Met Euro-Cees op het verkiezingspad Kersverse kans voor Nederlandse kers ZATERDAG 2 JUNI 1979 Door Frénk van der Linden Cornelis Berkhouwer overhandigt burgemeester Franz Wolters Emmerich een melkemmer vol gladiolen. "We gaan ter plekke kijken en ruiken hoe erg de ver vuiling eigenlijk is", staat er in de uitnodiging die de VVD-kamercentrale Gelderland de pers heeft toe gestuurd. Er wacht dus een leerzaam tochtje aan boord van de 'Eveline'. Het is Berkhouwer zelf die op de loopplank van het schip de ontvangst voor zijn rekening neemt. Hij wijst op zijn kapi teinspet en blauwe blazer. "Fotootje achter het roer ma ken? Exclusief plaatje voor U alleen, krijgt geen enkele an dere krant". Even later loodst hij het gezel schap naar de tafel waar but tons, folders, rollen peper munt, stropdassen en stickers liggen uitgestald. Alles is voorzien van VVD-opdruk: "gewoon je zelf zijn". Voordat het schip vertrekt moet Berkhouwer nog een hon derdtal ballonnen oplaten. Hij begeeft zich naar het bo vendek. Daar wachten enige fractiegenoten, die hem vra gen bij het doorknippen van het touwtje "voor de verande ring eens iets aardigs te zeg gen". Als de ballonnen in het luchtruim roept de lijsttrek ker: "Hoi voor Europa, sa menwerken moet". Werkbezoek Omdat het hier volgens de offi ciële etiquette een werkbe zoek betreft, dienen de VVD- leden van de Provinciale Sta ten en Tweede Kamer na de ballonnenplechtigheid naar een aantal sprekers te luiste- "ren. In de salon staart defen sie-specialist Ad Ploeg van achter het raam naar de voor bijglijdende weilanden. De toespraak van een medewer ker van het Rijksinstituut voor Zuivering Afvalwater gaat aan hem voorbij. Ook Berkhouwer is afwezig. Sa men met een fotograaf is hij enkele emmertjes water scheppen. "Dat* is toch leuk?", v vindt organisatrice mevrouw M. J. Kombrink- Boot "Ceesistot alles in staat, u zegt het maar, hij heeft al lerlei pakken by zich". "Diep treurig" Als de lijsttrekker terugkomt van het dek, wordt hij erop at tent gemaakt naar de spre kers te luisteren, omdat hij een afsluitend toespraakje moet houden. De Gelderse Milieu-Federatie klaagt over de vervuiling van de Rijn. Een vertegenwoordi ger van de Commissaris van de Koningin in Gelderland pleit voor betaalbare veilig heidsmaatregelen bij het ver voer van gevaarlijke stoffen. Berkhouwer schrijft zijn speech. "Vrienden, Euro-burgers' steekt hij van wal. "Wij zien links en rechts van het schip hóe erg de vervuiling is. Het gaat niet om schuld van Duitsland of Nederland. Ik zeg: Man soli die Hand in ei gen Busem stechen. Overal is vervuiling, niet alleen in de Rijn. Kijk naar de Eems-Dol- lard, de Maas. Er is ook niets nieuws in de wereld. In het oude Rome klaagden ze al over het vuile water. Ik zeg nu: we moeten het oplossen. Als we iets verpesten, dan moet de vervuiler dat betalen. Het milieu is nu eenmaal be langrijker dan winst. Ik zeg vaak in het Europees parle ment: de WD is getrouwd met het milieu, niet met de bedrijven. Geen enkele ande re partij kan dat aanvoeren". De heer Westenkamp van het organiserend comité schudt meewarig het hoofd. "Diep treurig....een onsamenhan gend verhaal. Echt érg ge- De rest van de aanwezigen denkt er anders over. Berk- houwer krijgt een overdonde rend applaus. Hij heeft nau welijks de tijd zich uit de complimenten-makende massa los tev gesprekje. Berkhouwer c i de VVD-propagandaboot Streng kijkt hij over zijn lees brilletje heen en verzucht, schijnbaar lastiggevallen: "Waarom U vandaag niets nieuws te horen krijgt? Maar we hebben toch allang afge sproken dat U een exclusieve foto van mij mag maken in het gemeentehuis van Emme rich?" Gezeur Na het