„Het publiek noemde mij opa; dat deed deur dicht Roggeveen: Afscheid met titel SARONNI WINT DE VOOR HEM AANGEPASTE GIRO Jan Mak uit de gratie Charly Bosveld bij afscheid: Notermans trainer bij Helmond Sport ARNHEM - Peter Boeve gaat defi nitief naar Ajax. Nadat de talent volle vleugelverdediger van Vi tesse eerder al een voorlopig con tract tekende, kwamen Vitesse en Ajax gisteravond eveneens tot overeenstemming. De transfer som zal rond de acht ton liggen. Boeve tekende voor drie seizoe- Het bestuur van de FC Volendam heeft gisteravond geen beslissing genomen over wel dan niet aan blijven van trainer Jan Mak. Be kend is dat het merendeel van de spelers het contract nog niet ge tekend heeft en zelfs het bestuur hebben medegedeeld dat wan neer Mak inderdaad gecontrac teerd wordt, zij hun contract ook niet zullen tekenen. De spelers willen een nieuwe trainer en hebben in dit verband genoemd de namen van Jan Brouwer (Wil lem II) en de oud-trainer van het Nederlands elftal Fadrhonc. De organisatoren van de ronde van Italië kregen hun zin: Een landge noot, Saronni, wint de Giro. MILAAN (AFP) - Italië heeft in Sa ronni een nieuw wieleridool. De 22-jarige coureur schreef gisteren de 62ste ronde van Italië op zijn naam. Op de laatste dag bena drukte hij zijn supioriteit door in de afsluitende tijdrit, van Fesano Maderno naar Milaan over 44 ki lometer, zijn aartsrivaal Frances co Moser opnieuwe een gevoelige nederlaag toe te brengen Saronni is dit seizoen definitief doorgebroken. Na zijn tweede plaats in de Belgische klassieker "de Waalse pijl" van verleden jaar werd hij afgeschilderd als een zeer beloftevolle renner, die te veel zijn krachten smeet. Dit jaar koerste hij evenwichtiger wat hem de zege bracht in de ronde van Romandië en nu in de ronde van Italië. De eindoverwinning in de Giro kreeg na de achtste etappe gestal te. Op die dag dwong hij in de rit bergopwaarts tegen het horloge de concurrentie tot overgave. Vanaf die dag heerste de jonge Italiaan souverein. Alleen Knut Knudsen sputterde nog wat tegen en beperkte zijn achterstand tot luttele seconden. Maar de Noor, die op de laatste dag door zijn specialiteit, de tijd rit, de einduitslag een verrassen de wending had kunnen geven, werd letterlijk in de wielen gere den. Eerst veroorzaakte de Ita liaan Antonini opzettelijk een valpartij waarbij Knudsen was betrokken, daarna werd hij ge schept door een passerende auto. Twee dagen voor het einde verliet Knudsen geblesseerd de ronde. De enige overgebleven concur rent was afgevoerd. Niets stond toen meer de eindzege van Sa ronni in de weg. Met die overwinning hebben de Italiaanse organisatoren het vooraf gestelde doel bereikt. De 62ste Giro moest en zou door een Italiaan gewonnen worden. Daarvoor hadden zij een route schema opgesteld, dat de interna tionale toetsing niet kon door staan. Vijfvoudig winnaar Eddy Merckx verklaarde vooraf dat deze ronde van Italië in vergelijking met an dere grote etappekoersen te licht en te eenzijdig was. Gianbattista Baronchelli vorig jaar tweede in het eindklassement achter de Belg Johan de Muynck, vertikte het om van start te gaan omdat het parcours te licht was. Hoe licht bleek wel uit de weinige bergetappes die niet zoals in de voorafgaande jaren de beslissing bracht. Onbetekende renners als Ceruti en Sgalbazzi wonnen de op papier zwaarste bergetappes door de Dolomieten. De Giro werd derhalve beslist in de individuele tijdritten. Francesco Moser, die als grote favoriet ver trok. won de eerste twee, Saronni de overige drie, waaronder de laatste naar Milaan. Halverwege de rit naar het eind punt in Milaan drukte Saronni met zijn landgenoot Visentini de beste tijd af. Moser, die aan de start in Fesano Maderno nog te genover verslaggevers verklaard had