lllll 11II11 111 „We moeten armer worden" Blik in de weekbladen HP deTijd Industriebond FNV-bestuurder Stekelenburg: EISEVIERS DONDERDAG 7 JUNI 1079 PAGINA 71 Johan Stekelenburg (37) gaat weg als districtshoofd van de Industriebond NVV in Den Haag. Hij is per 1 juli benoemd als districtshoofd van de Industriebond FNV in Rotterdam. Zijn nieuwe functie beschouwt hij als een directeurschap van een klein filiaaltje. Stekelenburg gaat leidine eeven aan een groep van 25 mensen, onder wie tien bezoldigde districtsbe stuurders, die de belangen moet gaan behartigen van 35 duizend leden van de Indus triebond FNV. Een promotie? "Vanuit de or ganisatie gezien niet. Die is overal in het land gelijk", zegt Stekelenburg. "Maar het is wel zo dat er in het dis trict Rotterdam bijvoor beeld op het gebied van de metaal zich nogal wat voor doet. In Rotterdam wordt vaak de stoot gegeven voor belangrijke ontwikkelingen. Daarom is dit district be leidsbepalend voor de totale Industriebond FNV. Steeds vaker duikt de naam van Johan Stekelenburg op als de toekomstige opvolger van Arie Groenevelt. Dat soort verhalen doet hij zelf af als "volstrekte onzin". "Arie zit nog acht jaar als voorzit ter. Ik heb nog geen enkele ambitie op dit moment. Maar ik ben ambitieus ge noeg om te zeggen dat deze nieuwe functie in Rotterdam geen eindstation is". Stekelenburg heeft drie jaar in Den Haag gezeten. Daarvoor was hij vijf jaar districtsbe stuurder in Gelderland, waar hij tevens actief was in de -u-tij van de Arbeid. Toen nem de functie in Den Haag werd aangeboden, moest hij dan ook beloven, dat zijn naam niet drie maanden later op de kandi datenlijst van de PvdA voor de Tweede Kamer zou staan. Dat betekent overigens niet dat Stekelenburg de politiek definitief vaarwel heeft ge zegd. Hij is secretaris van de PvdA werkgroep "Werkge legenheid en Bedrijfsdemo- cratisering" een groep die nogal wat invloed uitoefent op het beleid van de Tweede- Kamerfractie van de partij. Johan Stekelenburg, die vaak verward wordt met zijn tweelingbroer die bij Studio Sport werkt, komt uit een "rood nest". Zijn vader werkte bij de Demka in Utrecht en was actief in de bond. Overigens is hij zelf één van de weinige bezol digde bestuurders binnen de Industriebond die niet van de werkvloer komt. Als sta giaire van de Sociale Aca demie kwam hij in conctact met de voorloper van de In dustriebond NVV, de Alge mene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond. Die stage be viel hem en de bond zo goed dat hij er definitief kon gaan werken. Het bijna geheel verdwijnen van de textielindustrie in Lei den noemt Stekelenburg één van de meest negatieve din gen uit zijn Haagse tijd. Als bestuurder heeft hij het ster ven van de laatste Leidse textielbedrijven mogen bege leiden: Krantz en Clos en Leembruggen. Aan de andere kant bewaart hij ook wel goede herinneringen aan Lei den. "De bezetting van de Grofsmederijniet om de afloop hoor, maar wel wat daar allemaal toen is gebeurd". Het onderhandelen met directiesvan bedrijven zal ervoor Johan Stekelen burg in Rotterdam niet meer bij zijn.''Aan concreet actiewerk zal ik niet meer toekomen. Jammer, want het is werk dat mij best aanspreekt. Ik zal de grote lijnen in de gaten moeten houden, een districtsbeleid vormen. Er is een hele ontwikkeling gaande in dat gebiedZaken als milieu, energie, ruimtelijke ordening vormen een gigantisch probleem". Daarnaast krijgt hij te maken met een scheepsbouwsectorf met traditioneel veel vakbondsleden) waarin de werkgelegenheid steeds verder afbrok kelt. "We zullen andere krachtbronnen moeten gaan aanboren"zegt Stekelenburg, "zoals de chemische industrie. We krijgen daar nu een poot aan de grond. Dit