afmeren van de "Eveli ne" vertrekt een WD-delega- tie voor een bezoek aan bur gemeester Franz Wolters van Emmerich. Berkhouwer gaat voorop met een melkemmer vol gladiolen. "Wat is het toch lekker om gewoon jezelf te zijn", roept hij en maakt een paar danspasjes. Kamerlid Ploeg kijkt er wat verlegen In het gemeentehuis begint Berkhouwer zijn speech met de mededeling dat zijn 'Freund Pflug" en hijzelf maar twintig minuten kun nen blijven. Daarna zet hij uiteen waarom Europese sa menwerKing nodig is. "De staat is te groot om goed oog voor de problemen van de re gio's te hebben. Misschien lukt het in Europees verband wél de zaken effectief aan te pakken. Anderzijds is de staat te klein om de gigantische energie- en milieuproblema tiek aan te kunnen. Daar moet je met z'n allen aan gaan staan." Melk Bij de overhandiging van de melkemmer grapt Berkhou wer. "Ik ben een boerenzoon. Daarom drink ik ook veel melk...tot tien uur 's morgens. Vandaar dit geschenk." Als de deur achter hem dicht slaat en de rest van de WD-dele- gatie achterblijft, slaat hij zijn arm om me heen. "Je moet op dit soort momenten adrem zijn, lollig, maar nooit platvloers. Daarom dat ge zeur over die melk. Man, wat heb ik trek in bier." Mevrouw Kombrink-Boot wijst echter op het strakke tijdschema: Berkhouwer wordt die middag nog in Beek verwacht. Daar heeft de afde ling Bergh een bijeenkomst belegd. In de auto is er tijd voor een gesprek over de Rijnproblematiek. "Een verdomd ingewikkeld probleem", meent de lijst trekker. "Er moet absoluut een verbod komen op het lo zen van afvalwater dat niet gereinigd is. In Duitsland zijn ze daar al ver mee, maar in Frankrijk lijkt het nergens op. Wij zullen dat aan de kaak blijven stellen. Waarom we dat in Nederland nog niet doen? Wacht maar af. Kntici die zeggen dat de liberalen de bedrijven niet aan durven te pakken uit angst voor stem menverlies, zitten ernaast. Ik let niet op verkiezingen." Heeft Berkhouwer al voorstel len om de milieu-problema tiek aan te pakken? "Nee, ik heb nog niks op papier staan. Ik moet nog met de fractie overleggen. Ik dank aan van alles: energie, milieu, werk gelegenheid." Vaag? Vindt hij dat zelf ook niet vaag? "Nee, want alle problemen kun je door Europese sa menwerking oplossen." Wat is volgens hem dan het voordeel van die samenwer king? "Het is geen kwestie van voordeel, het is nóód zaak." Kan hij dat uitleggen? "Nou, het móet gewoon. Als Stork in Nederland arbeidstijdverkor ting invoert en de fabrieken in Duitsland niet, dan gaat Stork kapot. Zoiets kun je voorko men door overleg te voeren. Europees overleg. En dat is de reden waarom we straks ver kiezingen houden." "Grenzentroep" Berkhouwer komt te laat in Beek aan. De aanwezigen pra ten al een tijdje over de vrachtauto's cue zich door het plaatsje 's Heerenberg wrin gen, omdat de chauffeurs daar de douaneformaliteiten moeten afhandelen. En dat terwijl er buiten het dorp een gloednieuw onderkomen voor de douaniers ligt. Door onenigheid tussen Duitsers en Nederlanders is dat nog niet in gebruik genomen. Tij dens de autorit is de lijsttrek- r voorgelicht. "Hoe kan die man er in gods naam iets zinnigs over zeg gen?", vraagt E.G. Bouman van de plaatselijke WD-af- deling zich af. "Hij is hier al leen maar om mensen te trek ken". Berkhouwer Midden in het betoog van een wethouder roept hy uit "Waar praten we hier nou ei genlijk over? Wat stelt die ro de streep op de kaart voor? Is dat de grens? Hier spreekt nou een liberaal die zegt dat die hele grenzentroep weg moet. Dan zou je ook dit probleem niet kennen." Eén van de organisatoren on derbreekt de lijsttrekker om hem te vertellen dat de Eve line' binnen