De Filippijnen-een gespleten land „Meer vliegeT'dai naren" publiek Wij hoeven niet mooi te zingen Er komt langzaam verandering in de traditionele berusting DONDERDAG 7 JUNI 1979 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Op dit moment zal Cees Voordouw met auto en speedboot vast en zeker op weg zijn naar Zeebrugge om de avondboot naar Engeland te kunnen halen. Dit weekeinde reeds neemt de 26-jarige Warmonder in Bristol deel aan de wereldkampioenschappen speed bootracing. En dan te bedenken dat Voor- douw nog geen week geleden tijdens de Grand Prix van Brussel met zijn 'vederlichte' vaartuig de lucht in vloog. ,,Ik zal wel te hard zijn gegaan" is het simpele excuus dat de Warmondse ovenbouwer voor dat onfortuinlijke avon tuur in huis heeft. „Ik zat ach ter twee Engelsen aan, voer zo'n 100 kilometer per uur en tjatoen ging ik de lucht In dezelfde nonchalante toon aard daarop voortbordurend: „Ik kwam met de punt in het water terecht en dook zo naar beneden. Duikers hebben de boot weer op het droge ge bracht. Het dek was door midden gescheurd. Het zal dus wel met een enorme vaart zijn gegaan. Het is meer vlie gen dan varen, ja verdomd als het niet waar is." Veelbelovend Zelf wist de Warmonder er zon der kleerscheuren vanaf te komen. En dat was volgens hem te danken aan zijn zwemvest en helm: twee kle dingstukken die men in de bepaald niet ongevaarlijke speed bootracery verplicht is te dragen. Ofschoon Cees momenteel door een lichte verkoudheid wordt geplaagd, ziet hij de drie 'heats', die hij dit week einde in de Oostengelse bad plaats zal moeten afleggen, met vertrouwen tegemoet. Kennelijk berust dat zelfver trouwen niet op luchtkaste len. Voordouw (wederom achteloos): „Koud een jaar beoefen ik deze tak van sport. En ach, vorig jaar werd ik meteen derde bij de Neder landse kampioenschappen. Dus waarom WÊÈÊÊÊÊ Bristol niet laten inschrijven, dacht ik. De Nederlandse bond keurde het goed." Een veelbelovende start dus voor de Warmonder. Deson danks denkt hij nog dit jaar een punt achter de speed- bootracerij te zullen zetten. Hij bekent ruiterlijk dat de sport hem een beetje te duur begint te worden. „Het on derhoud, de benzine etcetera, slokken zoveel geld op, dat het nog amper valt op te brengen. Kijk, een eerste prijs in een wedstrijd, vergoedt veel. Maar om daarop telkens te gokken....?" Over de kop „Een jaar geleden heb ik deze boot voor 15.000 gulden ge kocht. Hij is uiterst fijn ge bouwd, weegt nog geen 85 kilo. Jaah, je gaat, voor je er erg in hebt, met dat ding over de kop. Als je iets te hard ofte scherp om de boei vaart, kap seis je zonder meer. Dat merkte ik wel weer in Brus sel." „Het kan ook zo ontiegelijk hard gaan. Als je even een te harde ruk aan het roer geeft, klapje bekant al tegen de wal aan. In Bristol is op en top voorzichtigheid geboden, daar schijnen hoge kaden te Voordouw mag die hoge kaden tijdens de 'heats' dan niet uit het oog verliezen, niettemin Hikt het aannemelijk dat de Warmonder er geen risico minder om zal nemen. En dat vooral gezien zijn zesjarige carrière als motorcoureur. Kick Op een machine van 500 cc heeft hij aan menige wegrace in binnen-en buitenland deelgenomen. „M'n vrouw vond het te gevaarlijk Wor den, dus ben ik maar op de speedboot overgestapt. In wezen geven die races een zelfde kick. Zo ver mogelijk dat pedaal intrappen en dan maar proberen je boot recht te houden." Zijn motivatie om zich tel kenmale weer aan dergelijke gevaren bloot (e stellen is tamelijk voor de hand lig gend. „Ik ben een sensatie mannetje", aldus een