Nog steeds woomerhod voor viHa Spookbeeld van bollenstad doemt weer op „GEEN SCHEPRAD IN LISSER MOLEN Alphen moet squash- stad nummer 1 worden 11 DONDERDAG 7 JUNI 1979 PAGINA 23 Onderzoek naar gas in Rijnsburgs pand duurt voort RIJNSBURG - De familie G. van der Vijver mag nog steeds niet haar splinternieuwe riante villa aan de Voorhouter- weg in Rijnsburg betre den. Nu al weer een maand geleden werd het gezin weer uit de pas daarheen verhuisde ka pitale woning verdreven, door giftige gassen. Zowel TNO als het rijksin stituut voor de volksge zondheid in De Bilt heb ben de klachten van de familie Van der Vijver inmiddels onderzocht. TNO is ingeschakeld door het bedrijf Rote West- zaan, het bedrijf uit Wormerveer dat de villa heeft neergezet. Noch TNO in Den Haag noch de heer Gravenstein van Rote Westzaan willen evenwel iets kwijt over de resultaten van het onder zoek. Het ministerie 1 zondheid en milieuhy giëne wil pas na lang aandringen meedelen dat er aanwijzingen be staan dat giftige gassen in de riante villa zijn vrijgekomen als gevolg van de behandeling van het hout. Maar volgens de afdeling voorlichting van dit ministerie wordt thans een aanvullend onderzoek gedaan door het rijksinstituut voor de volksgezondheid, en pas dan is bekend wat er pre cies aan de hand is. De heer Gravenstein van Rote Westzaan sugge reerde dat een maand geleden al. Volgens hem lag de oorzaak waar schijnlijk in een impreg- neringsmiddel dat is ge bruikt voor het hout van het dak. Volgens Graven stein zijn bij de bouw van de villa aan de Voorhou- terweg voor het eerst twee middelen gebruikt bij de behandeling van het Amerikaanse pitch pine- hout. Eén van die mid delen is afkomstig van het bedrijf uit Wormer veer. Waar het andere middel vandaan komt wil Gravenstein niet kwijt. Ook wil hij niet vertellen waarom bij de bouw van de Rijnsburgse villa zon odig twee bewerkings middelen moesten wor den gebruikt. Volgens Gravenstein leverde Rote Westzaan tot dusverre al tijd hout dat slechts met één middel was bewerkt. "Daarover zijn bij ons nooit klachten binnenge komen. We letteren dat hout al jaren", aldus Gravenstein. De familie Van der Vijver huist thans nog steeds in een andere woning in Rijnsburg. Rond de paasdagen kwam aan het licht dat vooral bij vochtig weer prikkelde gassen vrijkwamen. De familie kreeg last van ademhalingsmoeilijkhe den. De heer Van de Vij ver wil voordat het on derzoek is afgesloten geen mededelingen doen. VOORHOUT - Het spookbeeld van een "bollenstad Voor hout" doemde gisteravond weer levensgroot op tijdens een inspraak bijeenkomst voor de Voorhoutse bevolking, die werd georganiseerd door de plaatselijke groepering "Voorhout vooruit" Voornaamste discussiepunt was het aantal woningen dat ge bouwd moet worden in de wijk "Oosthout". Bij de gemeente be staan thans plannen voor de bouw van 1500 woningen in dit gebied. Het raadslid Joop War- merhoven (Gemeente Belangen) geloofde echter dat er veel meer dan 1500 woningen gebouwd moeten worden, gezien de kosten van het totale project. Ook vol gens het CDA-raadslid Borst ziet het er naar uit de de bestaande plannen onbetaalbaar zijn. Des alniettemin liet hij duidelijk we ten dat naar zijn mening Voor hout over niet meer dan 1500 wo ningen zou mogen praten. Met een geheel andere oplossing voor de problemen rond het plan "Oosthout" kwam Toon de Groot namens de Politieke Par tij Radicalen. De gemeente zou naar zijn mening moeten onder zoeken of op het stuk bouw grond wellicht eerst de 100 wo ningwetwoningen kunnen ko men, waaraan de meeste behoef te is. Het leek hem nuttig om verdere bouw Oosthout vervol gens voor de eerste 10 jaar in de kast te zetten, tot de wolk van de verstedelijking