Europese boeren willen snel nieuwe prijzen Salaris trendvolgers stijgt minder ïilRftii „Betere naleving van bepaling minimumloon" Tlw^tn. 5% extra verstandig met eneigie móet toch haalbaar zijn: brug open? motor at Het onderwijs luidt weer de alarmklok Minister wil verbod van zwaar vuurwerk Maatregelen gevraagd voor vakantiespreiding ZATERDAG 2 JUNI 1979 DEN HAAG (GPD) - De korting op de salaris sen van de zogenaamde trendvolgers zal zoveel mogelijk gebeuren op de wijze waar op de korting op de ambtenarensalarissen is doorgevoerd. Dit betekent dat de salaris sen van de trendvolgers, de werknemers in de gezondheidszorg, het bejaarden en wel zijnswerk, met percentages van 0,3 tot 0,7 procent minder zullen stijgen. De maatre gel treft ongeveer een half miljoen werk nemers in de semie-overheidssector. Dit blijkt uit een aanvullend wetsontwerp van minister Albeda (SOCIALE ZAKEN(, DAT BIJ DE Tweede Kamer werd ingediend. De korting op de salarissen van de trendvol gers vormt nu een onderdeel van het wets voorstel, waarin het minimumloon en de sociale uitkeringen worden gekort. Dit voorstel vormt een onderdeel van het1 ju- li-pakket'en zal net als de andere voorstel len vanaf 20 juni door de Kamer behandeld worden. De wettelijke maatregel komt als een,gevolg van h'et afbreken van het overleg tussen minister Albeda en de vakbonden en de trendvolgers op 29 mei. De bonden weige ren de korting te aanvaarden, omdat zij stellen dat de rechtspositie van de trend volgers minder goed is dan die van de amb tenaren, hoewel deze groep wel de salari strend van het overheidspersoneel volgt. Minister Albeda betreurt in zijn toelichting dat er ondanks het gevoerde overleg toch reeds cao's in deze sector zijn afgesloten. Volgens hem waren de werkgevers en werknemers al geruime tijd over het afslui ten van deze overeenkomsten op de "hoogte van de opvattingen van het kabinet. Het kabinet betreurt het voorts dat met het voorstel de afspraken tussen werkgevers en werknemers doorkruist worden. De maat regelen zijn volgens Albeda echter nodig omdat de extra matiging leidt tot een uit breiding van de werkgelegenheid in de sec tor. Hij herhaalt zijn belofte aan de bonden om naast de reeds geplande extra arbeids- 5000 plaatsen te schep- Ook de aftopping van de prijscompensatie zal gebeuren net als dit bij de ambtenaren voorzien is. De opbrengst hiervan zal ook gebruikt worden voor uitbreiding van de werkgelegenheid, zoals dit ook is voorge steld voor aftopping bij de ambtenaren. Mi nister Albeda wil voorts binnenkort met de bonden overleggen over het opstellen van een arbeidsplaatsen plan voor de gehels sector. Dit plan zou gedurende meerdere jaren moeten doorwerken, en tevens moe ten leiden tot beperking van de loonont wikkeling in de komende jaren. rj JaESii t DEN HAAG (ANP) - Nog voor de maand juni verstreken is moeten er besluiten komen over de EG-landbouwprijzen voor 1979/'80, zodat dat prüsjaar op 1 juli kan beginnen. De drie centrale landbouworganisaties in Nederland en het COPA zijn het er gisteren in Den Haag over eens gewor den, dat deze eis aan de EG-ministerraad moet worden gesteld. Zuidhollandse boeren hebben gisteren in Den Haag blijk gegeven van hun hoop op verhoging van de EG-land bouwprijzen. De boerendemonstratie viel samen met de aanwezigheid in Den Haag van de voorzitter en secretaris van de EG-landbouworganisatie COPA. DEN HAAG - Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhy giëne) heeft besloten hard op te treden tegen alle soorten "zwaar" vuurwerk. In een brief aan de fa brikanten en importeurs van vuurwerk zegt de bewindsman van plan te zijn tot een volledig verbod van deze soorten over te gaan, tenzij de betrokkenen zelf de verkoop ervan staken. De mi nister is tot zijn besluit gekomen op advies van de Nederlandse Stichting Geluidhinder. Onder zwaar vuurwerk wordt verstaan het knallend tuig, dat op een afstand van twee meter nog een knal van 150 dB (80 is nor maal straatgeluid) veroorzaakt. Vuurwerk