district zal toonaangevend blijven voor de hele Indus triebond. Daarom is het de moeite waard om er te gaan werken." Overheid. Behalve met werkgevers heeft Johan Stekelenburg de afgelopen drie jaar ook heel wat af geknokt met de overheid. Hij noemt het één van zijn negatieve ervaringen. Meerdere keren heeft hij moeten meemaken dat een bedrijf dat bij de overheid om steun aankloptedoor diezelfde over heid gedwongen werd uit de regio te verdwijnen .naar een gebied meteen hoger werkloosheidscijfer. Stekelenburg: "Dat heeft niets te maken met het kabinet Van Agt of het kabinet Den Uyl. Ik heb drie gevallen meegemaakt: Krantz uit Leiden, motorenfabriek De Industrie uit Alphen en Vredestein uit Den Haag. Drie situaties waarvan je kan zeggen dat er behoorlijke mogelijkheden waren om de werkgelegenheid daar te behouden. Maar op basis van werkloosheidscijfers is een keuze gemaakt om de werkgelegenheid hier op te heffen ten gunste van andere regio's. Motorenfabriek De Industrie verdween naar Appingedam in Groningen en het geval Krantz is zo mogelijk nog schrijnender. Die zijn eerst verplaatst naar Vaals en daar failliet gegaan. Wanneer Krantz was verplaatst naar een ander gebouw in Leiden, was het bedrijf opengebleven". Johan Stekelenburg "Ik vind niet, dat zoals de overheid doet, automatisch prioriteit ge geven moet worden aan gebieden met een hoog werkloosheidscij fer. Het criterium moet de le vensvatbaarheid van een bedrijf zijn, wat zijn de overlevingskan- Maar je collega's van de Industrie bond in gebieden met een hoog werkloosheidscijfer zullen die bedrijven graag zien komen. Stekelenburg: "Ik vind niet dat wij als vakbond dit beleid van de overheid in alle gevallen moeten volgen. Ook wij hebben toch recht om te knokken voor de werkgelegenheid hier. De indus triële werkgelegenheid kalft toch ook in deze regio af, hier werken toch ook werknemers die recht hebben op een baan? Bo vendien bewijst de praktijk dat kiezen voor zwakke regio's niet altijd de beste keuze is". Kom je dan nooit in conflict met vakbondsbestuurders uit de zwakke regio's? "Binnen onze bond is nog niet goed nagedacht over de verhouding tussen zwakke en sterke regio's. In het werkplan van de Indus triebond FNV komt nu voor het eerst een passage voor over het regionaal beleid. Het overleg over motorenfabriek De Industrie met de collega's uit Appingedam gaat goed, totdat er een keuze ge maakt moet worden. Ik vind het een kwalijke zaak dat bedrijven naar andere regio's moesten ver trekken en daar failliet zijn ge gaan". Een oproep van Johan Stekelen burg aan zijn kaderleden om te demonstreren tegen de voorge nomen spreiding van rijksdien sten, leverde hem een boze brief op van zijn collega De Hoog uit Groningen. Bestuurders vallen elkaar dus onderling af. Stelt het hoofdbestuur dan geen grenzen? "Ik ben nog nooit op die grenzen, gestoten", zegt Stekelenburg. „Er ontbreekt een visie op dit soort zaken vanuit het hoofdbestuur, er wordt nauwelijks richting aan gegeven. Ik denk dat ze er nooit achter zullen komen. Als het hoofdbestuur op dit terrein een visie ontwikkelt, wordt het hele maal niet zo prettig om een stuk belangenbehartiging te plegen. En die lijn kan je internationaal doortrekken". Werklozen Een vakbond is een typische be langengroep van de werkenden. Heb je een visie op werkloos heid? "We moeten rekening houden met een steeds verder afbrokkelen van de werkgelegenheid. We zullen dus toe moeten naar her verdeling van de arbeid. Ik ben niet geschrokken van de uit spraak van het PvdA congres voor een 25-urige werkweek. Ik denk dat we daar op den duur naar toe gaan. Een ieder heeft de plicht om een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van