"ONZE GROTE LEIDER GAAT NOOIT DOOD" Materieel gaat het Noordkoreanen niet slecht maar de blinde verering voor Kim II Sung is beangstigend ZATERDAG 2 JUNI 1979 Kim Lee is een Koreaan se naam die toebehoort aan een popperig mooi gezicht boven de tradi tionele kleding, met de taillelijn op borsthoog te en de wijdte van een kazuifel. Ze weigert de aangeboden koffie even hardnekkig als vrien delijk, maar daar gaat het niet om. Haar En gels strekt als studente Engels inderdaad iets verder dan "a little" (een beetje), dus er valt te vragen. Eerlijke vragen, slimme vragen, strikvragen. Het helpt niet, de antwoorden zijn voorspelbaar, voorge kauwd Vervelend, want alles leidt naar Kim II Sung, de gro te leider. Dan maar het schokeffect. "Wat gebeurt er als jullie grote lei der dood gaat?" Even een aar zeling. "Onze leider gaat niet dood." "Nee, wij, het Koreaanse volk - zullen "Our beloved leader" zoveel liefde geven dat hij ons altijd kan blijven leiden." "Geloof je in God?" "Nee, zie jij een God, er is er geen." In de stilte die valt wordt de En gelse Jill Hammersley ver zocht bij haar tafel te ver schijnen en dringt het getik der ping-pongballen flauw door. Dit voorval vond plaats in het Gymnasium des Sports van Pyong Jang, de hoofdstad van het Communistische Noord-Korea waar van 25 april tot 5 mei de 35ste we reldkampioenschappen tafel tennis verspeeld zijn. Die kampioenschappen waren in teressant voor de direct be trokkenen maar voor het me rendeel van de westerse jour nalisten waren ze een mooi voorwendsel om het anders zo gesloten Noord-Korea te bezoeken. Gevolg: een golf van informatie over het land en zijn systeem en dat is hoognodig want tus sen China en Japan in heeft zich een bizar en vergaand soort Kim II Sung-commu- nisme ontwikkeld. Indoctrinatie Hoe vergaand toont het be schreven gesprek, een stu dente Engels die voor het va derland weg verklaart dat Kim II Sung het eeuwige le ven heeft, maar "een God, zie jij een God"....Dat is wat na 17 dagen Noord-Korea het meest blijft intrigeren, mis schien wel irriteren. Dat het in al die dagen, in alle ge sprekken niet gelukt is één Koreaan te vinden die ook maar voort één procent twij felde aan Kim II Sung en zijn systeem. "The most perfect brainwashed people", concludeerde Ian Mackenzie, de bekende Reu- tercorrespondent in Peking, en dus wat gewend op dat ge bied. Die indoctrinatie is na tuurlijk overduidelijk maar het zoeken was juist naar een sluimerende onvrede onder dat masker van verordon neerde vrolijkheid en gepre fabriceerde antwoorden. Een typisch westers wantrou wen blijkt daaruit tegen over uniformiteit, tegen over mensen die gelukkig lij Bij aiie westerse gasten beves tigde dit alleen het vooroor deel van het niet vrij zijn. De Canadese ploeg bijv keilde als toppunt van irritatie van zevenhoog een portret van Kim II Sung naar beneden. Beter hadden de Koreanen de stad, de mensen, het systeem voor zichzelf kunnen laten spreken, want materieel ge zien viel alles iedereen bij zonder mee. Maar "voor zichzelf spreken" doet men al zo'n dertig jaar niet meer. Stel diezelfde vraag aan honderd personen en het antwoord verschilt hoogstens qua woordkeus. Een vraag aan een docent po litieke economie: "vertelt u over andere systemen" - "nee" - "waarom niet" - "waarom het volk informeren over slechte zaken" - "dus het Koreaanse communisme is het beste systeem" - "het volk is er gelukkig mee" - "en als iemand afwijkende ideéen heeft" - "waarom zou men afwijkende ideeen hebben als het goed gaat" - "kritiek dan" - "opbouwende kritiek is de basis van alle vooruitgang" - "en kritiek op Kim II Sung" - "onze grote leider maakt geen fouten". Hetzelfde wantrouwen steekt de kop weer op. Waar is het puberale "afzetten tegen", waar is het individu, waar is de uitdaging, waarom krijg je een briefkaart terug ("mijn heer het adres klopt niet") omdat woubrugge op hun kaart niet voorkomt. Waarom wordt een Duitse TV-com- mentator midden xn een di recte uitzending op zijn vin gers getikt voor een al te kri tisch verslag, waar zijn al de oorlogsinvaliden gebleven, in Pyong Jang zijn ze niet. Blij ven er in Korea geen geeste lijk gehandicapten in leven, zo ja, waarom zie je ze dan nergens. Waarom wordt iemand "ver plicht" binnen een bepaalde periode te trouwen. Waarom is scheiden bij de wet onmo gelijk. Waarom zie je op het platteland zoveel militairen die je verhinderen foto's te maken. Waarom vraagt een