gnui vende Cees Overdouw. ..Wij gaan er vanuit zo enthou siast mogelijk te zingen. Het hoeft niet mooi te zijn. Wij verlangen niet van het publiek dat men ademloos naar ons gaat luisteren." Ziedaar zo maar enkele kreten opgelepeld uit de mond van Jan van Beijeren Bergen He negouwen, de dirigent van jongerenkoor 'The Lord's Folks'. Dit koor. dat vrijwel wekelijks in de Herensingel kerk valt te beluisteren, viert zondagmiddag met een open huis zijn tienjarig bestaan. ..Op welke manier houd je je koor jong? Dat is al tien jaar ons grote probleem", ver klaart Jan van Beijeren. Tien jaar geleden sproot dit koor voort uit een groepje van ne gen zingende en spelende jongerep. Het eerste lustrum werd gevierd met 95 koorle den en anno 1979 bestaat het koor uit om en naby de 55 le den. De nieuwbakken dirigent (vo rig jaar volgde hij de naar Brabant vertrekkende heer Vlasveld op, die negen jaar als 'tijdelijk' dirigent het koor met raad en daad had bijge staan) wijt die terugval aan het verminderde kerkbezoek. „Tegenwoordig wordt een knaap vierkant in zijn gezicht uitgelachen, wanneer hij te genover zijn vrienden ver klaart dat hij op een koor zit. Vandaar ook dat ons koor Teamgeest De voortreffelijke teamgeest heeft 'The Lord's Folks' al die tijd op de been gehouden. De 26-jarige Rijswijker: „Het gekke is ook dat de leidingge vende functies binnen het koor wor'den vervuld door mensen die reeds jarenlang lid zijn. En dat gaat uitste kend." Als voorbeeld draagt Van Beije ren zichzelf aan. Toen Vlas veld zijn vertrek aankondig de, bleek met geen enkele ge schoolde dirigent overeen stemming te bereiken over de te bewandelen koers. „Men wilde ons koor 'mooi' maken. En dat is nu juist iets, waar van wij niets moeten hebben. Wij willen de mensen laten meezingen. Daarom plaatsen we onze teksten zoveel mo gelijk in deze tijd. We maken dus eigen teksten op be staande melodieën." Gezelligheid Elke vrijdagavond worden, volgens Van Beijeren, in het eigen zaaltje achter de kerk de kelen flink losgegooid. Toch staat gezelligheid tij dens die wekelijkse repetitie voorop. Met pastoor De Ridder als stu wende kracht heeft het koor meerdere malen het voor beeld mogen zijn voor nieuw op te richten jongerenkoren (het Petra Jeugdkoor bij voorbeeld). „Dat was in de tijd dat de beatmissen popu lair werden." Twee jaar geleden heeft het vier man tellende combo van de jubilerende zanggroep een andere bezetting gekregen. Van Beijeren: „De combole den liepen al tegen de dertig, tja....waar blijf je dan als jon gerenkoor. Daarom geldt hier als regel dat wanneer de kloof te groot wordt, de ouderen hoe dan ook hun biezen moe ten pakken!" MANILLA - Het gedeelte van het Laguna de Bay-meer waar vrij gevist kan worden, wordt steeds kleiner. Mensen met geld kunnen van de omliggende gemeenten pachtrechten verkrijgen voor delen van het meer. Met grote netten wordt zo'n gebied dan af geschermd. Maar de dorpsvis- Door Bas de Gaay Fortman sers, die zijn aangewezen op het vrije viswater, maken zich er niet druk over. „Vandaag is het hun dag", zeggen ze, „straks is God weer voor ons". Met 'straks' wordt bedoeld de tijd van de wervelwinden en de stor men. Vroeger werden die na tuurverschijnselen door de vis sers gevreesd. Nu zijn ze er blij mee, want dan ontstaan er grote vloedgolven die de vis van tussen de netten in het vrije water werpt. Dan is God weer voor de gewone dorpsvissers! De gelaten houding van de vissers tegenover de wijze waarop de rij ken hen hun brood oiiukiiich, is typerend. De grote massa in dit land ziet rijkdom