Michel Valke voor vier jaar bij PSY Halia—Winkler" een combinatie als geen ander Gouden spike voor Marita Koch NOS verbij over eisen KNVB Saronni zeker van eindzege Transfersom ver boven het miljoen WOENSDAG 6 JUNI 1979 Uit West-Duitsland wordt de dood gemeld van "Halla". Die naam zal velen niet veel meer zeggen, maar als die van Hans-Günther Winkler er naast wordt gezet, moet er in menig geheugen toch wel een luik openzwaaien. Halla was dat wonderlijk ster ke, zeer vitale springpaard waarmee Winkler zo'n twin tig jaar geleden op schitte rende wijze aan de weg tim merde. Met die merrie won de Westduitse springruiter twee wereldtitels, drie Olympische kampioenschappen en een bijna onafzienbare reeks eer ste prijzen in tal van grote toernooien. Halla en Winkler, ze hoorden bij elkaar als Snip bij Snap, als Hans bij Grietje. Reed Winkler in de jaren vijftig een geertje niet met Halla, dan was dat gewoon kwalijk. Je beschouwde dat zo'n beetje als overspel. Halla is 34 jaar oud geworden (naar paardemaatstaven schijnt dut zeer oud te zijn). Ze stierf op dezelfde stoeterij in Darmstadt waar ze in 1945 ter wereld kwam. Van Halla wilde men aanvan kelijk een renpaard maken. Daar bleek ze niet voor ge schikt. Vervolgens probeerde men haar in de loodzware military-wedstrijden. Ook dat leverde niet het gewenste resultaat op. Het was Winkler die haar ware kracht ontdek te: als springpaard. In zijn boek "Meine Pferde und ich" heeft Winkler een aantal jaren terug het een en ander verteld over Halla. Het was, aldus de Westduitse ruiter, een zeer trots en ijdel paard. Ze beschouwde zich als een ster en ze gedroeg zich ook zo. Winkler hoefde het tijdens een concours hippique niet in zijn hoofd te halen het parcours op te komen en meteen te gaan springen. Nee, Halla eiste aandacht, ze wilde gezien worden. "Als een echte diva had ze grote belangstelling voor haar omgeving en het publiek. Ze keek altijd onge geneerd om zich heen. En als ik haar soms bars toesprak wendde ze beledigd het hoofd af'. Eenmaal in de wedstrijd liep ze op de hindernissen toe met één oor vooruitgericht en één oor naar achteren. In dat oor fluisterde Winkler zijn "aanwijzingen" Schoonste uur Halla's schoonste uur kwam in 1956, bij de Olympische rui- terwedstrijden in Stockholm. Tijdens de eerste manche liep Winkler een zware spierbles sure in de lendenen op door een onverwachte manoeuvre van Halla om nog goed over een hindernis te komen. De Duitse ruiter leed vreselijke pijn. Hij vreesde zelfs niet meer voor de tweede en beslis sende rit te kunnen aantre den. Bij het inspringen moest men hem zelfs op het paard tillen. Echt controle over Halla had hij niet meer. Van zware pijnstillers durfde Winkler geen gebruik te ma ken, uit vrees versuft te raken. Met de moed der wanhoop waagde hij het er toch maar op: niet alleen zijn persoonlij ke zege, ook die van de équipe hing van het resultaat van de tweede rit af. Het werd een lijdensweg. Winkler zat als een baal meel op het paard en kon de merrie geen wezenlijke steun bieden. Tijdens de rit hoorde men Winkler herhaaldelijk schreeuwen. Ter aanmoedi ging van zijn paard, dacht men op de tribunes. Van pijn, zei hij er zelf later van. Het deed er allemaal niet toe. Want Halla, die moet hebben gevoeld dat er iets niet goed zat. voerde het kneusje op zijn rug feilloos over alle Olympi sche barricaden. Het was de énige foutloze rit van de dag. Zó groot was Halla. Van Agt Over Van Agt hoorde ik in het