ops voor ich tin gen Studentenstops voor acht studierichtingen 'Geen wildwest bij de douane' Acties tegen kernenergie Vermindering straf voor Nederlandse in Israël Uit in de Randstad Kom mee naar buiten, Vrouwen moeten zelfde kansen krijgen in onderwijs als mannen Enquete: flinke winst voor D'66 Ook voor rechten en geschiedenis 'BRUGFUNCTIE VOOR REGIONALE PERS' Reisbeperkingen voor Russen gehandhaafd «M"'IJ'IH.'I.M AMSTERDAM STADSSCHOUWBURG: 2 juni, 20.15 uur. Theatron Technis uit Athene met Peace Aristophanes 6 en 7 juni. 20.15 uur, Württem- bergische staatstheater met Das katchen von Heilbronn CARRE: 2. 4 1/m 7 juni, 20.15 uur. Het nationale ballet met Life DE BRAKKE GROND: 5 en 6 juni, 20.30 uur. Theaterunie met Die Zwiebel 7 juni, 20.30 uur, Elvis Presley memorial van Uwe Jen Jensen en Hans Georg Koch DE KLEINE KOMEDIE: 1 t/m 7 juni. 20.15 uur. De blub, musical met o.a. Adele Bloemendaal en Jenny Arean NIEUWE DE LA MAR: 1 t/m 3 juni, 20.15 uur, Liesbeth List en Dimitri Frenkel Frank in Bedden DEN HAAG KONINKLIJKE SCHOUWBURG: 1.2 en 4 juni, 20 15 uur. Haagse Comedie met De repetitie of de bestrafte liefde 3 juni, 20.15 uur, Haagse Comedie met Het wederzijds huwelijksbedrog CONGRESGEBOUW: 2 juni, 20.15 uur, amateurtoneel DTS met Met me's en vork; 2 en 3 juni, 20.15 uur (3 juni ook 14.30 uur), Merce Cunningham and Dance Company CIRCUSTHEATER: 2 juni, 18.30 uur, Nederlandse Operastichting met Tristan und Isolde van Richard Wagner 3 en 4 juni, 20.15 uur, Theatron Technics Athene met De vrede DILIGENTIA 1 juni, 20.15 uur, muziekensemble Wingerd; 2 juni, 20.00 uur. opera-ensemble The Hague; 6 juni, 20.15 uur, Loek Dikker's Waterland Big Band: 7 juni, 20.30 uur, Flairck APPELTHEATER: 1 en 2 juni, 20.30 uur, De Appel met Een pop penhuis van Ibsen ZUIDERPARK: 6 juni, 14.00 uur, Leids Poppentheater met Het fluwelen manteltje LEIDEN LEIDSE SCHOUWBURG: 4 juni, 14.30 uur, kindertheater Gajes met het sprookje van 1001 angst STADSGEHOORZAAL: 1 juni, 20.15 uur, popgroep Solution LAK-THEATER: 2 juni, 20.30 uur, show van Dorine van der Klei Wa'ubui,enz'etv||e9en-lopen CHI"* I IClClI* bloeien of groeien, staat in die handzame Veldgids! Méér dan 500 kleurplaten, ledereen kan nu ten volle van de natuur genieten Alleen verkrijgbaar bij de Bruna-Winkels. DEN HAAG (ANP) - Minister Pais van onderwijs en weten schappen wil studentenstops voor acht studierichtingen. Hij heeft niet het extra geld om een studentenstop, een zogenaamde numerus fixus, te voorkomen bij geschiede nis en rechten. Daarop hadden de universiteiten en hoge scholen aangedrongen, die anders een zeer grote aanmel ding van eerstej aars verwachten bij andere studies, vooral letteren. LEIDEN Haarlemmerstraat 211 - Maarsmansteeg 10 DONDERDAG 31 MEI 197Ï JERUZALEM (GPD) - Ludwina Jansen krijgt een strafverminde ring van anderhalfjaar en zal over twee jaar vrijkomen. Er is echter een goede kans dat zij in septem ber van dit jaar zal worden vrij gelaten, nadat zij tweederde van haar straf heeft uitgezeten. Ludwina Jansen werd in septem ber 1977 op het vliegveld van Tel Aviv gearresteerd op verdenking van spionage voor het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina om de veiligheidsvoorzieningen op de luchtroute naar Israël te onderzoeken. Zij werd tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Van bevoegde zijde wordt verno men dat overwogen wordt Lud wina Jansen in september van dit jaar vrij te laten, als zij tweederde van haar straf heeft uitgezeten. In het algemeen komen gevangenen die voor politieke misdrijven zijn veroordeeld niet in aanmerking voor de regel datje eenderde van je straf krijgt kwijtgescholden wegens goed gedrag. Maar voor Ludwina Jansen wordt mogelijk een uitzondering gemaakt, even als voor de Amerikaanse Terry Freeman, die vorig jaar in ver band met een