en armoede nog als een natuurlijke zaak. Zo is het nu eenmaal; een mens moet zich schikken in zijn lot. Toch komt er heel geleidelijk enige verandering in die traditionele berusting. De vissers hebben niet alleen te lijden van de netten van de rijke pachters, maar ook van de opkomende industrie. Rond om het meer verrijst de ene fa briek na de andere. De waterver ontreiniging is dodelijk voor de visstand. Hier kan de natuur het onheil niet meer corrigeren; de vissers moeten zelf in actie ko men. Gezamenlijk komen ze nu op voor hun belangen. VERZET Sociale onrust is er al lang onder de suikerrietsnijders van het eiland Negros, onder de boeren en vis sers van Samar, in de armste de len van het grote eiland Luzon (3,5 keer Nederland) en vooral op het zuidelijk eiland Mindanao. Op Mindanao is het door moslims georganiseerde gewelddadig verzet het sterkst Tegelijk is daar ook de onderdrukking door le ger, politie en veiligheidsdienst het grootst. De „Werkgroep voor Politieke Gevangenen", waar vooral de oversten van de ver schillende religieuze ordes achter staan, komt dagelijks met nieuwe feiten over willekeurige aanhou dingen zonder arrestatiebevel, martelingen, verdwijningen en gevallen van langdurige opslui ting zonder dat enige aanklacht werd ingediend. Wat vooral opvalt, is de gespleten heid van dit land. Op eigenlijk elk terrein stuit je op twee volstrekt verschillende werelden. Er is de glamour-wereld van president Marcos en zijn vrouw, van het conferentiecentrum van 300 miljoen gulden, van de stralende gastheer van de Unctad-confe- rentie, van de prachtige boule vards en de vijf-sterrenhotels (gebouwd met drieën half mil joen gulden ontwikkelings geld). Tegelijk is er de wereld van boeren en vissers die moeten knokken om hun bestaan, van intimidatie en geweld onder de sinds 1972 bestaande staat van beleg, waar bij mensen kunnen worden op gepakt en vastgehouden zonder dat er een aanklacht tegen hen wordt ingediend, de wereld van Tondo en de andere krottenwij ken in Manilla, een stad van 8 miljoen inwoners waarvan er 5 miljoen onder de armoedegrens leven. Er is het ontwikkelings land Filippijnen dat al voor de korte termijn een internationale lening moet afsluiten van 200 miljoen gulden. Daarnaast is er de opkomende wereldnatie Fi lippijnen, die met 50 miljoen gul den een van de hoogste financiële bijdragen aan het grondstoffen- fonds van de Unctad heeft gele verd. NAVELS De gespletenheid is er zelfs in de cultuur. Een_ onlangs gepubli ceerde roman heet „De vrouw met de twee navels". Het gaat over de Filippina. Zij heeft naast haar Filippijnse navel ook een lit teken van een Amerikaanse voe dingsbron. In elke Jeepney, de tot publiek vervoermiddel om gebouwde Jeep, waarmee zich vooral in de stad de meeste men sen verplaatsen, hangen twee prentjes: een portret van een hei lige en een sexy foto van een film ster. Het een symboliseert 350 jaar katholieke opvoeding onder de Spanjaarden, het ander 50 jaar Hollywood met de Amerika- De Zuideuropese, Spaanse cultuur is geheel in de traditionele ge meenschap ingebed. Maar de Amerikaanse cultuur pakt het individu. In dit land met zijn 47 miljoen inwoners worden weke lijks 5 miljoen stripverhalen ver slonden; er zijn 250 radiostations met voortdurende commerciële onderbrekingen, terwijl op vijf kanalen kleurentelevisie wordt geboden van de bekende Ameri kaanse soort (een „happy day" is een „pepsi day"). Zelfs in de krot tenwijken zie je de televisie-an tennes uit de stulpen omhoogrij- Overspoeld door het op het indivi du gerichte materialisme