pinksterweekeinde bij UVS nog een hele mooie. U herin nert zich ongetwijfeld dat de minister-president een dag of tien geleden in de Kikkerpol der met de politici mee voet balde tegen de Leidse hoogle- Hans-Günther Winkler met Halla in de jaren vijftig. raren. Welnu, alvorens te gaan spelen, stapte hij de fraaie bestuurskamer van UVS binnen, en haalde uit zijn colbert tot verbazing van iedereen een plastic zakje waarin zich een sneetje brood en een krentebol bevonden. "Ja. neemt u mij niet kwalijk, maar ik heb de hele dag nog niet gegeten", aldus de pre mier. Daarna deponeerde hij de eetwaar in een (geluk kig nog schoneasbak, die hij klaarblijkelijk voor bord aanzag en begon te kanen. Of er Bestek aan te pas kwam vermeldt het verhaal niet. Van Agt - een bijzonder kind. dat is-ie en dat blijft-ie. Jl Opluchting De voetbalvereniging Haarlem blijft toch weer een jaartje in de eredivisie. Een hele opluch ting. De nauwgezette volgers van deze rubriek (ze zijn er) kennen mijn grote liefde voor deze club al geruime tijd. Voor de nieuwkomers zeg ik maar even dat ik ooit, toen ik nog jong en mooi was, in de junio ren van Haarlem heb ge speeld. En zo'n band, in de jeugd gesmeed, gaat nooit meer kapot. Tenminste bij mij niet. Het heeft er overigens wel om ge spannen. hoor. Een paar we ken terug begon ik te wanho pen. Maar zie: met Pinksteren scoorde Haarlem vier uit twee en de zaak was geklaard. Het behoud van Haarlem bete kende de val van Volendam. Jammer. Want als er nou één club was die ik graag in de eredivisie had zien blijven dan dat onberekenbare Vo lendam wet. Dat dorpie en dat ploegie hebben mijn sympa thie. En ze bezitten ook spelers (Dick Bond, Frank Kramer) die me zeer aanspreken. Vo lendam, vind ik, zorgt voor een beetje kleur op het bleke gelaat van het betaalde voet bal. Voor de beker speelden ze 3-3 en 1-1 tegen Ajcuc. Zeer knap. En zo'n ploeg moet dan degraderen. Dit alles brengt mij een gesprek in herinnering dat ik vorig jaar om ongeveer dezelfde tijd had met Ton Kamphues van het toen net gedegradeerde FC Amsterdam. Ik had kort daarvoor in deze rubriek ge schreven dctt FC Amsterdam volkomen terecht de eredivisie was uitgeknikkerd. Al jaren, zo luidde mijn redenering, had deze ploeg zich op het nippertje weten te redden, het werd nu eens tijd dat zijzelf eens het kind van de rekening werd. Daaraan verbond ik nog enkele lelijke opmerkingen over Am sterdam-voorzitter Stoop, die altijd zo'n grote mond had, maar na het voor degradatie beslissende duel Go Ahead - FC Amsterdam (2-0) geen kop had opengedaan tegen een vAslaggever die gewoon zijn werk probeerde te doen. Kamphues was zéér verstoord over dat stukje. Dat viel ook wel te begrijpen. Heb je je ka pot gevochten om aan degra datie te ontkomen, wat niet gelukt is en dan komt er een vent nog eens even uitleggen datje terecht uit de eredivisie bent geschopt. Dat is zout wrijven in een open wonde. Stoop had ik ook helemaal ver keerd beoordeeld, aldus Kamhues. Die man leefde zeer met FC Amsterdam mee. Toen de degradatie in Deventer een feit was, had Stoop in de kleedkamer zijn tranen maar net kunnen bedwingen. Tja, zei ik, dat kan wel zijn, maar op andere gebieden is het een nare man. En ik bleef er bij dat Amsterdam beter kon degraderen dan Go Ahead. Kamphues gromde wat in de telefoon en zei ten slotte jenne- rig: "Dat Haarlem, hè, dat zit ook al twee jaar in de geva- renhoek, als die club in 1979 weer in de buurt van de on derste