Nog twijfels rond aanleg van fietspad HOFDIJCKSCHOOL VIERT ZIL VEREN JUBILEUM Zelfwerkzaamheid van leerling nu centraal agenda Geen verband tussen "verkoop" put en bouw van vijftig woningen" DONDERDAG 31 MEI OEGSTGEEST - "Er bestaat geen verband tussen mijn aanbod van een stuk grond voor de aanleg van een fiets pad langs de Haarlemmertrekvaart en mijn plannen voor de bouw van vijftig woningen" Dat zei de Warmondse projectontwikkelaar Menten gisteravond tijdens een door burgemeester en wethouders van Oegstgeest belegde persconferentie. Menten ontkende met klem bovengenoemde relatie die door raa dsleden van de gemeente Oegstgeost is gelegd. Menten heeft de provincie de zandont- grondingsput, de zogenaamde put van Menten, voor een sym bolisch bedrag aangeboden. In ruil daarvoor wil de projectont wikkelaar vijftig huizen bouwen in de buurt van het meer. "Het afstaan van grond voor de aanleg van een fietspad heeft niets met deze plannemakerij te maken", aldus Menten. Het gemeentebe stuur van Oegstgeest heeft de plannen van Menten met een po sitief oordeel doorgestuurd naar de provincie. "Het aanbod om een stukje van die grond alvast af te staan voor de aanleg van een fietspad langs de Haarlemmer- trekvaartweg dient alleen maar om een positief provinciaal be sluit over mijn plan te bespoedi gen," aldus Menten. Mentens aanbod zou echter pas van kracht worden als de provincie gunstig op zijn ruil-en bouwplan zou hebben geoordeeld. De Warmondse en Oegstgeester raadleden zagen twee weken gel den echter in het aanbod een voor hen onaanvaardbare koppeling tussen een veilige fietsroute en een lucratief bouwproject. "Die indruk heeft voorzitter Thorn ook gewekt," zo zei PvdA-frak- tieleider Kohlbeck, die toen die transactie kapitalistische chab- tage noemde. Wethouder Thor zei evenwel nooit die relatie tussen fietspad en bouwproject zo naar voeren te hebben gebracht. "Maar waarom heeft u toen niet ingegrepen toen u merkte dat de anderen dat wel zo begrepen,' vroeg Kohlbeck, die zei van avond tijdens de raadsvergade ring op de zaak terug te komen. Om de scheiding tussen het fiets padaanbod en de toekomst van de put van Menten te belichten ging Menten in op de geschiede nis van het plan. "Omdat alleen dagrecreatie en geen verblijfsre- creatie voor dit gebied in het streekplan Zuid-Holland West is opgenomen wil ik de put en om liggende grond voor 1 gulden aan de provincie overdragen. Maar dan wel onder de conditie dat op 7 hectare grond in een hoek van het gebied 50 huizen gebouwd mogen worden". B en W van Oegstgeest reageerden positief op dit voorstel omdat het de kos ten van de nabijgelegen nieuw bouw Haaswijk zou drukken. Ook zou een stijging van het in wonertal van Oegstgeest, dat al jaren daalt, welkom zijn. Tevens zouden ae Kosten van het putge- bied voor dagrecreattie, eenmaal in handen van de provincie, niet voor rekening van Oegstgeest komen. Het beschikbaar stellen van een reep grond langs de Haarlemmertrekvaartweg voor een fietspad had Menten willen doen als de provincie een eerste positieve reactie op zijn totaal plan zou geven. Nu echter, als ge volg van de heftige reacties op dit aanbod, achtte hij het gister avond niet denkbeeldig de grond eerder aan te bieden. "Maar gelet op de tijd die het nog kan duren voordat er een beslissing is ge nomen vraag ik daarvoor nog even de tijd," zo zei hij. Overigens is het maar zeer de vraag of er na een snellere overdracht van de benodigde grond gauw een fietspad langs de Haarlem mertrekvaartweg komt. Omdat de weg in Leids bezit is maar op Oegstgeests grondgebied ligt en Joke van der Benden Van Oostenbrugge voor de Oegstgeester Hofdijckschool, die dit jaar vijfentwin tig jaar bestaat. OEGSTGEEST - "Het grootste verschil in het onderwijs van tegenwoordig is dat men