van de commercie, verliezen velen het zicht op hun werkelijke behoef ten. In Manilla, zo bleek uit een recent onderzoek, kijken kinde ren gemiddeld 30 uur per week televisie. Al die tijd leven ze in een schijnwereld van consump tie, supergeweld, glamour en pop. Maar zodra ze hun blik van het toestel afwenden, zitten ze weer in de armoede en de sme righeid. Over de invloed die dit heeft op de persoonlijkheids vorming. kunnen we niet somber genoeg zijn. TWEE KERKEN Er zijn in feite ook twee katholieke kerken. Er is de kerk van kardi naal Rosales, de vertrouweling van mevrouw Imelda Marcos. Dit is de kerk van de gevestigde bur gerij, die het leven van de rijken een religieuze versiering geeft. Maar gelukkig is er ook de kerk van zuster Mariani Dimaranan, die de Werkgroep voor Politieke Gevangenen leidt. Dat is de kerk van de religieuze oversten, ver scheidene bisschoppen, vele nonnen en paters die zich inzet ten voor de armen en de ontrech ten, de kerk van pater Zuchelli met zijn ambachtsschool voor de jongens van Tondo en van zo vele andere missionarissen die de mensen helpen zichzelf te ont wikkelen. Naast het intellectuele verzet, dat geconcentreerd is rondom de universiteit van de Filippijnen in Quezon City vormt de kerk de enige echte oppositie tegen het bewind van het echtpaar Marcos. Voor de woorden van protest uit deze hoek is het bewind bepaald niet ongevoelig. Maar het is sterk de vraag of de centrale regering wel echt een greep heeft op wat er in de verafgelegen gebieden op de verschillende eilanden ge beurt. Een kort geleden ondernomen in spectietour van minister van de fensie Enrile naar het eiland Sa- mar bracht vele misstanden en leugens van de plaatselijke auto riteiten aan het licht. Daarmee worden de berichten bevestigd van de Werkgroep voor Politieke Gevangenen 'dat plaatselijke commandanten voortdurend mensen die ze hebben opgepakt buiten de wettelijke procedures weten te houden. Ook op sociaal-economisch gebied staat de regering ver van de basis. Als gouverneur van Manilla is mevrouw Marcos een hervesti gingsproject begonnen voor krotbewoners. Maar het zijn open huisjes geworden, zonder enige privacy, zodat niemand er in wil wonen. Tussen de regering en de mensen in de krottenwijken ont breekt een gesprekbasis zoals de paters en zusters die wel met de armen hebben. De vissers rondom Laguna de Bay denken niet langer dat rijkdom en armoede, ongecontroleerde macht en onrecht onderdelen vormen van een door God gewil de natuurlijke orde. Geïnspireerd door de kerk van de basis begin nen zij zich te organiseren en coöperaties te vormen. Ze nemen hun lot in eigen hand. In die ont wikkeling ligt de hoop voor dit gespleten land. Iedereen in ons land heeft bij zijn adres een postcode gekregen. Ook de bewoners van de School straat in Voorschoten. De post code hoort by bepaalde straten of stukken straat. Nummer zus-tot- zoveel hebben code dit, nummers hier-tot-daar hebben code dat. Er bestaat ook een postcodeboek, dat iedereen op de postkantoren voor niets kan krijgen, en daarin kun je dan aan de hand van straatnamen en huisnummers de postcodes opzoeken van mensen aan wie je wil schrijven. De PTT wekt voortdurend op tot gebruik van de code, via prijsvra gen, spelletjes, televisiepro gramma's, advertenties en aan plakbiljetten. „Postcode, gebruik hem goed", is de nationale post- leuze. Op een dag, na de codering van de adressen in ons land, besluit de gemeente Voorschoten wegens een herindeling de huisnummers in de Schoolstraat te veranderen. Dat levert hele verschillen