plaatsen bengelt, dan ben je zeker óók van mening dat ze moeten opdonderen uit de eredivisie' Een hele lelijke vraagom niette zeggen een rotvraag. Met de rug tegen de muur kon ik niet anders dan keurig bea men: "Ja, dan moeten ze er uit". Strikt consequent geredeneerd zou ik nu, een jaar later, moe ten zeggen: Volendam had zijn plaats in de eredivisie moeten behouden en Haarlem had beter kunnen opduvelen. Maar dat wil me toch niet door de strot. Schandelijk, zult u wel zeggen. Maar ach, als kind leerde ik op school al: "Altijd consequent-zijn leidt naar de duivel". OSTRAVA - Tijdens internationale atletiekwedstrijden in het Tsje chische Ostrava heeft Marita Koch gisteren uit handen van Adriaan Paulen, de voorzitter van de internationale Atletiekfedera- tie (IAAF), de 'Gouden Spike' ontvangen. De Oostduitse atlete ontving de trophee voor haar prestatie twee dagen geleden in Leipzig. Zij verbeterde haar eigen wereldre cord op de 200 meter en bracht het op 22.03. In Ostrava startte Marita Koch op de 100 meter. Zij won de afstand in de voor haar doen matige tijd van 11.58. Een uitstekende prestatie leverde de Oostduitse wereldrecordhou der Wolfgang Schmidt bij het diskuswerpen. In zijn specialiteit kwam hij tot een afstand van 65.46 meter. De Tsjech Bugar bleef ruim anderhalve meter ach ter met 63,74. Roland Stück, de junioren-wereldrecordhouder bij •het kogelslingeren, deed van zich spreken met 73,96 meter. Bij de dames lag het hoogtepunt op de eerste dag ook in een tech nisch nummer. De Hongaarse Eva Raduly-Zoergoe versloeg bij het speerwerpen de Oostduitse Ute Hommola. Raduly wierp de speer 62,16 meter. Hommola, die met 66,44 meter de beste seizoen prestatie op haar naam heeft staan, bleef steken op 61,36 me ter. BARZIO (ANP) - Voor Giuseppe Saronni is de Ronde van Italië een bekeken zaak. Na de val van de Noor Knudsen. die een moge lijke triomf nog in de weg kon staan, consolideerde de 22-jarige coureur gisteren in de laatste bergetappe en voorlaatste dag van de Giro simpel zijn positie. Voor de afsluitende individuele tijdrit van 45 kilometer naar Mi laan bedraagt zijn voorsprong op Francesco Moser, de gedood verfde favoriet, 1.48. Ruim vol doende om zeker te zijn van zijn eerste grote zege in zijn carrière. In de achttiende en voorlaatste etappe van Triente naar Barzio (250 kilometer) hadden Saronni en Moser blijkbaar een wapen stilstand gesloten. Beide renners voelden er weinig voor zich tij dens de beklimming van de twee laatste Dolomietenpieken (1883 en 1176 meter hoogte) in het avontuur te storten. Zo kon het gebeuren dat een onbekende coureur als Sgalbazzi lange tijd op kop kon rijden en aan de streep nog 29 seconden kon overhouden. Het werd voor de 24-jarige renner uit de ploeg van de Zweed Bernt Johansson de eerste triomf van betekenis in zijn carrière. De uitslag van de 18e etappe van Trento naar Barziois: 1. Sgalbazzi (Ita)25ükm in 7.04.43, 2. Chinetti (Ita)op 23 see .3 Pamzza (Ita) z.t„ 4 Lienhard (Zwi) op 25 sec., 5. Saronni (Ita) op 26 sec. Het algemeen klassement na de 18e etappe is: 1. Saronni (Ita) 88.36.1!). 2. Moser (Ita) op 1.48,3 Johansson (Zwe) op 4.07. 4 Laurent (Fra) op 4 14. 