Maatregelen van Carter zetten kwaad bloed Nog 4 dagen en dan... Een vliegtuig is net een ei EG wil geen handelsembargo tegen Z-Afrika Protest tegen subsidie zmoz Elf leden van Charta in hechtenis genomen Kom op voorEurQpa. lurCTpj». Resultaten Unctad voor Nederland nog niet duidelijk Pauselijk bezoek Kritiek op NAVO-conferentie Directeur Luchtvaartinspectie: ZATERDAG 2 JUNI 1979 (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG-PARIJS - President Carters besluit om de Amerikaanse olie-importeurs een subsidie te verlenen van vijf dollar per vat heeft in tal van Westerse landen zoveel kwaad bloed gezet, dat het Internationale Energiebureau in Parijs voor volgende week de permanente afgevaardigden van de 20 aangesloten landen (waaronder de VS) bijeenge roepen heeft om van de Amerikaanse afgevaardigde opheldering te krijgen over de maatregel van zijn president. De Amerikaanse maatregel is een De Franse minister van economi- reactie op de olieprijs op de vrije sche zaken, Giraud, zal volgende week in zijn reeds voorgenomen ontmoeting met zijn Amerikaan se collega, Schlesinger, de Franse bezwaren tegen Carters maatre gel uiteenzetten. Giraud spreekt dan mede namens zijn Britse collega David Howell, die Giraud markt van Rotterdam, die i afgelopen maanden met 25 pro cent is gestegen. Volgens de Amerikanen is het gevolg daar van dat olie die gewoonlijk naar de VS zou zijn gegaan, nu in West- Europa wordt verkocht. De EG wijst er evenwel op dat in de eer ste drie maanden van dit jaar de leveranties aan de VS met 2 pro cent is teruggelopen, terwijl die aan de EG-landen met 5,5 procent verminderd is. Egoïstisch Europese energiedeskundigen zijn van oordeel dat als gevolg van de Amerikaanse subsidie met vijf dollar per vat (159 liter), de prij zen in Europa voor olie die via Rotterdam geleverd wordt, even eens met vijf dollar per vat zal stijgen. In Europese politieke kringen is Carters subsidie dan ook gekwalificeerd als egoïs tisch, en schadelijk voor de strijd tegen het olietekort. Zeer verbolgen zijn de Fransen. Zij zijn voorstanders van overheids- beheersing van de olieprijzen en tegenstanders van de vrije Rot terdamse markt. Gewoonlijk wordt vanuit Rotterdam slechts een paar procent van de Europe se oliebehoefte geleverd, maar in tijden van schaarste is de markt van Rotterdam van onschatbare waarde. LONDEN (AP) - Elf leden van de dissidente Tsjechische groepe ring Charta '77 zijn eerder deze week in hechtenis genomen, zo is gisteren in Tsjechische kringen in Londen vernomen. De arrestaties vonden dinsdagoch tend vroeg plaats toen de politie een inval deed in de woningen van elf vooraanstaande Praagse leden van de groep, zo berichtte Palach Press, het dissidente Tsjechische persbureau in de Britse hoofdstad. Vier van de arrestanten zijn later wegens staatsondermijnende ac tiviteiten in staat van beschuldi ging gesteld. Vier Chartisten werden vrijgelaten. De overige drie worden nog vastgehouden en men verwacht dat zij later offi cieel in staat van beschuldiging zullen worden gesteld. Vaclav Benda, Dana Nemeova en ADVERTENTIE Doe mee aan de Europese verkiezingen op donderdag 7 juni MANILLA (ANP) Het was minister De Koning voor ontwikkelingssamenwerking gisteravond, na afloop van een eerste zitting van de ple naire vergadering van de vijf de wereldhandelsconferentie (Unctad V) in Manilla, nog niet duidelijk of de conferen tie al dan niet zal eindigen met een voor Nederland bevredi gend resultaat. De Neder landse delegatie blijft probe ren oplossingen, formules en compromissen te vinden, die- zover mogelijk in de richting van de wensen der ontwikke lingslanden gaan. De meningen lopen over een aantal punten nog zozeer uit een, dat besloten werd de conferentie, die eigenlijk gis teren zou eindigen, voor een dag te verlengen. Nederland blijft opereren bin nen de Europese Gemeen schap. waarbij het echter niet uitgesloten is, dat Nederland