van nog net iets onder deze norm zal op een afstand van één meter geen verwondingen aan het gezicht tot gevolg heb ben, zegt een TN O-rapport over deze materie. Maar in één op de twintig gevallen zal er wel sprake zijn van een merkbare gehoorbe- schadiging, aldus dr. G.F. Smoorenburg van het Instituut voor Zintuigfysiologie TNO. De Nederlandse Federatie van Vuurwerkfabrikanten heeft in middels voorlopig bezwaar aan getekend tegen het besluit van de minister. Volgens woordvoerder Kat uit Leiden wil de federatie precies weten hoe de stichting en de minister aan deze gegevens komen. Ook zeggen de fabrikan ten zelf niet precies te weten wel ke soorten vuurwerk tot de ver boden categorie zullen gaan be hóren. De fabrikanten vragen zich daarnaast af of de vastgeleg de grenzen misschien bepaald zijn aan de hand van de gevolgen van vuurwerk, dat reeds verbo den is. Voorts beweren zij, dat geen enkele van deze soorten vuurwerk binnen een afstand van twee meter ontploft. In zijn brief, waarvan de vaste commissie voor milieuhygiëne uit de Tweede Kamer een af schrift heeft ontvangen, wijst minister Ginjaar de fabrikanten en de importeurs op de "ernstige risico's" die het afsteken van vuurwerk tijdens de jaarswisse lingen met zich meebrengt "Daarnaast blijkt ieder jaar weer dat vooral knalvuurwerk ernstige hinder voor mens en dier veroor zaakt," aldus minister Ginjaar. Vandaar dat hij de Nederlandse Stichting Geluidshinder in 1977 en 1978 een onderzoek naar deze overlast heeft laten verrich ten. Waarschuwing voor namaak- dokter ROTTERDAM (ANP) - De Ge meentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst (GG en GD) in Rotterdam waar schuwt voor een man, die zich telefonisch als "Dr. De Waal van de GGD" voorstelt. Het komt de laatste tijd regelma tig dat de Maasstad door de zogenaam de "Dr. de Waal" worden uit genodigd voor een onderzoek op borst- en baarmoederhals kanker. In het telefoongesprek stelt de man allerlei vragen over sexueel gedrag. Hij doet het voorkomen alsof een derge lijke enquête hoort bij de uit nodiging. Uitnodigingen voor door de GG en GD georgani seerde bevolkingsonderzoe ken worden altijd schriftelijk gedaan. Bovendien organi seert de gezondheidsdienst nooit telefonische enqu'etes over borst- en baarmoeder- halskankeronderzoek, even als andere organisaties. Het COPA is het samenwerkings orgaan van de nationale land bouworganisaties in de EG-lan- den. Zijn voorzitter en zijn secre taris, de heren G. de Caffarelli en A. Herlitska, op toernee door die landen om aan alle ministers van landbouw het COPA-standpunt uit te leggen, waren gisteren een dag in Den Haag. 's Ochtends vergaderden zij met de leiders van de Nederlandse centrale landbouworganisaties, 's mid dags gingen zij met hen geza menlijk. in een stoet van land bouwwerktuigen, naar minister Van der Stee om hem de gezame- lijk opgestelde eisen voor te leg gen. Men wil een gemiddelde prijsver hoging van vier procent wegens de kostenontwikkeling, de in komensachterstand in land- en tuinbouw, en het feit dat het nieuwe prijsjaar eigenlijk al op 1 april had moeten ingaan. Een melkheffing willen de COPA en de drie clo's alleen als die be neden de twee procent blijft en als ze het hele jaar door en voor alle bedrijven gelijk is. Ze moet ook passen in het geheel van zui- velmaatregelen. Afhankelijk De akkerbouw, vinden COPA en de Nederlandse organisaties, moet minder afhankelijk worden van de niet onder een EG-maatrege- ling vallende produkten als aard appels en uien. De prijzen van de produkten moeten daarom zo worden verhoogd dat de rentabi liteit ervan wordt verbeterd. Minister Van der Stee was ook van mening dat er nu op heel korte termijn prijsbesluiten moeten komen. Ook h(j achtte een zekere prijsverhoging nodig en dacht daarbij aan een gemiddelde van twee procent. Van der Stoel wil informatie besluit NAVO DEN HAAG (ANP) - Het PvdA- kamerlid Van der Stoel wil van zijn opvolger, de huidige minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) nadere