Lammertink „.Als prof ga ik niet af Kombrink: de Trevor Francis van de politici Vrij U.V.S.—D.W.V. TELSTAR NAAR RECHTER Louk Sanders buigt c voor Gildemeister Tweede plaats basketbalteam L.D.W.S.—H.V.V. ZATERDAG 2 JUNI 1979 PAGINA 11 Na afloop waren de meningen sterk verdeeldin onze discussiegroep. De een vond Nottingham Forest- Malmo FF beter dan de wedst rijd van de politici tegen de Leidse Geneesheren (..als Europa-Cup finale. begrijp me goed!"), de an der vond de Europa-Cup finale qua spelpeil misschien wel beter dan Politici-ProfesSoren, maar niet als kijkspel. ,,Ik heb meer ge noten van die tien minuten sa menvatting in AVRO's Sportpa- norama van die wedstrijd van Van Agt cs. dan van die ander half uur uit Munchen", zei deze woordvoerder. Er was ook een derde groep (en daar behoorde ik toe), die beide wed strijden van gelijke waarde acht te. Ik zeg expres niet: van gelijk niveau, want ere wie ere toekomt, de balbehandeling van de Zwe den en vooral soms van de Engel sen, was door de bank genomen toch beter dan die van de politici en geneeskundigen. Toegegeven, zo stuntelig als Kindvall die hoge bal behandelde, waardoor Shil- ton nog kon ingrijpen, of zo onbe holpen als Birtles in een soortge lijke situatie de bal hoog over knalde, zag je in Leiden alleen Dries van Agt een solo eigenhan dig de soep indraaien (als je links voor het doel terecht komt moet je de bal natuurlijk niet met je rech tervoet aan de rechterkant raken als je wilt scoren), maar alles bij elkaar sloeg ik de technische ga ven van de Zwaden en Engelsen toch nog iets hoger aan. Solo Natuurlijk zag je, op enkele uitzon deringen na.geen solo's of samen spel van betekenis, en was de slot- vaardigheid aan beide kanten een onbekend begrip .maar ik zag een van de Leidse hoogleraren ook een keer van louter geagi teerdheid over de bal struikelen toen het voor de buitenwacht de schijn had dat hij aan een solo bezig was. Zoiets komt dus in de beste kringen voor. ,Ja maar", zeiden de leden van de kerngroep die Nottingham Fo- rest-Malmo FF toch iets hoger aansloegen, „wat vond je dan van Trevor Francis, althans in de eerste helft? En John Robertson, die ging er in de tweede helft toch ook een paar keer aardig langs!" Dat was waar. Trevor Francis was, om een modern woord te gebrui ken. „de absolute uitblinker"Hij deed dingen die je Frank Ame- sen, Simon Tahamata. Tscheu La Ling en Soren Lerby tien keer in een wedstrijd ziet doen. dus dat was buitengewoon knap voor een man van vier miljoen. Heelmeesters Maar zo'n uitblinker zag je in die wedstrijd van de heelmeesters te gen de politici ook: Hans Kom brink. Tweede-Kamerlid voor de PvdA. de enige met een echt voet balhoofd. de enige ook die a la Cruyff in de rust een sigaretje zat te paffen, de enige die nog regel matig voetbalt (in Nooit Anders Dan Overwinnen, NADO, wat „het moet" betekent in het Servo- kroatisch). Hij was de Trevor Francis in die Leidse match. Scoorde ook, net als deze, een be keken doelpunt (naar links bewe gen, en dan met het linkervoetje onverwacht de bal in de rechter hoek leggen), kortom: ook wat dat aangaat vielen er meer overeen komsten dan verschillen tussen beide matches te ontdekken. Wat zou, voor politici, de waarde zijn van zulke exhibities? Extra populariteit bij de kiezers? Op wie stem jij? Öp Van Agt, want die nam de bal zo mooi mee. Op Berkhouwer, want die raakte zo zielig geblesseerd, hoewel de speaker zei: „De heer Berkhouwer is geblesseerd en mag nu het veld verlaten". Op Jan Terlouw, omdat hij in de kleedkamer net zo spreekt als hij in zijn boeken schrijft: Jk geloof niet dat ik kwetsuren heb veroorzaakt". Op Harry van den Berghdie zijn ui terlijke gelijkenis met Andrè van der Louw nog wat aanscherpte door na het scoren van een doel punt met beide armen in de lucht als een dansende beer naar de middencirkel terug te lopen. Op Ad Ploeg .die zich herinnerde dat de Nederlandse politici vorig jaar hun Belgische collega's ver