5. Beceia (Ita) op 5.33. ROTTERDAM (GPD/ANP) - Michel Valke speelt de eerst- Van der Weide komende vier jaar voor PSV. Nadat het 19-jarige voetbal talent al eerder persoonlijk via zaakwaarnemer Ger La gendijk tot overeenstemming kwam, hakten de Rotter damse eredivisieclub Sparta en PSV de knoop dinsdag door. Hoewel de partijen afspraken om geen transfersom bekend te maken, ligt de hoogte daarvan volgens insiders ver boven het miljoen. HILVERSUM (GPD) - Tussen de NOS en de KNVB is een knallen de ruzie uitgebroken over de ra- dioflitsen van voetbalwedstrij den die de NOS-radio vooral op zaterdag en zondag uitzendt. De KNVB wil dat de NOS voor die flitsen gaat betalen. Als de NOS niet akkoord wil gaan met deze betaling, dan mag de radio alleen nog maar de laatste 30 minuten van de voetbalwed strijden verslaan, zo heeft de KNVB laten weten. De NOS gaat hiermee niet akkoord. Men vindt dat de KNVB zo de vrije nieuwsgaring in de weg staat. De NOS is verbijsterd door het verzoek van de voetbalbond om voor de radioflitsen té betalen. Deze omroep wijst erop, dat ook tussen de leden van de European Broadcasting Union (EBU) en de Europese voetbalbonden nooit enige sprake van betaling is ge weest. Als het conflict niet kan worden uitgepraat, dreigen van de zijde van de NOS verstrekkende maatregelen. De omroep heeft al laten weten, dat de tv in dat ge val solidair zal zijn. Dat zou be tekenen, dat de Nederlandse voetballiefhebber met ingang van het volgende seizoen noch via de radio, noch via de tv van voetbal kan genieten. Een delegatie van de KNVB en een delegatie van de NOS praten over de meningsverschillen. De delegatie van de voetbalbond staat onder leiding van Jaap van Praag, die van de NOS onder lei ding van Carel Enkelaar. De laatste over de gerezen conflic ten: "Het lijkt wel of de oorlog is uitgebroken". Naar later bekend werd, heeft de KNVB aan de NOS bovendien voorgesteld, om de samenvat tingen per tv van voetbalwed strijden te beperken. Nu mag de de NOS nog drie samenvattin gen per speeldag uitzenden, maar de KNVB wil dat terug schroeven tot drie samenvat tingen per week. Hiervoor wil de voetbalbond een bedrag van een miljoen gulden hebben, zijnde het bedrag dat de NOS dit jaar aan de KNVB heefl betaald, plus de trend. Voor een zelfde bedrag mag de NOS per televisie dus aanzienlijk mindei uitzenden. Hoofd delegatie van de NOS Carel Enkelaar is hier over: "verbijsterd". Het bestuur van Sparta stelt zich op het standpunt dat het voor Valke zelf ondoenlij k is om nog een jaar te moeten spelen onder druk van z'n hoge waarde en alle specula ties ten aanzien van kandidaat- werkgevers daaromheen. Sparta zal een deel van de transfersom aanwenden om het exploitatiete kort weg te werken en wil het verlies van Van Staveren (naar FC Twente) en Valke opvangen via de aankoop van Tiny Ruys van FSC. Het Sparta-bestuur is van mening dat een normale ver goedingssom aan de Limburgse eerstedivisieclub zal worden be taald indien wordt overgegaan tot aankoop van Ruys. Feyenoord-directeur Peter Ste- phan heeft de VVCS, en dus Ger Lagendijk, verzocht om te be middelen ten aanzien van Wim Hofkes. De voor de Belgische kampioen Beveren uitkomende Nederlander wil zelf graag naar Rotterdam komen, maar heeft in België nog contractuele verplich tingen. Lagendijk moet nu uit zoeken in hoeverre Beveren be reid is het contract te ontbinden. Stephan: "Desnoods wachten we nog maar een jaar met de creatie ve middenvelder die we zoeken. Zeker nu de Leidse tweeling Blom is opgenomen in deselectie van Jong Oranje die aan het UE- FA-toernooi deelneemt in Tou lon. hebben we de ontwikkelin gen eventueel nog wat af te wach ten". Nygaard weg De Deen Kristen Nygaard gaat niet akkoord met de aanbieding van AZ'67 en keert