dat hij zijn achterstand wel zou goedmaken, lag toen al op ze ventien seconden. Op de eind streep bedroeg zijn achterstand 21 seconden waarmee hij de der de plaats opeiste Saronni werd ritwinnaar voor Visentini. die in het tweede gedeelte 15 seconden moest prijsgeven. Rov Schuiten, de enige Nederland se deelnemer, stapte in negen tiende en laatste etappe eventjes uit de anonimiteit waarin hij de gehele ronde gehuld was. Hij eindigde op de zevende plaats met eën minuut en 34 seconden achterstand op rit- en rondewin naar. Giuseppe Saronni. De eindstand in het klassement is 1 Sa ronni (ita) 89.29 18. 2. Moser (Ita) op 2.09, 3 Johansson (Zwe) op 5.13, 4 Laurent (Fra) op 5.31, 5. Contini (Ita) op 7.33. 6. Beech (Ita) op 7.50, 7 Ber- toglio (Ita) op 11.27, 8 Fuchs (Zwi) op 13 07. 9 Schmutz (Zwi) op 14 16. 10 Visentini (Ita) op 16.11, 33. Schuiten (Ned) op 1.11 44 Van onze sportredactie) ARNHEM - Injecties tegen een gebroken teen, koorts, griep, rugpijnen, blessures aan welhaast elk onderdeel van de onderdanen. Zo worstelde Henk (Charly) Bosveld zich door het laatste seizoen als betaald voetballer. Omstandigheden waaronder topvoetballer Bosveld lang niet altijd opti maal kon functioneren. Maar de sportman beet op zijn lippen. Bleef spe len, al was het medisch soms nauwelijks verantwoord. Diverse keren reed de huisarts op zondagavond richting huize Bosveld omdat de voetballer ingeklapt was. Bosveld leed pijn voor zijn Vitesse, maar kreeg daarvoor weinig waar dering van het kritische Arnhemse publiek. Terwijl de maestro zich met bijna 40 graden koorts over de grasmat bewoog, klonk het scham per van achter de omheining: „Opa, je wordt te oud". Dat was de be kende druppel die de emmer deed overlopen. Bosveld kapt er defini tief mee. Het komende seizoen pro fiteert het vijfde team van WO uit Velp van zijn talenten. Om af te trainen, om het sporthart tot nor male proporties terug te bren gen. Henk Bosveld heeft een rotseizoen achter de rug. In het begin van de competitie, tegen zijn vroegere werkgever Sparta, scheurde hij een spier. Zes weken was de midden velder uit de roulatie. Conditioneel raakte hij achterop. Het zat de 37-ja- rige Arnhemmer danig dwars, want juist hij was erop gebrand een puik seizoen te spelen. „Mijn fout was dat ik te snel terug wilde. Het ging allemaal gefor ceerd. Door mijn leeftijd hebben de blessures extra tijd nodig om te herstellen. Dat gunde ik ze niet". Het gevolg: de Vitësse-aanhang zag Charly slechts zes keer in actie op Monnikenhuizen. Negentien sei zoenen schitterde Bosveld op top niveau. Vier jaar kwam hij uit voor Sportclub Enschede, acht seizoe nen voor Sparta en zeven jaren ver dedigde hij de geelzwarte kleuren van Vitesse. Hoogtepunt Zowel het hoogte- als dieptepunt beleefde Bosveld bij Sparta, waar voor hij 12 Europa-Cupwedstrijden speelde. Gezien zijn reputatie in den lande valt de internationale carrière van de technisch begaafde spelverdeler tegen. Het optreden in Oranje bleef beperkt tot één volle-' dige interland (tegen België in 1964). Eén keer viel hij in en zes EINDHOVEN (GPD)-De 47-jarige Jan Notermans wordt met ingang van het volgend seizoen trainer van Helmond Sport. Hij volgt Jac de Wit op, die een verbintenis heeft afgesloten met Eindhoven. Deze eerste divisie- vereniging ontsloeg Rinus Gosens die emplooi heeft gevonden bij FC Den Bosch. Notermans was dit jaar werkloos. In het kader van een vorig jaar metFeyenoord afgesloten overeenkomst ten aanzien van het in bruikleen afstaan van spelers, lijft de kersverse eredivisieclub Excelsior aan het eind van deze week Eddy Ridderhof in En verder staan de namen van Sjaak Proost en Arie Romijn op het verlanglijstje van voorzitter Bontebal De laatste is door Feyenoord momenteel uitgeleend aan FC