een half uur af vaart. Berkhouwer vertrekt ijlings. GELDERMALSEN - Wie kent ze niet, die kraampjes in de kerseboomgaard. Meestal gelegen aan de wat drukker bereden wegen in de Betuwe. Langs de weg wordt al ver van tevoren aangekondigd „Ker sen te koop". Meestal geflan keerd met rood-wit-blauwe vlaggen. Zo zijn er nog veel in de Betuwe, waardoor men als oppervlakkige consument de indruk moet krijgen dat er nog winst genoeg zit in de kersen. Komt men echter wat verder achteraf, via smalle landweg getjes, dan blijkt de fruitteler opeens geen belangstelling meer te hebben voor deze zo sappige en smaakvolle steen vrucht. Ieder jaar wordt het duidelijker dat de kerse boomgaard en langs de grote re wegen vaak alleen nog in stand worden gehouden om als „decor" te dienen voor de kraampjes met kersen. „Ik ben ervan overtuigd", ver telt de heer G. J. Alink, chef van de fruitteeltproeftuin Midden-Nederland in Gel- dermalsen. „dat zekerde helft van de kersen die daar ver kocht worden niet uit de boomgaard zelf afkomstig is. Deze worden bij een groot handel gekocht en komen meestal rechtstreeks uit Ita lië. Vaak zijn de kraampjes er al als in ons land nog geen kers rijp is". Door op deze manier te werken kunnen de kersentelers het hoofd financieel nog boven Eens zal de Betuwe in bloei weer staan... Deze regel van een bekend liedje uit de na oorlogse jaren zal de laat ste weken toch menigeen door het hoofd geschoten zijn. Want als de Betuwe bloeit, betekent dit dat de lente weer in het land is. En daar hebben we dit jaar toch wel erg lang op moe ten wachten. Deskundigen op fruitteeltge bied durven zelfs te zeggen dat het weer nog nooit zo laat in het jaar een wat aangenamer karakter heeft gekregen. Daar komt nog bij dat het risico dat de oogst mislukt nog steeds erg hoog is. Koud weer tij dens de bestuivingsperiode en veel regen als de kersen rijpen zijn funest voor deze steenvruchten. Een probleem blijft ook al tijd nog om te voorkomen dat de spreeuwen zich de kersen toeëigenen. Onze verslaggever ging in de Be tuwe kijken of de toekomst nog steeds zo somber is voor de kersentelers. Maar goed, het is eindelijk raak en de Betuwe staat nu weer in bloei. Al valt er ook dit jaar weer minder te bloeien, want nog steeds wordt de oppervlakte aan fruitbomen minder. Nog steeds gooien fruittelers het bijltje er bij neer en kappen hun appel-, pere- of kersebomen. Met name de kersentelers zien het niet meer zitten. Goedkope in voer van kersen - vooral uit Italië - en de hoge pluklo- nen spelen hen danig par ten. water houden. Bovendien wil de consument graag in de boomgaard kopen. Vroeger Wat dit laatste betreft, is het toch niet meer zoals vroeger, probeert een Betuwnaar ons duidelijk te maken. „Vroeger trok men er een hele dag voor uit om als vakantietripje door de Betuwe te fietsen met het hele gezin. Het hoogtepunt was dan kersen eten en gelijk pick-nicken in de boomgaard. Nu wil men er alleen nog maar per auto op uit om een zak kersen te halen. Soms is ook dat te veel werk en haalt men ze in de supermarkt. Vaak hangt dat ook nog af van het weer. Als het in de week enden van de kersenoogst slecht weer is, betekent dit zonder meer een strop voor de kersenverkopers aldus on ze zegsman. Omgehakt Dan zijn we bij de talloze problemen die de kersenteler het hoofd moet bieden om zijn klanten een frisse, sappi ge kers te kunnen leveren. Als je je daarin verdiept, is het niet verwonderlijk dat de ker sentelers het financieel niet meer kunnen rooien en in ui terste nood hun boomgaar den rooien om hun geluk te beproeven met een ander ge was. Aan de hand van koele cijfers wordt dit verschijnsel nog het beste geïllustreerd. In 