over zou zijn ge dreven. „Hachelijk" "Een hachelijk avontuur", noem- CHAUFFEURS GEZOCHT OP BUURTBUS LISSERBROEK - Vanavond wordt in Dorpshuis De Meer koet aan de Krabbescheer- straat in Lisserbroek een voorlichtingsavond gehouden over het buurtbus-project dat in augustus in de regio rond het zuidwesten van de Haar lemmermeer van start gaat. Het is de bedoeling dat de buurtbus wordt bestuurd door vrijwilligers. Er heeft zich inmiddels een aantal vrijwilligers gemeld: tien uit Zwaanshoek, negen uit Lis serbroek en vijf uit De Kaag. Er zijn echter meer vrijwilli gers nodigomdat het belang rijk is, dat de bus elke dag volgens dienstregeling kan rijden. Op de voorlichtingsavond wordt onder meer een video film vertoond over een al ge realiseerd buurtbus-project in Groningen. Voor het besturen van een buurtbus is een normaal rij bewijs (BE) voldoende. De leeftijd van de chauffeurs moet liggen tussen de 21 en 70 jaar. Woensdagavond 13 juni wordt in Dorpshuis De Oase aan de Bennebroekerweg in Zwaanshoek opnieuw een voorlichtingsavond gehou den. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. de Henk Vroman (PvdA) het uit breidingsplan van Voorhout. Hij wees daarbij op de ver keersproblemen en op de finan ciële situatie. Alleen Dirkse (VVD) weigerde tijdens dit "po litieke café" vooruit te lopen op de vergadering die alle raads commissies hieraan gaan wij den op 12 juni. Het tijdstip van deze happening, waarvoor overigens veel be langstelling was, vond hij ook ongelukkig gekozen, omdat de commissievergadering nog moet plaatsvinden. Dit in tegen stelling tot Toon de Groot, die meende dat de gemeenteraad er behoefte aan hoort te hebben om de mening van de bevolking over dit belangrijke vraagstuk te peilen, netzo goed als burgerij haar gevoelens hierover moet kunnen uiten. Daarom roemde hij het initiatief van "Voorhout vooruit" voor deze inspraak avond. "Jammer dat de gemeenteraad die gelegenheid voor inspraak zelf niet heeft genomen of heeft laten nemen door het college burge meester en wethouders", vond hij. Overigens voerden aanmer kelijk meer raadsleden dan "gewone burgers" het woord op deze bijeenkomst, die toch vooral was bedoeld om ook de stem van het volk eens te laten horen. Agnes Meer betrokkenheid toonde de burgerij ten aanzien van het dorpsplan en dan met name wat betreft de ruimte die is openge vallen aan de Herenstraat door de sloop van het bejaardenhuis "St. Agnes". "Het idee om dit gat op te vullen met bijvoorbeeld een postkan toor is afkomstig van de provin cie", vertelde Toon de Groot. "Het bestuur van de Stichting Bejaardenhuisvesting stond met het mes op de borst. Het moest de medewerking toezeggen voor de bouw van een nieuw postkantoor in ruil voor de bouwvergunning voor een nieuw bejaardenhuis". CDA-er Borst legde uit waarom de raad in het bestemmingsplan "Dorp" die plaats heeft aangewe zen voor "openbare doeleinden". De gemeente is namelijk op de zelfde wijze door de provincie onder druk gezet als het stich tingsbestuur. Gemeente Belangen wil echter van dit terrein een soort dorpsplein maken. Marlies Coomans (PvdA) zag zo n plein "helemaal zitten" als ontmoetingsplaats voor de dorpsgenoten. Hier zou boven dien periodiek een markt kunnen worden gehouden; het plein kan als verzamelplaats dienen voor optochten en er zou tevens plaats zijn voor een muziekvereniging. Op de plaats waar nu nog de Ag- nesschool staat zou dan eventu eel in de toekomst een biblio theek kunnen worden gebouwd, meende Marlies Coomans. De ruimte aan de Herenstraat zou beslist niet, volgens haar, moeten worden benut als parkeerplaats of voor de aanleg van een park, omdat er daarvoor genoeg ru imte komt achter de "Nieuwe Agnes". Ook zou het