meer aandacht is gaan beste den aan het individuele kind. Vroeger moest het kind zich aanpassen aan de methode waarop les werd gegeven. Nu is het lesgeven meer gericht op de zelfwerkzaamheid van de leerling". Van Oostenbrugge is sinds twee jaar hoofd van de Protestants Christelijke Hofdijckschool. Daarvoor is hij elf jaar als on derwijzer verbonden geweest aan deze Oegstgeester school voor het lager onderwijs. De school viert van 18 tot en met 22 juni haar bestaan van vijf entwintig jaar. "Oorspronkelijk werd de school als een zes-klassige gebouw neergezet. Niet lang daarna in '57 was dat - moes ten er nog eens twee lokalen bijgebouwd worden om het BURGERLIJKE STAND LEIDEN - Geboren: Ali zv: H.I.Tas en F.Ucar, Nicholas zv: P.J.W.Schreurs en J.T.Hazenoot, Kamarzv: A.Mkaddemen F.Louelmouti, Anouk dv. V.N.M.Peters en J.M.P. van Heugten, Nathalie dv: J.Zwetsloot en A. de Jager, Michel zv: T.Buis en M.Hockx, Annemarie dv. G. van der Vijver en C.L. de Vries, Renate dv C.J.M.Nieuwenhuizen en J. de Jong, Dirk zv. W.Schat en G.A.Vooijs, Niels zv: C.N. van Dijk en O.Scherder, Mariëlle dv W.C. van Delft en J.M.Klok. Ondertrouw: W.J. van Zyp en E M.F.Tuithof, P.A.Bakker en M.C.A.Streeder, N. van Dijk en C.H.S.Zonderop, M.G.Schouten en M.Advokaat, R.R. van Donge en E.M.Zwart, J.Meibergen en M.J.M.Kerkhof, R.C. de Graaf en E.Moerkens, L.M.Hubers en C. J. Woltjer, C.J.Muilwijk en G.H.J.Drent, P.L. van der Schrier en W.Salman, A.J.Vis en A.M.P.Meijer, G. van Polanen en M.A.Beukers, T.J.M.Freriks en J.T.B.Warrine Gehuwd: J.J. van Oevern en C. van Put ten, J.Laterveer en I.C.Nimmermeer, P.F.M.Schamper en E.C.M. van der Voo- ren, D.P. de Gunst en G.Prijn, C. van Nieuwenhuijzen en M.L.Montagne, R.J. van der Waart en H.Heerdink, R.Noten boom en F.M.Barnard, A. van de Wete ring en Y.A.Jamin, E.R.Creutzburg en C.J.G.Meelhuijsen, W.B.A.Mullink en E.Kroesemeijer, W.H.A.Pelmelay en H. van Tongeren, J.C.Bclder en J.E. de Ko ning, H.F.Arkenbout en M.J.Wiegmans, M.Jansen en J.C.Duivesteijn. R.J.Can- noo en H. van Diemen, J.W.M.Martinot en L.H.Martinot, C.J. van der Kaay en C.M.E.Nonkes, I.R.Kruit en J.J.Bave- laar, M.Bertsch en E.C.M.Kruijsen. Overleden: J.Stouten (1908), G. van Duyn (1906), J.I.Eradus (1906), J.Tab- bernal (1904), J.Pannen (1950) echtgeno te van: J.J.Biersteker, C.Titahena (1894) geh. gew. met P.Tatipatta. A. van Rijn (1927), D.R.Westgeest (1978), L. van der Klugt (1902) echtgenote van: P. van Groeningen. J.W.Wehrmeijer (1909), A.B.Veenhof (1905), C.J.Schenk (1890) geh. gew met A.G.Fakkel. Ouders zoeken getuigen van ongeluk zoon LEIDEN - De ouders van de der tienjarige Henry van Tongeren uit Leiden zoeken getuigen van een ongeluk waarbij hun zoon een schedelbasisfractuur en een hersenbloeding heeft opgelopen. Toen de jongen maandag rond half vijf van de LTS aan de Vijf Meilaan naar huis fietste, is hij op de Hooigracht ter hoogte van de LDM over een steen gevallen en daarna vermoedelijk door een bromfietser overreden. De jongen is toen door iemand overeind geholpen en zelf naar huis gegaan, 's Avonds is hij op advies van de huisarts naar het ziekenhuis gegaan en daar opge nomen. Hij bleek een schedelba sisfractuur en een bloeding te hebben. Hij is nu buiten levens gevaar. Voor wie de ouders iets over het ongeluk kan vertellen: hun adres is Alexanderstraat 30a. Ze hebben geen telefoon. Programma feestweek bijna rond LEIDERDORP - De oranjever eniging uit Leiderdorp heeft •gisteravond in het Dorpshuis het programmaboek voor de viering van het 120O-jarig be staan van de gemeente Lei derdorp aangevuld met di verse programmapunten. Verenigingen, instellingen en bedrijven hebben vanaf dit moment nog tien dagen de tijd om hun activiteiten in te passen in de feestweek. Het ligt in de bedoeling dat het programmaboekje