Eigentijdse wind tast werkelijke tradities niet aan Vandaag bestaat het Jongensinternaat Zeist 70 jaar. Er wordt een beeldhouwwerk onthuld, een borrel gedronken en er is entertainment. De kleding is tenue de ville. Het zwembad, verscholen tussen hoge bomenVerwarming is er niet bij... ,,Ha. ha", zegt de directeur, ..Michiel de Ruvter had lang haar, maar dat was een vent met ruggegraat". Ontgroenen Aan het ontgroenen wordt evenmin getornd. Dat wordt als zeer heilzaam ervaren. Men leert het eigen ik te on derwerpen aan het groeps belang. Directeur Van Duim: ,,Het egoisme wordt opzij gescho ven. De novieten worden ge dwongen de ware Piet Hein te laten zien. Onder druk wordt geleerd de anderen, de zwak keren. mee te sleuren. Een vierdaagse-mentaliteit. Ge zamenlijk bouwen aan iets. Een brug over het zwembad. Sjouwen met boomstammen, oliedrums en touwen. Er wordt niet gejoeld als een jongen in het water valt. Wie joelt is zuur. De karakters komen er dan ook uit". Oud-internist Kuperus: ,,Je ziet de mooie tulpen. Ze stralen hun glans af naar hun omge ving". Mevrouw: ,,De ouderejaars, die voor het ontgroenen verant woordelijk zyn. worden wèl gecoached. We loeren, kijken, zien alles wat gebeurt. In elk mens zit wel iets van sadisme. Excessen zoals vroeger wel bij de studentencorpora voorkwamen, vermijden wij daardoor. Er is ook begelei ding door een arts-psychiater. De kinderen mogen lichame lijk en psychisch niet worden beschadigd". „Fffttt", sist oud-internist Ku perus. ,,De groentijd". Hy wist denkbeeldig zweet van het gebruinde voorhoofd. ,,Ik ben blij dat ik het heb gehad. Ik draag het internaatsleven een zeer warm hart toe. Vor mend. completerend. Vooral de sport. Je uiten, alles kwyt raken, leren verliezen, voor staan, achterkomen. Incasse ringsvermogen. een grotere rek in je elastiek krijgen". Begeleiden Vormen, maar ook begeleiden. Kersverse adjunct-directeur Wiersma zorgt daarvoor. Op Nijenrode geweest. Studie pedagogiek op een oor na ge vild. Constant belast met de ontgroening. Onderhoudt veel contacten met de gou- Gouverneurs Zij letten op alles. Waarom eet een jongen op eens niet? Waarom'is zijn ka mer plotseling zo slordig? „Rooksignalen" noemt de di recteur dat. Een teken dat er iets aan de knikker is. Gouverneurs worden gerecru- teerd uit studenten. Voorna melijk rechtenstudenten. In ieder geval geen knapen die de gegevenheden op het Jon gensinternaat Zeist ter dis cussie stellen. Luisteren naar de noden en verlangens van de internis ten. Helpen met het huis werk. Zorgen dat ze naar ge lang hun leeftijd om negen, tien. elf uur in bed liggen. Tijdstippen die. zoals alle an dere gegevenheden, met luid sirenegeloei worden aange kondigd. Gegevenheden? Onlangs constateerde mevrouw Van Duim bloot op de kamers van wat oudere internisten. „Bloot moet kunnen", zegt ze. „Maaralleen bloot waarvan ik vind dat het kan. Het mag niet smerig zijn. Decent bloot mag". Een nieuw gegeven Want bloot zou onder het bewind van de do onvoorstelbaar zyn ge weest. Even onvoorstelbaar als een jongcrejaars in die da gen in het „keizerrijk", het domein van de eindexamen kandidaten bi dal heiligdom mochten de kleintjes toen al leen komen om slavendien sten te verrichten. Al moet je het als extern niet wagen zaken als het keizerrijk te bezoedelen. Ze zijn onaan tastbaar Net als de Venus. Wie dat beeld aanraakt, pleegt heiligschennis en riskeert een pak slaag Nu nog steeds. ZEIST - De avonddis. Oud-marineofficier C. Ph. van Duim rinkelt met de tafelbel. Het is het sein dat de sinaas appel mag worden ont- peld. Na weer enig rin kelen volgen gebed en bijbellezing. Dan rijzen de kleine 50 in grijze terlenka pantalons ge stoken en met blauwe internaatsdassen ge tooide jongens als één man op. Ter ere van de gast wordt in de stijl volle eetzaal, met ruim uitzicht op overvloedig lommer, het inter naatslied gezongen. „Ons sterken vriend