AUTO Volkswagen Passat diesel: prettig zuinig DE K.tEPPE1M>O0J samengesteld door Koos Post i[fiTnT«esis!ire; Nieuwe Peugeot (505) op komst C&n y0tA, the. Wim en zijn afgekauude kleurpotloden ZATERDAG 2 JUNI 197!)IEQ33B PAGINA 33 De "nieuwe lichting" van Volkswagen begint ook al weer bejaard te worden. Dat realiseerden wij ons toen wij dezer dagen weer eens in een Volkswagen Passat reden. Het was jaren geleden. Het model dateert immers van voor de energiecrisis. Er is wel het een en ander aan ver anderd. Ook uiterlijk. Zo heeft bijvoorbeeld het chroom van de bumper plaats moeten maken voor kunst stof en is de vorm van de koplampen gewijzigd. De hele wagen heeft - zoals dat in het autojargon heet - een "fa- ce-Iift" ondergaan. Maar het allerbelangrijkste is toch wel dat er een dieselver sie is bijgekomen. Dat heeft heel wat voeten in de aarde gehad. De aankondiging van deze diesel kwam eigenlijk gelijk met het verschijnen van de Golf diesel. Maar het succes van dit kleine en voor treffelijke dieseltje was zo onverwacht groot dat het een hele tijd heeft geduurd voor het grote concern in staat bleek de beloofde dieselver sie van de Passat ook op de markt te zetten. Waarschijnlijk heeft Wolfsburg erg logisch geredeneerd: de mensen die voor een diesel kiezen zijn over het algemeen kilometervreters. Want in de meeste gevallen wordt pas dan een diesel rendabel. Men sen derhalve die veel en lang durig in een auto zitten. Die zullen de Golf diesel dus wel even laten staan en wachten tot de wat grotere Passat die sel er is. Maar alweer bleek de smaak van het publiek onbe rekenbaar. Zelfs automobilis ten die beter een benzine- Golf hadden kunnen kopen moesten ineens zo nodig een Golfdiesel hebben. En ze wa ren met zovelen dat ze de plannen van Wolfsburg dras tisch in duigen gooiden. De komst van de Passat diesel moest bij herhaling worden uitgesteld. Die storm is echter inmiddels uitgewoed en de Passat diesel draait al enkele maanden mee in het circus van het gemoto riseerde verkeer. Ongetwij feld tot groot genoegen van zijn gebruikers. Het herhaal de uitstel van zijn verschij ning heeft het gelukkige bij verschijnsel gehad dat alle kinderziekten van die mo derne dieselmotor er intussen wel uit zijn. Want in de Passat zit dezelfde 1,5 liter dieselmo tor (37 kW, 50 pk) die in de Golf reeds zijn bruikbaarheid en betrouwbaarheid over duidelijk heeft bewezen. Het is inderdaad een opvallend prettige diesel. Natuurlijk kleven er in vergelijking met de benzineipotor nog enkele nadeeltjes aan. Direct na het starten maakt deze kracht bron nog even het bekende dieselgeluid. Maar eenmaal op temperatuur en op toeren is er nergens meer te horen dat men met een diesel - in plaats van een benzinemotor rijdt. En natuurlijk trekt zo'n diesel iets minder fel dan zijn benzi- ne-collega. Maar het is een kniesoor die daar veel aan dacht aan wil besteden. Ac celeratietijden van 13 secon den (van 0 tot 80 kilometer) en 21,5 seconden (van 0 tot 100 kilometer) zijn weliswaar geen prestaties om een Grand Prix mee te winnen maar toch ook weer niet zo dat men er z'n buren niet mee onder de ogen durft te komen. En we kunnen iedereen verzekeren dat men er op de snelwegen goed mee kan wegkomen. We hebben tenminste nergens het gevoel gehad niet te kun nen meedraaien in het zomers jachtseizoen" dat over onze grenzen al driftig is begon- Er zit ook een top van zo'n dikke 140 km per uur op. Maar zo men toch enkele be zwaren tegen dat alles zou koesteren, die worden heel prettig weggevaagd als men eindelijk toch eens bij de pomp belandt. Onze ongun stigste meting was méér dan 15 kilometer op één liter brandstof. Maar als beste kwam één op negentien uit de bus. En dat is een toch wel Voor wat de techniek betreft in de nieuweling zit werkelijk een ver bluffend mooi draaiende motor, in elk toerenbereik vrijwel ge ruisloos en praktisch op elke snelheid soepel en krachtig. De tweeliter motor levert in de 505 GR 69 kw bij 5200 toeren per mi nuut. De topsnelheid is ruim 160 kilometer per uur. Maar men kan ook kiezen voor een 2,3 liter die sel of een tweeliter injectiemotor. In het koetswerk van de jongste Peugeot kan men de lijn van de 305 herkennen, maar de wagen is (uiteraard) kloeker uitgevoerd. Met tal van detailwijzigingen. De opvallendste is wellicht dat Peu geot nu eindelijk ook de hendel voor de richtingaanwijzer links heeft geplaatst. Jarenlang heeft dit Franse merk als hardnekkige