is de bedoeling dat dit bulletin zo'n drie keer per jaar gaat verschijnen met informatie .voor mensen die in hun beroep in aanraking komen met de problemen rond geslachtsziek ten. De stichting heeft het eerste nummer vlak voor het vakantie seizoen uitgebracht, omdat de vakantie bekend staat als het hoogseizoen voor deze ziekten, vooral onder jongeren. Recent onderzoek heeft uitgewe zen dat het droef gesteld is met de kennis van jongeren over ge slachtsziekten. Meer dan de helft van de ondervraagde jongeren is niet op de hoogte van het feit dat geslachtsziekten kunnen worden voorkomen door gebruikmaking van een condoom. Ook denkt bij na de helft dat je het altijd zelf kunt merken als je een geslachts ziekte hebt. Driekwart weet niet dat er mogelijkheden zijn voor controle en behandeling buiten de huisarts om in speciale po liklinieken, aldus dr. Van Spanje. Daarnaast zijn er in algemene zin negatieve ontwikkelingen te melden. Bepaalde geslachtsziek ten veroorzakende bacteriën zijn niet meer gevoelig voor behan delingsmethodes met penicilline. Er zijn naast de "traditionele" ziekten gonorroea en syphilis an dere geslachtsziekten in opmars, waarbij vooral urethritis (infectie van de pisbuis) steeds vaker de kop opsteekt. Een goede aanpak van de bestrij ding van geslachtsziekten is hard nodig, wil er geen gevaar ont staan voor de volksgezondheid, aldus de stichting. Er is geen sprake van een panieksituatie, maar de mensen moeten wel met de neus op de feiten worden ge drukt en moeten weten hoe te handelen als het fout is gegaan. Het bulletin richt zich daarbij op mensen werkzaam in de medi sche en maatschappelijke zorg. Want ook beroepskrachten heb ben soms nog wel enige moeite om het fenomeen geslachtsziekte aan te pakken, zo heeft de stich ting vastgesteld. Het is volgens dr. Van Spanje nut tig om, mede met het oog op de komende vakantietijd, enkele dingen in de gaten te houden. Een condoom geeft redelijke be scherming tegen geslachtsziek ten, maar bij onzekerheid is het het beste even langs de dokter of de polikliniek te gaan. Als dan een besmetting wordt geconsta teerd, moeten alle mensen waar mee "het slachtoffer" geslachts gemeenschap heeft gehad, wor den gewaarschuwd, zodat zij zelf ook even bij de dokter kunnen langsgaan. UTRECHT (ANP) - "Op dit mo ment niet meer dan een slag in de lucht. Een vorm van symptoom bestrijding in plaats van een we zenlijke aanpak". Zo reageerde de voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV), J.W. Jacobze, op het voorstel van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) huisartsen die veel doorverwijzen naar spe cialisten minder te laten verdie nen dan collega's die dat niet doen. De LHV zelf is al langer van mening dat de nu tien jaar oude wijze van honorering aan herziening toe is. Uitgangspunt bij de binnenkort hierover te openen besprekingen met de overheid is voor de LHV dat de manier van betaling voor waarden moet scheppen om de huisarts zo goed mogelijk te kun nen laten werken. Door er een enkel punt uit te halen, a voudigt de VNZ volgens Jacobze de ingewikkelde gezondheids zorg op een onaanvaardbare ma nier. "De gezondheidszorg is maatwerk, geen confectie", aldus Jacobze. De huisartsenorganisatie heeft zelf al enkele mogelijkheden voor een andere honorering op papier ge zet. Die worden nu bekeken. Een voorkeur voor één van de alterna tieven heeft de LHV nog niet. Op het ogenblik krijgen de huisart sen jaarlijks een vast bedrag per bij hun praktijk ingeschreven ziekenfondsverzekerden, on geacht het aantal keren dat ze die patiënt "zien". Verder zou volgens de LHV de nieuwe honorering zaken moge lijk moeten maken als nascho ling, praktijkverkleining en sa menwerking met andere hulp verleners. Door verblijf in Libanon 5? 