schapskoorden, die door geen mot vergaan, wij zoeken 't niet in woorden, maar aller eerst in daan". Sommi gen hebben de baard in de keel; de sopraantjes kunnen er niet tegenop. Geen muzikale hoog stand, maar er wordt wel fier en uit volle borst gezongen. De jongen naast mij legt beleefd en bescheiden uit dat ik op de plaats van de directeur zitEen hele eer. begrijp ikZoals de stoel van de jongen zelf ook niet niks is. Het is de plaais van een ouderejaars met een belangrijke functie in de Zeister Internisten Sportvereniging ZIS. Hij heeft het eindexamen havo met vrucht afgelegd. Vandaar dat hij over een andere das beschikt dan het merendeel van de internisten. Op zijn das vliegen de gele peli- kaantjes op een azuren veld de vrije verten tegemoet. De andere internisten - zo worden de jongens genoemd - zijn nog niet zo ver. Hun pelikanen zitten opgesloten in gouden kooien. tMKSKallj1 £lf©©[] Er worden mij al gauw twee dingen duidelijk. In het 70 jaar bestaande Jongensinter naat Zeist aan de Krakeling- weg is een stoel niet zo maar een stoel en een das niet zo maar een das. Een stoel staat daar nog op zijn plaats. En een das wordt gedragen. Al is ook daar wel wat veran derd. De verplichte blauwe blazer hoeft die avond niet aan, heeft directeur Van Duim beslist. Het is te warm. vindt hij. Dat is wel anders geweest, in een recent verle den. Toen de dominees nog krachtig de leiding had den. Dominee Van Dijk bijvoor beeld. In de muziekkamer van het ruim bemeten pand hangt zijn geschilderd por tret. Een schriel bleek hoofd op een dunne hals. Een broos manneke. Toch weet de „do", zoals dominees in die kringen worden genoemd, van wan ten, begrijp ik uit de verha len. Hij zei eens: „Ik zou gaarne dit jaar de hockeybeker willen Directeur Van Duim: „De in ternisten zorgden te vuur en te zwaard dat de beker binnen kwam". Want wat de „do" zei, was wet. Het brede terras van de direc teur biedt uitzicht op de ten nisbanen. Dankbare ouders van een overleden internist hebben ze 40 jaar geleden ge schonken. De 'gedenksteen met de naam van de overle dene, Edu Sc-hroevers. krijgt ter gelegenheid van het jubi leum een flinke beurt. Niet ver van de tennisbanen ligt, omstuwd door hoge bo men, het zwembad. Een op 12 meter diepte aangeboorde bron zorgt voor water. Het bad wordt op die warme mei dag gretig gebruikt. Al lijkt de geringe temperatuur van het water - de directeur meldt trots dat het maar 10 graden is - slechts tot blauwbekken te noden. Traditie Wellicht heeft het grage gebruik iets uitslaande met een tradi tie, die wil dat internisten ge durende de wintermaanden muntstukken in het bad wer pen. „De internist met de grootste schulden duikt er als eerste in", grapt de heer W. Kuperus, voorzitter van de lustrumcommissie. Hij blijkt nog steeds vervuld van heimwee naar die „prachtige en belangrijke" tijd die hij op het internaat heeft doorge bracht, zo'n 20 jaar gele den. Directeur Van Duim geeft een kort historisch overzicht. Het jongensinternaat is begonnen in Zetten, Betuwe. Voor kin deren wier ouders in' het bui tenland zaten. En voor kinde ren van dominees die hun geloof uitdroegen in streken waar voor hun kinderen in hun ogen onvoldoende on derwijsfaciliteiten waren. Bij het internaat hoort dan ook een christelijke school, met gymnasium en lyceum. Dr. Cohjn, dè Colijn van „gaat u maar rustig slapen", is ere voorzitter. Het is derhalve al lemaal zeer christelijk op dat moment. Op dit moment is het allemaal niet zo ontzettend veel an ders. Er is een zeer hechte band met het dicht bij het internaat ge legen christelijk lyceum, waar de internisten bijvoor beeld een eigen boom heb ben. Externen, zoals mensen van buiten worden genoemd, moeten het niet wagen in de buurt van die boom te ko- Niet meer zo sterk als vroeger, moet het internaat het heb ben van ouders die naar het buitenland worden uitgezon den. „Ook voor jongens die, door de