YN-assemblee wil embargo tegen Z.-Afrika HISTORISCHE REIS NAAR POLEN Leeuwenhorst hermetisch afgegrendeld „Aanpassing strijdmacht moet snel gebeuren" Soares wil regering Portugal ten val breng en VRIJDAG 1 JUNI 1979 NEW YORK (UPI) - Met 118 tegen nul stemmen, bij 16 onthoudingen, heeft de VN-assemblé gisteren geadvi seerd tot een handelsembergo tegen Zuid-Afrika, on middellijk ingaand. De onthouders waren Amerika, Canada, de EG-landen en enkele andere landen, die van mening zijn dat sancties Zuid-Afrika in zijn houding zullen stijven. De Veiligheidsraad, het enige VN- orgaan dat sancties kan opleg gen, heeft het laatste woord. Een bijeenkomst van de raad wordt spoedig verwacht. Men wil met het embargo bereiken, dat Zuid-Afrika instemt met vrije verkiezingen in Namibië en dat gebied onder toezicht van de V N onafhankelijk laat worden. LISSABON (ANP) - De Portugese socialistische leider en oud-pre mier Mario Soares heeft gisteren verklaard dat zijn partij van plan is het zes maanden oude bewind van de partijloze prof. Carlos Mo- ta Pinto ten val te brengen. Hij zei op een persconferentie dat de so cialisten maandag een motie van wantrouwen in het parlement zouden indienen De communisten hadden reeds eerder bekendgemaakt van plan te zijn het wapen van een motie van wantrouwen te gebruiken nadat het parlement akkoord was gegaan met de herziene begro ting voor dit jaar. Zij hadden ech ter nog geen datum vastgesteld De socialisten, met 101 zetels, en de communisten, met 40 zetels hebben te zamen een absolute meerderheid in het 263 leden tel lende parlement. Soareszei: "Als premier Mato Pinto niet aftreedt na de eerste motie van wantrouwen of als president Antonio Ramalho hem niet heen zendt. zullen de socialisten een tweede motie van wantrouwen indienen. Aftreden is verplicht als een regering binnen 30 dagen door twee moties van wantrou wen verslagen wordt." In de Veiligheidsraad zullen Ame rika, Engeland en Frankrijk moe ten kiezen tussen drastische be perking van hun lucratieve han del met Zuid-Afrika en het ge bruik van hun veto In het laatste geval zullen zij zich de woede op de hals halen van de grote meer derheid VN-leden, vooral de Afrikanen. Engeland. Frankrijk, Canada, West-Duitsland en Amerika had den een plan uitgewerkt voor de onafhankelijkheid van Namibië in onderhandelingen met Zuid- Afrika en de volksorganisatie van Zuidwest-Afrika (Swapo), die een guerrilla in het gebied voert. Deze onderhandelingen hebben twee jaar geduurd. De twee riva len hebben in beginsel het plan aanvaard, maar hebben bezwaar gemaakt op enkele punten. Zuid- Afrika is er tegen, dat de Swapo- strijdkrachten buiten Namibië van het VN-toezicht worden uit gezonderd. In de nu aangenomen resolutie wordt Zuid-Afrika verweten, dat het de bevolking van Namibië "een zogenaamde interne rege ling wil opleggen door middel van een onwettige 'nationale ver gadering' De Swapo wordt in de resolutie de enige echte verte genwoordiger van het Namibi- sche volk genoemd. Bestand in Zuid-Libanon NEW YORK (Reuter) - VN-secreta- ris-generaal Kurt Waldheim heeft de Veiligheidsraad gisteren mee gedeeld dat er een bestand van kracht is geworden in een gebied in Zuid-Libanon waar zich in de afgelopen dagen schietpartijen hebben voorgedaan. Het bestand ging in om 8 uur plaat selijke tijd nadat VN-comman- danten in het gebied hadden be middeld tussen Libanese rechts- christelijke milities en Palestij- Waldheim zei dat hij het hoofd van de VN-vredesmacht m het Mid den-Oosten, luitenant-generaal Ensio Siilasvuo, voor overleg naar New York had geroepen BOEDAPEST - De Russische president-partijleider Brezjnjev brengt op het ogenblik een bezoek aan Hongarije Bij zijn aankomst op het vliegveld werd hij verwelkomd door de Hongaarse partijleider Janos Kader NOORD WIJKERHOUT (AP) - De ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-landen, die twee dagen te Noordwijkerhout hebben vergaderd, heb ben aan het eind van de conferentie gezegd