slagen hadden: Met 2-0 en twee Belgen in het ziekenhuis".. Ik innd het een dilemma. Zie ik Hans Kombrink voortaan als de bekwame politicus, die ook zo aardig liep te voetballen (zoiets is bij mij altijd een pluspunt), of zullen anderen voortaan denken: tja, een voetballer, wat wil je ook! En pleit het nu tegen iemand als hij helemaal niet blijkt te kunnen voetballen,of is het juist een groot politiek voordeel ais je niet kunt voetballenmaar voor het goede duel niet te beroerd bent om daar van blijk te geven. „Lang geleden dat u gevoetbald heeft?", vroeg de AVRO-verslag- gever aan Ed van Thijn. .flou eh, het is de eerste keer", antwoordde Van Thijn, „maar ik heb nog wel pas gekeken!" Ik begrijp zijn lich te aarzeling, na deze vraag. Want als je in de rust van je allereerste voetbalwedstrijd wordt ge it Kombrink vraagd of het lang geleden is dat je gespeeld hebt, dan ben je na tuurlijk geneigd te antwoorden: ,JVee hoor, vijf minuten geleden nog!" Toegegroeid, Ed van Thijn meldde ook nog dat hij gaandeweg de wedstrijd naar zijn rol van ausputzer was toege groeid, mede omdat niemand an ders die laak op zich nam. Waar na hij het werk van de ausputzer treffend omschreef: .Als de bal voor mijn voeten kwam. dan schopte ik hem weg. als hij niet kwam dan gebeurde dat niet, zo gaai dat altijd met ausput- Ondertussen hebben de Engelsen nu toch weer drie keer achtereen de Europa Cup voor landskampioe nen veroverd, je kan zeggen wat je wil. Ze hadden er weliswaar twee clubs voor nodig, maar dat pleit alleen nog extra voor de kracht van het Engelse voetbal. A De Spanjaarden, de Nederlan- ders en de Westduitsers hebben eerder hetzelfde kunstje geflikt, maar zij dreven allemaal op èen uitzonderlijk elftal gedurende een betrekkelijk korte periode: Real Madrid, Ajax en Bayern Munchen. Het Engelse voetbal moet dus wel haast beter zijn dan het iedere keer weer lijkt. Maar deze finale was toch wel de slechtste van deze eeuw, dunkt me, al herinner ik me een 1-0-finale (Ajax-Juventus in 1973 in Belgrado, zo lang geleden alweer!) die ook erg weinig om de hakken had. Interessant was, dat de leiding van de wedstrijd van even bedenkelijk niveau was als de wedstrijd zelf: Erich Linemayr uit Oostenrijk - bij ons nog steeds bekend als thuisfluiter omdat hij PSV in Eindhoven naar een vol gende ronde loodste door een 100 procent penalty weg.te wuiven - deed maar zo'n beetje. Het was geen wedstrijd die uit de hand kon lopen, maar hij slaagde er toch nog in allerlei dubieuze be slissingen te nemen. Alleen kon hij het niet helpen dat de enige (Engelse) goal werd ge scoord in de bijgetrokken tijd voor de rust. terwijl die blessure tijd was veroorzaakt doordat een Engelsman op onbehouwen wijze Tapper in de rug had gesprongen. Tapper moest daardoor later in die eerste helft uitvallen. Twee keer tijdverlies door Engelse schuld.de Zweden raakten daar door bovendien hun internatio nal kwijten dan ook nog geklopt worden in die extra tijd die de Engelsen door dat ruwe incident noodzakelijk hadden gemaakt. Dat kun je pech noemenal werd daardoor de ploeg wi het meeste recht op had. Nico Scheepmaker rv; AMSTERDAM (GPD) - Herman Krott heeft een neusje voor het moment waarop amateurwielrenners die hij on der zijn hoede heeft het beste kunnen doorstromen naar de rijen der professionals. Niet alleen prestaties bepalen of de Amsterdamse ploegleider „ja" knikt, als een van zijn coureurs te kennen geeft de sprong naar de beroeps te willen maken. Krott laat de factor karakter zwaar meetel len als één van zijn ambitieuze protégés bij hem aanklopt voor advies. Bij Gerard Vianen, Gerrie Knete- mann. Leo van Vliet en Frits f'i- rard bijvoorbeeld kende Krott geen twijfels. Zij gingen, hun ex- ploegleider met een gerust hart achterlatend. Maar nu Jos Lam mertink -gisteren in Amsterdam de vierde amateur van Krott op rij die Olympia's Ronde op zijn naam bracht - Leo van Vliet en Arie Hassink (twee keer) gingen Lammertink voor - van