gelijksoortige zaak tot vijfjaar gevangenisstraf werd veroordeeld. De gedeeltelijke gratie die Ludwi na Jansen krijgt is een resultaat van verzoeken van president Car ter en Sadat om politieke gevan genen vrij te laten. De Neder landse regering had bovendien al verschillende malen bij de Israë lische regering op gratie aange drongen, het laatste bij het be zoek van minister Van der Klaauw aan Israël in februari. Het vorig jaar werd een gratieverzoek afgewezen. De formele procedure is nu dat de minister van justitie Tamir zijn aanbeveling tot strafverminde ring zal doorsturen naar presi dent Navon voor ondertekening. De beslissing over de vraag of Ludwina Jansen in september al vrij komt zal dan in de komende maanden vallen. DEN HAAG - D'66 zal bij de ko mende Europese verkiezingen (op 7 juni) een spectaculaire winst boeken. Dat is de uitkomst van een enquête welke het bu reau Veldkamp Marktonderzoek in opdracht van De Telegraaf heeft gehouden onder ruim 1200 kiesgerechtigde Nederlanders. Volgens de enquête zou D'66 ver geleken bij de Tweede Kamer verkiezingen van 1977 stijgen van 5,4 naar 12 procent. De aanhang van de huidige regeringspartijen zou stabiel blijven: CDA van 31,9 procent in '77 naar 32,0 procent nu terwijl de VVD op 18 procent blijft staan. De PvdA zou verlie zen: van 33,8 naar 31,0 procent. Van de ondervraagden zei 78 pro cent zeker te gaan stemmen op 7 juni. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - De actiecomi tés tegen kernenergie die op 2 en 3 juni de demonstraties in Gassel- te, Kalkar en Doel organiseren, verwachten zeker 60.000 deelne mers. De demonstraties zijn een onderdeel van internationale ac ties rond Pinksteren in een aantal Westeuropese landen, en in on der andere Amerika, Australië en Japan. De organiserende Neder landse actiecomité maakten gis teren op een gezamenlijke pers conferentie in Utrecht bekend dat het aantal demonstranten ROTTERDAM (GPD) - „Louter in dianenverhalen", zo reageert een voorlichter van het ministerie van financiën op kreten in de va derlandse pers als zou er bij de douane sprake zijn van een „al gemene mobilisatie met zwaar dere bewapening en zelfs verbor gen wapenopslagplaatsen". Wat er wel gaande is, wordt bij fi nanciën een logisch vervolg van bestaande plannen genoemd. Al in 1976 werd zowel bij douane als gemeente- en rijkspolitie de be hoefte aan een modern pistool onderkend, aangezien het huidi ge FN-pistool een ontwerp is uit de eerste-wereldoorlog. Daar werd ook bij de douane over ge sproken tijdens een ideeën wis seling waarbij ook de eigen schietinstructeurs en de bonden vertegenwoordigd waren. De ge beurtenissen in Kerkrade, waar bij terroristen een douaneman doodden, hebben de wapenaan- schaf wèl versneld, maar verder zijn er geen andere voorstellen tot vergaande bewapening inge diend. wellicht nog aanzienlijk groter zal worden. In Gasselte (Drente) wordt op 2 juni gedemonstreerd tegen de opslag van kernafval in onderaardse zoutkoepels en tegen de voorge nomen proefboringen daarvoor. Volgens de actiecomités is de op slag van het radio-actieve afval levensgevaarlijk. Er zal een de monstratieve tocht van vijf kilo meter worden gemaakt langs een aantal zoutkoepels en bovendien vindt op het dorpsplein van deze Drentse gemeente een manifesta tie plaats. Zo noemt men bij de douane de ge ruchten als zouden de patrouilles met pistool-mitrailleurs bewa pend worden ronduit een lacher tje. „Het is lang niet zo dat iedere douanier bewapend is of wordt" zo stelt men. „Het hangt eenvou dig van de klus af. Het is onzin om jongens die bij een zeepfabriek de alcoholvoorraad controleren met een pistool op pad te sturen. Ook in de Rotterdamse havens zal een douanier die in een loods de voorraad peilt over het alge- Ook de demonstratie in Doel (in de buurt van Antwerpen, vlak over