Groningen, dat de centrumspits graag wil houden. Gelet op de overeenkomst met Feyenoord heeft Excelsior echter de eerste rechten, al dient Romijn 5 toe te stemmen in een overgang naar Excelsior. keer mocht Bosveld plaatsnemen op de reservebank van het natio nale team. Bosveld zelf over deze schrale oogst: „Evenals nu was destijds het meespelen in Oranje sterk afhan kelijk van de club waarin je speel de. Zat je bij Ajax of Feyenoord, dan had je al direct het Oranje-shirt om je nek. Kijk maar eens naar Jan Peters van Feyenoord, die nu al in het Nederlands elftal speelt. Ik kan me nog goed herinneren dat Willy Brokamp van MW de sterren van de hemel speelde, maar toch pas na maanden en maanden in Oranje 'kwam. Eerlijk gezegd deed me het optreden in het nationale team weinig. Dat kwam wellicht omdat het Nederlands elftal destijds ook weinig presteerde. Nu zou dat wel licht anders liggen. Nee, het was voor mij geen grote eer om bij de nationale ploeg te zitten". In 1973 keerde Bosveld definitief terug naar (zijn) Vitesse. „Ik heb steeds verlangd naar Vitesse", er kent Bosveld. „Daarom bleven we steeds in Arnhem wonen. Ik wist dat hier mijn toekomst lag. Het toenmalige bestuur van Vitesse had me in 1960 kunnen inlijven. Het had me voor 3000 gulden kunnen kopen van WO, maar op het laatste moment zag Vitesse ervan af en ging ik naar Sportclub Ensche de". Mentaliteit Qua mentaliteit konden velen een voorbeeld aan hem nemen. Niet alleen tijdens de wedstrijd, maar ook op de training. Ondanks zijn 37 jaren dwong hij de jongere spelers tot een maximum-inzet. Bij tijd en wijle zorgde Charly voor gein om het plezier erin te houden. „Ook een kwaal van mij. Ik ben zo maf van voetbal dat ik bij een Coopertest jonge knapen als Das en Boeve wil bijbenen. Ik kan niet achterblijven, daarvoor heb ik te veel eerge voel". Charly Bosveld: "De jongeren tegen nederlaag te knokken Voor het eerst in de Nederlandse voetbalgeschiedenis komt volgende week dinsdag een welhaast compleet Nederlands elftal opdraven bij het afscheid van een collega. Henk Bosveld van-Vitesse fikste.het. Acht jaar geleden verkondigde hij: "Ik neem afscheid op de wijze zoals ik wil en in de tijd die ik bepaal". De selectie van het Nederlands elftal bestaat uit Ling, Tahamata, Krol (Ajax), Doesburg, Valke (Sparta), van Beveren, Willy en Rene van de Kerkhof (PSV), Jansen (Feyenoord), Peters, Hovenkamp, Kist, Metgod, (AZ'67), Israel (PEC Zwolle), Rep (Bastia), Koster, Vermeulen en De Jong (Roda JC). Nu is dan een eind gekomen aan de carrière van een sportman die tij dens zijn jongensjaren nooit ver stoppertje of indiaantje heeft ge speeld, omdat hij maar één hobby had: voetbal. Henk (Charly) Bos veld, één van de laatste persoon lijkheden uit een vorige voetbalge neratie. Een sportman die geen ho ge hoed op heeft van de prestaties van de voetballers anno 1979. „Je ziet bij de jonge spelers te veel gela tenheid, men accepteert te snel een nederlaag". „Neem het Nederlandse elftal voor de wedstrijd tegen Italië. Er waren problemen. Men gaat eerst spelen, daarna pas om de tafel zitten. Zoiets kwam in mijn Sparta-tijd niet voor. Liep iets mis, dan werd zelfs tijdens de wedstrijd orde op zaken gesteld. De prestaties van het Nederlands elftal in de afgelopen jaren zijn te danken aan de klasse van de spe lers, niet in de eerste plaats aan de mentaliteit. Stel dat ik voor mijn af- scheidswedstrijd 15 jonge spelers had gevraagd. Ik kan je op een briefje geven dat er diverse jongens bij waren geweest die om geld had den gevraagd". Baan „Kijk, we leven in een tijd waarin men een baan weigert omdat de in komsten via de ww slechts 50 gul den lager liggen. Zo moet ook de mentaliteit van menig jonge voet baller gezien worden. Natuurlijk kan dat niet van alle