FLATS BEWAAKT TEGEN NIEUWE KRAKERS Geld in dat pand steken is zinloos Al twaalf woningen in Papiermolen „bezet" Tandarts heeft te weinig tijd voor controle kunstgebit DONDERDAG 7 JUNI 1979 LEIDEN LEIDEN - De eigenaar van de 79 koopflats aan de Papier molen in de Merenwijk (waarvan nog steeds het meren deel niet is verkocht), het Centraal Financieringsinsti tuut in Den Haag, heeft een bewakingsdienst ingehuurd om te voorkomen dat nog meer appartementen ge kraakt worden. Op dit moment zijn twaalf appartemen ten gekraakt, deeerste vier ruim drie weken terug. Elf woningen zijn verkocht en be woond, terwijl van ongeveer 28 woningen het voorlopig koop- kontract is getekend. "Maar dat getal moet u niet zo absoluut ne men", aldus directeur Enghardt van het CFI: "Want een aantal heeft al gemeld dat ze weer van het voorlopig koopcontract wil len afzien omdat het ze toch niet zo veilig lijkt daar te wonen. De ene reactie lokt de andere uit, als daar een aantal woningen is ge kraakt, is dat al niet zo'n prettig idee en als bepaalde krakers dan nog dreigende taal gaan uiten ook Vorige week vergaderden de eige naren van de flat; men heeft zich bezonnen op maatregelen om zich te verlossen van de huidige krakers. "Maar er is ook besloten om het helemaal langs legale weg op te lossen en geen knokploegen ofzo in te schakelen", aldus Enghardt. Bedreiging De krakers zelf voelden de aanwe zigheid dit weekeinde van een negen man sterke bewakings dienst met grote honden, vecht- stokjes en walky talky's wel als een bedreiging. Peter, één van hen: "Het was constant bedrei gen en op het randje van vechten. Ze zouden ons er wel uit slaan als ze ervoor betaald kregen. Ze lie ten ons niet binnen want ze wa ren geen portier zeiden ze. Ze hadden de deurknop van de brandtrap eraf gehaald en we moesten dus bij andere krakers aanbellen om binnen te komen". De heer Enghardt zegt dat er in het weekeinde mensen zijn inge huurd die dit werk niet beroeps matig doen, omdat hetmoeilijk was in het weekeinde aan ande ren te komen. Dinsdagochtend zijn ze vervangen door een echte bewakingsdienst. Enghardt: "We hadden ze de stren ge instructie gegeven om zich niet provocatief op te stellen en zich te onthouden van elk licha melijk geweld. Er was een enke ling die zich niet kon beheersen en een bedreiging naar de kra kers' heeft geuit, maar daar ishet bij gebleven, en die hebben we er ook meteen uitgezet". Rustiger Nu is het allemaal wat rustiger rond de Papiermolen. De krakers zeg gen met het CFI bezig te zijn naar een oplossing te zoeken. Ze zeg gen ook dat het niet hun bedoe ling is de orde te verstoren. Wel willen ze wonen en nerpen ze het de gemeente kwalijk dat ze de teugels niet strakker in handen gehouden heeft en heeft toege staan dat de flats nu verkocht worden in plaats van verhuurd voor de prijs van ongeveer 350 gulden die in 1976 door de bou wer, Fraanje uit Ridderveld, werd genoemd. De goedkoopste tweekamerflats kosten nu al f 128.200 en elke maand komt er 900 gulden bij. De heer Enghardt zegt dat zijn be drijf vanaf het begin heeft gepro beerd via de rede tot een oplos sing te komen met de krakers. Er zijn op een gegeven moment door het CFI toezeggingen gedaan waardoor de krakers tegen gere duceerd tarief op de flats konden blijven wonen. "Maar dat was in het begin, toen er nog maar vijf krakers waren", zegt Enghardt "Wat me zo gefru streerd heeft is dat bij onze goedwillende bedoelingen - dat wij er ook bij gebaat zouden zijn wil ik best toegeven - het aantal krakers nu haast verdrievoudigd is. We hebbennu dan ook gezegd: we kunnen niet het hele Leidse krakersprobleem oplossen en distantiëren ons voorlopig van de Pension aan Kraaierstraat: LEIDEN - "Adél is echt een man van goeden wille. Maar waar hij mee bezig is heeft geen enkele zin. Al het geld dat hij in het pand steekt gooit hij in het water." Dat relaas vertelde een ambtenaar van bouw- en woningtoezicht gister middag aan de gemeentelijke commissie voor de beroepschrift. Adél is een buitenlandse werknemer uit Marokko die een oud pandje aan de Kraaierstraat 6 heeft gekocht en dat al enkele maanden exploiteert als vreemdelingenpension. Maar de omstandigheden waaronder de gastar beiders daar moeten wonen zijn zowel volgens bouw- en woningtoezicht als voor de brandweer niet te tolereren. Vandaar dat B en W hem een pensionvergunning hebben geweigerd en willen dat het pension op 1 augustus wordt gesloten. Adél was gisteren tijdens de hoorzitting niet zelf aanwezig. Zijn woordvoerder de heer Sjardin vertelde dat Adél de Nederlandse taal niet zo goed machtig is. Op vragen van de voorzitter deelde de heer Sjardin mee dat Adél aanvan kelijk een aannemer in de arm had genomen om het pand te laten opknappen. "Maar dat ging zo allemachtig veel geld kosten. Dat kon niet ineens. Het zou85.000.- gaan kosten en Adél die bij een schoonmaakbe drijf werkt kan dat niet betalen. Daarom besloot hij het stukje bij beetje zelf te doen", aldus de heer Sjardin. Volgens de controleur van bouw- en woningtoezicht zijn er de afgelopen jaren diverse gesprekken met Adél gevoerd. "Hij is zeer ijverig en aardig, maar wat hij aan het pand doet is verkeerd. Nu heeft hij op de zolder waar Het pandje aan de Kraaierstraat dat al enkele jaren in gebruik is als je niet eens behoorlijk kunt lopen een mooi blauw behangetje geplakt, pension voor buitenlandse werknemers maar niet aan de eisen voldoet. Maar als er ooit brand uitbreekt in het pand komt geen mens levend van die zolder af, want er is geen enkele vluchtweg." Zo timmerde hij ook planken en hardboard tegen de muur. Iets waarmee de brandgevaarlijkheid wordt verhoogd in plaats van verminderd. Om het pand nog bewoonbaar te maken zou er een hele nieuwe gevel ge bouwd moeten worden, maar dan nog kunnen er in het pand niet zoveel pensiongasten gehuisvest worden dat de zaak rendabel is. Tijdens de zitting bleek dat de vijf bewoners die in april nog in het pand huisden inmiddels hun intrek hebben genomen in de speciaal voor deze groep gebouwde woningen aan de Beukenschans in Leiderdorp. "Maar toen ik er deze week was zag ik", aldus de controleur van bouw en woningtoezicht, "dat er al weer acht nieuwe mensen woonden. Vier daarvan slapen in een kamertje van elf vierkante meter". De commissie zal nu op korte termijn beslissen wat er moet gebeuren. Als men zich achter het oordeel van B en W schaart zal het pension per 1 augustus worden gesloten. Voor de bewoners zal dan onderdak gevon den moeten worden in de Beukenschans in Leiderdorp. LEIDEN - Binnenkort zal an dermaal overleg plaatsvin den tussen de vaste commissie voor de volksgezondheid in de Tweede Kamer en de staatsse cretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne over de ontwikkelingen in de tand heelkundige voorzieningen in Nederland. Een belangrijk punt dat in dit voortgezette overleg aan de orde zal komen is het verzoek van de Organi satie van Nederlandse Tand- prothetici tot formele erken ning van de tandprotheticus binnen de wetgeving van de paramedische beroepen. Het probleem waar het hier om gaat is volgens de voorzitter van de Organisatie van Ne derlandse Tandprothetici