55 HARIS (LIBANON) (ANP) - Het verblijf van de Nederlandse mili tairen in Libanon heeft verande ring gebracht in hun mening over Israël en het Palestijnse probleem. "Toen we hierheen kwamen waren we allemaal pro- Israël. Maar dat is wel over. Het is niet zo dat we nu tegen zijn, maar wel meer neutraal. Per slot van rekening zijn de Palestijnen ook hun land uitgezet", aldus dienst plichtig sergeant Ronald van Roon uit Vlaardingen. Hij is één van de 67 man van de oudste lichting in Libanon die vandaag via Beiroet naar huis gaat. Zelf heeft Van Roon tijdens zijn drie maanden Unifil twee weken vakantie doorgebracht in Israël. Hij is daar geschrokken van de uitlatingen, dat hij Pale stijnen meteen had moeten doodschieten. Of Unifil nuttig werk doet? Als het rustig is denken we van wel. Maar als er even later weer over onze hoofden heen over en weer wordt geschoten, vragen we het ons weer af, aldus de sergeant. Hij is niet vrijwillig naar Libanon ge gaan, heeft zelfs zijn best gedaan er onder uit te komen. Spijt van zijn Libanon-tijd heeft hij even min als de meeste anderen. Sommigen vinden het overigens wel tijd worden om weer naar huis te gaan: "Drie maanden is lang genoeg". In het begin is alles wat moeilijk op gang gekomen. Op het ogenblik loopt het veel beter, is de algeme ne mening van de vertrekkers. Zij zijn 10 maart naar Libanon ge komen als eersten na een groep kwartiermakers! Het Nederlandse Unifil-kader is overigens geweldig te spreken over ae inzet en de moraal van de dienstplichtigen. De sombere be richten bij het vertrek naar Liba non zijn gelogenstraft, is de al gemene mening onder hen. De band tussen kader en dienst plichtigen is in Libanon veel sterker geworden dan ooit in Ne derland het geval zou zijn ge weest. In Haris werd de laatste dag voor het vertrek al druk ge praat o AMSTERDAM CONCERTGEBOUW 9 en 10 juni, 20.15 uur, Concertgebouwor kest o.l.v. Carlo Maria Giulni. STADSSCHOUWBURG 9 juni, 20.15 uur, 'Die Wildente' van Ib sen (Holland Festival); 10 juni, 20.15 uur, 'Iphigenie auf Tauris' van Wolfgang von Goethe (Holland Festival). CARRE 8 juni, 20.15 uur, het Nationaal Ballet m.m.v. het Neder lands Ballet Orkest o.l.v. Adam Gatehouse. DE BRAKKE GROND 8. 11 en 12 juni, 20.30 uur, 'Elvis Presley memorial' van Uwe Jensen en Hansgeorg Koch. DE KLEINE KOMEDIE8 t/m 14 juni, 20.15 uur, Adèle Bloemen- daal, Jenny Arean e.a. in 'De blub', musical van Eve Mernam. DEN HAAG KONINKLIJKE SCHOUWBURG8 juni, 20.15 uur, Wurtembergi- sche Staatstheater met 'Die Wildente' van Ibsen (Holland Festi val); 9 en 10 juni, 20.15 uur, R.O. Theater met 'De vorstenlikker' van Lars Norén (HF); 13 en 14 juni, 20.15 uur, 'Les Elements' en 2 andere 18e eeuwse muziektheaterprodukties o.l.v. Ton Koop man, m.m.v. het Ned. Kamerorkest en solisten (HF). CONGRESGEBOUW 10 juni, 20.30 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Carlo Maria Giulini (HF). CIRCUSTHEATER 9 juni, 20.00 uur, 'Rythm &i Style", ballroom- dansen van Brigham Young University Teams. APPELTHEATER 9 juni, 20.30 uur, toneelgroep De Appel met 'Zerken'van Peter van der Linden; 13 en 14 juni, 20.30 uur, Chaim Levano in 'DSe ui' van Kurt Schwitten (HF). DILIGENTIA 9 juni, 20.15 uur, Geoffrey Madge, piano (HF); 12 juni, 20.15 uur, Rob van Rijn 'Klassiek'; 14 juni, 20.15 uur, Kuij- ken Ensemble (HF). THEATER AAN DE HAVEN11 en 12 juni, 20.30 uur, Laura Dean Dancers and Musicians (HF). LEIDEN LAK-THEATER14.15 en 16 juni, 20.30 uur. eNVe-Drama met 'De bruiloft' van E. Canetti. STADSGEHOORZAAL 14 juni, 20.00 uur, concert door het Ne derlands Madrigaalkoor en het Ensemble Madngalesco, o.l.v. Henk Briër. LEIDS VRIJETIJDSCENTRUM 7, 8 Garde Festival. 9 juni, 20.30 uur, Avant

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7