plan is om dit najaar toe te treden tot het profcircus koestert Krott ineens bedenkingen tegen de profambi ties van zijn pupil. Ook het feit dat Lammertink straks zijn handtekening zet onder een contract bij de ploeg waarvoor ook Joop Zoetemelk rijdt doet Krott niet overstag gaan. Zo op het oog merkwaardig omdat Krott drommels goed weet dat een neo-prof bij Zoetemelk (ook de winnaar van de Ronde van Spanje leerde bij Krott als ama teur de kneepjes van het wieler- vak) een ideale stagetijd als broodcoureur tegemoet gaat. „Stug" „Gek", verklaart Krott, „maar met Jos zie ik het nog niet zo een- twee-drie zitten als prof. Zijn klasse staat buiten kijf, maar ik geloof dat zijn stugge karakter niet in zijn voordeel zal werken als hij de overstap maakt. Het is een stille jongen die zich nog niet weet te verkopen. De profwiel rennerij vereist een andere in stelling dan wanneer je amateur bent. Dan hoef je alleen maar hard te fietsen, bij de beroeps moetje ook met je bekkie kunnen werken wil je slagen in dit vak". Jos Lammertink (21 jaar), die met de eindoverwinning van Olym pia's Ronde zijn reputatie op nieuw heeft opgekrikt, is niet bang dat hij als kersverse profes sional de mist in zal gaan. Voorde start van de laatste (achtste) etappe van Olympia's Ronde in Kijkduin maakte hij voor de eer ste keer in deze etappekoers een ontspannen indruk. De oranje- trui zat nu immers vast om de schouders en misschien ver klaarde die wetenschap zijn op timistische visie op de toe komst: De Italiaan Martinelli heeft giste ren de 15e etappe in de Ronde van Italië gewonnen. De rit voerde van Verona naar Trevisa over 121 kilometer. Martinelli won de sprint van het compacte peloton. Zijn landgenoot Ga- vazzi werd tweede. De leiders trui blijft in het bezit van de Ita liaan Saronni, die achttien se conden voorsprong heeft op de Noor Knudsen. „Ach, ik ben dan weliswaar geen vlotte prater en kijk misschien niet altijd even vrolijk na de wed strijd, dat hoeft toch niet te bete kenen dat het bij de profs mis zal gaan. Ik kan op het vlakke goed uit de weg, ga redelijk tegen een berg op en rij een goede tijdrit. Wat dat betreft maakt ik mij geen zorgen en ik denk dat ik nog wel zal leren me wat losser op te stel len. Maar ik ben nu eenmaal ge spannen in een ronde. Dat is de aard van het beestje". „Langzaam wennen" „Ik moet bij de profs niet te vlug van stapel hoeven lopen", aldus Lammertink, „en bij Zoetemelk krijg ik de gelegenheid om lang zaam aan het beroepsmilieu te ADVERTENTIE Deze advertentie is aangeboden door Dames-, heren- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden onder meer de Ronde van Dren the en de Ronde van Midden-Ne derland won, de verplichting op om ook iets te laten zien op het wereldkampioenschap over twee maanden in Limburg. „Ik weet niet hoe het er met de selectie van wegcoach Wagtmans voor staat. Hij heeft zich nog nergens over uitgelaten, maar het liefst fiets ik in augustus in de individuele wegwedstrijd mee. De 100-km- ploege ntijdrit vind ik ook best maar niet alle twee. Zo'n tijdrit sloopt je krachten. Als je twee dagen daarna nog een keer in het zadel moet ondervind je daarvan onherroepelijk de terugslag. Bert Oosterbosch is vorig jaar in Duitsland tweemaal voor de re genboogtrui in actie geweest. Volgens mij beleeft hij nou de na sleep daarvan". Eindigde Olympia's 28e Ronde (een weinig aantrekkelijke) voor Jos Lammertink in Amsterdam glo rieus - samen met Ad Prinsen die de slotetappe won boekte hij een winst van enkele seconden op de eerste groep van het uiteengesla gen peloton - voor Theo de Rooy, nummer vijf van het klassement tot gisteren, had de laatste rit een nare valpartij in petto waardoor hij vele minuten na Prinsen in de hoofdstad arriveerde en zijn eer volle positie in de rangschikking verspeelde. De uitslag van de laatste etappe: 1. Prinsen (GAZ) 120 kilometer van Kijkduin naar Amsterdam in 2 uur 39 minuten en 51 seconden met bonificatie 2.39.36. 