taxichauffeur na 14 dagen 2x zoveel, doorzoeken ze de ka mer van een al te opstandige toerist, zoveel wagen. Maar ook, waarom ogen de Ko reanen zo tevreden, lachen ze veel. Waarom krijg je de nei ging iedere Nederlander die aan zit te hikken tegen de gro te matheid van de jaren ze ventig naar Pyong Jang te sturen. Conclusie Dat al deze vragen na 17 dagen Noord-Korea blijven intrige ren is logisch. Tot nu toe was de informatie over het Kim II Sung communisme minimaal en dat terwijl het al zo'n dertig jaar functioneert en het land economisch enorm vooruit heeft geholpen. De derde-we reldlanden zijn vooral in dit aspect geïnteresseerd. Voor de westerse wereld is de ideologisch filosofische kant van Noord-Korea het meest interessant. Waar ons de uit wassen van het kapitalisti sche stelsel soms dreigen te overwoekeren is het van be lang kennis de blijven nemen van een land waar men alles in de hand (die van Kim II Sung) schijnt te hebben en dat we zeker tot de meest unieke samenlevingen van de twintigste eeuw mogen reke- Na 1953 werd Pyong Jang ra zend snel herbouwd. Ter herinne ring daaraan dit standbeeld. Foto links: De Chollima straat in Pyong Jang. Normaal is er weinig verkeer, maar terwille van de pro paganda... Foto rechts: De grote leider Kim II Sung, die het "eeuwi ge leven heeft". De verrassend rijke aanblik van Pyong Jang. ken te zijn. Misschien zijn ze dat inderdaad. Zeker is het dat in zo'n kort tijdsbestek hierover geen uitspraken te doen zijn, hoogstens de bui tenkant kan worden belicht. Geschiedenis Eerst wat geschiedenis. Korea is misschien wel het Polen van Azië te noemen, constant belegerd en belaagd door machtiger buren als bijvoor beeld Japan. Het einde van Wereldoorlog II bracht de Koreanen dan ook de verdrij ving van het Japanse juk, waarna in Noord-Korea het communisme zijn intrede deed. Amerika heeft van 1950 tot 1953 nog geprobeerd daar weer een einde aan te maken, maar 400.000 bommen op Pyong Jang, voor elke burger één, konden het Koreaanse ver langen naar onafhankelijk heid niet breken. Onafhanke lijkheid is ook nu nog een kernwoord in Kim II Sung's ideologie, onafhankelijkheid die gebaseerd moet zijn op een selfsupporting economie. In de politieke onafhankelijk heid moet direct Zuid-Korea betrokken worden. De secre taris van het ministerie van buitenlandse zaken zegt tij dens de lunch onomwonden Zuid-Korea te beschouwen als door Amerika bezet ge bied en dat zijn land het tot zijn plicht rekent de hereni ging van beide Korea's tot stand te brengen. Een politie ke onafhankelijkheid dus die gebaseerd moet zijn op een self-supporting economie, dat is één van de doelstellin gen die Kim II Sung met suc ces heeft nagestreefd. De basis ligt in de economie en die is gezond want Korea ex porteert zink, magnesiufn, rijst, kalk, en moet alleen Mongoolse aardolie importe ren. Aan de politieke hand lo pen van China of Rusland of een knieval voor Amerika a la China is er dus niet bij. Maar de economisch gunstige si tuatie werkt ook naar binnen voordelig. Voeg daarbij een voor begrippen klein op pervlakte met slechts 18 mil joen inwoners en alle gunsti ge voorwaarden voor het wel slagen van Kim II Sung's missie zijn gegeven. Impressies That foreign devils (de Ameri kanen) hebben Korea als schrale troost, met al hun ex plosieven de kans gegeven Pyong Jang te herbouwen als modelstad. Komend uit Pe king bestaat er een bepaalde verwachting voor de Kore aanse hoofdstad, maar waar Peking sober is, grijs, is Pyong Jang rijk en vooral groen. Goed verzorgde flats langs bre de lanen, met weinig verkeer, als is het constant zondag. Auto's in privébezit zijn er niet Wel taxi's, meest Volvo's, en verder een goed verzorgd openbaar vervoer. De metro die het openbaar ver voer rijk is, is een luxe stuk propaganda, dat als schuil kelder (ze ligt 100 m. diep) eventueel pas functioneel wordt. De stad is schoon ook; als je mannen en vrouwen 's nachts drie uur de straat ziet poetsen, begrijp je waarom. In alle straten zijn er wel staatswinkels waar de rijst gratis is (van 6 tot 9 ons per dag afhankelijk van de zwaar te van het beroep) en alle an dere levensmiddelen op zijn minst aanwezig. Of de Korea nen ze ook regelmatig kun nen betalen is niet duidelijk maar wel aannemelijk als je afgaat op het uiterlijk. Geen bistro's Overdadig gevoede types zijn schaars maar dat laat zich be grijpen; eten in bistro's of res taurants is er niet bij, want ze