de mi litaire macht van de Sow- jet-Unie tegemoet te zul len treden door het mo derniseren van hun krach ten en "wapensystemen", en door te blijven gaan met het streven de bewape ning te beperken. De Amenkaanse minister Cyrus Vance zei na afloop tot verslag gevers dat hij "zeer voldaan was over het .feit dat er ten aanzien van dit probleem een algemeen gevoel bestaat dat snel moet worden gehandeld" Men was van oordeel, aldus de mi nister. dat de bondgenoten al voor het einde van dit jaar moes ten beginnen met het nemen van besluiten inzake de modernise ring van hun strijdmacht en wa pens. De ministers hadden vooral hun zorg uitgesproken over het groeien van het aantal raketten voor de middellange afstand, zo als de SS-20, waarover de Sowjet- Unie beschikt. De SS-20 is in staat doelen overal in West-Euro pa te raken. In het slotcommuniqué van de bij eenkomst is gezegd dat stappen worden gezet om het geallieerde militaire potentieel te versterken "naar gelang noodzakelij k is voor afschrikking en verdediging". Voorts hebben de ministers gezegd verheugd te zijn over het tweede akkoord tussen de V.S., en de Sowjet-Unie over de beperking der strategische bewapening. SALT-2, dat in juni in Wenen zal worden ondertekend door de presidenten van de Sowjet-Unie en van de V.S., Brezjnjev en Car ter. De secretaris-generaal van de NA VO, mr. Joseph Luns, heeft gis termiddag op een persconferen tie gezegd dat de V S. de bondge noten volledig op de hoogte heb ben gehouden tijdens de onder handelingen met Moskou over de akkoorden SALT 1 en 2. Over SALT-3 moet een "nieuwe struc tuur" worden uitgewerkt "over zaken die West-Europa recht streeks betreffen". Hij zei niet hoe die nieuwe struc tuur er uit kon zien maar wel dat er problemen konden opdoemen met Groot-Brittannië en Frank rijk. die over eigen kernwapens beschikken, en de Bondsre publiek. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken Van der Klaauw verklaarde dat de Nederlandse regering van mening is dat de Eu ropese NAVO-landen niet moe ten deelnemen aan toekomstige SALT-onderhandelingen. Eerder op de middag was door de Amerikaanse minister Vance ge zegd dat Washington "open stond" voor iets dergelijks, en dat Washington reeds met de Euro pese bondgenoten over deze zaak in overleg was getreden. Nazi-proces in Sowjet-Unie MOSKOU (UPI) - Het Russische partijblad Pravda heeft gisteren melding gemaakt van een nazi proces in de Sowjet-Unie. Een grootmoeder, bekend als "pisto len Tonva", is schuldig bevonden aan samenwerking met de nazi's in de Tweede Wereldoorlog en het doodschieten van partizanen en Russische gevangenen. De straf is niet bekendgemaakt maar vermoed wordt dat zij de dood straf heeft gekregen. De vrouw had 32 jaar met haar man na de oorlog rustig geleefd toen onderzoekers haar op het spoor kwamen, nadat andere verdach ten steeds over haar vertelden. "Het onderzoek heeft het ergste aan het licht gebracht." aldus de Pravda. "Neerschieten is een te milde term voor wat zij gedaan heeft, neermaaien is een beter woord," zo schrijft het blad. NOORDWIJKERHOUT - Al aan het begin van de toegangsweg naar het congrescentrum De Leeuwenhorst staan de eerste gewapende marechaussees. Ie dereen die niet óf deelneemt aan het NAVO-congres. óf beroeps halve (journalisten, chauffeurs, technici enzovoort) in De Leeu wenhorst aanwezig moet zijn wordt teruggestuurd. Belang stellende dorpelingen hangen rond bij de afzetting en schatten met snel verkregen deskundig heid de kansen van naderende automobilisten om de versper ring te passeren. Dat laatste is voor slechts weinigen weggelegd. De meeste journalis ten moeten hun auto in de buurt van het congrescentrum in de wegberm zien te parkeren om vervolgens te voet hun weg te vervolgen. Dat geeft al een gevoel van grote nederigheid, wat nog wordt versterkt door de gering schattende manier waarop de naderende wandelaar door de militairen wordt bekeken. Na controle van toegangspasje en perskaart kan ik