begin sep tember huis-aan-huis in Lei derdorp zal worden ver spreid. Nieuwe pastoor in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Op voordracht van de Provinciaal van de Kruis heren zal bisschop Simonis een tweede pastor benoemen voor de parochie St. Jans Onthoofding in Zoeterwoude. De nieuwe pastor, pater F. Bull is momenteel werk zaam als moderator aan het Eemland-college in Amersfoort. Pater Buil zal begin september zijn werkzaamheden in Zoeter woude starten. Na het vertrek van pater M. van Eijk in augustus '76 naar Rotter dam en het vertrek vorig jaar april van pater P. Peters was al leen de in 1967 tot deken van Zoe terwoude benoemde A. Lamot als pastor overgebleven. Frontale botsing fiets/bromfiets LEIDEN - Een oudere vrouw uit Zoeterwoude is gisteren bij een ongeluk op de Kanaalweg in Lei den gewond geraakt. Ze kwam, op de fiets, frontaal in botsing met een bromfiets in een bocht van het fietspad. Het uitzicht werd in die bocht be lemmerd door een dikke boom met een groot bladerdak. De vrouw is met vlees- en schaaf wonden aan haar hand, met letsel rond haar mond en met een her senschudding voor onderzoek naar het AZL gebracht. Zakkenroller in binnenstad LEIDEN - Zesmaal kreeg de politie gistermiddag een aangifte van diefstal van een portemonnee. Alle zes gevallen deden zich rond vier uur voor op de markt, Hoog straat, Donkersteeg en Bree- straat. Telkens werd de porte monnee zonder dat de eigenares se er erg in had uit een bood schappen- of handtas genomen, en één keer zelfs uit de handen van een vrouw die op de Bree- straat op een bus stond te wach ten. Het grootste bedrag, 600 gul den, werd afhandig gemaakt aan een vrouw uit Den Burg op Texel. De andere diefstallen bedragen 85,60,55, en 50 gulden en een aan tal girobetaalkaarten en een bankcheque. gegroeide aantal leerlingen te kunnen opvangen" zegt Van Oostenbrugge die niet ver wacht dat deze situatie zich ooit nog zal herhalen. "Op dit moment gebruiken we de twee extra lokalen voor een extra vierde klas en een ge combineerde vijfde- en zesde klas. Voor de vierde klas heb ben we maar liefst 52 leerlin gen. Nee, zoiets verdwijnt en komt niet meer terug, het aan tal kinderen in het gezin daalt, dus ook het aanbod. Ik ver wacht dat tegen het einde van het volgende cursusjaar één van die twee lokalen leeg staat. We zijn echter al bezig om voor de toekomst de twee lokalen te gebruiken voor een kleuterschool". Informatie Van Oostenbrugge heeft voor het onderwijzend personeel in de loop der jaren ook wel het een en ander zien veran deren. "Ik weet nog goed dat je als onderwijzer zelf overal je informatie vandaan moest halen. Daar was onder andere de Margriet en de Libelle ge schikt voor. Nu hebben we een documentatie-centrum in de bibliotheek. De kinderen die een werkstuk of een spreekbeurt voorbereiden kunnen hier zelf goed gebruik van maken. En de zelfwerk zaamheid wordt zodoende sterk bevorderd," zegt van Oostenbrugge die vertelt dat de school eveneens bezig is met de oprichting van een zo genaamde "mediotheek". "Dat wil zeggen als de kinderen een boek willen uitzoeken dan kunnen ze dat over een tijdje doen volgens het sys teem dat in de meeste open bare bibliotheken gehanteerd wordt. Onze bibliotheek sluit op die manier goed aan bij de rest en de kinderen hebben daar erg veel aan," aldus het hoofd van de school. Ter ge legenheid van het jubileum van de Hofdijckschool zal een klein herdenkingsboekje uit gegeven worden waarin zo wel het programma staat als mede een korte terugblik van wat er in die vijfentwintig jaar is gebeurd. Dat de behoefte aan een school zoals de Hof dijckschool, aanwezig is blijkt wel uit de volgende passage die uit het archief van de Vereniging Hofdijk is op gedoken." 