de Nederlandse grens) wordt op 2 juni gehouden. De demonstratie langs onderdelen van het kern- energie-park bij die gemeente en een manifestatie met sprekers in de buurt van Doel zijn onderdeel van het programma. De Kalkar-demonstratie wordt op 3 juni gehouden. Ook hier staan een demonstratie naar de-in-aan- bouw zijnde kweekreactor en een manifestatie op het marktplein van Kalkar op het programma. meen niet met een wapen worden uitgerust. Anders ligt het natuurlijk bij spe ciale gevallen. Als de douanere cherche bijvoorbeeld een aantal smokkelaars met narcotica pro beert aan te houden; in zo'n geval is het gewoon verstandig als onze mensen een wapen als zelfverde diging mee krijgen" .Hetzelfde geldt bij de grenzen. Het komt op sommige posten voor dat de douane als eerste ambte naar met vreemdelingen te ma- Minister Pais heeft zijn voorlopig standpunt over de numerus fixus aan de Eerste en Tweede Kamer meegedeeld. Uiterlijk 1 juni moet hij definitief beslissen. Hij wil de „stops" voor: geneeskunde, tandheelkunde, diergeneeskun de, lichamelijke opvoeding, bio logie, farmacie, geschiedenis en alle richtingen binnen de facul teit rechtsgeleerdheid. Voor rechten wil de minister 4.170 eerstejaars toelaten. De Acade mische Raad, waarin de universi teiten en hogescholen samen werken, had 4.107 geadviseerd, terwijl er volgens afspraken voor de komende jaren een capaciteit van 3.809 eerstejaars was becij ferd. Ook voor geschiedenis gaat de bewindsman met een totaal van 994 eerstejaars uit boven de aantallen die in het advies en de afspraken prijken: respectieve lijk 968 en 934. Voor tandheelkunde en dierge neeskunde wil de bewindsman numeri'fixi vaststellen van ach tereenvolgens 465 en 175 eerste jaars, welke aantallen overeen komen met die uit het advies van de Academische Raad en die uit de meerjarenafspraken. Voor geneeskunde en lichamelijke opvoeding wil hij ten hoogste 1.920 en 105 eerstejaars. Voor de- DEN HAAG (ANP) - De regering is niet van plan de reisbeperkingen die gelden voor Russische di plomaten en hun gezinsleden te verminderen. In vergelijking met wat de Nederlandse ambassade mensen in Rusland mogen, zijn de in ons land geldende voor schriften als zeer liberaal te be schouwen, zo antwoordde minis ter Van der Klaauw van buiten landse zaken gisteren op schrif telijk Kamervragen. Als van Ne derlandse zijde een strikte we derkerigheid zou worden be tracht dan zou veeleêr een aan merkelijke verscherping van de richtlijnen voor Sowjet-functio- narissen in de rede liggen, meent de bewindsman" Hij wijst daar mee de suggestie af van de Ka merleden Van Thijn (PvdA), Brinkhorst (D'66) en Hennekam (CDA) om in het kader van een doelbewuste ontspanningspoli- tiek de reisbeperkingen gedeel telijk op te heffen. De Kamerleden stelden onlangs vragen over de reisbeperkingen naar aanleiding van het bericht als zou de Russische ambassa deur een vergunning onthouden zijn via Den Helder naar Texel te reizen. De ambassadeur wilde daar .de jaarlijkse dodenherden king op de Georgische begraaf plaats bijwonen. Minister Van der Klaauw ontkent dat de ambassadeur een vergun- ken krijgt, zodat wij ook de pas poorten moeten controleren. Kijk, in zo'n situatie kan het ge beuren dat een inspecteur het raadzaam vindt als zijn mannen wapens meekrijgen. Maar er is bij ons beslist geen sprake van een uitbreiding van het wapenpak ket, wel van een vernieu wing" Het nieuwe wapen van de douane is de „Walther PF5", een pistool van Duitse origine. De keuze daar voor is gemaakt door de commis sie „bewapening en uitrusting van de gemeentepolitie en het korps rijkspolitie", een instelling die volgens de douane deze mate rie voldoende heeft onderzocht, zodat ook het ministerie van fi nanciën voor dit wapen heeft ge kozen. In totaal zijn er 35.000 pi stolen aangeschaft die