mijn wandeling vervolgen naar de tweede post, die zich bevindt aan de ingang van het terrein van De Leeuwen horst. Ook daar weer de gering schattende blikken en controle van pasje en perskaart. Zelfs wordt een blik geworpen in het rijbewijs en onderzoekend wordt de daarop voorkomende foto vergeleken met mijn verschij ning. Pas na enkele ogenblikken heeft de dienstdoende militair door dat hij bezig is het rijbewijs van mijn vrouw te bestuderen. Maar grondig gebeurt het alle maal wel. Na verkregen goedkeuring kan dan eindelijk het terrein van het con grescentrum worden betreden. In eerste instantie krijgt men de indruk verzeild te zijn geraakt op een landdag van de rijkspolitie en de marechaussee. Honderden van deze functionarissen staan, lopen of hangen rond op het terrein, ge kleed in uiteenlopende uitmon steringen en voorzien van diverse hulpstukken, zoals karabijnen, pistolen, mobilofoons en honden. Eén ding hebben zij echter allen gemeen! een vastberaden blik. Het is duidelijk, met deze jongens valt niette spotten en het is bij de gratie van hun welwillendheid dat een journalist niet onmiddel lijk wordt verwijderd. Bij de ingang van het perscentrum vindt de derde controle plaats. Hier meet ook het koffertje wor den geopend. Het onderzoek daarvan strekt zich zelfs uit tot de sigarenkoker, die krachtig wordt bevoeld. Mochten zich daar al explosieven in hebben bevon den, dan zouden die na dit onder zoek nog slechts hebben kunnen dienen als vulling van een klapsi- gaar. Dan wordt de toegang tot de ves ting vrijgegeven. Binnen zijn riante voorzieningen voor de pers getroffen. Tientallen schrijfma chines op een rij. een ruimte ge heel gevuld met telexapparatuur en een derde zaal waarin zich uit sluitend telefoontoestellen be vinden. Ook binnen is de bewaking in drukwekkend: ook hier weer tientallen marechaussees met het pistool binnen handbereik en de mond aan de mobilofoon. De spanning onder de heren neemt zichtbaar toe als er een perscon ferentie nadert. De ruimte waarin secretaris-generaal Luns of een andere hoogwaardigheidsbekle der vragen zal beantwoorden, wordt tevoren grondig onder zocht. Naarmate het moment na dert dat de persconferentie zal beginnen worden steeds meer wantrouwende en controlerende blikken verzonden in de richting van de linkerborst waarop het toegangspasje bevindt. Dan nadert de hoge functionaris. Hij is omstuwd door veiligheids ambtenaren en beklimt in snel tempo het podium. Aan weers kanten van dat podium posteren zich diverse heren, ze laten hun ogen onafgebroken over de aan wezigen gaan. Niets ontsnapt aan hun aandacht. Er nemen zelfs twee militairen plaats in de cou lissen, naast het podium. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance, had voor de zekerheid zijn eigen lijfwacht meegenomen. Die be stond onder meer uit een twee meter lange, zeer ernstig kijken de man die zich tijdens de pers conferentie van Vance naast het podium tussen de palmen pos teerde en argwanend de zaal in keek. Via een plastic slangetje dat uit zijn oor groeide was hij met de buitenwereld verbonden. Af en toe draaide hij zich om, morrelde iets aan een knopje dat onder zijn stropdas was verborgen en begon somber op de palmen in te spre ken. De moderne communicatiemid delen speelden trouwens gedu rende het gehele congres een be langrijke rol. Het gebeurde re gelmatig dat tijdens het betoog van een minister een metalen mobilofoon stem door de ruimte klonk, met een mededeling als: "Piet als Klaauw klaar is weer te rug naar de C-post", of dat via schrille pieptonen werd duidelijk gemaakt dat iemands aanwezig heid elders was gewenst. Maar ondanks deze technische on volkomenheden is men er wel in geslaagd gedurende drie dagen het congrescentrum De Leeu wenhorst hermetisch af te gren delen. BAS VAN KLEEF (Door onze correspondent) ROME - Historische gebeurtenis sen zijn er in onze generatie heel wat geweest. Het Midden-Oos ten, Vietnam, China, Helsinki - op al deze plaatsen zijn