life woO ZATERDAG 2 JUNI 1979 EXTRAV PAGINA 23 EYGELSHOVEN - Hij is vyftig jaar, beheert een eenpersoons meubelzaak, woont in het piepkleine Limburgse Ey- gelshoven, heeft genoeg aan vier uur slaap per etmaal, heeft tientallen vakdiploma's (van textiel tot horeca en speelgoedbranche), studeer de MO-economie af, legt nu in zijn schaarse vrije tijd de laat ste hand aan MO-theologie, leeft momenteel in een .gek kenhuis", want deze Winand Leschot heeft zich persoon lijk kandidaat gesteld voor een zetel in het Europese parlement. Op lijst 10 vindt men deze solist, die het grote trefwoord leefbaarheid" in het vaandel heeft gedrukt. Het liefst had Leschot ook zijn naam niet op de kieslijst gehad, maar slechts dat be grip „leefbaarheid". Maar oud-minister Beernink die zich met de organisatie van de Europese verkiezingen bezig houdt, liet Winand weten dat dat niet kon. Hij was toch al zo'n vreemde Nederlandse eend in de Straatsburgse bijt. Men heeft hem nauwelijks geaccepteerd. Winand Le schot voelt zich toch al vol komen buitengesloten. Hij zit niet in de grote groep van po litieke bonzen en dat heeft hij gemerkt. Hij mag dan - als enige - de aardige somma van 18.000 gulden hebben betaald om zich verkiesbaar te kun nen laten stellen, hij krijgt, zo vindt hij, een duidelijk bene den minimale behandeling van de Europese verkiezings organisatoren. Boos Winand Leschot, een vrijgezel die drie Belgische pleegkin deren verzorgt - eentje van hen nestelde zich tijdens ons gesprek op zijn schoot -, heeft boos een brief gestuurd aan de geachte heer Colombo, voorzitter van het Europese parlement. Of hij ook, ten be hoeve van de verkiezings campagne, iets, al was het maar een kleinigheid, uit de Europese pot van 30 miljoen gulden zou mogen hebben. Hij ontving een leuk pakketje met zegge en schrijve vier stickers en vier luciferdoos jes. Winand Leschot vraagt zich af waar de 30 miljoen mi nus pak weg een gulden gebleven zijn. Colombo had hern vaderlijk geschreven dat die 30 miljoen voor 30 april besteed moest zijn en dat Colombo anders de rest wel terug zou ontvangen. De idealist Leschot, sinds zes jaar werkzaam in de groepe ring „Leefbaarheid Eygels- hoven", waarvan hij de leider was en sinds een jaar ook raadslid (a raison van 320 gul den per maand) van Eygels hoven, wil - samen met mi lieuvrienden in Frankrijk (Ecologie), Duitsland (Die Grüne Aktion) en België (Agalef: Anders Gaan Leven) - op de bres staan voor een beter leefbare wereld. Het gaat daarbij niet alleen om het milieu maar alles wat sa menhangt met het beter met- elkaar opschieten. Hij startte zijn Europese activiteiten in zijn huis in Eygelshoven tij dens een gesprek met vrien den uit zijn denkwereld die over het hele land verspreid zijn. Aanvankelijk werd door Leschot en diens makkers niet serieus gedacht over een reële verkiczingsmogelijk- heid. Het ging er vooral om om het uitdragen van de idee dat mensen met elkaar een betere samenleving zouden moeten opbouwen. Macht Niet uit het beginsel van macht zoals alle politieke partijen -doen. Leschot: ,.De politieke partijen beginnen altijd eerst naar macht te streven daarna pas komt het programma. Ik hoorde laatst op de tv Max van den Berg, de nieuwe se cretaris van de PvdA praten. Binnen een minuut riep hij al: als we aan de macht zijn dan... Wij hebben geen politieke pretenties. Wij willen gewoon de problemen van de gewone man ter sprake brengen zon der politieke maginaties. Wij willen in gewone woorden weergeven wat ieder normaal mens denkt om een leefbaar der wereld te krijgen. Daar voor gaan wij op de bres staan: dat mensen de leef baarheid hoger gaan stellen dan de economische wel vaart. Wij hebben contact met de wortels van de samenle ving, die moeten gezond zijn. Politieke groeperingen kij ken alleen maar naar de kruin, die boven de aarde uit steekt". Wat denkt Winand Leschot te bereiken als hij