1955 waren er nog 3685 hecta ren kersenboomgaarden in ons land. In 1968 was dit aantal al terug gelopen tot 2167 hectare en in 1976 tot maar 1089. Toch verwacht niemand dat we op den duur alleen nog maar kersen uit het buitenland kunnen krijgen. Overigens is het niet bekend of het de con sument interesseert waar de kers vandaan komt. Maar de door Henk Brummelman chauvinisten onder ons wil len het liefst kersen uit Ne derland. En dat kan ook, want vorig jaar werd er op de Be- tuwse veilingen nog zo'n 80 ton kersen aangevoerd. Het grootste deel hiervan bestond uit het ras Early Rivers (ook wel Vroege Duitser ge noemd). Met zo'n 20 procent van de totale aanvoer komt de oude welbekende en uiterst aromrtische meikers op de tweede plaats. De wijnkers, waarmee het totale assorti ment van zoete, zwarte kersen (ook krieken genoemd) wordt aangeduid, doet in hoeveel heid niet veel voor de meikers onder. Andere rassen beteke nen niet veel meer; alleen de morel is voordejamfabrieken Lage bomen Dat de kersentelers de moed nog niet helemaal hebben verloren, blijkt ook uit een proef met een nieuw soort kersebomen. Als deze lukt. krijgt de teler het een stuk gemakkelijker. Voor de ver schillende kerserassen is na melijk een zgn. lage onder stam gebruikt. Dit betekent dat de boom in totaal niet ho ger wordt dan zo'n vijf me ter. De proeven die hiermee in Gel- dermalscn zijn genomen, zien er veelbelovend uit. Hier heeft men een halve hectare beplant met verschillende „lage" kersebomen. Ook de meikers groeit redelijk op zo'n lage stam. De voordelen van lage bomen zijn dat de kersen makkelijker geplukt kunnen worden (spaart ar beidskosten) en men kan een net over de bomen trekken, waardoor de spreeuwen geen kans krijgen. In de proeltuin werkt men met zo'n half hectare groot net.- Deze wordt over zes meter hoge palen getrokken en kan binnen een dag worden aan gebracht. Kosten van net met palen zo'n 6000 gulden. „Die kosten kun je er echter in een jaar uit hebben als je rekent dat in de rijpingstijd van de kersen constant iemand door de boomgaard moet lopen om de vogels op een afstand te houden'zo vertelde ons de heer Alink. Bespuiting Over de kersen die in ons land op de veiling worden aange voerd, heeft hij overigens niets dan lof En dat komt vooral door de strenge eisen die door de Keuringsdienst van Waren aan dit produkt worden gesteld. Regelmatig worden monsters genomen op de veiling en op de bedrij ven. Onderzocht wordt o.a. of er geen gifresten meer op de kersen voorkomen Want zonder bespuiting kan de kersenteler nog niet. De heer Alink: „Op de markt bestaat maar voor een paar biodynamische bedrijven de mogelijkheid haar (dure) on bespoten produkten kwijt te raken. Bovendien hebben de ze kersen vaker wormen, wat de consument met zyn hoge kwaliteitseisen niet pikt. En dan blijft er mets anders over dan te spuiten". Natuurlijke insecten verdel gers, zoals de sluipwesp, kunnen volgens de heer Alink ook niet ingezet worden. „We hebben dan weer veel te dure middelen nodig om de insec ten waar de sluipwesp niets aan doet te bestrijden. Deze zijn zo duur, omdat ze niet dodelijk mogen zijn voor deze wesp". Nederland is het veiligste land wat de insecticiden betreft, zo durft de heer Alink wel te stellen. „Hier wordt zeer se lectief gespoten en daar is ook een goede voorlichting over. Onder andere bestaat er een telefonische weer ichu- wingsdienst, die de fruittelers informeert welke bomen be spoten moeten worden. In ons land zijn daarbij bepaalde middel» n »'H| verboden, terwijl die in het buitenland nog wel gebruikt mogen wor den", aldus Alink.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27