gebeurte nissen voorgevallen die als histo risch werden gekwalificeerd. Maar als we daarmee iets bedoe len wat nooit eerder is vertoond en wat bovendien verstrekkende gevolgen voor de toekomst zal hebben, dan komt de aanstaande reis van Johannes Paulus II naar zijn geboorteland Polen er zeker nog meer voor king. Niet alleen is het de eerste, en tot niet zo lang geleden onmogelijk geachte, reis van een paus naar een communistisch land van Oost-Europa, maar in dat land vertegenwoordigt hij een kerk die ongeveer 92 procent van de bevolking omvat en de enige werkelijke macht naast die van de staat uitmaakt. Het is boven dien een van de weinige Oosteu- ropese landen waar de bevolking niet eens, maar meermalen, in opstand kwam tegen het regime, waardoor regeringen vielen of onpopulaire maatregelen moes ten worden ingetrokken. Bij die gelegenheden koos de kerk de zijde van de protesterende arbei ders. Van de andere kant is de re gering wel gedwongen een be roep te doen op haar macht om de bevolking ervan te overtuigen dat er offers moeten worden ge bracht, harder gewerkt en meer geproduceerd dient te wor den. Allemaal redenen om het pauselijk bezoek als een historische ge beurtenis te beschouwen en voor de regering in Warschau, maar ook voor de leiders in Moskou, om het met enige spanning tege moet te zien en te volgen. Te meer daar zij Karei Wojtyla kennen als een man die geen blad voor de mond neemt, een uiterst strijd baar tegenstander van de marxis tische wereldbeschouwing, die een ware triomftocht was gewor den. Zijn bevrijding viel samen met de terugkeer van Gomulka, die eveneens in stalinistische gevan genschap had gezeten en die de gelegenheid nu aangreep om met Wyszinski tot een overeenkomst te geraken. Dat was Wyszinski komen te staan op een uiterst koele ontvangst in het Vaticaan, waar hij in 1957 voor het eerst heen kon om de kardinaalshoed in ontvangst te nemen, die Pius XII hem al in 1952 had toege kend. en van de andere kant was de overeenkomst met de autori teiten niet veel meer gebleken dan een soort gewapende vrede, die voortdurend werd yerstoord door aanvallen op de kerk. Zo legde een wet van 1961 het godsdienstonderricht aan ban den: het werd uit de scholen ge bannen en mocht nog slechts worden gegeven in catechetische centra, die slechts met staats- goedkeuring en onder staatscon trole mochten worden opgericht. De bisschoppen verboden hun priesters deze goedkeuring aan te vragen en de staat legde zich daar stilzwijgend bij neer (tegenwoor dig bestaan er in heel Polen ruim 18.000 van dergelijke centra). Afgezien van voortdurende plage rijen en speldeprikken. waaraan de kerk vooral op het plaatselijke vlak bleef blootstaan, ontstond er een nieuwe belangrijke wrijving in 1965, toen de Poolse bisschop pen, tegen het einde van het Vati caans concilie, een brief schreven aan het Duitse episcopaat, waarin zij zich bereid verklaarden tot verzoening en evangelische ver giffenis voor wat de Duitsers Po len tijdens de oorlog hadden aan gedaan (het was een gebaar dat ook door de bevolking maar met moeite werd begrepen). Het was ongetwijfeld een politiek document, dat de weg zou banen voor het vredesverdrag tussen Polen en West-Duitsland van 7 december 1970, maar op dat mo meer dan eens heeft laten blijken dat hij regering en partij als een kleine minderheid beschouwt, die niet het recht heeft op levens beschouwelijk gebied haar wil op te leggen aan een katholieke na tie. Naar die natie keert hij nu terug als paus en er schijnt al een soort volksverhuizing te zijn ingezet van miljoenen Polen, die hem willen gaan zien, ondanks de moeilijkheden die hen door de autoriteiten in de weg worden gelegd, als opschorting van vakantiedagen en schoolexa mens die juist in de week van het pauselijk bezoek moeten worden afgelegd. Als opeenhopingen van grote men senmassa's in alle dictatoriale re gimes bij voorbaat als gevaarlijk worden beschouwd, dan ligt er in de toeloop van de Polen naar Jo