de sa menleving". Een arbeidsloos in komen wijst Stekelenburg na drukkelijk van de hand: "Ik mis gun mensen om op kosten van de overheid lui te zijn, iedereen zal een bijdrage moeten leveren". Herverdeling van arbeid; wat zijn de financiële gevolgen daarvan? "We zullen daar met elkaar over moeten praten en komen dan te vens te zitten in de sfeer van in komensherverdeling. Het zal voor groepen werknemers zon der meer betekenen dat ze niet dezelfde koopkracht zullen heb ben als nu. Misschien geldt dat wel voor iedereen. We zullen al lemaal een stukje armer moeten worden. Dat moet je ook zien in relatie tot de ontwikkeling van de wereldeconomie en de Derde Wereld. Het is nog zover van hot bed van de mensen af, dat het niet zo moeilijk is om zo'n verhaal te houden. Daarom is het belangrijk om hierover nu al gedachten te lanceren". Maar is de vakbeweging bereid te genover de leden uit te spreken dat arbeidstijdverkorting geld gaat kosten? "Ik ben bereid dat te zeggen, maar alleen als er aan andere voor waarden voldaan is, zoals een in komenspolitiek en dan niet al leen voor de cao lonen. Je mag niet van de mensen met een in komen van 25 duizend gulden een offer vragen als je de hogere inkomens alle ruimte laat. Ik bon niet tegen een geleide loonpoli tiek, maar een voorwaarde moet Door P.ieter Graf en Mark Kranenburg dan zijn dat er ook sprake is van een geleide economie: dat de ge meenschap wat te zeggen krijgt over wat er geproduceerd wordt. Dan zal er geen sprake meer zijn van een markteconomie. Omdat ik weet dat deze voorwaarden de eerste jaren niet vervuld zullen worden, verzet ik mij nu mordi cus tegen een geleide loonpoli tiek". Cao onderhandelingen De cao strijd is verloren door de vakbonden. Arie Groenevelt heeft tij dens zij n toespraak op het oprichtingscongres van de In dustriebond FNV de schuld min of meer aan de leden gegeven. Zij waren niet strijdbaar genoeg. Hoe denk jij daar over? "Er is nogal wat misgegaan. We hebben onze leden onvoldoende voorbereid op werktijdverkor ting. Op een avond in Leiden is die eis van een vrije vrijdagmid dag gedropt. De leden zagen dat op de buis. Maar die vrije vrij dagmiddag was veel meer een ui ting van de wens dan een vorm van arbeidstijdverkorting. Daar naast hebben we het praten over de financiering met de kaderle den onderschat. Dat is te makke lijk door ons weggewuifd. De mensen willen daar best over pra ten en nadenken. Toen hebben we de discussie over de prioriteiten gehad: arbeids tijdverkorting of vervroegd uit treden, wat door een belangrijk deel van de leden naar voren werd gebracht. Die vervroegde uittreding is in de eisen verdwe nen waardoor de leden zich zijn gaan afvragen waarom er eigen lijk besluitvorming bestaat. Toen kregen we de discussie binnen de FNV. De FNV stelde de eis van twintig gulden centraal, de In dustriebond niet. Dat was weer een tegenstelling waar de leden niets van begrepen. Dan nog de toestanden van 35 uur voor 1979, gefaseerd naar 35 uur, 39 uur in 1979. gemiddeld 39 uur wat uit eindelijk leidde tot een combina tie van roostervrije dagen plus een paar materiële zaken. Dit alles en dan de conclusie, de le den wilden niet... Wij zijn er als voorhoede van de vakbond niet in geslaagd richting te geven aan het beleid. We moeten niet de schuld geven aan de leden". Publiciteit Groenevelt zei ook dat de publici teit heeft tegengewerkt. Wat be tekent publiciteit voor jou als iCKeiu puuui-iicii v vakbondsbestuurder "De publiciteit is een wapen ge worden in devakbondsstryd. Het dreigen met publiciteit naar de werkgevers toe kan een belang rijk middel zijn om je zin te krij gen. De publiciteit speelt een veel belangrijker rol dan vroeger. Als vakbondsbestuurder moet je de publiciteit, tussen aanlfalingste- kens, gebruiken met risico's. Ik vind dat ik als vakbondsbestuur der nagenoeg alles moet kunnen uitspreken in de publiciteit. Daarmee val ik wel eens op mijn bek, maar dat neem ik op de koop toe". Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs. 1 - 1.:- - J11- -.1—V ïËHel L^n VRIJ NEDERLAND "Hij beweegt zich met evenveel gemak aan de basis als aan de top van de socialistische beweging". Een zeer belezen man ook, wiens humor in de Kamer niet altijd be grepen wordt. Rob van Amerongen van de Fede ratie van Instellingen voor Alco hol en Drugs schreef een zeer ge dreven stuk over de snelle stij ging van het alcoholgebruik in Nederland en het Marcel-van- Dam-syndroom. "Rijden onder invloed is bar slecht. Het is een levensbedreigend mis drijf- en de bedrijver weet dat - aanzienlijk ernstiger dan welk vermogensdelict of financieel ge scharrel dan ook. Roolvink en Schmelzer (Gulf), Bemhard (Lockheed) en Lubbers (belastin gen) zijn engelen vergeleken bij een rijder onder invloed". MAGAZINE Elseviers Magazine zet premier Van Agt ("Een heer in' zwaar weer") op de voorpagina. Binne nin wordt de politieke levens wandel van hem en zijn kabinet geschetst. Volgens EM heeft de premier in beperkte kring de wens te kennen gegeven niet voor een tweede rit in aanmer king te willen komen. Al tien jaar is het tobben met het dienstplichtbeleid. Vier van de tien jongemannen draaien op ba sis van volstrekte onduidelijk heid de dienst in. De huidige se lectie staat bol van willekeur op het gebied van de vrijstellings normen en de keuring. Op 11 juni zal de zaak wederom in de Kamer komen, maar nu al staat vast dat er in het beleid, hoe treurig ook, weinig zal veranderen: "De on macht van staatssecretaris Van Lent". Elsevier nam een artikel over van de Amerikaanse journalist Peter Peckarsky ("Het pinda-schan daal") over de wijze waarop Jimmy Carter zijn verkiezings campagne Financierde. Volgens hem deugt er het een en ander niet. Carters belastingaangifte vertoont tegenstrijdigheden, broer Billy heeft vreemd zitten rommelen met een half miljoen dollar en zo zijn er nog wat zaak jes. Volgende week het slot. In "De ondergang van Jeremy Thorpe" zet Manus van Rijn de voornaamste details op een rij in de rechtzaak tegen de voormalige liberale leider. "Het aangedragen bewijsmateriaal is vernietigend". Uitgevers van boeken ovër de af faire beleven gouden dagen. Het publiek kan er niet genoeg van krijgen. De Haagse Post neemt de onrust waar die er heerst onder een groot aantal functionarissen van het ministerie van buitenlandse za ken iets wat VN al enkele maanden terug heeft gedaan. Beleidsambtenaren op het depar tement vrezen hun geriefelijke woning in het Haagse te moeten inruilen voor een buitenpost in een "apeland", de kaste der di plomaten voelt zich bedreigd in de gestage klim naar het ambas sadeurschap. Die integratie is overigens hard nodig om ener zijds de Haagse ambtenaren eens met de neus op de feiten in het buitenland te drukken, ander zijds de diplomaten niet van Ne derland te laten vervreemden. Een aardig maar wat wijdlopig ver haal. Het abortusconflict aan de Vrije Universiteit van Amsterdam wordt door HP omschreven als een gevecht van "een roomse kongsi tegen gereformeerde to lerantie". Het is weer weinig ver- heffehd om te lezen hoe de ge leerde heren op elkaar hebben staan inhakken. Conclusie: de aanhang van Gijsen is verslagen. Over het onderwerp "Energiebe sparing" zegt HP dat "in een sa menleving die nooit heeft hoeven te besparen op energie, allerlei signalen verkeerd staan als de noodzaak tot besparen opkomt. Dat bijv. veel gemeenten aan de verkoop van energie