P. Brouwer uit Leiden "dat de man die de gebitten maakt geregeld contact moet hebben met de drager van een prothe se. Nu is het nog zo dat een tandarts als tussenpersoon optreedt". Een tandtechnicus is iemand die kunstgebitten, stifttan- den, kronen, bruggen enz. vervaardigt in opdracht en ten behoeve van tandartsen. Dat gebeurt op basis van door de tandarts genomen haak afdrukken en dergelijke. Vroeger mocht de tandtechni cus zelf kiezen trekken en ge bitten plaatsen. Het recht om gebitten aan te meten en te plaatsen willen de tandpro thetici nu weer terug hebben. Volgens Brouwer, die sinds kort wegens geringe verdiensten de gietvorm van de gebitten in de wilgen heeft gehangen, wordt de tandarts opgeleid om het natuurlijke gebit van de patiënt te behouden. "Ver- vangkunde is niet zijn ter rein. Zodra de patiënt tande loos is is het niet meer het ge bied van de tandarts", zegt Brouwer, die pleit voor meer Turkse avond In het vormingscentrum voor jonge volwassenen "Troef' wordt morgen een Turkse avond gehouden. De avond wordt georganiseerd door een aantal Turkse jongeren, dat bij Troef een cursus Neder lands volgt. Er staat muziek op het programma en er zijn Turkse hapjes. Ook worden er dia's vertoond. De avond be gint om acht uur en de toe gangsprijs bedraagt één gul den. De Turkse avond wordt gehouden in het pand Noord einde 2a TM-programma In het Museum voor Volkenkun de aan de Steenstraat 1 wordt vanavond de maandelijkse inleidende lezing gehouden over transcendente meditatie. Het is een techniek om vol}zo men tot rust te komen en spanningen kwijt te rakenDe bijeenkomst begint om acht uur en de toegang is gratis. Buurtfeest De buurtvereniging "Pancras West" organiseert morgen een groot buurtfeest in de Nieuw- straat. De festiviteiten begin nen om kwart voor zeven 's avonds en duren tot rond half twaalf. Er zal onder meer een openluchtmaaltijd worden gehouden, terwijl er straatto neel wordt opgevoerd. Boven dien zal er tijdens het buurt feest een band optreden. Open dag Femke, de ontmoetings- en in formatieruimte voor vrou wen, houdt zaterdag 9 juni een open dag. In de koffieshop van het Leidse Volkshuis is er gelegenheid tot het maken van een praatje, het drinken van een kopje koffie en het snuffe len in de boekenstand. Tussen 12 en 14 uur treedt het Leidse vrouwenkoor "De Sirenes" op. Tussen 11 en 16 uur zijn alle vrouwen van harte welkom in de Haarlemmerstraat 73b. Duinexpositie Tijdens de jaarlijkse bijen- markt die zaterdag in de Sterrewachtlaan wordt ge houden en waarover we al eerder berichtten zal ook een voorlichtingsbus van Staats bosbeheer aanwezig zijn. In de bus is een expositie inge richt die informatie geeft over de kustgebieden van ons land. De tentoonstelling is geopend van 10 tot 17 uur. Augustinus In "Augustinus" aan het Ra penburg 24 wordt zaterdag avond de speelfilm "A bigger splash" met David Hockney en Peter Schlesinger ver toond. De film, die gaat over het leven van een schilder, be handelt de homosexualiteit en speelt zich grotendeels af in Genève. De voorstelling be gint om negen uur 's avonds en toegangsprijs bedraagt twee gulden. De zaal is open vanaf acht uur. 1-.EIDEN - Vierentwintig aanko mende etaleurs zijn deze week te gast bij Vroom en Dreesmann in Leiden. Hun verblijf in de sleu telstad betekent de voortzetting van een inmiddels traditioneel gebeuren aan het eind van het schooljaar. De etaleurs zijn afkomstig van de Nimeto uit Utrecht. Nimeto is een afkorting voor Nederlands Instituut voor Middelbaar Eco nomisch en Technisch Onderwijs en de leerlingen