op Nummer 38 wordt bijvoorbeeld 142. Dit scheelt zoveel, dat het adres (straatnaam en huisnum mer) van een andere postcode het postcode- boek onder een andere code blijkt te vallen. Gewoon de oude Men heeft in de gaten dat dit een hele verwarring kan gaan geven, want de huisnummers zijn nu wel verhuisd, maar de huizen zelf staan nog op hun oude plaats. De plaatselijke bladen en het post kantoor geven daarom het ad vies: stoor u niet aan het code boek. maar blijf gewoon de oude code gebruiken. Zo is het kwade bijverschijnsel enigszins ingedamd, maar wel van slechts een kant. Dat blijkt alras. De Postcheque- en Giro dienst begint zijn klanten aan de Voorschotsense Schoolstraat toch met andere postcodenumers aan te spreken. Namelijk wèl de codenummers die in het grote boek overeenkomen met de Door G. Bakker nieuwe huisnummers. De me neer van Schoolstraat 38. die is opgenummerd naar 142, en die volgens de adviezen zijn oude code 2251 BK moest handhaven, ziet op zijn giroafschrijvingen in eens een code 2252 JB staan. Omdat hij een winkel heeft en dus ook zakelijke corresponden tie, wil hij maar liever geen mis verstanden over zijn juiste posta- Hardnekkige fout Hij schrijft aan de Girodienst dat er een fout is gemaakt, en hij bestelt meteen nieuwe girokaarten met zijn oude postcode 2251 BK. Die krijgt hij, dus dat euvel lijkt ver holpen. Maar als hij de volgende keei nieuwe Kaarten ontvangt, staat daar wéér die andere post code 2252 JB op En ook op zijn dagafschriften blijft hij hardnek kig de foute code houden. Bij hernieuwde navraag verneemt hij dat de Girodienst hem alleen maar kan helpen als hij bij elke bestelling van overschrijvings boekjes of betaalkaarten apart verzoekt om de oude postcode erop te zetten. Die meneer verzucht tegenover ons: „Hoe zit dat nou, werkt de PTT nou anders als Postgiro dan als Postdienst? Meer bewoners in mijn straat kampen mei dit euvel. Hoe lang blij ft zoiets doorwer ken?" Zo komt dat ingewikkeld schijnbaar eenvoudi ge dingen kunnen zijn onder het bewind van de tegenwoordige computeradministraties, blijkt uit het antwoord dat wij op vra gen over deze kwestie van de PTT krijgen: „Grote woonplaatsen zi jn in overleg met de gemeenten onderverdeeld in wijken. De adressen in één (lange) straat kunnen in twee of meer wijken vallen. De scheiding van de wij ken wordt door de PTT in een au tomatisch computerbestand aangegeven met huisnummers. In het geval Voorschoten School straat lag die grens bij nummer 58 voor wijk (225)1 en wijk (225)2. Om de wijkindeling na de ver nummering van de huizen niet te wijzigen, was een ingreep nodig die slechts bij uitzondering voor komt, namelijk een bestaand De PTT vervolgt: „Hiermee be stond het probleem dat het com puterbestand waarin de series huisnummers met bijbehorende postcodes zijn opgenomen - en dat de Postgiro als hulpbestand gebruikt voor het aanbrengen van de postcode op bijvoorbeeld de dagafschriften - moest wor den aangepast. Deze aanpassing kan niet met behulp van het standaardprogramma worden uitgevoerd. Er moest een speciale procedure worden gevolgd die uit meer fasen bestaat en daar door mëer maanden in beslag neemt. Momenteel verkeert de aanpassing in de laatste fase". Aldus het relaas van dè PTT. U ziet het. een vriendelijke brief. Drieëneenhalve maand nadat de Girodienst de verkeerde code begon te gebruiken is het euvel bijna hersteld. Ze doen heus wel hun best bij de PTT. maar zal het nog ooit weer zo makkelijk wor den als voor de postcode?

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4