hannes Paulus II een nog groter potentieel gevaar. Wat hij voor zijn landgenoten belichaamt, is de identiteit van de Poolse natie met de kerk, een identiteit die zover gaat dat men de geboorte van de natie laat samenvallen met het doopsel van de eerste koning, Mieszko I, in 966. De viering van het 1000-jarig be staan van Polen in 1966 werd dan ook geheel overheerst door de kerkelijke plechtigheden, tot grote ergernis van de regering, die de bisschoppen verweet dat zij de kerk boven de staat verhie- Maar de Poolse bevolking greep de gelegenheid aan als een groot scheepse demonstratie tegen een regime dat zich op geen enkele manier had weten te identifice ren met de natie: het was aan de macht gekomen en werd in stand gehouden door het diep gehate Rusland en het had zich in de voorafgaande jaren vergrepen aan de hoogste kerkelijke autori teit, de primaat van Polen kardi naal Wyszinski, die van 1953 tot 1956 in arrest was geweest en wiens terugkeer naar Warschau ment werd het de bisschoppen door de regering zeer kwalijk ge nomen. Toen de Duitse bis schoppen zich in hun antwoord bereid verklaarden als pelgrims naar het Poolse nationale Maria- heiligdom in Czestochowa te komen, weigerde de regering te erlen dez vreemdelingen, die „eigenmach tig" door het Poolse episcopaat waren uitgenodigd. Op 17 april 1966 verklaarde Go mulka zich verantwoordelijk voor het regeringsverbod op de komst van paus Paulus VI naar Czestochowa. Enkele maanden tevoren had de regering kardi naal Wyszinski's paspoort inge trokken om te voorkomen dat hij zich in het buitenland „in strijd met het staatsbelang" zou gedra gen. In deze omstandigheden begonnen de feestelijkheden voor het „Sa crum Millennium Poloniae", het heilige 1000-jarige bestaan van Polen, in het teken van het dub bele beginsel: wie aan Polen komt. komt aan de kerk (en de bisschoppen hielden niet op te protesteren tegen iedere schen ding van mensenrechten, wille keurige arrestaties en dwangme thoden van de geheime politie). En wie aan de kerk komt, komt aan Polen (en de bevolking toon de dit door hun massale deelna me aan processies en plechtighe den en de jubelende ontvangst van hun bisschoppen). In de volgende jaren kwam deze wederzijdse solidariteit nog her haaldelijk tot uiting. De bis schoppen solidariseerden met de studentenopstand van februari- april 1968; studenten en intellec tuelen van hun kant namen in groten getale deel aan een inten sief kerkelijk studieprogramma (waarvoor een regeringsrapport met name de toekomstige paus Karei Wojtyla verantwoordelijk stelde). Eind 1970 stelden de bisschoppen zich aan de zijde van de proteste rende arbeiders, die uiteindelijk de regering-Gomulka ten val brachten. Een groot schilderij van de paus op een kerk m Polen. Polen bereidt zich voor op het bezoek van de kerkvorst. Op 3 maart van dit jaar was er een ontmoeting tussen kardinaal Wyszinski en eerste minister Ja- roszewicz, waarbij deze de kardi naal zou hebben verzekerd van de grote belangstelling van de nieuwe regering voor een nor malisering van de verhouding tussen kerk en staat en de kardi naal enkele eisen zou hebben ge steld, zoals de bouw van nieuwe kerken, de heroprichting van godsdienstige verenigingen en de uitgave van een katholiek dagblad. In de afgelopen maanden zijn er wel heel diepgaande veranderin gen opgetreden. In plaats van op volger van kardinaal Wyszinski. zoals in de lijn van de verwach tingen lag, is kardinaal Wojtyla opvolger van paus Paulus ge worden. De opvattingen van het Poolse episcaat en van het Vati caan vallen nu samen in de man, die zich een van de krachtigste voorvechters heeft getoond van de vrijheid van de Poolse kerk. Deze man zullen de Poolse auto riteiten gaan begroeten „met de zelfde trots en geestdrift als het volk Maar ook, al zeggen ze dat er niet bij, met grote bezorgdheid, want meer dan ooit is hij nu, als paus. de geestelijke leider van de Poolse natie.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9