eenling dit hendeltje rechts ge houden. Voor de Peugeot-rijders uiteraard geen bezwaar, maar wel lastig voor degenen die een en kele keer in een Peugeot terecht kwamen. Maar met deze 505 heeft men zich aangepast aan de gang bare gewoonte: hendel links. De kofferbak van de 505 verdient extra vermelding: zeer ruim met een inhoud van 523 kubieke de cimeter. Omdat er geen insprin gende delen zijn heeft de bak een vlakke laadvloer die bijna kan wedijveren met die van een com binatiewagen. Het stuurgedrag van de Peugeot 505 is met stuurbekrachtiging voortreffelijk. Lekker licht bij el ke snelheid en toch met een zeker gevoel. Schakelen gaat geruis loos en soepel. De eerste indruk van deze stoere broer van de 305 is erg gunstig. Misschien een kanshebber als au to van het komende jaar...?? De Passat-diesel rijdt in drie versies: tweedeurs, vierdeurs en verrassende score vooral als men de verschillen van brandstofprijzen in ogen schouw neemt. In ons land nauwelijks meer dan de helft. Natuurlijk, de luxueuze Passat GLD die wij hebben gereden kost 22.662 gulden. Dat is bij na twee mille mee dan zijn benzine-broer. En in ons land moet men nog steeds meer motorrijtuigenbelasting be talen als men voor de milieu vriendelijkere diesel kiest. Waardoor men bovendien (gezien bovenstaande ver bruikscijfers) aardig energie kan besparen. Maar het lijkt ons toch dat men niet eens tot de allerergste kilometerver- slinders behoeft te behoren om in een diesel al voordeli ger uit te zijn. En in die Pas- satdiesel hébben wij met veel plezier gereden. Ondanks die wat mindere prestaties. Er is een nieuwe Peugeot op komst- de 505. "Geen opvolger van de 504", zegt importeur Nefkens in Utrecht heel nadrukkelijk. "Die is nog normaal in produktie en zal dat voorlopig ook nog wel blij- Dat zet de fervente Peugeot-rijders in september - wanneer het nieuwe model wordt verwacht - meteen voor een dilemma. Want die nieuwe 505 gaat om en nabij de 27.000 gulden kosten. De goedkoopste uitvoering althans. Maar de duurste 504 kost dat ook ongeveer. En het blijft in alle ge vallen beneden de prijs van een 604. Wat moet die Peugeot-fan nu kie zen: een ruime en van alle denk bare luxe voorziene 504 of een technisch uiterst moderne, maar nog "kale" 505? Alleen de tijd kan leren wat het antwoord van de gebruiker zal worden. Manon Goddijn (8 jaar) Tomatenstraat 57 Leiden Theo Pet (8 jaar) Kapteijnstraat 28, Leiden Oom Hens was op bezoek bij Wim, want Wim die werd vandaag 4 jaar. Hij kreeg van oom Hens een mooie doos kleurtjes en een kleurplaat van een wedstrijd waar de hoofdprijs een fiets was. Wim begon de kleurplaat te kleuren. Als hij zat na te den ken hoe hij de raceauto moest kleuren stak hij de kleurpot lood in zijn mond en kauwde erop. Wim werd van het kleuren erg moe en stopte er maar mee. Hij legde de potloden in de la. Daarna ging Wim met zijn vriendje Jan spelen. Maar hij merkte niet wat er gefluisterd werd in de la. "Bah," zeiden de kleurtjes. Toen zei het zwarte potlood: "Bah, die jongen die met mij kleurt, kauwt op het eind van mij." "Bah! Bij mij ook," rie pen de andere kleurtjes. Van woede kregen ze allemaal een andc-ie kleur. Het rode pot lood werd paars, het blauwe bruin en het gele rood. De volgende dag ging Wim weer kleuren met zijn nieuwe pot loden. Hij pakte het rode potlood en ging een bloem kleuren. Maar wat gek. De bloem werd niet rood maar paars. Huilend liep Wim naar zijn moeder toe en begon alles te vertellen. "Dat kan niet," zei moeder toen Wim alles ver teld had. "Wel waar," zei Wim toen. "Kom maar kijken." "Goed," zei moeder en ging kijken. "Warempel," riep ze, "het is waar." 'Zie je nou wel," zei Wim, 'ik heb gelijk." "Ja jij hebt ge lijk", zei moeder "Kleur de tekening maar af en breng hem maar naar de fietsen maker", zei ze. Goed. Toen de tekening klaar was, bracht Wim de tekening naar de fietsenmaker. Na een maand kreeg Wim bericht. In het bericht stond: Derde prijs bij de tekenwedstrijd, je krijgt een doos potloden! "Hoi," riep Wim, en danste door de kamer. Maar Wim kauwt nu nooit meer op zijn kleurpotloden! Karin Moene (9 jaar) Albatrosstraat 11 Leiderdorp. Klein Chineesje had twee mooi handen met die twee handen pakte ze mos terwijl zij wandelden door het bos Irene Plu (8 jaar), Constant Huygenslaan 35, Leiden Jan Hogewoning (3 jaar), Spinozalaan 108, Rijnsburg Astrid Guns en Henk de Kat

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 33