anders stemt in de slotzitting dan de EG-partners voor hel geval een resolutie ons al te zeertegen dezin is. Van initia tieven met de groep gelijkge zinde landen zal geen sprake meer kunnen zijn. want die landen denken al geruime tijd niet meer gelijk. Deze groep functioneert eigenlijk niet meer. Alleen Noorwegen neemt onder de rijke landen een ongeveer even vooruitge schoven positie in als Ned er- Nederlands-Noorse combina tie echter te gering van ge wicht. Belangrijke punten, waarover de rijke en de arme landen lijnrecht tegenover elkaar staan en waarover geen com promis in zicht is. liggen op het terrein van de hervorming van het internationale, mone taire bestel en op dat van de buikscheepvaart, waar de ontwikkelingslanden tot la dingverdeling willen komen. De Nederlandse delegatie- heeft voorgesteld de kwestie later in de scheepvaartcom missie van de Unctad te be spreken. Op die manier wordt bereikt dat de conferentie niet eindigt in onenigheid op dit punt. Men kan de kwestie dan beter voor zich uit schuiven, meent de Nederlandse delegatie. De Nederlandse Vereniging voor een Nieuwe Internatio nale Orde. die in Manilla met drie vertegenwoordigers de Unctadconferentie en de ver richtingen van de Nederland se delegatie volgt, heeft per brief minister De Koning op het hart gedrukt niet met de Europese- Gemeenschap en de gehele groep rijke landen mee te blijven lopen als uit de instructie van het kabinet niets of nauwelijks iets is te rug te vinden in de eindop- stelhng van de groep indus trielanden. had gevraagd uitdrukking te ge ven aan zijn „diepe zorg" over de Amerikaanse subsidie. Het on derwerp zal ook door de Franse minister van buitenlandse zaken, Jean Francois-Poncet, ter sprake worden gebracht wanneer hij volgende week in Washington president Carter ontmoet. Jiri Dienstbier worden beschul digd van wetsovertredingen op grond waarvan zij tot gevange nisstraffen van een tot vijf jaar kunnen worden veroordeeld. Petr Uhl kan op grond van de te gen hem ingebrachte aanklacht tot een gevangenisstraf van drie tot tien jaar worden veroordeeld. Het bericht over de aanklachten was afkomstig van Zdena Tomi- nova, de enige woordvoerder van Charta '77 die nog op vrije voeten Mevr. Tominova maakte de arresta tie van de elf bekend in een tele foontje met Palach Press. Een ander vooraanstaand lid van Charta '77, de toneelschrijver Vaclav Havel, was een van dege nen die in voorlopige hechtenis wordt gehouden. Hij stond al sinds maart van dit jaar onder huisarrest en zal, als hij in staat van beschuldiging gesteld en veroordeeld wordt, ook nog een voorwaardelijke straf van veer tien maanden moeten uitzitten die hem in 1977 werd opgelegd. Folkerts mag onder dwang worden gevoed MÜNCHEN (DPA) - Op gerechte lijk bevel kan Knut Folkerts, die in Straubing gevangen zit op ver denking van moord, onder dwang gevoed worden. Dit hebben zijn advocaten gisteren in Munchen meegedeeld. De 27- jarige Knut Folkerts werd in sep tember 1977 in Nederland gear resteerd en een jaar later aan West-Duitsland uitgeleverd. Hij zou onder meer betrokken zijn geweest bij de aanslag op de Westduitse procureur-generaal Siegfried Buback en de ontvoe ring van de Westduitse werkge versvoorzitter Hanns Martin Schleyer. Folkerts eet sinds 15 mei niet meer. DEN HAAG (ANP) - W; bemiddeling van de vijf Westerse leden van de Veiligheidsraad in de kwestie Namibië definitief mislukt, zal Nederland dwang maatregelen van de Veiligheids raad tegen Zuid-Afrika onder steunen. Dit heeft de Nederland se vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Hugo Scheltema, verklaard bij de stemming over een resolutie, waarin de Algeme ne Vergadering zich met 118 te gen nul stemmen en bij zestien onthoudingen uitsprak voor een handelsembargo tegen Zuid- afrika. Nederland behoorde, met de overi ge leden van de Europese Ge meenschap, tot de zestien landen die zich van stemming onthiel den. De