veelheid en daardoor vaak overdrukke maatschap pelijke functies van hun ou ders, thuis wat in de verdruk king dreigen te geraken, kan het internaat een uitstekend tehuis zijn ter vervanging van de situatie in het eigen gezin", aldus een recente brochu- Er zitten nogal wat kinderen op uit gebroken gezinnen. Veel leed dat echtscheiding heet. Dat kan niet gepaard gaan met financieel leed, want een jaar tje internaat kost een kleine f15.000. Directeur Van Duim corrigeert; „We hebben hier zelfs kinde ren van sociale zaken. Een vijftal. Dat moet óók kunnen, vind ik. De meesten van hen passen zich hier wonderwel Gehoorgestoord Van Duim is, 46 jaar oud, afge keurd als marineofficier. „Gehoorgestoord door ka nonvuur in Nieuw-Guinea",' zegt hij. Kon een dure baan in de computerbusiness krijgen. „Gelukkig niet gedaan". Zo werd hij de eerste niet-,,do". Oud-internist Kuperus - hij laat aan de hand van zijn zegelring zien dat hij van Couperus af stamt - heeft de ware tijd nog meegemaakt, de tijd van de „do". De dominee die slechts met één gedachte was be zield: werken voor het geloof en voor de jongemannen. Kuperus: „Wat de do zei, ge beurde. Wat de do zei, was waar. In die tijd was er nog geen sprake van ,ja maar"-gezwam. Je wist waar je aan toe was. Het behoorde tot de spelregels die je in het leven nodig hebt. Een gezond weerwoord, daar stond de do wel voor open, dat was geen punt. Maar geen getrap tegen gezag, zoals dat door - zeg ik het goed - de provo's gebeur de". „Moeder" Met de komst van de oud-mari neman, tien jaar geleden, deed ook de „moeder" haar intrede op het internaat. Me vrouw Van Dulin, aanvanke lijk adjunct-directeur naast haar man: „Ik herinner me nog dat ik, toen we hier pas het internaat „gezien haar géne, een bemiddelingsfac tor kan zijn, met wie je even in de lobby kunt gaan over een straf die je naar verhouding te zwaar acht. Meisjes Het gezelschap op het terras mijmert over de tijden van toen De meisjes die aanvan kelijk volstrekt taboe waren. En vervolgens slechts spaar zaam, en dan nog in lange broek werden toegelaten. De do die verstijfde toen hij be merkte dal er dames op die tien exclusieve hectaren van het statige internaat wa- Dirècteur Van Duim: „Ik heb die meisjes liever mét broek in het internaat dan zonder broek er buiten". Er wordt smakelijk gelachen om deze ondeugende opmerking. Voorzichtig klinken nu ook de discoklanken. Mevrouw vindt „die heel gesloten sfeer" onjuist. Ze werkt zo veel mogelijk in de richting van de gezinssfeer, zegt „Ik heb zelf negen jaar op een kostschool gezeten. Dat was een grote verschrikking. Een hard regime. De nonnen had den ook zo duidelijk hun likes en not likes, hun lievelin getjes en de kinderen die ge sard werden. Door dit soort zaken hebben internaten zo'n slecht image". De frisse wind. die zsj voorzich tig doet waaien - „een eigen tijdse wind", corrigeert haar echtgenoot - tast de werkelij ke tradities niet aan. De haar- drai hl bïjvooibeeld in niet vrij. Dc brochure meldt dat baarden en/of snorren verbo den zijn Bakkebaarden mo- gen slechts t"' de <»<»rlel iet- ken De natuurlijke haarlijn mag niet worden overschre den. Kamers met eigen sfeer, maar niet 'slordig' De tafels zijn gedekt voor de avonddis waren, de koffiekamer bin nenkwam. Dc internisten re zen ais een man op uit de stoelen. Ik was dat wel ge wend bij de marine, maar ik vond dat het toch bij die kin deren wat anders lag Ik voel de iets van gêne durfde de koffiekamer gewoon niet Oud-internist Kuperus: „Ik zie niet in wat je daar op tegen kan hebben. Het is een vorm van etiquette ten opzichte van de gast. Courtoisie. Een stukje zingeving". Mevrouw Van Duim „lk vond het voor het vertrouwen van belang dat ze mij als gewoon aanvaardden". Haar echtgenoot „Zij is pro gressiever dan ik". Oud-internist Kuperus wil wel bekennen dat de vrouw op

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21