geen speelplaats moeten worden voor gevaarlijke Coomans stelde voor om een werk groep in het leven te roepen, die samen met het bestuur van de Agnes zou moeten bekijken wel ke mogelijkheden en welke wen sen er zijn om deze ruimte zó te benutten dat de dorpsbevolking er zoveel mogelijk genoegen aan beleeft. Toon de Groot .verdere bouw in ijskast ALPHEN AAN DEN RIJN - Al in 1936 was er een squashbaan in Nederland. Ook de Nederlandse Squashbond dateert al van jaren her. Toch lijkt de ze, van oorsprong Engelse sport, nü pas de kinder schoenen te zijn ontgroeid. Het jaar 1978 geeft alles zins een goed beeld van de explosieve groei van deze sport, toen gemiddeld om de twee weken een nieuwe squashbaan in Nederland werd geopend. Een drietal Alphenaren heeft met de oprichting van een squashvereniging in Alphen de taak op zich genomen de ze, in populariteit enorm snel stijgende sport te promoten. Volgens Frank Rietveld, Wim van der Ziel en Dennis Leem huis bevindt Alphens jongste vereniging (opgericht in april) zich momenteel in een eerste fase waarin het voor hen zaak is om iedereen te laten weten dat er nu ook in Alphen squash gespeeld wordt. Plannen hebben de drie ge noeg, maar ze nemen voorlo pig nog een wat afwachtende houding aan. In elk geval hebben zij één doel voor ogen. Voorzitter Frank Rietveld De Zemelpolder molen 99 LISSE - Het poldergemaal dat is ondergebracht in de Zemelpoldermolen aan de Eerste Poellaan te Lisse wordt vernieuwd en ge moderniseerd. Dat bete kent dat er in de mojen géén scheprad wordt aan gebracht, wat de wens was van de vrijwillige mole naar, die de molen graag in de oude staat hersteld had gezien. Do kosten voor de vernieuwing van het gemaal komen voor rekening van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Burgemeester en wet houders van Lisse stellen de raad voor met de vernieuwing in te stemmen. Begin vorig jaar werd duidelijk dat het poldergemaal in de Zemel poldermolen aan een opknap beurt toe was. Op verzoek van de gemeenteraad werd een onder zoek ingesteld naar de mogelijk heden om het poldergemaal el ders onder te brengen, zodat de molen kon worden voorzien van een scheprad. Uit het onderzoek bleek dat het verplaatsen van het gemaal (naar het terrein achter de tuinbouwschool) en het aan brengen van een scheprad in de molen de gemeente Lisse onge veer 150.000 gulden zou kosten. De kosten van het maken van een ook mechanisch aangedreven scheprad in de molen dat dienst zou doen als poldergemaal zou den 125.000 gulden bedragen. Het Hoogheemraadschap voerde in het overleg met het gemeentebe stuur nogal wat bezwaren aan te gen zo n mechanisch scheprad. Hoewel het definitieve standpunt van het Hoogheemraadschap nog niet bekend is zal er, wanneer het schap een scheprad dat tevens dienst doet voor polderbemaling afwijst, toch een nieuw polder gemaal moeten komen. Het scheprad "ervalt dan tot monu ment. Een monument waarvan het college van B en W de waarde in twijfel trekt, omdat er in ver band met waterbezwaar een wa terdichte kast óm het rad moet worden gebouwd. Bovendien voegt een scheprad niets toe aan de landschappelijke van de mo len. Duidelijk is, dat het Hoogheem raadschap er de voorkeur aan geeft het gemaal in de molen te vernieuwen. Het is mogelijk om dat op zo'n wijze te doen, dat de molen toch rond kan worden ge kruid. De gemeenteraad van Lisse verga dert volgende week woensdag over deze zaak. bracht dat tijdens de oprich tingsvergadering al direct naar voren: "Van Alphen moeten we Nederlands squash-stad nummer één maken". Vooralsnog lijkt dat niet zomaar een loze kreet. In Alphen heerst tot op de dag van van daag nog erg weinig bekend heid over het bestaan van de squash-sport (waar