gekozen zou worden in het Europese par lement? „Kijk, wij zitten niet in coalities en kronkelige ver zamelingen van politieke groeperingen. Wat moet je in godsnaam denken van het hand in hand gaan van Van Agt met Strauss? Kun je dat fatsoenlijk verklaren? Als ik gekozen zou worden (dan krijg ik die 18.000 gulden weer terug, maar die gaan in de kas van de Stichting Leef baarheid net zoals ik dan alle onkosten die door vrijwilli gers zijn gemaakt terug kan betalen van de 88.000 gulden salaris van het Europarle ment), als ik gekozen zou worden dan heb ik in feite meer praktische kans op in breng dan Vondeling." Meisjes „Daar kijk je van op? Kijk. Vondeling heeft als Neder landse socialist gedwongen verkering met buitenlandse meisjes die hij eigenlijk niet mag. Hij moet rekening hou den met wie er aan de macht is in Nederland en wie in de Europese landen. Hij moet rekening houden met de op vattingen van zijn eigen partij maar ook van die van de an dere socialistische groepen in Europa. Hij is niet vrij om te zeggen wat hij denkt of zou willen doen, hij is aan alk- kanten gebonden. Ik kan wel zeggen wat ik op het oog heb en waarvoor ik sta. Alles moet afgewogen worden tegen het begrip leefbaarheid. Het gaat om mensen, niet om politieke partijen die aan handen en voeten gebonden zijn." „Neem maar eens de kwestie van de Rijn vervuiling. Als ze me in Straatsburg weigeren om fatsoenlijk het woord te voeren omdat ik maar eén van de 410 parlementariërs ben. dan zal ik ze wel laten merken dat ik er ben. Binnen een mi nuut kan ik dan wel mijn ge bit de zaal in slingeren uitroe pend dat men mij onmondig maakt. Ik bedoel maar. Ik ga op de bres staan voor welke vorm van leefbaarheid ook. En met zo'n kunstgebitworp kom je van Groenland tot Si cilië en van de Verenigde Sta ten tot .Japan in het nieuws. Vondeling kan zich zoiets niet permitteren". Kernenergie De superactieve Limburger (hij volgde onder andere een cur sus over kernenergie en be zocht uil dien hoofde ook het reactorcentrum in Petten) heeft wel ontdekt dat als je niet tot de politieke clan be hoort je nauwelijks een poot aan de grond krijgt. Hij draagt voorbeelden aan: op een schrijven aan minister Wiegel over zijn kandidaatstelling kreeg hij nooit antwoord. Le schot: „Volgens de overheid besta ik kennelijk niet als lijsttrekker. Ik kreeg een brief van de NOS om op 7 juni aanwezig te zijn als een van de negen lijsttrekkers (er zijn er tien: de anderen zijn allemaal de gewone politieke voor mannen. ik werd dus als „niet vermeld"" toch uitgeno digd". ,Er heeft drie maanden lang een Europabus door Neder land gereden, betaald door de officiële overheid. Op de een na laatste dag vroeg ik de be manning hoeveel lijsten er meedingen naar het Europese parlement. Negen zeiden ze, ik werd niet genoemd. Ach, ik pak het met humor op. Ik maak me er niet kwaad over maar het geeft je wel te den ken. Iets anders: de overheid gaf 25.000 pamfletten uit. El ke politieke partij kreeg een pagina tekst over het doen en laten. Ik kreeg de ruimte voor een klein fotootje en zes re gels tekst. Het was verspreid onder auspiciën van prof. dr. Thurlings, voorzitter van do Eerste Kamer en voorzitter voor de Europese parle mentsverkiezingen Een ander voorbeeld: de over heid liet op de scholen een drukwerk verzorgen „Kiezen voor Europa". Op de achter kant slaan de lijsttrekkers, ik sta er ook bij. Maar er is een inlegvel bijgevoegd met al lerlei bijzonderheden over de Europese verkiezingskandi daten. Alleen niet van Le schot. die komt in het stuk niet voor. Zo kan ik doorgaan. In Den Haag mochten mijn verkiezingsbiljetten niet op de officiële borden worden aangeplakt. Ze wisten niet dat er tien lijsten waren, ze had den de ruimte in negen vak ken verdeeld. In Frankrijk trouwens schijnt het met de miskenning nog erger te zijn. Als je post stuurt naar de Duitse zusterlijst van Die Grüne