spelers gezegd worden. Bij Vitesse bijvoorbeeld zetten jonge spelers als Boeve en Das zich voor de 100 procent in. Een goede mentaliteit, ze komen er wel. Maatschappelijk staan deze jon gens sterk. De vader van Peter Boeve en de schoonvader van Han- nie Das zwemmen in het geld, maar desondanks willen deze voetballers zelf iets bereiken". Bosveld ontkent ook dat alle oude re betaalde voetballers een sterke mentaliteit hebben. Hij ziet nu daarvan het voorbeeld bij Vitesse en schroomt niet de man's naam te noemen. „Ik doel op Wim Meijers. Hij raakt geblesseerd en loopt we kenlang in de Ziektewet. In die pe riode zien we Wim helemaal niet. Maar toen we per abuis 100 gulden premie te weinig kregen, stond hij de volgende dag bij mij op de stoep. Kijk, daarvoor kan ik geen waarde ring opbrengen". ROTTERDAM (GPD) - Bij na had Sjaak Roggeveen (36) zich opnieuw laten ompraten door Excelsior, maar zijn gevoel voor rea liteit weerhield hem ervan om andermaal een ar beidsovereenkomst aan te gaan. Via de NOS liet hij daarom afgelopen maan dag aan televisiekijkend Nederland weten, dat zijn carrière als afgedaan dient te worden beschouwd. Zijn argument: de afgelo pen 20 jaar heeft hij te veel plezier beleefd aan de voetballerij om nu nog af te gaan. Roggeveen: ,,Het is verlei delijk om er nog één jaar aan vast te plakken. Maar dezelfde mensen, die nu zo aandringen, zijn straks de eersten om je voor opa uit te krijten. Ik heb genoeg meegemaakt om te besef fen, dat daar maar weinig voor nodig is. Eén of twee minder goede wedstrijden kunnen de publieke opi nie al doen omslaan. Daar komt bij, dat ik van me ning ben, dat Excelsior in wezen te klein is voor ta fellaken en te groot voor sérvet. Dit is in een vrij kort tijdsbestek al de der de keer, dat Excelsior op klimt tot de eredivisie. Volendam wordt wel de Heen en Weer genoemd, maar dezelfde benaming zou je Excelsior kunnen geven". „Geen behoefte" „Ik heb er op myn leeftijd geen be hoefte meer aan om straks met 6 en 7-0 om mijn oren te kragen. De eerste divisie zou ik conditioneel nog wel aankunnen, maar in de eredivisie gaat het er even net iets sneller, harder en fanatieker aan toe. Ook al omdat Rotterdam en Amsterdam als enige steden in Nederland geen subsidie kennen, is de financiële situatie van Ex celsior van dien aard, dat er wei nig versterking zal kunnen wpr- aangetrokken. Hooguit op Sjaak Roggi Niettemin wil de oud-international in de toekomst betrokken blijven bij de voetballerij, al zal daar in tern bij Excelsior nog over moe ten worden gesproken. Roggeveen: „Wat me voor ogen staat, is een soort bufferpositie tussen bestuur, spelers en trai ners. In Nederland wordt de know-how. die iemand als be taald speler heeft vergaard, weg gesmeten. Twintig jaar topvoet bal (CVV. DHC, Holland Sport, FC Den Haag. Excelsior) hebben me in de mening gesterkt, dat er nog heel wat vatbaar is voor ver betering. Scheidsrechters, die het publiek rustig houden door de spelers van .de bezoekende partii een gele kaart t. geven Trainers, die louter resultaat- voetbal voorschrijven." "Risico's" Het behaalde kampioi Excelsior is volgens de triomf van het voetbal. „We hebbel nschap van Roggeveen aanvallende t Fe; 'S orde zouden worden afge „Mijn afscheid is mooier dan dat van Johan Cruijff", sneert Rog geveen. die in tegenstelling tot de voormalige illustere nummer 14 nog wel actief zal blijven m do voetballeru. Roggeveen: „Ik stel me voor om als een soort coordi nator aan het werk te gaan. Om te proberen de verziekte mentaliteit wat op te vijzelen. Soms zie je dat de pupillen al in een strak 4-2-4- lijf worden geperst. Wanneer daarin geen verandering komt. is het voetbal in de toekomst ten dode opgeschreven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17