die in Leiden werken volgen een studierich ting in de reclame. De etaleurs-in-de-dop zijn gedu rende een week actiefin de etala ges van het Leidse grootwinkel bedrijf om daar decors te bouwen en goederen te etaleren volgens eigen smaak en naar eigen in zicht. De voorbereidingen daar voor werden getroffen op school in Utrecht en de praktische uit werking vindt in de etalages aan de Maarsmansteeg en de Aal markt plaats. De etalages komen dit jaar in het teken te staan van de "zomer- markt". Zo zullen er in de etala ges onder meer laantjes met bo menrijen worden opgetrokken. Dat alles gebeurt onder het toe ziend oog van docenten en de chef-etaleur van V en D de heer Van der Assem. De aankomende etaleurs zijn tij dens hun verblijf in Leiden gedu rende de avonden en nachten on dergebracht in het centrum "De Vliet" aan de Vlietweg. betrokkenheid voor de tand protheticus bij het aanmeten van een kunstgebit. Om te beginnen dient de tand protheticus niet te worden verward met de tandtechni cus. Zo staat in een memoran dum, die als eerste van een se rie van vier naar vijfduizend mensen en instanties is ge stuurd, die iets te maken heb ben met de gebitsverzorging De tandprotheticus heeft, na zijn studie tot tandtechnicus, nog eens een medisch-biologi- sche opleiding van twee en een half jaar op part-time-basis genoten. Het doel van deze opleiding is dat de tandtech nicus gericht wordt opgeleid om protheses aan te meten. "Hij moet dat zodanig doen dat hij ook aan de lichamelij ke en aan de schoonheidseisen kan voldoen", zegt Brouwer. "Ten tweede", zegt de voorman van de tandprothetici. "moe ten niet alleen de mensen met een natuurlijk gebit worden gesaneerd, maar ook de men sen die een kunstgebit hebben. En dit laatste moet door de tandprotheticus gebeuren en niet door de tandarts. De exclusivieteit van de tandarts om protheses te plaatsen en op te meten moet worden door broken. Dat moet gebeuren door misschien wel minder opgeleide krachten. Wij zeg gen altijd: onbevoegd, maar niet onbekwaam", aldus Brouwer. Bij de opleiding voor tandarts wordt er weinig aandacht ge schonken aan hét passen en plaatsen van kunstgebitten. "Je hebt vijf verschillende universiteiten, waar op vijf verschillende manieren wordt gewerkt. Misschien dat een student in het gunstigste ge val vijf of zes keer tijdens zijn studententijd een kunstgebit aanmeet en in een laborato rium laat maken. Deze men sen worden na hun studie dan losgelaten op de patiënten. Dat is een van de redenen dat het publiek zo vaak ontevre den is als er een kunstgebit wordt geplaatst" Brouwer is van mening dat zo dra er een kunstgebit is ge plaatst, dit minstens eens in de twee jaar moet worden ge controleerd. "Dat gebeurt nu bijna nooit. Het is momenteel zo dat, zodra de tandarts een gebit heeft geplaatst, de pa tient er jarenlang mee loopt. Ik zelf ben uan mening dat men om de vijf jaar aan een nieuw gebit toe is. Een tand arts heeft het vaak veel te druk en zal daar niet snel aan toe komen. Dit werk moet door de tandprotheticus worden overgenomen" "Hebt u wel eens tegen etenstijd in een verpleegtehuis rondge keken", vraagt Brouwer. "Ga maar eens kijken in Leythen- rode. Daar zie je mensen die vaak al langer dan dertig jaar met het zelfde kunstgeb t rondlopen. Het is om te Kuiken als ie ziet hoe te eten Tand artsen hebben geen tijd en geen aandacht voor deze men- sen. Eigenlijk zou er al lang een spreekkamertje in derge lijke tehuizen moeten zijn waar tandprothetici geregeld spreekuur kunnen houden".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3