zijn er niet en uit de muur eten valt zeker zwaar op de maag. Kortom, materieel hebben de volgelingen van Kim II Sung geen reden tot morren. Bo vendien lijkt het werktempo vrij bezadigd. Officieel heet te maken van de alomtegen woordigheid van Kim II Sung, zijn conterfeitsel hangt overal en wee degene die er "wanted" onder kalkt. Methoden Wie de werken van de grote lei der leest vindt nergens een poging het communisme en zijn interpretatie ervan te verklaren, te verdedigen. Er wordt alleen gesproken over de methoden om dit te berei ken: "Korea is van het volk en moet onafhankelijk blijven en samen moeten we door hard te werken en open te staan voor kritiek de commu nistisch heilstaat steeds dich ter zien te benaderen." Dit zijn de slogans waarmee nu al hele generaties vanaf de eerste dag doordrenkt zijn. De baby's verblijven de eerste 10 maanden in de nursery' daarna in de Kindertuinen. Thuis slapen ze alleen maar en dat verandert niet als ze op hun zevende naar de basis school gaan. De eerste jaren ligt de nadruk sterk op samen zingen, samen dansen, enz. en de prestaties op dit gebied zijn dan ook verbluffend. Tijdens een bezoek aan een lan- bouwcoöperatie werd dat weer eens duidelijk. "Waar zingen ze over" "Over onze grote leider" en het tweede lied toevallig ook, en het der de ook. De blinde verering is irritant en beangstigend voor mensen die de les van W.O. II niet willen vergeten. "Maar jij snapt helemaal niet wat onze grote leider voor ons gedaan heeft en bovendien, hijzelf keurt deze situatie af. Onze grote leider bezocht een een commune, toen twee jon getjes voor hem bogen, maar onze grote leider zei: Je hebt niet eens schoenen, waarom buig je." Toch maakt de hele verering voor zijn persoon een net te georganiseerde indruk. Kim 11 Sung ondergaat dit alles niet lijdzaam maar fungeert bewust als bindmiddel. Propaganda Het ligt voor de hand dat een land waarin eenieder vanaf zijn geboorte in één richting gehersenspoeld wordt, de be zoekers niet vrij laat in hun oordeel. Tijdens de 35ste W K. tafeltennis had elke ploeg, diplomaat of journalist zijn eigen gids. Iedereen die En gels sprak was hiervoor opge trommeld met als hoofddoel alleen de gunstige kanten van Pyong Jang en het systeem te belichten. Op eigen gelegenheid door de stad wandelen is maar een enkeling gelukt. Wel georga niseerde trips, zoals op 1 mei, de dag van de arbeid, naar het recreatiepark met achtbanen en zweefmolens om maar weer eens aan te tonen dat Pyong Jang bepaald niet ach ter loopt. In dat park weer een typerend incident. Overal staan kinde ren maar ook volwassenen te klappen voor de blanken die langslopen. Dat is aandoen lijk, dus op de foto met dat groepje kinderen daar, maar ze stuiven uiteen, bang. De le raar roept wat en alles groe peert zich rond middelhoog te. Ook naar het platteland geor ganiseerde trips. Terug in de trein naar Peking bleek ie dereen dezelfde landbouw coöperatie gezien te hebben met hetzelfde vervelende verhaal over de grote leider, hetzelfde arbeidershuis en 's- middags dezelfde tractorfa- briek. Lopendeband-werk is ook in Korea afstompend, maar een willekeurige arbei der zegt met doffe ogen en een bleek gezicht blij te zijn dat Kim II Sung hem in staat stelt dit werk-te doen De laagste in rang verdient 80 wong, de hoogste 200. Fout Toch was de overdadige drang alles zo gunstig mogïijk voor te stellen alles perfect te re gelen, een taxatiefout. het acht uur werken, acht uur slapen, acht uur studeren en dat vijf dagen per week. de zesde is voor studie en de ze vende is zoals dat hoort rust dag. Zenuwtrekken zijn in Pyong Jang even schaars als sexclubs in Staphorst en al moet je wantrouwig zijn het lijkt aannemelijk wanneer gesteld wordt dat hartinfarc ten als doodsoorzaak onbe kend zijn. Voor alle andere klachten, omdat buiten Kim II Sung, alle Koreanen gewo ne mensen zijn, staat een gra tis medische verzorging ter beschikking. Om het beeld van Pyong Jang nog wat verder te complete ren, uitgaansleven is er echt niet. Geen bistro's of restau rants, zoals gezegd, maar ook geen coffeeshops of bruine eafees. waar studenten in theorie van elkaar verschil len, en zeker geen disco's of nachtclubs. Wel luidsprekers in de straten met klassieke muziek of marsen, soms over stemd door een colonne kin deren die in perfecte pas-zin gen over de schoonheid van Pyong Jang. Rest nog gewag

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29