resolutie, zo zette mr. Scheltema uiteen, bevatte uit spraken die Nederland „onmo gelijk" kon ondersteunen, en „in afwachting van verdere stappen die de vij westelijke mogendhe den zouden willen nemen, ge looft Nederland nog niet dat het tijdstip is aangebroken voor het nemen van stappen om de beslui ten van de Veiligheidsraad af te dwingen". Mr. Scheltema zei wel dat het Zuid- afrikaanse optreden „als gevaar lijk voor de internationale vrede en veiligheid" moet worden be schouwd. MUJUMBURA (Reuter) - De Afri kaanse staat Burundi heeft giste ren twaalf buitenlandse missio narissen uitgewezen. Zij worden ervan beschuldigd te hebben aangezet tot rebellie tegen de mi litaire regering van president Jean-Baptiste Bagaza. Ze hebben volgens de autoriteiten jonge in woners van het land aangespoord te vluchten omdat er een burger oorlog in Burundi zou losbran den. De Veiligheidsraad kan namelijk slechts besluiten tot sancties in dien hij meent dat „internatio nale vrede en veiligheid" worden bedreigd. Volgens de Algemene Vergadering is dit reeds het ge val: in de aangenomen resolutie heet het dat „Zuid-Afrika's on wettige bezetting van Namibië, zijn niet-aflatende agressie tegen onafhankelijke Afrikaanse lan den, zijn kolonialistisch expan sionisme en zijn apartheidspoli tiek een ernstige bedreiging van de internationale vrede en veilig heid Neo-nazi's mogen demonstreren FRANKFORT (Reuter) - Het ad ministratieve hof van het West duitse Frankfort heeft toestem ming gegeven voor een demon stratie van neo-nazi's in de stad. ondanks het feit dat de burge meester eerder een verbod had uitgevaardigd. Het hof bepaalde gisteravond dat leden van de ui terst rechtse NPD op 16 juni in de buitenwijken van Frankfort een bijeenkomst mogen houden, maar niet in het centrum van de stad. De neo-nazistische NPD houdt jaarlijks een bijeenkomst in Frankfort. De christendemocratische burge meester Walter Wallman had de komende bijeenkomst verboden met verwijzing naar de geweld dadige botsingen die de afgelo pen twee jaar rond dergelijke bij eenkomsten plaatsvonden. Hij had gezegd dat een groot deel van het publiek niet gediend is van een rechtse demonstratie. WARSCHAU- Een Poolse vrouw maakte gisteren met een water straal de plaats schoon waar paus Johannes Pauhis 11 vandaag een mis zal opdragen. Men verwacht dat miljoenen gelovigen de gods dienstoefening zullen bijwonen. Op de achtergrond, onder het grote houten kruis het altaar dat nog on der plastic is bedekt. MOSKOU (DPA) - De Sowjet-Unie heeft de NAVO verweten tot nu toe niet te hebben gereageerd op de voorstellen die zijn gedaan op de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van het Warschau pact in Boedapest. Volgens het Sowjet-Russische persbureau Tass is op de NAVO-conferentie in Noordwijkerhout duidelijk geworden dat in de Noord-Atlantische Verdrags Or ganisatie nog altijd diegenen de dienst uit maken die uitgaan van een positie van de sterkste. Onder het valse voorwendsel "de stijgende Russische drei ging" een halt toe te roepen heeft de NAVO-leiding besloten haar militair potentieel verder uit te brei den. Men is volgens Tass in Noordwijkerhout nog verder gegaan door als doelstelling te nemen "de moderni sering van de in Europa gestationeerde atoomwa pens". De NAVO-conferentie is volgens Moskou echter niet om de ontspanningsinitiatieven heen kunnen gaan en heeft "dus toch maar" het tweede Salt-akkoord tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie goedgekeurd SCHIPHOL (GPD) - Bij controles van de motorophanging van alle DC-10-vliegtuigen in de VS is gebleken dat bij 25 het gevaar be stond dat één of meer motoren zouden afknappen. Amerikaanse maatschappijen bezitten 134 van de 280 gebouwde DC-10's. Bij de onderzochte vliegtuigen bleek voorts in de vleugel van eén toe stel een scheur te zitten waardoor de motor en een deel van de vleu gel had kunnen afbreken, terwijl bij een andere