geleidelijk voor vervanging van het be staande wapen zullen zorgen. Daardoor is het mogelijk dat alle politiemensen en douaniers eerst met het nieuwe wapen vertrouwd zullen raken voor zij er in de prak tijk mee te maken krijgen. ze studies waren er meer geadvi seerd, namelijk 1.940 en 120. De maxima vari Pais blijven boven die uit de afspraken, die respec tievelijk 1.890 en 100 bedragen. De op te nemen aantallen eerste jaars by biologie en farmacie worden 991 en 323, waar maxima waren geadviseerd van 965 en 310 tegenover de 935 en 315 uit de meerjarenafspraken. De meerjarenafspraken liggen ten grondslag aan een algemeen fi nancieel schema 1980 - 1983. Elf van de dertien instellingen voor wetenschappelijk onderwijs hebben deze ondertekend. De universiteit van Amsterdam en de katholieke universiteit in Nijmegen deden het niet. Het voorlopige standpunt van de minister voor het vaststellen van de studentenstops komt wat de studierichtingen betreft, overeen met wat de Academische Raad had verzocht. De studentenstop voor geschiedenis is noodzake lijk geworden door die voor rech ten. Veel studenten die zich voor deze laatste studie aanmeldden, hebben geschiedenis als tweede voorkeur opgegeven. Ook zonder ..overloop" van rechten naar ge schiedenis was geschiedenis aan de grens van de mogelijkheden. ning zou zijn geweigerd. Noch over zijn voornemen via de niet toegestane route over Den Helder te reizen, noch over zijn besluit van bijwoning van de bewuste herdenking af te zien heeft de ambassadeur het departement van buitenlandse zaken iets laten weten. In het algemeen gelden reisbeperkingen voor het gebied van Den Helder voor de gehele diplomatiek vertegenwoordiging van de Sowjet-Unie en hun ge- zinslèden. DEN HAAG (GPD) - Meisjes en \Touwen in het onderwijs (van kleuterschool tot en met univer siteit) moeten in het onderwijs dezelfde kansen krijgen als hun mannelijke collega's. Het streven naar die volledige gelijkheid is door de regering vastgelegd in een vandaag gepubliceerde „Schets van een beleid voor emancipatie in onderwijs en we tenschappelijk onderzoek". Mi nister Pais van onderwijs en staatssecretaris Kraaijeveld- Wouters van CRM geven daarin aan hoe die gelijkheid bereikt kan worden. Het emancipatiebeleid van de rege ring zal zijn gericht op terugdrin ging van traditioneel aan mannen en vrouwen toegekende rolpa tronen en op totstand koming van vormingsmogelijkheden voor vrouwen die een onderwij sachterstand willen inhalen. Alle onderwijsvormen, aldus de nota, moeten niet alleen in naam maar ook in daad toegankelijk zijn voor jongens ên meisjes en bo vendien moet het onderwijs op timale kansen bieden ongeacht of de leerling van het mannelijk of vrouwelijk geslacht is. In hun beleidsnota kondigen de bewindslieden een groot aantal maatregelen aan om de feitelijke ongelijkheid weg te nemen. Zo zullen in het basis- en voortgezet onderwijs projecten worden ge subsidieerd die tot doel hebben onderwijskansen voor meisjes te verbeteren en zich verder richten op roldoorbreking. De subsidie aan de stichting Marie Wordt Wij zer )die zesdeklassertjes voor licht over de onderwijsmogelijk heden in het voortgezet onder wijs) en aan de stichting Tijd voor School (die aktie voert voor bete re afstemming van schooltijden en schoolvakanties) wordt voort gezet. Om het hoger beroepsonderwijs toegankelijk te maken voor meer vrouwen dan nu het geval is za. het aantal opleidingen toegepas te huishoudwetenschappen worden verdubbeld. Per 1 augus tus starten nieuwe opleidingen in Groningen en Heerlen. Er be staan vergevorderde plannen om het hoger economisch en admini stratief onderwijs uit te breiden met de richtingen hoger detail- handelonderwijs, bestuurskunde en makelaardij onroerend goed. Ook het aantal avond-heao's zal worden uitgebreid. Dit najaar komen daarover