Aktion krijg je die post onbestelbaar terug. Kijk maar: hier heb ik weer een voorbeeld van". Vrijwilligers Leschot die inmiddels 200 vrijwilligers om zich heen heeft verzameld - het hek- huis ligt barstensvol met ver kiezingsmateriaal dat alle maal door tic- enthousiaste- lineer zelf betaald .vordt - schatte totaalkosten 50.000 gulden die allemaal verloren zyn als de „groene voorman" niet gekozen wordt) - heeft zich ook door de Nederlandse pers verraden gevoeld. „Ze hebben me gewoon gene geerd alsof ik een charlatan of onbenul was. Als je idealen hebt en iets buiten de geijkte kanalen doet dan tel je niet mee. Maar zie ik stond wel in de New York Times, werd wel genoemd door AFP, Tass en Reuter. Zo kwam het bericht via het buitenland Nederland weer in. Ik houd me kennelijk - omdat ik de gewoonte van die circuits niet ken - niet aan de gangbare afspraken en in formele wetten". Het is de bedoeling dat de zoge noemde Europese groene partijen elkaar gaan steunen als men gekozen wordt. Le schot: „Als ik niet gekozen zou worden dan worden onze ideeën door de anderen in Straatsburg naar voren ge bracht, maar ik heb goede hoop dat ik het red. Sinds twee weken loopt het gewel dig. We hebben veel contac ten met actiegroepen en par ticulieren, kijk maar naar de post. Dat moet van hieruit al lemaal verzorgd worden. Ik ben ook nog een soort mana ger. Vondeling hoeft geen plakkaten op te plakken of bij te houden waar zijn plakkers actief zijn geweest, hij hoeft de post niet te verzorgen, ik wel. Ik doe het samen met het groeiende legertje vrijwilli gers graag. En ik denk maar zo, als ze je proberen te nege ren dan zit het goed, dan be teken je iets, dan vorm je een bedreiging voor de gevestig de orde, je slaat toch geen mug dood als hij je niet prikt." Dienstbaar „Ik voer voor myn werk in Straatsburg aan dat je je dienstbaar moet opstellen voor de mensen. Je moet op die punten in Europa gaan samenwerken waarbij je een gezamenlijke basis hebt. Je hebt als Europeaan samen een Romeins-Griekse be schaving als achtergrond. Eu ropa werkt vanuit een christelijke zingeving. Be grijp me goed, daar bedoel ik geen godsdienst mee, want ik vind dat dat begrip dienst baarheid inhoud Dat is een gbed vertrekpunt voor prak tische zaken, want ik gooi geen economische waarhe den overboord, alleen je moet kijken of je het de Europese Gemeenschap niet onleef baar wil maken, want dan heb je uiteindelijk niets meer aan je economie". De woonkamer wordt inmid dels steeds drukker en voller. Er worden aanplakbiljetten gehaald en andere zaken weer gebracht Winand Leschot- ..In Eygelshoven worden mp biljetten pas een week voor de verkiezingsdag opge hangen anders lachen ze zich hier rot en zeggen ze die mi- lieuvent maakt er ook maar een papieren rotzooi HANS ROM BOUTS GRONINGEN - Meer geld is waanzin, vindt Cor Snoek. De 36-jarige werktuigkundige van het Elektriciteitsbedrijf Groningen-Drenthe (EGD) weigert periodieke verhogingen van zijn salaris. Zijn werkgever vindt dat onzin. De ■zaak is nu uitgevochten voor het ambtenaren gerecht, dat deze week besliste dat Snoek loonsverhogingen diende te accepteren, „omdat iedereen die zijn werk naar behoren verricht recht heeft op periodieke verho gingen". „Het gemiddelde inkomen van een wereldbur ger is 1400 gulden per jaar. Dat verdien ik in twee weken. Tegen een zo onrechtvaardige in komensverdeling moet je vechten". „Ik wil minder verdienen en meer doen. Ook binnen het bedrijf waar ik werk. Ik probeer uit te leggen waarom kringlooppapier moet worden gebruikt, waarom kantoor- afval gescheiden moet worden opgehaald. En dat we gla zen en stenen bekers moeten gebruiken in plaats van plas tic. Maar 't wordt lastig gevonden, weggewimpeld. Ze zoe ken constant naar argumenten om het niét te doen". Hij laat een geschrift van de leiding van het elektriciteitsbe drijf zien. Een fotokopie. „Dat fotokopiëren