informatie hebben over het NAVO-besluit, waarbij de indruk is gewekt dat in princi pe is gekozen voor een wapenbe- heersings-overleg gekoppeld aan verbetering van het nucleaire po tentieel in West-Europa. Van der Stoel vraagt zich af, hoe hetgeen in het NAVO-communi- qué staat zich verhoudt met de herhaalde toezeggingen van de regering dat met de Kamer zal worden overlegd alvorens ons land in deze kwestie een besluit neemt. Ook wil hij weten of minister Van der Klauw nog steeds uitvoering wil geven aan de door de Kamer aangenomen motie. DEN HAAG (ANP) - Negen orga- nisties, die deel uitmaken van de commissie vakantiespreiding van de Stichting Recreatie heb ben in een open brief om maatre gelen gevraagd, waardoor een ef fectieve vakantiespreiding een feit zou kunnen worden. De commissie wil, dt de zomer vakanties van hel onderwijs ver- ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Minister Al beda (sociale zaken) wil een bete re naleving van het verstrekken van (ten minste) minimumloon mogelijk maken. In een advies aanvraag aan de Sociaal-Econo mische Raad bepleit hij daartoe een aantal gedeeltelijk nieuwe middelen. Ook spreekt hij over de zogenaamde strafbepaling, die hij echter niet wil invoeren omdat daaraan meer na- dan voordelen zijn verbonden. Nu de Wet Minimumloon en Mini mumvakantiebijslag 10 jaar be staat is het volgens de minister gewenst meer aandacht te schenken aan de naleving. Dat kan gebeuren op andere manie ren dan door strafdwang. Daar voor voelde trouwens de SER niets, zoals in het verleden is gebleken. Het adviescollege wil de steeds de situatie laten be staan, waarbij de werknemer langs gerechtelijke weg een vor dering op zijn werkgever kan in stellen. Daarbij speelt een belangrijke rol het feit dat de resultaten van on derzoekingen, die de loontechni- sche dienst van het ministerie van sociale zaken verrichtte erop wezen dat er een duidelijke ver betering optrad in het verschijn sel van onderbelaling. Zo bleek in 1977 dat in de bedrijven waar steekproeven werden genomen nog niet twee procent van de be treffende werknemers te weinig loon kregen. Albeda wil meer voorlichting ge ven over de kennis van de wet en de rechten die daaraan kunnen worden ontleend. Daaraan ge beurt al het een en ander, maar verhoging van de inspanningen is nodig om zoveel mogelijk indi viduele werkgevers en werkne mers te bereiken. Aan de Stich ting van de Arbeid (topoverleg- orgaan van werknemers en werkgevers) is verzocht met kracht te bevorderen dat de gesloten organisaties alles in werk stellen om de naleving de wet in de diverse sectoren te verbeteren. ADVERTENTIE spreid worden over de periode van twaalf weken, namelijk van 1 juni tot 1 september. Daarbij zou het land in drie of meer regio's moeten wofden verdeeld. De re geling voor de bouwvakvakantie zou moeten worden aangepast aan de voor de schoolvakantie geldende regionale indeling, dus ook een baouwvakvakantie ver deeld over drie of meer regio's in het tijdvak van 1 juni tot 1 sep tember. De vakantiespreiding kan boven dien worden bevorderd door wet telijke maatregelen, die de minis ter van onderwijs de bevoegd heid geven de schoolvakanties vast te stellen voor het gehele on derwas. Ook moeten de moge lijkheden, die de leerplichtwet biedt kinderen maximaal tien dagën met instemming van het schoolhoofd te laten verzuimeh, toepassing worden verklaard p vakantiedoeleinden. negen organisaties zijn: dc Al- Nederlandse Vereniging van VVV's, ANWB, bedrijfschap Horeca, Federatie van Neder landse Organisaties voor het Per sonenvervoer, Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Trans portondernemingen. Nederland se Spoorwegen, Recreatieonder nemers Nederland, Stic hting Re creatie en de stichting Vakantio- vrrhluv. n van hét NVV. e negen organisaties, die wijzen op alle vruchteloze pogingen om tot vakanliespreiding te komen, vinden, dat e regering op korte termijn de Stichting van de Ar beid moet verzoeken via een door de