daarom terug naar zijn vaderland. De salariseisen van Nygaard waren voor AZ'67. dat hel komend seizoen wil be zuinigen, te hoog. De AZ-leiding zal geen dure spe lers aantrekken. Het blijft alleen bij Feyenoord-doelman Eddy Treytel, die een vrije transfer heeft en eerder b(j AZ'67 een wa terdicht contract sloot. Hij zal komend seizoen het AZ-doel verdedigen. De Oostenrijker Kurt Welzl staat ook volgend seizoen nog onder contract bij AZ Welzl is opgeno men in de selectie van het Oos tenrijkse elftal, dat op 13 juni in het Praterstadion in Wenen tegen Engeland aantreedt. Ursem Het lykt zo goed als zeker dat Loek Ursem. de "eeuwige reserve" van AZ'67 en speler van Jong Oranje, volgend seizoen uitkomt voor de Engelse profclub Stoke City. Vandaag is de 21-jarige Purme ren der naar Stoke on Trent ver trokken om daar een paar trai ningen te volgen en zich verder te orienteren. "Ik zie het als een gro te uitdaging. Als een en ander naar wens gaat, teken ik zater dagmiddag in Alkmaar een tweejarig contract met Stoke Ci ty". vertelde Loek Ursem gister avond. Goethals Raymond Goethals heeft met An- derlecht een 'minnelijke schik king' bereikt, waarin officieel een einde wordt gemaakt aan het contract, dat Goethals nog tot 30 juni 1982 aan Anderlecht gebon den zou hebben. Zijn opvolger wordt Urbain Braems. die afge lopen seizoen Lokeren onderzijn hoede had en het jaar daarvoor SK Beveren trainde. Braems zal de functie van technisch direc teur bekleden. In het contract, dat gisteren werd afgesloten, zijn Anderlecht en Braems een perio de van drie jaar overeengeko- De dertigjarige Albert van der Wei de, die de afgelopen zes jaar bij FC VW speelde, zal komend sei zoen niet meer uitkomen in het betaalde voetbal. De technisch tekenaar, wiens tweeiurig eon- tract aan het eind van dit seizoen afliep, gaf als reden op, dat hij het profvoetbal niet meer kan com bineren met zon weffc VVV bood Van der Weide, die zes jaar geleden van Veendam naar de Venlose club kwam, voor de twee komende seizoenen wel weer een nieuw contract aan, maar Van d«T Weide zal nu t op dit aanbod ingaan Hij zal zich bij een amateurclub in de buurt van Venlo aanmelden. Zeven duels op zaterdag ZEIST (ANP) - Van de negen ere divisiewedstrijden. die oor spronkelijk allemaal tegelijk op zondag 10 juni om 14.30 uur ge speeld zouden worden, zijn er ze ven verschoven naar zaterdag 9 juni. Dat zijn: Sparta-PSV (20.00 uur) Ajax-FC Twente (20.00 uur) AZ'67-Haarlem (19.00 uur) NEC-FC VW (19.30 uur) MVV-Vitesse (19.30 uur) PEC Zwolle-Roda JC (19.30 uur) NAC-Volendam (20.00 uur) Zondag worden gespeeld FC Utrecht-Feyenoord (14.30 uur) FC Den Haag-Go Ahed Eagles (14.30 uur) DOVO en ACV, de afdelingskam pioenen van de zaterdagcompeti tie (eerste klasse) spelen hun eer ste wedstrijd om het algeheel kampioenschap van Nederland komende zaterdag. Deze eerste wedstrijd, die in Veenendaal wordt gespeeld begint om 18.00 Een week later wordt de return in Assen gespeeld. Het aanvang-( suur van deze tweede wedstryd is' ook 18.00 uur. Indien beide clubs gelijk eindigen is een derde wedstrijd noodzake lijk. Voor ACV is het niet moge lijk in het weekeinde van 23/24 juni te spelen. Daarom is een eventuele derde wedstrijd ge programmeerd op dinsdag 19 ju- /AA/ÓF-JASJ ZOAJOE/? P£T /AS DB fOOT EAS C>£ /S£S?/SAS/AJÖ FET ZEEE STMISOB F/AAE SS'J ZAAT DE: EAS. C3AASS AZ WFFFASZAA/& 7/EEFT-/E EK? S=*EA/ OCAED SASGE tnTK.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17