'Toen in de jaren na de Tweede Wereldoorlog ook de inwo ners van Oegstgeest met grote vreugde kennis gaven en na men van de geboortegolf, wa ren er gelukkig enkele vroede vaderen in het dorp die hun vreugde om al het nieuwe le ven in vrienden- en kennis senkring paarden aan zorg om de toekomst" aldus het ci taat dat als een van de illustra ties in het boekje komt staan" Geen tam-tam Joke van der Bend is een van de ouders die naast de organisa tie van het jubileum, het boekje heeft samengesteld. "Het is niet de bedoeling dat het een feest wordt, met een hoop tam-tam. Gewoon een feest dat vooral gericht zal zijn op de jeugd. Naast het oplaten van ballonnen, vos senjacht en sportdag zal er op het schoolplein een rommel markt worden gehouden. We hebben als oudercommissie gedacht dat er iets in het ka der van het jaar van het kind gedaan moest worden. Een oud-leerlinge van de Hof dijckschool, Mineke Siljee, was voorzover wij konden nagaan de eerste leerling die zich persoonlijk in het ont wikkelingswerk stortte. Zij zal op school komen vertellen over de jaren waarin zij werk zaam was in het voedingspro gramma in het bisdom Anti que op de Philippijnen. Daar is geld nodig om de mensen uit de dorpen les te geven. Niet gewoon les zoals bij ons op school, maar een goede voedselvoorlichting is daar hard nodig. De mensen uit de dorpen moeten eveneens we ten wanneer zij de hulp van een dokter in moeten roepen, dus wanneer dat echt nood zakelijk is," zegt Joke die de zelfwerkzaamheid van de kinderen ook in de voorbe reiding van de rommelmarkt gestalte ziet krijgen". De kin deren maken voor deze markt zelf allerlei spulletjes. Maar ook spulletjes van de Oegst- geestenaren zijn erg welkom. "Voor de ouders wordt na tuurlijk eveneens wal geor ganiseerd. Het jubileum be gint met een herdenkingssa menkomst in het gemeente centrum aan de Lijtweg. Na afloop van de dienst is er van af acht uur gelegenheid het schoolbestuur te feliciteren. Aan het eind van het vier da gen durende festijn komt er een reüqie voor oud-leerlin gen, leerkrachten en be stuursleden," zegt Joke van der Bend die verwacht dat ei heel wat oude bekenden zul len opdraven. "Het is de eer ste reünie sinds de oprichting van de school. Ik denk dat dat wel een kleine garantie is voor het slagen van deze feestelij ke afsluiting." ROEL. ZAADNOOR DIJ K ö/cfevi du De heer Menten (midden) geeft aan de hand van tekeningen uitleg over de plannen die hij met zijn stuk grond wil uitvoeren. Menten wordt geflankeerd door burgemeester Van Eysinga en PvdA-fractievoorzitter Kohlbeck. eigenlijk een regionale verbin ding vormt, is de financiering er van een probleem. In de twee weken geleden gehouden geza menlijke verkeerscommissie vergadering van Warmond en Oegstgeest werd betaling ervan door alle betrokken gemeenten een mogelijkheid genoemd. Ook Voorhout en Sassenheim, als medegebruikers van de weg, zouden dan moeten bijspringen. Maar of dit idee haalbaar is werd door de Oegstgeester wethouder van finaciën Van Belle betwij feld. Volgens hem moet het pro vinciaal bestuur zijn verant woordelijkheid voor deze regio nale verbinding erkennen en er de gevolgen uit trekken. Zijn fraktiegenoot Kohlbeck vreest dan evenwel dat het fietspad weer op de lange baan wordt ge schoven en ziet in een mogelijke intergemeentelijke oplossing van het financieringsvraagstuk. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichtii_ - begeleiding dienstweigeraars, 2Q[ lr uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep hom, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leids 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, sp uur Alg Ned. Invalidenbond, 19-21 Architektenwinkel, Hooglandse i gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 i Architektenwinkel, Pieterskerkht vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, zen Advies Centrum, vr. tel. 130983. Volkshuis, open sociëteit, 19-2l( Femke, ontmoetingscentrum vrouwen, 9.30-12.30 uur. Filmhuis, Iraanse film "De cycli) Stadhuis, cie. maatsch. aangeleg den en volksgezondheid, 20 uur. Gemeentehuis Warmond, gem^ raad, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, geme raad, 20 uur. Gemeentehuis Zoeterwoude, geme raad 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. cuk^ sport en recreatie, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zonet dienst der apotheken in de n*" Leiden wordt waargenomen van mei tot 1 juni door apotheek 25aai West, Brahmslaan 20, Leiden;ijn 763134 en apotheek Beker, Lijti 4, Oegstgeest, tel. 155482. Int het na ll uur 's avonds niet rf01* mogelijk is met openbaar veder] naar de apotheek te komen gh( men uitsluitend voor spoedrejg ten van een taxi, tel. 122444, bruik maken. I, z; Wijkverpleging laa Leiden - Interkruis, Middelweg tel. 121753. ^rJ Leiderdorp - Kruisvereniging |ri derdorp/Zoeterwoude Rijntoer Gezondheidscentrum Berkenkij^ spreekuur ma. t/m do. 14-15 uuL 410131. [nê Oegstgeest - Interkruis, Lijtwe tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidse j; trum, v. d. Waalslaan, it s 4641.Warmond - T. Miedema.ien gerplein 307, Sassenheim, :oci !ID 02522-10542. ^ïta SOS-dienst «j Telefonische hulpdienst, telt. v 071-125202. Voor allen die in mrJ oeinp baar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman nst! Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 |uv\ tooruren). Spreekuren ma., di. enlta' 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uu&d( lie Rechtswinkel Juridisch.Adviesbureau, Noordeint (voormalige marinecomplex), 130775, voor advies op gebied v nen, werken, uitkeringen en belal^j gen. Geopend: maandag en woenl van 10-12.30 uur, dinsdag en dondet. van 18.30-20.30 uur, donderdaga^ spreekuur klachten over politie. nc" he Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Herengitn 50, tel. 123942. Spreekuur ma. erjcb 10-12.30 uur, woe 13.30-16 uur er( 18.30-20.30 uur. h Sociale raadsvrouw Ju Spreekuren sociale raadsvrouw, nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-lPe uur, Noord: VanHogendorpstraat36in< 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49ti 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buog huis Morskwartier, Topaaslaan «d 761196, woensdag 10-11 uur, Tu* stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag J. 10.30-11.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden, w hulpverleningen aan verongelukte ten, vogels e.d. in de gemeenten Leil Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en ni bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leff Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig ziél en gezinsverzorging. Telefoon 14| (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-° Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Le|| Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zi< en gezinsverzorging. Telefoon 1- (maandag t/m vrijdag 9-10 Maatschappelijk wei Bureau Maatschappelijk werk, öV Rijn 44c, spreekuur dagelijks 1 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-fo uur, telefoon 142144. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Lcidsch Dagblad B.v Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Vod betaling van abonnementsgd den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00- 19 301) Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien gesprek 071-210221. u Kwartaalabonnement 43,(1 Kwartaalabonnement k. per post 60, Jaarabonnement 160,1 Jaarabonnement per post 232.1 Losse nummers 0,8 Abonnementsgelden bij vod ^ntbetaling te voldoen. Bij automatische overschrt ving geen administratie- en i» cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2