wel?). Het aantal leden dat zich echter in het korte tijdsbestek van het bestaan van de Squashver eniging Alphen aan den Rijn heeft opgegeven slaat alle re- dords. Met een totaal aantal leden van 102 is de Alphense vereniging de grootste "be ginnende" squashvereniging in Nederland. Daarbij moet dan nog rekening worden ge houden met het feit dat het seizoen juist ten einde is. "Als de tennisbanen in oktober sluiten, begint het wedstrijd- seizoen. Dan melden zich nog meer leden aan", weet Frank Rietveld. Met het vallen van het woord tennis lijkt een fiks deel van de squash-sport al verklaard. Zo op het oog heeft squash veel weg van deze zomer sport, "maar wie beweert dat squash een vereenvoudigd spelletje tennis is heeft bij wijze van spreken zo een pro ces-verbaal van de squash bond aan zijn broek", rea geert Rietveld. Moes Het woord squash betekent in het Engels zoveel als "tot moes slaan". Twee tegen standers (en dat hoeven echt niet altijd mannen te zijn) stellen zich in een afgesloten ruimte, iets dat veel weg heeft van een luchtplaats voor ge vangenen (het verhaal gaat overigens dat deze sport daar werd ontdekt), en proberen met rackets een balletje zó te slaan dat de tegenstander het van een blinde muur terug- stuiterende balletje niet kan retourneren. En daarbij komt het echt niet alleen aan op het zo hard mogelijk wegmeppen van het balletje. Kunst is om het spel zo dicht mogelijk langs de zijwand van de squashbaan te spelen waar door het voor de tegenstander extra moeilijk wordt om de bal op zürr racket te krijgen. Het trio achter de Alphense squashvereniging (voorlopig dus SVA geheten maar het lid dat een originelere naam weet te bedenken krijgt tot oktober een kosteloos lidmaatschap aangeboden) zoekt naar de mogelijkheid om in het na jaarseizoen januari-april deel te gaan nemen aan de compe titie. Tot die tijd wil de ver eniging jeugd opleiden en via zogenaamde ladderwedstrij den teams vormen. De aan dacht gaat vooral uit naar de jeugd tusSen 13 en 18 jaar. Trimclub Zoals voorzitter Rietveld het noemt, maken zy nu deel uit van het ledenbestand, dat het idioot vindt om langs de weg te gaan trainen of lid te wor den van een trimclub "Squash is een uitstekend al ternatief voor het trimmen. Het is een mengelmoes van allerlei recreatiesporten, een sport waarin alles mogelijk is. De mensen kunnen zich er helemaal in uitleven. Het is ook een gezonde sport. Alle spieren zijn in gebruik en wat ook belangrijk is: hoffelijk heid ten opzichte van je te genstander gaat boven alles. De heel quashvereniging Alphen ;ft drie banen in een hal aan de Kalkovenweg. Daar wordt volgende week vrijdag een eerste toernooi gespeeld en kan iedere liefhebber eens nader kennis maken met deze sport. Inlichtingen zijn aan de baan te verkrijgen of telefo nisch op nummer 01720-21105. Frank Rietveld en Dennis Leemhuis donker shirt) in actie op de squashbaan. Het is de kunst het spel zo dicht mogelijk langs de zijwand te spelen. Squash is overigens niet alleen maar zo hard mogelijk meppen... „KANAAL NIET NODIG" DEN HAAG DEN HAAG - Het Tweede-Kamerlid Castricum (PvdA) heeft er bij ministerTuijnman (verkeer en waterstaat) op aangedrongen om opnieuw na te gaan of de aanleg van het zoet waterkanaal Waddinxveen-Voorburg nodig is. Castricum wijst in schriftelijke vragen aan de minister op de uit komsten van een onderzoek dat het Instituut voor Cultuurtech niek en Waterhuishouding naar de zoetwaterbehoefte in Delf land en Schieland heeft verricht. Die behoefte blijkt aanzienlijk kleiner te zijn dan tot voor kort werd aangenomen, waarmee volgens het PvdA-kamerlid is aange toond dat het kanaal niet nodig is.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23