verdienen is dan ook één van de redenen dat nog maar weinig gemeentelijke energiebesparingsplannen van de grond zijn gekomen". Voorts artikelen over China ("Het volk is niet helemaal gek meer"), over reggae-ster Peter Tosh, en een mooi verhaal over "Céleste, het slaafje van Proust". (Wie de HP koopt doet er goed aan te kijken of het blad correct in elkaar zit. Mijn exemplaar begint bij pagina 9; geen verhaal loopt goed door). hervormd nederiand In Hervormd Nederland een inter view met de voorzitter van de Nederlandse Politiebond, Leen van der Linden: "De politie wordt nooit je beste vriend". Een opmerkelijk gesprek. Van der Linden zegt nogal wat dingen die niet iedereen hem in dank zal af- "Ook in Amsterdam zie je bij het huizenkraken dat de poli tie zich in negen van de tien ge vallen richt op de belangen van de eigenaren. Dat die eigenaren ongeoorloofd handelen door knokploegen in te schakelen laat de politie ongemoeid. Dat is toch niet neutraal te noemen. Het ei gendomsrecht is blijkbaar hei lig". Ton Elis schrijft over het moeilijke vooruitzien in het onderwijs: "Pais speelt met zijn concentra tieplan hoog spel". En verder "Weerzin tegen bio-industrie groeit bij jonge dierenartsen" en "Het levende Woord komt niet zo maar uit de lucht zetten". Volgens De Tijd is Nederland al lang bezig met de invoering van een vrijwilligersleger. Een amb telijke commissie, waarvoor wei nig publieke belangstelling be staat, zou daar in alle rust. stapje voor stapje, mee bezig zijn. Het blad zegt daarover "De vrees van velen wordt dan bewaarheid, het leger als vergaarbak van onge schoolden, de anderen worden KW-er of buitengewoon dienst plichtig. De volgende stap is niet zo ver meer: de invoering van een leger dat geheel uit vrijwilligers bestaat: mensen die ergens an ders niet aan de slag kunnen ko men. Men is dan meteen af van die lastige dienstweigeraars en WDM-ers". Uiteraard in DeTijd ruim aandacht voor de reis van de paus naar Po len. "Een demonstratie van de ei gen aard van Karol Wojtyla". Een vele pagina's tellend interview met de Commissaris van de Ko ningin (pardon: gouverneur) in Limburg. Sjeng Kremers. "Van uit Den Haag komt uit eigener beweging niets". Twaalf juni van dit jaar zou Anne Frank 50 jaar zijn geworden. Abel Herzberg over "een verjaardag die niet meer wordt gevierd". "In gedachten ga ik op haar vijftig ste verjaardag naar haar toe. Het wordt een uroots aangelegde re ceptie. Ik kus haar op beide wan gen, ons aller lieve, lieve Anne". RUUD PAAUW u Vrij Nederland richt in zijn ope ningsverhaal de schijnwerpers op de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) en de over dit or gaan wakende minister, Wiegel. Verzamelt de BVD ("voor de vei ligheid van de staat") nu wel of niet gegevens over ongeorgani seerde werknemers die zich kan didaat stellen voor onderne mingsraden? Volgens minister Wiegel geschiedt dat sinds 1970 niet meer. Maar volgens VN gaat het nog gewoon door. Buiten kijf is dat de BVD grote aandacht heeft voor de levenswandel van PSP-ers. Drie VN-redacteuren trokken Am sterdam-zuid in, de wijk waar de bewoners de grootste woede aan de dag legden toen wethouder Irene Vorrink haar plannen wilde toelichten om wisselwoningen met drugsverslaafden in zes Am sterdamse buurten te plaatsen. Wat de redacteuren signaleerden is woede die gevoed wordt door angst. Angst dat de toch al sterk toenemende criminaliteit met sprongen omhoog zal gaan. En de maat is nu al vol. Als het aan de PvdA ligt wordt dr. Dick Dolman (43) de opvolger van Vondeling als voorzitter van de Tweede Kamer. Een man, lan delijk weinig bekend, maar vol gens VN van alle markten thuis.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21