concrete voor stellen. De regering zal de besturen van universiteiten en hogescholen vragen binnen de instellingen de mogelijkheid te scheppen van deeltijdarbeid voor mannen en vmuwen. Pais zou graag zien dat, tijdelijk, voorrang wort gegeven aan de benoeming van vrouwen in functies waarvoor het aanbod tussen mannen en vrouwen kwa litatief gelijk is. Er komt een bij zondere leerstoel voor emancipa tievraagstukken. Aardgas onder Waddenzee opnieuw in het vizier DEN HAAG (GPD) - Het aardgas onder de Waddenzee zal binnen kort weer in het vizier komen. Minister Van Aardenpe (econo mische zaken) gaat de exploitatie van het aardgas aankaarten bij zijn collega's die bij de Wadden zee en de energievoorziening be trokken zijn. „Het kan best eens zijn dat we het gas in 1985 nodig hebben. Maar voordat het onder de Waddenzee kan worden ge wonnen duurt het vijf jaar" meent Van Aardennc. De minister zegt dat elders ook nog wel gasvoorraden zitten. ..Maar die zijn beduidend minder dan de reaervee In i WaddniM". De gasreserves in de Waddenzee zijn „aanmerkelijk en niet te ver waarlozen", zei hij in de Eerste Kamer. Op een suggestie van WD-senator Zoutendijk zei Van Aard enne dat hij gaarne gevolg zou geven aan het verzoek om het gas onder de Waddenzee opnieuw in de ener giesituatie te betrekken. Volgens de PPR zit er niet alleen maar gas in de Waddenzee en Groningen. In de Noordzee zit het ook. Het is onjuist om plotse ling te wijzen op de reserves in de Waddenzee. Daar spelen interna tionale milieubelangen een rol. ADVERTENTIE Oude school- en studieboeken zijn geld waard; nieuwe hoeven niet duur te zijn. Bij de Slegte verkoop je de studieboeken die je niet meer nodig hebt (indien niet ouder dan zo'n 2 jaar) en koop je wat je 't volgend studiejaar hebben moet (voor zover voorradig) Afrekenen gaat kontant en wat je koopt neem je f I i meteen mee. Dóén, nog voor je met vakantie gaat Dat bespaart je tijd én geld. yï De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel .1. de Slegte b.v., Breestraat 73.2311 CJ Leitien. Tel 071-12 20 07. Met een druk op deknop zet dr. Verhoeve, directeur-generaal van CRM. de fotozender van de GPD in werking. De heer Verhoeve opende gisteren het nieuwe pand van de GPD in Den Haag. DEN HAAG (GPD) - De regio nale pers zou een brug kun nen slaan door van de Neder landse samenleving begrip en aandacht te vragen voor de positie van culturele minder heden in ons land. Buiten landse werknemers en hun gezinnen wonen veelal geï soleerd en hebben moeite zich bij onze maatschappij aan te sluiten. Zij kunnen de landelijke pers nauwelijks le zen en missen daarmee een belangrijk middel om op de hoogte te zijn van zaken, die hun zeker aangaan. Dat heeft dr. J. Verhoeve, direc- teur-generaal voor natuurbe houd, recreatie en mediabe leid van het ministerie van CRM, gezegd bij de opening van het nieuwe gebouw van de vereniging 'De Gemeen schappelijke Persdienst' in Den Haag. De heer Verhoeve vertegenwoordigde de minis ter, mevrouw Gardeniers-Be- rendsen, die door familie-om standigheden verhinderd was de opening te verrichten. De Gemeenschappelijke Pers dienst (GPD) is een vereni ging, waarbij veertien regio nale dagbladen -waaronder ook deze krant- met een to tale oplage van bijna één miljoen zijn aangesloten. De heer Verhoeve wees in zijn rede op de sterke positie van de plaatselijke en regionale pers. „De regionale kranten zijn nationaler geworden. Naast het plaatselijke nieuws wordt ruime aandacht be steed aan landelijk en inter nationaal nieuws. De plaatse lijke politiek moet ook een volwassen behandeling krij gen. Het zijn de dagelijkse dingen, dicht bij huis, die de meeste aandacht trekken", aldus Verhöeve. Zeker 60.000 deelnemers verwacht ADVERTENTIE 1 PEPERZAK beheerst 'I vakt Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7