DC-10 op andere plaatsen haarscheuren aan het licht gekomen zijn. Vorige week vrijdag kwamen 271 inzittenden van een DC-10 van American Airlines om het leven nadat een motor was afgebroken en het vliegtuig verongelukte. Onder hen bevonden zich vier Nederlanders, uit Oenkerk en Havelte. Een functionaris van de FAA. de Federale Technische Lucht vaartdienst van de VS. heeft te genover de Washington Post ver klaard dat al sinds 1974 proble men bestaan met de motorop hanging van de DC-10. De direc teur van de Luchtvaarinspectie van de RLD op Schiphol, ir. H. N. Wolleswinkel, was hiervan tot dusver echter niets bekend. „Het is verbazend dat zulk een onge luk bij de DC-10 gebeurd is", ver klaarde hij donderdagmid dag. Een uitspraak waar hij, nadat het nieuws uit de VS hier bekend geworden was, niet op terug kwam, omdat „de FAA ons over dat specifieke probleem.nimmer iets heeft gemeld in de tientallen servicebulletins die we jaarlijks binnenkrijgen. Maar nu blijkt toch wel dat hier een fundamen teel probleem aan de orde is", al dus ir. Wolleswinkel. Ongeveer tien jaar geleden, toen de DC-10 nog in ontwerp was, heeft hij de fabrikant, McDonnall- Douglas. erop gewezen dat de ventilatieopeningen in de vloerte klein waren. Zou er uit het vlieg tuig zuurstof ontsnappen, dan aldus Wolleswinkel, was er groot gevaar dat de besturingskabels onklaar raakten en het vliegtuig onbestuurbaar werd. ..Inderdaad ben ik toen een aantal keren naar Long Beach gereisd", aldus Wolleswinkel. Intussen had een functionaris van Convair, die in opdracht van Douglas grote delen van de DC- romp bouwt, erop gewezen dat de vergrendeling van een vrachtluik achter aan de romp onvoldoende was. Douglas was het daar niet mee eens, met als noodlottig ge volg dat op 3 maart 1974 het be trokken vrachtluik van een Turk-^ se DC-10 efuit vloog en de ont-' snappende zuurstof de vloer ge deeltelijk deed inzakken zodat het vliegtuig onbestuurbaar werd en verongelukte Alle 346 inzit tenden vonden de dood. DC-10betrouwbaar? Was het toen dat aspect nu is het de motorbevestiging die het neer storten van een DC-10 met alle in zittend en tot gevolg heeft gehad. Is de DC-10, waarmee dagelijks 137.000 mensen worden ver voerd. onder wie vele honderden Nederlanders, een betrouwbaar vliegtuig? Of zullen er steeds nieuwe fatale ontwerp- en con structiefouten aan het licht ko- Ir. Wolleswinkel: „Als de DC-10 niet betrouwbaar was dan had den we hem hier nooit toegelaten. KLM en Martinair zouden er van ons niet mee hebben mogen vlie gen. Maar nog steeds vinden wy de DC-10 wel een betrouwbaar vliegtuig. In zijn totaliteit is de DC-10 niet minder betrouwbaar dan een Boeing 747, een Lock heed Tristar een Airbus of de twee vliegtuigtypen waarvoor de Luchtvaartinspectie de eerste aandacht heeft de Fokkers Friendship en Fellowship. „Sterker nog. wij hebben Boeing destijds herhaaldelijk voorge houden dal de belastingsproeven waaraan Douglas de DC-10 on derwierp veel intensiever en kwalitatief beter waren dan Boeing met zijn 747 heeft ge daan". Wolleswinkel wijst er ver der op dat er altijd met alle vlieg tuigen meer of minder grote problemen zijn en zijn geweest. „Een vliegtuig is net een ei" „Bij de Fokker Friendship bleken op zeker moment scheuren bij alle vensters te ontstaan. Dat is ontdekt voordat een vliegtuig verongelukte. Aan de andere kant bleek de bevestiging van bewegende vleugeldelen van de Friendship zodanig te zijn. dat er een aantal keren stukken afge vallen zijn. Daarop hebben wij opdracht gegeven de hele beves tiging te herzien Hachelijk Maar voor de controle van dt Ame rikaanse vliegtuigen gaat de Luchtvaartinspectie geheel af op de aanwijzingen van de FAA? Jawel zegt Wolleswinkel. Is dat niet een hachelijke gedragslijn nu blijkt dat de FAA pas lot naar stig onderzoek opdracht geeft wanneer het 271 mensenlevens heeft gekost? Wolleswinkel „We kunnen niet elk vliegtuig dat hier wordt toegela