2. Lammertink (AMS) z.t. met bon. 2.39.41,3. Bierings (Erp) 2.40.02 met bon. 2.39.57, 4, Van de Broek (DRI) op 11 seconden, 5. Huveneers (BIK) op 15 sec. Het eindklassement: 1. Lammertink (AMS) 29 uur 58 minuten en 02 seconden. 2. Wijnands (AMS) op 2.27, 3 Jonkers (UNI) op 2.33, 4. Van der Poel (ERP) op 3.05, 5. Prinsen (GAZ) op 3.19, 6. Bierings (ERP) op 3.55, 7. Stam- snijder (UIT) op 4.41, 8. Mutsaars (DRI) op 5.15,9 Van Lamoen (BAT) op 5.59.10. Broers (ERP) op 6.17 Eind puntenklassement: 1 Van der Poel (ERP) 130 punten, 2. Prinsen (GAZ) 103, 3. Lammertink (AMS) 99. 4. Mutsaars (DRI) 78. 5. Ver sluis (BIK) 75 VELSEN (ANP)-Telstar heeft zich niet neergelegd bij het arbitrale vonnis, waardoor Peter Hendriks in februari van dit jaar trans fervrij verklaard werd. De speler tekende daarop bij NEC een contract dat hem tot medio 1980 aan de Nijmeegse club verbond. Telstar heeft haar belangen in deze moeilijke kwestie in handen gegeven van juridische specialisten. De hele zaak is nu onder de rechter. Hierdoor is de arbitraire uitspraak opgeschort. Peter Hendriks ontving van zijn vereniging Telstar een nieuwe verbintenis voor het seizoen 1978/79 op 16 mei. Volgens de KNVB-reglementen had de schriftelijke aanbieding voor 15 mei bij de speler in de bus moeten liggen Hendriks claimde daarop transfervrij te zijn. Telstar ging daarmee niet akkoord en vroeg om een uitspraak van de KNVB, omdat de club het aangetekende schrijven aan Hendriks op 12 mei had aangeboden aan het post kantoor, en werd door de KNVB in het ongelijk gesteld. i gisteravond na lange jaren in Noordwijk omgedraaid Niet SJC-voorzitter Van Kersbergen (met bril), maar Noordwijk-preases Leen Korbee moest op felicitatievisite. Noordwijk-secretaris Wtm Spaan derman (rechts) lijkt nog wat onwennig tegenover de voor hem nie situatie te staan. PARIJS (ANP) - In de derde ronde van de Open Franse tenniskam pioenschappen is het doek voor Louk Sanders gevallen. De Lei- denaar, die zich eerder deze week nog met opvallend gemak van McNamara en Pattison ontdeed, werd gisteravond op pijnlijke wijze door de Chileen Hans Gil demeister aan de kant gezet. De Zuidamerikaan won uiteindelijk met 6-3, 6-2 en 6-3. Betty Stöve beleefde gisteren een heel wat betere dag. Zelf versloeg zij de Frangaise Brigitte Simon met 7-6, 4-6 en 6-3. terwijl haar concurrente Virginia Wade zich op bedenkelijke wijze liet verras sen door de Tsjechische Renata Tomanova. Die laatste zal in de volgende ronde de Roemeense Romanov ontmoeten, die verras send de Amerikaanse Kathv May Teacher uitschakelde. Terug naar de heren, waar Björn Borg in de derde ronde aanmer kelijk overtuigender voor de dag kwam dan in de twee voorgaande edities. De Zweed kwam zicht baar geïnspireerd op de baan, nu hij de Zuidafnkaan Rav Moore tegenover zich wist. Borg had met die speler nog een appeltje te schillen, omdat Moore hem ooit eens had verslagen. Borg bevre digde zijn roep om wraak met de alleszeggende cijfers 6-3, 6-1 en 6-0. Waar Borg gisteravond zijn oude vorm weer te pakken had. daar gleed Arthur Ashe tegen de 19-ja- rige Ivan Lendl in het diepe moe ras van een vormcrisis. Lendl maakte daar dankbaar gebruik van getuige zijn 5-7, 7-6, 6-2 en 6-3 De Argentijn Guillermo Vilas handhaafde zich met een over winning in drie sets op de Frans man Christophe Roger-Vasselin: 6-4, 7-5 en 6-3. PRAAG (ANP) - Het Nederlandse heren basketbal-team is gisteren als tweede geëindigd in het inter nationale toernooi, dat in Praag is gehouden. Nederland verloor de laatste wedstrijd tegen Tsjecho- slowakije A met 85-94. Bij de rust stonden de Tsjechen, die het toernooi wonnen, reeds met 47-37 voor. Belgie, dat gisteren met 110-84 van Tsjechoslowakije B won, eindig de als derde. De ruststand van deze ontmoeting was 62-45 voor Belgie. ADVERTENTIE HEDENAVOND AANVANG 20.00 UUR L.D.W.S.-terrein sportpark De Vliet Bouwmaatschappij J. de Water Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11