Sociaal Economische Raad in te stellen commissie van onaf hankelijke deskundigen een nieuw advies uit te brengen met oplossingen op langere termijn. DEN HAAG - Leerkrachten uit kleuter- en lager onderwijs demonstreren vrijdag 8 juni in Utrecht massaal voor be houd van de werkgelegen heid in het onderwijs. De ma nifestatie wordt georgani seerd door onderwijsvak- bonden die zijn aangesloten bij de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisa ties (NFO, meer dan 100.000 leden). De afdeling Amster dam van de Algemene Bond véin Onderwijzend Personeel (ABOP) pakt echter al op dinsdag 5 juni het voortouw. De onderwijsgevenden in kleuter- en lager onderwijs leggen 's middags het werk Onder het motto ..Geen leer kracht de school uit" wordt in Krasnapolsky een vergade ring belegd waarop een pro gramma van eisen zal worden geformuleerd dat, zo is de be doeling, nog dezelfde dag aan onderwijsminister Pais wordt overhandigd. In de hoofdstad, maar ook el ders pakken zich donkere wolken samen boven de leer krachten. Honderden ar beidsplaats en dreigen ko mend schooljaar verloren te gaan. De klappen zullen vooral vallen in het kleuter en lager onderwijs. Oorzaak is de daling in het aantal ge boorten. Tussen 1974 en nu daalde het geboortecijfer met grote sprongen en de gevol gen daarvan werden, voor het eerst in 1976, merkbaar. Min der kinderen in de klas leidt in het Nederlandse bekosti- gingssys teem van het on derwijs automatisch en on verbiddelijk tot ontsla gen. De onderwijsvakbonden heb ben al bij herhaling gewaar schuwd dat er een rampzalige situatie zal ontstaan als niet zeer snel maatregelen worden getroffen. Volgens de laatste prognoses van het ministerie van onderwijs zullen kleuter en lager onderwijs in 1984 ruim 330.000 kinderen min der les hoeven te geven dan nu. Als er niets verandert in het beleid dan raken daardoor duizenden kleuterleidsters en onderwijzers werkloos. Uit becijferingen blijkt dat er 3500 kleuterleidsters weg moeten, 9000 onderwijsge venden in het lager onderwijs en nog eens 13.000 leerkrach ten uit het buitengewoon on derwijs. De grootste pijn zal in dat opzicht worden gele den door de grote steden waar de vergrijzing toeslaat ook omdat jonge gezinnen weg trekken. Minder studenten De doem van dreigende werk loosheid heeft inmiddels een weerslag gekregen op het aantal aanmeldingen bij op leidingen voor kleuterleidster en bij pedagogische acade mies. Volgens de NFO zal het aantal eerstejaarsstudenten aan de opleidingsscholen voor onderwijsgevenden te ruglopen met 20 tot 26 pro cent. Het resultaat zal zijn dat siraks minder afgestudeer den op een overvolle ar beidsmarkt terecht komen. Maar ook, dat over niet al te lange tijd docenten aan de opleidingsscholen werkloos raken. Binnen de federatie circuleert een getal van 200. De onderwijsvakbonden om schrijven de situatie unaniem als onaanvaardbaar. Zij me nen dat de kwaliteit van het onderwijs nauw samenhangt met de mankracht die erin ge stopt wordt en pleiten voor verlaging van de klassegroot te. Deskundigheid en routine verdwijnen door de gedwon gen ontslagen en er komt meer werk terecht op de schouders van minder men sen waardoor het gevaar be staat van zware overbelas ting. En juist nu, zo is de redenering, heeft het onderwijs alle man kracht én meer nodig om te kunnen werken aan vernieu wingen die ook door de rijks overheid worden gewenst zo als: samensmelting van kleu ter- en lager onderwijs tot èèn nieuwe onderwijsvorm voor 4- tot 12-jarigen. opbouwen van de ouderparticipatie en onderhouden van contacten met schoolbegeleidingsdien sten. ABOP, Katholieke Onderwijs- vereniging en Protestants-C hristelijke Onderwijsvakor ganisatie (PCO) - om er een paar te noemen - vinden ei genlijk dat minister Pais hen het bos instuurt. De PCO drukte zich zeer onlangs kernachtig uit toen het con stateerde: „De politieke prio riteit is verdwenen; de zorg vuldig opgebouwde kwaliteit van ons onderwijs is de afge lopen jaren langzaam maai zeker