ten zo intensief inspecteren als bijvoorbeeld de F-27 of de F-28 Daar hebben we doodgewoon te weinig mensen voor. Over het al gemeen weten we op welke pun ten we in het bijzonder onze aan dacht moeten richten. Per slot zijn er de ervaringen met allerlei vliegtuigen ir hei ver'eden er zijn de sterkteproeven die aan de bouw van het vliegtuig vooraf gaan en die tijdens het gebruik worden uitgevoerd, en er zijn de ervaringen met elk specifiek toe stel van de maatschappijen die het in gebruik hebben ..Veel verder kun je niet gaan. We hebben daarmee ruim 99 procent van alle gevaren opleverende punten van een vliegtuig regel matig onder ogen. Honderd pro cent is in de techniek uitgesloten. Maar dat we heel ver zijn" (ook al lykt het percentage van 99 ver rassend veel op dat van een ver kiezingsuitslag in een commu nistisch land) „bewijst ook het feit dat een aantal dodelijke on gelukken in de luchtvaart relatief afneemt, en absoluut vrywel ge lijk blijft". Ruim duizend slacht offers per jaar. Specifiek ingaand op de mo torophanging van de DC-10 en het verongelukken van de ma chine van American Airlines, spreekt Wolleswinkel er- evenals Amerikaanse functionarissen zijn verwondering over uit dat het vliegtuig neerstortte nadat de motor was afgebroken „Ook al weegt zo n motor vyf ton. een DC- 10 kan best verder vliegen nadat een motor afgebroken is". zegt VJ olies winkel „Ik vermoed dat de motor die natuurlijk nog vol op stuwkracht leverde toen hij afbrak, over de vleugel heen ge slagen is en een stuk van de vleu gel heeft afgebroken" Dat doet tevens vermoeden dat wanneer opnieuw in de vlucht een motor afbreekt, ook weereen stuk vleugel meegaat en ook dat vliegtuig neerstort, in weerwil van zijn blijkbare vermogen op twee motoren te vliegen, tenzij de motor wegens geconstateerde problemen toch al buiten wer king was gesteld. Ir. Wolleswin kel ontkent het niet. Aan de andere kant zyn er al va ker vliegtuigmotoren afgebroken zonder dat het vliegtuig veron gelukte Met name de Boeing-720 (een lichter uitgevoerde, voor kortere afstanden gebouwde maar snellere 707) heeft dat probleem dikwijls gehad, evenals de Lockheed Electra. de DC-8 en de DC-9. „Hier op Schiphol is hel een keer gebeurd dat iemand van een geparkeerde DC-8 opeens een motor omlaag zag zakken. Er zijn ijlings kisten en kratten on der gezet om te verhinderen dat de motor op het platform zou vallen", aldus Wolleswinkel. Onbekende krachten „De ophanging van demotor aan de vleugel is altyd een probleem geweest. Je kunt het tydens de vlucht goed zien. vooral by de grotere vliegtuigen, dat de motor naar alle kanten een beetje heen en weer slingert. By slecht weer soms een heleboel. In de vlieg tuigfabrieken zijn ze goed in staat allerlei krachten, spanningen en belastingen te meten, en op grond daarvan te bepalen hoe de romp en de vleugels gecon strueerd moeten worden". „Maar de belastingen van de ver bindingsstukken tussen motor en vleugel zijn tot dusver minder goed bepaald. Dat komt vooral, zoals ik juist zei, doordat de spanningen die daar optreden minder goed kunnen worden vastgesteld Bovendien kan dat verbindingsstuk niet uitsluitend voor de bevestiging van de motor aan de vleugel worden gebruikt. Er moeten brandstofleidingen en bed leningskabels door heen" Wat de Luchtvaartinspectie thans met het oog op de DC-10 te doen slaat, is „afwachten tot ze bij Douglas een beetje over de schrik heen zijn" Dat klinkt voor een luchtvaarttechnisch zo uitste kend toegerust land als Nede r land een beetje ongeloofwaardig Per slot hebben we hier ook nog het nationaal lucht- en r-imte- vaartl abo ratoriu m „Jawel, maar zoiets specifieks als de pyloon van de DC-10-motor kunnen zy echt niet even analy seren >p da' punt, dj KMO hebben we gewoon te weinig kennis We zullen echt op is", schat Wolleswmkel. „t«wh wel gauw een week of vier tot zes

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9