gebeurt op benzeenachtige basis. Dat is kankerverwekkend. In de Verenigde Staten is er een rel over aan de gang. Bij ons lijkt niemand zich er druk over te maken". Op die vermaledijde fotokopie licht de leiding van de EGD toe waarom ze niets ziet in het gebruik van kringlooppa pier. Ze voert een verbijsterend argument aan: „Voor nieuw papier worden speciaal bomen aangeplant". „Bos sen invoeren", zegt Snoek, betekent verslechtering van de betalingsbalans Bossen-en dat is een veel belangrijker argument-zyn er niet voornamelijk om papier van te maken. Net zo min als tarwe voornamelijk mag worden bestemd voor een uit de hand gelopen vleesproduktie. Terwijl suikerrietplantages niet voornamelijk mogen dienen om auto's brandstof alcohol te a Liefde en geluk Al dit soort zaken staan in het teken van een ziekelijke con sumptie. „Het is typerend dat consumentenbelangen in ons land een centrale plaats innemen. Terwijl toch gevoe lens als liefde en geluk centraal zouden moeten staan". „Omdat de mensen steeds minder de kans krijgen gelukkig te zijn zoeken ze het in het materiële. Geluk wordt gekocht. Of beter gezegd: dingen worden als geluk verkocht. Maar het is geen echt geluk. Want het gaat ten koste van ande- „Wc halen via materie energie of geld - dat is hetzelfde- uit de Derde Wereld. Door onze inflatie sterven daar mensen. Doordat wij zo veel verdienen worden onze produkten zo duur dat de arme landen ze niet kunnen kopen". „Je hebt een gering aantal mensen dat minder gas, minder elektra en minder benzine is gaan gebruiken. Dat lijkt mooi Maar als ze van het bespaarde geld een knots van een bankstel kopen is het lood om oud ijzer. Want een bankstel is ook energie". Hij bedoelt dat het bankstel niet als een wonder uit de hemel op aarde is komen neerdalen. Om het in de huiskamer te krijgen zijn naast grondstoffen ook gas, elektra en benzine nodig geweest. „Het is hetzelfde als mensen die tegen kernenergie zijn en verder niets doen. Een plakkaat op je r^am tegen deze Energiebalans „Bij het elektriciteitsbedrijf, waar ik werk. heb ik gevraagd om intern een energiebalans op te stellen. Alle voorwerpen kan je vertalen in energie-eenheden. Ook kantoormeube len. Je gaat dan wat bewuster op je kantoorkruk zitten Maar ook in dat geval werd ik behandeld als iemand die niet helemaal in orde is. als een doordrammer Als ze vrien delijk willen zjjn vinden ze je een idealist Ze bedoelen dal je niet reeël bent. niet reeël omdat je de waardering niet accepteert van een maatschappij vol oorlog, kanker en au to's die mensen doodrijden. Een maatschappij waarin je wordt geleerd te denken dat je meer waard bent dan een ander. Laat zien watje waard bent! Om dat te laten zien zijn mensen bereid met levens van anderen en zelfs met hun eigen leven te spelen. Bijvoorbeeld de man die het bewijs zei te hebben geleverd dat'kerncentrales veilig zijn". - Hij heeft een auto. Is dal consequent? „Nee. Natuurlijk niet. Maar het is wel een klein, oud wagen- ije. Ik woon 25 kilometer van m'n werk. En ik zit in de ploegendienst. Om vijf uur 's morgens op de fiets is best als het mooi weer is. Maar met die sneeuw van afgelopen win- - Toen kon je ook met een auto niets beginnen. .Ook dat is waar". Hij legt uit dat zijn overig bezit ook schamel is. Wat kleren Een schaaktafeltje. En een stoel Al ligt de oorzaak hiervan ten dele in een recente echtscheiding ,Ik zoek naar minima, niet naar maxima". - Op de weg terug' ,Nee. ik ben op de weg vooruitBevryd van materie Op weg naar mezelf Bewustzijnsverruiming op een natuurlijke manier Je eigen angsten ontmoeten, er overheen, er door heen stappen Weer spontaan kunnen zijn" .Nee. ik ben niet gek Ik word het ook niet. En begrijp me goed Ik wil best w aardering voor hetgeen ik kan. Maar dat hoeft met in financiën te worden uitgedrukt" PIETER VAN DE VLIET

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23