aangetast en de Tweede Kamer verzet zich onvol doende tegen deze ontwikke ling". Een uitspraak die in het ver keerde keelgat schoot van de vice-voorzitter van de CDA- fractie in de Tweede Kamer Van Leyenhorst, die zich haastte te verklaren oog te hebben voor de zorgen van de PCO, maar dirct daarop WD- minister Pais in bescherming nam door te wijzen op de po sitieve kanten van het onder wijsbeleid. Van Leyenhorst doelt dan vooral op het vorig jaar ge publiceerde Actieplan van Pais waarin maatregelen staan opgenomen ter bestrij ding van de werkloosheid. Het biedt enig soelaas voor dit jaar, zegt hij, en voor de rest wordt het in niet al te pessi mistisch gestemde verwach tingen wachten op de begro ting voor 1980. Verwacht mag worden dat in die begroting het accent komt te liggen op het beleid voor de anderstali gen in onze samenleving, op de faciliteiten voor hier woonachtige buitenlanders en hun gezinnen. Zij krijgen - in financieel opzicht - priori teit en voor het overige zal ook in '80 de beurs onder dwang van de economische malaise vrijwel dichtblij- De onderwijsbonden oordelen vernietigend over Pais' actie plan. Dat voorziet in 1700 nieuwe arbeidsplaatsen en nog eens 1775 manjaren werk. De bonden komen op aan zienlijk lagere getallen uit en dus, zeggen zij. wordt het hoog tijd dat de regering ein delijk eens komt met een se rieus plan. Pais heeft nog een paar pijlen op zijn boog. Zo is daar de éénmalige maatregel die 60-jarige onderwijskrach ten de mogelijkheid biedt zich voor 1 augustus aan staande vrijwillig te laten pensioneren. Zeshonderd kandidaten hebben zich in middels aangemeld. Verder worden op experimen tele basis met ingang van 1 augustus van dit jaar vervan- gingspools opgericht die tot doel hebben zieke leerkrach ten te laten vervangen door werkloze collega's. Overigens verwacht het ministerie dat het effect van deze maatregel op de werkgelegenheid ge ring is. Het systeem van deel tijdarbeid (meer dan èèn part time kracht voor een dagtaak) zal in de toekomst meer mo gelijkheden gaan bieden. Nieuwe plannen Met het oog op kwaliteitsverbe tering en bestrijding van de werkloosheid publiceerde de NFO vorig jaar al een eigen arbeidsplaatsenplan dat in middels is bijgesteld en in hernieuwde versie dinsdag 7 juni wordt uitgebracht. Cen traal in de nieuwe nota staat het uitgangspunt dat „be spaarde uitgaven" niet verlo ren mogen gaan voor het on derwijs zolang verbeteringen zinvol en gewenst zijn. Dat houdt concreet gezegd in, dat de NFO afstapt van het huidi ge toedelingssysteem van overheidsgelde n waarin het aantal onderwijsgevenden via een bepaalde formatie sleutel automatisch gekop peld is aan het aantal leerlin gen. Als het aantal school gaande kinderen daalt, moet volgens de federatie de for matiesleutel worden bijge steld om te voorkomen dat arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. De NFO zal zich in de nog te publiceren nota (wederom) afzetten tegen bezuinigingen op onderwijs en kondigt vast op voorhand acties aan als de begroting voor 1980 in dat op zicht negatief uitvalt. Er is geen enkele rechtvaardiging voor werkloosheid in het on derwijs, aldus de constate ring. De federatie erkent dat voorkoming van werkloos heid geld kost. maat wijst er op dat verlies van arbeids plaatsen leidt tot verhoging van gemeenschapsgeld voor werkloosheidsuitkerin gen. De instandhouding van ar beidsplaatsen betekent dus voor de overheid geen volle dige salarispost. maar slechts een deel ervan. Verder claimt de organisatie een deel van het overheidsgeld dat gere serveerd is in het kader van bestrijding van de werkloos heid. Tot nu toe, aldus de NFO, wordt dat geld uitslui tend aangewend voor werk loosheidsbestrijding in het vrije bedrijfsleven. Verder moet matiging in de cao-lo nen worden vertaald in ar beidsplaatsen bij de overheid en dus ook bij het onder was. Het onderwijs luidt de alarmklok. Niet voor het eerst en niet voor het laatst.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7